landschlievende betooging en een scha deloosstelling voor den op Vrijdag ge- dooden kozak afvergen; wanneer daar niet op wordt ingegaan, zal de overheid geen vinger bewegen. In westelijk Duitschland hebben op verschillende plaatsen wolkbreuken groo- te verwoestingen aangericht. Bij Mannheim is de tabaks- en hop oogst te loor gegaan. Het plaatsje Freu- denheim liep onder, het water stond op straat een meter hoog. Vele huis dieren verdronken op stal. Te Langendrees bij Borkum stonden de straten ook blank. In de gasfabriek zijn de vuren door het water gedoofd. De gemeente zal het veertien dagen zonder gaslicht moeten stellen. Volgens een bericht uit Innsbruck zijn ook de dorpen Albeins, Afers en Lüsen in het Eisdek-dal zwaar geteis terd. De Lasanken-beek en de Afener beek hebben groote verwoestingen aan gericht. Twee houtzaagmolens, een an dere molen, velden en boomgaarden zijn verwoest. De schade zal nog jaren te voelen zijn. De bewoners zijn het bosch in ge vlucht. Vele bruggen zijn weggespoeld. Ook te Modane, in Savoye, is Dins dag een waterhoos neergekomen, welke enorme rotsblokken met zich voerde, en in korten tijd het dorp Fourneaux als het ware wegvaagde. De ontzette bevolking vluchtte naar het station van Modane en naar Re- platon, daar de weg naar Modane-stad versperd was door het overstroomen van de Rieuroux. Op enkele huisjes na zijn alle huizen van Fourneaux ondergeloopende Char- nay, buiten haar oevers getreden, stroomt over het land en brengt overal verwoesting. Het garnizoen van Modane snelde naar de plaats van de ramp, versterkt met troepen van omliggende forten, maar alle moeite om de elementen te keeren was vergeefsch. De spoorwegverbinding zal niet bin nen de twee weken kunnen worden hersteld. De schade wordt op meer dan 5 millioen geraamd. 30 personen worden vermist. Te Petersburg zijn velen van meening, dat de regeering langzamerhand de meeste Doemaleden zal gevangen nemen. Reeds nu worden zij angstvallig bewaakt en men gelooft, dat, wanneer er zich een gunstige gelegenheid voordoet, de regeering de lus toe zal halen. Men wacht op den terugkeer van Aladine en Anikine om hen gevangen te nemen onder beschuldiging, de chefs te zijn van de revolutionnaire beweging. Men is zeer bevreesd, dat wanneer zij in hun kiesdistricten kunnen door dringen daar de opstand zal uit barsten. De gemeentebesturen van de meeste groote steden o. a. Moskou, Kiëf, Sara- tof, Tiflis, Warschau, hebben bij den Tsaar geprotesteerd tegen het ontbin den van de Doema. Zes gekozen leden van den Rijksraad, daaronder vier vertegenwoordigers der wetenschap, hebben hun ontslag go- nomen. Minister Stolypin heeft het Russische syndicaat te Parijs een lang telegram gezonden om te trachten de geldbeleg gers gerust te stellen: het parlemen taire stelsel wordt gehandhaafd, zegt hij. Naar luid van telegrammen uit Koersk, hebben 3000 boeren de woning van een chef van de politie en het postkantoor aangevallen en vernield. De boeren namen de wapens van de postbeambten mee en overvielen daar na het kantoor van den rentmeester van graaf Speremetef te Borissofska dat eveneens geplunderd werd. Er zijn drie eskadrons dragonders heen. In Twer hebben de boeren verhin derd dat hooi van den bisschop bin nen werd gehaald. In Minsk hebben de boeren de kla ver velden van de landheeren laten afgrazen en hun paarden erop gedreven. Uit verschillende badplaatsen wordt gemeld, dat daar verwijlende Russische officieren telegraphisch bericht hebben ontvangen, ten spoedigste terug te kee ren naar hun korpsen. De Politische Korrespondenz verneemt uit Petersburg dat de Keizer aan de afdeeling voor de domeinen last heeft gegeven, een lijst van die kroonlande- njen te maken welke voor verdeeling onder boeren zonder noemenswaard grondbezit in aanmerking kunnen ko men. Daarmee zou dus de weg voor regeling van het landvraagstuk geopend zijn. Men verwacht binnenkort regee- ringsmaatregelen in dien geest. Op den Weichselspoorweg is een ver metele treinroof gepleegd. In de buurt van Warschau brachten 20 mannen een trein met de noodrem tot staan. Zij maakten zich meester van de locomotief en den goederenwagen en doodden een gendarm, die een aan tal kisten met geld bewaakte. De roo- vers lieten de passagiersrijtuigen staan, reden met de locomotief en den goe derenwagen een paar kilometers ver en voegden zich daarna by een groo- tere bende, met wie zij de kisten open braken en 15,000 roebels stalen. Zij zijn met hun buit in de bosschen ontko men. De correspondent van de Iodépen- dance Beige te Saloniki seinde gisteren dat Mehmet-Zia pasja, gouverneur var Drama, telegrafisch aan den gouverneur- generaal van Saloniki heeft gemeld, dat in Drama ernstige onlusten zijn uitgebroken. De Bulgaarsche revolution nairen bombardeerden de stad en had den het in 't bijzonder gemunt op de wijken door Grieken bewoond. De ko- nak der regeering is door dynamiet vernieldnaar verschillende openbare gebouwen werden bommen geslingerd Er heerscht een schrikbewind in Drama: de gendarmerie en de politie zijn niet bij machte de orde te handhaven. Ambtelijk wordt het aantal slacht offers opgegeven 15 te bedragen. Te Saloniki aangekomen reizigers spreken echter van 20 dooden en 14 gewonden Door een bom, die een Bulgaar ir een koffiehuis wierp, zijn negen per sonen gedood. De bedrijver van deze daad is zelf ook omgekomen. Er heerscht onder de Mohamedaan- sche bevolking van Drama een hevige ontsteltenis. De gouvernenr heeft de spoedige zending van een bataljon gen darmerie gevraagd, om erger tooneeleD te voorkomen. Uit Cavalla en Pursitsjau (plaatsen in Saloniki nabij Drama gelegen) wer den ook berichten omtrent onlusten en boomaanslagen ontvangen. Te Leeds heeft een groote brand een aantal groote magazijnen in de asch gelegd. Bij de afzending van het be richt was de brand nog niet gebluscht en werd de schadë al op 1,200,000 gul den geraamd. I*lan(neliik üieuivg. HEUSDEN, 28 Juli. De elfjarige v. d. Staak bevond zich eer gisteren alleen aan een der aanlegplaatsen op de Prins Hendrikkade, viel er af en dreef weg. Een noodkreet werd door hem uitgestooten, werd door den veldwachter Van Kuyk in zijne woning gehoord. Hij begaf zich terstond naar den waterkant, zag het venjte drijvende en haalde hem op 't drooge. De levensgeesten schenen echter geweken. Hij mrakte de kleeding los, paste direct de middelen voor drenkelingen toe en had na tien minuten het geluk te zien, dat zijn pogen met den besten uit slag bekroond werd. De knaap is nu weder geheel hesteld. Alle eer aan Van Kuyk, die reeds vroe ger een reddingsmedaille ontving, en nu door zijn toedoen weder een menschenleven heeft gered. Naar wij vernemen, hebben Gedepu teerde Staten van Noordbrabant besloten en bevolen, dat de brug te Doeveren ge heel vernieuwd moet worden, zoodat de communicatie van Baardwijk naar het Land van Heusden en Altena weldra op afdoende wijze hersteld zal zijn. Reeds in het begin van Augustus zal de aanbesteding plaats hebben. WERKENDAM. Heden avond te 7 uur treedt in het Nutsgebouw op de heer J. L. v. d. Vonden, voorz. van de afdeeling' Kralingen van het Ned. Werkl. Verbond De toegang is vrij. Doel is de oprichting van een afdeeling van genoemden Bond. Woensdag 1.1. maakte de Jongedoch ters-Vereeniging „De Vreeze des Heeren is het beginsel der Wijsheid" met een vierta, rijtuigen een rij toertje naar het Liesbosch bij Breda en genoot dien dag volop van het natuurschoon, dat in de omstreken van Breda te vinden is. Om 6£ uur was de Vereeniging vertrokken en ruim 9| uur keerde ze weer, hoogst voldaan over haar uitstapje. Naar we vernemen, is door het Col lege van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. kerk alhier besloten het orgel dier kerk eens flink te laten schoonmaken en repareeren, hetgeen is opgedragen aan den heer Van der Kleij van Rotterdam. Over 6 weken zal met dat werk een begin ge maakt worden. SLEEUWIJK. Woensdag j.l. maakten de leden der Chr. Jongedoch ters-Vereeni- ging „Phébé" een pleizierreisje per „Jan Pleizier" naar Breda en het Liesbosch, voor waar een aardig uitstapje naar zulk een met natuurschoon ruim bedeelde streek. GIESSEN. De gemeente-rekening is door den raad der gemeente vastgesteld in ontvangst op f 3991.75 en in uitgaaf op f 3343.84i, alzoo een batig saldo opleve rende van f 647.90^. Tot notabel der Ned. Herv. kerk is gekozen de heer Govert Westerlaken- Met den handel in aardappelen is het alhier in den laatsten tijd treurig ge steld. Slechts nu en dan worden kleine partijtjes gekocht en verzonden naar Dordt en Rotterdam 't Beschot is middelmatig en de kwaliteit uitstekend. Men besteedt thans voor Geldersche kralen f 1.90 f2.50, voor Zeeuwen f 2.40 f 2.70 per mud. De „Janbazen" (vroege peren) worden alhier opgekocht tegen f 7.en de z.g. „Oomskinderen" tegen f 9.per H.L. AALBURG. Bij d. W. alhier was een hooimijt van ongeveer 20.000 K.G. hooi zoodanig aan het broeien geraakt, dat het noodzakelijk werd het hooi uit elkaar te werken. Hierna bleek, dat reeds ongeveer de helft verkoold was. Bijtijds hebben ze dit werk onder handen genomen, daar er geen twijfel aan was of het zou in brand gebroeid zijn. Alsdan ware een ramp, in eene zoo volkrijke buurt niet te overzien geweest. LAND VAN ALTENA. De pluk van 't vroege fruit is aangevangen. De eerste peersoorten als Janbaasjes en Oomskinderen gelden vanaf f 8.tot f 12.per H.L. De opbrengst is redelijk goed. AMMERZODEN. Bij den heer Van Run alhier, kwam een postduif invliegen, ge merkt op een ring met N. 160 3 M 90, en den naam J. Looden, Nijmegen. Voor den eigenaar is zij weder beschikbaar. HERPT, 27 Juli. De zoo zeer gevreesde aardappelziekte, die zich al eenigen tijd in het loof vertoonde, neemt de laatste dagen sterk toe. Ook zijn er al enkelen die zieke aardappelen vinden. NEDERHEMERT. Tot ons genoegen kunnen we melden dat onze dorpsgenoot, de heer J. P. Straner 1.1. Zaterdag te 's-Her- togenbosch is geslaagd voor het examen hoofdacte. MEEUWEN. Bij Kon. besluit van 29 Juni j.l. is aan onze gemeente een buiten gewone subsidie ten bedrage van f 450 ver leend, ter bestrijding der gewone kosten van het lager onderwijs. GENDEREN. Naar ons wordt mede gedeeld, is op het verzoek van het Bestuur dezer gemeente, om vestiging alhier van een hulptelegraafkantoor door den Minister goedgunstig beschikt, zoodat te verwachten is, dat eerlang met den aanleg een aanvang zal worden gemaakt. De landbouwer J. van Wijk Wzn. alhier verkocht dezer dagen een merrie veulen, zwart met witte achterpooten, oud 3 maanden, voorf 195.Het veulen heeft tot vader Harra. Als de fokkerij zoo maar altijd ging, was er zeker geen reden om te klagen. VEEN. Deze week werd een begin ge maakt met het afleveren der St. Jans of zilveruitjes. De prijzen zijn niet hoog en ze zijn niet veel vermenigvuldigt, 'tls wel jammer dat de vraag voor dat artikel telken jaren vermindert, daar er voor vele gezinnen een groot daggeld aan verdiend wordt. Op enkele plaatsen begint zich de aardappelziekte te vertoonen. Doch gelukkig van geen ernstige aard. 't Is te hopen dat ze zich niet verder zal uitbreiden, daar de aardappelen dan duur zullen worden en de qualiteit, evenals 't vorige jaar veel te wenschen zal overlaten. Kijkstuiuhouw-Wintcrschool te Boskoop. De heer Claassen, Directeur en Leeraar aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop, zendt ons een programma van het onder wijs 1906'07, zooals dat door den Direc teur-Generaal van Landbouw, bij schrijven van 12 Juli 1906 is goedgekeurd. Dit programma is vervat in een boekje van 35 pag., met afbeeldingen van de in richting, dat er over het geheel zeer smaak vol uitziet. We zien hieruit: de samenstelling van Bestuur en Personeel der school, de Les uren, de eischen van toelating, Voorberei ding, Huisvesting, Duur v. d. Cursus, In lichtingen en Bezoek, Schoolgeld, Leerplan le en 2e klasse, de te gebruiken Boeken, Huishoudelijk Reglement en mededeeling waaruit het Toelatingsexamen in Sept. 1905 bestond. Belanghebbenden, die er over denken hunne kinderen van 15 of 16 jaar en ouder aldaar te willen doen opleiden, vra gen genoemd programma bij genoemden Directeur aan en zullen zich spoedig vrij uitvoerig op de hoogte gebracht zien, om trent genoemde inrichting. itimienlaiid. Uit Apeldoorn meldt men: De toestand van de Koningin wordt ten paleize 't Loo bevredigend geacht. Na volledig herstel van H. M. zal het koninklijk echtpaar waarschijnlijk naar het buitenland vertrekken. De Nederlandsche Vegetajiërsbond heeft het volgende adres aan den mi nister van koloniën verzonden: Naar aanleiding van berichten in de dagbladen betreffende het vervoer van bananen uit Suriname naar Nederland, waarvoor de medewerking en steun van de Nederlandsche regeering werd inge roepen, zij het ons vergund Uwe Ex cellentie beleefd te verzoeken, dezen invoer zooveel mogelijk te bevorderen, met het oog op het groote nut, dat deze gezonde en voedzame vrucht voor de volksgezondheid heeft. Bij de steeds toenemende vraag naar vruchten en het over de hand duur der worden van het inlandsche fruit, zou de banaan zeer zeker langzamer hand ingang vinden en in een bestaan de behoefte voorzien. Moge Uwe Excellentie derhalve den eersten stoot aan dezen invoer geven, opdat deze uitmuntende vrucht onder ieders bereik kome. In ons nummer van Woensdag vei* meldden wij het zonderlinge geval, dat een zekere Douma te Buitenpost des morgens voor de deur zijnei woning eene doos met papieren en ongeveer f 625 aan contanten vond, afkomstig van zijn broeder, die spooiloos verdwe nen bleek te zijn. Thans is het raadselachtige geval opgelost, daar namelijk het lijk van den vermiste nabij de gemeente Veen- klooster is opgevischt. Boven het oostelijk deel der provin- vincie Groningen woedde eergisteren een hevig onweder. Te Finsterwolde sloeg de bliksem in de toren, die aan het leien dak en hout eenige schade bekwam. Er ontstond gelukkig geen brand Te Winschoten sloeg de bliksem in de groote houtschuur van den heer J. van Leuning. Ook hier bepaalden zich de gevolgen tot eenige schade aan 't gebouw, zonder dat brand veroorzaakt werd. Een zeer brutale inbraak heeft er in de Hondiusstraat te Rotterdam plaats gehad. In perceel no. 35 aan die straat woont de heer W. Dasbach, schilder. Achter zijn huis is een tuin, die uit komt op een nog onbebouwd stuk land langs den Nieuwen Binnenweg. Woens dagavond omstreeks half twaalf begaf de heer Dasbach zich te ruste en Don derdagochtend om 5 uur, bij het ont waken, kwam hij tot de ontdekking be zoek van inbrekers gehad te hebben, zonder dat hij iets van hun aanwezig heid heeft gemerkt. Alleen de buren hebben hun honden hooren aanslaan; meer niets. De inbrekers hebben zich van de zijde van den Nieuwen Binnenweg af toegang verschaft. Na het stuk land te hebben doorloopen, zijn zij over een schutting geklommen en zoo in den tuin van den heer Dasbach gekomen. Door de verandadeur, die niet goed gesloten schijnt geweest te zijn, kwa men zij in huis en in de slaapkamer van den bewoner. Uit een ongesloten kast hebben zij daar weggenomen een klein ijzeren geldkistje, inhoudende vier gouden ringen, voorts twee gou den oorbellen, een zilveren servet-ring, vier rijksdaalders en een levensverze kering- en een brandassurantie-polis. Daarna gingen de inbrekers naar het bed, waarop de bestolene rustig door sliep en haalden uit zijn pantalon, die op een stoel voor het bed lag, zijn portemonnaie, waaruit f 5 genomen werd. Het is den inbreker of inbrekers ontgaan dat er in een zijzakje van die portemonnaie ook nog zes gouden tien tjes zaten, want deze goudstukjes zaten er nog in, toen de heer Dasbach zijn portemonnaie in zijn tuin terug vond, waar zij, nadat de f 5 er uit was ge nomen, was weggeworpen. Tot nog toe is van dader of daders geen spoor ont dekt. Dicht bij de hoeve „De Kleine Mui terij" onder Sint Annaland vond de dienstmeid Donderdagvoormiddag den koewachter van haar meester aan den kant van een drinkput zitten met de beenen in het water. Daar de knaap er zeer ontdaan en akelig uitzag, vroeg zij, wat hem scheelde, waarop hij nog stamelend, maar moeilijk verstaanbaar, antwoordde: „In mijn been gemaaid". Toen eenige minuten later, na waar schuwing door de meid, de boer den jongen op dezelfde plek vond, was hij reeds door bloedverlies gestorven. Hoe dit ongeval zich heeft toegedragen is nog niet geheel duidelijk. Aanvanke lijk was de meening, dat de koewach ter zich zelf verwond heeft met een zeis, die hij in het land van zijn baas gevonden heeft, maar die hij niet ge bruiken mocht. Latere geruchten zeg gen, dat een tweede koewachter bij den eersten is gekomen en de een den ander door het sollen met de zeis ge kwetst heeft. Die tweede jongen was echter nergens te zien, toen de meid den gewonden jongen vond, zoodat hij na de verwonding van zijn makker moet weggeloopen zijn. Een plank, die door de jongens over een sloot gelegd was, had het hun mogelijk gemaakt bij elkaar te komen. De zeis lag met bebloede punt op een weiland. Na de verwonding heeft de koewachter, blij kens de bloedsporen in het gras, ge poogd het huis van zijn baas te berei ken, doch is klaarblijkelijk neergezegen, toen hij de helft van zijn korten weg had afgelegd; daarna schijnt het hem kruipend nog gelukt te zijn den drink put te bereiken, vermoedelijk om in het water verzachting voor de pijn te vinden. Aan opzet wordt in deze zaak niet gedacht. Het koewachtertje was nog geen 12 jaar oud. Men schrijft uit Maastricht: Een zeer droevig ongeluk is gebeurd in het naburige Tongeren. Zooals koe herders dat gewoon zijn, had een kleine jongen het touw, waarmede hij zijn koe geleidde, om den pols gebonden en liep zoo langs den weg.Op een oogenblik is het dier ergens van ge schrokken en als een razende door de velden gaan hollen den ongelukkigen jongen achter zich aan sleurend. Hon derden meters vloog het dier voort en toen het eindelijk tot staan was gebracht, was de jongen, wien het touw om den hals was geslagen, geworgd, terwijl de lappen vleesch bij zijn lichaam hingen. Gisterenmorgen geraakte de landbou- wer..~. Oosting in het Weerdingveen nabij zijn woning met paard en wagen op hol. O. viel van den wagen en werd een eindweegs over den eneffen weg meegesleept. Toen men het paaid tot staan had gebracht, kon aan den man geen teeken van leven meer worden bespeurd. De in allerijl ontboden ge neesheer kon dan ook slechts den dood constateeren. De man was gehuwd en vader van vier kinderen. Men meldt uit Haarlem: Gisterenavond om zoo wat halfacht kwam er op den Schoterweg een massa volk op de been, doordat een zeer vreemdsoortige optocht naderde. Voorop de straatjeugd, dan een vic toria, bespannen met een paard, de kap neer en eenige kisten er in schots en scheef over elkaar, omstuwd door een menigte menschen en daarachter een adjunct-inspecteur per fiets en een agent en een rechercheur. Algemeen was de gedachte dat de politie eeu lading bedorven vleesch had aangehouden, die nu over de .grens werd gebracht, doch bij onderzoek, toen de grens van Schoten was bereikt, want de politie bier mag niets zeggen aan krantenmenschen op poene van ontslag, bleek ons dat hier zonder eenig mili taire geleide werd vervoerd een lading van 200 K.G. dynamiet, die van Utrecht naar IJmuiden moest. Transporteeren van zulk gevaarlijk goedje op die manier hebben wij nog nooit bijgewoond. Of het dynamiet bestemd is voor militair gebruik, kon men ons niet zeggen. De dames Van O., te Zoelen, op een half uur afstand van Tiel, ontvingen de vorige week een dreigbrief, inhou dende om op bepaalde plaats en tijd een som van f30o0 te leggen, anders zouden zij enz. enz. Van het geval werd de plaatselijke politie in kennis gesteld en maatregelen genomen om den eventueelen dader te arresteeren. Eenige uren voor het deponeeren der geëischte som werd het terrein in den breede door rijks- en gemeente-politie behoorlijk afgezet. Een arbeider, die een huisje bewoont, toebehoorende aan een der dames, werd op het bepaalde uur met een brief naar de bestemde plaats afgezonden, en wer kelijk verscheen iemand met een fiets om den brief in ontvangst te nemen. Zoodra de onbekende den brief had ontvangen, voegde hij den bezorger de woorden toe: „Keer je om, anders ben je een man des doods." De bezorger, voor zijn hachje vervaard, koos onmid dellijk het hazenpad, terwijl de onbe kende dreigbrieflegger met zijn fiets ijlings verdween. De gemeente-veldwachter Weesers had echter op een afstand uit een hin derlaag het gebeurde gadegeslagen en kwam bij het wegrijden van den dreig briefschrijver, die hem in de flank reed, onmiddellijk uit zijn schuilplaats en sommeerde hem, op straffe van hem neer te schieten, halt te houden. De briefschrijver trok onmiddelijk zijn re volver en loste zes schoten op den veldwachter zonder dien te raken, ge volgd door een schieten van den veld wachter, met hetzelfde gevolg. De on bekende vervolgde zijn, weg tot aan een korenveld en verdween daarin, met achterlating van zijn fiets. Een algemeene vervolging van de overige veldwachters begon nu, echter zonder resultaat. De achtergelaten fiets werd in beslag genomen en herkend als te zijn van een inwoner van Zoelen, 's morgens door hem geleend aan een bekenden wildstrooper, een gevaarlijk sujet. Nu viel het niet moeilijk den dader op te sporen, die Woensdagavond onder behoorlijke geleide in arrest werd gesteld. Uit Tiel meldt men, dat de aange houdene bekend heeft, de uitvoerder te zijn en dat hij den schrijver van den brief heeft aangewezen. Men meldt uit Scheveningen Uit verschillende correspondenties, uit Lerwick alhier ontvangen blijkt, dat in de laatste stormen bij Shetland een bomschuit met man en muis is vergaan, welke te Katwijk moet thuis behooren. Een hevige brand woedt in het uit gestrekte IJhorster heideveld, Drenthe. De in den omtrek wonende boeren zijn niet bij machte den brand te stuiten. Uit Nieuwleusen wordt aan de Zw. Ct. gemeld: Eergisterenmiddag ontdekte men brand in het heide- en turfveld van de families t. K. en t. O. in de Maat. 't Vuur nam zeer spoedig in omvang toe. Een oppervlakte van minstens 100 hectare is totaal verbrand, donkere rook wolken stegen op en stukken brandende heide vlogen de lucht door. Tegen den avond eerst kon men door het graven van gruppen de vlammen meester wor den. Te Horn bij Roermond overleed Zon dag de 80-jarige smid O., die tydens

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2