Hel Land van Heusden en 4lleua, de Langstraat en de Boinmeierwaard. Tweede Blad, fiopieer-persen Httrkopp, Sclitvalbe «I fowler. H. VAN DUIJNEN, )E JONGH Co., 's Bosch, Schapenmarkt B 326. Naaimachines. Breimachines. I, J. Boekbinderij. - - - Perforeerinnchting. BOEK- en PAPIERHANDEL. voorheen A. LEWENSTEM, Botermarkt 0 70 en 71, Alles tegen zeer concurreerende prijzen. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2o40. Zaterdag 28 JuliÏOOO Rolt CEMENTSTEENFABRIEK, Pullen, Kolken, Rioolbuizen, in x* ix i m o keuze Keukenstoelen 70 cent. Deposito-rente §»-?• H r* h'- L !,êt land van alteN^ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7T/s Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. BUITENLAND. Over het soldatenoproer te Brest Litowsk vinden wij vermeld, dat een troep artilleristen midden in den nacht de cantine en de tenten der officieren in het zomerkamp aangevallen en in brand gestoken hebben. Infanteristen en geniesoldaten voegden zich bij de oproerlingen. De officieren, verrast door den brand, vluchtten half gekleed, maar werden voor een deel ingehaald door de mui ters nabij de spoorwegbrug over de Mu- hawetz. Daar ontstond het gevecht, waarbij twee officieren gedood en ver scheidene door steenworpen gewond werden. Tot deze laatsten behoorde ook generaal Iwanof. Te 3 uur in den ochtend werden de oproerlingen door een regiment inlan- terie omsingeld7 werden er gevangen genomen. Dezen weigeren echter op de gestelde vragen te antwoordon. De opgewondenheid onder de troepen neemt nog toe. Het ambtelijk bericht erkent, dat de toestand ernstig is. Volgens een telegram uit Kattowitz, heeft een grenskozak weer op Pruisisch gebied een Russisch onderdaan dood geschoten. De eene lezing zegt dat het een smokkelaar was, en de andere dat het een boekhouder uit Bendzin was die kalm zijns weegs ging. Eerst viel de kozak hem lastig en toen hij daarna de grens over vluchtte, viel het doo- delijke schot. Uit Kopenhagen wordt aan de Ex- hange Telegraph gemeld: Een telegram uit Helsingfors bericht dat de Tsaar een besluit heeft uitge vaardigd aankondigende dat hij van plan is de straffen kwijt te schelden aan allen die vroeger veroordeeld zijn, omdat zij de voorschriften van generaal Bo- brikof, den vroegeren gouverneur van Finland, overtreden hadden. De amnestie zal in November afge kondigd worden. De Keizer is van meening dat alle schuldigen op dit oogenblik voldoende geboet hebben voor (lie overtredingen. De amnestie zal ook aan politieke vluch telingen, die in November j.l. ten ge volge van de onlusten verbannen zijn, vergunnen om zonder paspoort terug te komen. Aan de Kreuzzeitung wordt uit Koer land geschreven: De toestanden hier zijn ijselijk, een eigenlijke omwenteling hebben wij wel niet op het oogenblik in Koerland, maar wel bijna volslagen regeeringloosheid. Alle bosschen zitten vol gespuis, plundering en sluipmoord en brandstichting zijn aan de orde van den dag. De aanvallen van de roovers zijn vooral legen herbergen en staats- slijterijen gericht, omdat daar altijd baar geld te vinden is, verder ook tegen afgelegen hofsteden. Moordaanslagen worden in den laatsten tijd voornamelijk op predikanten, ook op ambtenaren van de politie en hooggeplaatste ge meentelijke ambtenaren gepleegd, van wie er reeds velen gesneefd zijn. Het is zoover gekomen dat men bijna geen bruikbare mannen meer voor die posten kan krijgen. Even meedoogenloos wordt een iegenlijk omgebracht die voor het gerecht getuigenis durft afleggen. Het natuurlijk gevolg daarvan is dat de rechters er bijna nooit in slagen^ de gevangenen hun misdrijf te bewijzen. Salamatof, het hoofd der gendarmerie te Warschau, is op straat met een dolk doorstoken. De dader is ontkomen. Men leest inde „Evening Standard" De Engelsche litterator Zangwil ont ving van Russische joden een telegram, waarin gemeld wordt, dat op 28 Juli verjaardag van het overgaan der Russen tot het Christendom een jodenslachting zou plaats hebben. De organisatie daarvan wordt met alle kracht voortgezet. De joden roepen de hulp van Europa in. Een telegram uit Mittau meldt, dat het kasteel Bentin, aan graaf Medem toebehoorend, een der schoonste land goederen in Koerland, geheel verwoest is. De Tribune verneemt uit St. Peters burg: Op hun terugkeer van Wiborg hebben de Doemaleden aan de Finsche stations onderweg, waar honderden Finnen verzameld waren, manifesten uitgedeeld. Te Petersburg werden zij aan 't station slechts door journalisten opgewacht. De politie dreef er de saam- gestroomde menigte uiteen en nam ve len in hechtenis, o. a. 70 soldaten uit Kroonstad. Naar de correspondent ver nam, zullen er ook eenige leden van de Doema gevangen genomen worden. Prins Dolgoroekof zeide hem, dat de eerste paar weken kalm voorbij zullen gaan. Daarna zal de algemeene werkstaking eerst beginnen. Revolutionairen en so cialisten bereiden dien voor. De Moskousche correspondent van de Tribune seint hetzelfde. Ook meldt hij, dat het manifest van de Doema, on danks de pogingen van de politie om het te beletten, op groote schaal wordt verspreid. Men berekent, dat er reeds een half millioen in omloop zullen zijn. Er is bericht van een nieuwen op stand in den Kaukazus. Te Tiflis is er met een bom geworpen en hebben de xozakken geschoten. Te Bakoe heerscht, zoo zegt men, een schrikbewind. Te Rostof aan de Don zijn dertig politieke gevangenen bevrijd. Te Lyon is een Rus die zich luite nant-kolonel Ameneski noemt, in hech tenis genomen onder verdenking dat hij gestolen effecten in zijn bezit had. Verscheidene dagen was hij bezig ge weest met groote hoeveelheden Fransche waarden van de hand te doen. De po litie werd op de hoogte gebracht en bracht een bezoek in zijn hotelkamer. Zijn bagage bestond uit twee valiezen die vol zaten met Fransche effecten ter waarde van eenige millioenen fr. Ame neski zeide dat hij die stukken van zijn vader geërfd had. Hij verklaarde ook dat hij in den Russisch-Japanschen oorlog meegevochten had en te Moekden ge wond was geworden. De Lyoneesche politie vermoedt dat de effecten afkomstig zijn uit een van de in Rusland geplunderde banken en dat de zoogenaamde overste ze in Frank rijk te gelde wil maken. Gisterenochtend is Ameniski voor den rechter gebracht. Toen hij voor hem stond, riep hij uitIk waarschuw u voorzichtig te zijn. Ik spioneer tegen Duitschland en als u mij gevangen houdt, zullen mijn agenten aan de be langhebbende mogendheden de geheime stukken die in hun bezit zijn, uitleveren. De verantwoording voor mijn hechtenis komt op u neer. Ik ben goed bekend aan sommige officieren van den staf te Parijs. Gij kunt naar deze mededeelin- gen onderzoek doen. Hangende dit onderzoek, is de zaak verdaagd. De aanslag op den Moezelspoorweg bij het station Schweich is reeds opge helderd. De spoorwegwachter is voor den rechter van instructie te Trier door de mand gevallen en heeft ten slotte moeten bekennen dat hij zelf de ijze ren platen op het spoor had gelegd, om een belooning te verdienen. Te Gratz, een meest door Duitschers bewoond dorp in Oostenrijksch Silezië, is het tusschen Duitschers en Tsjechen tot hevige vechtpartijen gekomen. De Tsjechen hadden op het plein een eere poort opgericht en een menigte Tsje chen in hun volksdracht kwamen van elders en hielden er intocht. Een Duitsch gezelschap brak de eerepoort af en nu begon het gevecht. Er kwamen met den trein nog meer Duitschers aan en den heelen dag werd er slag geleverd, 's Avonds werden de treinen, waarme de de Tsjechen vertrokken, gebombar deerd. Er moeten een zestig gewonden zijn. Afgevaardigden van alle zuidelijke stammen te Marokko hebben een be langrijke vergadering gehouden te Ma- rakech, waarop zij zich verbonden, uit naam van de mannen van hun stam, een algemeenen opstand in het leven te roepen. Dit bericht heeft te Fez groote ont roering verwekt. Aan het garnizoen van Tanger is bevel gegeven, zich gereed te houden om zich naar Mazagan in te schepen. Een telegram uit Charlotte, in Zuid- Carolina meldt, dat een goederentrein en een personentrein bij Hamlet op elkaar zijn geloopen; 23 personen zijn gedoodde meesten op slag. Een speurder van de regeering van West-Australië heeft aan den minister van mijnwezen een verslag uitgebracht over de diefstallen van goud die aan de mijnen van Kalgoorlie voorkomen. Hij schat dat er elk jaar honderduizen den onsen goud gestolen worden. De heelers hebben mijn vergunningen op plaatsen dicht bij de goudmijnen en beweren dat zij daar honderden onsen in de maand uit halen. In wer kelijkheid leveren die ondernemingen niets op en bestaat al het „gewonnen" goud uit buit uit andere mijnen. An dere helers zijn kwansuis essayeurs. De werkelijke dieven schijnen meest amb tenaren te zijn. Het Berliner Tageblatt meldt, dat Arturo Vacca, kassier bij het filiaal der Banca d'Italia te Napels, tezamen met zijn broeder Alfredo, die bij de Volks bank in dienst was, er van door is ge gaan. Beiden hadden vervalschingen ten bedrage van verscheidene millioe nen lire begaan. De Banca d'Italia is voor 180.000 lire en de Banca Commer cials voor 130.000 lire benadeeld. Te Salem, in Oregon, is op 62-jarigen leeftijd overleden George Lippert, een van de menschen met merkwaardige afwijkingen die met Barnum gereisd hebben. Lippert had twee harten en drie beenen. De Amerikaansche kranten vertellen dat het hart dat Lippert aan zijn rech terkant had, reeds veertien dagen ge leden had opgehouden te kloppen, ter wijl dat aan zijn linkerkant krachtig bleef kloppen tot jl. Dinsdag, den dag van zijn dood. Lippert is aan tering bezweken. ADVERTENTIEN. Alom verkrijgbaar. <32 rrS S GQ cd <1 co —3 t=- CO t=! 15 cent per Liter. De Koninkl. v.h. VAN WANING Co., ROTTERDAM, vervaardigen als Specialiteiten alle werken in gewapend en gewone BETO^I, als: VLOEREN, GEWELVEN, DAKEN, FUNDAMENTEN, WATERREINIGINGS- en 0>TIJZERINGSINRICHTDiGEN. Grootste voorraden ei- en cirkelvorm voor Duikers. uit de fabriek HENRI DE BEAU10MT te Maas tricht, voorradig bij den specialen Agent voor HEUSDEN en OMSTREKEN: L. J. VEERMAN, Boekhandelaar. Teekeningen met prijsopgaven, van 14 modellen worden op aanvraag toegezonden. H.H. WIELRIJDERS wenscht gij een zeer goed en vertrouw baar RIJWIEL, vraagt dan het merk: waarvan ondergeteekende alleen-vertegenwoordiger is voor's-Boseli en Omstreken. Adres voor Goedkooperc soorten. Compleete Reparatie-Inrichting voor Motors en Rijwielen, Aanbevelend, SNELLESTRAAT, hoek Stoofstraat H 321, 's-flOSCII. Minderbroederstraat R 352, den Nieuwen Winkel idem R 343. Meubelen, Bedden, Matrassen, Kapok, Veeren, Zeegras, Wol. Spiegels, Schilderijen. Stoelen, Tafels. Luxe Spoormanden. Sport- en Kinderwagens. Vogelkooien en Standaards. Waschdoek, Zeildoek enz. (■Goedkoopste prij/en. Kn gros en detail. Per één dag opzegging 2 pCt. 14 dagen 21/3 maand 3 half jaar 3V2 jaar 38/4 Juli-coupons en Lossingen worden tot de voordeeligste koersen door ons gekocht. Verhandelen alle incourante waarden. N.B. Houden eiken Zaterdag zitting van 10 tot 12 uur, in het Hotel HET WAPEN VAN AMSTERDAM te Heusden. ONOVERTREFBAAR Desverkiezende betaling op termijn. Naaimachinenhandel, Vuchterstraat H 11, 's-BOSCH. u Hen vrage modellen met prijsopgaaf GO GO Ct) Jolis. Dijtsloora fa Mii, 's-Bosct. Vertegenwoordigers der Iïollandsch- Geldersche Hypotheekbank. 12 - -.i'.vJ

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 5