bijeengekomen, besloten hebben tot de algemeene staking. Dag en uur van begin zoude later bepaald worden. Aan spoorwegen en in fabrieken is 't per soneel gewaarschuwd. Generaal Markgrafsky, assistent van den gouverneur-generaal van Warschau, is te Otwock, bij Warschau, vermoord. Een Duitsch blad verneemt uit Pe tersburg: „De inhechtenisnemingen en huiszoekingen nemen een omvang, die aan de ergste tijden van Trepof herin neren. Sedert de ontbindinding der Doema zijn er ruim 2000 menschen wegens politieke vergrijpen gevangen genomen. De willekeur der politie is in vollen bloei. De meeste vreemde bladen worden of geheel in beslag ge nomen of door de censuur verminkt." Volgens een telegram uit Londen staat de Golf van Mexiko over een op pervlakte van 16 K,M.2 in brand. Men veronderstelt, dat een petroleumbron iri de golf het vuur voedsel geeft. Uit Los Angeles, in Californië, wordt gemeld, dat het in de woestijn in het binnenland zoo heet is, dat een groot aantal menschen gestorven zijn. Te Bal- lara zou de thermometer te middernacht nog 116 graden Fahrenheit aangewezen hebben De plaats vervangende gouverneur van Mozambique (Z. W. Afrika), heeft aan de Portugeesche regeering mede gedeeld, dat door een koopvaardijschip wordt beproefd heimelijk een lading wapens en munitie aan wal te bren gen, in de buurt van de monding der Limpopo-rivier. De regeering heeft maat regelen genomen om het ontladen van die „contrabande" (waarom wordt ze zoo genoemd, 't is toch vredestrijd?) te verhinderen. Dinsdag zweefde een luchtballon over Giandola in Italië; laag bij den grond want men wou landen. Zoo zweefde de ballon over een veld, dat aan een krank zinnigengesticht behoorde en waareeni- ge krankzinnigen werkten. Een aantal hunner grepen het touw, dat over den grond sleepte, en trachten de ballon neer te trekken. De luchtvaarders, on aangenaamheden vreezende, wierpen met ballast naar de krankzinnigen, maar deze lieten niet los. De wachters kwa men er bij en sloegen er op in, waar na de krankzinnigen het touw lieten schieten, behalve een, die, toen de bal lon weer steeg, een eind de lucht in ging. Toen viel hij, juist op een ander, maar 'geen van beiden bezeerden zich erg. De zendeling Buil schrijft naar de Tribune meldt aan de bladen, dat de gevangenen, die de Duitschers in Damaraland gemaakt hebben, voor het grootste deel vrouwen en kinderen, op een schandelijke wijze worden be handeld. De vrouwen, geheel en al naakt, worden naar de kampen gezon den, waar zij kolen en materiaal voor den spoorweg nïoeten aandragen. Voor de geringste tekortkomingen, worden zij geslagen. De voeding is onvoldoende. Degenen, die pogen zich wat meer voedsel te verschaffen, worden streng gestraft. Indien de ongelukkigen door koude en honger niet in staat zijn te werken, dan worden zij ook geslagen, en laat men hen omkomen. Buil grondt zijn beschuldigingen in hoofdzaak op de verhalen door de on langs te Capetown aangekomen inboor lingen gedaan. Hij verklaart, dat al die verhalen geheel met elkaar over eenstemmen, en geeft den raad om er zooveel mogelijk openbaarheid aan te geven, in het belang der menschelijk- heid en der Duitschers zelf, die ten plicht hebben voor de eer van hun vaderland op te komen. Pater Buil haalt de woorden aan van Marengo, het hoofd der opstandelingen, thans gevangen te Capetown„Een groote natie moest nimmer haar wetten thuis laten als zij naar Afrika gaat". Uit Courrières wordt gemeld, dat op 25 Juli, van de 31 nog in de groeve aanwezige lijken de ligging van 23 be kend was: slechts 8 werden nog ver mist. De lijken die in den laatsten tijd boven gebracht zijn, waren droog als mummies. Er zijn ook 98 paardenlij- ken opgeruimd. Welk een omvang het reddingswerk gehad heeft, volgt reeds uit de omstandigheid, dat de veronge lukten wier aantal juist 1100 bedraagt over een afstand van vele kilometers verspreid waren. Bijna de helft der om gekomenen is op de plaats zelf dood gebleven, de meeste anderen zijn slechts 20 of 30 meter ver kunnen vluchten, en toen gestikt. Gisterenmorgen is op de tentoonstel ling te Milaan, door kortsluiting in de electrische geleiding, brand ontstaan, waardoor de Italiaansche cn Hongaar- sche afdeelingen, alsmede het paviljoen, de Italiaansche en Hongaarsche bouw kunst bevattende, vernield werd. De schade wordt op 4 millioen francs ge schat. De afdeelingen van Engeland, Zwitserland, Japan en Nederland zijn onbeschadigd. Honderd en dertig brand weerlieden zijn bezig geweest om het vuur te bedwingen en vooral om te belettendat de afdeeling voor goud. smeedkunst en die voor schoone kun sten, welke erstig bedreigd werd 'ook zouden worden aangetast. Plaatselijk üieuwo. HEUSDEN, 4 Aug. Bij het groot internationale solisten-cor- cours op Maandag 30 Juli te Valkenberg (L gehouden, wist onze stadgenoot, de heerG. F. van Bokhoven, dilletan t-musicus, zijn naam te handhaven als eerste klase clarinet tist. Onder een groot aantal mededingers gelukte het hem den tweeden prijs te veroveren met de: Fantaisie de Conceit p. Clarinette par Leon Wettge, een stuk, waarover allen het eens zijn, dat buiten gewone technische vaardigheid vereisch;, of op zijn Heusdensch, dat precies niet voor de poes is. Het doet ons goed, det hij voor den zooveel sten keer „alweer niet voor niks ging", maar even als bij vorig? gelegenheden gelauwerd terugkeerde. Va i ganscher harte bieden wij hem hiermede onzen gelukwensch aan en hopen, dat hij ons spoedig in de gelegenheid stelt, nog eens van zijn kunst te genieten. Hetzij zoo. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd f 15679.06 en terugbetaald f 8600.83. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4029. Gedurende de maand Juli is alhier 29.6 m.M. regen gevallen. Aantal neerslagdagen bedaaagt 11. Vrijdag. De leerlingen der Rijksnor maallessen hebben hedenmiddag gezamelijk een krans gelegd op het graf van den zoo ongelukkig aan zijn einde gekomen G. den Hoet uit Wijk. De afdeeling Noord-Brabant van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambte naren benoemde gisteren o. m. ook tot be stuurslid de heer H. J. van Eggelen, gem.- secretaris alhier. De bouwhoeve, genaamd de Abdij van Bern of „Het Klooster", werd Donderdag j.l., ten overstaan van Notaris Zijnen de Gier, in massa verkocht aan de heeren Timmermans te Waalwijk, voor f80600. Tot notabel der Herv. kerk alhier werd j.l. Donderdag gekozen de heerG. J. Reas. SLEEUWIJK. Aan het hulppostkantoor alhier is in de maand Juli in de Rijks postspaarbank ingelegd een bedrag van f 170.50, verdeeld over 23 inlagen. NIEUWENDIJK. Bij afwezigheid van eigen leeraar, zal ds. Aalders uit Dussen a.s. Zondagavond voor de Geref. gemeente alhier optreden. MEEUWEN. De Minister van Binnen- landsche Zaken heeft overeenkomstig het advies van Ged. Staten boven de gewone rijksbijdrage eene buitengewone sul sidie yan hoogstens f 9400 in uitzicht gesteld, ten behoeve van den bouw onzer nieuwe school. Door deze gunstige beschik king zal van de kosten zoo goed als niets voor rekening der gemeente blijven. Ds. K. E. van Griethuijsen te Giessen- dam heeft voor de beroeping naar onze Hervormde gemeente bedankt. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Juli lt06 ingelegd f 7487.78 en terugbetaald f 3416.09. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1952. GEN DEREN. Hoe groot de liefhebberij om te visschen is kan blijken uit het feit, dat dit jaar in deze gemeente niet minder dan ruim veertig kostelooze vergunningen zijn uitgereikt. De vangst is in den regel schraal en bijna het bakken niet waard. Eind goed, al goed, zegt het spreek woord en dat ondervinden ook de land bouwers in deze gemeente. Werd oorspron kelijk geklaagd over de hooge prijzen, die bij hooiverpachtingen dit jaar werden be dongen, nu het hooi eenmaal binnen is, valt de opbrengst zoo mede en blijkt aan arbeidskosten zoo weinig uitgegeven te zijn, dat menigeen meer dan tevreden kan zijn. Voor de liefhebbers is er nog kans Nu zich voor de betrekking van hoofd der openbare school slechts 2 sollicitanten heb ben aangemeld, zal, naar ons medegedeeld wordt, eene nieuwe oproeping plaats heb ben. Zooals reeds vroeger werd medege deeld wordt vanwege de Gemeente aan den Genderenschendijk een pomp geslagen ten einde te voorzien in de behoefte aan on schadelijk drinkwater voor de bewoners van dat gedeelte van ons dorp. Op eene diepte van 33 Meter is water aangetroffen, dat heerlijk van smaak, goed van kleur en ijskoud is, wat natuur lijk in de hondsdagen niet te versmaden is. Het water bevat geen schadelijke be- standdeelen, zoodat de pomp nu spoedig gereed zal zijn. Leve de Gezondheidscommissie Naar ons wordt medegedeeld zal ook van hier een gezinbestaande uit man, vrouw en zeven kinderen, in Amerika gaan beproeven of het geluk hun daar gunsti ger is, dan in het vaderland. ZALTBOMMEL. Dinsdagvoormiddag voer het ijzeren kraakschip „Hendrika" schipper H. Brugte uit Rotterdam, met den kop tegen den zuider peiler der spoorbrug. Het schip bekwam zoo'n lek, dat de schipper, om het schip te redden, een gedeelte van den last, zijnde 64000 steenen, geladen bij den fabrikant A. Ter windt te Arnhem, moest over boord werpen, waarna hij zich tusschen de kribben kon plaatsen. Van den over blij venden last werd nu de helft in een lichter overgeladen, waarna de reis naar Rotterdam werd voortgezet. DUSSEN. Onder den naam „de Lof- stem" is hier eene Chr. Zangvereeniging opgericht met ruim 20 leden. Directeur is de heer Van der Zwaai, hoofd der Chr. School alhier. BIESBOSCH. De verpachtingen va n weitoemaat zijn in vollen gang. Werd er bij de eerste snede al hoog gepacht, nu is 't niet minder, soms loopt het wel tot f 26 per bunder, terwijl 't zelfde land verleden jaar maar f 17 f18 opbracht per bunder. De regen komt het gewas erg ten goede. WAALWIJK, 2 Aug. Hoewel de jaar markt van heden een druk bezoek ten deel viel, was de aanvoer - van hoornvee toch beneden het middelmatige, dit in hoofd zaak tengevolge van het prachtige zomer weder, wat den landbouwer gelegenheid geeft, rogge en andere granen en landbouw producten te maaien en te oogsten. De handel in hoornvee was tamelijk vlug. WIJK. De muziekvereeniging „Oefening en Uitspanning" maakte Donderdagavond een marsch door de gemeente, ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. Dat dergelijke marschen steeds in den smaak vallen, bewees de talrijke menigte, die de vereeniging volgde. De muziekvereeniging van hier en het mannenkoor van Aalburg zijn voor nemens om op Donderdag 9 Aug. (de ope ningsdag der tentoonstelligg van Landbouw en Nijverheid) een pleizierreis naar Nijme gen te ondernemen (zie achterstaande ad vertentie). Bij de gehouden verpachting van toemaat-weischaren werden voor dit jaar weer hooge prijzen besteed, welke varieer den vanaf f 14 tot f 19 per weischaar. Deze week is hier een druk begin gemaakt met het korenmaaien. Dank zij het gunstige weer der laatste dagen niet alleen dat men met dit werk goed kan vorderen, maar vooral ook dat het koren behouden op zijn plaats komt. HEDEL, 1 Aug. Gisteren was het voor onze gemeente een ware feestdag; bijna huis aan huis wapperde de driekleur ter eere van den EdelAchtb. heer J. C. Hoef- lake, die zou worden geïnstalleerd als bur gemeester dezer gemeente. Een feeststoet, bestaande uit een eerewacht, een versierde boot van het schippersgild, een groep fiets rijders met versierde rijwielen, een wagen met een dertiental bruidjes en de leerlingen de 5e en 6e klasse van de dorpsschool, ontving Z.E.A. aan het station. Een viertal eerebogen werden geplaatst, waarvan een door de bewoners op „het Breed"het raadhuis, benevens de woning van den bur gemeester werden netjes versierd, zoodat het dorp een recht feestelijk aanzien had. De dag werd in opgewektheid doorgebracht en geen enkele stoornis kwam de feest vreugde verhinderen. GORINCHEM. Woensdag had alhier de 6e muziek wedstrijd plaats van den Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarekorpsen. Het weder was prachtig, zoodat het terrein, de Doelentuin, geheel bezet was met be langstellenden. De uitslag is als volgt: le afd. Harmonie: le prijs La Harpe, Gorinchem en een le prijs fanfarecorps Obadja, Rotterdam. De eerste eereprijs werd door de jury toegekend aan beide genoemde vereenigingenbij loting werd hij echter het eigendom van La Harpe, te Gorinchem. le afd. Fanfare: 2e prijs en 4e eereprijs Crescendo, Ameide. 2e afd. Harmonie2e prijs Sursum Corda, Vlaardingen. 2e afd. Fanfare: le prijs en 2e eereprijs Chr. Fanf. IJsselmonde; 2e prijs a. Cres cendo, Charlois; 2e prijs b. Soli Deo Gloria, Alblasserdam. 3e afd. Harmonie j le prijs en 3e eereprijs Concordia, Pernis; 2e prijs a. Wilhelmina, Buurmalsen; 2e prijs b. Soli Deo Gloria, Buren; 3e prijs Chr. Harm. Apeldoorn. 3e afd. Fanfare: le prijs niet toegekend; 2e prijs Religioso, Barendrecht; 3e prijs Concordia, Rijsoord. In de afd. lecture vue werd een le prijs toegekend aan Obadja, van Rotterdam, en aan Concordia, van Perniseen 2e prijs aan Sursum Corda, van Vlaardingen, en aan La Harpe, van Gorinchem; een 3e prijs aan IJsselmonde en de 4e prijs aan Cres cendo, van Charlois. ItinnenlHiid. Men schrijft aan het H.blad Naar aanleiding van de groote in krimping van het blijvend gedeelte, met de lichting van dit jaar voor 't eerst in praktijk gebracht, worden voor schriften verwacht hoe te handelen met betrekking tot het verrichten van den garnizoensdienst. Een feit is het, dat deze gelijk tot nu toe plaats hebbende, niet kan blijven voortgaan en vele ka zernes zullen moeten worden gesloten. Naar de Tel. verneemt, heeft minis ter Veegens onlangs op een zijner audiën ties aan betrokken personen verklaard, dat de ziekteverzekeringswet geen voor keur zal geven aan een bepaald stelsel van bonoreeren van artsen en apothe kers. Voorts verzekerde Z.Exc dat de wet ook volstrekt niet zal aantasten het particuliere initiotief in zake goede zie kenkassen (uitkeering bij ziekte), zoodat de wet niet uitsluitend de districts-zie- kenkassen zal toelaten. Dinsdagvoormiddag zag een voorbij ganger op den Veenhuizerweg te Soest een kind in de sloot naast den weg liggen, dat bij nader beschouwen een diepe wonde aan het hoofd had. On middellijk werd bet kind naar de zus- teis der Wijkziekenverpleging overge bracht, die een eerste verband om de wonde legden. Vervolgens werd dade lijk geneeskundige hulp ingeroepen. Uit een ingesteld onderzoek is geble ken, dat het kind, een zoontje van H. Borgts te Soest, door een fietsrijder om ver en in de sloot gereden is. Deze is er van doorgegaan, zonder verder naar het kind om te zien. Deze menschlie- vende fietsrijder is helaas onbekend gebleven. De Resb. maakt melding van het volgende familiedrama: De smidsgezel S. in de Zuilingstraat te 's-Gravonhage vond dezer dagen zijn vrouw dood aan zijn zijde liggen; zijn zoon wierp zich onder de stoomtram en dien werden beide beenen afgereden, terwijl hijzelf een paar dagen later le venloos uit de trekvaart is opgehaald. De heer F. A. M. Merens, student te Leiden, ving deze week bij Wou- brugge een karper, die niet minder dan 18 pond woog. Het dier, dat de be wondering opwekte van beroeps- en liefhebber-visschers, meette over den buik 53 c.M. en was niet minder dan 80 c.M. lang. Nog merkwaardiger is, dat deze reuzenkarper aan den hengel werd opgehaald. Te Rozendaal begaven zich twee werk lieden per fiets naar hun werk, toen zij op den Wouwschen weg een troep half dronken steenovenwerkers ontmoetten, die zonder eenige aanleiding hen van hun rijwielen trokken, sloegen en schop ten en in een langs den weg loopende sloot wierpen, waarna zij hen nog met messen verschillende sneden toebrach ten. De marechaussee, die van het feit kennis kreeg, toog direct op onderzoek uit, met het gevolg dat reeds eenige der aanranders in hechtenis zijn geno men. Dezer dagen verloor een badgast te Scheveningen zijn gouden horloge. Een eerlijke vinder bracht het hem terug en de badgast bood hem als belooning.... twee verwelkte roosjes aan. Men schrijft uit Oeffeit: Eene weduwe wier kostwinnende zoon was opgeroepen voor den militieplicht, had alle pogingen aangewend om hem vrij te krijgen, echter zonder resultaat. Eindelijk trekt de vrouw de stoute schoe nen aan en spoort naar het Loo, vraagt en verkrijgt toegang tot het paleis, waar zij onder bittere tranen haren toestand bloot legt. Het vrouwtje wordt aangeraden nog maals een verzoekschrift in te zenden en haar zooveel moed ingesproken, dat de hoop weder in haar hart opleeft. Voor haar vertrek werd haar bovendien na mens H. M. de Koningin een flinke gift ter hand gesteld. Te St. Willebrord bij Rozendaal is gisterennacht afgebrand de woning met schuur van J. K. Bij gebrek aan wa ter was er van blusschen geen sprake. Daar de bewoners afwezig waren, wordt er aan brandstichting gedacht. De ma rechaussees hebben de zaak reeds in onderzoek. Uit Rotterdam wordt gemeld In de Rijnhaven alhier zijn eergis teravond 9 uur twee dochtertjes, oud 13 en 2 jaar, van den schipper E. H., van het tjalkschip Maria, onopgemerkt verdronken. De beide lijkjes zijn korten tijd daarna opgevischt. Men schrijft aan de Stand.: Bij de nachtboot te Kampen liep Maandagavond een man, die allerlei wartaal sprak en meende men met een waanzinnige te doen te hebben. Een politieagent nam hem mede naar het bureau, waar hij opgaf te heeten Albert Wolters van Dedemsvaart. Op het po litiebureau oordeelde men dat het beter was den man naar het stadsziekenhuis te brengen, waar men den volgenden morgen de ongelukkige hangende vond aan zijn boezeroen. De man had door ophanging een eind aan zijn leven ge maakt. Het toezicht op de patiënten 3chijnt in het stadsziekenhuis te Kampen wel wat te wenschen over te laten voor gevaarlijke. Zelfs voor geesteskranken acht men blijkbaar toezicht niet noodig. Willem P., sjouwer te Helmond, sloeg bij zijn vader, waar hij inwoonde, alles stuk en zou zeker zijn vader vermoord hebben, waren niet tol onderstand vier marechaussees gerequireerd. Met geweld verzette hij zich tegen de marechaus sees, die tweemaal in de lucht schoten om hem schrik aan te jagen. Een derde schot trof W. P. in den buik, waardoor hij levensgevaarlijk is gewond; hij is per brancard naar het gasthuis overge bracht. Betreffende het ongeluk te West- kapelle kan nader worden bericht, dat de bliksem sloeg in de boerenwoning van A. L. Minderhoud. Gedood werden de grootvader, een kleindochter en de dienstbode, terwijl drie andere perso nen werden gewond. Ook sloeg het hemelvuur in den molen op den dijk, zondei evenwel brand te veroorzaken. Dinsdagavond half negen, toen een hevig on weder boven Rotterdam en omstreken woedde, is aan den Blaak- schen dijk onder de gemeente Heinen- oord aan de Oude Maas de bliksem geslagen in de boerderij van den land bouwer Van Prooyen, die geheel door brand werd vernield. Een boerenarbei der, die nabij deze boerderij voor ,den regen een schuilplaats had gezocht, werd door den bliksem gedood, terwijl ook Van Prooyen door den bliksem getroffen werd en eenige verwondingen bekwam, hoewel niet levensgevaarlijk. De commissaris van politie te Roer mond waarschuwt tegen handelingen van G. Vreydenberger, te Sittard woon achtig, die tracht loten in den handel te brengen, o. m. eener 3 pels. premi- leening, waarvoor niet de minste waar borg bestaat. Hij tracht ook te handelen onder den naam van firma Meeuwissen en Co. De door Vreydenberger aangeboden loten vermelden o. a., dat de premiën renten en aflossingen invorderbaar zijn ten kantore van G. Vreydenberger, te Roermond. Tot dusver bestaat dat kan toor te Roermond niet. Ter gelegenheid van de herdenking van het 40-jarig bestaan van Volkson derwijs, heeft het H. M. de Koningin behaagd den voorzitter C. A. Zelvelder tot officier, en den penningmeester, waarnemendsecretaris, K. de Vries Szn., tot ridder in de Oranje Nassau-orde te benoemen. Te Ameide zijn gisteren van den koopman A. Oskam de eenige twee runderen door den bliksem in de weide gedood. Men meldt uit den Haag: Op den Noordwal, ter hoogte van de Breedstiaat, werd gisterenavond nog al opschudding veroorzaakt door een mans persoon, ongeveer 35 jaar oud, die, ter wijl hij met een vrouw in woordenwisse ling aldaar liep, plotseling eenige re volverschoten op haar loste. Hij ver wondde haar aan den hals en aan een vinger. De vrouw vluchtte in een huisje aan den Noordwal, waarna de man haar achtervolgde en ook in de woning nog één of meer schoten op haar loste. De bewoner van die woning deed al het mogelijke om zijn huisgenooten en zich zelf tegen den aanrander te beveiligen en spoedig daarna werd deze door de inmiddels aangerukte politie gear resteerd. De verwonde vrouw werd, na dat haar in bovenbedoelde woning voor- loopige hulp was verleend, door de zorgen der politie^ naar het ziekenhuis vervoerd. Volgens ter plaatse ingewonnen in lichtingen is de vrouw vermoedelijk niet ernstig verwond. Omtrent de oor zaak van den aanslag werd niets met zekerheid vernomen. Burgerlijke Stand. Werkendam, van 27 Juli tot 3 Aug. Geboren Geerrardina d. v. J. de Ko ning en M. Braun; Johannes Klaas z. v. H. J. v. d. Steenhoven en D. Groe- neveld. Eethen, Genderen en Heesbeen over de maand Juli. Gehuwd: B. C. Verdoorn, jm. 44 j., en J. Nieuwkoop, jd. 17 j. Geboren: Willem Cornelis, z. v. Ma- chiel Vos en Heiltje Johanna Treffers. Overleden: R. Braams, 5'j j. Andel, over de maand Juli. Geboren: Jan, z. v. G. Vos en C. J. Kramer; Anneke, d. v. P. van der Vliet en A. P. Vos; Hendrik Antonie, z. v. B. Verzijl en H. Verhoeven; Jasper Gijsbertus, z. v. C. J- van Wijnen en W. C. van der Meijden. Overleden: Bastiaan van der Vliet, echtg. van J. P. J. Smits, 81 jaar. Dewerken en Sleeuwijk, van 24 tot 31 Juli. Geboren: Elizabeth, d. v. A. Ver steeg en A. J. van Pelt; Willem, z. v. H. W. van Elzelingen en W. van Veen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2