Hel Land van ileusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. tweede Blad. ORGELS, A. J. HE WIT. ÜUrkopp, Sclnvalbe o( Fowler, H. VAN DÜIJNEN, U fltOMËIJN, ADRESBLAD Veenendaalsch Magazijn Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2531. Zaterdag 4 AugustusÏOOO. Van der Werffstraat 49, Rotterdam. Speciaal adres voor Kerkorgels. Filiaal Sliedrecht. lANB VAN ALTEN/^ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 778 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. BINNENLAND. Eenigen tijd geleden is een Staats commissie ingesteld om te onderzoeken, op welke wijze de spoorwegen, de ge wone wegen en de waterwegen in en rondom Utrecht zouden behooren te worden gewijzigd; deze commissie doet thans de volgende voorstellen tot ver betering Het terrein, door de commissie voor de vestiging van het centraal-station aanbevolen, is gelegen tusschen de Kroezelaan en het Merwedekanaal. Het is ongeveer 82 hectaren groot, voldoende om plaats te geven aan een personenstation, ingericht zoowel voor het verkeer der hoofdtreinen als voor het buurtverkeer van alle te Utrecht samenloopendespoorweglijnen; een goe derenstation, ingericht voor de ont vangst der goederentreinen en voor den plaatselijken dienst, benevens een rangeerterrein. Ligging en afmetingen van het ter rein geven gelegenheid het personen- station met daaraan aansluitende hoofd sporen over ongeveer 2000 M. in ïechte sirekking aan te leggen: een voordeel van niet geringe beteekenis voor den spoorwegdienst. Het hoofdgebouw van het personen- station zal eene voor den spoorwegdienst gunstige ligging kunnen verkrijgen, ongeveer in het midden tusschen de aansluitingswissels der spoorweglijnen aan beide zijden. Het zal dus gelegen zijn achter het voormalige „Sterrebosch". Daar de tegenwoordige stationsterreinen voor bebouwing vrij zullen komen, kan 't aan te leggen voorplein op doeltreffende wijze in verschillende richtingen met de hoofdverkeerswegen in en buiten de stad in verbinding worden gebracht. Hot hoofdgebouw van het goederen station komt te liggen aan een voor plein, hetwelk aansluit aan de Kroeze laan. Een breede toegangsweg met be weegbare brug over de Kruisvaart is tegenover het hoofdgebouw ontworpen. De verbinding van het goederenstation met den waterweg zal, wegens de lig ging aan het Merwedekanaal, niet min der gunstig zijn dan thans, terwijl aan leg van laad- en lossporen langs dat kanaal naar behoefte zal kunnen ge schieden. Zuidwestelijk van dit goederenstation zijn langs het Merwedekanaal de sporen ontworpen, bestemd tot overlading met den waterweg. Aan de uitvoering van de ontworpen in zuid-oostelijke richting van het Cen traal-station uitgaande verbindingslijn met den spoorweg Utrecht-Amersfoort is als onvermijdelijke voorwaarde ver bonden, dat de bestaande verdedigings werken, te weten de forten op de Bilt- straat en Yossegat, benevens de Lunet ten en de gedekte gemeenschapswegen Blauwkapel BiltstraatV ossegatLu netten, aan hunne bestemming worden onttrokken, waardoor tevens de daar bij behoorende verboden kringen wor den opgeheven. De opheffing van die verboden krin gen zal aan de gemeente Utrecht de zoo gewenschte gelegenheid tot uit breiding der bebouwing in oostelijke richting verschaffen. Voor de verbindingen Amersfoort— Gouda en AmersfoortAmsterdam, die thans te Utrecht een keerpunt hebben, zal een gordelspoorweg, oostelijk en zuidelijk om de stad worden gelegd. De commissie is van oordeel, dat alle betrokken belangen gebaat zouden zijn door eene uitbreiding van het grond gebied der gemeente Utrecht aan de noord-, oost- en zuidoostzijden. De kosten, waarop de aanbevolen ver- beteringswerken worden geraamd, kun nen als volgt worden samengevat: a. Spoorwegwerken f 13.750.000; b. Voorzieningen in het belang der landsverdediging f 2.600.000. Totaal bedrag der uit te voeren wer ken f 16.350.000. Uit Amsterdam schrijft men: De fabrikanten van zachte zeep hier te lande verzonden in het begin van de vorige maand een circulaire aan de grossiers, waarin zij meedeelen, dat zij zich den 28sten Mei 11. vereenigd had den. Tengevolge der enorme concurrentie van de verschillende fabrikanten onder ling en daartoe gedwongen door den groothandel, die hoe langer hoe meer tot fabelachtig lage prijzen ging ver- koopen, is deze industrie, die eens zoo belangrijk was, volgens de circulaire der fabrikanten, langzamerhand aan het verminderenV erschillende fabrikanten, waaronder zelfs die meer dan een eeuw bestonden, hebben de laatste jaren hun bedrijf moeten staken, tengevolge van de groote verliezen die zij hebben ge leden. En andere konden hunne zaken slechts met groote moeite staande hou den, meestal met groote verliezen en alléén in de hoop op betere tijden. Ver schillende malen is beproefd hierin ver andering te brengen door aaneenslui ting der verschillende fabrikanten, doch telkens moest deze vereeniging, na kor ten tijd te hebben bestaan, weder ver dwijnen. Het was daarom noodzakelijk bij het wederoprichten van een ver eeniging dat deze op vaster basis zou zijn gegrondvest. Daarom besloten ver schillende fabrikanten een naamlooze vennootschap op te richten, waarin elk fabrikant, naar verhouding van den omvang zijner fabriek, deelhebber is. Deze vennootschap, gevestigd te Gouda, werd genoemd „de Nederlandsche Zeep- handel." Zij trad Dinsdag in werking en belast zich alléén en uitsluitend met den verkoop der zachte zeep, geprodu ceerd door de 55 aangeslotenen om het zoodoende voor dezen onmogelijk te maken elkander tê bestrijden tot schade der industrie en tot - nadeel van den handel. Al spoedig bleek echter, dat een aan tal grossiers zieh niet konden neerleg gen bij de voorwaarden welke het syn dicaat voor levering ,-an zijn zeep stel de, en het gevolg hiervan was, dat er zich nu twee maanden geleden, een „Nederlandsche Grossiersbond" vormde. Het bestuur confereerde met het syn dicaat. Het wees erop, dat de bij den Nederlandschen Bond aangesloten gros siers, bezwaar hebben tegen onderschei dene bepalingen, als: lo. de contract verbinding van 10 jaar; 2o. het. door de „Nederlandsche Zeephandel" bedon gen recht om te alle tijde de pakhui zen en boeken der grossiers te contro leeren, enz. Om te zorgen, dat de tus- schenhandel in het vervolg aan het fabrikaat iets zal verdienen, oordeelde het bestuur het namelijk noodig, ook den verkoopprys aan banden te leggen, waarmee natuurlijk controle gepaard gaat. Tot eene overeenstemming kwam men echter niet, en het syndicaat van fabrikanten dreigde met ingang van 1 Augustus de aflevering van zachte zeep te staken, voor dengenen die de overeenkomst met haar nog niet ge- teekend hadden. Hiertegen zette de Nederlandsche Grossiersbond zicb schrap. Hij wist dat de bij haar aangesloten leden, de helft der zeepproductie in Neierland verhan delen en het bestuur besloot den 26sten Juli 11. tot de oprichting van eene eigen fabriek van zachte zeepen, wel ke in Amersfoort zal worden gebouwd. De fabriek zal zoo spoedig mogelijk, waarschijnlijk over drie maanden vol tooid zijn en er is voor gezorgd dat de leden ook in den tusschentijd geen ge brek aan zeep hebben. Het laat zich aanzien dat de strijd hiermede niet geëindigd is. Integen deel, hij gaat nu eerst recht beginnen. Of het syndicaat van fabrikanten dan wel de coöperatie van grossiers het zullen winnen, zal de toekomst leeren. Men meldt uit den Haag: Doordat zij vlak vóór de in gang zijnde stoomtram Den HaagDelft der Haagsche Tramwegmaatschappij nog de rails wilde oversteken, werd gisteren ochtend op het Huygenspark alhier, ter hoogte van de bocht, een 16-jarig meisje door de machine gegrepen. Deer lijk verminkt werd zij opgenomende dood trad nagenoeg onmiddellijk in. In verband met d© berooving van den Duitscher J. P., in een café aan de Nieuwe Haven te Rotterdam, van een portefeuille met 1000 kronen, zijn door de politie op het Groote Kerk plein aldaar aangehouden H. P. v. B., wonende in de Oostmolenstraat, C. A. v. W. uit de Helmersstraat en J. W. M., uit de Groenedaal. In hun bezit werd een bedrag van f 400 aan Hol- landsch geld gevonden. Omstreeks 10 Augustus kunnen weer vallende sterren verwacht worden. A D VERTENTIEN. echte Amerikaanschein grooten getale voorhanden bij De toon der Packard's trekt ieders bewon dering. Hoort de liefelijke Harp en den heerlijken Pijptoon. Onder de gemeente Sloten (Rieker- polder) wordt voor de drinkwatervoor ziening der stelling Amsterdam gezocht naar waterbronnen, waarvoor op ver schillende plaatsen boringen werden verricht. Een vader Het gebeurde eergis- ternacht op de Driehovenplaats aan den Achterweg te Groningen. Moeder zat bij het bedje van haar doodziek kindje, dat daar hijgend neerlag. Dokter had geen hoop meer gegeven. Het zou wel spoedig afloopen. En vader? Vader was niet thuis. Hij trok kroeg in, kroeg uit. En toen hij 's nachts zwaar be schonken de kamer binnenstrompelde, waar moeder nog steeds zat bij het bedje van haar en ook zijn zieltogend kindje, toen wees zijn schoonmoeder hem op zijn ellendig gedrag. En toen vernielde hij, onder een stortvloed van de gemeenste scheldwoorden, de tafel, die stond bij het bedje van zijn ster vend kindje. Twee uur daarna was de kleine dood. De vader leeft nog en loopt kroeg in, kroeg uit. Volgens de N. Ct. is de vorige week in de gevangenis te Rotterdam een dra ma afgespeeld. De darmenschrapper C. L. v. d. D., werkzaam op het abattoir, was wegens deelneming aan een vecht partij veroordeeld tot 3 dagen gevan genisstraf. De familie van v. d. D. zag met bezorgdheid het ondergaan van de straf tegemoet, daar zijn zenuwgestel van dien aard was dat ernstige gevol gen te vreezen waren. Nadat eerst aan H. M. de Koningin een verzoek om gratie was verzonden, waarop afwijzend werd beschikt, meldde een jongere broeder van v. d. D. zich bij het parket aan tot het ondergaan van de straf, waartoe zijn broeder ver oordeeld was. Men bracht hem naar de gevangenis, doch op het bureau van den directeur gekomen, werden hem de gebruikelijke vragen gesteld, die hij ten slotte moest onderteekenen. Toen weifelde hij en viel door de mand. De werkelijke veroordeelde werd toen gehaald en Donderdagmorgen te 10 uur in de gevangenis gebracht. Zijn straf tijd zou dus Zondagmorgen 10 uur ver streken zijn, doch den laatsten nacht verkeerde hij in een ontzettenden ze nuwtoestand. Als een krankzinnige moet hij zich toen hebben aangesteld, totdat hij Zondagmorgen half vier over leed. Het lijk werd door de familie afge haald en vertoonde zulke blauwe en roode plekken op 't hoofd, dat de jus titie in het geval werd betrokken en de familie lijkschouwing aanvroeg. Tot nog toe bleef echter de werkelijke doods oorzaak voor de familie een geheim. Men vermoedt echter dat het een ze nuwberoerte geweest is, waar toch elke gedachte aan mishandeling in de ge vangenis geheel uitgesloten is. H.H. WIELRIJDERS wenscbt gij een zeer goed en vertrouw baar RIJWIEL, vraagt dan het merk: waarvan ondergeteekende alleen-vertegenwoordiger is voor's-Boseli en Omstreken. Adres voor Goedkoogiere soorten. Compleete Reparatie-Inrichting voor Motors en Rijwielen. Aanbevelend, SNELLESTRAAT, hoek Stoofstraat H 321, 'g-IBOMCH. Eerste en eenige speciale Gorinchemsehe Rijwiel- en Motorenhandel. Oudst en bekendst adres voor beslist eerste klasse Rijwielen. Levert met steeds stijgend succes de bekende: Rover, Raleigh, Osmond, Hudson, Wanderer, Brennabor, Westfalen, Burgers, Eenhoorn, Keuze uit meer dan 80 stuks in Heeren-, Dames- en Kinderrijwielen, met of zonder Vrij wiel en Velgrem. 'JfST Met twee en drie versnellingen tegen billijke prijsverhooging en voor belang hebbenden gratis ter beproeving. Ifoiidsriiwiellici'stellci* le klasse. VAN Hollandsehe, Duitsche en Engelsche Garens RandSajettenKramer ij en enz. Sponsen, ïoemleer. Dweilen. Lucifers. Itorstel werk. Poetsextract. Toiletzecpen. Schril ('behoefte i» - Opgericht 1860. VI essen. Scharen. Lepels. Vorken. Firma O- JAMSETNT, GrORCUM. Speciaal adres voor IVederverkoopers. van aanbevolen Firma's. Ifiilja rtfabrieken. Lamers en Indemans, Apothekers. J. A. v. Etten, Biljard fabriek, Oosterhout. Vuchterstraat H 16 en Hinthamerstraat Leverancier voor Oost-Indië. j A. 41, 's-Hertogenbosch. Filialen te .Groothandel in Chemicaliën en Drogerij en, 's-Bosch, Bergen-op-Zoom en 's-Hage L. van Tetterode, Dordrecht. ■Bouwvakken. J. Kraai, Gorinchem. Alle soorten Houtwaren. P. Dolk Zoon, Rotterdam-Dordrecht J. M. Schaaf, Rotterdam. Fabriek van geornamenteerd Glas. Yisschersgarens. J. B. van Catz Zoon, Gouda. ■Brandstoffen. Henri van der Meulen, Sint Jozefstraat, 's-Bosch. Groothandel in Brandstoffen. Speciaal Anthraciet-nootjes voor Vulkachels. Genees-, Yerband- en Ontsmettingsmiddelen. K. G. W. do Bossou, Apoth. Dordrecht. Chemisch-, Bacteriologisch Laboratorium. Chemisch-Technisch Laboratorium. N. C. Keukenschrijver, 's-Bosch. L. J. Verhagen Van Oorschot, 's-Bosch. Muziekinstrumenten enz. J. van der Tak Co., Rotterdam. Fabrikanten van Amerikaansche Orgels. Hotels. Hotel „Lion d'Or" - Café Restaurant, J. J. Wagner, Kruisweg 36, Haarlem. Telephoonnummer 281, intercomm. Plat du jour van 113 uur 5J ct. naar keuze met inbegrip van Soep. Diners vanaf één gulden LogiesOntbijt f 1.75. Fotografie Artikelen. De Amateur, Steenstraat 4, Arnhem. Gramofonen-, Plastografen. Brandkasten. F. J. Trousselot, Rotterdam. Weste Wagenstraat 26. bij fust eu bij kleinere hoeveelheid. jGepantserde Brandkasten en Kluisdeuren. 1IIDWUI4I) Prijzen vanaf f 45. f 60, f 80, f 100, f 110, f 125 en, hooger. Gratis boek, waaruit men direkt 4-stem- mig kan spelen. en verder alle bekende merken. Verbandstoffen en verdere Zieken- verplegings-Artikelen. Biljard en Qeuenfabriek. Machinale Houtzagerij. Spiegel- en Vensterglas. Stoom-glasslijperij Spiegel- en Vensterglas. Groothandel in Chemicaliën en Drogerijen, Verbandstoffen en Ontsmettingsmiddelen, fCarbolzuur en CreolineJ Stoom koffiebranderij en Theehandel. Koekfabrikanten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 5