Volgens de Petit Parisien, droeg zij de bom in een handtaschje en wachtte zij op de komst van den generaal. Zij gleed echter uit en miste haar doel. Zij liep daarna, nagezet door de politie, naar haar hotel en schoot zich, op het oogenblik dat zij hare kamer binnen kwam, door den mond. De krijgsraad heeft Zaterdag de lui tenants Emeljanof en Kochanofsky en 5 soldaten in verband met de muiterij te Sveaborg ter dood veroordeeld. Het vonnis is dadelijk daarna voltrokken. De matrozen der Zwarie Zee-vloot hebben den minister van marine, ad miraal Birileff, verzocht het doodschieten hunner kameraden te Kroonstad en te Sveaborg te staken, daar zij anders in opstand zullen komen. De geldelijke moeielijkheden van de Russische regeering moeten toenemen. De Japansche gezant heeft weer aan gedrongen op de regeling van de reeds te lang hangende rekening betreffende het onderhoud van de Russische krijgs gevangenen door Japan, terwijl de Ber- lijnsche bankier Mendelssohn zekerheid verlangt nopens de vervallende schat kistwissels. De minister van financiën antwoordt telkens met een verzoek om geduld te oefenen. Te Lodz werden Zaterdagmiddag twee Duitsche fabriekseigenaars die per rij tuig van een bank terugkeerden, door zes anarchisten aangevallen en gedood, waarna de bandieten zich met 1400 roebels uit de voeten maakten. Veel zal het dus zeker niet baten, al wordt aan de Duitschers in Polen toegestaan bijzondere onderscheidingsteekenen te dragen. De verschrikkingen van den hon gersnood in het gouvernement Samara zijn niet te beschrijven; de boeren ster ven van honger; een groot aantal be roepen op de openbare liefdadigheid blijven vruchteloos. De prefect van Moskou heeft de eet huizen, ingesteld ten behoeve van de werkloozen, gesloten. Volgens een bericht uit Wertsjne- Oedinsk in het Transbaikal-gebied is door gewapende lieden op het station Sloedjenko 95,000 roebel geroofd. Ver schillende beambten werden gewond. De prefect te St. Petersburg heeft de ontbinding gelast van verschillende werklieden-syndicaten, waaronder die der horlogemakers, bakkers, confiseurs enz. Het eenige, wat met deze maatrege len kan worden bereikt, is, dat de ver bittering stijgt. Een telegram uit Petersburg meldt Een 50-tal vagebonden hebben gisteren nacht, na een bal, den schouwburg in de gemeente Wsewoloiskaja, in de buurt van St. Petersburg, vernield en een impresario, een artiest en een bediende zeer ernstig verwond. Tevens werden in een villa en in een hotel al de ruiten ingeworpen. Ook uit de provinciën worden nieuwe bandieterijen gemeld. Nabij Charkof is een kerk vernield en de bewaker gedood. Te Libau werd Zondag een postbe ambte neergeschoten 's avonds werden 28,000 roebel gestolen, een persoon ge wond en een ander gedood; een koop man werd beroofd van 100,000 roebel een bank werd verwoest. Onder de be volking heerscht een ware schrik. Te Poeromtsef zijn 52 boerenwoningen in asch gelegd, te Olsjasy 26. Te Durbach in den Elzas zijn in een steengroeve 6 tot 8 meter onder den grond overblijfselen van neushoren dieren en rivierpaarden uit den ijstijd gevonden. Dit is de tweede vondst die bewijst dat er in overoude tijden rivierpaarden in Duitschland huisden. De eerste maal heeft men hun overblijfselen bij Mos- bach gevonden. De Daily Mail verneemt uit Aden dat de gekke Mollah aan de grens van Somaliland weer een slag heeft gesla gen. Hij deed een aanval op de Rare- haroe-stam. De Mollah doodde meer dan 1000 menschen van dien stam en nam ruim 10,000 kameelen mee. De gekke Mollah had zich achttien maanden laug rustig gehouden. Van 1900 tot 1904 zijn de Engelschen tegen hem in het veld geweest, zonder hem ooit in handen te kunnen krijgen. De aard van het land en het klimaat ma ken zijne vervolging slechts gedurende eenige maanden van het jaar mogelijk. Telkens wanneer de Mollah in het nauw zat, ontbond hij zijn aanhangers en verschool hij zich in het binnenland, tot de Engelschen afgetrokken waren. Dat spelletje kan nu opnieuw begin nen. Uit Hongkong wordt gemeld: Vrij dagavond is bij Woetsjou de Engelsche stoomboot Wingfa door zeeroovers aan gevallen. Er viel een doode en drie man werden er gewond. De roovers ontkwamen met 500 taels en een kist opium. Uit Carthagena wordt gemeld, dat de kapitein en de bemanning van de Sirio zijn overgebracht aan boord van de Adria. De kapitein van de Sirio wordt bewaakt; men vreest, dat hij zelfmoord zal plegen. In Natal is een Ethipisch prediker tot zes maanden gevangenisstraf en -25 stokslagen veroordeeld, omdat hij on der inboorlingen gebeden had, dat God hen kracht mocht schenken om de blan ken uit Zuid-Afrika te drijven. Het wa re en prijzenswaardige gebed is natuur lijk van den Engelschen prediker, die God smeekt, de Engelschen kracht te geven om de zwarten in Zuid-Afrika er onder te houden. Uit Londen wordt gemeld, dat een geval van builenpest is ontdekt aan boord van het stoomschip Arabia, dat Zaterdag te Plymouth is aangekomen Het schip kwam van Bombay. De lij der, een inlandsch matroos, is op het hospitaalschip ter reede van Plymouth overgebracht. Upton Sinclair, de Amerikaansche onthuller van de vleeschschandalen in zijn boek The Jungle, is bezig aan een nieuwen roman: The Financier. Hij zal er in aantoonen „hoeveel schanda len, kuiperijen, onzedelijkheid en maat schappelijk bederf" in de financieele wereld heerschen. De Vereenigde Staten tellen op dit oogenblik nog 294,000 Indianen, waar van er 260,000 ten westen van de Mis- sissipi wonen. Dit aantal neemt niet meer af, doch vermeerdert. 187,000 staan onder het rechtstreeksch toezicht van de republiek. 117,000 daarvan zijn Ame- rikaansch burger; 44,000 zijn dit ge deeltelijk. Slechts zijn er nog 26,000 Indianen die beantwoorden aan de voorstelling, welke men zich gewoonlijk van hen maakt. De rijkste gemeente van Roodhuiden leeft in het noord-oosten van Oklaho ma, (het vroeger) „Indianen-gebied", nu een erkenden staat). Het gouvernement van de V. S. be heert voor deze gemeente 't sommetje van 41 millioen dollars. Met de inkomsten van weidegronden enz. bezit de stam per hoofd 70 5 dol lars. Plaatselijk Hieuws, HEUSDEN, 15 Aug. Bij B. Timmermans alhier, is komen aan vliegen eene postduif, aan een poot gemerkt „re§u N. 234, I. B. Anvers, Emile v. d. Avoord", die voor den eigenaar beschik baar is. De heer K. A. van Rijswijk alhier, werd bij onderhandsche aanbesteding voor het uitbreiden der Weverij van de firma Baekers en Raymakers te Eindhoven, als minste inschrijver, voor de som van f7190, aannemer. Zooals reeds bij advertentie is mede gedeeld, is nog steeds vermist te Eethen eene witbonte vaars, 1| jaar oud, toebe- hoorende aan W. de Bruyn, te Raamsdonk, onder opzicht van L. van der Kolk te Eethen. Ze is zwart getijgerd aan den hals, heeft zwarte toppen aan de ooren en zwarte ringen aan de oogen. Bij ontdekking wordt kennisgave ver zocht aan den Brigade-Commandant der Marechaussée alhier, waarop eene belooning is gesteld. WERKENDAM. Zondag a.s. des voorm. 9£ uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier, op te treden de WelEerw. Heer J. J. van Noort, Predikant te Amsterdam, en in de Geref. Kerk Werkendam A de WelEerw. Heer Koopmans, Predikant te Grijpskerke (Zeeland). SLEEUWIJK. Tot lid van de Commis sie tot Wering van Schoolverzuim is be noemd de heer C. Verhagen. Door den raad dezer gemeente is het minimum-salaris van de hoofden der beide openbare scholen bepaald op f 950.en dat van het overige onderwijzend personeel op f 550,ingaande 1 Januari 1906. DUSSEN, 13 Aug. Bij de gehouden aanbesteding voor het maken van een laad- en losplaats aan de Krimp voor rekening van het Waterschap de Zuidhollandsche Polder, bedroeg de hoogste inschrijving voor schoeiïngwerk f 2289 en de laagste f 1695. Voor grondwerk f 620 en laagste f 489. In massa hoogste f 2537 en laagste f 2159 door J. v. d. Stelt te Nieuwendijk, wien 't werk is gegund. Aardappels zoeken vaak een vreemde plaats om zich te ontwikkelendit bleek hier dezer dagen weer. Terwijl Th. Wijnen aan het rooien was, stootte hij op iets hards, dat bij nader on- erzoek een ijzeren kram bleek te zijn> waarin een aardappel gegroeid was. Het is aardig om te zien, hoe zich die vrucht daartusschen gezet heeft, als eene curiosi teit zal hij door genoemden persoon be waard blijven. DRUNEN, 14 Ang. In den afgeloopen nacht, tusschen 12 en 1 uur werd, tijdens het onweer dat boven deze gemeente woedde, de huisvrouw van J. v. H., oud 60 jaar, in hare woning doodelijk getroffen. Een begin van brand kon nog tijdig worden ge» bluscht. WIJK. De heer D. Roeland, onderwij zer te Aalburg, behaalde bij het jongst ge houden examen de acte Fransch L. O. WIJK. De Manden- en Stoelenfabriek „de Vlijt", die reeds in 1904 bekroond werd te Goes, verwierf thans weer op de Landbouwtentoonstelling te Nijmegen den eersten prijs, terwijl verschillendegroote stukken door de Tentoonstellings-Commis- sie werden aangekocht ter verloting. GENDEREN. De echtelieden A. H. Kra mer en A. P. Boll alhier, hopen Vrijdag 17 Aug. hunne 25-jarige echtvereeniging te herdenken. EETHEN, 11 Aug. EeD 19-jarig meisje, dochter van C. Lanschoar, dat aan toeval len leed, had het ongeluk voor het huis in het water te vallen, en hoewel spoedig er uitgehaald en na langdurige vruchtelooze inspanning om de levensgeesten weer op te wekken, bleek het, dat zij reeds had op gehouden te leven. Iftimieitlaiid. Binnenkort zal bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inkomen, ter aanvul ling van de tegenwoordige Boterwet, noodig om de in de ervaring gebleken knoeierijen te beteugelen. Blijkens een van den civielen en mi litairen gouverneur van Atjeh en On- derhoorigheden ontvangen telegram zijn in het Tapatoeansche bij een klewang- aanval op eene patrouille, gesneuveld twee inlandsche mindere militairen en gewond een officier, een Europeesch militair beneden dien rang, tien in landsche mindere militairen en drie dwangarbeiders, terwijl daarbij zeven geweren model 95 verloren gingen. De vijand had tien dooden. Men schrijft van Het Loo aan de N. Zutph. Ct. Met niet genoeg te prijzen ijver zijn eiken dag vier rijks-politiemannen in burgerkleeding in de weer, om de om geving van 't Loo van verdachte per sonen te zuiveren en zuiver te houden, ten einde zoodoende de persoonlijke /eiligheid van H. M zoo volkomen mo gelijk te maken. Aan het paleis 't Loo zijn steeds twee rijks-politiemannen in dienst als portier in een lakeien pakje, om aldaar voor de persoonlijke veiligheid van H. M. te waken, terwijl een parkwachter in fraai uniform onophoudelijk voor het paleis buiten het hek op en neer dren telt, om aldaar een oog in het zeil te houden. Maar wat gebeurt nu 's avonds? De rijks-politiemannen zitten, op een enkele uitzondering na, eiken avond thuis en de parkwachter voor het pa leis verdwijnt eveneens, terwijl deze laatste vervangen wordt door een boe renarbeider uit het park, die overdag zijn gewonen bosch- of veldarbeid ver richt. De man krijgt een z.g. uniform jas aan, in den geest als van de antieke nachtwachts in de steden, en is gewa pend met een sabel van het jaar nul. Komt men nu 's avonds of 's nachts voor het paleis, dan ziet men daar zoo'n man op klompen, met een pijpje in den mond, vóór het hek staan, welk hek gesloten is en waarvan hij den sleutel bij zich heeft. Dat een dergelijke bewaking van H. M. de Koningin en Haar woning niets om het lijf heeft, zal ieder gereedelijk toestemmenhet trok dan ook meer malen de aandacht van vreemdelingen en eigen, die er hun verontwaardiging over uitspraken en het eenvoudig be lachelijk vonden. Aan de raadgevers van de Kroon, te zorgen, dat H. M. onze Koningin op betere en waardiger wijze bewaakt wordt dan door een boerenarbeider op klom pen En nu nog iets: de lanen toegang gevende tot het paleis 't Loo, zijn niet verlicht. Er heerscht daar 's avonds onder het hooge geboomte. Een Egyp tische duisternis, die het meermalen onmogelijk maakt, een hand voor oogen te zien. Niettegenstaande deze duisternis rijdt H. M. de Koningin meermalen van en naar het paleis door deze lanen. Zijn de raadgevers der Kroon verant woord wanneer hier op deze lanen, wat God verhoede! een ongeluk gebeurt? Men meldt uit Garrelsweer aan de Prov. Gr. Ct. dd. 9 Aug.: Een onheil spellende lucht hedenmiddag plm. 2 uur in 't zuiden en zuidoostendonder in de verte en groote duisternis. Een windhoos bewoog zich in noordooste lijke richting door 't luchtruim en heeft sporen van haar aanwezigheid achtergelatenschoven op het land werden in de lucht geslingerd en uit elkaar gereten; mannen op het land werkzaam, verborgen onder hokken koren of plat op den grond liggende, doorleefden angstige oogen blikken. Het toppunt van verwoesting werd evenwel aangericht in de steenfabriek van den heer Veendorp te Bovendijks, aan 't Damsterdiep. Het geheele complex van gebouwen is vreeselijk geteisterd, pan nen bij honderden zijn afgerukt, hout werk is van zijn plaats getrokken en verborgen. Geweldig moet de kracht geweest zijn van 't natuurverschijnsel: een zwaren balk zagen we een heel eind ver in 't land weggeslingerd, sterke verbindingen verbroken en uit de voe gen gerukt. En dit alles in eenige se conden Mej A. C. E. Gerlings, studente aan de Rijks- Universiteit te Utrecht, heeft aan de Synode der Ned. Herv. Kerk verzocht om wijziging van art. 1 van het Reglement op het examen, bedoe lende de toelating tot het examen voor de Evangeliebediening en de uitoefe ning daarvan mogelijk te maken voor vrouwelijke personen. Dit verzoek gaf in de Synodale ver gadering van 9 Aug. aanleiding tot breedvoerige discussie. De conclusie van het rapport, die afwijzend luidt, is aangenomen. Ter aanvulling van het bericht over de gesnoeide tientjes kan het N. v. N. nog mededeelen, dat de man Haassen geheeten, en goudsmid van beroep, wo nende te Kuijk in Noord-Brabant, aan een hoofdinspecteur te Amsterdam een volledige bekentenis heeft afgelegd. De drie tientjes, die nog bij hem gevon den werden, waren ook langs schei kundigen weg verdund. In zijn woning had hij een geheele inrichting om het snoeiïngsproces mogelijk te maken. Thans is hij naar het huis van be waring overgebracht. Slechte gang van zaken moet hem tot zijn daad gebracht hebben. Aan den Z. W. Buitensingel in Den Haag heeft Maandagochtend een ern stig ongeluk plaats gehad. Een 3-jarig jongetje had de onvoorzichtigheid ach ter een wagen te gaan hangen, waarop ijzeren palen waren geladen. Een der ijzeren binten gleed van den wagen en verwondde den knaap zóó ernstig aan het hoofd, dat hij spoedig daarna overleed. Maandagmiddag omstreeks 12 uur bevonden zich in een aan het station Beurs te Rotterdam stilstaanden trein eenige militairen. Een hunner, de mi licien T. J., van het 3e regiment in fanterie, op weg naar zijn garnizoen Bergen-op-Zoom, was beschonken en zat in dien toestand met een geopend mes te spelen tot groot gevaar voor de andere reizigers. Toen de milicien-kor poraal H. H. D., te Breda bij het 6e regiment infanterie in garnizoen, hem dit gevaarlijk spel verbood, viel dit mes, naar men vermoedt bij ongeluk, en drong in het rechterdij been van den korporaal, die daardoor vrij ernstig ver wond werd en naar het Ziekenhuis moest gebracht worden. De beschonken milicien T. J. werd door de politie uit den trein gehaald en voorloopig opge sloten. Men meldt uit Hoek van Holland, De heer W. J. R. te Amsterdam, die Vrijdagavond met het stoomschip Soestdijk pl. m. 1000 meter buiten den Waterweg was, op weg naar Amerika, heeft zich, om naar de werking der schroef van het stoomschip te kijken, wat ver voorover gebogen, waardoor hij het evenwicht verloor en in zee viel. Hij heeft zwemmende den Noorden- dam kunnen bereiken en daar die ge deeltelijk onder water stond, heeft hij ook in den Waterweg nog een 600 me ter moeten zwemmen om aan wal te kunnen komen. Aan boord van het stoomschip schijnt men het ongeval niet te hebben opge merkt. Het drie-jarig zoontje van den heer K. te Nieuwesluis liep voorbij een on der een kar gespannen hond. Dit dier sprong op het kind af, wierp het te gen den grond en begon het in het gezicht te bijten. Reeds was het ge zichtje deerlijk geschonden, vóór eenige personen konden toeschieten om het kind uit de klauwen van het dier te verlossen, wat niet gemakkelijk viel, daar het wilde beest niet dan met veel moeite en na het ontvangen van een dracht stokslagen zijn prooi los liet. Dadelijk werd geneeskundige hulp in geroepen. Uit de Tielerwaard wordt geschreven: In den aardappelhand el ging in de laatste dagen vrij veel om. Te Gelder- malsem werden reeds Geldersche blau wen geladen, met bestemming naar Duitschland, tegen den prijs van f 1.70 tot f 1.90 per H. L. Gielen gelden op de inlandsche markten tot f 2. De vroege soorten, zooals muizen, hebben thans afgedaan. Ofschoon de prijs terugliep tot f 1.60 den H. L., maakte een ruim beschot veel goed. De late soorten staan over 't geheel prachtig te velde, en, indien de ziekte zich niet verder uit breidt, kan op een overvloedigen oogst gerekend worden. Het N. v. N. schrijft: De Amsterdamsche politie houdt in den laatsten tijd scherp het oog op den invoer van ongekeurd vleesch. Dat doet zij niet zoozeer omdat zij er tegen wil waken, dat het keurloon wordt ont doken, als wel omdat dergelijk vleesch doorgaans niet bestand is tegen keuring. Wat te Amsterdam binnengesmokkeld wordt, zonder dat het 't abattoir is ge passeerd, is in drie van de vier gevallen bedorven waar, bestemd om tot worst verwerkt te worden. En dat griezelige goedje komt door gaans uit de onmiddellijk om Amster dam gelegen gemeenten. Daar is het politietoezicht doorgaans zoo onvoldoen de, dat het bitter weinig moeite kost om een aan een ziekte gestorven stuk vee te slachten en pas-klaar te maken voor „verzending" naar Amsterdam. Zoo is, naar ons meeegedeeld wordt, dezer dagen uit de richting van Nieu- wer-Amstel eenige malen vleesch van aan ziekte gestorven varkens naar de hoofdstad gebracht, zonder dat de po litie er iets van bespeurd heeft, hoewel het vleesch van een dier varkens zulk een „geur" verspreidde, dat bij het slachten de vrouw des huizes er onge steld van was geworden! Intusschen laat, wat invoer van „kren- gen-vleesch" betreft, Watergraafsmeer Nieuwer-Amstel verre achter zich, hoofd zakelijk omdat Amsterdam van uit Wa tergraafsmeer langs verschillende wegen is te bereiken en de smokkelaars zich gemakkelijk kunnen onttrekken aan het speurend oog der politie. Het gemeentebestuur van Watergraafs meer schijnt daar nu een einde aan te willen maken en heeft nu bij den raad een ontwerp-verordening ingediend op de gemeentelijke vleeschkeuring, die inderdaad zeer prijzenswaardige bepa lingen bevat, 't Is daarom te hopen, dat de raad zijn goedkeuring aan de ontworpen regeling hecht. Zij zal in derdaad aan veel ongerechtigheden een einde kunnen maken mits er natuur lijk tevens voor voldoend personeel wordt gezorgd, dat voor een behoorlijke handhaving van de bepalingen kan zorg dragen. Dat men overal op bedacht moet zijn, ondervond Vrijdagavond een tap per in de nabijheid der [Botermarkt te Haarlem, bij wien een jonge man bin nentrad en een half fleschje jenever bestelde aan welk verzoek werd voldaan. Toen hij wilde betalen bemerkte hij geen geld bij zich te hebben en gaf het fleschje uit zijn binnenzak aan den tapper terug, zeggende even geld te zullen halen. Het eene uur na het an der verliep, maar er kwam niemand om het fleschje, tot de tapper het maar weer in de karaf wilde doen. Toen hij rook bemerkte hij dat hij een fleschje met water terug ontvangen had, de jenever was weg! De Arnh. Ct. schrijft: Hij had gehoord, dat haar tegen woordige „vrind" in het huis van be waring zat en daarom wilde hij eens probeeren de vroegere connecties met zijn Catharina weer aan te knoopen. Wel-is-waar was hij op minder vriend schappelijke wijze van haar afgegaan en had hij wegens mishandeling van dezelfde Catharina nog 5 maanden te goed, maar de liefde overwon alle be denkingen en met een popelend hart stommelde hij de trap naar haar kamer tje in de Janslangstraat te Arnhem op. Maar zoo'n ontvangst had hij niet verwacht! Catharina wilde niets van hem weten en maakte dit met behulp van een pook maar al te duidelijk. Teleurgesteld strompelde hij weer naar beneden enkreeg tot afscheid den kokenden inhoud van een koffie pot op 't hoofd. Daar zat hij nu op 't politiebureau; snikken van pijn, van woede en teleur stelling doorschokten zijn lichaam. Op huilenden toon vertelde hij, dat 't schande was hem zoo te behandelen, en hij meende 't toch zoo goed! Maar hij zou 't haar wel betaald zetten, een moord zou-die begaan! Vanavond nog. „Kom, Frans, hou-je maar sjakie", zei een der agenten, die bezig was zijn brandwonden te betten. Maar Frans hield zich niet sjakies, integendeel, 't snikken sloeg over tot een erbarmelijk gehuil en terwijl hem de tranen over zijn door heete-koffie-verbrande wangen liepen, riep hij uit: „Hou me maar dadelijk hier, anders bega ik een moord Ze hebben Fransje gehouden en een kwartiertje later wandelde hij tusschen twee agenten naar het huis van bewaring. Men meldt uit Sloten (Fr.) Een diep treurig ongeval had Vrij dag plaats aan boord van schipper Ritsma alhier. Terwijl deze zeilende was, moest de mast in de nabijheid van een brug plotseling neergelaten worden. Dat neerlaten ging echter zwaarder dan gewoonlijk en bij onderzoek daar naar bleek, dat een zesjarig knaapje van den schipper letterlijk plat was gedrukt. Door een aantal gewezen bierhuishou ders te Rotterdam, aan wien het bij de nieuwe Drankwet voorgeschreven Verlof is geweigerd, is, volgens de Msbd., een gaatje in de wet gevonden, om er zoo veilig mogelijk door te kruipen en dus zonder Verlof de zaak voort te zetten. Zij zijn dan begonnen met het openen van een inrichting tot verkoop van eet waren, waarvan in de drankwet niet gerept wordt. Wanneer nu in een ach terkamer soms „b\j vergissing" een

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2