dio hem reeds lang geleden ter dood hebben veroordeeld. Zondag is Jan van Rijswijck, de oud burgemeester van Antwerpen, een van de merkwaardigste politieke figuren van Belgie, speciaal van Vlaanderenland, in den oud rdom van 58 jaar, overleden. In 1892 werd hij als burgemeester van Antwerpen benoemd. Wat hij in die betrekking, nog tot voor kort, gewrocht heeft, behoef hier niet herhaald. Ieder, die het politiek en maatschappelijk leven van de zui delijke Nederlanden heeft gevolgd, weet zulks. De namen Antwerpen en Jan van Rijswijck onze Jan werden meer en meer onafscheidelijk. Niet een ieder misschien is 't bekend düt de veelbetreurde overledene een on- g- woon groot aantal talen machtig was, waardoor 'them mogelijk is geweest, bij de veelvuldige vlootbezoeken aan Antwerpen, de gasten steeds in hun moedertaal toe te spreken, iets wat hem ook buiten de Belgische grenzen veel populariteit bezorgde. In 1900 betrad hij 's lands vergader zaal, waar hij ook al spoedig aller sym pathie verwierf. Eonige jaren later reeds wilde het lichaam den rijken geest niet meer vol gen. Het overwerken deed z'n eersten sloopenden invloed gevoelen. Pas zeer onlangs na eenige jaren van aanhoudend sukkelen zag hij zich ge noodzaakt, het burgemeesterschap er aan te geven. Eu nu is de man, die door al wat A ntwerpenaar heet, op de handen werd gedragen, aan zijn zoo innig door hem bemind land en volk ontvallen. De vertegenwoordigers te Athene van de vier beschermende mogendheden hebben den Griekschen minister-presi dent op ambtelijke wijze kennis gege ven, dat genoemde mogendheden ingaan op bet voorstel der Grieksche regeering, dat de koning van Griekenland Zaimis aanwijst als nieuwen Hoogen Commis saris van Kreta. Zaimis vertrekt deze week aan boord van het pantserschip Psara naar het eiland. Volgens een bericht uit Saloniki heeft de Turksche militaire overheid met spoed 64 landweer (redif) bataljons op geroepen, waarvan er 16 snel naar Djoemabaja en de Bulgaarsche grens gezonden zullen worden. Voor de uit zending van nog meer bataljons worden bevelen afgewacht. De Belgische gezant te Konstantino- pel heeft in een nota aan de Porte de uitlevering van Joris gevraagd, die ter dood veroordeeld is wegens den aan slag op het leven van den Sultan op 21 Juli 1905. Uit Lahore wordt gemeld Een boot, waarop meer dan tweehon derd Hindoes, grootendeels vrouwen en kinderen, is op den Indus /ol water geloopen en met allen aan boord ge zonken. BEkllinn Nationale Militie. De Burgemeester der Gemeente Heusden, maakt bekend, dat het Inschrijvingsregister voor de lichting 1907, met de daaruit op gemaakte Alphabetische Naamlijst, geduren de acht dagen, van den 24 September tot en met den 1 October a.s. ter Gemeente secretarie ter lezing ligt. Heusden, den 24 Sept. 1906. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. V*faat«elfjk llieuws, ♦HEUSDEN, 22 Sept. Zondagavond, ten circa 8 uur, werd er geroepen „brand in de Pompstraat." Bij onderzoek bleek, dat een hoop stroo, waar onder enkele planken, had gebrand; doch terstond door buren was gedoofd. In den beginne sloeg echter de vlam zoo hoog, dat bewoners uit Oudheusden kwa men toegesneld, om zoo noodig redding aan te brengen. Het schijnt, dat kinderen vuurtje gestookt hebben, 't Is te hopen, dat de schuldigen bekend zijn en hun voor goed dat gevaar lijk spelletje wordt afgeleerd. WERKENDAM. Zondag a.s. hoopt In de Geref. Kerk A alhier op te treden de WelEerw. Heer Koppen, predikant te Br in schoten. ♦HERPT. Zaterdagmorgen kwana deland- bouwer Jac. Buijs alhier, tot ute ontdek king, dat men 's nachts uit een schuur 21 konijnen had gestolen. Daar de dieren in verschillende kooien zaten, die op verschil lende plaatsen stonden, zou men moeten aannemen, dat de dief er niet geheel on bekend was. Hoewel de maréchaussee spoe dig een onderzoek instelden, is men de dieren niet op 't spoor kunnen komen. Het aardappelrooien is in vollen gang. Over de uitkomst valt over 't algemeen niet te roemen, hoewel de kwaliteit 'uitstekend is. De prijzen aijn stijgende. Men betaalt voor blauwe tot f2.50, voor Zeeuwen even eens f 2.50 per H.L. Een persoon, die alhie rond ging om 200 H.L. te koopen en f 2.2 wilde besteden, kon geen enkel mud lo krijgen voor dien prijs. ♦OUDHEUSDEN. De heer Chr. Spren- gers, Ooftkweeker alhier, zond op de Noord- Brabantsche Tentoonstelling van Landbouv te Tilburg in 5 afdeelingen fruitsoorten in en had het succes te worden bekroond me- 3 eerste en 2 tweede prijzen. ♦EETHEN. Mej. Weeda, onderwij zere; aan de openb. school alhier, is in gelijk: betrekking benoemd te Geldermalsen. De tijdelijke postbode Ant. v. d Kolk van Eethen op B.'broek is definitie als zoodanig aangesteld. Een gezelschap, dat hier voor ge zamenlijke rekening schapen weidde, kwam tot de minder aangename ontdekking, da twee van de beste schapen uit de weide vermist waren. Men heeft tevergeefs naa de dieren gezocht en daarna de politie e: mede in kennis gesteld. NEDERHEMERT. Naar wij vernemer moet een der Raadsleden alhier als zoodanig zijn geschorst, wijl door hem steenkolen aai de gemeente moeten zijn geleverd, waarvoo geen publieke inschrijving heeft plaats ge had. (T. Ct.) GORINCHEM. Op de Maandag gehoudei paardenmarkt waren 1011 paarden aange voerd. Luxe paarden golden f500 tot f700, werkpaarden f200 tot f400, l|-jarige paar den f200 tot f250, veulens f120 tot f160. hitten f 80 tot f 200. De handel was levendig. Over den veehandel in de afgeloopei week in Gelderland wordt geschreven: De aanvoer op de markten was vrij groot de handel, was vlug en de prijzen warer goed. Verdere teruggang der prijzen voor het vette vee is niet waar te nemen, en d: prijs is in elk geval nog zóó, dat de boeren en de vetweiders goede zaken maken. De prijs der vette varkens is nog iets in. de hoogte gegaan. Q Verschillende kooplieden uit Brabant er België kochten melkvee op, terwijl daaren tegen door Geldersche boeren vee werd ge kocht uit de provincie Utrecht. De verzending van schapen naar Enge land was zeer groot in de laatste dagen De hoedanigheid der schapen is best; e werden goede prijzen gemaakt. Ook met de paarden gaat het bijzonder goed. De prijzen' zijn voortdurend hoog Nog veel hooger zijn de prijzen in de na burige Duitsche Rijnprovincie, waar de li- jarige paarden gemiddeld 100 Mark per stuk meer opbrengen dan hier te lande De biggen waren weer f 1 per stuk hoo ger dan voor eenigen tijd. Nuchtere kalveren werden zeer gevraagd voor Engeland. Graskalveren gingen naar Frankrijk. In biggen naar Engeland gaat meer om dan onlangs. De prijzen waren als volgt: vet vee lstc kwaliteit 70 71 ct., 2de kwaliteit 60 61 ct. per K.G., melkkoeien f 140 f 215. neurende f 130 f 235, guste f 140 f 185. pinken f 55 f 110, kalveren f 13 f 33 vette 58 a 59 ct., vette varkens voor in- landsch gebruik 57 58 ct., voor Engelanc 55 56 ct. per K.G., biggen f7 a f 11, drachtige zeugen f 50 k f 70, drachtige gel ten f 40 f 60, schottelingen f20 f 32. schapen f 15 a f 26, luxe-paarden, f *50 a f 625, "werkpaarden 1ste kwaliteit f 300 a f 410, 2e kwaliteit f 190 a f 260, twee-en- een-halfjarige f 200 èf 300, anderhalf jarige f 140 f200 per stuk. ■Binnenland. Zaterdag werd omtrent de krijgsver richtingen op Bali geseind: Den l'->den dezer is de poeri Kesi- man bezet, waar buitgemaakt werden 10 kanonnen, 69 geweren, veel muni tie en wapens. Den 20sten had de opmarsch naai Denpasar plaats, dat binnengedrongen •werd onder eenig vuur van den vijand. De vorst met poenggawa's en volge lingen, te zamen 400, zijn gesneuveld, jverscheidenen werden gekrist gevonden. Alle groote gebouwen waren vóór do aankomst in brand gestoken. De troepen kampeeren in de poer te Dènpasar. Aan onze zijde 4 gesneuveld, 18 ge wond, geen officieren. De beschieting door de marine had uitstekend doel getroffen. Hierover schrijft de N. R. Ct. Het is pas veertien dagen geleder dat de expeditie Batavia verliet er. thans is de hoofdplaats van Badoeng Dènpasar, door de toekad Badoeng van de andere hoofdplaats Pametjoetar. gescheiden in onze handen, liggen de vorsten met de meeste hoofden al begraven onder den grond, dien zij to het uiterste hebben verdedigd. Wij kunnen het ons zoo voorstellei hoe de gang van zaken is geweest. Al twee jaar lang dreigde het N. I. gou vernement, al twee jaar lang weigerde ,Tabanan, later Badoeng, het hoofd te buigen. Tot op een dag van uit het hooggelegen Dènpasar de rook zichtbaar werd van een vloot, zoo talrijk als ze nog nooit gezien hadden, die eenvou dige lieden. Ze namen het scherp waar, die lichtgeverfde schepen, dat waren de oorlogsbodems van die machtige com pagnie die donkere stoomers met hun zwarte pijpen, hun beter hekend, dat waren de schepen der Paketvaartmaat- 8chappij, met de soldaten aan boord. Toen kwam voor het laatst de eisch: onderwerp u, willig de eischen van het gouvernement, dat machtig is, veel mach tiger dan gij, in; voorkom nu nog, dat de soldaten aan land gezet worden en met geweld afdwingen, wat gij goed schiks weigert te geven. Maar Badoeng's vorst, Goesti Gdé Ngoerah Dènpasar, had zijn lieden ge wapend, had wapenschouwing gehouden en weigerde nogmaals, nu voor het laatst. Niet bij de landing, als de groote kanonnen van de schepen strand en omgeving schoonvegen, zou verzet ge pleegd worden, maar hier in de oude vorstenverblijven van Dènpasar en Pa- metjoetan, achter de oude stevige mu ren Zoo kwamen de soldaten bij Sanoer aan wal, waar ruim twee jaar geleden de bevolking een gestrand schip leeg geplunderd had. Toen gelastte de vorst een lansaanval op het bivak; de oude beproefde strijdwijze zou ook hier wel wonderen doen. Maar ze kwamen terug, de Balineesche krijgers, en vertelden van een onafgebroken ratelen van ge weren, van kogels, die hoornen door boorden, die twee, drie man tegelijk neersloegen in hun vaart. Dat was nog niets; alle hoop was nog gevestigd op de dikke muren van de poeri. Tot op een dag de slanke lij ven van de oorlogsbodems groote blik semstralen uitschoten, reuzenprojectie- len van 6 K.M. ver kwamen aangesuisd, om met een vervaarlijken slag in de kampong, in de poeri uit elkaar te springen, de muren tot gruis slaande, de huizen in brand zettende. En toen de vlammen naar boven lekten, de rook wolken het uitzicht schier beletten, de knappende en knallende, brandende bamboe een helsch lawaai maakte, toen werd het den vorst bericht, dat de ge- heele macht der compagnie op kwam zetten om de poeri, zijn poeri, te ver meesteren Kesiman niet daar gelegen poeri en den eerbiedwaardigen huistempel, pa- meradjan, viel spoedig in handen der soldaten, maar het vorstenverblijf.... dat niet dan over het lijk der vorsten. En hij, Goesti Gdé Ngoerah Dènpasar verzamelde de rijksgrooten en volgelin gen, gelastte een propotan Allen bogen, ze hadden den last begrepen, ze zouden hem opvolgen. Allen kleed den zich in het wit, verkortten hun lansen als zinnebeeld van het handge meen, kristen liun vrouwen en kinde ren ze hadden afscheid genomen van het leven, waren bereid hun vorst te volgen, te overwinnen of te sterven Daar waren de soldaten genaderd, een teeken van den vorst en de popotan nam een aanvang Wat moet er op dat oogenblik niet zijn omgegaan in de harten van officieren en soldaten, die dadelijk wisten, dat hier allen moesten zijn neergelegd, voor dat het afgeloopen zou zijn. Wij kunnen ons hegrijpen, dat er een oogenblik, een ondeelbaar oogenblik aarzeling is geweest; immers ook vrouwen en kin deren, die liever medegingen tot het laatst dan gekrist te worden, werden opgemerkt onder de aanvallers. Daar slaat het eerste salvo in, maait een gat in de aanstormende drom zouden ze keert maken? Neen, ze hebben im mers het witte kleed, hun doodskleed aan. En nu suizen de kogels van alle kanten aan, steeds dunner wordt de drom, totdat de laatste zieltogend ligt te stuiptrekken Vorsten, poengga wa's, volgelingen, vrouwen en kinderen, ze hebben allen hun plicht gedaan. Neen, het is geen overwinning om trotsch op te zijn, die thans werd ge seind. Zij is alleen uit zuivere noodzaak bevochten; zij wijst op den ruwen kant van het soldatenbedrijf. Zij stemt echter tot dankbaarheid over de lank moedigheid der regeering, die, zich be wust van hare kracht, tot het laatst toe heeft getracht wapengeweld te voor komen. Vooral nu de overwinning zoo gemakkelijk werd verkregen, zijn wij daarvoor zeer dankbaar. Met meer recht dan vroeger ten aan zien van een andere streek in Indië, mag hier met een variant op een be kend telegram gezegd wordenDènpasar is gevallen, Badoeng is ons. Er is een wetsontwerp te wachten waarbij een belasting wordt gelegd op speelkaarten, op denzelfden voet als in Duitschland wordt geheven. Dat zal ongeveer f 100,000 opbrengen. Volgens inlichtingen, die de N. C. gekregen heeft, zou de openbaarmaking van het rapport der Staatscommissie voor de grondwetsherziening niet eer dan eind December te verwachten zijn. In afwijking van hetgeen te dier zake tot nu toe is geschied, heeft de minis ter van Oorlog nader bepaald, dat voor het tijdvak van 1 December 1906 tot 27 Juli 1907 voor den dien9t van het blijvend gedeelte der lichting van 1906 bij het regiment grenadiers en jagors en de 11 overige regimenten infanterie, een derde ploeg zal worden aangewezen, ter sterkte van 266 man per regiment De aanwijzing van 'leze ploeg heeft ten doel, om tot het verleenen van militairen bijstand, bij verstoring der openbare orde of vrees daarvoor, de sterkte van de onder de wapenen zijnde troepen zoo spoedig mogelijk te kun nen verhoogen. De tot deze ploeg behoorende mili ciens zijn alzoo bestemd om alleen in vorenbedoeld geval tot het verrichten van werkelijken dienst te worden ver plicht. Ten einde bij eene eventueele intrek king van het verlof met spoed de op komst zoo noodig ploegsgewijze te kun nen doen geschieden, worden door den minister bevelen gegeven. De tot de derde ploeg van het blij vend gedeelte behoorende miliciens, die reeds bij hun vertrek van het korps hunne werkelijke woonplaats in het buitenland wenschen te vestigen, moe ten in stede van met tijdelijk verlof, dadelijk met groot verlof worden ge zonden, volgens een nader schrijven van den minister van Oorlog. De minister van Binnenlandsche za ken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Leiden, noodig geworden door het ont slag van mr. W. van der Vlugt, zal plaats hebben op Dinsdag 16 October; de stemming, zoo noodig, op Vrijdag 26 October en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 6 November. Men schrijft aan Het Centrum Het bericht, dat te Leiden in de vacature-v. d. Vlugt voor de Tweede Kamer over dr. Kuyper wordt gespro ken, is zeker wel juist. Maar in de kringen, die den toon aangeven, wordt wel ernstiger erover gedacht, om de candidatuur aan dr. De Visser aan te bieden. De ervaring leert, dat Leiden een zeer moeilijk te heroveren district is. En wie het goed kennen, vreezen, dat men door dr. Kuyper te candidatee- ren dezen emiuenten staatsman bijna zeker échec zal bezorgen, terwijl de kansen voor dr. De Visser in Leiden zeer sterk staan. Van vrijzinnige zijde schijnt mr. Fok ker, vrijz.-democraat, ernstig in aan merking te komen. Uit Leiden wordt echter aan de N. R. Ct. gemeld, dat dit laatste onjuist is. Art. 126 der Kieswet schrijft immers minstens 30-jarigen leeftijd voor. We kunnen dan ook verzekeren, dat noch van vrijzinnige noch van vrijzinnig- democratische zijde aan die candidatuur gedacht werd. Uit Wageningeu meldt men: De opzichter van den arbeid heeft weer verschillende gezinnen bezocht en in een, dat van zekeren S., een over treding geconstateerd; 3 kinderen van 7, 8 en 10 jaar waren bezig met tabak te strippen. Deswege werd tegen de huisvrouw proces-verbaal opgemaakt. De bedoeling der arbeidsinspectie is, door een strafvordering dezen arbeid voor kinderen beneden 1"2 jaar te doen ophouden. Een passagier met de mailboot „Ko ningin Wilhelmina" van Vlissingen naar Queensboro vertrokken, werd daar betrapt op het smokkelen van 210 onzen saccharine. Hij moest hiervoor f945 boete betalen of anders kreeg hij drie maanden dwangarbeid. De smokkelaar verkoos het eerste en betaalde onmid dellijk de boete. Gisterenmiddag omstreeks half vier is de notaris P. Sanders uit de vierde verdieping van pand 138 in de Wijn straat te Rotterdam, waar zijn kantoor en het kantoor van de Zuid-Holland- sclie Hypotheekbank gevestigd zijn, op de straat gevallen. Levensgevaarlijk ge wond is hij opgenomen en binnenge dragen in het café op den hoek van de Wijnstraat en Posthoornsteeg. Vandaar is hij naar zijne woning ver voerd, waar hij kort na aankomst, 60 jaar oud, is overleden. Door de justitie is ten zijne kantore een onderzoek ingesteld. Gisterenmiddag is te Amsterdam een vergadering gehouden van belangstel lenden in de verwezenlijking van het denkbeeld, om ter gelegenheid der vie ring van De Ruyters geboortedag een schip te bouwen overeenkomende met het admiraalschip „De Zeven Provin ciën." Er heeft zich een commissie gevormd met opdracht de uitvoering van het plan nader te bestudeeren. Men meldt uit Tiel Naar wij vernemen, zal derijksveld- wacht in het bezit worden gesteld van twee stoombootjes ten einde daarmee het politie-toezicht op de Waal uit te oefenen. In een stal, in huur bij den heer C. N., aan de Zwaanstraat no. 12 te Rotterdam werd Zondag ontdekt, dat een van de twee aldaar gestalde paarden, tengevolge van een plotseling ontstane verzakking, tot den hals in den grond was gezakt. Nadat men rond het dier de aarde eenigszins had verwijderd, is men met touwen aan het trekken ge gaan om het uit den grond te halen. Dit had op een voor het paard zeer pijnlijke wijze plaats, zoo zelfs, dat men het daarbij de geheele staart uit het lichaam heeft getrokken. Eindelijk heeft men liet dier maar den hals afgesne den en later het doode beest de pooten afgezaagd, die nu nog in den grond steken. De bouwpolitie is met den toestand van den stal in kenuis gesteld. Men meldt aan Het Volk van uit het kamp bij Laren: Het is regel, dat een soldaat in de zoogenaamde kantine zijn consumptie bijna tegen inkoopsprijs kon bekomen uitgezonderd sterken drank. In het kamp bij Laren is dat niet hel geval. De verkoop van de allereerste levens behoeften: brood, melk, koffie, enz. is verpacht aan een particulier, die, na tuurlijk gebruik makende van de om standigheid, als gevolg van de vaak slechte en onvoldoende voeding, wel verplicht is uit eigen zak dat tekort aan voeding aan te vullen, den prijs van die waren veel te hoog heeft ge steld. Zoo betalen zijvoor een glas melk 7 cent, voor een half wittebrood met boter en kaas 10 cent, voor een kop thee 3 cent, enz., terwijl deze prij zen in de soldatenkantine respectieve lijk zijn 21,, 6 en 2 cent. Dat deze regeling bij de soldaten groote verbit tering wekt, is zeker te begrijpen; er werd zelfs tegenover den pachter met maatregelen van geweld gedreigd. Verder wordt gemeld, dat de solda ten Zaterdag in de rust tusschen de manoeuvres, verplicht werden te koopen van den „kantinewagen" en niet van gewone particulieren, ofschoon laatst genoemden de consumptie goedkooper aanboden dan de pachter van de kamp tent Maréchaussees moesten daarbij politiediensten verrichten. In de gemeente Haskerland had de 17-jarige B. een geweer, dat hij aan een ander liet zien. Niet wetende dat het geladen was, kwam hij aan den trekker het schot ging af, dat hem in den rechter schouder en bovenarm trof. Hij over leed aan de gevolgen. Op den Rijksstraatweg bij Halfweg Haarlem is de beladen melkwagen van den veehouder S. P. Vink, bestuurd door zijn zoon, door auto R 129, die in volle vaart passeerde, aangereden en geheel uit elkaar geworpen. De be stuurder door het op hol slaande paard nog meegesleurd en een meerijdend meisje op den grond geworpen, kwa men met enkele lichte kwetsuren er af de aanzienlijke hoeveelheid melk ging verloren. De auto was mede zoodanig bescha digd, dat ze op sleeptouw naar de hoofd stad moest worden genomen. De politie maakte proces-verbaal op. Niettegenstaande de vervolgingen en strenge bewaking, waaraan ze tegen woordig van de zijde der politie bloot staan, gelukt het den kwartjesvinders toch nog zoo nu en dan slachtoffers te maken. Zaterdag wezen ze te Amsterdam eerst den weg aan deu heer G. P., een Ita liaan, te Rome woonachtig. Toen lok ten ze den vreemdeling mee in het bierkrotje van Lukas Kroes, of te wel Rooie Luuk, in de Pieter Jacobstraat, waar ze natuurlijk al zijn geld met kaartspel „wonnen", De Romein ging zich bij de politie beklagen, en wees later bij het onder zoek Barendje Vet als den „winner" aan. Toen mevrouw Pierpont Morgan on langs te Volendam vertoefde, bezocht zij, volgens de N. R. Ct., de woning van een armen visscher, waar een 16- jarige dochter lijdende is aan een on geneeslijke kwaal. Mevrouw Morgan heeft dadelijk voor een best nieuw bed, met toebehooren, gezorgd, en een belang rijke som in handen van een vertrouwd persoon achtergelaten, om zooveel mo gelijk het lot te verzachten van het zieke meisje. Zondagavond omstreeks 8 uur kreeg de schildwacht, die te Arnhem voor de Willemskazerne stond, het in zijn hoofd om weg te loopen. Hij zette zijn geweer tegen den muur en ging er vandoor, zonder dat de wachtcommandant in de gelegenheid was het te verhinderen. Bij een ruzie tusschen twee buur vrouwen te 's-Gravenzande werd de moeder van een dier vrouwen door een toeval getroffenzij is aan de gevolgen daarvan overleden. De andere ruzie makende vrouw werd eveneens door een toeval getioffen en haar toestand is thans nog zeer bedenkelijk. Het Meteorologisch Instituut deelt mee In den nacht van Maandag op Dinsdag kwam hier te lande voor den tijd van het jaar, een buitengewoon hevige nacht vorst voor. De thermometer in te de Bildt, daalde tot 0,1 graad Celsius, al leen in 1855 is een lager stand, minus Inschrijvingsregister en Alphabetische Naamlijst.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2