[lel Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. HUMEUR. Een gevolg van den Strijd. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2575. Zaterdag 27 October. 190G. FEUILLETON. M £T' LAN9 VAM ALï VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Adyertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7 Va ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag» avond ingewacht. Tn den regel verstaat men onder dit woord: de wijze waarop iemand zich meestal gestemd gevoelt; b. v. opgewekt, somber, kregel, vroolijk, bitter, enz. Eindeloos is het aantal bijwoorden, dat we hier zouden kunnen doen volgen want het humeur der menscben loopt verbazend uiteen, en daar we voort durend en met ons zeiven en met hen die ons omringen rekening hebben te houden, is het menschelijk humeur waar lijk geen onverschillige zaak. Daarbij komt dat het humeur ont zaglijk veel overeenkomst heeft| met een barometer, die hoogst zelden gedu rende langen tijd op hetzelfde stand punt blijft staan, maar telkens rijst of daalt em soms vrp onrustig is. We bemerken dat heel goed aan ons zeiven. Den eenen morgen zullen wij ons meer opgewekt gevoelen en met opgeruimder gelaat de wereld tegenblik- ken, en met meer lust aan den arbeid gaan, dan den anderen. Met onze me- demenschen is het eveneens. Dat begint 's morgens vroeg al. We krijgen dan allerhande gezichten aan de deur, wel bekende gezichten, die dagelijks terug- keeren, en dit laatste is oorzaak, dat we elke verandering ia hun groet, hun manier van spreken, hun heele doen en laten opmerken. Den eenen dag zijn ze anders dan den anderenze zijn, kort en goed gezegd, beter of slechter ge humeurd. We behoeven, gesteld dat we zelt nu eens aan dat euvel niet mank gin gen, daarom de lui volstrekt niet dade lijk voor weerhanen te houden, die met alle winden meedraaien en absoluut niet weten wat ze willen. Vols rekt niet. Het staat vast, dat de mensch aan al lerlei invloeden van buiten en van bin nen onderworpen is, die wel degelijk veel in zijn gemoedstoestand verklaren. De uitdrukking „hij wordt door het weer geregeerd", is soms niet geheel onjuist en zeker is het dat onze gesteldheid voor een aanzienlijk deel wordt be- heerscht door onze levenswijze, door spijs en drank en al wat daarmee in verband staat. Dit is een gelukkige wetenschap, want nu weten we ook dat ons humeur ten minste voor een deel van ons zei ven afhangt en dat het al of niet in acht nemen van de regelen der gezond- 2) Hoewel zoo dikwijls in droomerijen ver zonken, was Antoine Verdeau toch schram der genoeg om in te zien, dat zijn dochter weinig geestdrift bezat. Integendeel had zij den kalmen aard der andere burgers over genomen, en bij gevolg sprak hij zelden over zijn gevoelens met haar. Maar die laatste slag voor zijn trots als Franschman het benoemen van een Duitschen stations chef in eene stad als Angoldorf trof hem zóó diep, dat hij wel moest spreken. „Ik heb vandaag Pierre Michel voorbij zien gaan," zei hij eenige dagen later. „Hij had dien post moeten hebben." „Maar is hij bekwamer dan Herr Bauer?" was de eenigszins overbodige vraag van Vic- torine, want zij wist, dat er aan Pierre niets bijzonders was. „Hij is een Elzasser," was het. kort be scheid. Die reden was te veel eene gevoelszaak om Victorine te overtuigen, en vóórdat zij recht wist wat zij deed, was zij bezig om de rechten van den Beier eenigszins onhan dig te verdedigen. „Iedereen zegt, vader, dat Herr Bauer goed is voor zijn werk," antwoordde zij, met eenige gevoeligheid. „Hij is sergeant geweest bij het leger en heeft goede getuig schriften." „Waar heb je dat alles gehoord, meisje?" vroeg Verdeau ongeduldig. „O, ik zie het al je hebt hem weer ontmoet." heidsleer den toestand van ons lichaam beheerscht. Men kan onmogelijk prettig en opgewekt wezen, wanneer men den dag reeds met hoofdpijn aanvangt; men kan niet met een vriendelijk gelaat en een aangenaam woord den dageljjkschen arbeid verrichten, wanneer er steeds iets is dat ons drukt of ontstemt. Dat is zeer onpleizierig voor ons zeiven, te ineer daar er gewoonlijk een heel klein beetje zelfverwijt bijkomt; maar wij mogen niet vergeten, dat het heel wat onpleizieriger is voor hen, die met ons moeten omgaan en die aan den toestand van onze maag of van ons hoofd zoo onschuldig zijn als een lam. En toch staat het vast dat een onvriendelijk woord, een booze blik, die zij aan niets verdiend hebben, hun ganschen dag bederven en henzei ven ongelukkig stem men kan. Niets is onaangenamer, dan wanneer men vriendelijk en opgewekt, met de beste bedoelingen van de wereld iemand tegentredende, met een stuursch gelaat en een norsche uitdrukking ontvangen wordt. O, 't is zoo'n goede gewoonte, even tjes de gedachten te laten gaan, vóór de altijd gedienstige tong haar werk doet. Men is er zoo gauw bij, met iets te zeggen wat beter verzwegen ware, en in den regel is het met het humeur niet zoo slecht gesteld, dat men, met goed oppassen, er niet een beetje voor waken kan, dat het ons geen parten speelt. Zelfkennis is ook hier zoo nuttig! Wij weten in den regel wel wat we doen of laten moeten om het lichaam een beetje frisch en den geest onbe neveld te houden, en dkn zullen we van het ons altijd parten spelende ding niet zóó veel last hebben. Trouwens 't is niet heelemaal een kwestie van natuurlijke gesteldheid dat zij verre Onze ervaringen en levens omstandigheden bepalen wel degelijk ook voor een deel onzen gemoedstoe stand en, in dit opzicht althans is de mensch meer verschoonbaar, indien hij zich niet altijd van de beste zijde toont. Niet ieder is sterk genoeg om zich te verheffen boven de slagen van het lot en in zielegrootheid in de rampen van het leven de beproevingen der hoogste wijsheid, de ware leerschool der vol making te zien. Maar het is een feit, dat het juist de kleine verdrietelijkheden en onaangenaamheden zijn, die ons het meest ontstemmen. De menschelijke Victorine vermeed haars vaders blik. „Ja, gisteravond bij de Berniers," ant woordde zij zacht. „Waarom komt hij daar zooveel?" vroeg bij driftig, „En waarom moedigt de oude Bernier hem zoo aan? Misschien als min naar van zijn Julie?" „Ha, ha! Prachtig!" riep hij. „De Duit schers hebben ons nu heelemaal overwon nen. Wij geven hun onze zonen voor hun leger en onze dochters tot vrouwZij heb ben ons overwonnen naar lichaam en ziel." Toen die uitbarsting gedaan was, waren Victorine's wangen gloeiend rood. „Wat zegt ge daar, vader?" riep zij. De nieuwe stationschef trouwen met Julie Ber nier? Eugène trouwen met haar? Nooit!" De heftigheid van hare stem deed hem plotseling het hoofd opheffen en hij zag den verraderlijken blos op hare wangen. Victorine had haar geheim verraden, dat geheim, dat zij zorgvuldig verborgen had, eene heele maand lang. Antoine Ver deau zonk achterover in zijn stoel, als door eene beroerte getroffen. „Victorine," zei hijmet heesch gefluister, „jij zelf hebt dien man lief, dien onder daan van Pruisen?" Zij wierp zich aan zijne voeten. „Geen Pruis," antwoordde zij heftig, „maar een Beier. Hij verschilt van alle Duitschers, hij haat de Pruisen en bewondert Frank rijk en zijne dappere zonen." Blijkbaar hoorde hij haar hartstochtelijk antwoord niet, zag hij niets van de droef heid, die de plotselinge ontdekking van hare liefde haar veroorzaakte. Hij keek al leen droevig, verwijtend op haar neer, als op iets zwaks en onwaardigs: er was een uitdrukking in zijne oogen, als waarmede een schoolmeester een kind zou kunnen beschouwen, niet in staat iets te begrijpen, dat voor hem zelf zoo eenvoudig was. Hij Verliet haar in tranen en klom lang- zwakhoid laat zich juist door de onbe duidendste hinderpalen van den rechten weg afbrengen. Daarom moet het leven ons ook in dezen een oefenschool zijn de school waarin wij lceren,*dat de mensch hoo- ger staat dan de tegenspoed en dat hij te hoog staat om zijn mederaenschen dagelijks te doen lijden door wat zij niet konden voorkomen. Zij hebben ge noeg aan hun eigen leed en zorg. Slecht gehumeurde menschen, dezen zullen wij dagelijks en in alle mogelijke gedaanten ontmoetenmaar indien wij dan niet. ons uiterste best doen om hun zwakheid te verontschuldigen, dan is het tien tegen een dat wij ons eigen vonnis vellen. Ons humeur zoo goed mogelijk te houden, schijnbaar een onbeduidende zaak, is er in tegendeel een die schatten waard is. We doen er o zooveel goed mee Buitenland. Te Koningsbergen verscheen Woens dag een oudachtige, niet bijzonder deftig gekleede dame, voor het paleis zij zeide aan den dienstdoenden schildwacht dat zij princes Charlotte van Mecklenburg was, en haar neef prins Frederik Willem van Pruisen (die in 't paleis woont) wilde spreken. De schildwacht liet daarop de paleis wacht in 't geweer komen, en deze be wees aan de oude dame het gebruike lijke eerbetoon. Daar de prins niet te huis was, vroeg zijn tante een stoel, en ging in 't portaal zitten. Toen er een eskadron kurassiers voorbijkwam, groette zij hoffelijk, waarop de officieren teruggroetten. Intusschen verzamelde zich een groote menigte, die 't verkeer belemmerde, op het plein voor het paleis, om de prinses te ziendeze ver zocht toen den sergeant-majoor van de wacht, het volk, dat haar hinderde, uiteen te jagen. De grenadiers die de wacht vormden, trachtten tevergeefs dat te doen; daarop werd de hulp der politie ingeroepen. En toen zag do commissaris van politie dadelijk, dat 's prinsen tante die punctueel ge hoorzaamd was en de militaire eerbe wijzen, aan vorstelijke personen toeko mende, genadiglijk in ontvangst geno men had een arme krankzinnige oude juffrouw was, die toen zoo spoedig mogelijk met een rijtuig naar t gek kenhuis gebracht werd. En nu lachen de Köpenickers over dit kluchtspel. zaam de krakende trap op. In zijne slaap kamer gekomen, aan de achterzijde van het huis, wierp hij het raam open en keek naar buiten. Het blanke maanlicht deed de voornaam ste punten van het landschap duidelijk uitkomen. Hij zag de open plekken in het bosch, dat zich uitstrekte tot de grenzen van Angeldorf, en in de nabijheid glinster de een der witte steenen, die de grenslijn aangaf. Eensklaps, als door toovermacht, verdween zijn illusie, barstte de zeepbel van zijne droomen. Voor het eerst sinds den oorlog zag hij in, hoe onwezenlijk dat alles was. De grenspalen, daar door de Duitschers geplaatst de open plekken in het bosch, de witte steenen zij ston den daar stevig en onbewegelijk. La Re vanche zou nooit komen. Het was eene dwaasheid, dat hij die hoop zoo lang had gekoesterd. Frankrijk gaf niets meer om zijne verloren provinciën. Zijne glorie was voorbij. De troebelen aan de grenzen zoo nu en dan, het verzet van enkele Elzassers tegen de ijzeren wetten van den veroveraar, Bou- langer, de man, die het niet ernstig meende, het hoog opgevijzeld verbond met Rusland, waartoe leidde dat alles? Tot niets! Het ideaal was uitgedoofd en dit waren alleen de opflikkeringen uit de smeulende asch. In de aangrenzende kamer hoorde hij Victorine snikken en zijn hart werd ver vuld met een groot medelijden. Hij had haar aan haar lot overgelatenhij had ge leefd met La Revanche en zich om niemand anders bekommerd. Geen wonder dus dat Victorine, om zijn somber gezelschap te ont komen, zich in de armen van den vijand had geworpen. Voordat hij in slaap viel, was hij weer de Antoine Verdeau van de dagen voor den oorlog geworden: de practische koopman, vol van zijn zaken, steeds er op uit om te Trepof is zoo arm gestorven, dat de Tsaar zijn familie door een geschenk in geld voor gebrek heeft moeten vrij waren. De „Matin" verneemt uit Londen, dat de directeuren der maatschappij voor een Engelsche tunnel onder het Kanaal besloten hebben, dadelijk de plannen voor zulk een tunnel in te dienen, opdat nog in de volgende par- lementszitting een wetsontwerp in be handeling zou kunnen komen. Het Russische departement van po litie heeft aan het bestuur der poste rijen te Petersburg last gegeven, alle drukwerken, ter verzending buiten de hoofdstad aangeboden, nauwlettend na te gaan. De politie meent te weten dat het verbond van spoorwegbeambten een stelsel van briefwisseling in heel Rus land er oj) na houdt, door middel van overeengekomen teekens op drukwer ken; de spoorwegstaking zou aldus wor den voorbereid. Tweehonderd politieke ballingen zijn uit Petersburg naar Siberië gezonden. Te Warschau hebben meer dan hon derd officieren van het garnizoen hun ontslag ingediend. Zes hoogleeraren en tal van studen ten hebben een gedrukt stuk thuisge kregen, waarin zij met de doodstraf be dreigd worden als zij tegen de zwarte bende blijven werken. Reuter voegt hier nog bij, dat de doktoren en leer aren, bij de zemstwo's in dienst, me- dedeeling ontvangen hebben dat zij on verwijld afgezet zullen worden indien zij zich bij de oppositie aansluiten. Te Warschau is in een groot aantal fabrieken werkstaking uitgebroken. De socialisten hebben de algemeene werk staking bevolen, maar wegens het uit stellen van de terechtstelling der ter roristen, is dat besluit ingetrokken. De aanhoudingen in massa duren voort, wegens het verraad van terroris ten, die nu in de geheime politie dienen. Te Lodz zijn Woensdagnacht huis zoekingen gedaan in 143 huizen; 170 personen, waaronder doktoren, advo- katen, handelaars en werden in hech tenis genomen. In een gevangenis te Moskou heeft men den sedert weken gezochten bank- roover ontdekt, die indertijd den aan val op het kantoor van de credietmaat- schappij te Moskou aanvoerde, doch later, door uit den trein te springen, wist te ontvluchten. Hij bevond zich in voorloopige hech tenis wegens diefstal met braak in een dorpskerk en noemde zich Prokofiew. De Duitsshe minister van Marine verdienen en te sparen voor het welzijn van zijn huisgezin. Wat had dat wonder bewerkt Misschien de droefheid van zijn dochter, misschien de aanblik dier vreemde, onbewegelijke grenspalen in het helle maanlicht. Hij wist het zelf niet. Toen hij wakker werd, voelde hij zich verdoofd en lusteloos. De droom, die zijn levenskracht gevoed had, was gevloden. Ook in het meisje was een bepaalde verandering waar te nemen. Haar levendigheid was weg. Zij zamelde niet langer al die praatjes van de stad op, zooals de bijen den honing zij deed daaromtrent geen uitvoerige mede- deelingen. Neergedrukt, door zorg gebogen, vervulde zij werktuigelijk hare plichten, en als haar vader haar wilde toespreken, dan werd hij weerhouden dooreen stomme bede om stilzwijgen in hare oogen. Een heele week lang bleef zij thuis en toen, op een zoelen zomeravond, verliet zij het huisje, waar de oude man nog aan het werk was. Zij kwam laat terug en hare oogen droegen de tranen van pas vergoten tranen. Toen eindelijk voelde Verdeau zich genoopt het stilzwijgen te verbreken. „Ben je bij de Berniers geweest, Victorine?" vroeg hij. „Ja." Hij aarzelde een oogenblik, en vroeg toen. „Heb je hem weer gezien den stations chef?" „Ja," antwoordde zij op doffen toon. „Hij heeft mij gevraagd zijn vrouw te worden." Haar vader toonde geen verwondering. „Heb je toegestemd Zij hield den adem in. „Neen, ik heb geweigerd." Met een diepen zucht„Maar waarom heeft de Deensche autoriteiten van de Oostzeekust doen weten, dat een gela den torpedo verdwenen is gedurende de laatste Duitsche vlootmanoeuvres er is 3000 mark belooning gesteld op het terugvinden van het gevaarlijke moordtuig. Men vreest te Birmingham voor een staking van 110,000 mijnwerkers, daar de patroons geweigerd hebben, in een loonsverhooging toe te stemmen. De gebouwen van de Kamer van koophandel te Kansas City zijn door brand vernield. Er zijn 20 dooden en 50 gewonden. Volgens de Daily Chronicle is in den staat Pennsylvanië een groot politiek- schandaal aan het licht gekomenuit de staatskas zou 6 milioen dollars ver dwenen zijn, vermoedelijk in de zakken van eenige republikeinsche politici. De „Standard" correspondent te Tan- ger beweert, dat 't op aandringen van den Spaanschen gezant is geweest, dat Mohammed-el-Torres troepen naar Ar- zila gezonden heeft. Hij voegt er nog aan toe, dat de gou verneur van die stad zonder ongeval in Tanger is aangekomen, ofschoon hij geen escorte had, maar dank zij een vrij geleide van Men commenteert in Tanger druk het zonderlinge lieit, dat een sjerif de bescherming heeft aanvaard van een roo- verhoofdman, om zijn veiligheid te ver zekeren. Raissouli, die heeft hooren zeggen, dat de sultan zijn hoofd aan den bui tengewonen gezant van Amerika, Gum- meré, beloofd heeft, wil zich wreken door geweldadige maatregelen niet al leen te Arzila, maar ook te Tanger. De Marokkaansche overheid begint zich ongerust te gevoelen. Er zijn voorzorgsmaatregelen geno men. Alle posten van de voorsteden van Tanger zijn verdubbeld. Tegen 182 ex-Doemaleden is het pro ces wegens onderteekening van Wibor- sche manifest reeds begonnen; de acte van beschuldiging is beklaagden ter hand gesteld. Het openbaar ministerie eischt geen vrijheidstraffen, maar ont zegging van alle politieke rechten. Daar is het Stolypin om te doen: de meeste leiders van de partijen der cadetten, ar beiders en boeren uit te sluiten van verkiesbaarheid voor de nieuwe Doema. Het ruwe weer in Amerika, reeds door ons vermeld, is vooral in Zuid- Dakota en Colorado erg geweest. Uit Aber deen in eerstgenoemden staat wordt mel ding gemaakt van denzwaarsten sneeuw- „Ik heb geen reden opgegeven," ant woordde zij, steeds op denzelfden onder drukten toon. „Maar" nu trilde hare stem „ik geloof, dat hij het raadde. Hij zegt, dat hij morgen bij u komt." „Hij zal zijn antwoord hebben," zei Verdeau kalm. „Heb je hem lief, Victorine?" De ongewone teederheid in zijn stem deed haar schielijk opzien. Er was een nieuw licht in haars vaders oogenhet toonde dat hij niet langer was alleen de patriot, vervuld van zijn droomen, niet langer de eenzelvige man, zijn last van bittere herinneringen torsend, maar de vader, verlangend om de wenschen en de zwakheden van een vrouwenhart te be grijpen en er in te deelen. Zij wierp zich aan zijn voeten en kustte hem hartstochtelijk de handen. „Vader was al wat zij, door hare tranen heen, zeggen kon. Toen Eugène Bauer den volgenden dag het huisje binnentrad, vond hij een heel anderen Antoine Verdeau dan hem beschre ven was door de inwoners van Angeldorf. Hij werd hoffelijk ontvangen, aangemoedigd om te spreken over al wat zijn hart dier baar was: de heuvelen van zijn geboorte land, de schoonheid van München, zijn kunst, zijn muziek en zelfs zijn bier. Hij sprak met al het vuur, al de bezieling van den Zuid-Duitscher, zonder een spoor van de Pruisische kalmte. Maar toen al die onpersoonlijke zaken waren afgedaan en de aandacht gevraagd werd voor de hoofdreden van zijn bezoek, toen verloor hij zijn welbespraaktheid en eerst toen Victorine de kamer binnenkwam, vatte hij moed om te spreken. „Maar het was niet om over Beieren te spreken, dat ik heden hier kwam," zei hij aarzelend, „want er is tevens een andere zaak, die mij veel meer ter harte gaat. Om Naar het Engelsch.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 1