el hud van Heusdcn en Ailena, de Langstraat en de Boromeierwaard. Tweede Blad \[aaimachines. Breimachines. HOE TINÜS EB BOTEN OP KWAM. pnliM verloopen voorheen A. LEWENSTEIN, EUGENE DE JONG, Hinthamerstraat A 30, 's Bosch. Fabriek en Magazijn Atelier voor Fotografie Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2577. Zaterdag 3 November Heerenhoeden, Petten, Rarets en Ijsmutsen. 11» Botersloot 121. Nieuwe Markt 19. L. I AKKER, Van Alkemadestraat U Rotterdam. LAND VAN ALTE^* VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1906. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/s ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. BINNENLAND. Men schrijft aan het Hdbl. uit Amers foort Een ernstig onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat Zaterdagnacht het geval met den quasi-overleden militair zich als volgt heeft toegedragen De chef der halte Koppelpoort, te Amersfoort, weigerde een ai tillerist(geen genie-soldaat) te vervoeren, omdat hij te zeer beschonken was. De man is toen de lijn opgeloopen en schijnt over draden en rails gestruikeld te zijn en daarbij mantel en muts verloren te hebben. Een dame, die deze kleedingstukken zag lig gen, waarschuwde den halte-chef, die aanstonds met fakkels den spoorweg deed afzoeken. Middelerwijl passeerden het lokaaltje naar Utrecht en dat naar Nij- kerk. In dit laatste nu heeft ons sol daatje weten te springen. Door zijn on passelijkheid dacht men aan aanrijden en hersenschudding en werd hij geëx pedieerd naar het ziekenhuis te Nijkerk dat hij eehter Maandagochtend op eigen gelegenheid weer heeft verlaten om naar zijn garnizoen, Utrecht, terug te keeren. Men schrijft uit Westelijk Noord-Bra bant aan de Tel. De suikercompagne in N oord-Braban t's westen is in vollen gang. Waggon- ladingen en schepen vol bieten worden aangebracht. Bij enkele fabrieken in deze streken geschiedt het lossen met behulp van elevators, die eene zeer groote be sparing aan personeel opleveren. Op fabrieken waar geen elevators in gebruik zijn, wordt grootendeels door z.g. „peemeiden" gelost. Ruw volkje, die „peemenschen". Dezer dagen beleefde een ongehuwde vrouw, die met het lossen van peeën be zig was, te raidden van haar werk iets, dat in een dagblad eigenlijk onder de rubriek „Burg. Stand" behoorde geplaatst te worden! Een der aanwezige manne lijke werklieden schopte de onschuldige oorzaak van het voorval het geschied de aan den waterkant in 't water! De justitie bemoeit zich met deze zaak. Men meldt aan de N. R. Ct. Het volgende staaltje geeft een kijk op den ongelukkigen toestand van som mige aan drank verslaafde menschen. Een kapitein van een pakboot op de Waal lag een zuigeling met de flesch naast zich en een slangetje in den mond. En dat in de flesch geen melk of ander voedzaam vocht was, bleek wel, toen zij den volgenden morgen bij een herber gier opnieuw gevuld werd. Uit Amsterdam meldt men In Artis is thans weer een nijlpaardje geboren. Dit is den derden keer dat er in Artis zulk een zeldzame vermeerde ring van de hippopotamos-familie voor komt. Een jong nijlpaard werd, acht maanden oud, naar Londen verkocht het tweede werd door de moeder niet aan genomen en nauwelijks geboren, stierf het daardoor weder. Men vermoedde dat het niet aannemen van het kind door de moeder hierin gelegen was, dat de vader niet van den kraamstal verwij derd werd gehouden. Dit is thans ge schied, zoodat Carus, dit is de naam van het mannelijk exemplaar, evenmin als de oppasser op dit oogenblik nog weet of de jonggeborene van het mannelijk of het vrouwelijk geslacl t is, want moe der Betsy koestert haar spruit op zoo voorbeeldige wijze, dat zij het zelfs aan het meest bespiedende oog heeft weten te onttrekken. Van-deze moederzorg ver wacht de directeur veel goeds voor het voorspoedige opgroeien van het jong. Als men bedenkt, dat onder dr. Wester man, een acht maanden oud nijlpaardje voor f 8000 werd verkocht, mag men wel van een kostbare aan wi ist voor onzen dierentuin spreken. De vader van Tinus, was een beste, brave man. Heel zijn leven lang had hij gewerkt en gezwoegd, gesloofd en getobd om vooruit te komen, maar on danks zijn ijver en al zijn vlijt en al ;zijn zorg was hij een arme stakker ge bleven. Hij bewerkte ja zijn eigen boer derij, maar er lagen zooveel papieren balken in de gebouwen, dat de man jaarlijks een flinke huur aan interest moest betalen. Altijd en overal kwam hij mest te kort, op zijn akkers en op zijn weiden en bij gebrek aan mest was de oogst steeds even schraal en het vee niet van de beste soort. Toen de vader ruim vijftig was, kreeg Tinus zijn eenig kind, zin in buurmans dochter en spoe dig voerde hij het meisje als zijn jonge vrouw op vaders hoeve binnen. Nu werk ten ouders en kinderen samen om door noesten arbeid en groote spaarzaamheid door 't leven te kruipen, en ze waren heel blij, als ze bij 't einde van 'tjaar ieder het zijne hadden gegeven. Maar zie, op zekeren avond zou een heer uit de stad een voordracht houden over Kunstmest. En Tinus luisterde met open mond en ooren. Hoe mooi wist die mijn heer het te vertellenWat zou men den oogst kunnen vermeerderenMaar Kunstmest kost geld. Thuis werd er onder de huisgenooten familieraad ge houden en na veel redeneeren en praten werd er besloten, dat de vader van Tinus naar den Notaris zou gaan om nog hon derd gulden bij te leenen, wat gelukte tegen vijf percent. En Tinus, die reeds had opgeteekend, wat hij voor elk ge was noodig had, kocht patentkali en supciphosphaat en strooide Chilisalpe- ter over zijn graan en zijn gras, opzijn mangel wortelen en zijn knollen. De oogst was ruim. In 't najaar kon hij voor f 150 stroo en hooi verkoopen en hield volop voer voor zijn vee. Hij kocht daarom een vaarsje bij, dat hij in de lente met f 80 winst weer van de hand deed. Nu had Teunis nog bijna f 200 in kas, ongerekend het kaïniet en slak- kenmeel, dat in den herfst al was ge kocht en gestrooid. Voor dit geld kocht hij weer patentkali, superphosphaat en Chilisalpeter voor zijn bieten en zijn aardappels. Maar Chilisalpeter strooide hij nog flink op gras en graan. En weer was de oogst overvloedig. Hij bracht voor ruim f 100 aardappels naar de stad en betaalde hiermede het laatste voor schot aan den notaris'terug. Ook schafte hij weer een vaarsje aan, maar dacht er in 't voorjaar niet om het weer te verkoopen. Met de opbrengst van hooi en stroo kon hij zooveel kunstmest koopen, dat het grasland best een beestje meer aan voer zou helpen en voor den winter kon hij nog een massa winnen. Geleidelijk werd zijn veestapel nu groo- ter, de mest werd beter door 't betere voer, de opbrengsten van veld en stal vermeerderden van jaar tot jaar en 't was waarlijk een lust Tinus nu te zien boeren. De schuur was al lang te klein en de graanstapels op het erf verkon digden den vooruitgang van den boer. Spoedig ondernam Tinus het een stuk land te ontginnen uitsluitend met kunst mest en toen dit gelukte breidde hij elk jaar zijn boerderij uit. En waar vroe ger nauwelijks te eten was voor vijf magere koetjes, daar houdt Tinus nu, na jaren, twaalf flinke melkbeesten. De ouders van Tinus zijn reeds lang over leden en hij zelf wordt zachtjes aan oud, maar dikwijls zegt hij tot zijn reeds groote kinderenBij stalmest al leen waren we arme drommels gebleven, maar patentkali, superphosphaat en voor al Chilisalpeter hebben de papierenbalken uit de gebouwen weggetooverd. L. van M. ADVERTENTIEN. Takkenbossen en Takliout. Notaris Kerkhoven, te Werkendam, zal Woensdag November 1906, des voormiddags iO uur precies te begin nen, aan de stoep van het voormalige land goed „Kraaiveld", onder Woudrichem en Sleeuwijk, en vervolgens aan het Stoomboo- tenveer te Sleeuwijlc, contant, Ongeveer 5000 stuks droge TAK KENBOSSEN, in 10 gelijke mijten of bermen en 100 kavels zwaar TAK- HOUT, alles genummerd liggende op voormelde terreinen. C. C. KRIJBOLDER ZOREW, Hinthamerstraat C 59, 60 en 61, 's-HERTOGENBOSCH. ONTVANGEN DE NIEUWSTE BEHANGERIJ. STOFFEERDERIJ. Tapijt handel. Itedden- en Hat rassen fabriek. Groote voorraad Wollen, Gestikte en Molton DEKENS, in alle soorten en prijzen. llen wordt beleefd verzocht op straat te letten. Desverkiezende betaling op termijn. JMaaimachine lONOVh RTKEIBAARi Vuchlerstraat H 22, 's-BOSCU A. SENS Zoon, Heusden. Berichten de ontvangst eener groote Collectie artikelen voor het Winter seizoen, als ruime sorteering W&T" De nieuwste Dames- en Kinderhoeden en Kinderkapjes. Prachtige Doeken en Klokken,. Handschoenen, Heerendassen, Casiniers, Wollen en Zijden Kraagbeschermers. Grootste sorteering Dames-, Heeren- en Kinder- l*arapluies. NAAIMACHINES vanaf f 25.met kast en 5 jaar garantie. In 't bijzonder vestigen wij ook uwe aandacht op een groote Collectie Stalen, waarin te vinden zijn zoowel het goedkoopste als de betere kwaliteiten. Deze Stalen zijn van dezelfde huizen als vroeger geleverd werden door de firma's H. J. v. Eggelen en Mejuffrouw Van Grondelle. Alles tegen de sterkst concurreerende prijzen. Aanbevelend, 1. SENS ZOON. A4-aI;am Q O O 0 6 Visite portretten met proef f 1. 6 Cabinet 2.50. O Atelier dagelij ksch geopend. O O Artistieke afwerking;. Goedkoopste prijzen. O MT Let s.v.pl. op adres: HINTHAMERSTRAAT A 30. Q dJp alle plaatsen aan l)uis te ontbieden tegen de billijkste prijzen, ooccccceecccoceccoceccccoocc^ C. liAN 5Ü5WOL, Rotterdam. GOEDKOOPSTE Solide KACHELS, HAARDEN, FORNUIZEN, MANGELS, Vee-voederketels, Wasch- en Wringmachines. Zeer solide vanaf f 3tt.- Het Vaderland in nood. Ieder Nederlander in het bezit van eene goede gezondheid en zonder lichaamsgebreken moet het vaderland, wanneer het in nood is verdedigen. Lieden, die aan de een of andere kwaal lijden, zijn ongeschikt voor den militairen dienst. In dit geval verkeerde de heer WILLEM DE JONG, Willingenstraat 32, Rotterdam. Zijne moeder kwam ons het volgende mededeelen. Tengevolge van een gevatte koude leed mijn zoon aan een borst ziekte, waardoor hij is afgekeurd voor den militairen dienst. Zijn borst piepte hevig; 's nachts had hij ondragelijke benauwdhe den. Hij bracht met moeite een taaie slijm op en bracht onpleizierige dagen door. Zijn eetlust was slecht; bij de geringste inspan ning zweette hij kolossaal en gevoelde zich dan vermoeid. Hoofdpijn en koude voeten waren aan de orde van den dag. Nadat ik een boekje had gelezen over de genezingen der Abdijsiroop, gaf ik Willem een flesch, die ik kocht bij den drogist C. Gall, Zwaanshals, Rotterdam, en kon onmiddellijk beterschap bespeuren, want het opgeven van slijm ging direct veel gemak kelijker. Nadat hij eenige flacons Abdijsiroop gebruikt heeft, is het piepen en hijgen der borst geheel verdwenen, terwijl zijn eet- en slaaplust weer zijn teruggekeerd. Ik ben in de hoogste mate dankbaar en machtig u mijne verklaring te publiceeren met het portret. AbdijsiroopKlooster Sancta JPaulo Prjjs per flacon ff,f!?,en f 3,50. Centraal-Depót: Verkrijgbaar bij H. van Eeuwijk, HeusdenWed. A. van Drunen, Almkerk; J. Vos, Veen; G. Verssveld, Wijk; H. T. Schouten, Aalburg; J. J. Paes, Dussen; J. G. Schouten, Andel en C. P. Cornet, Werkendam; G. Wilhelm, Woudrichem; B. Romeijn, Nieuwendijk. Willem de Jonc^. j "j1 Voor den Heer FELIX CLERCX, Hout handelaar, Helmond PELTi;SlIJE\. Groote keuze in Engelsche Heeren- en Dames-Petten. van Speciatiteit in: Platina Portretten. \3 van is een uiterst best middel tegen alle borst- en longaandoeningen, asthma, kinkhoest, hardnekkig en hoest en verouderde verkoudhedenenz. uolsima rotooiv»*it

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 5