heeft op zich genomen 46 dagen te vas ten Donderdag was het de 38e dag. Hij zit in een glazen huis en wordt be waakt. Duizenden komen naar hem kij ken. Het schijnt, dat hij heusch vast en niet, naar een smadelijk voorbeeld, in stilte worstjes verschalkt. Dokters hebben hem onderzocht en gezegd, dat hij dood zou gaan als hij er niet dade lijk mee ophield. Maar hij weigerde koppig iets te gebruiken. De politie heeft den impresario gedreigd, dat zij hem voor den strafrechter zou bren gen, als Beauté sterft. Maar deze houdt zijn vasten vol. Zijn sigaret smaakt hem niet meer, alleen drinkt hij nu en dan een slokje spuitwater. Het Petersburgsche Telegraafagent- schap meldt: Bij het station Rogow van de spoorlijn Warschau-Weenen werd Donderdag een bom geworpen naar den posttrein. Ongeveer een millioen roebel werd geroofd. Het heet, dat vele per sonen gedood of gewond zijn. Ooggetuigen hebben over deze aan randing de volgende bijzonderheden medegedeeld Zoodra de trein aan het station stil hield, bezetten drie wel gedisciplineerde en uitgeruste benden met roode vlaggen alle toegangen tot het station en open den uit de vensters van het stations gebouw met Mausergeweren een leven dig vuur op den postwagen en op dien, waarin het militaire geleide zat. Tege lijkertijk werd er naar dezen wagen een bom geslingerd, die met ontzettend ru moer ontplofte en den geheelen wagen vernielde. De zestien soldaten, die er in zaten, werden voor een gedeelte on middellijk gedood; de anderen vlucht ten zwaar gekwetst het veld in, van waar zij later weggehaald en naar War schau gebracht zijn. Terwijl twee benden roovers onop houdelijk vuurden, besteeg de rest den postwagen en haalde dezen, nadat drie postbeambten onschadelijk waren ge maakt, geheel leeg. Aan baar geld en aan papieren van waarde viel den roo vers meer dan een millioen roebels in handenhet nauwkeurig bedrag is nog niet vastgesteld kunnen worden. De wagen met het militaire geleide was dus, als gezegd, geheel vernield die der posterijen bleek later als een zeef vol gaten, van de kogels. Na hun misdrijf zijn de roovers in het naburige woud verdwenen. Kozak ken hebben hen nagezet. Van de passagiers is niemand ge kwetst. Gedood zijn gebleken een onder officier der gendarmerie en vijf soldaten twaalf soldaten zijn zwaar gekwetst. In de overkapping van het station zijn alle ruiten stuk en de deuren en vensiers van het station zijn door ko gels beschadigd. In aristocratische kringen te Boeda- Pest heerscht groote opgewondenheid. De politie heeft er n.l. een inval in een speelhol gedaan en betrapte er verschei den bekende personen. Uit't onderzoek dat volgde, bleek, dat bijna de gelieele Boeda-Pester groote wereld bij dit schan daal betrokken is. De gevolgen blijven niet uit. Een bekend architect, multi-million- nair, pleegde zelfmoord. Men zegt dat hij kolossale sommen bij het spel ver loren heeft. Ook een club van zeer geachte koop lieden werd wegens hazardspel veroor deeld. Hierbij is een jong man, zoon van een millionnair, betrokken, die maar eventjes een kwart millioen ver speelde. Hij is hals over kop naar Ame rika gevlucht. De regeering heeft de handen vol met deze kwestie. Een wetsontwerp met zeer strenge bepalingen tegen het ha zardspel is al in bewerking genomen. Dezer dagen is te Berlijn een brie venbesteller aangerand en beroofd. 't Blijkt een lage, wel overlegde daad te zijn geweest, bedreven door een ze keren Max Gartner, 24 jaar oud, door zijn vader buiten do deur gezet. Hij zond aan een monteur, werkzaam bij een huisaanbouw, 'n postwisseltje. Den volgenden morgen vroeg ging hij daar zelf heen en wachtte er den post bode af, die naar den genoemden mon teur vroeg, om het wisseltje af te geven. Hij geleidde hierna den niets kwaads vermoedende naar de tweede verdieping en sloeg hem daar onverhoeds met een ijzeren stang op den schedel en toen de getroffene zich nog verweerde met een baksteen. Vervolgens maakte hij zich meester van twaalf honderd markbiljetten en ging er van door. Het hulpgeroep' van den besteller had echter een arbeider doen toesnellen, die den dief achterna zette, tengevolge waarvan de laatste spoedig werd gegrepen. Men vermoedt, dat de kerel in Saksen dergelijke stre ken heeft uitgehaald. De besteller ligt nog in het ziekenhuis. Volgens een bericht uit Wladiwostok zijn er bij den jongsten wervelstorm op de kust van Japan 128 visschersbooten gezonken en hebben 10.00 Japanners het leven verloren. tusschen Malo en Meran heeft op vele j plaatsen geleden door overstroomingen. Er werd gisteren niet over den weg gere den. De stad Riva is onder water gezet door het breken van een dam. De Etsch dreigt buiten zijn oevers te treden. Door zuidelijk Tirol woedde Donder dag een geweldige storm. De spoorweg Itiiinenlaiid. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram is in het landschap Nenometan op het eiland Timor, bij een gevecht met een zwaar gewapende bende kwaadwilligen, gesneuveld een Europeesch militair beneden den rang van officier en zwaar gewond een in- landsch minder militair, die later over leden is. Het bendehoofd en zeven volgelin gen werden gedood. Geweren, munitie en blanke wapens werden buitgemaakt. In het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer betreffende de Waterstaats- begrooting voor 1907 wordt omtrent den Waterweg van Rotterdam naar zee het volgende verhandeld: Sommige leden waren van oordeel, dat deze waterweg niet meer voldoet aan de eischen der scheepvaart. De grootte en de diepgang der transatlantische schepen nemen voortdurend toe, ook ten gevolge van het feit, dat de diepte van het Suezkanaal van 8 op 9 meter gebracht is. Men vroeg, op welke diepte de waterweg zonder buitengewoon hooge uitgaven gebracht kan worden en of de minister bereid is een voorstel tot ver dieping te doen. Andere leden achten verdieping van den waterweg niet noodig. Zij meenden dat het voldoende is te zorgen, dat de meest diepgaande schepen den steiger aan den Hoek van Holland kunnen be reiken, om aldaar zooveel af te laden dat zij tot Rotterdam kunnen doorva ren. Ook werd aangevoerd, dat verdere verdieping van den Waterweg bezwaar zou opleveren voor de havens der kleine gemeenten langs dien weg. Uit Gorinchem meldt men De milicien van Dalen, uit Zuilichem, die bij het ongeluk bij de schietoefe ningen alhier aan het hoofd gekwetst werd, bevindt zich nog steeds in het hospitaal. De wonden zijn genezen, doch het gehoor heeft hij nog niet geheel terug. Een pakket met aangegeven waarde van f 1400, dat op 1 October uit 01- denzaal naar Amsterdam verzonden werd, is dezer dagen te Arnhem door een paar beambten in een brie ven vakje van een goederenwagen gevonden, die aldaar moest hersteld worden. De valkenier Mollen, te Valkenswaard heeft dit jaar 19 valken weten te be machtigen, die eergisteren naar Enge land werden verzonden. De jacht is voor dit jaar geëindigd. Men meldt aan de N. Ct. uit Deventer De nauwelijks 16-jarige zoon van den heer S. alhier heeft zijn ouders heel wat ongerustheid en politie en marechaussee heel wat werk bezorgd. Dinsdagavond is de jongen na het eindigen van den schooltijd der normaal school niet thuis gekomen. Den vol genden morgen togen politie en mare chaussee op onderzoek uit en daarbij bleek, dat de knaap Dinsdagavond op de Handelskade was gezien in gezel schap van eenige meisjes. 's Morgens werden achter een turf- mijt aan de Handelskade de schoolboe ken van den jongen gevonden dit gaf de politie aanleiding te veronderstellen dat de knaap was verdronken, weshalve zij een kolk achter de fabriek ging af- dreggen, echter zonder resultaat. De knaap bleek echter getracht te hebben de zoekende op een dwaalspoor te leiden, wat hem achteraf gezien vol komen is gelukt. Hij heeft een briefkaart gezonden uit Zutphen, waarin hij mede deelde, dat hij naar Duitschland is uit geweken. Men weet niet stellig, welke de drijfveeren zijn van dergelijk hande len van den 16-jarige. Te Broekheurne, gemeente Lonneker, waar werklieden bezig zijn met een bij bouw aan de oude school, terwijl tijdens dien bouw school gehouden wordt, kreeg de voor de klasse staande onderwijzer eergistermiddag een stuk kalk van den ouden muur op zijn lichaam, hetgeen hem aanleiding gaf naar buiten te gaan om de arbeiders to waarschuwen voor zichtig te zijn. Onder dit bedrijf bezweek echter de muur en viel naar binnen, waar gelukkig de 31 leerlingen net ge vaar hadden zien aankomen en in aller ijl waren gevlucht, zoodat zij met den schrik vrijkwamen. Kasten en banken zijn te splinter gevallen. Uit Apeldoorn meldt men aan de Avp.: Dezer dagen zijn opmetingen gedaan voor eventueel te bouwen stallen voor rekening van H. M. de Koningin. Met de aanhouding van een Belgisch- Fransch paartje te Utrecht, blijkt een goede vangst te zijn gedaan. Nadat het tweetal naar Amsterdam overgebracht was, kwam al spoedig aan het licht, dat hiermede de daders van den op 24 Oc tober jl. in de Damstraat aldaar gepleeg de gouden-ringendiefstal ontdekt waren. Zjj hebben beiden bekend. Door eigen onvoorzichtigheid is het tweetal gearresteerd. Op weg naar Utrecht lieten beiden zich in den trein in het Fransch her haaldelijk verschillende uitlatingen ont vallen. Dit trok de aandacht van een mede-passagier. Hij kreeg meer en meer wantrouwen en eindelijk volle zekerheid hebbende, waarschuwde hij bij aankomst onmiddellijk een politieagent. Deze ach tervolgde de twee en noodigde hen in een onaanzienlijk kroegje uit hem naar het hoofdbureau van politie te willen volgen. Zonder eenig kwaad te vermoe den, voldeden zij hieraan. In hun bezit werden behalve enkele echte, van den diefstal afkomstig, ver schillende valsche ringen gevonden. De vrouw liet zelfs om die te verbergen een bedelketting met allerlei oplichters- requisietenin zekere gelegenheid achter. In deze poging om den aard van haar „vak" te verbergen, slaagde zij echter niet. Vermoedelijk leefden zij van roof afzetterij en zwendel. De O. H. Ct. meldt nader, dat de landweerplichtigen C. Kriller op zijn verzoek aan den districts kommandant geneeskundig is onderzocht en dat om trent zijn ongeschiktheid voorden mili tairen dienst nog moet worden beslist door den geneeskundigen dienst der landmacht, door wien ook nog een na der onderzoek kan worden bevolen. Naar het N. v. d. D. verneemt is door eenige Nederlandsche architecten een protest per deurwaarders-exploit uit gebracht tegen de Carnegie-stichting, te 's-Gravenhage, en wel naar aanleiding van de uitspraak der jury, die, gelijk uit bladon en vaktijdschriften bleek bij vele deelnemers, zoowel uit binnen- als bui tenland, ernstige bestrijding heeft on dervonden. Omtrent de redding van de beman ning van het Zweedsche stoomschip Concordia (zie ons vorig no.) lezen we nog Let volgende: Op den 5en November, 's morgens 9 uur, bij stormweder uit het W.Z.W. en hooge zee, werd door den loods- kotter no. 8 van Goeree, Maas en Brou wershaven, gevoerd door den loods- schipper der le klasse J. P. Plooij, in de Noordzee opgemerkt het Zweedsche stoomschip Concordia, gezagvoerder August Anderson. Van dit stoomschip werd de Zweed sche vlag in den achtertop in sjouw gezet, uit welk sein schipper Plooij vermoedde, dat de bemanning hulp verlangde, waarop er heen werd gezeild om te zien of hulp verleend kon wor den. Naderbij komende werd een deel der bemanning aan stuurboord op het achterschip en een ander deel op de commandobrug gezien, welke door wui ven te kennen gaven, dat zij in nood verkeerden. Eenstemmig was de beman ning aan boord van den kotter van oordeel, dat het onder de omstandig heden waarin het stoomschip zich be vond en de hooge zee en harden wind daarbij in aanmerking genomen, onmo gelijk was langszij van dit schip te komen, dat zware slagzijde had en van voor tot achter tot aan de midscheeps in het water lag. Hierop werd besloten te trachten met de jol het achterschip te bereiken, ten einde de bemanning in de gelegenheid te stellen buiten boord te springen en haar dan uit zee in de jol op te nemen. De schipper vroeg aan de bemanning wie er bereid was in de jol te gaan en zijn leven te wagen voor zijn medemensch, waarop zich direct bereid verklaarden de zee- loods J. Tettelaar, de loodskweekeling der 2e klasse C. de Gorter en de ma troos C. van Lien; meer bemanning voor de jol was niet noodig. De Neder landsche vlag werd op den kotter gezet als contra-sein aan het stoomschip en de jol werd uitgezet. De bemanning van het stoomschip, die de jol zag naderen, hield zich op het achterschip gereed met zwemgor dels om. Toen de jol dicht genaderd was, sprong één der bemanning van het stoomschip in zee en werd door de jol opgepikt; toen volgde een ander, tot er vijf waren opgenomen, waarop de jol door den kotter werd opgepikt en de eerste vijf mannen behouden op dit vaartuig kwamen. Een tweede tocht werd ondernomen en onder dezelfde omstandigheden werden wederom vijf gered, de derde en laatste tocht werd toen gedaan en men mocht de voldoe ning smaken ook den le-stuurman en den kapitein en een hond over te brengen op den kotter. De geheele be manning was hiermede gered; deze redding was volbracht vin twee uren tijds. De geredde bemanning werd voor zien van drooge kleeren en van voed sel en is des avonds behouden te Hel le voetsluis geland. Lof verdienen de schipper Plooij, de bemanning der jol en de verdere bemanning van den kot ter voor deze in zeer moeilijke omstan digheden uitgevoerde redding. Uit Zesgehuchten schrijft men aan de Nbr., dd. 5 dezer In den afgeloopen nacht ongeveer halftwaalf had onder deze gemeente in den Tivoli een minder aangename ont moeting plaats tusschen een zevental stroopers met den lichtbak en de twee onbezoldigde rijksveldwachters v. d.Laar en van Velsen, op net jachtterrein van den heer de Kuiper te Eindhoven. Toen men de dienaren van den H. Hermandad in het oog kreeg, wierp een der stroopers met den lichtbak naar v. V., waardoor den bak in brand vloog en een tragisch licht in het donker verspreidde. Toen ontstond een verwoede vechtpartij tusschen die twee, waarop v. V. tegen v. d. L. riep slaat er op Hierop werd door de stroopers geantwoord schiet er opHierop wer den van beide kanten schoten gelost, zoodat de oppassers, niet langer tegen deze overmacht bestand, de vlucht namen. Een ernstig onderzoek is reeds inge steld en ongetwijfeld zullen de stroopers, daar er van bekend zijn, een gerech- tige straf niet ontgaan. Te Gorinchem staat aan de westzijde der Kalkhaven een kroegje, dat reeds eenigen tijd in een kwaden reuk stond. Toen de politie er een inval deed, vond zij in een lokaaltje boven, aldus ont trokken aan het oog van het publiek, een aantal jongens, meest van 14 tot 16 jaar, die om grof geld kaart speel den, waarbij sterkedrank werd gebruikt. Volgens de Kinderwetten worden in deze zaak ook de ouders der knapen betrokken. Door het eten van gerookt paarden- vleesch, gekocht bij den paardenslager K., zijn Woensdagnacht te Veghel 9 personen zwaar ziek geworden. De ont boden geneesheer constateerde vergif tiging. Twee personen zijn dadelijk voorzien van de laatste H. Sacramenten. De toestand der zieken is zorgwekkend. Volgens een bericht uit Alkmaar werd Maandagmorgen zekere P. M., van kou verstijfd, gevonden in de bos- schen van Heiloo, waar hij, blijkbaar tengevolge van dronkenschap, den nacht in regen en wind heeft gelegen. Im mers een flesch, inhoudende sterken drank werd bij hem gevonden. De bur gemeester van Heilo heeft zich dadelijk het lot van dien man aangetrokken, door hem met een handwagen te doen halen en hem op te nemen in het ar restantenlokaal, waar een warm stroo- leger met wollen dekens hem wachtte. Hij werd tevens voorzien van de noo- dige voeding en warme koffie. Hij is daar verbleven tot 's middags 3 uur, toen hij aardig was opgeknapt en opgaf te wonen te Beverwijk, eene verklaring, die door zijn te Heiloo wonenden vader werd bevestigd. De vader, die van zijn zoon reeds te veel leed had ondervonden, kon zich het lot zijner niet verder aan trekken. De burgemeester liet de man daarom per as vervoeren naar zijne woonplaats, waar hij door den hem ge leidenden veldwachter aan den burge meester aldaar werd overgegeven, die hem eveneens in het arrestantenlokaal liet opnemen. Nadat de burgemeester aldaar aan de opgegeven woning had doen onderzoeken of de man daar nog woonde en het hem daarbij bleek, dat sedert een veertien dagen zijne meube len waren verkocht en zijne woning door hem was ontiuimd, liet hij nog denzelfden avond tegen negen uur den man door 2 agenten van politie terug voeren. Dat de burgemeester van Heiloo den man, die, zooals gemeld is, te Be verwijk woonde, niet terug wenschte te nemen, was vooral omdat de genees kundige te Heiloo toevallig afwezig was tot den volgendag dag, 's namid dags één uur, zoodat hem geen genees kundige hulp kon worden verschaft, hetgeen te Beverwijk wel kon geschie den, omdat vóór zijn terugvoering naar Heiloo, de burgemeester van Beverwijk den man geneeskundig had laten on derzoeken, volgens verklaring van de agenten, met het transport belast. Ondanks deze wetenschap hebben de beide agenten, voldoende aan de hun gegeven last, den man in de gang van het raadhuis neergelegd tegen den wil van den burgemeester van Heiloo en zijn daarop vertrokken. De burgemeester van Heiloo heeft toen onmiddellijk den man opnieuw doen opnemen ea verzorgen, hem een warm nachtleger verschaft en warme voeding. Den volgenden morgen was de man overleden. Donderdagnamiddag had in de wo ning van F. aan het Nonnenveld bij Heesch (N.br.) een allertreurigst onge val plaats. Vrouw F. had juist de wasch gespoeld; eene tobbe half gevuld met water stond nog in 't vertrek. Ze verliet hare woning om buiten de wasch te gaan ophangen. Onderwijl geraakte haar 2-jarig kindje in de tobbe met water en verdronk. Toen de vrouw weer in huis kwam zag ze tot haar niet geringe schrik wat er was gebeurd. Fluks haalde zij 't kind uit de tobbe, maar 't was reeds te laat. De levensgeeesten waren reeds geweken. E§n dokter, die weldra ter plaatse was, kon na vruchtelooze pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, slechts den dood van het arme kindje consta- teeren. De directie der Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam heeft zich genoodzaakt gezien een honderd twintigtal mannen van haar personeel ontslag te geven, wegens gebrek aan werk. Op de hellingen der maatschappij staan op het oogenblik slechts vier schepen. Nieuwe bestellingen werden oen laatsten tijd niet verkregen. Boel CMMpeter het paan legeren. ^at me °°h een boeltje, .or. zei Hein van 't Zwart Hek op zekeren avond, „als je afgaat op den raau van die boekenmannen, dan loopt het heelemaal mis. Daar heb ik in 't voorjaar op de rogge en op de haver Chilisalpeter gestrooid, en nog niet eens zoo heel veel, maar 150 K.G. per bunder, en nu, er staat geen halm meer recht, alles ligt tegen den grond en vormt een waar rotnest. Dat zal me wat wordenEn er van terecht komen, geen pijl". „Ja", antwoordt zijn buurman, wiens graan ook legerde, „'t is erg van 't jaar. Maar we zullen eens zien, hoe 't af loopt. De grootvader van ons Mie (dat is zijn vrouw) was een heel wijs man, en die zei altijd: Als 't koren legeren gaat, is 't zeker dat er een oogstje staat." „Goed en wel, buur", zei Hein, „maar nu draait alles rot in mekaar. Wat kan daar nog voor goeds afkomen? Ik ge bruik nooit meer Chilisalpeter, dat zeg ik hardop". „En ik zal nooit of te nimmer na laten het te strooien", zei een eenigs- zins geavanceerde boer. „Bij mij legert het graan niet, en ik gebruik flink Chilisalpeter, zeker 200 K.G. per H.A. en soms wel 250 K.G bij mijn stalmest. Ik geloof dan ook niet, dat de rogge en de haver legeren van het Chilisal peter". „En waarvan zouden ze 't anders doen?" stoof Hein weer op. „Toen ik er geen gebruikte, legerde 't graan nooit". „En zooals ik zeg bij mij nog niet", was 't antwoord. „Jij kent er zeker weer een kunstje op?" spotte Hein. „Ja en neen, ik heb onthouden wat de geleerden zeggen van 't legeren, dat moet een gevolg zijn van gebrek aan licht". „Je wilt toch zeker niet zeggen, dat jou geleerden met een parasol boven mijn akkers gaan staan en bij jou niet?" „Neen Hein, maar als 't graan te dicht staat en gul groeit, dan kan de zon niet genoeg onder bij de stangels komen, die worden dan wel lang, maar slap, net als kelderscheuten aan de aardappels, en zulke slappe stengels kunnen niet blijven staan. „Eu toen ik geen Chilisalpeter strooide deden ze 't we 1". „Toen groeide je graan niet zoo gul en dicht, toen kon 't licht er overal bij". „Zie je nu wel, dat het Chilisalpeter er de schuld van is „Tot op zekere hoogte kun je gelijk hebben, maar dan is de kwaal toch heel gemakkelijk te voorkomen". „Hoe dan?" „Wel ik gebruik wat minder zaai zaad en mest goed". „Daar kan zeker niets van komen!" „Overtuig u eerst op mijn akkers. Ik heb gezorgd, dat er voldoende kalk in den grond zit, die geeft stevige planten, dan bemest ik mijn rogge en mijn haver in 't najaar met 600 K.G. kaïniet en 600 K.G. slakkenmeel. Per H.A. neem ik nu 2 mud zaaizaad. Dan roepen de menschen in 't begin wel, dat er haast niets op het veld staat, maar zoodra ik in 't voorjaar 2 tot 300 K.G. Chilisalpeter heb gestrooid, begint het te groeien en uit te stoelen, en van legeren heb ik zelden of nooit last. Zou ik nog vreezen voor een te dichte stand, dan loop ik er in 't voor jaar ook nog eens over met de egge, en al wordt de akker wat rauw, geen nood". „En oogst ge dan ook evenveel graan als vroeger?" „Heel wat meer, maar ik zaai dan ook een puik soort rogge uit, Petkuser, die levert stevig stroo en veel graan en vraagt een krachtige bemesting". „Nou, ik kom van dezen zomer nog wel eens bij u kijken en dan kan ik misschien wel wat van dien rogge krij gen". „Met pleizier, en dan kun je met flink kaïniet en slakkenmeel ook gerust Chilisalpeter blijven gebruiken". L. v. M. IMaatseltik Nieuws. HEUSDEN, 10 Nov. Met betrekking tot de pas opgerichte Heusdensche Harmocie vernemen wij, dat de instrumenten aan de werkende leden zijn uitgereikt en met lust en moed de oefeningen zijn aangevangen. Dat alle beginselen moeilijk zijn, zal ieder op zijn beurt wel eens ervaren, maar daartegenover staat ook, dat de aanhouder wint. Het bestuur uit de werkende leden, met den heer A. de Jong—Verhagen als be schermheer, is thans samengesteld als volgt J. J. de Groot, president; J. D. Bax Mz., secretaris; B. Stap, penningmeest r; G. Baaijens en W. Vermeulen, commissarissen. Wij wenschen de onderneming gaarne het meest ge wenschte succes toe. De rekening van het waterschap .,de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2