J buitenlandsche kooplieden waren aanwezig. ken. De man moet zich niet aan on eerbare handelingen schuldig gemaakt hebben. Men meldt uit Rome dat de bewo ners van de streken in de nabijheid van den Vesuvius Zaterdag verschrok ken zijn door een aardschok, welke twee minuten duurde. De schok ging ge paard met een aardstorting binnen den krater. Ook viel een dichte zandregen. De directeur van het observatorium op den berg, Matteucci, heeft geseind, dat geen reden bestaat voor de vrees, dat zich ernstiger verschijnselen zullen voor doen. Te Tarragona, in Spanje, was onlangs een nieuwe vice-consul voor Frankrijk benoemd. Een oplichter is naar Tarra gona gereisd en gaf zich daar uit voor den nieuwbenoemde. De beambten van het consulaat ontvingen hun vermeen den chef met alle onderdanigheid. Na enkele dagen was deze weer verdwenen, met de kleeren, die de echte nieuwe viceconsul vooruit had gezonden, met een hoed dien de heengegane vice-con sul had achtergelaten en met een hon derd gulden of vijf in geld. De oplichter heeft in de twee dagen, dat hij er was het vice-consulaat lang niet kwaad waar genomen. In den omtrek van Tandzjer zijn twee Fransche landmeters, die in dienst van een Fransche maatschappij zijn, onder hun werk door mannen van Ben Man soer overvallen. Een van hen kon de wijk nemen, de ander werd voor Rai- soeli gebracht en daarna weer vrijge laten. Raisoeli heett laten weten dat hij den bouw van een nieuwe wijk bij Tandz jer door de maatschappij opeen terrein dat haar eigendom is, niet zal gedoogen. De overheid is machteloos, om aan de willekeur van Raisoelie paal en perk te stellen. Nu weer te Karadschakof bij Serres zoo wordt uit Saloniki bericht heeft een Grieksche bende vijf-en-twin tig Bulgaren gedood en er zeven ver wond, terwijl verscheidene huizen zijn platgebrand. Uit Petersburg wordt gemeld dat te Irkoetsk een bomaanslag op generaal Rennenkampf, den bekenden ruiter-aan- voerder uit den jongsten oorlog en on derdrukker van den Moskouschen op stand, gepleegd is. De bom werd geworpen door een man die met den rug tegen een muur geleund stond en ontplofte op eenige passen voor de voeten van den generaal. De ruiten van de naburige huizen vlogen aan stukken, maar de generaal bleef ongedeerd. De aanrander die aan den voet gewond werd, is gevat. Hij zal voor den krijgsraad gebracht wor den. Een spoorwegongeluk bij Wood vil le in Indiana heeft aan vele landverhui zers het leven gekost. De trein met Rus sische, Servische, Poolsche en Israëlieti- sche landverhuizers is Maandagochtend te Woodville, in den Amerikaanschen staat Indiana, op een goederentrein ge botst. De twee locomotieven vielen met ettelijke wagens van den dijk. fn den brand, die ontstond, zijn zes wago'ns door het vuur vernielk. Meer dan de helft der reizigers van den landverhui- zerstrein zijn gedood of gekwetst47 zijn er levend verbrand, 38 zijn er gekwetst, de meesten doodelijk. Te Zurich heeft een zestigjarig wa genmaker zijne vrouw, met wie hij ruzie had, met benzine begoten en in brand gestoken. Als een vreeselijke wan delende vuurzuil rende de ongelukkige de straat op, waar zij dood ineenzakte. De moordenaar is gepakt. De ongelukstijdingen over de over stroomingen uit Zuid-Tirol houden niet op. In het Matscherthal zijn de velden De zoon durft niet tot den vader gaan, de dochter schaamt zich haar verkeerdhe den aan de moeder te belijden. Wederkeerig, en dat is de ernstigste dwa ling en valsche schaamte, wederkeerig zul len ouders van geen schuld willen weten tegenover hun kinderen. Hoe menigmaal, ouders, laten we het onszelven eeriijk bekennen, traden we niet verkeerd op als rechters voor de jeugd. Hoe dikwijls ging eigen genoegen, ons eigen be lang vóór bij dat van die ons het dierbaarst moesten zijn. Ontbrak het ons nooit aan liefde? Vergaten we nooit, dat ons voor beeld van trouw en eerlijkheid moet ge tuigen, willen die deugden door onze kin deren worden betracht? De valsche schaamte moet afgeworpen worden Wie verkeerd deed, erkenne die verkeerd heid, zoowel tegenover ouderen als jongeren, al ware het zelfs tegenover de bewoners der kinderkamer Constance wordt rustiger, juist nu het geweten is wakker geschud. Ze weet wat te doen. Dolf zegt geen Mevrouw meer, ook geen Mama, hij zegt nu Moeder, dat kwam zoo vanzelf. Constance leeft voor de grootsche taak de opvoeding van hare kinderen. Ze is de zon in huis, zooals eertijds hare moeder was. (Slot.) erg gehavend. In Mezzoiombardo is door de hooggezwollen Noce een dam over 100 M. lengte vernield. In Val Sugana staan heele dorpen onder water. Het electrisch bedrijf te Tonale staat stil hier en daar geven aanspoelende lijken het bewijs dat de jammer zich niet enkel tot stoffelijke ellende bepaalt. Uit de Alpen-dalen van Noord-Italië soortgelijke berichten - de rivieren zijn bijna alle buiten hun oevers getreden. Vooral het industriegebied in de pro vincie Brescia heeft erg geleden. Zaterdag word officieel uit Kaapstad gemeld, dat Fereira en verscheiden an dere Boeren, die tot voor korten tijd werkzaam waren in Duitsch-Zuidwest- Afrika, het noordwesten van de Kaap kolonie, zijn binnengedrongen en po gingen aanwenden om een opstand te organiseeren. Zij hebben kampen van de Kaapsche politie te Abeam en te Witkop overvallen, en daarbij wapens en munitie vermeesterd. Twee soldaten der Kaapsche politie zijn gekwetst; de korporaal Polce is gevangen genomen. Fereira rukt aan op Zwartmodder; hij recruteert versterkingen. Naar be weerd wordt, dwingt hij de Boeren, zich bij hem aan te sluiten, door hun te zeggen, dat een opstand in Transvaal voor de deur staat. Eeu inspecteur en vijftien soldaten zijn vertrokken om den invallers den weg te versperren. Vijf-en-twintig grensverkenners zijn ontboden; terwijl 150 man van de Kaapsche bereden infanterie onmiddel lijk (van of naar) Prieska zullen ver trekken. De Kaapsche regeering neemt alle noodige maatregelen om de beweging te onderdrukken, welke wordt beschouwd als een niet ernstige opstand. Het ge vaar van den toestand is hierin gele gen, dat de bewoners der streken, waar Fereira optreedt, slechts weinig betrek kingen onderhouden met andere deelen des lauds, zoodat zij door overdreven berichten over Fereira's succes zouden kunnen worden misleid. De voornaamste Hollandsche Afri- kaanders van de Kaapkolonie geven den bewoners der noordwestelijke dis tricten den raad, zich aan de zijde der regeering te scharen. De Daily Telegraph verneemt uit Kaapstad, dat velen daar volhouden, dat Ferreira's inval volstrekt niet een bloote rooftocht is, want toen hij Roux- ville aan de Oranjerivier bezocht, kom mandeerde Ferreira geweren en paarden, maar maakte niets buit. Hij rukt op naar het district Hay in Gordonia, waar halfwilde blanken, die nagenoeg geen gezag kennen, zich vermoedelijk bij hem aan zullen sluiten, althans ge deeltelijk. De Tribune verneemt uit Johannes burg, dat de Engelsche troepen te Mid delburg bevel hebben gekregen zich gereed te houden om op te rukken. Tweeduizend staan er klaar. zijn geweest van wie zij echter nog geen spoor bezit. In den nacht van Vrijdag op Zater dag had men al pogingen aangewend, om bij den bankier Gutmann, die on middellijk naast den gezantschapsraad woont, in te breken. Doch deze pogin gen mislukte. IMnatselfik !\icu m. Op de St. Maartens-veemarkt waren he den aangevoerd 4838 runderen, 12 nuchtere kalveren. Handel levendig. Prijzen hoog. De prijzen waren als volgt: zware kalf- koeien f 200 S, f 325, kalf vaar zen f 180 ét f 240, guiste vaarzen f 110 f140, 2^-jarige ossen f 160 f 220, li-jarige dito f 100 f 130, pinken f 60 f 100, graskalveren f 30 f 60, nuchtere kalveren f 12 a f 18. Omtrent een inbraak bij den Hol- landschen gezantzchapsraad te Berlijn, wordt vandaar geschreven: Eenige dagen geleden was de heer Ridder van Rappard, die in de Königin Augustastrasse 41 woonde, met zijn echtgenoote naar Holland gereisd, om daar een zilveren huwelijksfeest te vie ren. Maandagmorgen arriveerde hij weer te Berlijn en kwam er tot de ontdek king, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag door inbrekers van zijne af wezigheid gebruik was gemaakt om het huis binnen te dringen, met be hulp van een looper. Het dienstpersoneel van den gezant schapsraad meende, dat de toegang tot het huis voldoende afgesloten was door een ketting op de deur en een sleutel, die van binnen in hot slot stak. Tegen de moderne hulpmiddelen der heeren inbrekers helpen dergelijke voorzorgs maatregelen al heel weinig. Ten minste de dieven wisten het huis binnen te dringen zelfs de portier sliep heel gerust alsof er niets gebeurde en sloten daarna de huisdeur zoo af, dat niemand er meer uit kon. Op den grond vonden zij kandelaars met kaarsen, die bij den „arbeid" goede diensten bewe zen. De eetkamer, de salon en de an dere vertrekken werden met een bezoek vereerd. Alle kasten en laden werden zeer behendig geopenddaarna deden de inbrekers op hun gemak een keuze uit den overrijken voorraad tafelzilver, de zilveren kandelaars, messenleggers, schalen, lepels, vorken enz. Met dezen buit, die een waarde vertegenwoordigde van eenige duizenden Marken, verlie ten zij het huis langs denzelfden weg dien zij gekomen waren. De stukken zilver waarvan zij de groote vermoedelij k platgeslagen hebben, om ze beter te kunnen bergen, zijn ge- teekend met het wapen dat gedekt is door een kroon met vijf tanden, links een adelaar en rechts een leeuw en in de middelvakken links boven en onder een paard en rechts over het heele veld twee groote over elkaar liggende sleutels vertoont. De handelaars, zilver smelters enz. zijn voor den aankoop van de voorwerpen gewaarschuwd. De politie vermoedt dat er twee dieven HEUSDEN, 14 Nov. Onze vroegere stadgenoot, de heer II. J. Scholten, thans onderwijzer te Amsterdam, is benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoo- gere Burgerschool te Harlingen. Bij den heden door notaris De Gier gehouden verkoop van onroerende goede ren, toebehoorende aan mej. de wed. G. Beunders werden de navolgende perceelen afgemijnd als volgt: Koop 1. Woonhuis van de wed. Beun ders, voor f 1850, door Schouten te Wijk. 2. Huis, bewoond door G. Baaij ensv voor f 1000, door G. Baaijens. 3. Huis, bewoond door Zwakhals, voor f 725, door W. Spitsers. 4. Pakhuis, nabij de Wal, voor f 660, door L. Merkx, allen te Heusden. 5. Weiland onder Oudheusden, voor f2310, door Muskens te Elshout. 6. Bouwland onder Oudheusden, voor f 2800, door Van Bladel te Heusden. 7. Griendland onder Oudheusden, voor f 1180, door H. van Laarhoven te Elshout. 8. Griendland onder Oudheusden, voor f 1240, door H. A. J. Verhoeven te Heusden. Volgens achterstaande advertentie zal a.s. Zondagavond in de Gereformeerde Ge meente (Putterstraat) alhier dankuur voor den oogst worden gehouden. Bij Kon. Besl. is benoemd tot Lid in het Dagel. Bestuur van het Waterschap „de Binnen Oude Maas", de heer M. N. de Vaan te Vlijmen. WERKENDAM. De lezing door den heer Kuhn van Amsterdam, zal, wegens verhindering, op 19 dezer voor de Nutsle den en genoodigden niet doorgaan. Morgenavon l te 6 uur hoopt in de Geref. Kerk A op te treden de WelEerw. Heer G. Elshoven, predikant te Breukelen, en Zondag a.s. de WelEerw. Heer Taal» predikant te Krimpen aan de Lek. VEEN. Van de werkzaamheden, welke aan het Raadhuis alhier te verrichten zijn, is aannemer geworden de heer J. van Wijk, te Wijk, zijnde de laagste inschrijver. GAMEREN. Door een viertal dames werd de vorige Week voor een halve wees van C. Schreuders langs de huizen gecol lecteerd de som van f 124.50. De voor naamste families in deze gemeente hebben zich in dit geval getoond steun te doen waar 't noodig is door milde bijdragen. Het herhalingsonderwijs dat gedu rende de wintermaanden wordt gegeven wordt niet in den wind geslagen, als men in aanmerking neemt dat er door ruim 'n 40-tal jongelui met lust gebruik van wordt gemaakt. Als een bijzonderheid kan worden vermeld dat bij den landbouwer J. H. Kreling alhier van een boompje 70 peren werden geplukt en 70 stuivers opbrachten en op slot van rekening heeft de boom weer gebloeid en een peer is weer flink van stuk geworden. GEN DEREN, 12 Nov. 't Was gisteren voor de Geref. gemeente hier een onverge telijke dag; haar beminde leeraar, de wel- eerw. heer ds. J. van Haeringen, die de gemeente 16 jaar als een trouw herder mocht weiden, hield zijn afscheidsrede. Met een kernachtige rede sprak hij zijn gemeente voor 't laatst toe en 't was te zien dat er hechte banden stonden verbro ken te worden. Aan 't slot werd ds. v. H. toegesproken door den burgemeester en door ouderling Branderhorst. BOMMELERWAARD. Begunstigd door prachtig weer loopt alles op den akker bijzonder van stapel. Aardappelen, waarvan 't beschot bevredigend was, kwamen als appelen binnen; handel in dit artikel blijft lusteloos, men hoort er totaal niets van- Suikerbieten vallen over 't algemeen tegen, het beschot is op de meeste plaatsen bene den 't middelmatige. Als men in aanmer king neemt, dat men vanaf f 20 tot f 50 van 't hout maakt en vanaf f 15 tot f 20 huur moet betalen, kan men wel begrijpen wat er overschiet, mesten en klaarmaken buitengesloten. Hooi weinig handel, doch wat verkocht wordt, gaat tegen goeden prijs van de hand, de prijs varieert van f 13 tot f 17 per 500 kilo. Handel in paarden, vooral jong goed b.v. veulens vlug, hooge prijzen worden besteed; rundvee is eveneens hoog in prijs. GORINCHEM, 13 Nov. Op de gisteren alhier gehouden groote najaars-paarden markt waren aangevoerd 1938 stuks. Men besteedde de volgende prijzen: luxe-paar den f 450 f 700, werkpaarden f 275 a f 375, 2£-jarige f 250 f 375, U-jarige f 175 f 250, veulens f 100 a f 170, hitten f 80 él f 160. De handel was levendig. Vele ■tin nenlaixl. Naar de „P. G. Ct." verneemt, zal de heer J. E. Scholten te Groningen zich in 1907 niet weer voor de Eerste Kamer verkiesbaar stellen. Aan de hoofdingenieurs-directeur van den rijkswaterstaat in de verschillende directiën en de rijksbouwmeesters in het le en 2e district, is, naar de N. Ct. meldt, door den minister van water staat een circulaire gezonden, betreffende vondsten bij rijkswerken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat, indien bij do uitvoering van boven bedoelde werken voorwerpen worden gevonden, die uit een oogpunt van na tuurlijke historie, oudheidkunde of ge schiedenis merkwaardig zijn, deze voor werpen zorgvuldig ingepakt, opgezon den moeten worden aan den directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Bij voorwerpen waaromtrent twijfel bestaat of zij voor opzending in de termen vallen, moet daarover vooraf het gevoelen van genoemden directeur worden ingewonnen. Bij de van rijks wege verleende vergunningen tot bag geren, zijn bovengenoemde bepalingen eveneens van kracht en moeten alle bovenbedoelde voorwerpen in handen worden gesteld van den betrokken in genieur. Bij aanneming van de voor waarden der vergunning verklaart de concessionaris, dat alle bovengenoemde eventueel te vinden voorwerpen het eigendom van den Staat zijn; ook zijn allen, die bij dit baggerwerk werkzaam zijn, aan deze bepaling gebonden. Den vinder zal evenwel een schadeloosstel ling worden toegekend, evenredig aan de waarde van het gevondene. De ter zake vroeger uitgevaardigde bepalingen zijn vervallen. Onder voorbehoud deelt een bericht gever aan het Vad. mede, dat door den minister van Binnenlandsche Zaken be slist is, dat, hoewel de bedoeling van den wetgever wellicht anders was, de duidelijke bewoordingen van artikel 40 der landweerwet welke slechts voor één uitlegging vatbaar zijn te lezen geven, dat de schutterijen niet op 2 Augustus 1907, doch op 2 Augustus 1908 zullen opgeheven zijn, tenzij in tijds bovengenoemd artikel 40 der Land weerwet op wettelijke wijze mocht zijn veranderd. Bij de samenstelling van de begroo tingen der schutterijen zal, aldus wordt opgemerkt, vooralsnog alleen met laatst genoemd tijdstip rekening zijn te hou den. Zondagmorgen, tusschen 9 en 10 uur, vervoegde zich bij een winkelierster in de Sassenstraat te Zwolle twee half Hollandsch en half Duitsch sprekende vrouwen, die, terwijl ze daar wol kochten aan de juffrouw vroegen, of ze haar niet konden helpen aan eenige guldens met de beeltenis van H. M. de Koningin. De juffrouw was bereid daaraan te vol doen en haalde een zak met geld. De bedoelde guldens werden er uitgezocht en voor een paar andere ingewisseld. Toen de vrouwen vertrokken waren, kwam de juffrouw tot de ontdekking, dat ze 36 gulden miste. De politie, hiervan verwittigd, ging op onderzoek en hield twee woonwagens aan buiten de' stadeen daarvan was al voorbij Boschwijk op den weg naar Hei- no. De wagens werden met hun bewo ners teruggevoerd naar 't politiebureau waar bij onderzoek bleek, dat de beide vrouwen en een man te zamen in 't be zit waren van meer dan 40 guldenstuk ken. Een en ander had in de Lombard straat zoo'n grooten toeloop verwekt, dat eene versperring van den weg werd veroorzaakt, waardoor de politie, toen de menigte zich na herhaalde aanma ningen niet verwijderde, van hr.n wa penstokken gebruik moest maken. De verdachten werden aangehouden en zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Aan de Köln. Ztg. wordt gemeld, dat de Nederlandsche regeering zou hebben besloten, alle vreemde speelbankonder nemers uit te wijzen. De ondernemers van de Club Life te Vaals kregen reeds aanzegging, dat zij het Nederlandsche grondgebied hebben te verlaten. Men meldt uit Tiel: Vrijdag deed de politie, vergezeld van den rijksveearts, den heer H. J.C. van Lent, een inval in de worstfabriek van H. K. Zij nam daar een deel van den voorraad in beslag. Zaterdag is door de gemeentepolitie te Leeuwarden aangehouden de persoon van G B spoorwegarbeider, aldaar, die verdacht wordt van zich te hebben schul dig gemaakt aan diefstal uit -verschil lende zendingen, aanwezig m de goe derenloods van de beide spoorwegmaat schappijen te Leeuwarden. De verdachte is ter beschikking der justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. De vorige week zijn bij het 3e regi ment veldartillerie te Breda van ver scheidene paarden de staarten afgesne den. De kolonel heeft alle manschappen laten aantreden en toen is een van hen door v. d. B., die bet paardenhaar heeft gekocht en een meid, die daarbij was tegenwoordig geweest, als de dader her kend. Deze, een stukrijder, is gearres teerd an zal nu voorden krijgsraad te recht staan. In de grensplaats Bocholt is Zondag avond bij een dronkenmanspartij een moord gepleegd. De leidekker D. werd in het gevecht doodelijk in den buik ge wond, terwijl nog eer. ander arbeider zwaar gekwetst werd. De dader is aan gehouden. Wat door vergeetachtige reizigers zoo- al in treinen wordt achtergelaten, bleek gisteren te Haarlem, waar de voorwer pen werden verkocht welke in de Holl. IJz. Spoorweg waren blijven liggen. Daar kwamen achtereenvolgens tertafel1800 parapluies, 600 wandelstokken, reistas- schen, hoeden, rokken, vrouwezakken, schoenen zelfs, wat goud en zilver, foto toestellen, kijkers voor tooneel en sport ja wat niet al. Daar waren ook honderden blikken kruikjes, zooals werklieden die gebruiken om hun koffie mee te nemen. Het was allergekst te zien, hoe voor al die voorwerpen vaak prijzen werden betaald, hooger dan in den winkel. Men meldt aan de L. Ct. uit Harich (Gaasterland), d.d. 11 November: De boerenplaats, eigen aan de N. V. Maatschappij Gaasterland en bewoond door A. IJ. H. alhier (Westeind), is hedenmiddag door onbekende oorzaak geheel afgebrand. Huizinge, inboedel, hooi en vee waren verzekerd. Hoewel de bewoner thuis en het mid den op den dag was, werd er zoo goed als niets gered26 melkkoeien en 9 stuks jongvee kwamen in de vlammen om; slechts 6 varkens ontkwamen aan den vuurgloed. Onder zware verdenking de brand zelf te hebben gesticht, is H. heden avond in arrest genomen. Voor eenige dagen is de jongste be diende op het kantoor van de firma N. Parlevliet te Katwijk er met eenig geld en een rijwiel der firma van door gegaan, blijkbaar om zijn zucht naar avonturen te bevredigen. Het rijwiel heeft hij te Rozendaal laten staan en zelf is hij vermoedelijk met den trein verder gereisd. Eergisteren althans kwam er bij zijn ouders te Leiden be richt dat de jongen te Parijs zit. De moeder van den knaap, die in geze gende omstandigheden verkeerde, is zoo van deze tijding geschrokken, dat zij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, waar zij reeds is overleden. Men schrijft aan de Tel. uit Zwolle: Reeds geruimen tijd vermenigvuldig den zich de klachten over 't vermissen van goederen uit de goederentreinen en loodsen te Zwolle. Alle nasporing was vruchteloos, totdat de politie plot seling een draad in handen kreeg. Voor eenigen tijd overkwam den trein- smid B. op 't emplacement een onge luk, waardoor hij in 't ziekenhuis moest worden opgenomen. Zijn aanwezig zijn op dat gedeelte van 't terrein der S.S. schijnt de ach terdocht te hebben opgewekt,- althans een inspecteur van politie en twee re chercheurs deden Donderdag een huis zoeking bij B. en vonden een wagen vol vermiste goederen. De vrouw werd naar 't bureau van politie gebracht. Maandagmorgen is te Tongeren de dochter van den veehandelaar Van Dijk onder het koemeiken zoodanig door een koe gestoken, dat zij kort daarna is overleden. De ongehuwde vrouw onder de ge meente Markelo, in wier huis men on langs een onderzoek instelde wegens een vermoed geval van kindermoord, is overleden. Te Moerboek, gemeente Nieuwe Nie- dorp, kwam het zoontje van den heer A. de G. bij het spelen, met zijn rech teroog in een punt van een ijzeren hek, met het treurig gevolg, dat dit oog verloren is, terwijl voor het behoud van het andere gevreesd wordt. De politie te Rotterdam tracht op te sporen zekere v. G., een man zonder vast beroep, die al enkele weken en zijn vrouw, die dezer dagen met een anderen man spoorloos is verdwenen, in zeer hulpbehoevende omstandigheden in een woninkje in de Tuindersstraat al daar achterlatende hun vijf kinderen van 5 tot 12 jaar oud. Voor haar ver trek beleende de vrouw zelfs nog de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2