dynamiet en slaghoedjes opgeslagen waren, wat niet geoorloofd moet geweest zijn. De justitie doet een onderzoek en heeft de boeken van de vennootschap in beslag genomen. In het Maria-gasthuis te Witten liggen ongeveer 40 zwaar gewonden. Zes van de daar verpleegde menschen zijn aan hunne wonden bezweken. Verder zijn daar 70 personen verbonden die konden blijven rondloopen. In het Diakonessen- huis zijn 200 menschen opgenomen, w.o. 40 zwaar gewonden. Van deze laatsten zijn er vijf gestorven. De Köln. Ztg. verneemt nader uit Witten: Volgens een ambtelijke mede- deeling, bestaat het vermoeden dat er bij de ramp een misdadige hand in het spel is geweest. De politie heeft op de puinhoopen een stuk lont met een dy- namietslaghoedje in beslag genomen; beide waren echter nog onbeschadigd. Volgens een bericht uit Warschau zou uit ambtelijke opgaven blijken, dat in de maand October zich aldaar in de citadel niet minder dan 22.242 po litieke gevangenen bevonden of onge veer 3 pCt. der gebeele stadsbevolking. Maandag zijn weer 299 politieke mis dadigers, meest Joden, uit de transport gevangenis naar ballingsoorden in het binnenland gezonden. Te Londen is in een gasthuis voor ongeneeslijke zieken op 81-jarigen leef tijd een vrouw overleden, «lie er 32 jaar geleden ingebracht werd, op de verklaring van twee dokters dat zij 't nog maar kort maken zou. Chopoto, commissaris van politie te Kazan, is toen hij uit den schouwburg kwam, doodgeschoten. De moordenaar is gepakt. Volgens een telegram uit Teheran, hebben de Perzische ministers, nu de toestand van den sjah onrustbarend blijft, besloten den kroonprins te ver zoeken, dadelijk in de hoofdstad te komen. Prof. Damsch ziet, naar men beweert, den toestand van den zieke ook ernstig in, en heeft 't nu te kwaad met de dokters, wier behandeling van de ziekte hij afgekeurd heeft. Volgens een ander bericht heeft de sjah zelf zijn zoon ontboden om hem de re geering over te dragen. In den tuin van zijn paleis werd keizer Frans Jozef Vrijdagochtend te Boedapest, zoo verneemt de Standard van daar, aangesproken door twee man nen die beweerden veteranen uit 1848 te zijn. Een van hen vroeg om Zr. Ms. zakpotlood. Toen hem dit was gegeven, schreef hij een mandaat voor 1200 kro nen, dat de Keizer teekende. De Keizer zond een bediende om het geld, maar de mannen maakten zich uit de voeten. De Keizer was zeer ontsteld en de twee mannen, die later in hechtenis zijn ge nomen, bleken vagebonden met valsche baarden te zijn. Men vermoedt dat zij 's nachts den tuinmuur over waren geklommen en den heelen nacht op den Keizer ge wacht hadden. In een bijeenkomst van het diplo matieke korps op 24 November te Tandzjer gehouden, heeft de Fransche gezant aangetoond, dat het Magzen on machtig is om aan de arbitraire han delingen van Raisoeli een einde te maken ten bewijze daarvan haalde de gezant talrijke feiten aan. De vertegenwoordigers van Engeland, Spanje, Italië, Rusland, België en Por tugal waren het met den Franschen gezant eens, en deze stelde voor een gezamenlijk schrijven aan Ben Sliman te zenden. Dokter Roux, directeur van 't insti tuut Pasteur te Parijs, ontving ander half millioen francs als legaat van een Proven§aalschen boer, wiens kleinzoon hij met diphteritis-serum gered had. De Marokkaansche rooverhoofdman Raisauli, die beweert een afgezant van Allah te zijn, verzet zich tegen de uitvoering der besluiten van de confe rentie van Allesiras en begunstigt open lijk den kandel in wapenen. Hij be kommert zich niet om de christenen en steekt den draak met het verbod van den smokkelhandel. Men vreest dat hij zich ook met geweld van wa penen zal verzetten tegen de instelling eener inlandsche politie met Franscbe en Spaansche officieren. De „Standard" wordt uit Bloemfon tein geseind: Twee Afrikaander farmers in het dis trict Bethulie, die weigerden zich aan te sluiten bij den z.g. „Oranje-Bond", zijn de slachtoffers geworden van de meest krankzinnige wraakneming. Omhein'ngen werden neergehaald, schapen gewurgd, het vee werd vergif tigd of hun de buik opengesneden, af dammingen door dynamiet opgeblazen. l)e hodem in den omtrek werd met strychnine bestrooid. Sedert gisterenmorgen is de haven van Odessa als uitgestorven. Alle be manningen van Russische stoomschepen hebben den arbeid neergelegd; geen stoomschip is naar zee gegaan. Zaterdag is Voigt, de kapitein van Köpenick, wegens ernstige valschheid in een authentieke akte en ambtelijke vrijheidsberooving, oplichting en het dragen van een uniform zonder daartoe gerechtigd te zijn, tot vier jaar gevan genis en in de kosten van het geding veroordeeld. Te Toulouse is uit een postkantoor een heele postwagen gestolen. Terwijl de koetsier even afwezig was om een brie venzak te halen, grendelden de dieven de deur, zoodat hij een omweg moest nemen om weer bij den postwagen te komen, en in dien tusschentijd reden de schelmen met den wagen weg. Toen men hem later onbeheerd terugvond waren de pakketten van waarde geplun derd. Er is een 20,000 fr. verloren ge gaan. Ook op de Oostzee heeft 't de laatste dagen erg gespookt. Alle noodhavens zijn vol met schepen die tegen de woe dende zee bescherming zoeken. Ook de kusten werden door stormen en regen vlagen geteisterd. Uit alle streken van Pommeren, Rügen enSleeswijk-Holstein komen Jobstijdingen over veroorzaakte schade. In Mecklenburg was de storm van onweer vergezeld. Mevrouw Ella Righman, een vrouw van 31 jaar, die veel heeft gereisd in Alaska en een bekende figuur is voor de Eskimo's, is voornemens de gevaar volle reis naar de Pool te ondernemen. Zij zal zich aan het hoofd van een ex peditie stellen, die uitsluitend uit Es kimo's zal bestaan. Welk een triomf voor de vrouwen beweging, wanneer zij de Pool vóór Peary, de Nansens of de Nordenskjölds bereikte 't Staat thans vast dat commandant Peary 't volgend jaar opnieuw een tocht naar de Noordpool zal ondernemen. Hij wacht den bouw van een nieuw schip niet af, doch zal zich met de „Roosevelt" vergenoegen. De tsaar heeft op verzoek van Stolypin een gestreng onderzoek bevolen in de zaak Gourko-Lidwall (verduistering van graan, bestemd voor de hongerlijdende provincies). Onmiddellijk na het onder zoek zal de publicatie er van volgen, ook weer op aandringen van Stolypin, om de regeering te rehabiliteeren en te vermijden, dat zij wellicht zelf be schuldigd wordt van medeplichtigheid en het algemeene vertrouwen verliest, hetgeen een ongunstigen invloed op de aanstaande Doema-verkiezingen zou kunnen hebben. Hij stelt alles in het werk om de leiding van de hulpver schaffing aan de hongerlijdende bevol king in andere handen te geven. De heer Gouko heeft uit eigen beweging verzocht om ontslag uit de functie van directeur dezer organisatie. Amerika is om eens een versleten uitdrukking te bezigen het land der onbegrensde mogelijkheden. En zoo is het dan ook kunnen geschieden, dat j.l. Zaterdag in de stad Princeton, in den staat Kentuckië, een stukje werd uitgehaald, waarbij het optreden van den Köpenickschen rooverhoofdman- schoen-lapper maar een armzalig grapje was. Dien dag toch kwam plotseling een bende van 300 gemaskerden de stad binnen, bezette politiebureau en brandweerkazerne en stak vervolgens een paar sigarenfabrieken in brand. Daarna verdwenen de heeren even or delijk als zij waren gekomen. Er bestaat op het oogenblik in Ken tuckië een hevige veete tusachen de tabaksplanters en de sigarenfabrikanten. Op hoe zeldzaam brutale wijze door partijen aan deze veete uiting wordt gegeven, bewijst het hierboven vermelde staaltje. Blijkens een te Berlijn uit Tokio ont vangen telegram, is het bestuur over Nicetsjwang door de japanners overge geven aan China. Volgens een telegram uit Belgrado, werden daar een paar dagen geleden twee soldaten, die voor het paleis op wacht stonden ernstig gewond door twee schoten, die uit het paleis op hen gericht waren. Een Belgradoosch blad deelde mede, dat een soldaat in het paleis 't gedaan had, maar een paar menschen uit de omgeving van den kroonprins van Servië hebben, naar 't heet, uitgebracht, dat dit jongemensch weer bezig geweest was. De Leader meldt, dat er stappen zijn gedaan, die reeds een practischen vorm hebben aangenomen, om in Zuid-Afrika. een diamantslijpnijverheid te stichten. Men schat, dat zulk een bedrijf aaD. 20,000 personen werk zou verschaffen - Weer een opmerkelijk Engelsch von nis. Een zekere Wright, een werkman die soldaat geweest is en in Zuid-Afriksu gevocnten heeft, had verkeering meii een buffetjuffrouw, maar zij wou van. hem af. Bij zekere gelegenheid trachtte hy haar met een scheermes den hals af te snijden, wondde haar zwaar en sloeg toen de hand aan zich zelf, maar beiden genazen van hun wonden. Gis teren moest Wright zich wegens poging tot moord en poging tot zelfmoord voor den rechter verantwoorden. De beschul digde zeide in den loop van het geding, dat het meisje hem in de gevangenis bezocht had en met hem trouwen wilde hij zou een beter mensch worden. Wilt u werkelijk nog met hem trou wen? vroeg de rechter het meisje; is u niet bang voor hem na wat er ge beurd is? Neen, ze was niet bang, en ze wou waarlijk met hem trouwen. De rechter stelde daarop den gevangene in vrijheid. Hij wou hem een kans geven, in zijn hnwelijk een ander mensch te worden. IMaatselUk. Nieuw». HEUSDEN, 5 Dec. Gedurende de maand November is alhier 67.1 m.M. regen gevallen. Aantal neerslag- dagen bedraagt 21. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand Nov. ingelegd f 11245.89^ en terugbetaald f 14048.63 L Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4085. Was nog kort geleden de klacht alge meen over den lagen waterstand, thans is, tengevolge der laatste Westenwinden het water zoozeer opgeloopen, dat drie van de vier aanlegsteigers onder water staan. WERKENDAM. Zondag 1.1. had in de Geref. Kerk A alhier, stemming plaats tot het beroepen van een predikant. Het twee tal, waaruit gekozen kon worden, bevatte de namen van de predikanten Los van Hil versum en Elshoven van Breukelen. De eerste verkreeg 21 en de laatste 49 stemmen, die dus beroepen is. We schreven een vorig maal, dat het grootste deel van de lidmaten der bovengenoemde kerk tot zeer groote teleurstelling het bedanken van Ds. Scheel e, die 96 stemmen op zich had vereenigd, had vernomen, wat bij deze stemming op nieuw bleek, wijl het aantal blanco- en van onwaarde verklaarde (op Ds. Scheele) stemmen 53 bedroeg. In deze gemeente komt een geval van tvphus voor. SLEEUWIJK. Zondag j.l. is bij de Ned. Herv. Kerk alhier tot ouderling verkozen de heer P. Dolieslager en tot diaken de heer O. Dekker Dzn. Bij de Ger. Kerk alhier is beroepen Ds. Jager te Bruinisse. Aan het hulppostkantoor alhier is over November in de rijkspostspaarbank ingelegd f 189.door 24 inleggers. MOERDIJK. Tot spijt der Geref. ge meente alhier, heeft Ds. N. Basoski voor haar beroep bedankt. GENDEREN. Nogmaals wenschen wij er de aandacht op te vestigen, dat de Rij ks- landbouwleeraar voor West-Noord-Brabant en de Bommelerwaard, Vrijdagavond half zeven in het Rechthuis te Genderen een lezing zal houden over Veevoeding. Waar ieder vrijen toegang heeft, twijfelen wij niet, of er zal door flinke opkomst worden getoond, dat men er prijs opstelt, door een deskundige te worden gewezen op dingen, waarmede in de praktijk behoort rekening gehouden te worden. Zondag 9 December a.s. hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden ds. N. J Engelberts, emeritus predikant te Ede. GIESSEN. In den nacht van Donder dag op Vrijdag j.l. zijn bij den landbouwer W. Roza alhier uit een schuurtje 10 vette konijnen gestolen. Van den dader of de daders is niets bekend. HERPT, 4 Dec. Dat men ook hier de kunst verstaat van varkensmesten, blijkt, dat L. de Wilt heden een varken slachtte, dat, pas 7 maanden oud zijnde, reeds 319 pond schoon gewicht woog. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Nov. 1906 ingelegd f 6986.45 en terugbetaald f 4041.04. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1970. NIEUWENDIJK, 4 Dec. Wegens den hoogen waterstand zijn alle stoomgemalen en electrische pompstations in werking ge steld. ltinneiiland. De correspondent van de N. R. Ct., te Batavia seinde Zaterdag: Een bende kwaadwilligen van 200 man afzakkende naar 't bivak van Toeakilan (Bali) had een ontmoeting met de uit gerukte troepen. De vijand deed een lansaanval. Door enkele salvo's werden 21 vijanden gedood. De bende vluchtte en werd zonder succes achtervolgd. De assistent-resident en de controleur zijn met 80 man naar Mangajang, de bron van het verzet. De Red. teekent hierbij aan Bovenstaand bericht, ontegenzeggelijk van ernstigen aard, heeft toch ook een goede zijde. Er blijkt toch uit dat de onzen op hun hoede blijven en ook dat wij tijdig gewaarschuwd zijn. Daarom kon onmiddellijk worden uitgerukt en de bende bij Toeakilan, 5 K. M. recht noordelijk van Tabanan uit elkaar wor den gejaagd. Het is eenmaal een treurige waarheid dat een inlandsche vijand eerst de noodige verliezen moet hebben geleden wil hij zich in ernst onderwerpen. Zoo als men zich zal herinneren, gaf Taba nan zich zonder slag of stoot over, en het kan best zijn wij deden dit vroe ger reeds uitkomen dat dit is geweest: eerst de hoofdmacht laten weggaan en dan het geluk te beproeven op de zwakke detachementen die achter blijven. De tegenvaller, die ons thans geseind wordt, behoeft echter geen reden tot ongerustheid te geven. Met een kleinen troep, die, zooals blijkt, met den zoo noodigen offensieven geest is bezield, doet men tegenwoordig wonderen, voor al als de Baliërs blijven volhouden in hun aartsvaderlijke lansaanvallen. Dinsdag seinde dezelfde correspon dent: Bij een onderzoek in de bergdessa Wongaja is gebleken, dat het doel van den aanval in Tabanan was de omver werping van het gezag, met het oog merk om de halfzuster van den vorigen radja tot vorstin uit te roepen. Deze halfzuster en de hoofdaanleg- gers zijn gevankelijk meegevoerd. Voorname hoofden zijn niet bij de zaak betrokken. Het verlies van den vijand op 28 November bedroeg 30 dooden en even veel gewonden. Het wetsontwerp tot vereenvoudigde berechting van strafzaken bij het kan- tongeiecht heeft thans het departement van den minister der Justitie verlaten. Getracht is daarbij, met behoud van eventueele waarborgen voor een deug delijke rechtspleging, te geraken tot weg ruiming van noodeloozen omslag. Blijkens eene mededeeling, gisteren door de minister van Landbouw aan de Tweede Kamer gedaan, hebben zich twee gevallen van mond- en klauwzeer voor gedaan in Limburg, door overbrenging van smetstof uit Antwerpen. De onlangs aan het departement ge houden conferentie over maatregelen tegen diefstallen op de rivieren had, naar den minister van Justitie in zijn M. v. A. mededeelt, ten doel, na te gaan hoe door gemeenschappelijke sa? menwerking aan het kwaad een einde ware te maken en welke maatregelen in het bijzonder vanwege de regeering alsnog zouden kunnen worden genomen. Heeft de regeering de beschikking over de onlangs aangevraagde snelvarende rivierbootjes, dan zullen deze zooveel mogelijk dienst doen op de geheele ri vier en niet alleen voor Rotterdam en Dordrecht bestemd worden. Stbl. no. 284 bevat een Kon. Besl. van den 12den November 1906, betrek kelijk de lichting der nationale militie van het jaar 1907, waaruit blijkt, dat de lichting der militie van het jaar 1907 bedraagt 17,500 man, waarvan 12,300 man ter volledige oefening en 5200 man tot korte oefening zullen wor den ingelijfd en dat van de ter volledige oefening in te lijven manschappen 400 man bestemd worden voor den dienst ter zee. Blijkens mededeeling van Hr. Ms. zaakgelastigde en consul-generaal te Athene is te Piraeus een pokken-epi demie uitgebroken, voornamelijk inde wijken bewoond door de Kretenzers en de uit Bulgarije uitgewekene Grieken, die weigerden zich te doen inenten. Daar de meeste bootwerkers in aan raking komen met die bevolking, is het, volgens hem, wenschelijk, dat de gezagvoerders der in de haven van Pi raeus binnenloopende Nederlandsche schepen de noodige voorzorgsmaatrege- gelen nemen. De generaal-majoor der artillerie van Löben Seis, die bij zijne bevordering tot zijn tegenwoordigen rang, ter be schikking werd gesteld van den minister van oorlog zal, na zijn herkiezing tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, eerstdaags weder op non-acti viteit worden geplaatst. Blijkens een mededeeling in de Ned. Kerkbode, zou de beslissing over de onvereenigbaarheid van het predikants ambt met het Kamerlidmaatschap bij de stemmingen van de provinciale kerk besturen gevallen zijn met 48 tegen 29 stemmen. Bij de stemming over het voorloopig aangenomen artikel waren er 32 beslist voor, 9 tegen en 27 voor aanneming met wijziging, waarbij dis pensatie mogelijk bleef. Men schrijft aan de Leeuw. Ct.: Of het zachte herfstweder in de vo gelwereld verwarring heeft gebracht, weet ik niet, maar het zeldzaam geval heeft zich voorgedaan, dat door een jager te Hindeloopen een flamingo is geschoten. Al eenige dagen lang hield hij zich op in den zoogenaamden Slikput, een ondiepe waterplas van ongeveer 20 mi nuten gaans omtrek, gelegen aan de buitenzijde van den zeedijk alhier. Het dier heeft helderroode pooten, ongeveer 70 c.M. lang, een hals van dezelfde lengte en ruim 1 l/t M. vlucht. De kleur is rose, de uiteinden der vlerken zijn zwart en de gele bek is haakvormig gebogen en heeft een zwarte punt. De heer A. J. ten Hope te Rotterdam heeft tot den minister van binnenland- sche zaken een adres gericht, houdende het verzoek, dat bij de wet zal worden voorgeschreven, dat elk artikel of fa brikaat, waarin zich saccharine bevindt, moet zijn voorzien van een duidelijk etiket, met opschrift: „Vermengd met saccharine." In de jutefabriek van de firma Ter Horst te. Rijssen is een werkstaking uitgebroken. Van de ruim 1000 werk lieden hebben Maandag ongeveer 800 personen het werk neergelegd. De eisch is verhooging van loon. Volgens nadere berichten heeft de staking al ongeregeldheden ten gevolge gehad. Toen Maandagavond om zeven uur de nietstakers uit de fabrieken kwamen en wel onder politiegeleide, werden zij gevolgd en gemolesteerd door eene groote menigte stakers, die met steenen wierpen, terwijl ook bij enkele niet-stakers de ruiten werden ingeworpen. Dinsdagmorgen zijn van den stoep van het raadhuis samenscho lingen van meer dan 3 personen ver boden. De politie was al versterkt met 16 rijksveldwachters en een brigade marechaussee en zal opnieuw met 6 rijksveldwachters en een brigade mare chaussees vermeerderd worden. De fabrieken zijn Dinsdagmiddag stil gezet. Uit Tilburg meldt men: Vrijdagnacht is te Wijk-Oerle H. v. d. V., inwonende bij zijn schoonouders, door zijn zwager B. in een twist gedood. Uit het onderzoek is gebleken, dat een woordenwisseling tusschen V. en zijn 18-jarige vrouw, met wie hij pas 8 maanden gehuwd is, aanleiding heeft gegeven tot de misdaad. V., die onder invloed van sterkedrank was, ontving toen van zijn schoonvader een slag met de pook op het hoofd, waarop de zoon des huizes, Joh. L. B., een mes van de tafel greep en zijn zwager een steek in den hals toebracht. Hevig bloedende werd deze door de onverlaten naar buiten gesleept, ook daar nog mishan deld en verder aan zijn lot overgelaten. Zaterdagmiddag arriveerde de justitie uit Breda, tot liet instellen van het gerechtelijk onderzoek. Hierbij is ge bleken, dat V. een 6 c.M. diepe steek ter zijde van den hals is toegebracht, welke in de longen is doorgedrongen. Beiden, vader en zoon, legden bij de confrontatie met het lijk de grootste onverschilligheid aan den dag. Ofschoon zij ten stelligste weigerden iets te bekennen, is de 22-jarige zoon in arrest gehouden. De beide families v. d. V. en B. staan hoogst ongunstig bekend. Een boerenarbeider uit den IJpolder onder de gemeente Westzaan, had een geweer medegenomen om, zooals meer gedaan wordt, het wild, dat voor den ploeg uit sprong, te schieten. Bij een oogenblik van rust had hij 't geweer te gen een boom gezet. Door een ongelukkig toeval ging het schot af en trof hem in de zijde. De ongelukkige wist nog zijne woning te bereiken, maar daarna zakte hij door bloedverlies weldra ineen, waar op de dood bijna onmiddellijk volgde. De man laat een vrouw en acht kinderen in zorgvollen toestand achter. Uit Den Haag meldt men: Een brutaal stukje is eergisteravond hier ter stede uitgehaald. Omstreeks half elf zijn in een winkel aan den Zuid-Buitensingel binnengeko men twee mannen, van welke een het licht in den winkel uitdraaide en de knippen op de deur schoof. De tweede trad de woonkamer binnen, waarin zich een vrouw van ongeveer 65-jarigen leeftijd bevond. Hij greep haar bij de keel en wierp de vrouw toen tegen den grond, blijkbaar om haar onschadelijk te maken, ten einde diefstal te kunnen plegen. Op het geschreeuw van de vrouw, dat buiten gehoord werd, verzamelde zich een groote menigte voor de deur. Toen schijnen de kerels het binnen toch angstig gekregen te hebbeu, al thans plotseling werd de winkeldeur weer geopend en vluchtten de mannen, zonder dat iemand uit het publiek er aan dacht of misschien gelegenheid had hen tegen te houden de Paulus Potter straat in en verder werd geen spoor meer van hen ontdekt. Men zal zich herinneren, dat er en kele weken geleden een geschil ontstond tusschen de gemeenten Beverwijk en Heilo over de verzorging van een arm man, die in de Heilosche bosschen werd gevonden. Het bleek later, dat de man te Beverwijk gedomicilieerd was en daar met vier kinderen woonde, doch

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2