Toen de expres van Parijs naar Bor deaux Maandagavond laat te Poitiers aankwam, kwam er een man bloods- hoofds met een gapende wond in het voorhoofd uit een coupé tweede klas. Den stationschef die hem vroeg wat hem overkomen was, antwoordde hij in een vreemde taal. Hij haalde een visite- kaartje voor den dag met den naam van Gustav Loewe uit Moskou en gaf daarna in een verschrikkelijke opwin ding den geest, voor er een tolk bij de hand was. De geneesheer die hem de laatste oogenblikken bijstond, is van meening dat hij het slachtoffer van een misdaad is geweest. Naar de Times uit Tandzjer verneemt, heeft Raisoeli aan Marokkaansche amb tenaren laten weten, dat hij met de bergstammen gesproken heeft en nu ge reed is om aan het hoofd van 150,000 gewapende mannen naar Tandzjer te trekken en er alle Christenen over de kling te jagen. Met een beroep op den Koran zeide hij, dat, ook al zou daar- naeen inval van Europeanen triomfeeren hij aan Gods bevelen gehoorzaamd zou hebben. De Standard verneemt uit Tandzjer, dat de bergstammen, over het lange verblijf van vreemde oorlogsschepen in de haven verstoord, Raisoeli hun hulp hebben aangeboden om de ontscheping van Franschen en Spanjaarden te be letten. De Fransche oorlogsschepen Jeanne a' Are en Galilée, die reeds geruimen tijd te Tandzjer zijn geweest, zijn naar Marseille teruggekeerd. Maandagavond keerden 1700 werklie den en vrouwen terug van een laken fabriek te Petersburg waar zij werkten. Toen zij over de Newa gingen, over planken, die op het ijs waren gelegd, is dit, daar het tengevolge van den dooi zwakker geworden was, gebroken. Verscheidene honderdon werden door den stroom meegesleurd. Er ontstond in de duisternis een vreeselijke paniek. Een twintigtal werklieden werden be wusteloos naar het gasthuis gebracht. Ongeveer veertig zijn verdronken. Ver scheidene personen die te hulp snelden, vonden insgelijks den dood Alle spoorwegarbeiders te Odessa heb ben gisteren het werk neergelegd. Het vervoer van graan is dientengevolge ge heel gestaakt. De export-huizen hebben hun afnemers in het buitenland kennis gegeven, dat zij met het oog op de sta king, de verantwoordelijkheid voor het niet nakomen der contracten niet aan vaarden. De staking der havenarbeiders is geëindigd. Men is de schuldigen aan den dief stal van een postwagen te Toulouse op 't spoor. Een winkelier, die als heler bekend staat, betaalde dezer dagen zijn huur met een vermist bankbiljet. Dit leidde tot zijn gevangenneming. In zijn kelder vond men bankbiljetten, effecten en edelgesteenten verborgen, die vermoedelijk uit den geplunderden postwagen afkomstig zijn. Zijn twee handlangers zijn nog zoek. Een Engelsch blad meldt, dat na vele proefnemingen een nieuwe ont plofbare stof verkregen is, waarmede leger en vloot voor geweren en vuur monden een groote aanwinst zullen verkrijgen. De voortstuwingskracht van de nieuwe stof moet aanzienlijk grooter zijn dan die nu in gebruik is. In de Zuidelijke Alpen in Tirol heer schen warme winden. Op de Ponalestraat zijn veel lawines neergekomentusschen Riva en het Levro dal heeft een groote bergstorting plaats gehad, waardoor het verkeer onderbroken is. Donderdagavond is er in Californië aardbeving gevoeld. De bevolking, nau welijks van den schrik van de groote aardbeving bekomen, was zeer beangst. De eerste schok hield een halve mi- nrut aan. Te TIull is aan vijf machinefabrieken een werkstaking van bankwerkers en smeden uitgebroken. Ongeveer 1500 man hebben, toen zij de geëischte f 1.80 'opslag van weekloon niet dadelijk kregen, Zaterdag het werk neergelegd. Earle's fabriek heeft gedreigd met sluiting. Naar de Secoio (Milaan) mededeelt, heeft de befaamde dr. Naldi in de ge vangenis gewichtige onthullingen ge daan over den waren moordenaar van graaf Bonmartini. Vermoedelijk zal het proces tegen Tullio Murri, diens zuster Linda Bonmartini en de andere veroor deelden heropend worden tengevolge van Naldi's mededeelingen. Uit Duitschland komen berichten van sneeuw, hagel en onweer. In heel Spanje is het boos weer. Op de hoogvlakten van Castilië en in As- turië is dik sneeuw gevallen. Aan de Oostkust heeft een hagelstorm verwoes tingen in de sinaasappelboomgaarden en velden aangericht. Te Valencia is de klokkenluider van de kerk van het Heilige Kruis door een bliksemstraal gedood, verscheidene menschen werden door de omvallende muren gewond. Eenige visschersbooten zijn gèzonkè'n. Bij het eiland Smölen is een visch- treiler gestrand. Van de elf opvarenden verdronken er zeven. Van de vier ge redden bezweek er een, toen hij aan land gebracht werd. Volgens een telegram uit Tokio, zijn bij een plotseling opgestoken storm ver scheidene vaartuigen uit Sjinagawa die propvol met menschen zaten, gezonken. Er moeten van de 95 menschen maar 35 gered zijn. Te New-York hoort men hoe langer hoe meer klachten over de bende van de zwarte hand, wier leden bijna uit sluitend Italianen zijn. Deze vereeniging houdt zich bezig met afzetterijen, hoofd zakelijk bij emigranten en is ook vol strekt niet vies van 'n moord zoo nu en dan. Wanneer in New-York plotse ling iemand verdwijnt of 'n kind ge stolen wordt, onmiddellijk denkt men aan „de zwarte hand." Verscheidene rijke lui krijgen dreig brieven en de politie is er van over tuigd, dat duizenden Italianen van deze afzetterijen leven. Bijna nooit wagen de slachtoffers 'n aanklacht, omdat ze zeker ziju van de wraak der bende. De win keliers betalen „de zwarte hand" maan delijks 'n som geld om zich voor brand stichten te beschermen. De bende heeft haar eigen advocaten en als een lid zich in gevaar bevindt, kan hij niet alleen op uitstekende juridische hulp rekenen, maar 'n heele troep mannen is onmiddellijk bereid te zijnen gunste een meineed af te leggen. Dit alles is ontleend aan het New- Yorksche politierapport en bevat dus niet de minste overdrijving. De auto riteiten peinzen over middelen om van dit euvel verlost te worden. In het Russische district Arbatof in het gouvernement Nisjni Novgorod is geen stuk brood meer te krijgen. De boerenbevolking voedt er zich daarom met eikels, die zij van 't najaar bijeen bracht voor de varkens. Maar zelfs de eikels raken nu gedaan en ziekten nemen hand over hand toe. In het gouvernement Kazan zijn grove knoeierijen aan 't licht gekomen bij de verdeeling der regeeringshulp onder de hongerende boeren. De adels- maarschalk van Jeletz kreeg machtiging 14,600 ton rogge te koopen voor reke ning der Kazansche overheid. De maar schalk bediende zich van een tusschen- persoon en deze bedong van verkoopers van de rogge een commissie van vijf kopeken per poed (ongeveer 18 K.G.). Op een dag werd aldus f321,000 bé- taald aan commissie en korting op de gewone vracht. 1 De Times verneemt uit Petersburg dat prins Lwof, voorzitter van het cen trale comité van gemeente-vertegen woordigers zijn ervaringen heeft mede gedeeld, opgedaan bij een reis door Samara en Kazan. Hij heeft 1280 KM. afgelegd zonder een enkel dorp te vin den waar de bewoners behoorlijk te eten hadden. In elf dorpen was nog een voorraad oud koren, in andere aten de dorpelingen schors of stroo, waarmee hun huizen gedekt zijn. Er waren nog maar weinig runderen. De boeren verkoopen ze voor de waarde van de huid. Het Roode Kruis heeft naar verschillende streken geld gezon den, maar men kon er geen brood voor koopen. De boeren sterven van gebrek en ziekte. Prins Lwof wijt den toestand aan de regeering, die de hulp verschaffing te Petersburg centraliseert, tengevolge waarvan het onmogelijk is 40 millioen hongerlijders, over een uitgestrekt ge bied verdeeld, te spijzigen. Onze correspondent van de N R. Ct. te Batavia seint: Den 5den dezer is door zelfontsteking van springmiddelen het munitiemaga zijn te Tapa Toean in de lucht gevlogen. De belendende gebouwen zijn grooten- deels vernield. Er werden 2 personen gedood en 10 gewond; echter geen officieren of onderofficieren. Uit Christiania werd Maandag ge meld De commissie voor deNobel-prijzen in het Storthing heeft heden den vrede- prijs aan president Roosevelt toegekend. De president heeft in een telegram zijn dank betuigd voor dezen prijs, hem verleend wegens verdiensten ten bate van 't vredesbeginsel. Hij verklaarde den prijs te zullen benutten tot 't op richten van een permanent industrieel vredescomité te Washington, welk co mité zou moeten arbeiden in 't belang van betere en meer gelijkwaardige ver houdingen tusschen zijn landslieden, die, hetzij als kapitalist, hetzij als ar beider, gemoeid zijn bij industrieele of landbouwbedrij ven. I In 't moderne leven moet zoowel in de industrieele wereld als in de wereld der natiën ernstig worden gestreefd naar eervolle vreedzame toestanden in. verkregen rechten. BMaalNeliik llieuws. HEUSDEN, 12 Dec. Dat men niet direct alles moet gelooven, wat vreemdelingen, om medelijden op te wekken, zooal mededeelen, blijkt uit bet volgende Zaterdagnamiddag vervoegde zich bij den uitgever van ons blad een jongmensch van circa 18 jaar, die kistjes met 100 sigaren te koop aanbood voor f 3.Hij deed wel wat verdacht, althans hij werd terstond op onwaarheden betrapt. Ook zijn verhaal, dat zijn vader 3 weken geleden aan maagkan ker was overleden en zijne moeder met 6 kinderen, waarvan hij de oudste, was ach tergebleven, wekte wantrouwen op. Zijn naam was Ten hij zeide uit Leerdam te komen. Een thans ingesteld onderzoek te Leerdam gaf ons het bewijs dat alles van az gelogen is. Een waarschuwing voor anderen, als het jonge mensch nog weder zijne praktijken tracht uit te voeren. WERKENDAM. Morgenavond te uur hoopt de Raad te vergaderen teneinde 2 aandeelen uit te loten in de geldleening voor de waterleiding en een lid van het Burgerlijk Armbestuur te benoemen. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier, zijn successievelijk tot ouder ling en diaken herkozen, de heeren C. C. Zwets en C. Visser C.Bz. Vrijdag 1.1. liep de campagne aan de suikerfat riek alhier ten einde. Voor vele hakkers was de afgeloopene week, tengevolge van de hooge vloeden, een schrale. We kennen er ten minste, die slechts een paar guldens bij moeder de vrouw konden brengen. De eeuwige brood winning is toch niet zoo aanlokkelijk als sommigen denken. SLEEUWIJK. Tot President-kerkvoogd bij de Ned. Herv. kerk alhier is herkozen de heer B. Dekker, terwijl tot notabelen zijn herbenoemd de heeren P. de Man en H. v. d. Pol. Donderdagavond te 7 uur zal in de Ned. Herv. kerk de verkiezing plaats hebben van een ouderling, daar de heer P. Dolie- slager voor zijne benoeming heeft bedankt. VEEN. In deze gemeente begint de besmettelijke ziekte roodvonk te heerschen. Reeds heeft zich een geval met doodelijke afloop voorgedaan. WIJK. Tengevolge van het heerschen der mazelen, vooral onder de kinderen, zijn vele der schoolgaande kinderen verhinderd de school te bezoekem Het kerkgebouw der Ned. Herv. gem. alhier zal tengevolge van de groote reperatiën die er aan plaats vinden, voor eenige weken, yoor de gewone diensten gesloten zijm Voor de te houden Gods dienstoefeningen is daartoe het Oudeschool lokaal ingericht en reeds in gebruik ge nomen. DOEVEREN. Zondag a.s. 16 Dec. des voormiddags hoopt voor de Gem. alhier op te treden deneerw. heer Maan, Zende- ling-leeraar. - De zangvereerffgïng alhier is voor nemens met Kerstmis eén uitvoering te geven in het kerkgebouw der Hérv. Gem. te Genderen. DRUNEN. Ze was zoo doodarm en nu kwam ze in een naburige woning, alwaar niemand te huis was. Ze zag een mooie gouden ketting liggén, kon de verzoeking niet weerstaan en namlhem mede. Niemand had het gezien en .in ,Den Bosch werd hij voor f 20 bij een goudsmid verkocht, al waar zij opgaf te Haarsteeg woonachtig te zijn. Toch had men haar in de woning gezien en toen de veldwachter haar vroeg waar ze den ketting gelaten had, bekende ze alles. Ze werd naar 's-Bosch gebracht, om met den kooper geconfronteerd te worden en een dag later uit het voorarrest ontslagen. Ze dacht aan de schande en maakte zich zoo bevreesd, dat ze ar een veel grootere zonde aan toevoegde en in den nacht van Zaterdag op Zondag een einde aan haar leven maakte. Treurig einde van een arme weduwe, die een kind onverzorgd achterlaat; doch waarover zich nu de gemeente wel zal ont fermen. GORINCHEM. Vol> zeer vol was Maan dagavond de groote Doeienzaal, toen onze afgevaardigde voor de Tweede Kamer, de Heer Pierson, voon belangstellende kiezers van zijn district optrad. Na een zeer kort'inleidend woord van den voorz. van het Vrijzinnig Centraal Co mité nam spreker hét woord, erop wijzende dat het, behalve wanneer er strijd te voeren viel, noodig en nuttig was, dat een afge vaardigde voeling hield met zijn kiezers; dat van den laatste niet gedacht kon worden, dat zij de verslagen der Tweede Kamer debatten altoos met belangstelling zouden volgen; de meeste kiezers zouden hiervoor geen tijd hebben, dikwijls waren de debat ten daartoe te onverkwikkelijk, ook te lang dradig, te duister. Dus, uitgaande van het denkbeeld, dat hij voor velen iets nieuws zou vertellen, wenschte Spreker mede te deelen wat onder het tegenwoordig kabinet reeds gedaan was en nog staat gedaan te worden. Toen het Kabinet-de Meester in 1905 aan de regeering kwam, stond dit voor de groote moeilijkheid, dat er veel geld noodig was, omdat er belangrijke uitgaven te doen waren tengevolge van onder het vorig Minis terie genomen beslissingen, als de pension- neering van de bijz. onderwijzers (5 ton p. jaar), de lotsverbetering van de ambtenaren bij de dir. belastingen (3 ton), de ambtena ren bij de posterijen en telegrafie (f 668000) en ten slotte buitengewone uitgaven voor Indië (17 ton). Alle deze beslissingen hadden ten volle Spreker's sympathiehumaniteit is de hoog ste godsdienst, het verschil in meening van andersdenkenden bad hiermede niets te maken, konden buiten sprake blijven. Maar, waar zulke bedragen uitgetrokken worden, dient op andere wijze in de ontvangsten te worden voorzien. Spreker behandelt daarna achtereenvol gens het Abeidscontract, waaraan in de allereerste plaats groote behoefte was. De willekeur van de patroons moest plaats maken voor gereglementeerde bepalingen) waaraan de arbeiders zich vast konden hou den; de werknemer moest weten, wat hij eischen kon van zijn werkgever. (Waarom de Heer Pierson hier in 't geheel niet wees op de verplichtingen van den werkman be grijpen we niet goed; deze wet toch is niet alleen gemaakt in het belang van den arbei der, maar wel om zoowel de rechten als de plichten van arbeider en patroon nader te omschrijven). De jongste begrooting van den Minister van Koloniën noemde Spreker een histo risch stuk. Millioenen heeft Indië in den loop der tijden aan Nederland opgeleverd, en al is dit direkt thans het geval niet meer, indirekt profiteeren wij zeer zeker nog van onze koloniën. Wat zou Nederland zonder deze zijn? En wat deed Nederland voor Indie? Vooral voor het onderwijs deden onze re geeringen veel te weinig en de thans op de begrooting gebrachte gelden voor de vermeerdering van het aantal volksscholen, een poging dus om den inlander een wei nig meer mensch te doen zijn, valt zeer toe te juichen. Na de pauze gaf spreker een beknopt overzicht over de belasting-hervormingen en ontwerpen van minister de Meester. De uitbreiding van de subsidie voor de bijzondere scholen vordert voor 1907 een bedrag van 25 ton, de ziekteverzekeringwet 11 ton, de ouderdomsverzekering, die spoe dig bij de Tweede Kamer ingediend zal worden, 64 ton. De bewering, dat vergeefs gewacht zal worden op de indiening der invaliditeits verzekering is niet juist, doch de gegevens daartoe rusten nog niet op voldoenden grondslag; het is gebleken dat elders ten opzichte van deze verzekering geweldig ge knoeid wordt. Na voldoend onderzoek zal ook deze verzekering bij de vertegenwoor diging aanhangig gemaakt worden. Voorts zal de uitbreiding van de Onge vallenwet tot den landbouw, de zeevisscherij en de zeevaart een bedrag van 4 ton kos ten en de administratieve rechtspraak f 360.000. Tegen het jaar 1911 zal 111 millioen noodig zijn. De nieuwe belastingen zullen langzamerhand ingevoerd worden, waardoor het evenwicht tusschen uitgaven en in komsten hersteld zal zijn. Voorloopig is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van het effectenzegel, van de registratie rechten en tot invoering van een rijks inkomsten-belasting ten bedrage van 21 millioen. De accijns op suiker wordt voor gesteld te verlagen tot f 17.per H.L., terwijl de drankaccijns verhoogd zal wor den. Over dit laatste wordt strijd gevoerd spreker verklaart niet te begrijpen hoe iemand hiertegen kan zijn. Geen persoonlijke belangen mogen hierbij in aanmerking worden gebracht, en zonder eenig bezwaar zou een op zijn zachtst ge nomen nutteloos gebruik van alcohol meer aan de schatkist kunnen opbrengen en de onmisbare suiker minder, die daardoor beter onder ieders bereik kan komen. 't Is de regeering niet te doen, zooals door sommigen tegengeworpen wordt, om door gebruik te maken van een volkskwaal de schatkist te stijven; neen, want het geld, thans aan alcohol besteed, kan bij niet ge bruik maken daarvan door meerdere wel vaart te brengen aan andere belastingen evenveel opbrengen. (Als dit zoo is waarom wordt dan de accijns van geslacht en bier ook niet afge schaft hierdoor viel dit eerder onder het bereik van den mindergegoede). Spreker zet thans verder uiteen, hoe door samenvoeging van de bestaande be- drijfs- en vermogensbelasting een betere rijksinkomsten belasting geboren zal worden. De progressie zal hierbij meer geleidelijk zijn. Vervolgens betoogt spreker, hoe, ter wijl het vroeger billijk was dat de land- bouwstand, door de groote moeilijkheden waarin deze verkeerde, zoo veel mogelijk van belastingen werd vrijgesteld, thans door de betere conditie waarin deze komt te verkeeren, haar draagkracht grooter ziet worden en dus intrekking dezer vrijstel lingen mogelijk geworden is. Ten slotte vindt de Minister van Oorlog in Spreker een warm verdediger. Als niet deskundige zal hij zijn voorstellen om tot beperking van het blijvend gedeelte der militie te geraken, niet beoordeelen, maar de persoon van den heer Staal is Spreker een waarborg voor diens daden, die steeds welberaden en overdacht genoemd mogen worden. Spreker eindigde zijn meermalen warm toegejuichte rede met de belofte, dat hij binnenkort nogmaals hoopte op te treden met een bespreking over de koloniën. Nadat de voorz. den heer Pierson dank had gezegd voor diens optreden, deelde de heer Kuipers nog mede, dat door de liberale kiesvereenigingen in dit district in de vacature van den heer Mr. Van Andel, candidaat gesteld is de heer Mr. V. G. A. Boll. Door de landbouwvereeniging „Werken dam en Omstreken" is het onderstaande adres verzonden: Werkendam, den lOen Dec. 1906. Aan Heeren Leden der Prov. Staten van N.-Brabant te s-Hertogenbosch Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen de Landbouwvereeniging „Werkendam en Omstreken" te Werkendam (goedgekeurd bij Kon. Besluit van den 4en Sept. 1906, nr. 60, St. 231): dat zij heeft kennis genomen van een ontwerp-besluit. tot heffing enz. van weggeld in deze provincie, U aangeboden door H.H. Ged. Staten; dat zij daaruit heeft gelezen, dat het de bedoeling is thans, ter vervanging van de provinciale paardenbelasting te heffen, uit sluitend en tot een gelijk bedrag van hen: lo. die het voorrecht hebben te wo en binnen een kring enz., waar hoofdzakelijk provinciale wegen aanwezig zijn; 2o. van lien, die door omstandigheden verplicht zijn de provinciale wegen mis schien maar over een zeer geringen afstand te moeten of te willen berijden, en 3o. die bjj uitzondering, b.v. een enkele maal por jaar, deze wegen berijden dat gelet op de omstandigheid, dat in deze omstreken provinciale wegen uitzon deringen zijn, dcor het gebruik maken van Rijks-, Polder- en particuliere wegen, waar op hier nergens tol- en weggeld heffingen voorkomen, zooveel mogelijk zal worden ge tracht de provinciale weggeldheffing te ont gaan; dat in de gemeente Werkendam vermoe delijk slechts pl.m. 10 M. Provinciale weg aanwezig is, maar men, b.v. den wagenma ker, toevajlig wonende in dat gedeelte der gemeente De Werken, hetwelk onmiddellijk grenst aan het dorp Werkendam, niet kan bereiken, dan door circa 100 M. den pro vincialen weg te berijden, en dat dergelijke voorbeelden van vreemde gevallen in groo- ten getale zijn op te noemen, wanneer men slechts een blik werpt op de kaart; dat personen, die niet geregeld gebruik maken van den provincialen weg, zich toch niet de uitgave, beter gezegd weelde, zullen, ja mogen veroorlooven, hiervoor rij- trek dieren, enz. aan te geven voor genoemde heffing dat de provinciale weg in de richting Almkerk geen aansluiting blijft van de ver dere verkeerswegen en gronden in het Land van Altena, maar een afsluiting daarvan zal worden; dat deze weg zal worden een afschrikking, want wee hem, die hem wil berijdeD moet zich eerst een uitgave van f 12 getroosten of hem wacht een hooge boete; dat genoemde heffing in haar uitvoering zeer belemmerend, buitengewoon ongelijkmatig drukkend, een behoorlijk toezicht vrijwel ondenkbaar en bovendien zeer, kostbaar zal maken dat het haar, helaas! dan maar beter voorkomt terug te keeren tot een toestand van terecht veroordeelde als niet meer tot onzen tijd behoorende tolgeldheffing, daar dan t m. ieder dien weg kan berijden, door telkens een offer van eenige centen te brengen redenen, waarom zij meent Uwe verga ring dringend te moeten verzoeken niet tot de invoering der heffing van weggeld te besluiten. 't Welk doende, enz. Namens de Landbouwvereeniging „Wer kendam en Omstreken", De Voorzitter (w. g.) MULERT. De Secretaris, (w. g.) VAN DER SLUIJS P.S. Anderen bladen, bij voorkeur pro vinciale, wordt beleefd verzocht bovenstaand adres over te nemen. Itiuiienlaiid. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram is Pangeran Singo, een zeer voornaam bendehoofd in Djambi, gesneuveld. Uit den Haag bericht men Gelijk men zich herinneren zal, heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel, in antwoord op de vragen, onlangs in de vergadering van de Twee de Kamer door den heer Beckers ge daan met betrekking tot het mond- en klauwzeer, o. a. geantwoord, dat hij ge meend heeft alsnog het advies van het Nederlandsch Landbou w-comité te moe ten vragen, alvorens een beslissing te nemen over de vraag, of het wensche- lijk is eerlang in te trekken de ver gunning tot wederinvoer van Neder landsch vee, dat in België wordt ge weigerd, omdat het in de quarantaine stallen daar te lande heeft gereageerd op de tuberculinisatie. Uit dit advies van het Landbouw-co- mité hieromtrent blijkt, dat het comité van oordeel is, dat het vee, dat uit België wordt teruggevoerd (als gerea geerd hebbende op dc tuberculinisatie en dus verdacht) een groot gevaar op levert voor overbrenging van mond en klauwzeer, dat thans in België veel vuldig blijkt voor te komen. Wij erkennen gaarne, aldus luidt het advies verder dat handel xren daardoor wellicht eenig nadeel kunnen ondervinden, maar behalve dat dezen toch percentsgewijze rekening moeten houden met de kans op afkeuring in de quarantainestallen in België, weegt dat nadeel, in de verste verte niet op tegen het algemeene nadeel, dat voor onzen veestapel zou ontstaan, wanneer ons land opnieuw door die terecht zeer gevreesde ziekte mocht worden getei sterd. De herinnering daaraan licht nog versch in het geheugen. De gelukkige gezondheidstoestand van onzen veestapel maakt het dubbel ge- wenscht de waakzaamheid te verscher pen, nu het gevaar zoo duidelijk van over de grenzen dreigt. Wij moeten u dan ook met be slistheid adviseeren te willen bevorde ren, dat die wederinvoer zonder ver wijl worde verboden en daartegen zoo scherp mogelijk worde gewaakt. Dat deze maatregel tevens bevorder lijk zal zijn aan de doeltreffende bestrij ding van de tuberculose onder ons rund vee, schijnt onbetwistbaar. In het Drentsche dorp Oldenhave hebben met het oog op de vele vecht partijen en baldadigheden, welke den laats ten Nieuwjaarsdag voorvielen, de boeren besloten op den a. s. Nieuw jaarsdag 's avonds na 6 uur aan nie mand meer sterken drank te schenken en hun deuren te sluiten. Een meisje uit een onzer provincie- dorpeD, zoo vertelt de „Winsch. Ct." als historisch, vertrok als dienstbode naar Den Haag. Zooalg byna van zelf - - m* 'M

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2