BAASKNECHT P.S., Café „CASINO", „Unter den Linden", eieren, die zich in de straat van Tsoe- sjiin aan de Japanners hebben over gegeven, ter dood veroordeeld, maar met het oog op verzachtende omstan digheden en de uitstekende diensten der veroordeelden besloten den Czaar te verzoeken die straf te veranderen in 10 jaren vestingstraf. Vier andere officieren werdw veroordeeld tot hecb tenis van 2 tot 4 maanden, terwijl de overige beklaagden vrijgesproken wer den. Volgens een later bericht heeft de Czaar deze straffen reeds zoodanig ge wijzigd. \icuwN, HEUSDEN, 31 Dec. Met genoegen kunnen we mededeelen, dat onze Heusdensche scheepswerf een nieuwe periode van uitbreiding tegemoet gaat en deze herleving op hechte grond slagen is gevestigd. De naam der naaml. vennootschap van scheeps- en machinebouw is „Bergsche Maas". De aandeelhouders bezitten de middelen om de levenskrachten aan te brengen. Ze hebben daarbij echter noodig de medewerking van begunstigers, zoowel groote als kleine. De statuten zijn konitk 1 iik goedgekeurd en komen voor in het Staatsblad no. 55 en de acte van de nieuwe vennootschap is 24 Dec. 1.1. te Rotterdam notarieel gepasseerd. Onnoodig te zeggen, dat we de onder nemers gaarne een volledig succes toewen- schen. Ieder, die daartoe in de gelegenheid is, werke er toe mede. De bekende baszanger Johan Schmier van Amsterdam, trad Donderdagavond op voor de leden van het dep. Heusden van de maatsch. tot nut van 't algemeen. De groote koude en de slechte wegen hadden veel buiten de stad wonende leden van deze vergadering teruggehouden, ook de zanger bereikte ter elfder ure eerst de vergadering, die al aan zijn komst wan hoopte. De afwezigen hebben ongelijk, zegt een Fransche spreekwijze; zoo ooit, dan is dat hier bewaarheid. De heer Schmier heeft zich doen kennen als eeD zanger met een mooi klinkend en machtig geluid, dat met merkwaardige gemakkelijkheid werd ge bruikt in zijn voordrachten, zoowel in het ernstige als in het luimige genre. Bijzonder werden wij getroffen doorzijn opvatting van het bekende lied van Schu mann „Die beiden Grenadiers" en het min der bekende „De Schepping", waarvan de heer Schmier de dichter is, maar het meeste succes heeft zeker de heer Schmier gehad door zijn verschillende functies van dichter, odeïst, componist en bassist te vereenigen; dit luimige genre is bij hem in zeer vaar dige handen. Noemen wij van zijn natura listische stukjes enkele oudere „De Prui menboom" en „Cornelis had een glas ge broken". Dit zijn 'zeker pareltjes in dat soort Bijzonder goed waren ook „De Leeuw" en de „Ode's aan de Snert en Trekschuit", De postloog was een waardig slot van den schoonen avond en zeker heeft de heer Schmier den lof verdiend, hem na afloop door den voorzitter van het departement gebracht, dat hij door zijn zang de harten en magen had verwarmd en de winter had doen vergeten. Den 2n Kerstdag gaf de fanfare der H. Familie, met medewerking van de zang- vereeniging „St. Cecilia" een succesvollen winteravond. Muziek, zang, en tooneel wed ijverden met elkander om het talrijke pu bliek te doen genieten. De jeugdige tooneel- vereeniging had met het blijspel „De Kwak- zaUer in de val" een welverdiende bij val, daar de karakters goed tot haai recht kwamen. Muzikanten en zangers gaven blijk van studie en vooruitgang. Zulke avonden zijn een prikkel om kennis en kunst te vermeeren. De vennootschap van Scheeps- en Machinebouw is alhier intercommunaal aan het telefoonnet aangesloten. Dit is do eerste firmalaat ons hopen dat zij spoedig door meerdere gevolgd zal worden. 29 Dec. Nadat de stoomtram Donder dag en Vrijdag den dienst gestaakt had, tengevolge van den overvloedigen sneeuw, heeft zij heden Zaterdag haar loop weder hervat. Vrijdagmorgen heeft men te's-Bosch een locomotief onder stoom gebracht en met een veertigtal arbeiders, allen met schoppen gewapend, is begonnen de rails te zuiveren. Telkens als een gedeelte gevorderd was, nam de locomotief de proef en ziet des avonds kwam de locomotief aan het station Heus den en hedenmorgen was de dienst hersteld. Waren aanvankelijk veel personen met den tram minder ingenomen, thans kan niemand haar missen en met ingenomen heid ziet men weder algemeen de gewone route als van ouds ingenomen. WERKENDAM. Woensdag 1.1. vierde de Zondagsschool „Laat de kinderkens tot mij komen", in de Herv. kerk alhier, haar kerstfeest, met medewerking van het Zang koor „De Jeugdige Zanger". Nadat gezongen waren van Gezang 144 de verzen 1, 3 en 4, opende de weleerw. heer G. J. v. d. Pol met gebed en deed een kerstverhaal, waarin Z.Eerw. den oor sprong van den Kerstboom mededeelde en verder, op voor de kleinen bevattelijke wijze, de beteekenis daarvan deed uitkomen. Vervolgens zongen deze hunne kerstliederen, afgewisseld door het zangkoor, dat onder leiding van de heeren Verdoorn en van Duist, verscheidene schoone versjes ten beste gaf en toonde, dat het in het eerste jaar van zijn bestaan, flink gewerkt had en zijn leiders geen oneer aan deed. Het gezang der kinderen van de Zondagsschool werd begeleid door den organist, den heer J. Dekker en dat van het zangkoor door den heer H. D. Buurman. Tusschen al deze bedrijven door werd de kerstboom, met zijn vele lichtjes bewonderd, vooral toen hij eenige malen werd rondgedraaid, de anijsmelk gedronken en de broodjes, taartjes, koekjes enz. verorberd. Nadat de heer Swemmer allen, die iets tot het slagen van het feest hadden bijgedragen, bedankt had, werd het met dankzegging door ds. v. d. Pol geëindigd. Bij 't weggaan kregen de kinderen allen nog een sinaasappel mede en de belofte, dat ze Zondag hunne boekjes zouden krijgen. DOEVEREN, 29 Dec. Op heden had eene gecombineerde vergadering plaats van de Waterschapsbesturen van den Polder van Doeveren en dien van Genderen, be treffende het onderhoud van de Gender- sche sluis, gelegen onder Doeveren. In den laatsten tijd liet dat onderhoud te wenschen over, waarom het heden geno men besluit, dat de Polder van Genderen f en dien van Doeveren in de onder houdskosten zal bétalen, met belangstelling werd vernomen. Ook zijn de genoemde besturen voorne mens eerlang de sluis te doen vervallen en een duiker daarvoor in plaats te stellen. ANDEL. De heer H. E. van der Heiden, onderwijzer aan de Christelijke school alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Papen- drecht. Terwijl Zondag reeds enkele kinderen zich vermaakten met op het ijs te loopen zakten 3 hunner er door. Eenige grootere jongens mede daar aanwezig, konden de waaghalzen redden, zoodat ze er met den schrik en een nat pak afkwamen. WIJK. In deze gemeente doet zich behalve de sterk heerschende mazelen, ook een geval van typhus voor. Bij den landbouwer v. A. werd deze week voor eene koe tevergeefs f 335 geboden dus wel een bewijs dat ook hier degelijk vee word gefokt. WOUDRICHEM. De zangvereeniging „Excelsior" op den Oudendijk gaf Woens dagavond hare tweede uitvoering onder leiding van den heer S. A. Otto. Ofschoon het weder zeer ongunstig was, waren bijna alle plaatsen bezet, hetgeen wel als bewijs mag gelden, dat de uitvoerin gen van „Excelsior" zeer op prijs worden gesteld. Het publiek toonde dan ook door daverend applaus, dat zoowel de zangnum mers als voordrachten, zeer in den smaak vielen. Enkele zangnummers moesten op drin gend verlangen herhaald worden. Wij hoopen „Excelsior" nog vele malen te zien optreden. HERPT, 28 Dec. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is herbenoemd als diaken en als notabel de heer A. D. Baaijens. Alhier worden pogingen gedaan om te komen tot oprichting eener roomboter fabriek. VEEN. Voor een flink gevuld lokaal gaf de zangvereeniging „Excelsior" 2e kerst dag, onder leiding van haren directeur Ver beek hare winteruitvoering. De stukken op het programma voorkomenden getuigde van flink ingestudeerd te zijn, en liepen dan ook goed van stapel. Zooals gewoonlijk werd de pauze afgewisseld door comische voordrachten, waarin het publiek veel be hagen schepte. Een woord van lof mag zeker wel niet onhouden worden aan den heer S„ die in het stuk „Peer van Zundert, of de gewaande Burgemeester", de aan wezigen deed schaterlachen. Hij scheen als voor dit stuk geknipt en hij heeft er den slag van het publiek te trekken. Een aan gename avond hadden we aan Excelsior te danken. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim zijn herbenoemd de heereu P. Weeda, G. Kraaij en A. v. d. Velden. Tot diaken bij de Ned. Herv. Kerk zijn herbenoemd de heeren H. Ambrosuis en W. Verzijl. NIEUWKUIJK. A. W. H. had nog 15 dagen te vereffenen, kwam van uit Duitsch- land alhier de Kerstdagen doorbrengen om dan weer terug te gaan. De marechaussees uit Heusden ontmoet ten hem te Haarsteeg en pikten hem droog jes in. BOMMELERWAARD. Het te dragen ge deelte in het aandeel der provincie Gelder land in de lichting der Nationale Militie van het jaar 1907, tot een totaal van 1862 man, bedraagt o.a. voor de gemeente: Zaltbommel 9 en 4, Driel 6 en 2, Ros- sum met Hurwenen 4 en 1, Ammerzoden met Kerkwijk 4 en 2. Nederhemert 2 en 1, Brakel 4 en 2, Hedel 4 en 2, Poederoijen 1 en 1, Zuilichem 2 en 1, Gameren 4 en 2. Van de hierboven staande cijfers geeft het eerste aan het aantal te leveren man schappen ter volledige oefening, het tweede cijfer dat der manschappen tot korte oefe ning. WOUDRICHEMDe uitkomsten der zalm- visscherijen op de Waal en de Merwede waren in de laatste acht dagen weder onbe vredigend. In het traject van Tiel tot Woudrichem werden gevangen 13 zalmen, te Gorinchem 2 z. en te Hardinxveld 2 z., op de Lek te Tienhoven 24winter-enzomerzalinen. De prijzen van andere rivier- en polder- visch waren als volgt: Zomerzalm fO.OO fO.OO, winterzalm f2.25f2.75, aal 20 25, paling 4550, snoek 2124, snoek baars 36—38, zeelt 2598, baars 1518, bliek 1215 en voorn 68 ct„ alles per half K.G.; houting 00—00 ct. per half K.G. Itinnenland. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde Zaterdag De vluchtende vorst van Goa is door de marechaussee achterhaald op een af stand van 5 uur van Pare Pare. Bij een poging tot ontvluchting is dc vorst in een ravijn gestort en om gekomen. Zijn lijk is herkend en zal op 30 de zer overgebracht worden naar Makasser en aan zijne nabestaanden worden over gegeven. De Red. teekent hierbij aan: Pare Pare is de voornaamste plaats van Sidenreng. De laatste berichten meldden, dat Christoffel de schuilplaats van den vorst van Goa in het grens gebergte van dat landschap, W. van Masepe, had overvallen, doch dat deze ontkomen was. Wij opperden toen de veronderstelling, dat de luitenant Christoffel het zoo moeilijk ontdekte spoor niet zou loslaten en de vorst der halve weldra in onze handen zou val len. Dit vinden wij nu bewaarheid. Diep tragisch is het uileinde van dien vluch tenden vorst, die zich beleedigd achtte door den vertegenwoordiger van de N. I. regeering en daarom van geen vrijwil lige onderwerping wilde weten. Wij maken thans melding van de boosaardige geruchten, die de ronde de den, toen Christoffel de eervolle opdracht kreeg om den vorst van Goa op te sporen. Men, de groote, machtige „men" in onze koloniën, vertelde toen Lid genog om het tot hier te laten doordringen, dat de radja van Goa reeds lang besloten was zich vrijwillig te melden, dat hij alleen dit niet doen wilde bij goever- neur Kroesen, doch wachten zou tot overste Swart zou zijn opgetreden; dat reeds de richting was aangegeven, waar in die vorst moest worden opgejaagd, om zich dan bij den heer Swart te on derwerpen, waardoor hij zijn prestige bij de bevolking niet zou verliezenim mers hij zou tot die onderwerping ge noodzaakt zijn. Wij hebben gemeend, die praatjes te moeten loten voor hetgeen zij zijn; de wijze waarop de radja van Goa thans om het leven is gekomen, toont genoeg zaam aan, dat hij er niet. aan dacht zich vrijwillig over te geven. Luitenant Christoffel heeft zich weer uitermate verdienstelijk gemaakt. De kantoorknecht M., van het post kantoor te Maastricht, die sedert 30 No vember spoorloos verdwenen was, is le venloos opgehaald uit de rivier de Maas te Boorsheim (België.) Men meldt uit Plaulerwijk aan de Ass. Ct. Een alleen wonende vrouw bewoonde alhier een krot, zoo slecht, dat het als schapenhok geen dienst kon doen. Het was een van plaggen opgezette hut, waarin geen glas werd aangetroffen. Bij het wegnemen van een enkelen paal viel 't krot ineen. Toen die vrouw aan het verstand werd gebracht, dat het krot niet dan met groot levensgevaar kon worden bewoond, en haar voorgesteld werd, om een betere woning te betrekken, welke haar gratis werd aangeboden, wees ze dit voorstel eenvoudig van de hand, ze wenschte in haar krot te sterven. Volgens een later bericht heeft ze zich laten overtuigen, dat ze, met nog langer daar te blijven wonen, haar leven ten zeerste in gevaar bracht. Bij de verhui zing bleek jtevens, dat zij in een wal gelijken toestand van vervuiling ver keerde. Het krot is meteen gesloopt. Door de ijverige bemoeiingen van den commissaris van politie, den heer L. J. C. Vu ijk, te Rotterdam, zijn de 15-jarige P., de 14-jarige H. J., de 12-jarige H., de 8-jarige A. P., de 6-jarige C. J., en de 4-jarige W. den Hertog, weezen ge worden door den brand op den Goud- schen Rijweg, aldaar, opgenomen in het Gereformeerd Burgerweeshuis, in de Goudsche Wagenstraat nadat door den kantonrechter een voogd en een toe ziende voogd over de zoo plotseling ouderloos geworden kinderen waren benoemd. Het oudste kind, de 17-jarige doch ter zat vermoedelijk in betrekking gaan. De vaart op de groote rivieren is, evenals op de Zuiderzee, gestremd. Bijna overal zit het ijs vast, om nu en dan weder iets drijvende te worden. De Maas, de Noord en de Lek zijn vol ijs; de overtocht op de laatste ri vier gaat zeer moeilijk; te Nijmegen is de overtocht gestaakt De stand van het water is stationnair. Door den commissaris der Koningin in Gelderland zijn dit jaar 4800 bewij zen van Nederlanderschap afgegeven aan naar het buitenland vertrokkenen. Bij na alle bewijzen werden verstrekt aan personen, die in Duitschland werken. Te N. Buinon zijn verschillende bal dadigheden gepleegd. Er zijn niet min der dan 400 glasruiten vernield, terwijl een locomobiel in het water werd ge duwd. Burserliike Stand. Heusden, van 18 tot 28 Dec. Ondertrouwd: F. Olsthoorn, 24 j., en M. van Dal, 2^ j. Overleden: B. C. Belzer, 27 j. Werkendam, van 21 tot 28 Dec. Ondertrouwd Abraham Moelker, 27 j., met Johanna Schoenmakers, 24 j.; Roelof Pellegram, 24 j., met Pietje Wil- lemina Ippel, 22 j. Geboren: Johanna Adriana, d. v. J. de Heer en J. van de Werken; Antje Elizabeth Christina d. v. Antonie Kor net en A. O. Brienen. Overleden: Cornelis Justinus Lee mans 3 m.,; Frans den Haan 20 j. tfloop lanbesfedlngen. M arkihorlchfeo. f f Waterhoogte Heusden. Hoog Water Laag Water. 25 Dec. 1.95 M. 1.30 M. 26 1.34 1.26 27 1.71 1.17 28 1.50 1.13 4dver(eiHiën. Wordt gevraagd tegen goed, nader overeen te komen loon een met voldoende kennis van landbouw en veeteelt en van goede getuigen voorzien. In diensttreding half Maart e.k. Men adresseere zich onder letter A, bureau Nieuwe Meerbode, Aalsmeer. W. Spi <%rr«. •f. de fetlerk. Handel in Tabak, Sigaren en Koloniale Waren. II. «I. van Seist, TAILLEUR, hoek Wittebroodstraat 50. p f. Heusden. llaaüens, Vleeschhouwer en Spekslager, Wittebroodstraat, Heusden, Ant. Metselaar, Zadel-, Tuig-, Matras- en Koffermakerij, Wijksche Poort, Heusden. p. f. 1 Jan. 1907. Firma 1. v. Bfjk «k Znon, Handel in Touwwerk en Gereedschap pen, drooge en bereide Verfwaren, enz. p. f. Botermarkt, Heusden, 1 Jan, '07. H. van Wijk, Mr. Metselaar. Heusden, 1 Jan. 1907. A. l)auliert§ kV Zonen, Mr. Timmerlieden. p. f. Heusden, 1 Jan. 1907. N. den EngeLe, Engstraat, Heusden, Brood-, Beschuit- en Kleingoedbakkerij. p. f. 1 Jan. 1907. Hartelijke gelukwenscb bij de in trede des jaars aan mijne begunstigers, vrienden en bekenden. Wed. J. B. SASSE, Handel in Gedistilleerd, Markt, Heusden. Cl. de Hart, Engstraat, Spekslager, Heusden. p. f- 1 Jan. 1907. A. Sens dk Zoon, Heusden, in Hoeden en Petten, Garen en Band, Mode-Artikelen, Parapluies enz. p. f. 1 Jan. 1907. •V. van Gogh, Handel in Koloniale Waren, Wittebroodstraat. p. t' Heusden, 1 Jan. 190V. H. Oaa|fen«-IIerkv, Wittebroodstraat, Heusden. Slijterij. Vergunning. p. f. 1 Januari 1907. J. van Laarhoven, J. A. Hoeren, Architect. H. van lliem, Handel in Koloniale Waren. H van lliem, Modiste. Met gelukwensch. Heusden, 1 Jan. 1907. I. de Gouw, Wilhelminaplein, Heusden. Slijterij. Vergunning. Met Nieuwjaarswensch aan zijne be gunstigers. Chr. Merk*, Grossier in Sigaren, Tabak en Gedistilleerd. p. f. Heusden, 1 Jan. 1907. Gcz. kramer, Modistes. Waterpoort. Heusden, 1 Jan. 1907. A. Swagemaker*. Wittebroodstraat Z 148, 149 en 151, Heusden. HEUSDEN. p. f. 1 Jan. 1907. ed. J. A. krainer, Heusden, Handel in Koloniale Waren. Het compliment van den dag aan al mijne begunstigers en vrienden. F. «I. I\ouweiis, Breestraat, Heusden. Heil van den dag aan begunstigers en bekenden. Aan mijne geachte begunstigers, vrienden en bekenden het compliment van den dag. Warossieau, Handel in Tabak en Sigaren. Heusden, 1 Jan. 1907. Aflb. kraujj, Handel in Koloniale Waren, brengt bij de verwisseling des jaars zijnen gelukwensch aan al zijne be gunstigers, vrienden en bekenden. Heusden, 1 Jan. 1907. Hartelijke gelukwensch aan mijne ge- eerde begunstigers, vrienden en beken den, bij hot begin van het nieuwe jaar. A. Burghout, Mr. Kleermaker, Engstraat, Heusden. Café „de Koornbeurs", Heusden. Het compliment van den dag. Aanbevelend, «I. koot. Bij den aanvang van Nieuwjaar mijne beste heilwenschen aan begunstigers en vrienden. M. Spoor. Heusden, 1 Jan. 1907. Handel in Kruidenierswaren en Suikerwerken. Putterstraat Heusden. Mijn beste wenschen aan begunsti gers, vrienden en bekenden. 1 Jan. 1907. F. Sclireticler tV Zonen, in Bedden en Matrassen, enz. en Gez. Schreuder, in Modes. Heil en zegen aan vrienden en be gunstigers, met den aanvang van het Nieuwe jaar. Heusden, 1 Jan. 1907. Onze beste wenschen bij de intrede van het Nieuwe jaar. Chr. Merk* tV Co., Steenkolenhandel a. d. Haven, Heusden. Hotel, Café, Restaurant, Prosit Heujalir. FRANS VAN DELFT. Heusden, 1 Jan. 1907. A. van Dijk, in Steenkolen, Turf en Anthracit, Heusden, beveelt zich met het Nieuwe Jaar wedor in ieders gunst beleefdelijk aan. 27 December. Provinciaal bestuur vat. Limburg, het drie jarig onderhoud ran de Zuid-Willem»vaart, het voediugikanaal. de Noordervaart en het afwa teringskanaal naar de Maas, in 8 perc. Raming f34.200, f 32.081, f 18.500. Minste inschrijvers: perc. 1 J. Visser te St. Tieter, voor f 32.100; pers. 2 J. M. van den Berg te W£ert, voor f32.830; perc. 8 M. Bonmans, Bergen, voor f 13.8f0. 27 Dec. Prov. bestunr van Noordholland, het S-jarig onderhond van de visacherahaven te IJmuiden. Raming f 1 000 per jaar. Minate inschrijver D. van der Plas te lJmniden, voor f 1 .264 per jaar. HEUSDEN, 29 Dee. Op de botermijn tcaren heden aangevoerd kilo. De prijs varieerde van f 1.35 tot f I 48. Keren van 7'/3 tot 8 ct. Granen Tarwe f 7.00 a f 7.50, Rogge 5.50 «ƒ6.00, Gerst ƒ48 af 5 30 Haver f 3. af 4.0, Kool zaad f Raapkoeken f af Lijnkoeken if ERKEN B AM. De vetting der boter is dse week op de markt 6 ets., in tie winkels dus 7" et t. per half kilo. Eieren f 1.70 de 26 stuks. WAALWIJK, 28 Bee. Men besteedde voor Kalfkoeien golden f '50 a f 82". dito, Vaarten f i-ó a 19">, WAbeeiten f a Aangevoerd weilammeren vanf a f Jonge varkens aange voerd stuks tan f 7a f 13.5". Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 912 KG. van ƒ11 a f 1.31, Keren f 5 0 a 7 f 0 per I" stuks. ZALTBOMMEL Op de gehouden weekmarkt werden de volgende prijzen besteed Tarwef 7.25 a f 7.7 Haver f 3.25 a f 3,75. Garst f 4.2ï af*, per H.L-, Boter f 0.6 a ƒ1.65 per half K.G. Eieren f 5 af .60 per 26 stuks Biggen f 5,00 a 7.2i, Konijnen f .75 a 1.60, Kippen f -.a per stuk r> J) p. fHeusden, 1 Jan. 1907. p. f. Heusden, 1 Jan. 1907. p. f. Werkendam, 1 Jan. 1907. wenscht zijne geachte begunstigers, vrienden ~en bekenden, zoowel binnen als buiten de stad, een gelukkig Nieuw jaar en beveelt zich wederom beleef delijk in ieders gunst aan. p. f. p. f. Heusden, 1 Jan. 1907. p. f. Heusden, 1 Jan. 1907. Bondsrijwielhersteller ie klasse. P-f. 1 Jan. 1907. Bartel Slap,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2