voor i Land a H ra. STIi PINK P I LEX Najaar- en Winterseizoen C. BOU iL AN, ontvangen: Lilgever L. J. VEERMAN le tleusden. T WREDE BLAD \O. 2393 MVANDAG SI DEC. 1906. Firma SOESM AN „IN DE KLEINE WINST", Kruidenierswaren Mag ik twee kleine schilderijtjes onder uwe aandacht brengen Een kind zit bij een hoop zand en laat spelend de korrels één voor één tu88chen zijn vingers doorglijden; hij let er niet op hoeveel zandkorrt ls al ongeteld weggleden hij meent de zand hoop ie nog groot genoeg, en terwijl zijn oog in de verte blikt, vermaakt hij zichen dat is hem genoeg. Een zeeman zit in den avond aan 't strand. Hij staart naar de aan den horizon voorbijzi ilende schepen. Daar onder zijn er, die naar zijn vaderland stevenen. Nauwkeurig telt hij ze. In spanning oogt hij ze na, zoolang hij nog maar den masttop kan z en, en als ze in de verte uit zijn oog verdwij nen, is 't alsof zijn hart nog bp hen is. Zóó tellen wij onze jaren Korrels zand, die gedachteloos tus- schen de vingers doorglijden, als we jong zijn en de zandhoop nog groot is Schepen, die op reis zijn naar 't vaderland, en die we met ons hart na staren tot ze aan den horizon verdwe nen zijn als we ouder worden en 't donker begint te worden. Gelukkig voor 't kind, dat het nog niet weet, dat geen enkele zandkorrel ooit in zijn hand terugkomt en dat ze, als hij ze gaat tellen, hoe langer ho" sneller hem ontglijden. Gelukkig voor den oude, als hij wel weet, dat er onder de schepen, die naar de vaderlandsche kusten stevenen, ver scheidene rijk bevracht zijn. Mag ik nu nog eens voor een paar schilderijtjes uwe aandacht vragen Een jong meisje zit aan een stroom en vermeidt zich in de spiegelende, wie gelende golfjes, die zachtkens kabbelend en vroolijk babbelend voorwaarts snel len naar de geheimzinnige verte, waar een zee van licht en veelkleurige stra len iets schoons doet ver moeden. En nu leeft ze in de toekomst. Een oude vrouw zit aan dienzelfden stroom en ziet terug. Herinnering heeft voor haar een brug geslagen over den stroom en nu hoopt ze weer terug te komen daar, vanwaar zooveel echo's uit een zonnig land haar nog flauw in de ooren klinken. En nu leeft ze in 't verledetie. Maar 't meisje zal zien, als ze in de toekomst is gekomen, dat de „zee van licht" altijd weer verder is. De oude vrouw zal, als ze in 't ver- ledene is gekomen, zien, dat daar dan heel andere golven zijn, dan toen ze er eerst was. Want voor beiden is de stroom voortgegaan. Gelukkig voor 't meisje, als ze, in 't staren naar de toekomst niet vergeet het schoone op te merken van de golf jes, waarbij ze nu neerzit. En dat doen velen Gelukkig voor de oude vrouw, als ze bij 't opslaan van de brug der her innering het water, dat nu haar voorbij stroomt, maar niet troebel maakt. Want dat doen velen Waarom ik u juist nu deze schilde rijtjes laat zien? Wel, om iets, van welken aard ook te kunnen genieten, moet men er gestemd voor zijn; van een ongestemd speeltuig klinkt zelf3 de mooiste melodie valsch. Om lekker te eten moet men honger hebbenmaar ook om den ernst des levens gelegen heid tot groei te geven, moet het hart voor de uitzaaiing ervan geschikt ge maakt zijn; en de verschillende tijds omstandigheden zijn zeker middelen tot geschiktmaking. Wat mijne schilderijtjes dan willen zeggen? Och, iets heel bekends; maar dat jaist nu gezegd mag worden, om dat het kans heeft gehoord te worden. Beteekent de zandkorrel van 't kind maar betrekkelijk weinig, toch bedenke men, dat de heele zandhoop uit zulke enkele korrels bestaat, en dat ze dus dien hoop samenstellen. En verder: bet schip van den zee man kan rijk bevracht, maar ook leeg zijn, misschien alleen met ballast gevuld. Toch vaart het op den grooten oceaan naar het land zijner bestemming. Maar bij aankomst zal h t rijk geladene met meer blijdschap verwelkomd worden. En voorts: in de toekomst leven is eveu gevaarlijk als leven in 't verledene. Recht genieten kunt ge maar het tegen woordige. Mochten vele klagers dit be denken. Al blijft het waar, dat in 't Verleden het Heden licht en in het Nu wat Worden zal, 't blijft ook waar, dat wie het Heden recht geniet, daar door ook zorgt voor de Toekomst. Verdere toepassingen moet ge zelf maar maken. Lange preeken zyn ver velend. Mijn slot is: Veel heil en zegen in 't Nieuwejaar! BUITENLAND. De moordenaar van graaf Ignatief is geen werkman, zooals zijn kleeding deed vermoeden, maar een student, een ze kere Fidler. Te Moskou was Fidler ver leden jaar een der leiders van het op roer. Hij kwam bij het later gevolgde proces tegen de revolutionairen vrij met storting van tienduizend roebels als onderpand voor verder goed gedrag. Hij is nu behalve de tienduizend roe bels ook zijn leven kwijt. Uit Washington wordt gemeld, dat Taft, de Amerikaansche minister van oorlog, van Magoon, de gouverneur van Cuba, tijding heeft ontvangen dat in verschillende streken van Cuba de toe stand onrustig is an benden aan het plunderen zijn getrokken. Op verzoek van Magoon heeft generaal Bell groote versterkingen gevraagd. De plattelands militie is niet voldoende, om de on lusten te onderdrukken. „In sommige kringen (te Washington wordt dit als een teeken beschouwd dat de Cubaan- sche burgerlijke overheid niet bij mach te is, den vrede op het eiland duur zaam te handhaven. De New York World bevat het vol gende, op sensatie berekende telegram uit Havana: Magoon, de waarnemende gouverneur, heeft een onderzoek gelast naar zekere berichten die te zijner kennis moeten gekomen zijn, volgens welke de Japan ners bezig zouden zijn tegen de Ame rikanen op Cuba, op de Filippijnen en op Hawaï een opstand aan te stoken, die in Februari zou moeten uitbreken. De inlichtingen aangaande het plan voor den opstand zouden aan Magoon medegedeeld zijn door Pardinas, een regeeringsambtenaar. Vijf Japanners zouden fotografieën genomen en plan nen van de verdediging van Havana in handen gekregen hebben. De ge heime politie gaat die Japanners sedert drie weken op last van Magoon na, maar men hindert hen niet. In de goudmijnstreek van den staat Nevada zijn de laatste weken brutale ertsdiefstallen gepleegd. Een groep mijn werkers, meer dan 100 man sterk, hield zich daar op groote schaal onledig met het stelen van gouderts. Het mijnbouw- bedrijf in Nevada is n.l. den laatsten tijd zeer voorspoedig geweest; en bij tal van mijnen liggen de bewaarplaat sen volgestapeld met rijk gouderts. De bestuurders der mijnen wisten reeds lang, dat door de arbeiders werd gestolen maar daar er in de mijnstreek voortdurend gebrek aan werkkrachten bestaat, werd door de directies niet al te scherp toegezien. Hierdoor werden de dieven steeds brutalerzij organi seerden zich en begonnen op groote schaal voor eigen rekening gestolen gouderts naar San Francisco te zenden. Toen het al te kras werd, grepen de directies in. Zij lieten te Reno in Ca- lifornië een spoorwegzending gestolen erts, ter waarde van 25000 dollars in beslag nemen en de zaak zal nu voor den rechter komen. Naar beweerd wordt, hebben de mijn werkers, die deel uitmaakten van de bende, een „winst" gemaakt van de man c.a. f 12000 per maand, de zeer hooge arbeidsloonen nog niet eens mee gerekend. Te Berlijn is van het oorlogsterrein in Zuid west-Afrika ambtelijk bericht ontvangen dat de stam der Bendel- zwarten zich onderworpen heeft. Jo hannes Kristiaan met zijn vertrouwdste aanhangers heeft zich bij luitenant ko lonel Estoff ter onderwerping aange meld. Het aantal mannen is 120, dat van de ingeleverde geweren 120. In regeeringskringen koestert men het vertrouwen, dat de oorlog nu spoedig gedaan zal wezen. Uit het Westen van Duitschland, uit België, Frankrijk en Engeland komen berichten van sneeuw en sneeuwstormen die bet tram- en treinenverkeer be lemmeren. Uit enkele der zuidelijke staten ko men weer berichten omtrent ernstige botsingen tusschen blanken en negers. De Londensche Daily Mail verneemt daarover, via New York, nog het vol gende. In het stadje Wabalak ontstond in een tram een twist, welke uitliep op een vechtpartij. Twee negers werden daarbij doodgeschoten door den blan ken wagenbestuurder. Spoedig daarop was de heele streek in rep en roer. De negers hadden zich gewapend en waren te hoop geloopen. Troepen, die van el ders' waren opgeroepen, kwamen nog juist bijtijds; de gewapende negers ver lieten de stad en trokken zich terug in e6u naburig bosch, waar zij zich verschansten. Tot een bepaald treffen is het nog niet gekomenwel worden af en toe schoten gewisseld tusschen bijde partijen. Men vreest, dat het tot ernstig bloed vergieten zal komen. Te Leavenworth, in Kansas, hebben bereden negersoldaten een brutaal stuk je uitgehaald. Zij bielden een tram te gen, sloegen de ruiten stuk, molesteer den de passagiers en sloegen wagen bestuurder en conducteur. Deze, en nog andere dergelijke voorvallen hebben in tal van zuidelijke staten een zeer ern stige gisting teweeggeroepen. De Daily Express meldt dat het in de marinekazerne te Portsmouth nog al tijd niet pluis is en dat de bevelvoerende officier strenge maatregelen neemt. Een matroos die toen de commandant 's avonds in de cantine de ronde deed, spottend gekucht had, beeft 42 dagen gevangenisstraf gekregenverscheidene stokers zijn op staanden voet als „on- gewenschten" ontslagen enz. De Madrileensche Imparcial meldt dat het gemeentebestuur van Tondra, in de buurt van Barcelona, geseind heeft dat overstroomingen van de rivier Campers groote schade hebben aangericht. Een dorp is geheel van het verkeer afgesne den, het spoorwegverkeer naar de Fran- sche grens is gestoord, zoodat de goe deren overgeladen moeten worden. In de buurt van Rajadell (Span e) beeft de politie de hand gelegd op eene Carlistiscbe bende van 12 man, die gevankelijk naar Barcelona werden over gebracht. Woensdag werd daar op een der pleinen een bom geworpen, waar door een persoon gewond werd. Drie verdachten zijn in hechtenis genomen. De bijeenkomst van de Nationale Vergadering, waarin werd beraadslaagd over het voorstel van den troonopvol ger tot invoering van een Senaat in Perzië, heeft een stormachtig verloop gehad. Parlement en regent staan vij andig tegenover elkaar. De Nationale Vergadering weigerde beslist, zich met het voorstel van den troonopvolger te vereenigen. Mocht deze probeeren, zijn zin door te drijven, dan zullen de volks vertegenwoordigers de markten en ker ken gesloten verklaren. Ouder de be woners van Teheran heerselit éenige opwinding. Het aanvankelijke voorstel van den troonopvolger is later nog verscherpt. Niet 30, maar 40 van de 60 Senaats leden zouden door de regeering worden aangewezen, wat natuurlijk de beteeke- nis der Nationale Vergadering geheel te niet doet. BINNENLAND. Men schrijft uit Utrecht: Het bekende carillon van den Dom toren te Utrecht, dat geruimen tijd stil heeft gestaan, teneinde eene belangrijke herstelling te ondergaan, zal waarschijn lijk spoedig weder in gebruik worden gesteld. Het is mifschien niet ondienstig thans een en ander over dit beroemde speelwerk mede te deelen. De klokken zijn gegoten in 1663 en 1664. In 1666 was het geheel klaar en kon in gebruik worden genomen. Het carillon telde tot dusverre 42 klokken, hetgeen thans dooreb ij voeging van cis en dis (groot octaaf), welke klokken 4000 K.G. wegen, tot 44 is gestegen. Het carillon van den Dom is een der grootste, zoo niet het grootste der torenspeelwerken. Van 1666 tot aan deze herstelling heeft het klokkenspel geen noemens waardige reparatie ondergaan. Het ijzer werk, waaraan de klokken hingen en dat aan alle weer en wind was bloot gesteld, had natuurlijk in die 250 jaar veel geleden. Men kon met de vingers stukken verteerd ijzer er van afbreken. Op de klokken zelf heeft in al die ja ren de weersgesteldheid haar invloed niet doen gelden. Het ijzerwerk, de zoogenaamde klok kenstoel, is geheel vernieuwd en heeft eenigszins den vorm van den Eifeltoren. Vroeger hingen de grootste klokken boven in de klokkenstoel, maar, daar hierdoor de groote klokken de kleine zeer overstremden, zijn thans de klok ken juist omgekeerd opgehangen. Hamers en klepels, waarmede de klokken bespeeld worden, zijn alle ver nieuwd. Het mechaniek voor heel en half uur en vijftien minutenspel was gedurende de ruim twee eeuwen zeer versleten, hoewel rondsels en tandra deren onbegrijpelijk goed gebleven wa ren. Een bewijs van het prachtig ma terieel dat in dien tijd gebruikt werd en van het degelijk werk uit die dagen. De groote stalen cylinder, waarop de noten voor heel en half uur gestoken worden, een meesterstuk van smeed kunst uit die dagen, is gebleven. Er zijn echter, om op een nieuwe, meer practische manier muziek He kunnen steken, ruim 25.000 gaten in geboord. Deze gaten zijn geboord met een boormachine, die elf gaten tegelijk boorde. Dit boren door bet dikke staal van den trommel is een zeer groot werk geweest en heeft ongeveer twee maanden vereischt. Een 2 P.K. electro motor dreef het boorwerk. Ook is een nieuwe windvleugel aangebracht, die dit voordeel boven den vroegere heeft, dat bij zichzelf regelt, zoodat, wanneer de trommel bijvoorbeeld veel tonen tegelijk aan moet slaan en daarvoor dan veel kracht noodig is, hij vanzelf vlugger gaat loopen, en dien loop weer matigt, wanneer de trommel minder te verrichten heeft. Het nieuwe systeem van noten uitsteken komt in 't kort hierop neer dat, waar vroeger versteek- pennen gebezigd werden van verschil lende lengten, naarmate zij in het be gin of verder in den maat voorkwamen, nu versteekpennen gebruikt worden van ééne grootte en één model. Deze nieuwe pennen kunnen op den trom mel voor- en achteruit geschoven wor den, zoodat elke maatverdeeling nu op het klokkenspel kan toegepast wor den, terwijl vroeger alleen maar in 4- kwartsmaat kon verstoken worden. De oude klokken zijn gegoten door den beroemden Hemony. Het vernieuwingswerk is uitgevoerd door den heer J. H. Addicks, van Am sterdam, die ook de ontwerper is van den nieuwen klokkenstoel en de uit vinder van het versteken volgens het nieuwe stelsel. gebracht aan den nieuwen burgervader, 't regent gelukwenschen en Z'n Edel achtbare acht zich verplicht tot dank een grandiose fuif te geven. Hoe er feest gevierd werd weten we niet, maar uit betrouwbare bron is ons verzekerd, dat de champagne-voorraad in 't dorp geheel is uitgeput. Tot zoover ging alles uitstekend en waarschijnlijk was ook de rest heel goed van stapel geloopen, indien men maar niet tot de treurige ontdekking geko men was, dat de heele burgemeesters benoeming een misplaatste grap was en 't telegran van a tot z verzonnen 1 Mu is de teleurstelling groot in D. Ruim vier jaar geleden werd door den officier van justitie te Amsterdam bevel tot inhechtenisneming uitgevaar digd tegen iemand, die in Mei en Juni van het jaar 1902 voor een bedrag van niet minder dan f 16,000 aan valsche wissels op naam van zijn oom had uit gegeven. Het mocht der justitie intus- schen niet gelukken de hand op den man te leggen, daar deze naar Londen uitweek. Van Londen verhuisde hij naar Antwerpen en dreef ten slotte de bru taliteit zoo ver, naar Amsterdam terug te keeren. Daar ter stede wist de ver dachte gedurende twee jaar onopgemerkt te vertoeven. De Biljart-Academie zou hem echter noodlottig zijn. Hij werd een zeer ge trouw bezoeker van die inrichting in de Warmoesstraat, waar hij op een goe den dag met een der andere bezoekers een woordenwisseling kreeg over een oude schuld, dateerende van voor zijn vertrek, bij welke gelegenheid 's mans doopceel vrij duidelijk werd gelicht, althans een rechercheur van politie, die daarbij tegenwoordig was, vond in het gesprokene voldoende aanleiding eens de telegrammen en politiebladen door te snuffelen, welk onderzoek tengevol ge had dat de recherche den volgenden dag aan de deur der Academie post vatte en onzen man uitnoodigde even naar het bureau mede te gaan, waar zijn indentiteit voldoende kon worden vastgesteld, om hem in voorarrest te stellen. De Tijd vestigt de aandacht op het volgende De wet hier te lande verbiedt niet het vrijelijk uitveeren van honden, uit door hondsdolheid besmette plaatsen. Nu is nog voor eenige weken te Nijmegen een collie, die uit Eindhoven kwam, dol ge worden, en worden uit Eindhoven en omstreken herhaaldelijk honden te koop aangeboden en verzonden. Dit is een gevaar. Over het geheele land wordt op deze manier de ziekte verspreid, mis schien voor jarenlang gevaar voor mensch en dier. Onder het opschrift: „Bitterearmoede" meldt de Ned. 't Is pas gebeurd in een onzer pro vinciehoofdsteden. Voor eenige dagen vervoegde zich bij een gezeten winke lier een knaapje, vragende om een kisje. Gedacht werd aan een stijfsel- of een soort pakkistje en men meende, dat de jongen het behoefde, om een konijnen duivenhokje of iets dergelijks te ver vaardigen. Daar men het zoo spoedig niet bij de hand had, zeide men het te zullen laten aanreiken, 't Was maar even om den hoek, in een zijstraatje, waaraan de achterkant van het pakhuis grensde. Wat de brenger oogen opzette, toen hij bemerkte, *dat het kistje dienst moest doen, niet: als verblijfplaats voor rede- looze wezens, maar voor een pasgeboren wereldburger, die als zesde spruit in een arm gezin een plaatsje had gevraagd en voor wiens komst zoo goed als niets in gereedheid was. Bittere armoede was de oorzaak. De medelijdende winkelier zorgde voor een betere ligging van den kleine. De Arnh. Ct. meldt Te D. is de burgemeestersplaats vacant. Verschillende „gegadigden" heb ben gesolliciteerd en onder hen ook een der raadsleden, zekere heer T. Daar komt een dezer dagen een officieus telegram uit den Haag, van den afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het district, dat de heer T. benoemd isOfficieel is 't nog wel niet, maar burgemeester is-i. Groote vreugde in D.Een serenade wordt voor de Rheumatiek. Prijs f 1.75 de doos, 1 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. ADVERTENTIEN. t i® ma wj i HËL4\(^I1JK StEUICllT! Hiermede berichten wij onze Cliëntèle de ontvangst van een fraaie sorteering Manu facturen, gemaakt en ongemaakt. Dames- Halsdoeken, Bonten, Rokken, Wollen en Fantasie Dekens, Bedspreien, gestikte en Molton Dekens, Bever, Baai, Gezondheids- Corsetten in alle grooten en Karpetten. Alles aan concurreerende prijzen. Prima KAPOK en VEEREN voor enz. IBreestraat, BiEU*S»Ë>. De ondergeteekende bericht, dat hij heeft 1LLESOORTEN Nieuwe H fllandscne en Enje'sche Jams, Aardbeien, Frambozen, Ker sen, Abrikozen, Oranjemarmelade, Bessen, Frarmozen en Bessen. Verder: Abrikozen, Perzik, Annanas en Kersen. Verder alle soorten en aanverwante Artikelen. Aanbevelend, Heusden. Indien gij aan rheumatiek lijdt wordt u een goede gelegenheid ge boden u daarvan te verlossen. Gij kunt c uzelf van genezen en spoedig ook, indien gij uwe vooroordeelen en uwe ongeloovigheid wilt ter zijde zetten. Alle apothekers en drogisten verkoopen de Pink Pillen. De Pink Pillen genezen de rheu matiek op de eenige wijze waarop zij kan genezen worden. Het urine-zuur en de urine-zure verbindingen der vergiften zijn de oorzaak der rheumatiek. Die zetten zich af in de weefsels, de vaten en de gewrichten. Om de genezing volkomen te ma ken moeten die afzetsels worden op gelost en weggevoerd. De Pink Pillen zijn het oplossings middel, bovendien wekken zij de lever, de nieren en de ingewanden, organen die wegvoeren, tot eene verhoogde werkzaamheid op. De Pink Pillen zijn onschadelijk, haar gebruik kan slechts goed doen. Onder beleefde aanbeveling, ZalmKreeft, Sardines, LunchtongAnsjovis, Paling in gelei, Garnalen in gelei, Vruchten op sap, zooals:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 5