jl. in den sneltrein tusschen Bernau en Bifsental aangerand te hebben. Het zijn twee bekenden van de Berlijnsche po litie, de 18-jarige Heine, die in een verbeterhuis heeft gezeten, eu de 26- jarige blikslager Waltersdorf. De ka merheer heeft in Heine zijn aannrander herkend. Een brutale treinaanslag is gepleegd tnsschen Turijn en Modane, op de Fran- sche giens, in een eerste klasse-afdee- ling van den expres RomeParijs. Te Turijn stapte een jonge man in den coupé, waarin zich alleen bevond een Engelsche dame, een zekere miss Lowe. L)e reiziger zette zich neer en viel oogenschijnlijk spoedig in slaap. Miss Lowe volgde dat voorbeeld, niets verontrustends argwanende. Plotseling werd zij wakker en zag zij haar reisgezel voor haar staan met een hamer in de hand, waarmee hij haar verscheiden keeren op het hoofd sloeg tot ze bewusteloos werd. Haar aanvaller roofde toen haar portemon- naie en juweelen en sprong vermoedelijk vlak voor Modane uit den trein. Toen Miss Lowe werd gevonden was zij nog bewusteloos. Een dokter werd geroepen, die overbrenging naar Chambery ge lastte, omdat er te Modane geen zie kenhuis is. Daar werd trepanatio toe gepast. Toen de gekwetste bijkwam gaf ze haar adres te Londen en eenige andere inlichtingen. Haar toestand baart groote zorg. Haar schedel is stuk geslagenzij is door bloedverlies zeer zwak. Te Bussolina is een man gevangen genomen, wiens portret de zieke niet herkende. Zoodra zij wat beter is zal de man naar Chambery worden over gebracht. Behalve de juweelen zou de roover 25C0 francs aan contanten in handen hebben gekregen. Zondag heeft de nieuwe Sjah van Perzië de vertegenwoordigers der ver schillende staten ontvangen, die hem met zijn troonsbestijging kwamen ge- lukwenschen. De vertegenwoordiger van Spanje hield een korte toespraak. De tweede zoon van den vorigen sjah is ernstig ziek. Volgens een ge rucht heeft hij zich van't leven trach ten te berooven. Volgens karavaanberichten heeft de derde zoon zich reeds tot sjah uitge roepen. Te Sewastopol is een bommenaanslag gepleegd op een kolonel van politie. Zijn vrouw en twee politieagenten wer den gekwetst; hijzelf bleef ongedeerd. De daders ontsnapten. Volgens een bericht uit New-York, zegt Hudson Maxim, dat hij een torpedo heeft uitgevonden, die door eigen stoom voort bewogen, even ver draagt als de grootste stukken snelvuurgeschut op liuieschepen. Het bezwaar, dat torpedo booten de schepen, die zij moeten aan vallen, slechts met groot gevaar voor zich zelf dicht genoeg kunnen naderen om ze te treffen, ver alt daarmee. Vol gens den uitvinder zal zijn torpedo den geheelen zeeoorlog veranderen. Haldane, de Engelsche minister van oorlog heeft ambtelijk medegedeeld, dat hij het tunnelplan, wegens het daaraan verbonden gevaar, niet kan steunen. De Western Union Telegraph Com pany heeft berichten ontvangen, vol gens welke de stad Kingston (eiland Jamaica) door een aardbeving is ver woest en een groot aantal menschen omgekomen is. In overeensttemming met dit tele gram meldt het Deensch-Westindische telegraafstation te Hollandbav, dat de schokken voortduren en iedereen buiten de bouwvallen kampeertde stad staat in brand. Tijdens de godsdienstoefening is de kerk te Veggia Abbate bij Palermo Zon dag ingestort. Veertig kerkgangers wer den onder het puin begraven. Aanvan kelijk werden slechts twee dood en en twaalf zwaarverwonden voor den dag gehaald. Men beweert, dat er een anarchis tisch komplot tegen het leven van graaf Witte ontdekt is. Twee mannen hadden opdracht gekregen het dood vonnis ten uitvoer te leggen. Maar vrienden van Witte bezorgden hem portretten van de twee belagers van zijn leven. Deze gaf daarop aan de po litie kennis, dat de beide mannen, van wie de portretten genomen waren, da gelijks voor zijn ramen zag heen en weer loopen. Na eenige nasporingen te hebben in gesteld besloot de politie tol een huis zoeking in de woningen van drie werk lieden. Daar ondervond zij echter hevig verzetde lichten werden eensklaps bij haar komst uitgedraaid en daarna werd op baar gevuurd. Twee commissarissen en twee agenten werden gedood drie agenten gewond. De aanvallers ont snapten. Bij het afbreken van een zilversmids winkel te Londen zijn er 150 doozen vol zilveren voorw erpen ter waarde van meer dan f 7000 voor den dag gekomen. Uit de modellen van de trekpotten, koffiepotten, biscuittrommeltjes, enz., valt op te maken, dat ze stellig twin tig jaar oud zijn. Ze zullen zijn ver borgen door een bediende, die ze heeft willen stelen, maar daartoe niet den moed of de gelegenheid heeft gehad. Uit Napels wordt gemeld dat de Stromboli in beroering is. Een half uur lang is een aschregen op het om liggende land neergedaald. Op Hawaï is de Maunaloa bezig te werken.' Stroomen lava vloeien langs de hellingen van den berg af. Er zijn dertig lichte aardschokken gevoeld en de top van den krater is ingestort. Laffan meldt uit Rome dat een zeven tigjarig man te Milaan, zekere Victor Linia, die het leven moede was, op een oorspronkelijke manier zelfmoord heeft begaan. Hij verzwolg zooveel bus kruit als hij maar kon, legde toen wat kruit op zijn tong en bracht er een brandende lucifer bij. Een geweldige ontploffing volgde en de buren die op den knal af kwamen loopen, vonden van den man niets meer dan flarden vleech die aan den muur kleefden. Twee advokaten te Frankfort a/Main hebben van een Hamburgsche firma opdracht gekregen beslag te doen leggen op eenige tijgers, waarmee de dierentem mer Heurichsen sedert Kestmis in het Albert Schumann-Theater te Frankfort optreedt. Eigenaar van deze tijgers is de Amerikaan Bostock, thans verblijf houdende in Parijs, die de Hamburgsche firma leelijk bedrogen moet hebben. Hij heeft haar den ponny Tom Tit verkocht, welk paardje door zijn prachti- gen staart een circusberoemdheid ver kregen heeft. Maar toen de ponny te Hemburg aankwam, moet zijn gebleken, dat het een valsche, een aangeplakte staart is. De firma vraagt nu terugbeta ling van den koopprijs en heeft in verband daarmee de vermelde opdracht gegeven. De Daily Mail verneemt uit Teheran De nieuwe Sjah heeft Amir Bahadoer- sjan, den particulieren schatbewaarder en bevelhebber van de lijfwacht van den vorigen Sjah, verbannen, blijkbaar wegens zijne kuiperijen ten bate van de aanspraken van den tweeden zoon van den overleden Sjah, welke allesbe halve in de gunst staat van den nieuwen vorst. Integendeel, deze heeft hem de sterfkamer uitgewezen, toen hij daar bij den dood van den Sjah heftig te keer ging- Vrijdag is te New York uit Honoloeloe bericht ontvangen, dat de vulkaan Mau- nalao op Makoeaweoweo in werking is gekomen. De vlammen, die uit den krater te voorschijn komen, zijn honder den mijlen in den omtrek zichtbaar. Tal van scheuren zijn ontstaan in de zijwanden van den berg. De lava, welke daaruit stroomt, bedekt de sneeuw op de bovenhellingen. In den omtrek van den berg zijn tot 30 aardschokken gevoeld. Weer is een Franscha onderzeesche boot gezonken, te Cherbourg, deze maal zonder menschen mee naar de diepte te nemen. De onderzeesche boot Alge- rien lag in het arsenaal, er was niemand aan boord. Zij is plotseling verdwenen niemand weet hoe. Duikers hebben haar op den bodem van het water zien lig gen, overzij gevallen. Hieuws. HEUSDEN, 16 Jan. In de j.l. Zaterdag gehouden vergadering der alhier zetelende gezondheidscommissie zijn benoemd als deskundigen tot bijstand van de Commissie in zake het toezicht op de naleving der verordeningen als bedoeld in art. 1 der Woningwetde heeren L. G. de Graaf, opzichter van het Waterschap ,,'t Oud Land van Altena" en G. A. van Stokkum, aannemer te Vlijmen. Deeerste is belast met het toezicht in de gemeenten Dewerken, Sleeuwijk, Wer kendam, Almkerk, Meeuwen, Andel, Gies- sen, Rijswijk en Woudrichem; de andere zal werkzaam zijn te Heusden, Wijk, Veen, Heesbeen c.a., Drongelen, Baardwijk, Dru- nen, Nieuwkuik, Vlijmen, Bokhoven, He- dikhuizen, Herpt en Oudheutsden. In dezelfde vergadering is o.a. behandeld eene klacht van eenige bewoners van den Visschersdijk te Woudrichem, over slecht water uit een pomp op dien dijk, waar omtrent door eene subcommissie een onder zoek zal worden ingesteld. Aan deze commissie is tevens opgedragen een onderzoek in te stellen aangaande den toestand van eenige woningen, in die ge meente, die öf verbetering behoeven, öf wellicht voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking komen. Een punt van bespreking hebben uitge maakt de keeten in den Biesboschde com missie is van oordeel, dat deze keeten niet kunnen worden aangemerkt als ter tijdelijke bewoning bestemd, zoodat daarop de ge wone bepalingen der bouwverordeningen.! van toepassing zijn, zoolang geene bijzon dere voorschriften hieromtrent zijn vastge steld. an den heer Hoofdinspecteur waren in gekomen eenige door den woninginspecteur den heer Bleijs, vervaardigde teekeningen van keeten, die als typen zouden kunnen dienen. Aan de Administratie van het Kroondo mein en Z. Exc. den Minister van Finan ciën zal worden verzocht, om indien keeten worden gebouwd in den Biesbosch voor zoover die tot het district behoort de plannen daarvan ten fine van advies te zenden aan de Commissie. De aandacht van belanghebbenden zal door de Commissie gevestigd worden op de verontreiniging der buitengracht van het fort „Steurgat", te Werkendam, door de Suikerfabriek aldaar, welk water door de arbeiders der fabriek als drinkwater wordt gebezigd. Door eene subcommissie zijn voorts ver slagen uitgebracht omtrent het door haar ingestelde onderzoek omtrent: a. eenige voorgekomen typhus-gevallen in Woudrichem b. Een bij het gemeentebestuur van Alm kerk ingekomen aanvrage om vergunning tot oprichting eener konijnenslachterij. Bij besluit van den heer Commissaris der Koningin is tot veldwachter dezer ge meente benoemd N. v. de Wiel, te Herpt. De fanfare St. Caecilia uit Ammer- zoden (directeur de heer Baselaar) gaf Zon dagavond in het hotel „Het Wapen van Amsterdam" alhier een groot concert. Het programma was goed samengesteld en vol variatie, zoowel door de keurig uitgevoerde solo van den heer G. F. van Bokhoven, als door de komische scènes. Er was een groot en dankbaar publiek. Caecilia heeft eene aangename herinnering achtergelaten. Maandagavond ten circa half vijf ure werd alhier en in de omgeving door ver schillende personen een doffen slag gehoord en in westelijke richting eene groote vlam voor een oogenblik gezien. Toen was alles weder stil en men verdiepte zich in de oor zaak. Later vernamen we dat er eene ont ploffing aan de gasfabriek te Waalwijk had plaats gehad. Ons heden persoonlijk overtuigende, zagen we een gedeelte van bedoelde fabriek inge stort en van de aangrenzende gebouwen de spiegelruiten en andere ruiten weggeslagen. We vernamen, dat op een oogenblik dat èn Directeur èn Boekhouder afwezig waren er vermoedelijk een klein lek in de zuive- ringskist is ontstaan. De nu uitstroomende gas drong door tot in de z.g. motorkamer en vatte, door het vlammetje van den gas motor, vlam, zocht een uitweg en sloeg met een harden dreunenden slag een buiten muur voor een groot deel weg en lichtte het dak een meter in de hoogte, dat daar na op dezelfde plaats weder terugkwam, natuurlijk met het meerendeel gebroken pannen. Gelukkig zijn er geen ongelukken aan verbonden. De stoker was in een ander ver trek. Direct groote consternatie; maar er kwam geen storing in den aanvoer van gas, zoodat vele lichten bleven branden. De gasfabriek is eene onderneming der gemeente en was verzekerd. De schade aan de omliggende huizen zal vermoedelijk wel voor rekening der gemeente komen. De tijd zal dat wel leeren. Toch zegt men, is de schade, buiten fabriek en Directeurswoning, geen f 1000. WERKENDAM. Hedenavond zal in de Nutszaal voor de Nutsleden en genoodigden als spreker optreden de heer Julius Brongers van Amsterdam. De nieuwe hakkersvereeniging, die Zaterdag 1.1. ten herberge van J. B. Zwets werd opgericht, met het doel lotsverbetering te verkrijgen, heeft reeds 151 leden. Het bestuur is samengesteld als volgt J. van Oord, pres.; C. Schaddelee, vice- pres.; A. Schaddelee, secr.; A. Paans, penn. en J. van Oorschot, commissaris. Besloten werd da contributie op 10 cents per week te stellen en in den loop van 14 dagen een spreker te laten komen. Op verzoek vermelden we, dat Vrij dag a.s., 's avonds 7 uur, ten herberge van Wink, eene vergadering zal worden gehou den van belanghebbenden en belangstel lenden in een te vormen vereeniging van werkverschaffing, tevens arbeidebeurs. DRONGELEN. De bevolking der ge meente bestond op 31 December 1905 uit 225 m. en 206 vr., dus 431 zielen. Zij ver meerderde in den loop van 1906 door ge boorte met 4 m. en 6 vr., totaal 10; door vestiging in de gemeente 7 m. en 8 vr., totaal 15. Verminderde door overlijden met 5 m. en 2 vr., totaal 7door vertrek met 6 m. en 7 vr., totaal 13; zoodat de bevol king op 31 Dec. 1906 bestond uit 225 m. en 211 vr., totaal 436 zielen. Levenloos aangegeven 1 en gesloten huwelijken 2. De mazelen zijn in zoover geweken, dat de ^openbare school, die door ontvolking wegens de ziekte gesloten was geweest, weder geopend is kunnen worden. HERPT, 14 Jan. In de Vrijdagavond alhier gehouden vergadering van veehou ders, uit Herpt, Oudheusden, Hedikhuizen en Haarsteeg, werd besloten eene stoom- zuivelfabriek op te richten. Deze fabriek zal worden gebouwd te Herpt, op een ter rein nabij de Luttelherptsche brug. Staande de vergadering werd de melk- opbrengst van 285 koeien toegezegd (heden is reeds het getal van 300 overschreden), terwijl het vooruitzicht bestaat dat dit zal stijgen tot pl.m. 500. Er is eene commissie benoemd die thans de verdere plannen enz. moet uitwerken. Wij brengen hier gaarne een woord van hulde aan den emstigen wil en de eens gezindheid der belanghebbenden, terwijl wij niet kunnen nalaten hen, die het ini tiatief namen en de koe zoo krachtig bij de horens namen, openlijk een eere-saluut te brengen. Wegens den hoogen waterstand moet door het veer alhier van dijk tot dijk ge varen worden, zoodat de overtocht meer dan eens twee maal zoo lang duurt. VEEN. Aan het hulppostkantoor alhier werd over het afgeloopen dienstjaar, ten dienste der Rijkspostspaarbank, ingelegd een bedrag van f 5224.65, verdeeld over 86 inlagen, terwijl 10 nieuwe boekjes wer den uitgegeven. ANDEL. Voor de inschrijving der Na tionale Militie hebben zich alhier 6 jon gelingen aangemeld. MEEUWEN. Na des voormiddags be vestigt te zijn door den consulent ds. Van Asch te Eethen naar aanleiding van Hebr. 13 17 deedt den nieuwe leeraar bij de Ned. Herv. Gem. alhier des namiddags zijn in trede met 2 Cor. 520b. Beide keeren was een vrij groote schare, ook uit naburige plaatsen, in het kerkgebouw bijeen. Van de ringpredikanten waren aanwezig ds- Klaassen van Dussen en Lindenborn van Babiloniënbroek en in den namiddag mede die van Doeveren en Genderen. Zoowel des morgens als des middags zong de ge meente den jongen leeraar het 3de vers van Psalm 134 toe. BRA.KEL. De voerman C. v. d. Meijden te Brakel had gisteren een ongeluk, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Hij had met zijn jong paard een vracht aar dappels gehaald en moest voorbij den korenmolen. Juist werkte de machine en door dit leven, dit „poffen", sprong het paard ter zijde en stortte met kar en aar dappels in een vijver. C. v. d. Meijden kreeg hierbij de kar tegen zijn borst, waar door hij enkele oogenblikken slecht adem kon halen. Kar, aardappels en paard werden spoedig op het droge gehaald. Alleen waren de aardappels ongeschikt om verzondeD te worden. Dit was gelukkig het eenige na deel, dat C. hierbij ondervond. SLEEUWIJK. Zij, die dienst willen nemen bij de zeemilitie, moeten zich daar toe voor 1 Febr. a.s. aangeven ter gemeente secretarie, waartoe elke werkdag tusschen 9 en 12£ uur gelegenheid bestaat. In het jaar 1906 is aan het hulp kantoor der posterijen alhier in de Rijks postspaarbank ingelegd f 4316.14, verdeeld over 362 inlagen. Terug betaald werd f4671.87. Voor deze gemeente moeten voor de lichting 1907 ter volledige oefening 7 man schappen worden ingelijfd en tot korte oefening 3. WIJK. De mazelen, die hier voor eenige weken zoodanig heerschten, dat een groot deel der leerlingen de school verzuimden zijn thans vrijwel geweken. Daarentegen heeft zich een geval van roodvonk voorge- gedaan. 'tls te hopen, dat deze ziekte zich tot dat enkele geval beperken zal. Naar wij vernemen is het bestuur der Gendersche Coöperatieve Roomboter fabriek „Op hoop van Zegen" voornemens op een nader te bepalen avond van deze of de volgende week een publieke samen, spreking te houden met veehouders alhier, teneinde het aantal vaste leveranciers te vermeerderen. Wel besteedt deze fabriek, die naar vetgehalte uitbetaalt, over 't ge heel hooger prijzen dan andere agenten, maar een bezwaar is het, dat zij, die willen leveren zich moeten verbinden voor een termijn van 12 jaar. Het mooie zachte weer is oorzaak, dat de werkzaamheden op het land, vooral spitten, weer een aanvang nemen, waarbij velen een stuk brood verdienen. Voegt men daarbij een groot aantal arbeiders, die aan de mandenfabriek de Vlijt werk vinden met teen snoeien, dan kan men wel be grijpen, dat de werkeloosheid hier thans niet bijzonder groot is, hoe erg het zich ook voor enkele weken bij den streng in gevallen winter liet aanzien. HEDIKHUIZEN. Een snoek van 20 pond, dat is geen alledaagsche, werd Zaterdag ge vangen door J. van Bommel alhier. Men heeft er een feestje van gemaakt en bij van de Griendt is er 's avonds om ge biljart en met 27 punten in 10 stooten werd een der spelers eigenaar. Rlnnenland. Aan de „N. R. Ct." wordt uit Bata via geseind: Op 4 dezer is op het eiland Saroeng Baoeng, ten oosten vau Nias, eveneens een vloedgolf en aardbeving geweest. Veel materieele schade werd daardoor aangericht. Ter assistentie is een stoom schip gevraagd. Voorzien van 10.000 hand teekeningen is een adres verzonden aan H. M. de Koningin, waarin naar aanleiding van het verzoekschrift der heeren Korthals Altes c. s., tot afschaffing van de loting vcor de Nationale Militie, wordt ver zocht hierop niet in te gaan. Indien toch, betoogen adress. de lo ting voor de Nationale Militie wordt afgeschaft en m. a. w. de algeraeene dienstplicht zal worden ingevoerd, is er slechts een stap noodig om te komen tot uitbreiding van het leger, 't Mag dan ook niet worden verzwegen dat, volgens algemeen gevoelen de a( tie tot afschaffing der loting tot ondergrond heeft: legeruitbreiding, d. w. z. afge scheiden van alle andere bezwaren, ver meerdering van lasten der Ned. onder danen, die ter wille van militaristische idealen onnoodig uit studie, uit betrek king of kostwinning gerukt zouden worden, wat adr. in 't absolute nadeel achten van handel en nijverheid, en dus ook in het nadeel des lands. En dan betoogt het adres nog: In dustriescholen en vakonderwijs vooi mid denstand en arbeiders, ziekte- en inva liditeitsverzekering, ouderdomspensioe nen, betere regeling van de arbeids- en rusttijden, beteugeling der huisin dustrie, invoering van publiekrechtelijke beroepsorganisatie, sociale rechtspraak enz. enz. zijn absoluut noodig in het hygiënisch en sociaal belang van 't volk en voor een krachtige ontwikke ling van handel en nijverheid. En voor al deze zaken kan niets of weinig wor den gedaan, omdat leger en marine een ontzaglijk percentage der belastin gen eischt. Men meldt uit AVaalwijk: Maandagmiddag ten omstreeks half vijf werd plotseling een vreeselijke knal waargenomen, zoodat de ruiten in bijna de geheele gemeente daverden. Het bleek weldra dat er een ontploffing in de gasfabriek, staande in de kom der ge meente, had plaats gehad. Een der zui- veringskisten was uit elkander gespron gen en door den kolossalen luchtdruk werden de muren uit elkander gedrukt, het dak afgeworpen, de ramen, kozij nen en deuren van de tegenovergelegen woningen ingedrukt, de lampen van de zolders geworpen, dit alles over een afstand van 50 meter; 't was eene groote verwoesting. Brandweer en politie waren spoedig ter plaatse, omdat groot gevaar voor een hernieuwde ontpoffing bestond, daar nog in dit lokaal een tweede zuiverings- kist aanwezig was; gelukkig werd dit afgeweerd en de brand, die ontstaan was, in een paar uur gebluFcht. Een wonder mag het heeten, dat er op dit drukke uur juist niemand voor de fabriek was, en ook geen werkman in dit gedeelte der fabriek, alleen wer den eenige personen in de tegenover gelegen woningen door glasscherven gewond. De oorzaak is nog niet bekend men denkt aan lekkage. Assurantie dekt de schade. Een heele bezending blikken met geconserveerde groenten, 15 k 20,000 blikken, gevuld met andijvie, doperw ten en snijboonen, is door de keur meesters van den gezondheidsdienst te Amsterdam afgekeurd. Een dekschuit had de lading aangebracht uit Medem- blik, met bestemming voor een firma aan den Binnenkant, doch bij onder zoek bleek, dat de inhoud, blijkbaar lang geleden ingemaakt, bedorven was. Op last van den gezondheidsdienst is de heele zending per kar naar de Stads- bolt gebracht, en daar zal men wel af doende gezorgd hebben dat er niets van in omloop is gebracht. Zaterdagnacht te ongeveer half twee ure werd bij de wed. Essens te Oss, in manufacturen en koloniale waren, een ruit ingeslagen met een veevoeder stamper. Het was een slag alsof er een kanonschot afging. De daders waren nog in de gelegenheid om eenige rollen manufacturen en dekens mede te nemen. Op de verschijning van een buurvrouw, die bij de zieke dochter des huizes waakt, kozen de onverlaten het hazen pad. Het meisje is, door deze gebeur tenis zeer geschrikt, ten volle bediend geworden. Brutaal is zeer zeker deze inbraak, daar de wed. E. vlak tegenover de ma rechausseekazerne hare zaak gevestigd heeft. Van dê daders is nog geen apoor bekend. De N. R. Ct. schrijft: Men deelt ons mede, dat de Neder- landsche kolonie te Rio de Janeiro besloten heeft aan onzen minister van bnitenlandsche zaken het verzoek te richten, dat in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Palm, de heer Robert Leyba tot consul-gene-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2