teit, die ten getale van 700 waren op- gek ini om den minister te hooren ii c/'c11Shaw voorspelde o. m. dat de t tigste eeuw een bitteren en reus- aohtigen handelsoorlog zal aanschouwen tusschen Engeland, Frankrijk, Duitsch- land en de Vereenigde Staten. Shaw zeide nog: „Het conflict zal vreeselijk zijnGod geve dat het niet zal leiden tot bloedvergieten." Aardbeving op Jamaica. De Evening Standard geeft het eerste volledige verslag van een ooggetuige omtrent de aardbeving te Kingston. Er werden drie schokken gevoeld, met een tusschenruimte van 3 minuten. De eerste was het hevigst. De stad scheen te worden onderst boven gekeerd. De gebouwen vielen in elkaar als kaarten huizen. Winkels en straten waren ge vuld met toeristen, die aan 't winkelen waren. Velen daarvan zijn verbrand. Licht, waterleiding, brandweer alles was in wanorde. Da wind joeg de vlam men langs de havende bewoonde ge deelten van de werven werden vernield winkels brandden af, kerken stortten in. De schouwburg is verwoest en het hos pitaal beschadigd. Het is nu volgepropt met gewonden en stervenden. He politie verklaart, dat er minstens 1200 «iooden zijn. Het standbeeld van koningin Victoria is in een aardspleet verdwenen. De rails van de trambaan zijn ver wrongen. J)e wanhoop en angst herinneren aan die van San Francisco. De heele stad zal weder opgebouwd moeten worden. Er zijn een groot aan tal spleten in den grond ontstaan. Niemand weet nog wat er in de an dere steden van Jamaica gebeurd is. In Spanish Town, de vorige hoofdstad, op 3'/s uur van Kingston, zijn, zegt men, de huizen ook beschadigd. MeD spreekt van een vloedgolf in Annotta- baai in het N., en van een gewijzigde kustlijn. Router seinde uit New-York, dat een handelshuis daar van Port-au-Prince op Haiti vernomen had, dat inde ha ven van Kingston de oevers wegzakken en men vreest, dat de he de stad in zee zal glijdenOp sommige plaatsen in de haven is het water reeds dertig en meer meters diep. De loodsen, die niet verbrand zijn, staan reeds onder water. Volgens een telegram van de Sun, van New-York, is Dinsdag de brand gestuit door het keeren van den wind. Het blad vernam ook, dat de batterij te Port Royal onder water staat en er twee kanonniers omgekomen waren. Ook in de bergen hebben de huizen van de schokken geleden. Een nieuwe voorstelling van dit be richt is, dat de schokken voorafgegaan werden door een geweldigen wind, vergezeld met duisternis. De blanken begaven zich toen meest buitenshuis; vandaar dat er onder hen betrekkelijk weinig slachtoffers waren. Andere telegrammen melden, dat vele menschen in de haven te water zijn gera .kt, den brand ontvloden en menigeen daarbij verdronken is. Op de schepen werden er 700 gered. Volgens de laatste berichten beperkt zich de ernstige schade op 't eiland tot Kingston. De negers te Kingston zijn geheel uit den band gesprongen. Duizenden hebben zich aan rum dronken gedron ken en plegen allerlei geweldenarij. Blanke vrouwen en kinderen heeft men op de schepen buiten hun bereik ge bracht. Zij plunderen flink, en aan het doorzoeken van puinhoopen en begra ven van lijken weigeren zij mee te doen. 's Nachts volgden er nog zeven lichte schokken, die de paniek verergerden en den uittocht uit de stad vermeerderden. Do gevangenis is ook in puin geval len. De gevangenen maakten echter geen gebruik van de gelegenheid en men :;ag ze spoedig, onder leiding van de cipiers, de puinhoopen opruimen en een tijdelijk onderdak maken. Het Engelsche ministerie van kolo- loniën deelde Vrijdag de volgende bij zonderheden uit een telegram van den gouverneur van Jamaica mede: De verwoesting van de aardbeving is bijna geheel beperkt tot drie ge meenten op het eilandKingston, Port Royal en St. Andries. Te Kingston is de brand bijna, tot staan gekomen. Al leen smeulen er nog steenkolen en houten overblijfselen. Het afgebrande gedeelte vormt een driehoek, waarvan het openbare park, de zee en Cuke- en Princess-street de zijden vormen en de parochie-kerk in het toppunt is. Die driehoek maaxt het 30ste gedeelte van de stad uit. Mtn schiet met het opruimingswerk in de verbrande wijk slechts langzaam op, aangezien de menschen zelfs niet voor het dubbele loon willen werken. Enkele lijken liggen nog onder de puinhopen. Gisteren (17 dezer) had men in het geheel 343 menschen begraven. In liet gasthuis te Kingston waren 440 gewonden opgenomen, terwijl er 60 naar Spanish Town zijn gezonden. De groote hoop kampeert in het park, op de ren baan en op de andere open ruimten. want de menschen willen zich niet binnenshuis wagen, zoolang het weer goed is. De winkels van levensmiddelen waren meest in de afgebrande wijk. Het is moedijk nieuwe voorraden te krijgen, de gouverneur laat echter voor- loopig markt houden. In verlaten hui zen en winkels zijn enkele diefstallen gepleegd. De bevolking gedraagt zich verwonderlijk geduldig, maar ook on verschillig. Ten slotte zegt de gouverneur dat de telegraafkabel gebroken is op on geveer 5 K.M. uit de kust en dat de twee telegraafkantoren verbrand zijn. De minister van marine to Washing ton heeft van de Hamburg-Amerika-lijn bericht gekregen dat, volgens door den kapitein van het stoomschip President te Port au Prince ontvangen inlichtin gen, de schepen die Kingston naderen de grootste voorzichtigheid in acht moeten nemen, aangezien de zeebodem door de beving gewijzigd en de vuur toren vernield is. Dit bericht dat van bijzonder belang wordt geacht is dadelijk overal heen geseind. IIEkllllMHklIfh Burgemeester en Wethouders van Heus- den brengen ter openbare kennis, dat de afgekondigde algemeene politie-verordening gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten ad. fl in afdruk verkrijgbaar is. Heusden, 16 Januari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. IMiialNrldlk lieuwH. HEUSDEN, 16 Jan. De Woensdag 1.1. gehouden vergadering ter bespreking van Protestantsche belangen, mocht zich in veel belangstelling verheugen. De zaal van „Concordia" was goed gevuld en degenen, die er waren zullen geen spijt van hun komst gehad hebben. Wel zullen er zijn die iets anders hadden willen hooren maar zij wisten bij den aanvang wat er gesproken zou worden. Ds. Lindenborn be gon met er op te wijzen, dat degenen, die meenden nu eens goed op de Roomschen te zullen hooren schelden, zich vergisten in het karakter van den avond, maar ook in dat van den spreker en dat zij die hoopten een breed uitmeten der gebreken van de Roomsche kerk te zullen vernemen, onbevredigd zouden heengaan. Toch werd ook geen verontschuldiging voor zijn op treden gehoord, want het was geen onver draagzaamheid die spr. hier bracht, tenzij men onverdraagzaamheid mocht noemen een staan voor het beginsel. Dan ja dan was, maar wilde hij ook onverdraagzaam zijn en in dien geest riep hij den Prote stanten toe„Houdt wat gij hebt". Spr. bepaalde ons bij de vraag, wat hebben wij als Protestanten? Wat houdt ons Herv., Geref., Lutherschen of welke Prot. sekten ook, bij een Is haat tegen Rome de band als dat het geval waren, dan moest niet worden toegeroepen „Houdt wat gij hebt," maar „ziet dat gij iets verkrijgen moogt." Hij zette duidelijk uiteen wat ons Pro testanten scheidt van de Roomsche kerk, toonde aan, dat dit niet ligt aan de opper vlakte, maar in de diepte, dat het niet is het bijkomstige, maar het wezenlijke, dat het godsdienstige is het wezenlijke. In dat opzicht goldhoudt wat gij hebt. Niet alleen op godsdienstig terrein echter liggen de Protestantsche belangen, maar op het geheele breede terrein van geestelijk en maatschappelijk leven, dat beheerscht wordt door den godsdienst. Vervolgens gaf spr. aan: Hoe zullen wij houden wat wij hebbanniet door een ein de te maken aan samenwonen met Room schen, verre van dien. Wij geven ook de vrijheid aan degenen die tegenover ons staan. Om vrijheid is het te doen, en ter handhaving daarvan, zijn wij allen geroepen. Daarna gaf spr. nog eenige practische raadgevingen, waarvan de eerste wasHebt uwe vijanden lief. Niet aansporen tot haat, nijd en kwaadgezindheid was het doel van dezen avond. En indien dat het gevolg zou zijn, dan ware dit zeer te betreuren. Een hartelijk applaus volgde op de in gloedvolle taal uitgesproken rede, die van het begin tot het einde met belangstelling werd aangehoord. Ds. Wielandt die op ver zoek den spreker had ingeleid, maakte zich dan ook tot de tolk der vergadering door Ds. Lindenborn hartelijk te danken voor hetgeen wij gehoord hadden. G. K. Kwam men voor enkele dagen ons meikevers toonen als boden van een vroeg voorjaar, nu wordt ons een levende vlinder gebracht, waarin men eveneens een lente bode ziet. Wie weet hoe spoedig we zeggen als Bre- derode „het kan verkeeren". We zullen ons nog maar niet te veel vleien, Er kunnen en zullen ook nog wel zeer koude dagen komen, alvorens we lente hebben. Maandagmorgen hadden de Woudri- chemsche visschers alhier de z.g. Wiel of Oude Haven voor een jaar als vischwater gepacht voor f 12.— Ze wierpen denzelfden dag nog het net uit en vingen direct meer dan voor f 12.aan snoek, bliek en andere visch. Dat is voordeelig zaken doen. Dondermorgen zag de veerknecht L. Heikants van het veer HeusdenNederhe- mert eene roeiboot, die in zinkenden toe stand was, op de Bergsche Maas nabij de stad drijven. Spoedig werd de boot op sleeptouw ge nomen en op eene veilige plaats gebracht. Na onderzoek was er in den voorsteven een groot gat. De boot zal blijven liggen tot de rechtmatige eigenaar ze komt halen. Gedeputeerde Staten van Noordbra bant hebben vastgesteld het aandeel dat elke gemeente of eene samenvoeging van 6 3 5 2 6 2 6 3 3 2 20 9 16 7 5 2 gemeenten zal hebben te leveren in de lichting 1907 der Nationale Militie en tevens bepaald hoeveel daarvan voor volledige en voor korte oefening zal worden aangewezen. Wij ontleenen aan dien staat het volgende Almkerk 8, volledig 6, kort 2 Andel, Giessen, Rijswijk 7 5 2 Baardwijk 4 3 1 Besoijen 5 3 2 Capelle 9 Drunen 7 Dussen 8 Hedikhuizen, Herpt en Oudheusden 9 Heesbeen, Meeuwen en Drongelen 9 6 3 Heusden 5 Princenhage 29 Raamsdonk 23 Sprang, Vrijh.-Capelle 7 Vlijmen 13 9 4 Waalwijk 14 10 4 Waspik 10 7 3 Dewerken c.a. 10 7 3 Werkendam 11 8 3 Woudrichem 9 6 3 Wijk en Veen 11 8 3 WERKENDAM. Woensdagavond te 9 uur ongeveer ontstond brand in de sigaren- makerij van den heer F. J. Groeneveld. Deze sigarenmakerij, staande aan de haven, vlak naast de zwavelzuurfabriek van den heer H. G. Albers, wierp in 't begin van den brand een prachtig vonkenregen naar buiten, die door de richting waarin bij wegzweefde, dadelijk hoop gaf, dat de be lendende gebouwen zouden kunnen worden behouden. Nadat de waterleiding aan de eene en de brandspuit aan de andere zijde hrar diensten ruim 1£ uur hadden bewezen, was er gelukkig geen vonkje meer te be speuren en konden allen weder gerust naar bed gaan, behalve de vele buren, die eerst nog een poos werkzaam konden zijn, om, wat ze reeds opgepakt en weggevoerd had den, weder op de gewone plaats te brengen of terug te halen. De woning, eigendom van den heer Albers, en de tabak, sigaren enz. zijn tegen brandschade verzekerd. De lotelingen H. van Drunen en A. Hakkers alhier slaagden te Geertruiden berg voor het examen ter verkrijging van de diploma's militaire bekwaamheid en licha melijke geoefendheid. Morgen hoopt in de Ger. kerk A alhier op te treden de weleerw. heer Veen, predikant te Oostburg. Donderdag a.sdes nam. 6£ uur, hoopt de Bondsring Altena van de Jonge- lingsvereen. op Ger. grondslag, in de con sistorie, eene openbare ringvergadering te houden. De onderwerpen ter behandeling zijn: 1. De tucht op de J. V.; en 2. Onze jaarfeesten. Naar we vernemen, zal het fanfare corps „Concordia" W oensdag a.s. een paar tooneelstukjes opvoeren, afgewisseld door piano- en vioolspel. Aan zijn doel heeft het corps dit jaar niet kunnen beantwoor den, omdat vele en nog wel de beste leden afwezig zijn geweest. Het bouwen van een tweede lokaal, aan de school in den Biesbosch, is heden morgen aangenomen door den heer H. Kolff te Almkerk, voor f 3-599 de levering van de banken door den heer W. Hofman te Sliedrecht, voor f 195. WOUDRICHEM. De uitkomsten der zalm- visscherijen op de Waal en de Merwede waren in de laatste acht dagen beter dan in de voorafgaande weken. In het traject van Tiel tot Woudrichem werden gevangen 15 zalmen, te Gorinchem 9 z. en te Hardinxveld 24 z., op de Lek te Tienhoven winter-en zomerzalinen. De prijzen van andere rivier- en polder- visch waren als volgt: Zomerzalm fO.OO f0.00, winterzalm f 1.75f2.aal 20 25, paling 5055, snoek 2225, snoek baars 38—40, zeelt 2830, baars 1620, bliek 1215 en voorn 69 ct., alles per half K.G.; houting 1625 ct. per half K.G. GENDEREN. In de gisteravond gehou den vergadering van deelhebbers in de Coöperatieve Zuivelfabriek alhier, is be sloten aan de fabriek uitbreiding te geven en met stoomkracht te gaan werken. Aan dit genomen besluit zal met de noodige spoed uitvoering worden gegeven. ALMKERK, 18 Jan. Op Donderdag 24 dezer hoopt de Jongedochtersvereen. „Het Mosterdzaadje" haar Jaarfeest te vieren. Op 31 dezer zal de Chr. Jongelings- vereen. „Samuel" alhier haar 6e Jaarfeest vieren. Als feestredenaar zal optreden ds. H. A. van Andel uit Zuidland. ZUILICHEM. De stierleider A. van Veen Fz. alhier werd jl. Zaterdag onverwacht door zijn stier aangevallen en tegen den grond geslingerd, waardoor hij inwendige kneuzingen opliep, welke evenwel, naar wij hopen, geen doodelijken afloop zullen hebben. Moge dit geval weer eene waarschuwing zijn voor andere mannen van dat beroep. Nader vernemen wij, dat de man aan de inwendige kneuzingen is overleden en reeds Donderdag 1.1 is begraven. HEDEL, 16 Jan. Terwijl de sleepboot Prins Hendrik hedenmiddag stroomopwaarts de schipbrug passeerde met twee schepen, kwam de motorboot Ambulant af. Doordat deze niet tijdig genoeg opdraaide sloeg de boot door den sterken stroom tegen het noorderuitdrijfvak, met het gevolg dat een ketting afknapte. De boot bekwam geen averij. NEDERHEMERT. In de jl. Vrijdag ge houden vergadering van den gemeenteraad werd tot Wethouder gekozen de heer E. Smits Ez. Thans fungeert de heer E. v. d. Vliet als oudsten wethouder of loco-burgemeester. WIJK c. a. Loop der bevolking over 1906 Geboren 66. Gevestigd 28. Overleden 29. Vertrokken 78. Bevolking op 31 December 1906 alzoo verminderd met 13 personen. Bevolking op 31 December 1905: 2200. Op 31 December 1906 alzoo 2187. Voltrokken huwelijken 16. trent de werking der Peru-Guano het vol gende De Peru-Guano werkt in de eerste plaats in de hoogste mate voedend. Haar gehalte aan stikstof, phosphorzuur, zwafelzuur, kalk, Magnesia en kali vormt een volledig voe dingsmengsel voor de planten. Deze om standigheid alsook de innige verbinding van deze bestanddeelen, haar betrekkelijk gemakkelijke opneembaarheid door de plan ten, is de oorzaak dat de Peru-Guano in haar werking zelden mist. Voor zoover Peru- Guano met zwavelzuur is behandeld, bevat zij ook gips en bezit zij dus dezelfde bo- demoplossende kracht, als van de auper- phosphaten vermeld werd. Ik zou aan deze goede eigenschappen der Peru-Guano nog tal van andere kunnen bijvoegen, doch ik wil veeleer het een en ander over haar ge- bruik mededeelen. Ee Peru-Guano kan met het oog op hare samenstelling voornamelijk gebruikt worden op de halmgewassen, de olieplanten en de hakvruchteu en wel op alle met zeer goed gevolg. Dat een niet te karige bemesting (400 a 600 K.G. per Hectare) met echte opgeloste Peru-Guano van Ohlendorff op aardappelen ongewoon hooge opbrengsten geeft, mag als bekend verondersteld wor den. (Een kort verslag van dit jaar geno men proeven zal hieromtrent weldra in teressante bijzonderheden mededeelen.) Doch niet alleen op aardappelen, maar zooals ik zei, ook op halmgewassen, dus op tarwe, rogge, haver, gerst, op olieplanten dus op vlas, koolzaad, rapen, enz. en op andere hakvruchtonzooals beetwortelen, mangelbieten, koolrapen enz. kan Peru-Guano met gunstig gevolg gebruikt worden. Allereerst gerst: de beste brouwgerst krijgt men met Peru-Guano bemesting. Deze uit spraak zal door niemand betwist worden. Nu de granen in 't algemeen. Is het wonder dat alle halmgewassen zeer dankbaar zijn voor een Peru-Guano bemesting en deze de voor de granen passende mest genoemd kan worden De granen hebben alle een betrekkelijk lange groeiperiode en moeten gedurende al dien tijd hun voedsel in den grond vinden. Welnu, de Peru-Guano voedt voor en na. Niet een korten tijd zeer hevig en dan plot seling halt, neen, van de kiem tot het zaad. De groei wordt niet geforceerd, zoodat er lange cellen ontstaan met dunne wanden (evenals bij lichtgebrek); neen, de groei geschiedt kalm maar zeker en er ontstaan krachtige planten, die nooit legeren. En bij een zoo overvloedig voorziene tafel, als waarvan Prof. Heinrich de gerechten opgenoemd heeft, is het geen wonder, dat de opbrengst aan korrels niets te wenschen overlaat. In het algemeen kan men zeggen, dat de hoeveelheid Peru-Guano, die aan de granen gegeven wordt, afwisselt van 300 tot 500 K.G. Aan het vlaskoolzaadaan mangelbieten en koolrapen kan men volstaan met 200 300 K.G. Deze laatste gewassen hebben alle een bijzondere voorliefde voor Peru-Guano. Men zorge er echter voor, dat men in alle gevallen de Peru-Guano goed onder werkt, zoodat zij niet aan de open lucht ligt. Men kan ze gerust voor het zaaien of planten geven, daar voor verlies in den bo dem geen vrees behoeft te bestaan. Wat de suikerbieten betreft, het is niet wel doenlijk, deze te zaaien en voor dit gewas geen chilisalpeter te gebruiken. Men zal dit zout het best als overbemesting kun nen gebruiken, als de bieten op rijen staan. Doch de Peru-Guano, waarbij geen gevaar voor uitspoeling is, kan voor of met het zaaien gegeven worden. Wanneer we de suikerbieten 200 a 300 K.G. Peru-Guano geven en 100 a 200 K.G. chilisalpeter, zal men groote en suikerrijke bieten verkrij gen. Itiunenluiid. Professor Dr. Heinrich zegt in zijn be kend boekje „Düngor und Dungen" om Naar de Liinb. Koer. meldt, staat de bezichtiging van de Maas te Maas tricht door minister Kraus in verband met eventueele plannen tot bevaarbaar- making van genoemde rivier. Door het afkomende Peelwateris de Groene Dijk in de traverse van de Beer- sche Maas overstroomd, met het ge volg dat de provinciale weg van Oijen naar Oss voor een gedeelte onder wa ter staat. In de postgemeenschap wordt door een hulpbode voorzien. Men schrijft uit Gemonde dd. 17 Januari Gisteravond laat heeft hier weer een zeer zware mishandeling plaats gehad waarbij het mes weer danig gehanteerd werd. Een zekere v. H., klompenmaker aldaar, kreeg nabij zijn woning ver schillende ernstige messteken, zoodat oogenblikkelijk geneeskunnige behan deling moest worden ingeroepen. Dr. K. Wosten uit Boxtel verleende die hulp en verklaarde, dat de dood het gevolg zou geweest zijn, zoo het mes wat scherper was geweest. Als verdacht van deze schandelijke misdaad is heden in het arrestanten lokaal opgesloten een zekere landbou wer M. v. G., oud 20 jaren, en aldaar woonachtig. Voorloopig is hij echter weer op vrije voeten gesteld. De oorzaak der ontploffing aan de gasfabriek te Waalwijk is niet geweest het springen van een der zuiverings- kisten, doch een lek in een der kisten. Het ontsnappende gas heeft zich tus schen den zolder en het dak verzameld en is ontbrand door in aanraking te komen met een gaspitje aan de buiten zijde van het beschot, dat deze afdee- ling afsloot. De schade is belangrijken door verzekering gedekt. Men is er in geslaagd, door 't in werking stellen van een motor, de benoodigde hoeveelheid gas te behouden, zoodat de gemeente geen oogenblik zonder licht of kracht- gas heeft gezeten. De schade der om wonenden is vrij aanzienlijk en wordt meest door assurantie gedekt. Uit Rotterdam wordt gemeld: In een gezin, wonende aan den Wes tersingel, heeft zich een geval van me ningitis voorgedaan. Sedert geruimen tijd werd hier van deze ziekte niet ge hoord. De worstfabricatie te Tiel, waarover zooveel geschreven en gewreven is, sterft haar eigen dood, schrijft „Het Vad.". Het afzetdebiet is dermate verminderd, dat de productie niet meer schijnt te loonen. Niet weinig zal hiertoe het be sluit der laatste vergadering der leden van de Onderlinge Varkensverzekering Werkmansbelang te Tiel hebben bijge dragen, welke besloot, alle varkeus, onder vreemdsoortige omstandigheden bezwe ken, aan de gemeente ter vernietiging af te staan. De commissaris van politie te Mid delburg deelt mede dat bij hem ver schillende klachten zijn ingekomen over Léon Nicaise, wonende te Dusseldorf Bismarckstrasse, zich noemende direc teur van de Berlitzschool, wegens het niet nakomen van zijn verplichtingen ten opzichte van het geven van lessen in de vreende talen, welke hem vooruit zijn betaald. Ook ten opzichte van het door of namens hem doen van bestellingen zij voorzichtigheid aanbevolen, aangezien daaromtrent ook klachten zijn ingeko men. Te Millingen is een 16-jarig meisje onder cholera-achtige verschijnselen na een zeer kortstondig lijden overleden, 's Morgens ging ze nog naar de naai school en tegen den avond was ze reeds dood. Vrijdag werd uit Amsterdam gemeld: Thans kunnen wij met zekerheid me dedeelen, dat de veroordeelde leFèvre de Montign geen hooger beroep zal aanteekenen tegen het vonnis der recht bank. Wat de veroordeelde de Geer aangaat, dit kan eerst Zaterdag worden medege deeld, daar op dien dag zijn verdediger, mr. Muller Massis tot een definitief be sluit zal komen na mr. Besier, den ambtenaar van het O.M. in deze zaak te hebben gesproken. Te Winterswijk is een 77-jarige Duit- sche vrouw overleden, die in bijna 30 iaar geen straat gezien had. De vrouw echtgenoote van een sedert eenige jaren overleden Duitschen spoorwegam btenaar was bij den aanleg van het spoor naar hier overgeplaatst en sedert dien men- schenschuw geworden. Na haar dood werd op haar bloot lichaam een zakje met 500 mk. gevonden, dat in 25 jaar niet van haar lichaam verwijderd was geweest. Het zakje was hij kans geheel versleten. Bij den heer Mandeis, te Veghel, heeft Dinsdagmiddag circa 12 uur in de kinderkamer eene gasontploffing plaats gehad. De leiding was lek en met een lucifer wilde men nu, onvoor zichtig genoeg, de opening vinden. Een geweldige ontploffing had plaats. Het plafond viel af, spiegels, vazen, potten raakten stuk. Een begin van brand ontstond. De aanwezige meid kreeg vree3elijke brandwonden. Het haar brandde haar at. Men meldt uit Amsterdam: Naar wij vernemen heeft de meer derheid van de bestuurders der werk liedenorganisaties in hunne Woensdag avond gehouden vergadering te kennen gegeven, dat zij niet geneigd zijn hunne medewerking te verleenen tot uitbrei ding der staking. Men drong er bij het stakingscomité op aan, te trachten de quaestie langs minnelijken weg op te lossen. Alles wijst er op dat de werk lieden het hoofd in den schoot zullen leggen, daarbij slechts pogend da voor waarden van overgaven zoo voordeelig mogelijk te maken. Bij het vellen der boomen op de heerlijkheid „Meteren", klauterde een boertje naar den top van een boom, om een touw aan te brengen. De boom was rondom reeds losgehakt, en juist, toen ons boertje boven wasbegon de woudreus te vallen. De touwaanbren- ger behield zijn tegenwoordigheid van geest, klemde zich goed vast aan de takken, zwiepte door de lucht, dook, toen de stam tegen den grond kwam, diep in de takken, veerde toen weer op, dook nog eens, wipte nog een keer en, kwam, wonder boven wonder, onge deerd van dien reuzenzwaai af. Alleen zijn klompen schoten ar het leven bij in. Itiirgerllilte Staml. Werkendam, van 11 tot 18 Jan. Getrouwd; Abraham Moelker 27 j met Johanna Schoenmakers 24 j. Geboren: Elisabeth Josina en Nijs d. en z. van V. Aanen en A. C. van Oord; Johanna Adriana Helena d. v. M. Ippel en A. EversElisabeth d. v. T. Schmidt en S. Paans. Overleden: Hendrik Machiel van Zanten 2 m. Peru-Guano op den akker.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2