Maandagmorgen heeft in de mijn Re den bij Saarbrücken een noodlottige mmigasontploffing plaat» gehad. Het ambtelijke bericht hierover luidt aü volgt: Hedenochtend om 7 uur heeft in de staatsmijn Reden bij Saarbrücken, na dat de werklieden waren afgedaald, op de vijfde galerij van de vetkolenlaag een hevige mijngasontploffing plaats gehad. Het reddingswerk begon dade lijk. De mannen van dr e afdeelingen zijn gered. Op dat oogenblik waren 50 man voor de reddingsploegen beschik baar. Tegen den avond kon men niet verder, daar er een mij nbr and uitbrak en een nieuwe ontploffing van mijngas volgde. Totdusver zijn 24 lichtgewon den in het ziekenhuis en 62 dooden in de mijngebouwen gebracht. Er zijn nog 67 tot 72 man in de mijn, onge twijfeld zijn zij dood. Het reddingswerk zal hervat worden, zoodra het gevaar dat de vergiftige dampen opleveren, niet meer zoo groot is." Andere berichten geven nog de vol gende bijzonderheden: Toen om 5 uur opnieuw brand in de mijn uitbrak, werden de reddings ploegen boven geroepen. De laatsten waren pas boven, of er had weer een geweldige ontploffing plaats, maar nie mand was gewond. Een reddingsploeg «lie men reed» verloren waande, kwam behouden boven. De lijken die boven gebracht zijn, zijn meerendeels onher kenbaar. Vandaag zou men de familie toelaten. Het geheele aantal slachtof- ftr doodeD en gewonden, wordt op 15 I gesteld. In de mijnen van Liévin, grenzende aan die van Courrières, heeft Maandag een gasontploffing plaats gehad, waarbij twee ingenieurs en een mijnbaas om het leven zijn gekomen. Liévin ligt even ten zuiden van Lens, in het depateinent Nauw van Calais. In tegenstelling van de mijnen van Courrières, waarvan het heette, dat zij vrij van mijngas waren, staan de mijnen van Liévin bekend als de gevaarlijkste van het bekken. Er is altijd mijngas. En dat men hier altijd met mijngas te doen heeft, maakt deze mijnen in ze keren zin veiliger dan die, waar het mijngas maar zeiden wordt aangetroffen. De conce»sie van Liévin wordt met bijzondere zorg gespuid. De ontploffing van Maandag is dan ook plaatselijk geweest. Voor een ontploffing over een groote uitgestrektheid, zooals die in de mijnen van Courrières heeft plaats ge had, schijnt men hier gevrijwaard te zijn door de aanhoudende luchtverver- scbing. Sedert eenigen tijd werden er in de concessie van Liévin geregeld proeven genomen met mijngas, en er was zelfs eon bepaalde mijngang ingericht voor deze proeven. De Fransche mijnbouw- maatschappijen hadden 300,000 frank beschikbaar gesteld voor de mijngas proeven van Liévin. De drie mannen, die thans zijn omgekomen, waren bezig in een gang die niet meer gebruikt wordt. Hit die gang kwam veel mijn gas, en nu wildo zij zoeken waar de bron van het gas wa», om het naar de proefgang te kunnen afvoeren. Zij zijn omgekomen in den arbeid voor de vei ligheid der mijnwerkers. Men heeft de lijken gevonden. Een ingenieur had den schedel verbrijzeld, den andere was in het gelaat getroffen, en de mijn- baas was geheel verkoold. Alle mijnwerkers zijn gelukkig be houden gebleven. De Russische pers houdt zich op 't oogenblik bezig met een kwestie, die de korenschandalen Lydwall-Goerko nog in de schaduw stelt. De Petersburger correspondent van 't „Berliner Tageblatt" seint hierover het volgende: De oudste revisor van het domeinen- bestuur in 't houvernement Wologda, deed aangifte, dat genoemde firma haar contract misbruikte, dat ze 't hout niet in 't Petschoragebied, maar aan de noor delijke Dwina ging vellen en exportee ren, en dat deze boomen drie maal zoo veel waarde hebben als die aan de Pet- schora. Alle klachten werden door de ver schillende ministers geïgnoreerd, en om Skakowski, zoo heette de aanklager, den mond te snoeren, werd hem, na 25-jari- gen diensttijd, in plaats van een pen sioen van 400 roebel, 1000 toegekend. De man stoorde zich echter hieraan niet en streed verder voor recht en billijk heid. Eindelijk had hij de voldoening, dat de Senaat de kwestie onderzocht en nu bleek het, dat de zaak niet alleen do houtleveringen in het Petschoragebied, maar alle houtleveringen van de kroon betref, en dat er millioenen »n nog eens millioenen op deze wijze gestolen. Men begrijpt, dat de zaak sensatie wekt. De Tsaar heeft den keizer van China telegrafisch in kennis gesteld van het besluit der Russische regeering betref fende de ontruiming van Mantsjoerije. Hij heeft daarbij den wensch uitgespro ken naar verdere bevestiging der we- derkeerige vriendschap en de hoop, dat Rusland's belangen in Mantsjoerije be schermd blijven. De keizer van Chine heeft in zijn telegram van antwoord zijn vreugde over het besuit uitgesproken en tegelijk medegedeeld, dat aan de overheid in Mantsjoerije bevel is gegeven de wet tige belangen der Russen in Mantsjoe rije te beschermen. Het wordt steeds waarschijnlijker, dat Rayner, de moordenaar van William Whiteley, reden had zich een zoon van zijn slachtoffer te noemen. Whiteley leefde sedert een vijf-en-twintig jaar gescheiden van zijn vrouw. De wette lijke vader van den moordenaar, een effectenhandelaar te Londen, heeft zich eenigen tijd schuil gehouden om lastige vragers te vermijden, maar ia nu terug. Hij schijnt den moordenaar niet als zijn waren zoon te erkennen. Een kennis van den moordenaar zegt, dat Rayner dikwijls groote sommen van Whiteley kreeg. Bijna op hetzelfde oogenblik dat te Londen de heer Whiteley werd ver moord, geschiedde ook in Parijs een veel sensatie verwekkende moord. De heer Van Blarenbergh, de oud president van den raad van beheer aan den Ooster- •poorweg, is door zijn eigen zoon ver moord door een dolkstoot. De moorde naar was 42 jaar oud en kwam juist uit een ziekenhuis. Na deze daad trachtte hij zich zelf door dolksteken van het leven te berooven. Een ontzettende orkaan heeft de pro vincie Segovia, in Spanje, geteisterd. Boomen werden uit den grond gerukt, daken en schoorsteenen meêgenomen, telegraaf-en telephoonlijnen verbroken. Toen de ongeveer 60-jarige koffiehan delaar Ricalvi te Marseille zich Zater dagavond naar zijn huis in de Rue de Montevideo zon begeven, werd hij door drie mannen aangevallen. Ricalvi werd doodgeschoten en na hem zijn geld te hebben ontnomen, zijn de moordenaars gevlucht. De oudste zoon, die zich over het lange uitblijven van zijn vader ver wonderde, ging hem tegemoet en vond eenige passen van zijn huis het lijk van den vermoorde. HËklllDH IKIM». Paardeniokkerü. De Gedeputeerde Staten der Provin cie Noordbrabant, gelet op de artt. 2, 3 en 4 van het reglement tot het van provinciewege toekennen van premiën en bewaringsprijzen ter bevordering van de'paardenfokkerij in de provincie Noordbrabant, hebben besloten te be palen als volgt Artikel 1. In het jaar 1907 heeft keuring plaats van c. merriën, minstens 4 tot hoogstens 8 jaren oud; en wol: te Heusden, op Vrijdag 15 Februari van hengsten en op Zaterdag 16 Fe bruari van merriën te Zevenbergen, op Vrijdag 22 Fe bruari van hengsten en op Zatordag 23 Februari van merriën te Steenbergen, op Maandag 4 Maart van hengsten en op Dinsdag 5 Maart van merriën te Eindhoven, op Vrijdag 8 Maart van hengsten en op Zatsrdag 9 Maart van merriën te Oss, op Vrijdag 15 Maart van hengsten en op Zaterdag 16 Maart van merriën. De keuringen zullen aanvangen, tel kens des voormiddags ten 11 ure. Art. 2. Belanghebbenden, die hunne heng sten en merriën ter keuring wenschen aan te bieden, zijn gehouden daarvan 14 dagen vóór de keuring aan den secretaris-penningmeester der provin ciale keuringscommissie, den heer C. J. J. Daniels te 's-Hertogenbosch, schrif telijk en vrachtvrij aangifte te doen in onderstaanden vorm. Eigenaar van den hengst of de merrie. Naam Woonplaats Beschrijving van hengst of merrie. Naam Kleur Kenteekenen Ouderdom Hoogte -o warmbloed Kas koudbloed '-sHertogenbosch, 23 Jan. 1907. A. VAN VOORST TOT VOORST. W. VAN LANSCHOT. Burgemeester en wethouders der ge meente Heusden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in dit voor jaar de Rijkskeuring van tot dekking bestemde hengsten, voor zooveel deze Provincie betreft, zal gehouden worden, als volgt: De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op den inhoud der artt. 4 en 5 van het Koninklijk Besluit van 14 Augustus 1901 (Stsbl. no. 204), gewijzigd bij Koninklijke Besluiten van 3 Februari 1902 (Stsbl. no. 15) en 6 November 1906 (Stsbl. no. 278), ter uit voering van de artt. 8, 11, 13, 19 en 21 der Wet op de Paardenfokkerij 1901, luidende als volgt: Art. 4. Tot de najaarskeuiingen worden toe gelaten alle hengsten, die ten minste 2 jaar oud zijn. Tot de voorjaarskeuringen worden alleen toegelaten c. hengsten van 3 jaar of ouder, die uit het buitenland of uit eene andere provincie ingevoerd zijn na de najaars keuringen van het voorafgaande jaar; Art. 5. De eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, is verplicht daarvan ten minste 3 weken vóór de keuring vrachtvrij eene schrif telijke en onderteekeude aangifte te zenden aan den secretaris der betrokken provinciale regelingscommissie, met op gave van c. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als van moederszijde, en naam en woonplaats van den fokker. Een hengst, na bovenvermelden ter mijn aangegeven, wordt van de keuring uitgesloten tenzij de commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en de eigenaar of houder vóór den dag der keuring eene som van f 10.bij voor noemden secretaris stort. Inschrijvingsbiljetten voor de keurin gen zullen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvragen aan eige naars en houders van hengsten ver strekt worden door den secretaris der provinciale regelingscommissie, den heer C. J. J. Daniël» te 's-Hertogenbosch. Heusden, 29 Januari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. PlHMNelilk lieuwg. HEUSDEN, 30 Jan. Van bevriende zijde gewerd ons de „Win- sted Evening Citizin" van 9 Januari, waar in het navolgende treurige nieuws voorkomt. De heer William F. Duyser overleed in den afgeloopen nacht aan scharlakenkoorts, na eene ziekte van slechts 8 dagen. Hij was geboren te Heusden, in Holland, Septem ber 1854, dus 52 jaar oud. Hij woonde reeds een langen tijd te Win- sted en was geruimen tijd werkzaam aan een klokkenfat riek en vóór dien tijd als werk tuigkundige aan eene machinale schoenfa briek. Hij laat eene Weduwe en vijf kinde ren na: Corn9lis, William, Henry, John en Wilhelmina. Zijn dochtertje ligt eveneens ziek aan scharlakenkoorts. De familie D. ondervindt zeer veel be langstelling in het groote verlies. De be- begrafenis had heden namiddag plaats (dus slechts eenige uren na het overlijden) op het kerkhof te Forest Vieuw. Ds. B. T. Kidder hield een toespraak bij het graf. We hebben al weder een winter ach ter den rug. Zondag werd er dapper «chaat- sen gereiien op de stadsgracht. Ook van de omliggende plaatsen waren tal van paartjes herwaarts gekomen. Het was eene bonte verzameling, die zich over de vlakte bewoog, zoowel van rijdende als loopende personen. Maandag viel de dooi en reeds Dinsdag morgen voer „de Maasstroom" naar Den Bosch en terug. Een ijsbreker kwam dien zelfden dag vanaf Woudrichem tot hier een vaargeul bewerken en heden Woensdag va ren weder de verschillende stoombooten, zeer ten gerieve van handel en passagiers. Met betrekking tot de uitvoering op Zaterdagavond, verzocht men ons overname van de volgende recensie uit de Asser Cou rant: Gisteravond zou Willem Farber, oud- tooneelspeler van verschillende gezelschap pen, in Café Drentina optreden. Deze oud- tooneelspeler zou volgens programma het publiek een geheelen avond trachten bezig te houdendaartoe behoort nog al wat. On vermoeid heeft hij zich echter van zijn zware taak gekweten, het eene nummer volgde het andere in bonte afwisseling op; de ausdauer van den looneelspeler was be wonderenswaardig. Vooral in komische mo menten behaalde hij een uitbundig succes, de ernstige nummers zouden veel gewonnen hebben door een rustiger voordracht. Maar men heeft veel gelachen en ieder was ten slotte voldaan. ALMKERK, 29 Jan. Gisteravond gaf de Zangvereen. „Hallelujah" voor een talrijk publiek hare aangekondigde uitvoering. De vereen., dit bleek bij vernieuwing, oefeDt zich uitstekend en is, dank zij de goede leiding van haar directeur, den heer H. Romijn, al tot een aardig koor ontwikkeld. Eenige zangnummers toch werden zelfs nog al in de puntjes uitgevoerd en op ver zoek herhaald. Met wat ter afwisseling geboden werd, hebben de leden getoond, dat ze verstaan en begrijpen wat ze voordragen, zoodat het verloop succesvol moet genoemd worden. Het publiek heeft genoten en keerde voor zeker met een „tot weerziens" in de ge dachten wel voldaan huiswaarts. Aanstaande Donderdagavond viert de Jongel. Vereen. „Samuel" haar gewone jaar vergadering, bij welke gelegenheid ds. H. A. van Andel, de bekende feestredenaar, een feestrede zal uitspreken. Ook van Herv. fcijde is hier eene Jongel.-Vereen. opgericht en wel onder den naam „Ebenhaëzer". President is G. J. de Groot Az., secretaris Adr. Penning en pen- ningm. H. van Maastricht. DUSSEN. De strenge vorst heeft hier aan een visscher een bevroren arm bezorgd, waarmee hij geruimen tijd mooi zal zijn. Hier heeft zich een geval voorgedaan van diphtherithus met doodelijken afloop. AALBURG. Zaterdag 26 Januari gaf de nog jonge zangvereeniging „Harmonie" een uitvoering in een lokaal der openbare school. Dat zij zich wel in de sympathie der bevolking mag verheugen, daarvan ge tuigde het talrijke publiek, zoowel uit ons dorp, als uit de naburige gemeenten. En tot bewijs, dat de regeling der zaken in goede handen berustte, mag zeker wel strekken de voorbeeldige orde, die er van het begin tot het einde in het lokaal heerschte. Of de uitvoering geslaagd mag heeten Daarop antwoorden wij met een volmondig „ja". Alle zangnummers werden goed uitgevoerd, vooral als men in aan merking neemt, dat de vereeniging eerst voor de tweede maal voor het publiek op trad ja, zelfs stonden eenige nummers boven het peil, dat de gewone dorpsver- eenigingen in den omtrek bereiken, b.v. om er maar een paar te noemen het lieve „Middagslaapje" en de forsche Wandel- marsch", de „Alphenherder" en de „Lente". Ook de voordrachten, die aan de zan geres de noodige verpoozing gaven, vielen goed in den smaak „Terug uit de Kongo" bij velen misschien nog het meest't was dan ook een zonderling troepje, dat aan 't publiek zijn wedervaren kwam vertellen. Ten slotte onzen hartelijken dank aan de vereeniging in 't algemeen, die ons wer kelijk heeft doen genieten en aan den di recteur in 't bijzonder, aan wiens degelijke leiding het voorzeker te danken is, dat „Harmonie" nu reeds een eereplaats in neemt onder de soortgelijke vereenigingen uit den omtrek. Stiniienlaiid. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: Ernstige rustverstoring te Baroeng, in de afdeeling Berbek (residentie Kedri op Java). De regent is gevlucht, de wedono vermoord, de assistent-resident en con troleur gewond. Er zijn 300 oproerigen. Luitenant Hardenberg is er met een compagnie met een extra-trein van Soeraba' heen. Geen nadere bijzonderheden. Later seinde de correspondent nader: De oorzaak van het oproertje te Ba roeng is geestdrijverij. Een goeroe met 50 volgelingen zijn de aanstichters. De bevolking is meerendeels passief. De miniiter van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de aardbeving op Jamaica geen Nederlanders het leven verloren hebben. Door het hoofdbestuur van den Ne- derlandschen bond van gvmnastiekon- derwijzersvereenigingen, is een request ingediend bij H. M. de Koningin, waarin het zijn ingenomenheid betuigt met het adres van de heeren mr. Korthals Altes en Dudok van Heel, verzoekende niet langer door loting vrijstelling van dienst plicht te verleenen. De wetenschap van zijn dienstplicht werkelijk te moeten vervullen zal van grooten invloed zijn op de lichamelijke ontwikkeling van alle Nederlandsche jonge mannen en physiek» opvoeding verhoogt de weerbaarheid. Zij verzoeken daarom H. M. het voornoemde adres in ernstige overwe ging te nemen, Naar de Haagsche briefschrijver van de „O. Haarl. Ct." meldt, heeft de heer Cordonnier zijn plan van het Vredes paleis in details en onderdeelen zoo gewijzigd, dat de uitvoering van dat herziene ontwerp nu geen geldelijke bezwaren meer zal oph verende Car- negiecommissie heeft vergaderd en Coi- donnier's nieuwe Vredespaleis in be zuinigden vorm goedgekeurd en als uit voerbaar aangenomen. Binnen een niet meer ver verwijderd tijdstip staat dan ook te verwachten de officieel© opdracht van hoogerhand aan den heer Cordonnier, om aan de uitvoering van zijn gerevideerd ont werp gevolg te gevenhet bouwen van de Vredehalte wordt dus binnen kort daad. Men stelt zich voor nog in het voor jaar over te gaan tot de aanbesteding van dit nieuwe wereldwonder en nog voor Mei plechtig den eersten steen tot dezen tempel van vrede en volkeren- rust te doen leggen. In het Panoramagebouw in de Plan tage te Amsterdam is j.l. Woensdag, onder leiding van jhr. W.Six, een ver gadering gehouden voor belangstellen den in het tot stand komen van een vaartuig, dat de herinnering zou ver levendigen aan Michiel Adriaansz. de Ruyter en zijn tijd. Ter vergadering werd vertoond een zoogenaamd halfmodel van De Ruyter's roemrijke admiraalschip „De Zeven Provinciën". Dit fraaie model was met behulp van geschiedkundige gegevens geboetseerd door den beeldhouwer Abr. Hesselink, in samenwerking met de heeren Poort en Van Kesteren, de di recteuren van het Panorama. Als resultaat der besprekingen meldt het „N. v. d. i).", dat men zich voor stelt een schip te bouwen, zooveel mo gelijk overeenkomende met het histo rische admiraalschap en dienende als drij vende tentoonstelling voor producten van Nederlandsche kunsten nijverheid. Men zou daarmede niet alleen Neder landsche, maar ook buitenlandsche ha vensteden bezoeken. De voorloopige gegevens, zoowel omtrent de technische uitvoering, als omtrent de exploitatie, hadden bevredigende uitkomsten opge leverd, zoodat besloten werd om de zaak verder voor te bereiden en tot een begin van uitvoering te brengen. De bouw en de totale inrichting van het schip zouden een vol jaar vorderen. In de vergadering werd een voor loopige commissie gevormd, welke zich zal belasten met de voorbereidende werkzaamheden, in de eerste plaats het opstellen van de ontwerpstatuten voor een naamlooze vennootschap. In die commissie van voorbereiding verklaar den zich bereid zitting te nemen de heer jhr. W. Six, F. Mac Leod, gep. vice-admiraal te Rijswijk, W. A. Huy- gens en J. F. Meursing, beiden scheeps bouwmeesters, A. M. Tromp van Holst te Amersfoort, Adriaan J. C. Bouwens te Rotterdam, E. F. J. Hanedoes en A. Hesselink. Uit Cuyk schrijft men aan de Tel. Dezer dagen werden in de naburige dorpen Overloon, Sambeek en Vierlings heek twee kinderen en een volwassen persoon door een dollen hond gebeten, welke te Venraij is afgemaakt. De drie personen, die door dezen hond gebeten zijn, hebben zich naar Parijs begeven, om zich onder behandeling t» stellen van het Instituut Pasteur. Men meldt uit Gouda: Maandagavond werd de hofmeester van een der stoombooten op Rotterdam, M., op straat onverhoeds aangevallen door iemand, die hem blijkens het ge volgd onderzoek voor een ander aan zag. Met een mes werden hem verschil lende zoo ernstige verwondingen in het gelaat toegebracht, dat de tong door de wang stak en een tand was uitgosneden. Ook aan den arm was M. verwond. De dader is gevat. Men meldt uit Arcen aan het Venl. Nbl. Zaterdagmiddag ontdekte de heer H. alhier op jacht aan de Roodobeek het lijk eener vrouw, hetwelk was gesleed en nog aan een voet een klomp had. Het was totaal onkenbaar. Dit lijk is vermoedelijk van de vrouw, die sedert Zaterdag 17 November van het vorig jaar te Baarlo vermist is. Zaterdagmiddag liep de 5Vj jarige J. C. de W., wonende in de Rosestraat no. 154 te Rotterdam al spelende in die straat, een meter of vier voor de uit Oud-Beijerland komende stoomtram, over de rails. Het knaapje viel, werd door de machine gegrepen, schoof daar onder door en is door den tweeden van de volgende personenwagens verpletterd. Te Heteren kwam de bejaarde D. met zijn pijp in «len mond te vallen, waarbij het mondstuk hem in de keel drong zoodat hij aan de verwonding is be zweken. Te Mill is de gemeenteveldwachter Maas gisterennacht vermoord. De ju stitie uit 's-Hertogenbosch is daarheen vertrokken. Men meldt uit Delft: Vrijdagavond ontstond in het gezin van S., wonende aan de Klein Bagijn- hof, oneenigheid tusschen man en vrouw waarbij klappen werden gewisseld. Plot seling werd de petroleumlamp geraakt, die daardoor op de brandende kachel viel. De brandende petroleum deelde zich aan de kleeren van den man me de, die de straat opvluchtte. Voorbij gangers bluschten het vuur en brachten den deerlijk verwonden man in liope- loozen toestand naar het gasthuis, waar hij later van zijne verwondingen ia overleden. Zondag heeft de wed. Lievense, ver pleegde in het gasthuis te Middelburg, De „Rusz" deelt mede, dat tegen den geheimraad Nikitin, attaché van den min. van Landbouw, door den Senaat een aanklacht is ingediend, wegens ver scheiden verduisteringen, waaraan hij zich, als directeur van de afdeeling boschwezen, in 1899 zou hebben schul dig gemaakt. In dien tijd had Nikitin een contract met de Zweedsche hout firma Stampe Co., over 't vellen en exporteeren van hout in 't Petschora gebied gesloten. a. tweejarige hengsten in de provin cie geboren; b. eenjarige hengsten in de provincie geboren De Gedeputeerde Staten voornoemd De Griffier, Rijkskeuring van Dekhengsten. a. te 's-Hertogenbosch op 1 Maart 1907; b. te Zevenbergen op 2 Maart 1907. a. hengsten, die daartoe aangewezen zijn bij de najaarskeuringen van het voorafgaande jaar; b. hengsten, die volgens eene schrif telijke verklaring van een geëxamineer- den veearts wegens ziekte niet op de najaarskeuringen van het voorafgaand» jaar hebben kunnen komen d. driejarige hengsten, die de eigenaars of houders om aannemelijke redenen, ter beoordeeling van de provinciale regelingscommissie, niet als tweejarige in het najaar te voren lieten keuren. a. naam en woonplaats van den eigenaar en houder; b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst, benevens, indien deze in een stamboek i« ingeschreven, stamboek en stamboek nummer

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2