heeft ruim f 51 millioen gekost. Zij truest gelegd worden over een met be hulp an dynamiet door de oeverrotsen g.-<=!■ -en weg; voorts waren een groot aa..t i! <n -.eis, metselwerken en bruggen over ie talrijke bergstroomen noodig. Nu komt aan 't licht, dat o.a. het ge bruikte cement van slechte hoedanig heid is geweest. De muren opgericht ter beveiliging der lijn tegen grondver schuivingen houden niet en meer dan eens heeft men gevreesd, dat een heel stuk lijn in het meer zou onderdom pelen. Een grondige herstelling van de gan- sche lijn kan haar slechts bruikbaar makenmen schat de kosten daarvan op niet minder dan f 131(2 millioen. Tengevolge van den hongersnood is het in de Russische provincie Kazan vreesr-Iijk gesteld. De Londensche Tri buun. lie een harer medewerkers daar heen zond om zich van den toestand te v rgewissen, ontving hartverscheu- ren te berichten. Na een spoorreis van 21 1 ig van Petersburg over Moskou na;ir de hoofdstad Kazan, ging het ver der per slede het binnenland in. Overal heerschen ellende en vreeselijke ziekten, waarvoor geen hulp beschikbaar is. In de meeste dorpen is de helft van den veestapel reeds verkocht, hoewel de toe komst der boeren geheel van het bezit van hun vee afhangt. Maar ook onmis bare kleedingstukken moesten worden verkocht voor brood en brandstof, ter wijl de arms ten en ellendigsten, na alles wat er in hunne krotten of hutten nog brandbaar was te hebben verstookt, in menigte zijn gaan samenwonen in ellen dige ruimten en aldus nieuwe brand punten van ziekten scheppen. Daar in 't gunstigste geval de voorraden aan lev. nsmiddelen voor één dag over drie dagen verdeeld worden, neemt de be klagenswaardige bevolking haar toe vlucht tot allerlei mengsels, ternauwer nood geschikt voor varkensvoeder. Ten gevolge van de onvoldoende voeding heerschen scheurbuik, dysenterie en th /phus in alle districten en de halve bevolking lijdt aan oogziekten. De ontzettende berichten over den verkoop van kinderen door wanhopige ouders, die voor hun gezin voedsel noodig hebben, worden door den cor- respondendent bevestigd. Hij noemt de n; men van dorpen, waar een veertien tal meisjes verkocht zijn tegen 75 150 gulden per hoofd en hij kent de armen en verdere bijzonderheden. De meeste gevalleD worden namelijk ge heim gehouden. De hulp van regeeringswege is be slist onvoldoende één poed koren wordt berekend voor een maand, maar feite lijk is het slechts toereikend voor tien of vijftien dagen en dan is de hoeda nigheid nog uiterst slecht, zóó zelfs dat de boeren vaak trachten het mengsel te verknopen. Wel heeft het Roodo Kruis enkele keukens gehad, maar bij gebrek aan fondsen zijn die opgeheven en van an dere zijde opgerichte keukens hebben eveneens geldgebrek, zoodat zeker zes tig percent der bevolking geen hulp krijgt. Komt er niet spoedig grondig afdoen de hulp, dan dreigen tegen het voor jaar epidemiën de bevolking te ver- verwoesten. KEkllWDU t klMG. fekiezerslHst. De burgemeester der gemeente Heusden, gelet op de artt. 11, 12 en 13 der Kieswet, noodigt de mannelijke inwoners dezer ge meente uit om, zoo zij zij in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienst jaar in eene der Rijks directe belastingen kransen bedekt. Langen tijd staarde Jerg naar de laaste rustplaatshij dacht niet aan den man, die hier lag, in deze oogen- blikken dacht hij eigenlijk aan niets maar hij was zich zijn nietigheid en ellende be wust en dit bewustzijn werd hem ondra gelijk. Eindelijk kwam hij tot bezinning en keek toen schuw om zich heen. Hij wilde niet, dat iemand hem zag, maar zijn vrees was ongegrond, want op het kerkhof was niemand. Wat zouden zijne vrienden wel zeggen, indien zij hem thans hier zagen Hij legde den krans op het giaf en ver zonk in gedachten. Na deze handeling, scheen het hem, dat er meer kalmte in zijn gemoed kwam doch hij vergiste zich. „Die jas is de schuld van alles," sprak hij tot zichzelf, terwijl hij het gras op het graf wat uitspreidde. „Alle onrust komt daaruit voort. Ik ben geen mooie kleeren gewoon. Uiterlijk gelijk ik op een fatsoen lijk man, doch in mijn hart ben ik een deugniet. Het een past niet bij het ander. Eén van tweeën: ik moet de jas wegwer pen en mijn lompen weer aantrekken, óf een anderen weg opgaan een nieuw leven beginnen. Beide valt mij zeer moeilijk." Hij keek nogmaals naar het graf, waar zijn krans prijkte, wilde gaan, doch talmde. „Heb ik wel alles gedaan?" dacht hij. „Moet. ik niet bidden? Hoe dwaas!" „En waarhaen nu?" vroeg hij zich af. „Dat is mij eigenlijk hetzelfde, want om geld voor een nachtverblijf te hebben, moet ik toch bedelen." Eensklaps herinnerde hij met schrik, dat hij een jas droeg, waarin hij onmogelijk bedelen kon. Zou hij dan zijn lompen uit het nachtasyl gaan halen? Ook dit kon niet, daar het te laat zou worden. Slot volgt.) zijn aangeslagen, wat de grondbelaating be treft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gulden, daarvan door over legging der, overeenkomstig het bepaalde bij art. la der Kieswet, voor voldaan ge- teekende aanslagbiljetten vóór den 15den Februari a.s. te doen blijken. Deze aanslag biljetten worden na de vaststelling der kie zerslijsten aan belanghebbenden terugge- gegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aan spraak meenen te kunnen maken om ge plaatst te worden op de kiezerslijst, uitge- noodigd daarvan vóór den 15den Februari a.s. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aanslagbiljet, of een door den Ontvan ger gewaarmerkt kosteloos af te geven du plicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noo- dige bescheiden ten bewijze van het gemeen schappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden te ruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer gemeente, die krachtens artikel 16 derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kie zerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den löden Februari a.s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artt. 1 en 2 der Kieswet, luidende: Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschul digde voor of op den lsten Maart voldaan hebben, en over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op be- drijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de personeele belasting, zooals die is geregeld bij de Wet van 16 April 1896 (Staatsblad no. 72)of indien zij niet overeenkomstig het be paalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden: lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bij- behoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewo ning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen 2o. dat zij op den 31sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrek king of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn ge weest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de ge meente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag, met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente wor den samengeteld; 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f lUO (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in een gemeentelijke spaarbank of in eene spaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende ver- eeniging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting; Onder de bijzondere spaarbanken, be doeld bij het vorige lid van dit artikel, zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoo lang als zij blijkens opgave aan het bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van f 25000, bij de Neder- landsche Bank hebben gedeponeerd. 4o. dat zij met goed gevolg hebben af gelegd een examen, ingesteld door of krach tens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uit oefening van eenig bedrijf of beroep. Art. 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den löden Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haren mandie van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uit gereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener overdeelde na latenschap gelden ook voor den mede-eige. nuar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden be draagt. Door den aanslag.in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedrijfs- of personeele belasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening jvan den werkelijken huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contibutie aan eene coöpe ratieve bouwvereeniging, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4. jaarhuur door deeling met 50 en vind geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, be doeld in art. 16, 2 eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en in woning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte de gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkei vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, ver minderd met dat, vermeld in de voorlaat ste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Ten aanzien van vrijen kost wordt geene rekening gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christe lijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij inden regel een gedeelte van het jaar niet worden uit geoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken de werk zaamheden, waarvoor hij in dienst is, heb ben stil gestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was op geheven. Indien het inkomen, bedoeld in art 16, 2o., als vast week-, veertiendaagsch, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte ot verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ont vangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. 16, 2o., eene tijdelijke onge vallenrente wordt genoten, wordt deze, zoo lang zij wordt genoten, in rekening ge bracht tot een bedrag, gelijk aan het nor male loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. 16, 2o., der vrouw geldt voor haren man; dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Sta ten gehoord, bepaald en wanneer verande ring van omstandigheden daartoe aanlei ding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die advie zen is afgeweken. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, her nieuwde aangifte onnoodig, indien de plaat sing op die lijst berustte op: lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; 2o. genot van pensioen ot lijfrente; 3o. bezit van een inschrijving in de Groot boeken der Nationale Schuld of van een inleg in eene spaarbank; 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangilte wèl noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of het zelfde vaartuig bewonenof 2o. genot van inkomen in dienstbetrek king, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder no. 2 vermelde geval, wordt door den burgemeester een aangifte-biljet ter invul ling toegezonden. In de tabel bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de gemeente Heusden betreft, het volgende bepaald: Huurprijs f 1.minimum-inkomen f325.vrije woning of inwoning f 50. vrije kost en inwoning f 225. De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der gemeente. De ingevulde formulieren kunnen koste loos per post 8 an den burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het volgende voorschrift: dat de omslagen met aangiften en stuk ken moeten dragen boven aan de voorzij de het opschrift „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linkerbene denhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaar merkt door zijne handteekening. Heusden, 31 Januari 1907. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Paardenfokkerij. De Gedeputeerde Staten der Provin cie Noordbrabant, gelet op de artt. 2, 3 en 4 van" het reglement tot het van provinciewege toekennen van premiën en bewaringsprijzen ter bevordering van de paardenfokkerij in de provincie Noordbrabant, hebben besloten te be palen als volgt Artikel l. In het jaar 1907 heeft keuring plaats van 6. eenjarige hengsten in de provincie geboren te Zevenbergen, op Vrijdag IA Fe bruari van hengsten en op Zaterdag Februari van merriën; te Heusden, op Vrijdag 22 Februari van hengsten en op Zaterdag *23 Fe bruari van merriën te Steenbergen, op Maandag 4 Maart van hengsten en op Dinsdag 5 Maart van merriën te Eindhovjn, op Vrijdag 8 Maart van hengsten en op Zaterdag 9 Maart van merriën te Oss, op Vrijdag 15 Maart van hengsten en op Zaterdag 16 Maart van merriën. De keuringen zullen aanvangen, tel kens des voormiddags ten 11 ure. Art. 2. Belanghebbenden, die hunne heng sten en merriën ter keuring wenschen aan te bieden, zijn gehouden daarvan 14 dagen vóór de keuring ain den secretaris-penningmeester der provin ciale keuringscommissie, den heer C. J. J. Daniels te 's-Hertogenbosch, schrif telijk en vrachtvrij aangifte te doen in onderstaanden vorm. Eigenaar van den hengst of de merrie. Naam Woonplaats Beschrijving van hengst of merrie. Naam Kleur Kenteekenen Ouderdom Hoogte R warmbloed Uas koudbloed '-sHertogenbosch, 23 Jan. 1907. W. VAN LANSCHOT. 9M»ttt««*Hik Nieuws. HEUSDEN, 6 Febr. De alhier opgerichte Protestantsche kies- vereeniging „Eendracht maakt Macht" heeft in haar jongste vergadering tot leden van het bestuur benoemd de navolgende heeren, die onderling de verschillende functiën on der elkander hebben verdeeld, zoodat de samenstelling aldus is H. Prins, voorzitter; G. Vos, onder-voor zitter; A. de Jong Verhagen, le secretaris P. A. van Andel, penningmeester en H. van Herwaarden, 2e secretaris. De oudste inwoonster van Heusden, mej. de wed. BoonKonings, is alhier op 93-jarigen leeftijd overleden. Zij had het voorrecht tot op het laatste oogenblik hel der van geest te zijn. De overledene, te Heusden geboortig, stamt af van het geslacht Van Herwaarden, waarvan verschillende leden een hoogen leeftijd bereikten. Hare moeder, wed. P. Konings, geb. Van Herwaarden, overleed in 1888 in den leeftijd van 97 jaren en haren oom, broeder van genoemden wed. Konings, overleed ongeveer terzelfder tijd op 103-jarigen leeftijd te Oud heusden. Zondagavond bracht de koloniaal M. uit Elshout eenige opschudding te weeg door dronkenschap en vreeselijk vloeken. De wachtmeester der maréchaussée maakte er een einde aan, door hem in arrest te nemen. De broeder van M. verzette zich daarbij tegen de politie, liep een sabelhouw en gelijkertijd een proces-verbaal op. Terwijl op de Bergsche Maas zich nog stoombooten bewegen, welk getal echter gering is, amuseert men zich op de stads gracht met schaatsenrijden. De sneeuw maakt, dat ook voor baanvegers er iets te verdienen valt, dat in menig opzicht goed van pas komt. Het ijs op de gracht is zeer geanimeerd. Gistermiddag was er veel en net publiek, dat al zwierende zich over de baan bewoog. Ook enkele, van de daarbij onmisbare tenten, gaven aan het geheel een vroolijk geheel. Ofschoon Heusden tegenwoordig over stelpt wordt met uitvoeringen, hadden zich velen opgemaakt om het concert in 't lo kaal van de R.-K. Jongelingsvereeniging bij te wonen. Er was gezorgd voor een varieerend pro gramma. De jonge tooneelisten-vereeniging „Kunst en Vermaak" had een schitterend succes met haar kod lig, natuurlijk gespeeld „Jocrisse", terwijl „Het inhaolen van den Burg." een daverend applaus verwierf. De muziek- en zangnummers werden met onverdeelde belangstelling aangehoord en even warm toegejuicht. Een verrassing werd ons bereid door den heer Br., die ons op een van zijne dicht proeven vergastte. De president, de heer Mol, had een dank baar en sympathiseerend gehoor, toen hij in een met gloed uitgesproken woord hulde en dank bracht aan den Z. Eerw. Pastoor en de werkende leden, de vereeniging in een toenemenden steun aanbevelende. WERKENDAM. In de Nutszaal waren Zaterdagavond veel menschen bijeen om over den coöperatieven aankoop van steen kolen te spreken. De voorz. van de hoepel- makersvereeniging J. H. Vink, beginnende met te zeggén, dathij geen Kuyper of Troelstra is, doch slechts een gewone hoepelmaker, wijst op de aaneenschakeling van organi saties in den lande en wil ook hier een vereeniging tot stand doen komen tot coö peratieven aankoop van steenkolen. Ieder lid zal wekelijks wat kunnen opbrengen en hoe meer hij opgebracht heeft, hoe meer steenkolen hij in het najaar zal kunnen bekomen. Vijf cents per week zal het minste zijn, dat moet worden opge bracht en die kunnen ook in tijden van ziekte nog wel opgebracht worden. Ook de omwonenden zullen naar de levering mogen inschrijven. Daar er voor den koopman geen renteverlies is, omdat de kolen contant zullen worden gekocht, zullen de leden z« wel goedkooper krijgen. De voorloopige commissie beeft reeds een concept reglement klaar en de heer van Duist leest het voor, na gezegd te hebben, dat de statuten de koninklijke goedkeuring zullen behoeven, om klem te hebben op de leden en op de laagste inschrijvers. Vanaf de suikerabriek tot de nonneng&tswiel en de hoef zullen de steenkolen gebracht worden, doch verder niet. 29 jaar zal de duur der vereeniging zijn en de steenkolen zullen worden besteed of zelf aangekocht. De middelen zullen ge vonden worden uit de wekelijksche inlagen, uit de contributie ad. f0.25 per jaar van ieder lid en ad. f 1 per jaar van ieder buiten gewoon lid, die wel zal mogen adviseeren, doch geen stem heeft. Hij zal echter tegen den kostenden prijs ook steenkolen kunnen bekomen. Die lid willen worden, moeten 18 jaar zijn en te goeder naam en faam bekend staan, terwijl ze zich schriftelijk moeten aanmelden, om lid te worden. Bij wanbetaling wordt men ontslagen. Bij 't bespreken van de statuten, zegt de heer H. W. Knol ook er voor te zijn goede steenkolen zoo goedkoop mogelijk te krijgen, doch men moet niet vergeten, dat er een middenstand is, die ook moet kunnen be staan en die dus ook verdiensten moet hebben, want die middenstand betaalt ook mede aan de belastingen en kan natuurlij k alles niet alleen lijden. Als men alles coöperatief gaat aankoopen, is de handelaar overbodig. Men moet ech ter niet tegenover elkaar gaan staan, doch naast elkaar. Hij denkt dan ook aan die karren van buiten, die hier natuurlijk niets in de lasten bijdragen en het den nering doenden in de gemeente moeilijk maken. Verder is wat de statuten aangaat voor een coöperatieve vereeniging geen Koninklijke goedkeuring noodig, want er is een wet op dergelijke vereenigingen en na nog op een leemte in de statuten gewezen te hebben, wenscht hij te weten, welken kant men uit wil. Is het doel een spaarkas op te richten of wenscht men coöperatief aan te koopen J. H. Vink zegt, dat het niet te doen is zelf steenkolen te koopen, doch voor de levering te laten inschrijven, want de han delaars hebben ook nog al wat pof, doch ook de omwonenden zullen kunnen inschrij ven, anders steken de kolenhandelaars de hoofden toch bij elkaar. Hij zou echter op een paar centen niet kijken, als de inwo ners die hooger stonden dan de omwonen den en ze toch dan maar geven. 't Hoofddoel blijft echter betere kolen en vergemakkelijking van betaling. De heer J. J. van Oord zegt, dat sparen het hoofddoel is, dat de inwonenden toch veel voor hebben bij de inschrijving, omdat er «en opslagplaats moet zijn in de gemeente. Er is veel voor en veel tegen, 't Kan best eens gewaagd worden en daarom is hij er voor er eens de proef van te nemen. De heer Van Everdingen vindt eens spaar kas goed, wil men echter een coöperatieve vereeniging ervan maken, dan kan veel uit de gelezen siatuten gemist worden en er noodzakelijk eenige andere bepalingen voor in de plaats komen. Hij zou de statu ten eens een 14 dagen voor een ieder ter lezing laten leggen. Hem is de zaak sym pathiek, doch wil weten, wat het moet wor den „Spaarkas" of „Coöperatie". Het lid C. J. Visser Gz. dringt er op aan, dat men zich nu reeds als lid op geeft, want, in welken vorm dan ook, er moet een vereeniging komen. De leden kunnen dan een bestuur kiezen, dat zich met het samenstellen van nieuwe statuten kan be zighouden. Nadat verschillende personen zich als lid hadden opgegeven, werd het bestuur samen gesteld als volgt: voorz. L. v. Everdingen, vice-voorz. J. IJ. Vink, seer. A. G. van Duist, penn. J. J. van Oord, commissaris sen M. J. Meijer, C. J. Visser Gz. en P. van Driel. POEDEROYEN. Als gevolg der ontstane vacature in den Gemeenteraad, door het nemen van ontslag van den heer A. Bok, werd alhier met groote meerderheid van stemmen gekozen diens zoon, de heer P. W. Bok, die in de eerstvolgende raads vergadering werd benoemd tot wethouder. DOEVEREN. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat den landbouwer J. H. Boll te Doeveren een vet kalf heeft ver kocht, oud 12 weken, voor de som yan f 141 aan den koopman Wetters te Sprang. ZALTBOMMEL. Een bekend Bommelsch type, J. van Hemert, bijgenaamd „de Spokert", had op de buitengracht bij de Gasfabriek een baan geveegd om zich ook eens, in het schaatsenrijden te verlustigen. Zeker heeft Jan niet geweten dat dit zijn laatste uitspanning zou zijn. Onverwachts valt hij voorover. Jan staat weer op en zegt tegen een der omstanders„nou, nog net op 't mundje", toen zakte „Jan" ineen en was een lijk. Een beroerte had hem getroffen HERPT. Het concert van de harmonie „de Eendracht" alhier, op Zaterdag 2 Febr., mocht zich verheugen in meer dan gewone belangstelling. Zeker bracht daar niet wei nig toe bij het optreden van den heer Jac. Weck van 's-Bosch. Reeds met zijn eerste nummer: „Dat heb ik niet", een waarlijk humoristische voordracht op meesterlijke wijze weergegeven, wist hij het publiek te boeien en in verrukking te brengen. Een steeds klimmend succes viel hem, zoowel met zijne voordrachten, als met zijn decla maties ten deel. De harmonie handhaafde haar reputatie, vooral door den prachtigen wals „Um Herz und Hand" en den goed voorgedragen polka voor piston. ANDEL. Zondagmorgen om half vier is de sleepboot Prins Hendrik, eigenaar J. v. Herwaarde te 's Bosch, te Andel ge zonken. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen, daar het personeel zich nog bijtijds kon redden. NIEUWENDIJK. Zaterdagavond trad in het Instituutlokaal voor de kiesvereen. alhier op Ds. Van Aodel uit Zuidland, om te spreken over de a. tweejarige hengsten in de provin cie geboren; c. merriën, minstens 4 tot hoogstens 8 jaren oud; en wel: De Gedeputeerde Staten voornoemd, A. VAN VOORST TOT VOORST. De Griffier,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2