trein te New York, welke de aandacht komt vragen. Hij het Bronxpark viel een trein van viaductspoorweg op de straat. De r.ikhoop vloog in brand en 20 perso en vonden den dood. Bovendien zijn meer dan 50 gekwetsten. De trein bestond uit vijf of zes wagons. Onmiddellijk werd de brandweer ge alarmeerd, die dan voortgang der vlam men stuitten. Hierdoor ontkwamen ettelijke gekwet sten die onder den wrakhoop lagen, aan een afschuwelijken dood. In Augustus vertrok de Noorsche Schoener Cathrine van Kristiana naar het eiland Kerguelen, ongeveer halver wege tusschen de Kaap en Australië. Het ankerde bij de Crozet-eilanden, op ongeveer twee derden van den afstand tusschen de Kaap en Kerguelen. Het was daar vol robben en weken lang bleef het schip daar; overdag ging de bemanning op de robbenvangst, tot het schip op 12 December in een orkaan op de kust werd gedreven en verging. De schipbreukelingen vonden de op slagplaats van levensmiddelen op het eiland zonder voedsel, er was weinig biandatof en bitter koud. Na een maand vol ontberingen brachten de kapitein en twee matrozen de boot van hun schip te water en zeilden noordwaarts. Na negen dagen gezwalkt te hebben wer den zij opgepikt door de De Ruijter, van Filadelfia naar Japan. Zoo kwamen zij ten slotte te Melbourne aan. De Noor sche regeering heeft maatregelen ge nomen om van Kaapstad een schip naar de Crozet-eilanden uit te zenden om de andere schipbreukelingen te hel pen. Uit Valparaiso komt bericht, dat daar Zaterdag hevige onweders gewoed heb ben. Ook werden sterke aardschokken waargenomen. Een nachtelijke huiszoeking heefter plaats gehad in de eetzaal van de uni versiteit te St. Petersburg. Er werden een groot aantal oproerige bekendma kingen in beslag genomen. Tengevol- volge van deze huiszoeking hebben socialistische studenten gisteren een bij eenkomst belegd, waaraan ook een aan tal personen niet tot de universiteit in betrekking staande, deelnamen. Ver scheidene honderden politie-agenten, met karabijnen gewapend, omsingelden het vergaderlokaal en namen 81 studen ten en werklieden gevangen. Samen scholingen, die voor de hoogeschool waren ontstaan, werden door de bereden politie uit elkander gedreven. Het bekende orgaan der Russische oppositie heeft weer gegevens omtrent een alle fantasie te buiten gaande dief stal van staatsgelden. Het betreft den luitenant-generaal Deltine en den staatsraad Powlow, vroe ger gezant te Seoul, die buiten inder tijd als gevolmachtigden van de regee ring de opdracht hadden om voor het uitbreken van den oorlog in Shanghai levensmiddelen te koopen voor het gar nizoen van Port Arthur. Met dat doel kregen de heeren 30 millioen roebel mee, die echter slechts voor hoogstens een tiende deel verant woord zijn. Een commissie, aan welk hoofd de voormaligen chef van den ge- neralen staf Frolow staat, heeft gecon stateerd, dat ook, als men alle bewe ringen van den generaal Deltine, die geen boek hield van zijn uitgaven, ge looft toch nog 10 k 15 millioen over blijven, waaromtrent alle gegevens ont breken. Een proces is ophanden. De actie, welke de Duitsche gezant te Konstantinopel tegen den beruchten chef der geheime politie Fehim Paej i heeft ingesteld, is met succes bekroond. Fehim is naar Brussa verbannen. Niet slechts de Europeesche kolonie te Konstantinopel begroet dit bericht met blijdschap, doch ook de inland- sche bevolking is den diplomatieken vertegenwoordiger van het Duitsche rijk dankbaar, dat hij haar van den wreeden en gevaarlijken machtsmisbruiker be vrijd heeft. De val van Fehim heeft zegenrijke uitkomsten voor de Turksche hoofden. Het doortastende optreden van den Duitschen gezant heeft tengevolge ge had, dat met den weleer hooggeplaat- sten onverlaat zijn verdwenen ongeveer honderd zijner handlangers en werk tuigen en dat omstreeks twintig speel holen, waar de lagere volksklassen ge vild werden, gesloten zijn. De eigenaars waren tot dusver tegen betaling van zekeren cijns aan Fehim veilig voor de de politie. Uit Kimberleij werd gisteren gemeld Getuigenis afleggende in het strafge ding tegen Fischer, alias Piet Ferreira, beschuldigd van moord op 6en soldaat gedurende den rooftocht in het vorige jaar, verklaarde John Ferreira, een van Fischer's volgelingen, dat kapitein Sie- bert hem opdroeg de grens over te trek ken, het volk op te zetten om afleiding te geven waarschijnlijk ten voordeele van de Duitschers op te rukken naar Griquatown, dan terug te keeren en verslag uit te brengen. Voor zijn vertrek werd hem f 2400 ter hand gesteld. Hier wordt er de aandacht op geves tigd, dat Siebert vroeger medeplichtig heid van Duitsche zijde ontkend heeft. Omtrent de geheimzinnige sterfge vallen aan boord van het Zweedsche stoomschip Olaf Wijk, waarvan we in ons vorig no. melding maakten, seinde gisteren de Antwerpsche corr. van de Tel.: Ik vernam zooeven den inhoud van een telegram uit New-Port, meldende, dat de machinist Kling daar is aange houden op last van de Zweedsche re geering. Morgen vroeg komt hij hier met de Harwich-boot aan, om op het Zweedsche consulaat in verhoor te wor den genomen. Hij wordt formeel ver dacht, kleine balletjes met stikgas in de kajuit van Tscherniak te hebben geworpen. Reeds den vorigen nacht zou hij pogingen hebben gedaan, doch toen was de dosis te zwak. In een brief, dien Elie Tscherniak, een broeder van het slachtoffer, zond aan twee Zweedsche bladen, drukt hij als zijne overtuiging uit, dat zijn broe der uit den weg werd geruimd op last van het Russische gouvernement, en beschuldigt den Zweeilschen consul te Antwerpen, door nalatigheid het ont dekken der waarheid bemoeilijkt te heb ben, zoo niet onmogelijk te hebben ge maakt. De „Roes" bericht uit Wladiwostok, dat China in die mate troepen te Zizikar en Ningoetoe concentreert, dat Rusland daaronder niet werkeloos zal kunnen blijven. Een telegram uit Taormina op Sicilië maakt gewag van een verhoogde werk zaamheid van de Etna. Sedert twee da gen werpt de bovenste krater groote rookwolken uit. Verleden week is te Petersburg aan gekomen de nieuw benoemde beul Pod- goerski. Hij had het laatst te Moskou zijn werk verricht. De „Retsj" verzekert, dat deze Pod- goerski door den krijgsraad ter dood was veroordeeld wegens een aantal moorden. Men bood hem genade aan op voorwaar de, dat hij beul wilde worden. Hij nam het aan en zal nu te Petersburg toonen, dat hij evengoed de voltrekking van doodvonnissen als den willekeurigen moord verstaat. In het Oosten van Duitschland is het in de laatste week nog geducht koud geweest. In Oost-Pruisen zijn 12, in West-Pruisen 7 en in Posen 5 men- schen, meest op straat of onderweg, doodgevroren. Het wild in de bosschen heeft schrikbarend geleden. De beesten konden niet voldoende gevoerd worden, en dientengevolge zijn vele herten en reeën van honger omgekomen. Volgens bericht uit Breslau, woei Zondag in het Reuzengebergte een or kaan met hevige sneeuwbuien. In de bosschen van een eigenaar is alleen voor 400,000 mk. schade aangericht. T® New York is groot opzien gewekt door de inhechtenisneming van mevr. Leopold Wallau, de vrouw van een joodsch millionair. Zij wordt beschul digd, hare oude moeder, die aan kanker leed, door toediening van vergif uit haar ondragelijk lijden geholpen te hebben. KEURING VAN SPRINGSTIEREN. Burgemeester en Wethouders der Gemeen te Heusden brengen ter kennis der belang hebbenden dat de opening van de keuring, bedoeld in art. 2 van het Reglement op het houden van Springstieren en de toekenning van bijdragen en premiën ter bevordering voor de verbetering van 't Rundvee in Noord- Brabant, voor zooveel deze Gemeente betreft, in dit jaar zal plaats hebben op Donder dag den 14 Maart 1907. te Heusden, des voor middags te elf uren; dat voor de gemeenten, behoorende tot bovengenoemde keuringsplaats, zijn uitge loofd de volgende aanmoedigingsbij dragen: een le van f 40.een 2e van f 25.en een 3e van f 25. Afgekondigd en aangeplakt te Heusden den 18 Februari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. BMttattteltfk Hi«*uw». HEUSDEN, 20 Febr. Een afdoend middel om direct gehoor te verkrijgen Moeder was uitgegaan en had de deur op slot getrokken. Het dochtertje wist niets daarvan, zocht Moeder en vond haar niet en kon ook niet de deur uit om een ander te vragen, wat de reden van deze vreemde toestand kon zijn. Het kind maakte zich zenuwachtig en neemt ten slotte een voorwerp en werpt een groote spiegelruit stuk in de winkel. Dat hielp. Nu kwam direct een ieder toegeloopen en ook Moeder was er dra en vond haar dochtertje in een vreeselijke overspannen toestand. Het mid del is wel afdoende, doch te duur voor de praktijk. De bejaarde H. Merkx alhier zag op de straat een papiertje liggen, raapte het op en ontdekte dat het een bankbiljet van f 25.was. Iets later loopt een dienstmeisje denzelfden weg, angstig zoekende naar iets, dat zij verloren heeft. Hij informeert wat zij kwij t is en op haar antwoord „een biljet van f 25.heeft hij het genoegen haar te kunnen geruststellen, door zijn vondst af te staan. Twee brave en nog zeer krasse oudjes, Adrianus van Baardwijk en Dingena van der Beek, hopen 19 Maart den dag te herdenken, dat ze vijftig jaar door den echt zijn verbonden. Beide, altijd werkzaam geweest, slijten samen hun dagen in het eerste der groep nieuwe huisjes, ten vorige jare door de Diaconie alhier gesticht. Wij twijfelen niet of menigeen zal willen medewerken om dien dag voor hen niet zonder belangstelling te laten voorbijgaan. Ze verdienen het ten volle. Een sleepbootje, dat Dinsdagmiddag Heusden passeerde in de richting Gorinchem nam den weg oostelijk van den stoombreker, inplaats van achterom, zooals ook de bakens aanwijzen. Het voer met groote kracht en zette zich zoodanig yast, dat er geen ver wikken of bewegen in te brengen was. Het zal dus de vloed moeten afwachten, of anders met kracht er af gesleept moeten worden. Tot ons genoegen vernemen wij, dat de naamlooze vennootschap „Bergsche Maas" als laagste inschrijver de levering is gegund van de gemeente-gasfabriek te Lisse tot een bedrag van f 20,000; dat haar is opgedra gen de levering van de stoomzuivelfabriek te Herpt en dooreenige Rotterdamsche firma's de levering van eenige nieuwe lich ters tot een bedrag van f 25,000. Er zal nu direct alhier een woningnood ontstaan, daar vermoedelijk de gemeente met 25 a 30 gezinnen zal vermeerderd wor den, indien bij de noodige uitbreiding van personeel het werkvolk voor het meeren- getrouwd mocht wezen. WERKENDAM. Maandag 1.1. vergader de de hoepelmakersvereeniging ten herberge van J. B. Zwets. De voorz. opende met een woord van welkom de vergadering, verheugde er zich in, dat deze eerste ver gadering in dit jaar zeo flink was bezocht, hoopte, dat dezelfde geestdrift den verga derden ook verder dit jaar zou blijven be zielen en verzocht den secretaris de notulen der vorige vergadering te lezen. Na lezing werden die onveranderd goedgekeurd. Ver volgens werd aan art. 14 van 't reglement toegevoegd, dat de bestuursleden over Wer kendam en de Werken zouden moeten zijn verdeeld en nog een art. aan 't regl. met 't oog op de orde der vergaderingen, waarna de loonlijst werd besproken om eventueele voorstellen op de bondsvergadering ter spra ke te brengen. Op voorstel van 't bestuur werd beslo ten lo. voor te stellen 1 cent bij het loon te vragen voor eer bos hoepels, met de tonhoepels als grondslag; 2o. vrij olie en kolen (wat den patroon niet zooveel zou kosten, als hij maar een vat olie te gelijk op deed, want dan kon zijn gezin daarvan ook profiteeren en hij verder bij 't koopen van 't hout er op kon rekenen en maar cent per bos minder moest bieden) en 3o. 4 cent per bos voor 't houtlossen met be paling van den afstand enz. Was dit alles verkregen, dan moest ook vaststaan, dat de arbeidsduur niet langer mocht wezen dan van sm. 5 tot 'sav. 7 uur. C. J. den Hollander was niet alleen voor verhooging, doch ook voor het oprichten van een Reseavefonds, want een bond zonder verweersmiddelen helpt niets. De patroons te Vianen bv., hebben een verbond, van niet meer te mogen betalen dan afgespro ken is. Wijkt iemand hier van af, dan heeft hij f100 boete. Als de hoepelmakers daar staken, moesten die gesteund kunnen worden, want daar was staken geen revo- lutionnair optreden, doch noodwendige dwang. Besloten werd, dat ieder lid min stens 5 cent per maand aan dit fonds zou bijdragen, waarna tot afgevaardigde voor de Bondsvergadering werd benoemd T. P. Roubos, nadat C. J. den Hollander daarvoor had bedankt. Besloten werd verder meer loon te vragen als de soorten hout onge veer 10 cM. langer dan de gewone maat werden gehakt en opgewerkt, dat het met de vierlingen treurig gesteld wasze waren hun naam niet waard, doch mochten eerder genoemd worden brandpalen, waarna be sloten werd alleen goede en geen verweerde kromme toppen te maken. De rommel moest men er maar gewoonweg uitzetten. Nadat verder besloten was aan te dringen op het in loon gelijk stellen van haring- bandsvierlingen en tonhoepels, werd goed gevonden de koninklijke goedkeuring op het bondsreglement aan te vragen, doch zich niet in te laten met contract werk of de staking van Rijssen (als men geld te veel had kon men het te Werkendam en de Werken wel kwijt, want daar waren ook nog menschen genoeg, die in deze dagen dringend steun noodig hebben.) Naar aanleiding van de laatste zaken deden de leden Westerhout, Pruissen en meer andere duidelijk en klaar hun meening uitkomen. Ten slotte wees de voorz. er op, dat men, lettende op den huidigen toestand n.l. zakking van 't hout en rijzing van hoepels, zich niet moest laten verleiden om, voor 1 of 2 cent loon meer, van de tegen woordige bazen te gaan loopen naar hen, die dat nu bieden, maar dat men moest blijven waar men was, waarna hij met een woord van dank de vergadering sloot. In de Zaterdag 1.1. gehouden hafckersvergadering is het reglement vast gesteld en daarmede ook de loonlijst, die wat het wieden betreft in werking zal treden 1 April en wat het hakken aangaat 1 September. Het bestuur werd vervolgens met de leden G. Verheij, A. den Hollander en C. van den Heuvel vermeerderd. Eergister kwam bij den heer P. J. Prins, aan de suikerfabriek, alhier, aan vliegen een postduif met een rood caout chouc bandje aan den poot, waarop het teek en 0.666 of 999.0, terwijl een vleugel van binnen lichtblauw was gekleurd. Naar we vernemen, heeft de Kerke- raad der Ger. Gem. Werkendam A alhier het voornemen te beroepen den WelEerw. heer H. C. van den Brink, predikant bij de Ger. Gem. Rotterdam B. Gijsbert Lagronw, dien men met zijn schuit reeds op den bodem van een der donkere wateren van den Biesbosch waan de of minstens zoo stijf bevroren als een vierlingbrandhout, is gelukkig weer boven water gekomen en met zijn schuit aan den Nieuwendijk gearriveerd. DUSSEN. O Tempora, o mores! Een weeuwtje van omstreeks zeventig jaren al hier, die reeds met twee dierbaren de zoete geneugten van het huwelijksleven gesmaakt had, was opnieuw door Amors pijlen ge troffen Wijl zij een lange verkeering voor een weduwe niet passend vond, toog zij reeds spoedig met haren uitverkorene naar het raadhuis, om daar aan de eerste formali teiten der wet te voldoen. Dit gedeelte der historie speelde voor ongeveer vier weken. Er bestaat een spreekwoord, dat van oude liefde en niet roesten spreekt; de waarheid hiervan is in deze geschiedenis weder ten volle bewezen. Voor ongeveer negen jaren, tijdens haren eersten weduwstaat, had een ander de we duwe trouw gezworen, met wien zij dan ook in ondertrouw werd opgenomen, doch door het verdwijnen van de wederzijdsche genegenheid, was toen het voorgenomen hu welijk afgestuit en had zij zich spoedig daarna met een nieuwen echtgenoot ver bonden, met wien zij negen jaar lang vreug de en leed gedeeld heeft. Doch nu zij op het punt staat om voor de derde maal in het huwelijksbootje te stappen, komt de oude liefde bij den vo rigen bruidegom weer boven, haar hart ont gloeit ook weer voor hem en nadat de derde persoon, eigenlijk de eerste in de zaak, zijne toestemming tot verbreking der gedane be lofte gegeven heeft, beklimt zij voor de tweede maal met haren ouden bruigom de trappen van het raadhuis, om aangifte te doen van hun voorgenomen huwelijk. Ziehier in 't kort den inhoud van eene zeldzame gebeurtenis, die stof zou kunnen leveren voor een blij- of kluchtspel in vier of vijf bedrijven. Inmiddels is haar gewezen bruidegom plotseling overleden. VLIJMEN. In de Vrijdagmorgen gehou den vergadering van den gemeenteraad werd naar aanleiding van het voorstel van den heer Mommersteeg om over te gaan tot het maken van een scheepsvaartkanaal van de Dieze naar Vlijmen, een drukke discussie gevoerd. Na lang wikken en wegen werd besloten een commissie te benoemen met den heer Wijnands, opzichter van den waterstaat te Heusden, aan het hoofd, welke tot taak heeft te onderzoeken in hoeverre de wen- schelijkheid van een scheepvaartkanaal be- stsiflit WOUDRICHEM. Door de alhier be staande afdeeling der visschersvereeniging „De Eendracht" werd Zaterdagavond een vergadering gehouden. De voorzitter, de heer A. C. Havelaar, opent de vergadering met een woord van welkom en spreekt zijn dank uit voor de flinke opkomst der leden. Hierna worden de notulen der vorige vergadering door den secretaris gelezen, welke worden goed gekeurd. De voorzitter deelt mede, dat het leden tal reeds boven de 70 geklommen, waardoor het bestuur, nu bestaande uit vier personen, tot zeven moet worden uitgebreid. Hiertoe wordt overgegaan. Besloten wordt een lid van het hoofd bestuur uit te noodigen tot het houden van een rede over de werkzaamheden van het hoofdbestuur; en wel de heer G. Vos te Werkendam. Ten slotte wijst de voorzitter er op dat de afdeeling een zelfstandigen naam als vereeniging heeft te voeren. Na eenige be spreking wordt besloten dat de vereeniging genoemd zal worden „De Toekomst". Aan de opwekking tot toetreding werd door velen gevolg gegeven. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Door ds. M. van Grieken, Ned. Herv. predicant te Ameide, zal op Vrijdag 22 Febr. a.s., in het lokaal der Chr. Bewaar school, eene rede worden gehouden in het belang van het Christelijk onderwijs. WIJK. Was deze gemeente voor een dertigtal jaren een der meest bloeiende uit deze streek, zijn welvaart verdween lang zamerhand, wat in de eerste plaats toe te schrijven was aan de slechte prijzen, te ma ken voor het vlas. Deze teelt toch was voor werkgever zoowel als voor werkman een goede bron van inkomstensoms hadden zelfs een honderdtal arbeiders werk bij het bereiden van dit artikel. Thans zijn er weer sporen van herleving te constateeren, op verschillende plaatsen ziet men des avonds weer de z.g.n. vlashutten rooken en een zeker aantal werklieden verdienen er hun brood mee. Ook de verbouwer vaart er wel bij, het vlas geldt niet minder dan f 2.10 f 2.50 per steen en de handel in zaad is levendig. Als men weet dat een gewoon kipei van 40 tot 50 gram weegt, is het zeker wel vermeldenswaardig, dat de landbouwer B. een kip in zijn bezit heeft, welke voort durend eieren legt, welke een gewicht ver tegenwoordigen van 120 gram en daarbo ven. Vreesde men dat het winterkoren bij de strenge vorst geleden zou hebben, daar zich een bruine gloed over de bezaaide velden uitstrekte, thans nu het weder eenigs- zins milder wordt beginnen de plantjes te herleven en blijkt gelukkig dat men zich vergist heeft. VEEN. Een braaf drietal, dat veel voor de toekomst belooft, is de jeugdige M. B. M. Vos en de gebroeders G. en G. Vos. Eerst maakten ze zich te Andel schuldig aan diefstal van 3 paar schaatsen en eenige dagen later alhier aan diefstal van een horloge, suiker en sigaren en het plegen van ontuchtige handelingen. De oudste van het complot is 15, de jongste 11 jaar. De zaak is door de rijkspolitie te Heusden onderzocht en vermoedelijk zullen ze wel eerlang naar een tuchtschool verhuizen. Dinsdag werd alhier onder eene partij band gevonden een zak, inhoudende ma nufacturen. Vermoedelijk staat deze vondst in verband met den diefstal bij zekeren S. te Andel, van wien de vorige week voor circa f 60.aan goederen uit zijn wagen ontvreemd werd. De zak is in beslag ge nomen. In verschillende gezinnen blijven de mazelen nog steeds heerschen. De ziekte heeft tot dusver geen ernstig karakter. Alhier bestaan voornemens om deD De Ruyter-dag op 23 Maart a.s. eenigszins feestelijk te vieren. In de eerste plaats zullen de schoolkinderen onthaald worden. Reeds heeft zich een voorloopige commissie ge vormd tot inzameling van gelden. GORINCHEM. Op de Zaterdag alhier gehouden voorjaarspaardenmarkt waren aangevoerd 217 stuks. Men besteedde de volgende prijzen: luxe paarden f450 750, werkpaarden f150 k 300, 2£ jarige f220 k 350, 1! jarige f150 k 250, veulens f100 k 125, hitten f60 180. Eenige Duitsche kooplieden waren aanwezig. De handel in werkpaarden was levendig. In de op 1 Maart a.s. te houden alge- meene vergadering van aandeelhouders van de Westlandsche Hypotheekbank, zal wor den voorgesteld, een dividend uit te keeren van 24 pCt. Over den veehandel in Gelderland wordt geschreven Nog altijd is de aanvoer op de markten zeer gering. De handel is vlot genoeg en ook op stal wordt nog menig stuk vee ver kocht. Belgische kooplieden ziet men echter weinig of geen, zoodat dan ook de handel in melkvee trager is dan vroeger. Zoolang het mond- en klauwzeer in België niet heeft uitgewoed, zal dit wel zoo blijven. Met den handel in paarden gaat het voortdurend goed. Ook de schapen blijven goed in trék. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 69 70 ct., 2de kwaliteit 59 60 ct. per K.G., melkkoeien f 140 k f 210, neurende f 130 f 230, guste fl50è,fl80, pinken f 60 f 115, kalveren f 16 f 34, vette 58 59 ct., vette varkens voor in- landsch gebruik 56 57 ct., voor Engeland 55 jt 56 ct. per K.G., biggen f6 a f 10, drachtige zeugen f 50 f 70, drachtige gelten f40 4 f 55, schottelingen f 20 a f 30, schapen f 15 k f 26, luxe-paarden, f *00 k f 600, werkpaarden 1ste kwaliteit f 300 f 400, 2e kwaliteit f 190 k f 950, twee-en- een-halfjarige f 200 f300, anderhalf jarige f 150 f200 per stuk. ftiinieiilti tid. De Bond tegen Vaccine-dwang zal zich opnieuw tot H. M. de Koningin richten met het verzoek, dat opnieuw een voorstel tot intrekking of wijziging van artikel 17 der Wet van 4 December 1872 (St.bl. No. 134) bij de Staten-Gene- raal moge worden aanhangig gemaakt, opdat ook aan niet-gevaccineerden de toegang tot de openbare en de bijzon dere scholen worde ontsloten. Zaterdagmiddag omstreeks één uur is in Den Haag op den Minister van Jus titie, Mr. E. van Raalte, een aanslag gepleegd. Toen Z. Exc. van het departement kwam, om huiswaarts te keeren, kwam in de Amaliastraat nabij zijne woning een manspersoon naast hem loopen. Toen de minister bemerkte, dat deze persoon zich al meer en meer aan hem opdrong, vroeg Z.Exc. of hij hem iets te verzoeken had. In antwoord hierop haalde de man een revolver voor den dag, waarmede hij vier schoten op den heer Van Raalte loste. Alle vier scho ten misten hun doel, zoodat de minister wonder boven wonder ongedeerd bleef. Twee kogels kwamen terecht in de ra men van het huis van den minister. Twee jongens, die van het voorval getuigen waren, ijlden naar net paleis, om daar politie te halen. Twee agen ten arresteerden den man, die na het lossen der schoten op den minister ter plaatse was blijven staan. Alleen de revolver had hij op straat weggewor pen. De dader, Simon Polak, is gewezen onder-kapelmeester van de infanterie in West-Indië en was sedert een paar jaar gegageerd met f 190 's jaars. Hij meende daardoor benadeeld te zijn en een hooger gagement te hebben verdiend. Polak verklaarde dan ook ge- requesteerd te hebben bij „Koloniën, bij de Koningin en bij anderen", maar steeds nul op het rekest te hebben ge kregen. Daarover verstoord, liep hij rond met het doel, de eene of andere autoriteit, wie het ook mocht zijn, ge lijk hij zeide, „de minister, of desnoods dr, Kuyper" te dooden. Bij het verhoor maakte hij den indruk toerekenbaar te zijn. Hij was volkomen kalm; verklaarde geen berouw te ge voelen over het gebeurde en het doel te hebben gehad den persoon, op wien hij schoot en van wien hij wist dat hij de minister van justitie, mr. Van Raalte was, te dooden. Omtrent den dader wordt nog ver nomen, dat hij in den laatsten tijd veel misbruik van sterken dranx maakte. Volgens zijn beweren zou hij ook gedurende een half jaar te Veenhuizen hebben doorgebracht, waarheen hij in gevolge een vonnis der Utrechtsche rechtbank z >u zijn opgezonden. Men deelt aan het Hbld. mede, dat S. P. in 1899 te Amsterdam in de Le pelstraat een bierhuis heeft gehad, dat bezocht werd door beruchte personen. In den zomer van dat jaar waren eenigen van die lui in het bierhuis en eischten drank zonder te betalen. De bierhuis- houder verzocht hen weg te gaan en toen begon het lieve leventje nog erger. P. greep een geladen revolver en loste een schot op een dier lieden, die toen gewond werd, doch niet gevaarlyk.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2