werken en landbouw; Huil, financiën; Df- Villiers, justitie- Rissik mijnen. A'le ministers zijn leden van -Het Volk". Te Mainz heerscht, naar de 1 'rankf. Ztg meldt, hevig de influenza. Er is haast e^en huisgezin, dat van de ziek te verschoond gebleven is. De dokters kunnen bel werk bijna niet af, want ook verscheidene hunner zijn door de griep aangetast. Alle ziekenhuizen lig gen vol patiënten. Uit Neusz, bij Dusseldorp, wordt aan de Köln. Volksztg. bericht, dat Zon dag tijdens de hoogmis twee vermom de mannen het nonnenklooster te Glehn in de buurt van Neusz, zijn binnen gedrongen en van een pensionaire, een ziek meisje, de sleutels van de taber nakel eischten. Toen zij deze niet kre gen, staken zij het meisje een prop in deu mond, honden haar vast, sneden haar de haarvlechten af trachten haar geweld aan te doen en brachten het arme meisje een steek in de borst toe. Na afloop van de hoogmis vonden de zusters haar in deerniswaardigen toe stand. De mannen hadden zonder noe- menswaardigen buit de vlucht genomen. Zaterdagmiddag is te Odessa het hoofd der politie, Hosberg, door een bom licht gewond; de naast hem in het rij tuig zittende beambte der geheime po litie werd zwaar gewond en het paard gedood. De bom werd achter het rij tuig geslingerd. Het is niet gelukt den dader te vatten. De Echo de Paris meldt, dat er op de zuidelijke Filippijnen een wervel storm heeft gewoed, waarbij 200 men- schen omgekomen en duizenden dak loos gemaakt zijn. In een bericht aan den vice-koning te Sjanghai zegt overste Kern, de ver tegenwoordiger van het door buitenlan ders gevormde hulpcomité, dat onge veer 10 millioen menschen door den hongersnood bedreigd worden. Minstens de helft hiervan gaat een zekeren dood tegemoet, wanneer de regeering geen ingrijpende maatregelen neemt. De overste beklaagt zich er over, dat aan het comité bij zijn reddings werk door de overheid hinderpalen in den weg gesteld worden. Een dag of twaalf geleden overleed te San Remo een 2t-jarige Russin, eerst sedert korten tijd getrouwd. In afwach ting dat de familie voor de begrafenis zou overkomen werd ze in het lijken huis gelegd, 't Eigenaardige is dat de doode tot nu toe haar kleur behield. De lippen zijn rood, het lichaam sneeuw wit. De oogen die gesloten waren open den zich en toonden hun natuurlijken glans. De echtgenoot, die steeds bij het lijk vertoeft en geheel de stad gelooven dat de jonge vrouw schijndood is, hoe wel de dokter dit voor onmogelijk ver klaart. Uit Guelma wordt gemeld, dat in het Algerijnsch dorp Mechahalla ver scheidene hutten zijn ingestort. Reeds zijn 31 lijken uit de puinhoo- peil te voorschijn gehaald, maar men vreest, dat er een grooter aantal slacht offers valt te betreuren. Ir. den stormigen nacht van Don derdag op Vrijdag is Miss Arsheton met haar ballon het kanaal overgesto ken. Ze steeg op in Chelsea, passeerde Calais en landde Vrijdagochtend bij Luik. Op geheimzinnige wijze is er weer een hooggeplaatst Turksch zeeofficier plotseling overleden. Ditmaal is bet de vice-admiraal Sami-pasja, de haven commandant van Konstantinopel. Nadat reeds vice-admiraal Hairi-pasja, de mi nister van marine, op zoo vreemde wijze eensklaps stierf, zijn nu natuurlijk de commentaren nog krasser. Sami-pasja genoot een uitstekende gezondheidhij zat in de commissie voor hervorming van het ministerie van marine en in een tot verificatie van de rekeningen eener stoomvaart maatschappij. Op zijn sterfdag zag men hem 's ochtends nog gezond en wel op Jildiz. Twee uur na zijn middagmaal werd hij ziek, kort daarna overleed hij. Gisterenmiddag is in het gebouw van het Crédit Lyonnais een brutale diefstal gepleegd. Ferdinand Schiff, die daar in een hotel zijn intrek heeft, had een klein valiesje bij zich met een waarde van een millioen francs aan ongezette parels en diamanten. Hij ging het gebouw binnen, om even een telegram op te schrijven en plaatste zijn taschje tu3schen zijn voeten terwijl hij het schreef. Nadat hij zijn telegram had over handigd, bemerkte hij dat het taschje weg was. Niemand schijnt iets gemerkt te hebben en Schiff kon niets anders do 'u dan een klacht bij de politie in dienen. De politie denkt dat iemand, die wist dat hij de parels en diamanten bij zich had, zijn gangen na is gegaan. Te New-York is bericht ontvangen over een spoorwegongeluk op het tra ject New-YorkChicago. Te Mineral- Point bij Johnston in Pennsylvania de railleerde de sneltrein. Negen-en-twintig personen zijn bij de ramp gekwest, van wie enkelen levens gevaarlijk. Drie slaapwagens zijn van den spoordijk in de rivier getuimeld. De gouverneur van Beyrouth heeft aan de Porte geseind, dat Muzelmannen en Christenen zich wapenen om elkaar te lijf te gaanhij vraagt instructies. De gouverneur schijnt niet onduidelijk te willen te kennen geven, dat de En- gelschen aan dezen toestand van wan orde niet vreemd zijn. Geheel volgens Amerikaansch model werd vlak bij Boeda-Pest een goederen trein van den Szentendneer-locaal- spoorweg, door een uit ongeveer 30 personen bestaande bende aangehouden, door middel van valsche signalen. Het treinpersoneel werd met revol verschoten op de vlucht gejaagd, waar op de benden een kolenlading van on geveer 60 centenaars roofde, welke per as werd vervoerd. De politie lieoft tot dus verre 6 der brutale bandieten kunnen arresteeren. BEKIl^DU Verbetering; van 't Rundvee. Uitloven van aanmoedigings- hijdragen voor 1903. De Gedeputeerde Staten van Noordbra bant, gezien artikel 12, vierde zinsnede, van het reglement op het houden van springstieren en de toekenning van bijdra gen en premiën tot bevordering van de verbetering van 't rundvee in Noordbrabant, hebben besloten: lo. Het aantal en de grootte der aanmoe digingsbij dragen, die in 1907 voor elk der twaalf districten, voor de gemeenten tot elke keuringsplaats behoorende worden uit geloofd, vast te stellen als volgt: Ie keuringsplaats Heusden, een le van f 40.een 2e van f 25.en een 3e van f 25. 2e keuringsplaats Waalwijk, een le van f 40.en een 2e van f 30. Be keuringsplaats Almkerk, een le van f 40.en een 2e van f 30. 2o. Dat het onderzoek der springstieren in de twaalf districten in 1907 zal plaats hebben c. op Donderdag 14 Maart te Mill, Kruis straat (gem. Rosmalen), Asten, Vught, Heusden, Tilburg, Zundert en Wouw. 3o. Dat de verschillende keuringen een aanvang zullen nemen telkens des voor middags te elf uren. 4o. Dat de stieren, die uithoofde van ziekte, tusschentijdschen aankoop of niet genoegzame ontwikkeling, op de gewone keuringen in de maand Maart dezes jaars niet worden voorgebracht, alsnog op de hieronder vermelde dagen en uren kunnen worden aangeboden om ter bespringing te worden toegelaten. Te Heusden op 15 Mei, 15 Juli, 16 Sep tember en 16 December, telkens des vöor- middags te 10 uren. Te Waalwijk op 15 Mei, 15 Juli, 16 Sep tember en 16 December, telkens des na middags te 3 uren. Te Almkerk op 14 Mei, 16 Juli, 17 Sep tember en 17 December, telkens des voor middags te 10 uren. Deze keuringen moeten veertien dagen te voren bij den Voorzitter der keurings commissie worden aangevraagd. Plaatiielilk üieuwN. HEUSDEN, 23 Febr. Bij de herdenking van het vijf-en-twintig jarig huwelijk van den heer en mevrouw Verhagen, heeft het Zondag niet aan be langstelling ontbroken. Ten circa drie ure stond de Fanfare uit Meeuwen gereed om het zilveren bruidspaar een welkom toe te brengen, toen het van de reis komende, alhier aankwam. Ten 6 ure maakte de jeugdige HeuBden- ache Fanfare hare opwachting, voor het eerst in het publiek hare toonen latende hooren en een uur later kwam de Harmonie van Herpt om eveneens hare hulde te brengen. Bij dat alles gaven de Heusdenaren veel blijken van belangstelling en instemming met dat gelukkige feest, waarbij ze het zil veren bruidspaar de beste wenschen toe dachten, waarmede ook wij ons gaarne vereenigen. WERKENDAM. Naar we vernemen, zijn tot bestuursleden van den kolenbond be noemd de heeren: L. van Everdingen, voorz., J. H. Vink, vice-voorz., C. J. Visser Jz., secr.-penn., C. J. Visser Gz. en A. Tromp, terwijl de commissie van toezicht bestaat uit de heerenJ. J. van Oord Gz., P. van Driel en G. Verheij. Vrijdag as. zullen heeren brand meesters dezer gemeente eene schouw voeren over de stookplaatsen en schoorsteenen. Eergister vielen de timmerlieden Kie- boom en Visser, terwijl zij een ijzeren slof onder een der balken van de Ned. Herv. Kerk. alhier, zouden brengen, van een ruim 6 M. hooge stelling naar beneden, door het breken van een der stellinghouten. Ki«boom bezeerde zich gelaat en hand en Visser een der beenen. Metselaar Kramer, die zich ook op de stelling bevond, bleef aan een ketting hangen en de heer Baggerman, die even eens aanwezig was, wist toen spoedig een lange ladder te bekomen om hem voor vallen te bewaren. We hopen, dat Visser, die zich te bed moest begeven, nadat men hem per wagen had thuis gebracht, het er ook verder goed moge afbrengen. SLEEUWIJK. Tot lid van de Commis sie tot wering van schoolverzuim in de Werken is benoemd de heer H. Walraven in de plaats van den heer B. Doedijns. HERPT. Hedenmorgen circa 5 uur vluchtten alhier onverwachts vijf wildstroo- pers voor een paar Maréchaussée uit Heus den met achterlating van een haas, die door hen inbeslaggenomen werd. VEEN. De reeds meermalen in dit blad genoemde M. B. M. Vos zou heden door de Maréchaussée te Heusden worden gehaald, om naar een Tuchtschool te Nijmegen te worden overgebracht. Alles ging kalm in zijn werk, doch onder Aalburg gekomen gaf hij weder een proeve van zijne streken. Op het onverwachtst springt hij weg, zet 't op een loopen, achter volgd door den Wachtmeester en een Ma réchaussée, nu den dijk af, de polder in, tweemaal door een breede vliet, altijd ach tervolgd, zoodat ook de vervolgers door het water moeten, waarop hij eindelijk werd gepakt en nu met een touw gebonden en een nat pak naar Heusden, om vandaar verder geëxpedieerd te worden. WIJK. De 84-jarige timmerman v. A., die zooals we voor een paar weken meld den bij zijn werkzaamheden door een zolder viel, is thans aan de gevolgen van dien val overleden. Naar wij vernemen bestaan ook hier plannen om de De Ruyter-dag, 23 Maart a.s., tot een feestdag voor de schooljeugd te maken. Bij het heldere maanlicht komen de bunzingvangers weer bijna eiken nacht van over de rivier om vergezeld van hun hond jes hun iacht op boerenerven, onder hooi schelven en in oude schuren uit te oefenen. Gelukt het hun eenige van die roofdiertjes te bemachtigen, dan bewijzen zij daarmede niet minder de boeren dan hunzelven een goeden dienst, daar de winterpels van den bunzing een waarde vertegenwoordigt van f 1.50 k f 2.— Waaraan de vorst ook schade ver- oorzake, goed doet zij bepaald aan de vrucht- boomen. De knoppen toch, die bij zacht weder om dezen tijd reeds aardig beginnen te zwellen, zijn thans nog geheel gesloten, er is nog geen spoor van ontwikkeling aan te bespeuren. Dit mag met het oog op latere eventueele nachtvorsten bepaald een voordeel heeten. De barbier H. v. d. B. wilde Zater dagavond in beschonken toestand een emmer water scheppen uit een sloot achter zijn woning, met dit gevolg dat hij er voorover inviel. Gelukkig voor hem hoorde een buur man den plons en bracht hem op het drooge. 't Is te hopen dat dit voor v. d. B. een goede les mag zijn geweest. Himienlitnd. Land en Volk schrijft Het gerucht begint meer en meêr te loopen dat het huidige ministerie besloten zou hebben, met uitzondering van generaal Staal, aan te blijven. Naar wij uit de meest betrouwbare bron vernemen, is dit gerucht minstens genomen zeer voorbarig; er is veel meer reden om aan te nemen, dat de crisis nog lang blijft voortduren. De Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen zal haar 131ste jaarlijksche al- gemeene vergadering houden op Woens dag 22 Mei a. s., in het gebouw van de vereeniging „De Vrije Gemeente" te Amsterdam. Onder de nieuwe voorstellen van het hoofdbestuur, noemen wij de volgen Ie: een bedrag van f 400 beschikbaar te stellen, om daaruit, op voorwaarden, door het hoofdbestuur te bepalen, sub sidie te verleenen aan die departemen ten, welke aan moeders en toekomsti ge moeders een cursus willen laten ge ven in de verpleging an het zeer jonge kind reizende bibliotheken in het leven te roepen en daarvoor f 2000 op de begrooting te brengen de oprichting door de departementen te bevorderen van tehuizen voor school gaande kinderen van weduwen, weduw naars en daarmede gelijk staande per sonen (verlaten echtgenooten, van welke de wederhelft in een ziekenhuis, krank zinnigengesticht of gevangenis is op gesloten e. a en voor dat doel f 1000 op de begrooting te brengen. Voor I. M. Denser, die in 1905 tot 12 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld wegens doodslag op den kastelein Van Eekelen op de Groote Markt te 's-Gravenhage, is aan H. M. de Koningin een verzoek om gratie gericht. Omtrent de redding van de drie laat ste schipbreukelingen aan den Hoek, 't welk we in ons vorig no. nog luist konden opnemen, vernemen wij Schipper Sperling lag met zijn blazer van Van der Tak aan den Hoek. Hij sprak Vrijdagavond met den kapitein van de zeesleepboot Wodan af, dat hij zou trachten met de reddingsboot de schipbreukelingen aan den wal te bren gen. Daartoe ging hij aan boord van de sleepboot met zijne neven C. en L. Sperling en G. Moerkerk. Het was 's avonds elf uur. Zij namen een vlet mee. De Wodan bracht hen zoo dicht mo gelijk bij de pier; daar gingen de vier genoemde mannen in de roeiboot en zoodra zij bij de steenen waren, sprong schipper Sperling zelf er uit. Hij be vestigde een lijn uit de vlet met den lichttoren. Vervolgens ging hij naar den kop van de pier, telken» door de golven teruggeslagen. Gekomen' bij het wrak, klom hij langs het daar nog uit hangende touw naar boven, en vond de drie nog levende vrouwen zitten bij een 10 a 12-tal lijken. Bij zijn verschij nen gilden zij van vreugde en grepen hem zoo beklemmend vast, dat hij drei gen moest: „als gij mij niet loslaat, laat ik u zitten." Het eerst bond hij fraulein Theile een touw om het lichaam en liet haar zoo lang3 een loopende knoop glijden over het naar de pier gepannen touw. De drie andere mannen, die inmiddels ook het hoofd hadden bereikt, grepen haar vast en bonden haar aan den licht toren, opdat zij niet door de zee zou worden weggeslagen. Hetzelfde gebeur de eerst met mevr. Wennberg, en het laatst met het dienstmeisje, dat zich het flinkste had gehouden. De drie schipbreukelingen werden in de jol ge legd en naar boord van de Wodan ge- bi acht. Zoo kwamen zij aan den Hoek, waar zij in Hotel Amerika zijn opge nomen. Vijftien menschen zijn dus gered, terwijl honderd-vijf-en-twintig personen hun leven bij dezen ramp hebben ver loren. De buitenlandsche bladen, spreken de over de ramp van de „Berlin", ge wagen met groote warmte van den moed van de bemanning der Neder- landsche reddingsbooten. Zij noemen het een van de dapperste daden in de geschiedens van de redding bij scheeps rampen. De Daily Telegraph vertrouwt dat zooveel zelfopoffering en kordaatheid als de Nederlandsche redders getoond hebben een afdoende erkenning en be looning zullen vinden. De National-Zeitung geeft het alge- meene gevoelen aldvs weer: De boven- menschelijke heldendaden van deze wakkere zeelui, die hun geestkracht en vastberadenheid tot het uiterste inspan den, geeft hun een onvergankelijken roem. Een groote voldoening schenkt ook het feit, dat de Prins-Gemaal Hen drik zoo onbevreesd en menschlievend aan het reddingswerk deelnam als de moedige zoon van een moedig geslacht. Naar we vernemen is ook een Ko ninklijke belooning van de redders in voorbereiding. Zaterdag zijn de lijken, welke nog op het wrakstuk waren, er afgehaald. Honderden menschen verdrongen zich aan de pier en aan den kop er van, stond een kompacte menschenmassa. Het afhalen der lijken ging bij laag water vlug in zijn wrak. Langs lijnen werden ze op de pier afgelaten en op een groote lorrie van den Rijkswater staat opgeladen; 14 volwassen mannen, twee vrouwen, een klein jongetje en een klein meisje, werden nog van boord gehaald. Toen ging de droeve stoet de pier op, vergezeld en gevolgd van heel de menschenmenigte. Boven aan de pier, bij de haven ge komen, werden de lijken in wagens en rijtuigen geladen en zoo naar de dooden- loods vervoerd. Enkele lijken waren bijna geheel naakt gevonden, maar alle worden thans in vollen dekens gewikkeld en daar mede gedekt. De menschen, die het laatste droeve werk op het wrak hebben verricht, hebben bet wrak geheel doorzocht en verder niets gevonden, zoodat thans alles van het overblijvende deel van het schip is afgehaald. Op last van den minister van Justie is een onderzoek ingesteld naar de be weerde berooving van lijken, aange spoeld aan het strand Lij den Hoek van Holland. Uit dit onderzoek, waarmee verband hield het bezoek van den procureur- generaal bij het Gerechtshof, rar, Bijle- veld, aan den Hoek van Holland zou, naar wij vernemen, gebleken zijn, dat de beschuldiging omtrent de berooving, geheel onwaar is. Zaterdagavond tegen zeven uur was voor het Koninklijk Paleis in Den Haag een uit duizenden personen bestaande massa samengestroomd teneinde Prins Hendrik te huldigen voor zijn optreden bij Let vergaan van de Berlin. Toen de menigte het Wien Neer- landsch Bloed gezongen had verscheen de Prins even \oor zeven met de Konin gin op het balkon, begroet door een luid gejuich en het zwaaien van hoeden en zakdoeken. De prins ontblootte het hoofd, de Koningin wuifde en weer juichtte men totdat de Prins een handbeweging maak te, die onmiddelijk werd begrepenhet werd zoo volkomen stil, dat de laatste rijen van de groote \olksmenigte woord voor woord konden verstaan, toen Z. K. H. zeide: „Ik waardeer ten hoogste uwe goe de bedoelingen en ik dank u allen har telijk Luide bravo's en hoera's belette den koninklijken spreker voort te gaan, maar de „stilte!" roependen kregen weldra hun zin en toen kon men het slot hooren Maar ik stel u voor, een flink hoera te wijden aan de mannen, die de redding hebben volbracht. Die dap pere mannen, leven zij! Hoera!" Het spreekt van zelf, dat men daarmee instemde; luider en luider werd het juichen, als het ware aangevoerd en gileid door den zoo pas gehuldigde, die nu zelf met breed gebaar den ad- miraalssteek in de hoogte zwaaide. Nog eens een „Wilhelmus" en een „Wien Neerlandsch Bloed" en toen trok het Koninklijk echtpaar zich terug en verspreidde de menigte zich stil en bin nen enkele minuten. Reuter seint uit Londen Bannerman deelde in het Lagerhuis mede, dat de Koning het Grootkruis van de Badorde aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft verleend, als bewijs van erkentelijkheid voor de diensten bij de s .chipbreuk van de Berlin bewezen. Deze mededeeling werd onstuimig toegejuicht. Men meldt uit Harlingen aan de L. Ct.: Van den vuurtoren te Vlieland wer den door de kustwacht in den nacht van 19 op 20 dezer noodvuren gezien. De reddingsboot ging uit, doch keerde on- verrichterzake terug. Er was niets te ontdekken. Later spoelde een scheeps mast aan, benevens een tiental vaten met vet. Vermoedelijk is een schip met man en muis vergaan. Te Doezum geraakte het dienstknech tje van den landbouwer W. Spoelman onder een gevelden boom en wel zoo danig, dat toen de boom een voet in den grond was weggedrukt, nog op het hoofd van den jongen lag, die onmid dellijk, tengevolge van schedelbreuk, dood op de plaats bleef. Van Terschelling wordt aan het Hhl. geschreven „Er is heel wat gebeurd". Zoo zeg gen allen die van een bezoek aan het strand huis waarts keeren. Bleef ons eiland voorzoover is na te gaan voor verliezen gespaard en was onze kust ook al niet 't tooneel eener ongelukkige schipbreuk, zooveel als de zee in de laatste 24 uur op het strand heeft geworpen getuigt er maar al te zeer van dat de jongste storm niet alleen pannen van de daken en boomen uit den grond heeft gerukt doch ook op de wijde wateren heel wat schade heeft aangericht. Een wonder lijke aanblik biedt het strand inder daad, of liever het smalle stukje grond tusschen zee en duin. Is het in normale omstandigheden plm. 150 M. breed, nu niet meer dan 20 voet. Tegen de recht afgesneden duinen liggen vaten met teer, vet en olis recht broederlijk bij een omgeven door een krans van si naasappelen en tomaten. Elders stukken wrakhout, scheepsluiken enz. Uit Hollum (Ameland) wordt aan de L. C. gemeld Gedurende dezen storm heeft het eiland alhier reusachtige duinen ver loren. Groote oppervlakten duinen zijn door de hooge watervloeden in de diep te verdwenen. Men schrijft ons uit Oijen: De Maas is thans zoo gewassen, dat ook de hoogste uiterwaarden onderge- loopen zijn en het water van dijk tot dijk staat. De pont is van de reep genomen. Het kwelwater heeft reeds een groot ge deelte van den polder overstroomd. In het post- en telegraafkantoor te Enschedé is diefstal ontdekt. In verband hiermee is een aldaar werkzaam amb tenaar door de politie gearresteerd. De N. Gt. verneemt, dat bij gelegen heid van de De Ruijter-feesten een ju bileum-postzegel zal verschijnen. Te Hengelo is Zondagavond de fa brieksarbeider C. Terbalkt na een kleine woordenwisseling door den Duit- scher Echterhof niet eer: dolk- of mes steek gedood. Zekere W. Zweerink be kwam nog wonden aan hoofd en pols. De dader is voortvluchtig. Men meldt uit Haarlem De dienstweigeraar Gorter, bereids door den krygsraad te Haarlem ver- District Waalwijk. a. op Donderdag 7 Maart te Cuijk, Oss, Gemert, Stratum, Hoogeloon, Boxtel, Waal wijk, Hilvarenbeek, Oosterhout, Etten, Ze venbergen en Ossendrecht; b. op Maandag 11 Maart te Boxmeer, Schaijk, Helmond, Leende, Westerhoven, Schijndel, Almkerk, Alphen, Wagenberg, (gem. Terheijden), Ginneken, Steenbergen en Fijnaart; District Waalwijk.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2