V uurwerker, Vleeschhakmachines, Helta m kinleren eetlust? Dienstbode Leerling, van Heusden op Dussen van Dussen op Gorinchem buitenslands gesmeed heeft. Zij heeft'scheid volgden tot bijzondere personen en atukkcn, afkomstig van het revolutio naire comité te Helsingfors, waaruit o. a. lijkt dat er op reusachtige schaal wapenen 1'inland zijn binnengesmok keld; Gerhard, de landvoogd van Fin land, bevindt zich te Petersburg om met de regeering te overleggen hoe de beweging te onderdrukken. Een stuk van bet comité toont aan, dat er plan w-!s een aanslag op den tsaar te plegen toen Gij zich in de Finsche wateren op hield Men zag er echter van af, omdat vrienden in Rusland verzochten het plan uit te stellen, daar de tijd er niet rijp voor was en de aanslag vrienden in het buitenland zou ontstemmen. I ntUeliik IVieuwH. HEUSDEN, 2 Maart. Met het stoomschip ..Kediri" zijn weder 4 melkkoeien naar Indië verzonden, die door de heeren Van der Schans te Dron- gelen in de zandstreken van Gelderland waren aangekocht. J.l. Zaterdag had alhier de keuring plaats van fokmerriën van 4 tot 8 jaar. Er waren er niet minder dan 55 aangegeven. Toegekend werden de volgende bewarings- prij zen de le van f 100 aan L. van Herpt te Herpt voor den 4-jarige donkerbruine „Wit voet"; de 2e van f 75 aan Willem Klijn te Els- hout voor de 5-jarige donkerbruine „Jung- frau" de 3e van f 75 aan C. F. Kommers te Raamsdonk voor de 4-jarige „Vos"; de 4e van f 50 aan D. van Buuren te Meeu wen voor de 4-jarige lichtbruine „Mina"; de 5e van f 50 aan J. Uijthoven te Eethen vo >r de 7-jarige donkerbruine „Marie". Verder werden nog extra bewaringsprij- zen van f 50 toegekendaan L. van Herpt te Herpt voor de 7-jarige donkerbruine „Henriëtte"; aan M. A. Buijs te Herpt voor de 5-jarige kastanjebruine „Marie"; aan D. van Campen te Drongelen voor de 5-jarige bruine witvoet „Jeanne"; aan Mr. G. Heere te Raamsdonk voor de 5-jarige goudvos „Jolie"; aan J. Pulles te Vlijmen voor de 4-jarige vos „Marie"; aan J. W. de Graaft te Meeuwen voor de 6-jarige bruine „Griet je"; aan L. G. van der Beek te Genderen voor de 7-jarige vos „Eva"; aan D. van Buuren te Meeuwen voor de 4-jarige don kerbruine „Roos II" en aan dr. N. Freeriks te Waspik voor de 6-jarige bruine witvoet „Alette". In reserve werden gesteld: no. 1 de 5- jarige bruine „Frida" van gebr. Oerlemans- van der Schans te Drongelenno. 2 de 6- jariee zwarte „Kol" van J. B. van Bunschot te Tilburg; no. 3 de 6-jarige vos „Nelly" van C. J. Branderborst te Genderenno. 4 de 6-jarige lichtbruine „Kor" van de wed. J. Straver Wzn. te Babiloniënbroekno. 5 de 6-jarige bruine „Brunette" van A. J. van Grevenbroek te Herpt en no. 6 de 4-jarige vos „Olga" van W. M. Branderhost te Gen deren. Gedurende de maand Februari is alhier 6 iA m.M. regen gevallen. Aantal neerslagdagen bedraagt 17. Op de gisteren gehouden verplichte voorjaars Rijks-Hengstenkeuring te 's-Her- togenbosch werden 10 stuks aangeboden. Goedgekeurd werden „Rinaldo" van W. M. Branderhorst te Genderen; „Pol" van Van den Bosch te Nuland; „Cicero" en „Velose" van Gebrs. OerlemansVan der Schans te Drongelen; „Apollo II" van J. W. de Graaff te Meeuwen en „David" van Vermeulen te Nuland. WERKENDAM. Hedenavond van 57 uur zal er in de nieuwe consistorie der Ned. Herv. kerk gelegenheid zijn voor de stemgerechtigde manslidmaten tot het kie zen van een notabel, in de plaats van den heer C. de Boon, die als zoodanig heett bedankt. Maandag a.s. zal voor de Nutsleden en hunne gëïntroduceerden een concert worden gegeven door het Amsterdamsehe trio, bestaande uit de heerenK. H. Stein, muziekleeraar, pianist en solofluitist; L. van Mooren, viool en F. Stolp, violoncel. ♦SLEEUWIJK. Het hulptelegraafkantoor alhier is geopend: Aan het hulppostkantoor is gedu rende de vorige maand in de Rijkspost spaarbank ingelegd f 763.50, verdeeld over 34 inlagen. GENDEREN. De Chr. Jong. vereeniging „Excelsior" alhier vierde Vrijdagavond 22 Febr. haar eerste jaarfeest. De heer van Bommel alg. secretaris van het Ned. Jon gelingsverbond sprak in de kerk naar aan leiding van 1 Cor. 420 een woord tot de jongelingen en tot de gemeente. Daarna werd de avond met de knapenvereeniging, de ouders, begunstigers en de afgevaardigden genoemd. De opperbevelhebber heeft in der zustervereenigmgen aangenaam door- 3 1T^ gebracht in het loktal der openb. school. jukken van den titel van le Roy Ds. A. Scheele te Veere heeft bedankt Gelebes (de koning van Celebes), voor het beroep naar de Geref. gem. alhier, waaruit men opgemaakt heeft, dat Ce- WIJK. In deze gemeente doen zich bij löbes het eiland was waarop men het twee schoolgaande meisjes gevallen van voorzien had. roodvonk voor. Vele leden van de afdeeling Kaapstad WOUDRICHEM. Aan het postkantoor schijnen overtuigd geweest te zijn, dat alhier en de daaronder ressorteerende hulp- het een ernstig plan was, en de expe- kantoren werd gedurende de maand Febr. ditie in dit jaar zou uitzeilen. 1907 ingelegd f 2158.60 en terugbetaald Naar de correspondent verneemt zal f 7231.06. de regeering te Kaapstad trachten, een Het laatste door dat kantoor uitgegeven bevriende Europeesche mogendheid (Nederland) «lke onaangenaamheid in colleges. Het ruime kerkgebouw was geheel gevuld met gemeenteleden en belangstel lenden uit andere gemeenten. Een zestal predikanten uit ring en classis woonden deze plechtigheid bij. Aan het einde der godsdienstoefening dankte de consulent ds. Klaassen uit Dussen namens gemeente, ring en Cl. Bestuur voor hetgeen ds. Lin- denborn geweest was en gedaan had. De gemeente zong daarop haren scheidenden leeraar de bede van Ps. 121 4 toe. Wij zien ds. Linden born noode gaan, maar wenschen Z.Eerw. toe, dat het hem in zijn nieuwe woonplaats, Angeren, in allen deelen wel ga. ïlinnpnland. Naar het Centr. uit goede bron ver neemt, had het Kabinet Maandag be sloten in zijn geheel op het aango\ raag de ontslag terug te komen met uitzon dering van generaal Staal, die dan zou vervangen worden door den heer W. F. Pop, hoofd van de tweede afdeeling en die in den laatsten tijd herhaalde lijk als de rechterhand van minister Staal werd genoemd. De voorwaarden daarbij door het Ka binet gesteld, werden echter den daarop- volgenden dag door H. M. de Koningin niet aanvaard, zoodat H. M. opnieuw den voorzitter der Eerste Kamer ont bood. De correspondent te Batavia van het Hbld. seint: „Bij Blora Poping is een opstootje verijdeld. De hoofdaanleggers zijn ge vat". (Blora, teekend de redactie van het Hbld. aan, ligt in Zuidwest-Rembang. De streek bevat uitgebreide djatibos- schen en is daardoor betrekkelijk wei nig bevolkt). De N. R. Ct. schrijft: Reuter seint ons uit Londen het vol gende wonderlijke bericht: „Volgens de Kaapstadsche bladen heeft de politie een huis overrompeld en daar een aantal papieren in beslag genomen, die betrekking hadden op een samenzwering, met vertakkingen in En geland, het vastenland van Europa, Amerika en elders, ten doel hebbende drieduizend gewapende mannen op Ce lebes saam te trekken en het eiland met wapengeweld bezet te houden, terwijl men de schatten die het aan delfstoffen heeft ontgint. Het plan was echter, de Nederlandsche regeering om het recht tot die ontginning te vragen voor men tot geweld overging. De overheid over weegt de vraag van een strafrechtelijke vervolging tegen de leiders." Reuter seinde Donderdag uit Kaap stad: „De overheid neemt de gerucht makende berichten, niet ernstig op. Het genootschap heet de League of Oceania, en heeft vertakkingen in Ame rika, Europa en Zuid-Afrika". De Kaapstadsche correspondent van de Tribune meldt er iets meer van. Het huis, waarin de stukken in beslag zijn genomen, ligt in Kingstreet. In de stukken wordt het eiland, dat men benaderen wil, niet met name genoemd. Men wilde er een grondwettelijk konink rijk vestigen en een krijgsmacht ter verdediging op de been brengen. Het genootschap schijnt al in 1895 gesticht te zijn en zijn hoofdzetel in Amerika te hebben. In 1905 werd er een af deeling in Kaapstad opgericht. De ex peditie zou van daar uitvaren. Men verwachtte dat een groot aantal avon tuurlijke vrijwilligers en oud-krijgs lieden" zich er bij zouden aansluiten. Al wie in het genootschap werden opgenomen schijnen een zwaren eed van gehoorzaamheid te hebben moeten afleggen aan een gelieimzinnigen opper bevelhebber die in Amerika bleef. Later zouden zij zijn volstrekte souvereiniteit (niet grondwettelijke?) over alle ver overd land moeten erkennen. De stukken bevatten ook aanwijzingen hoe er aan de deelnemers aan de expeditie land zou worden uitgedeeld. Tusschen het hoofdkantoor in Amerika en Kaapstad werd er een drukke briefwisseling ge voerd. Onder de leden van het genoot schap te Kaapstad zijn Engelschen, Duitschers, Skandinaviërs. Een Kaapsch ambtenaar schijnt aan het hoofd der afdeeling te staan. De correspondent verneemt, dat in één stuk een eiland in Oost-Indië als de bestemming van de expeditie wordt boekje draagt het nummer 1984 BABYLONIëNBROEK. In de Zondag middag godsdienstoefening nam ds. Lin- denborn afscheid van de gemeente, die hij ruim 7 jaren met ijver en toewijding gediend had. Aan de hand van 1 Thess. 2:1" deze zaak te besparen. De directeur-generaal van den land bouw brengt ter algemeene kennis: legde bij de gemeente de ernstige vraag Dat. ingaande 1 Maart, aan de voor of zij het woord der predikiSg Gods KljkMeraminrichting kosteloos onder- ook ontvangen en aangenomen had, niet zoekingen zullen gedaan worden naar ais der uienschen woord, maar als Gods de samenstelling van zoogenaamde ge- woord, waarna hartelijke woorden van af. heimmiddelen, die tegen ziekten van het vee of tegen kreupelheden van paarden worden aangeprezen. Bij de inzending van een middel als bovenbedoeld, moet steeds overge legd worden de daarbij behoorende ge bruiksaanwijzing. Indien de samenstelling van het middel bekend is en de inzender slechts inlichtingen wenscht in te winnen over de waarde van het middel, ten opzichte van de xiekte of van de kreupelheid waartegen het wordt aanbevolen, moet zulks uitdrukkelijk worden opgegeven. De belanghebbende ontvangt na af loop van het onderzoek een schriftelijk rapport 2o. dat, ingaande 15 Maart a.s., van wege de Rijksseruminrichting culturen van bacteriën ter verdelging van muizen en ratten kosteloos op aanvrage worden verstrekt. De aanvrager ontvangt met de cul turen een gebruiksaanwijzing «n een gedrukt formulier, hetwelk hij, onge veer 2 maanden nadat het middel is aangewend, behoorlijk ingevuld en on derteekend, postvrij moet terugzenden aan de Rijksseruminrichting voornoemd. De aanvragen behooren schriftelijk te geschieden en inzendingen zijn te richten lot de Rijksseruminrichting, Vinkendwarsstraat no. 15, te Rotterdam. Oe scheepsramp aan den Hoek van Holland. Men meldt van den Hoek van Holland Z. K. H. de Prins kwam Donderdag morgen om 9 uur reeds per automobiel van den Haag hier aan. Hij begaf zich onmiddellijk naar de pier om het wrak van de Berlin te bezichtigen en voer daarheen in de blazer van Martin Sperling. Sperling had in het achterschip ge doken en poogde ook in het in den Waterweg gezonken voorschip door te dringen. Den geheelen voormiddag werd daaraan in tegenwoordigheid van den Prins gewerkt, maar zonder dat het eenig resultaat opleverde. De Prins, die al dien tijd aan boord van de bergingsblazer was gebleven, keerde ruim halftwaalf naar den vasten wal terug. Van halftwee tot halfdrie bezocht de Prins de geredden en onderhield zich met enkele hunner familieleden. Een der geredde manschappen, de matroos Fisher, is in Engeland door de Tribune geïnterviewd. Volgens zijn verklaring stond hij op de brug op den uitkijk, toen de ramp gebeurde en hij weet dan ook in bijzonderheden mede te deelen wat daarvan de oor zaak was. Hij verhaalt dan De Berlin passeerde, terwijl het hevig woei en een zware zee liep, de gas- boei, die voor den ingang van den Waterweg op 5 vadem diepte ligt. Toen trof een zware stortzee ons aan bak boordzijde en wierp den kop van de Berlin in de richting van de Noorder- pier. Dadelijk gaf de kapitein van de brug de noodige bevelen. Het eerste commando naar de machinekamer ge geven was „klaar bij de machine." Toen kreeg de man aan het roer het bevel „bakboord het roer" en ik moest met de telegraaf naar de machinekamer seinen„stop stuurboord, volle kracht achteruit de stuurboord machine" en „volle kracht en vooruit de bakboord machine". De kop van de Berlin begon zuid waarts te draaien, maar dadelijk daar op trof een nieuwe hevige stortzee het schip en slingerde het op de paleu. Wel gaf kapitein Precious mij dadelijk bevel om naar de machinekamer te sei nen: „vollj kracht achteruit de beide machines", maar het schip wilde niet vrijkomen. Hij had midscheeps geraakt met de bakboordzijde van de kiel rus tend op de steeuen en de palen van de Noorderpier. Kapitein Precious gaf dadelijk aanwijzingen om de zeilen over de booten los te maken. Maar op dat oogenblik sloegen de stortzeeën geheel over de dekken, wij konden niet bij de booten kom6n en zij werden alle bin nen vijf minuten verbrijzeld. Er is geen boot uitgezet. De tweede stuurman snelde de brug op en vroeg wat hij doen moest. Ka pitein Precious antwoordde: „Ga naar beneden en laat alle man passagiers en equipage reddingsboeien omdoen". Dit gebeurdede passagiers werden door de bemanning geholpen bij het halen en aandoen van de boeien en iedereen deed ze om. Ik ging van de brug om mede te helpen. De kapitein, de loods en de tweede stuurman waren op de brug, toen ik daarvan afging niemand anders was meerdrar. In dien tijd sloegen de machines volle kracht achteruit. Jim Harvey stond aan het roer. Ik weet zeker, dat het roer werkte toen wij strandden. Ik heb den kapitein en den loods niet meer terug gezien, dat de brug en het dekhuis wegsloegen. Ik zag den eerste- en tweedestuurman nog on geveer tien minuten nadat ik de brug verlaten had, juist achter de salondeur midscheeps. De passagiers bevonden zich bijna allen aan lij van het salon-dekhuis. Verscheidenen vau hen waren bebloed. Ik weet niet precies wanneer het voor ste gedeelte van het schip afbrak'maar 'het was voor het aanbreken van den dag. Bijna iedereen aan boord werd weg gespoeld nadat het schip was doorge broken. Ik ging met anderen aan de lijzijde van de rookkamer. In dien tijd was de Berlin aan de achterzijde aan het zinken en het geheele dek werd achter opengescheurd. Naast de rook kamer was de eenige beschutting, die wij konden krijgen, en wij schoolden daar allen samen. De zee sloeg recht door het gangpad tusschen de koekoek boven de machinekamer en de rookka mer, en toen deze laatste geen beschut ting meer aanbood, moesten wij naast deze koekoek gaan, die bij de Berlin hoog opgetrokken was tot door het sloe- pendek. Hier bleven wij, tot men ons Vrijdagmiddag te nulp kwam. Wij hebben al ons best gedaan om de vrouwen over te halen met ons mede te komen. Wij zeiden, dat dit haar laatste kans was, doch drie vrouwen wilden niet langs het touw naar den wal gaan. En wij konden elkaar niet helpen Om een voorbeeld te geven liet hij zich het eerst afglijden. Toen hij langs het touw gleed, woede een sneeuwstorm, dat hij geen hand voor oogen zien kon. Volgens zijn verklaring was het voor de mannen, die te hulp waren gekomen olkomen onmogelijk om tegen 1 .et touw op te klimmen. Men meldt uit Heerenveen Bij Beetsterzwaag is een tramlocomo tief ontspoord, waarop zich werkvolk bevond. Met hun vijven stonden ze op de machine, toen deze ontspoorde en om sloeg. De veiligheidsklep brak en stoom en heet water liepen over de mannen, die aan weerszijden van den ketel ge vallen waren. De werkmeester Noorda, die de machine reed, kwam terecht voor den ketel. De machinist Neienga was de eerste die uit de benarde positie wist te komen en begon dadelijk den anderen hulp te bieden. De stoom vooral maakte dit moeilijk. Noorda werd door hem door een gebroken ruit gehaald, die vooraf door hem was ingetrapt. De schilder Comello lag aan de zijde van den ketel, evenals de schilders v. d. Meer en Wesseling. Allen kregen vreeselijke brandwon den. Direct werd oni medische hulp gevraagd uit Gorredijk en Beetsterzwaag, die dra verscheen. In de woning van den tolgaarder werd het voorloopig verband gelegdonder geleide van j twee pleegzusters werd toen per tram de reis naar Heeren veen aanvaard, waar de drie aanwezige geneesheeren inmid dels gewaarschuwd waren. De toestand van Comello en v. d. Meer is zoo, dat de geneesheeren het niet raadzaam achtten de patiënten te laten vervoeren hun toestand is zejr ernstig. Volgens een later bericht zijn twee der slachtoffers, de 45-jarige Comello en de 34-jarige Van der Meer, reeds aan hun brandwonden overleden. Op het station Ede S.S. is Zaterdag avond uit het gebouwtje voor de post ontvreemd de postzak met brieven van Lunteren bestemd voor Ede. Gewoon lijk wordt met deze gelegenheid geld verzonden, ditmaal echter toevallig niet. De brieven, die de postzak bevatte, zijn later stukgescheurd gevonden op den weg EdeBennekom. Van den dader nog geen spoor. Men meldt uit Steenbergen Terwijl Vrijdagmorgen de dienstbode even een boodschap was gaan doen, wilde mevrouw de wed. U. iets uit den kelder halen, doch zij had het ongeluk te struikelen en voorover in den diepen kelder te vallen. Toen de meid thuis kwam, vond zij haar mevrouw op het hoofd in den kelder staan. Spoedig ver leende hulp kon niet meer baten, na enkele minuten was zij overleden. BairserlIJke Stand. Werkendam, van 22 Febr. tot 1 Maart. Dewerken en Sleeuwijk, van 19 tot 26 Februari. Harkt berichten. Prijs f 1.75 de doos, f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Waterhoogte Maastricht (brug). 28 Febr. 1.85 M. boven 0. 1 Maart 1.52 4 erten t ië«». Voor de vele blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden onzer ge liefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder, betuigen wij onzen har- tel ij ken dank. P. BOON. C. BOON. Heusden, 28 Februari 1907. Tegen Mei of eerder een nette gevraagd, P. G., bij J. DAMMERS, H. d. S. te Meeuwen. Terstond gevraagd een be kwaam bekend met hoefbeslag genieten de voor keur (doch geen vereischte) en een verge vorderd bij J. D. VAN SITTEREN, Smederij te Andel (N.B.) op ZATERDAG en verder over ALMKERK en NIEUWENDIJK op MAANDAG, door H. VAN HERPT, Voerman, Dassen, ingaande 9 Maart aanstaande. Met het oog op vertrek van IJ. DALM, beveelt de ondergeteekende zich beleefdelijk aan, belovende prompt en billijk het vervoer naar genoemde gemeenten. Voor de Slacht. cc w Steek- Vil- Snij- Uitbeen- Merk J. R. Dodze (Sheffield). AANZETSTALEN. vanaf f 9,35. PLATEN, MESSEN en diverse onder deden. WORSTHOORNS, enz. f H W <3 i—i Q W sj IJZERHANDEL, WAALWIJK, bij de Haven. a. op werkdagen van 8.50 tot 10.50; van 11.50 tot 12.50; van 1.50 tot 2.50 en van 5.-50 tot 6.50; b. op Zon- en Feestdagen van 7.50 tot 8.50 (plaatselijke tijd). Getrouwd: Cornelis Buising, 31 j. en Alberdina Maria Gay, 34 j. Geboren Cornelia, d. v. C. J. van Esch en J. H. HerksJan, z. v. J. Swemmer en J. Zwets. Overleden: Gijsbert Jan, 9 m., z. v. J. van der Wiel en M. K. Visser. Geboren Johannes Marynus, z. v. G. C. Kreukniet en M. Holster. Overleden: Cornelis Hoeke, 15 m. HEUSDEN, 2 Maart. Op it botermiju waren keien aangevoerd kilo. De prijs varieerde van f 1.17 tot f 1.26. lieren van 4 tot 5 et. Granen. Tanoe t 7.20 af 7.'0, Rogge f 5.00 af 5.80, Gerst f 5 60 af 6.00, Haver f 3.60 a f 4.40, Kool zaad fRaapkoeken f af Lijnkoeken t *f DUSSKN. 28 Febr. De prijs der boter was keien van f l.** af l 86. Aanvoer 199 K.G. Retting 1.80. Heren f 0.95 de 26 ituks. LAND VAN ALTEN A 1 Maart. Aardappelen. Vroege f -. o f Blauwe f 1.50 a f 1.60; Zeeuwen, f 1.60 f 1.70, Jammen f kf Hooi 1<? qual. /Ui/ 12.50 2e fual. voor de pers) f 9 k 10,00, Klaverkooi f 11.k f 14.00, Wit stroo f k f -Geel dito f 9 f 11 50. Varkens tot een gewiekt van 75 K.G. 38 k 40 ets. zwaardere 40 a 44 etBoter f 1.20 i 1.40 per K.G. MUren f 0.95 k f l.\0 per 2«. Hebben zij geen eetlust dan is dit een heel slecht teeken. Kinderen welker magen niet bedorven zijn als die van vele volwassenen, moeten eetlust hebben, want het is voor hun groei een der eerste vereischten dat zij goed gevoed worden, anders ver kwijnen zij. Gebrek aan de noodige eetlust is een zeker teeken van bloed armoede, van zwakte van het bloed. De Pink Pillen geven bloed. De Pink Pillen geven eetlust. Uit aller naam, Aanbevelend, H. VA.N HERPT. O <1 P3 In ruime sorteering voorhanden. LAAGSTE PRIJZEN. Aanbevelend, W O cl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2