die door de aanwezigheid van den Prins heldendaden hebben verricht. En onder hen ook de commissaris der loodsen aan den Hoek, die zich door de tegenwoor digheid van Prins Hendrik heeft laten bewegen op eigen verantwoordelijkheid het loodsschip Hellevoetsluis naar bin- te seinen, van waar af de redding ge schied is. Nu het loodschip dan weer stil lag op dezelfde historische plaats, vormden de redders, de bemanning der redding boot, en en die van Sperling's blazer een carré, omstuwd door de overige op varenden van de Hellevoetsluis. En daar trad Prins Hendrik der Neder landen midden in. Met een even ont roerde, maar kloeke stem, zei hij „De 22ste Februari is voor geheel Nederland een dag van droefheid en van rouw geweest. Wij hebben dien dag tezamen veel doorleefd en door staan. Ik ben er zelf getuige van ge weest, dat jullie je leven hebt gewaagd voor de redding der schipbreukelingen. Daarom heeft de Koriingin gedacht daaraan voor u een blijvende herinne ring vast te knoopen om u te deco reeren met de Huisorde van Oranje „Het verheugt mij thans u die de coratie te kunnen uitreiken." Een voor een werden vervolgens de namen afgeroepen. Dan kwamen de mannen naar yoren. De Prins bood hen het eeremetaal aan, schudde hun hartelijk de hand en wenschte hun geluk. De eeremedaille in goud verwierven loodsschipper le kl. J. Berkhout, de schipper der reddingboot G. Jansen en schipper M. Sperling. De eeremedaille in zilver, de matro zen van het loodswezen: K. Ree, F. van Duyn, P. Jansen, B. Schoonbeek, J. J. de Geus, E. P. Braam, D. Ruig, H. J. Sanders, M. A Regoort, J. Stee- hou er Adr.zn., K. C. de Brouwer (matroos-kok). De zeeloods J. W. M. Liebregs, de loodskweekeling G. de Gorter, en H. van der Meulen. Voorts de bemanning der reddingsboot, hier voor genoemd, met de beide reserve matrozen acht in aantal. En de ook reeds genoemde bemanning van schip- pei Sperling's blazer. Het ridderkruis in de Huisorde van Oranje een der heel enkele, tot nu toe verleend verwierf de heer J. J. van Heuveln, commissaris der loodsen aan den Hoek. Toen de uitreiking geschied was, be sloot Prins Hendrik aldus: „Thans noodig ik de gedecoreerde uit, hun dankbaarheid, die ik aan de Koningin zal overbrengen, te uiten in een „Leve de Koningin I" Een driewerf hoezee volgde. Dan drie hoera's voor den Prins, en ten slotte voor 's Prinsen Moeder, die van de brug af de plechtigheid had aanschouwd. De Hellevoetsluis stoomde naar bin nen. En de Prins met de Groot-Herto gin en gevolg, benevens den burgemees ter, gebruikten vlug in de dameswacht kamer aan het station een geïmprovi seerd dejeuner. Spoedig daarop wandelde het gezel schap naar het Hotel Amerika om de zes daar nog verpleegde geredde vrou wen troost toe te spreken. De Vorstin bood bloemen. De Prins sprak erg har telijk met de patiënten, en liet een console achter, die hij zelf uit het wrak hout van de Berlin heeft gebeeldhouwd tot een herinnering. Inmiddels waren de redders, allen met hun decoratie aan het oranjelint op de borst, voor het hotel samenge komen. Spontaan hieven zij het Wien Neerlandsch bloed aan. Toen kwam Prins Hendrik op het balcon naast de kamer waar mevrouw Wennberg ligt. En Z. K. H. werd er door de kranige kerels geestdriftig toegejuicht. Want zij allen zijn het er over eens: 's Prinsen tegenwoordigheid heeft hen aangevuurd. De Prins dankte vriendelijk. Maar er moest stilte gemaakt. Z. K. H. be duidde om het juichen te staken. En van het balcon af zei hij „Ik ben heel blij geweest, dat ik u de onderschei dingen heb mogen uitreiken. En ik zal uw dank overbrengen aan de Koningin. Ik was oprecht verheugd hier weer met u samen te zijn geweest. En wie weet komt er niet een gelegenheid dat wij elkander opnieuw ontmoeten. Dat hoop ik hartelijk. Maar één ding moet gij wel verstaande dappere mannen, die zijt gij. Hoera voor de redders Dat gaf een warme geestdrift. De me nigte juichte opnieuw, voor de Ko ningin en den Prins. En de menschen drongen om de open automobiel van Z. K. H. samen, en wuifden hem toe, totdat de kleine auto-stoet voortsnorde naar de Residentie. In het reserverijtuig achter den Prins reed mee Klaas Ree, medaille op de borst. Hij wilde wel graag het Haagje eens zien. Het kon geschikt, want op verlangen van Prins Hendrik zou de bemanning van de Hellevoetsluis een vrijen dag hebben. Zondagmiddag werd op het raadhuis te Dordrecht, door den burgemeester aan de redders Martien, Cornells en Leendert Sperling, onder zeer veel be langstelling, elk een gouden horloge met zware massief gouden ketting waaraan als versiering een dito slipanker over handigd. In de horloges staat gegraveerd de naam van den gehuldigde en daaronder „Ter gedachtenis aan de Redding a. d. Hoek van Holland. 23 Febr. 1907." Deze datum werd gekozen op verzoek der redders zei ven, omdat in den nacht van dien dag de redding der drie vrou wen is geschied. Dinsdag is de loodsboot met de kloe ke redders te Hellevoetsluis aangekomen. Een schitterende ontvangst werd hun bereid. Door de commissie, onder voor zitterschap van den kapitein ter zee A. L. Boelen, van boord afgehaald en naar het glacis geleid, vonden de zee lieden op die uitgestrekte grasvlakte haast de gansche gemeente bijeen. Ne gen verschillende corporatiën, deputa- tiën en zangvereenigingen stonden daar opgesteld, de meeste met hunne ba nieren. Velerlei liederen wirden hun toegezongen, door allen werd voor hen gedefileerd. De burgemeester, de heer P. Gallas, bracht nog eens de feiten in herinne ring, schetste het ontstaan der com missie van huldiging aldaar, hoe ieder inwoner van Hellevoetsluis behoefte gevoelde de bemanning op eenigzins bijzondere wijze te huldigen, en bood aan de mannen een zeekijker (binocle) met inscriptie aan. De luitenant-kolonel A. N. J. Fablus uit Brielle bood een lauwerkrans aan, mede namens de officieren van het korps torpedisten, en vergeleek in zijn toe spraak de werkzaamheden van zijn korps en de mannen der zee. Na afloop van het défilé werd in de groote marineloods, in tegenwoordig heid van een aantal genoodigden, de eerewijn aangeboden, Kolonel Boelen sprak daar op zijn beurt tot de redders woorden van berinnering en waardee ring, roemde in hen het voortleven van Oud-Hollands moed en durf en men- schenliefde, en stelde hen tot voorbeeld aan anderen. Ten slotte verklaarde hij, dat aan hun schip een fotographie zou worden ten geschenke gegeven, voorstellende de „Hellevoetsluis en zijn bemanning", opdat nog na lange jaren de gezichten zouden getoond kunnen worden van hen, die deze wereldverbazende daad hadden verricht. De commissaris van het loodswezen, de heer L. van der Sloot, bedankte in hartelijke bewoordingen voor de eer, het loodswezen wederom bewezen. De geestdrift binnen en buiten was groot, de hartelijkheid van allen spon taan. 9Kiii4e.nla.iicl. Te Toulon hebben de matrozen van een in de haven teruggekeerd eskader relletjes gemaakt. Daar zij juist soldij hadden ontvangen en tengevolge daar van wat extra veel gedronken hadden, verkeerden zij bijzonder in een stem ming om buitensporigheden te plegen. Zij maakten zich van eon onbewoond particulier huis meester en plunderden het. Tegen de politie, die tusschen bei den kwam, verzetten zij zich hardnek kig, en in het gevecht dat hierop ont stond, werd een 22-jarig matroos ge dood en werden verscheidene andere matrozen, waaronder enkelen ernstig, gewond. De Frankf. verneemt uit Stockholm Het onderzoek van de politie en schei kundigen te Gothenburg in de zaak van Tsjerniak heeft onloochenbaar aan getoond dat de ramp niet door gassen uit de lading of de verwarmingstoe stellen is veroorzaakt. De gevonden overblijfselen van arsenicum wijzen op vergiftiging door arsenikgassen die waarschijnlijk op het lampeglas en de buizen van de centrale verwarming in Tsjerniak's kajuit ontwikkeld zijn". Uit Teheran wordt aan de Daily Mail gemeld, dat Duilschland 100,000 mark in klinkende munt en bestraffing van den moordenaar van den missionaris eischt. Voor het geval geen genoeg doening wordt verschaft, zou Duitsch- land overgaan tot de bezetting van de kolendistricten aan de Bagdadgrens, waarop dit land reeds lang het oog ge vestigd had, omdat dat gebied Duitsch- land voor den Bagdadspoorweg te stade zou komen. Amerikaansche bladen maken mel ding van een zonderlinge geschiedenis. Een jong meisje te Florence, in den Staat New Jersey, werd overvallen door een zenuw-lachbui: gepaard met de hik, welke acht uur aanhield en tenslotte slechts eindigde door de totale uitput ting \an het slachtoffer. Het zenuwtoeval heeft het kind echter zoodanig aangepakt, dat men vóórhaar behoud vreest. Het meisje bevond zich Lij den tandarts, om zich een kies te laten trekken. Toen de operatie achter den rug was zuchtte zij „Wat zou het een zegen zijn, als de menschen zonder tanden en kiezen geboren werd". „Juffrouw" antwoordde deftig de dentist „ik kan u verzekeren, dat dit bij alle menschen het geval is." Het meisje begon onbedaarlijk te gi- chelenen toen zij zoo een uurtje had gelachen, scheen niets meer bij machte haar tot bedaren te brengen. De Daily Mail verneemt uit Ottawa, dd. I dezer: Hedenochtend is op 160 K.M. ten W. van Montreal de sneltrein dezer stad met een vaart van 80 K.M. op een ballasttrein gebotst. De twee locomotieven scboven in elkaar. De goe derenwagen van den sneltrein word ver brijzeld en het vuur vernielde de rest van de trein. Twee reizigers die hun compartiment niet konden verlatenj werden onder de oogen van hun mach- telooze medereizigers levend verbrand. Buitendien zijn er een tiental gekwet sten. Het ongeluk is te wijten aan een vergissing van den wisselwachter. Te Duinkerken heerscht pokken. Drie patiënten zijn overleden. Een matroos van de stoomboot Mira, die an Marseil le kort geleden te Duinkerken binnen viel, heeft de besmetting overgebracht. Er zijn nog 5 pokkenlijders. Zij worden streng geïsoleerd gehouden. Ook is er weer een vrouw aan pest- pokken overleden. De b< kende natuurkundige dr. De Forest, die zich op 't gebied der tech niek van de radio-telegrafie een grooten naam heeft verworven, houdt zich tegen woordig bezig met proefnemingen, wel ke ten doel hebben, de overbrenging van muziek langs draadloozen weg. Acht man reisden Vrijdag van Sinel- nikovo naar Igren, waar zij werden opgewacht door vier anderen. Toen de stationschef in laatstgenoemde plaats met twee conducteurs langs hen kwam schoten zij op hem. Uit een anderen spoorwagen schoot men op den onder chef. Een der conducteurs werd gedood, de andere doodelijk gewond; de chef, zijn assissent en een derde conducteur lichter gewond. De schelmen vernielden daarop de telegraaf, koppelden een locomotief los en gingen er na de kas te hebben ge licht van door. Zij roofden 50.000 roe bels. De locomotief lieten zij een eind verder onbeheerd op de lijn staan. Een geweldige dynamietontploffing aan den ingang van de tunnel van den Pennsylvania- spoorweg te Homestead (New Jersey) heeft Zaterdagnacht de slapende Newyorkers gewekt en aan het schrikken gebracht. De menschen lie pen in een paniek de straat op. Velen waren uit hun bed geworpen en dui zenden ruiten waren verbrijzeld. Een Italiaansch werkman had gloei ende asch op een kist met dynamiet laten vallen en zoodoende was het heele magazijn met honderden tonnen dyna miet in brand en in de lucht gevlogen. Volgens de eene lezing is die Italiaan alleen omgekomen en zijn vier anderen ernstig gewond, volgens een andere lezing zijn twintig menschen gedood. De werklieden die in de tunnel aan het werk waren, kwamen met den schrik vrij. Er sloeg een groot gat in den grond en een electrische centrale en andere fabrieksgebouwen in de buurt zijn ge heel vernield. De Campania, het bekende turbine stoomschip der Cunard-lijn, is op haar jongsten overtocht van New York naar Queenstown, aan een groot gevaar ont snapt. In een bijzonder duisteren storm nacht hoorden de opvarenden plotse ling een krachtig sissend geluid. Tege lijkertijd werd een lichtschijnsel waar genomen, dat snel in kracht toenam. En opeens zagen de reizigers een reus achtig, gloeiend meteoorblok voorbij schieten en op ca. 300 M. vóór het schip in zee verdwijnen. Het gezin van een opperbetaalmeester bij het 3de regiment van de garde te Berlijn heeft Vrijdagnacht, op den man na, een aanval van godsdienstwaanzin gekregen. De vrouw met hare twee zoons en twee dochters gingen den man die met een longaandoening te bed lag, te lijf en mishandelden hem, onder aanhoudende gebeden. De buren haal den in het holle van den nacht een smid die de deur openbrak. De politie nam het geheele gezin in verzekerde bewaring en liet Zaterdag naar een gesticht brengen. De ongelukkigen had den zich in den laatsten tijd bij een sekte voor genezing door het gebed aangesloten en waren overtuigd dat uit het hoofd van het gezin een duivel moest uitgebannen worden. Het stadje Washington in Arkansas, een plaatsje van ongeer 2000 zielen, is door een wervelstorm vernield. Er staat geen huis meer overeind. Over het aantal dooden en gekwetsten zijn nog geen bijzonderheden ontvangen. De volgende feiten hadden Zondag in Rusland plaats: Alexis Zvanikoff, een bekend anar chist, werd te Berdiansk gearresteerd, in het bezit van 32 bommen. Peterson, een ingenieur te Helsingfors. werd door een werkman neergeschoten. Kapitein Strenko, commandant van de gendar merie te Tiflis, werd op klaarlichten dag vermoord. Te Sebastopol werd een fabriekskassier aangehouden en ver wond. Te Petersburg had een huiszoe king plaats in het Polytechnische In stituut, waarin 1500 politie-agenten een werkzaam aandeel hadden12 helsche machines werden gevonden, benevens 20 handgranaten, geladen met pyroxy- line, twee pond dynamiet, en een g. oot aantal kleinere bommen, geweren enz. Vijftien lieden, waaronder ook vrouwen, werden gearresteerd. Plaatselijk Nieuws. *HEUSDEN, 6 Maart. Heden werden de navolgende lotelingen ingedeeld als milicien, t. w. F. van Hel- voirt (loteling 1905) 2o Reg. Inf. te 's Bosch, A. A. de Bree (eveneens van 1905) 8o Reg. Inf. te Geertruidenberg, A. J. Belser (lote ling 1906) wegens ziekte als nog niet inge lijfd, F. de Bruijn en J. van de Leus, beiden van 1906, 8o Reg. Inf. te Geertruidenberg. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand Febr. ingelegd f 10097.51 en terugbetaald f9754.44£. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4140. WERKENDAM. Omtrent het zilveren ambtsfeest van den vorigen leeraar der Ned. Herv. gem. alhier, lezen we in de Neder- landsche Kerkbode het volgende: De 26ste Februari is inderdaad voor Ds. Van Noort een onvergetelijke dag geworden. Bij afwezigheid door droeve familie omstandigheden van mr. E. van Lennep, voorzitter der feestcommissie uit de Gemeen ten, voerde de secretaris, de heer G. D. Bom H.Gz., in gebonden stijl het woord, die den jubilaris van harte gelukwenschte en de hoop uitsprak, dat hij in zijne functies nog lang met denzelfden ij ver mocht werk zaam zijn, maar bovenal als „bazuinblazer van den Heer der Kerk". Bij het overreiken van het geschenk der Gemeenten was het hem een genot te mogen getuigen, dat ook zooveel kleinen en on- aanzienlijken naar de wereld hadden mee bijgedragen en zoo Yan heeler harte. In een prachtig gecalligrafeerd en verlucht album waren de zeer talrijke namen opge nomen van de deelnemers een gedicht van dr. Laurillard en een opdracht van mr. E. van Lennep. De heer J. H. F. Scherrewitz, ouderling, voegde er als medearbeider sinds vele jaren met ds. Van Noort in dezelfde wijk, een hartelijk woord aan toe. Een woord van hartelijke hulde bracht hij ook aan me vrouw Van Noort, die als kloeke huisvrouw de kroon haars heeren was en is. De Commissie uit den Kerkeraad, ds. Wieten, dr. Engelberts, de heeren M. Wie- gand en H. C. Krom, kwam daarna den jubilaris bij monde van ds. Wieten toe spreken. Als voorzitter van Chr. Volksonderwijs sprak dr. De Visser den vice-voorzitter toe. „Zoo dikwijls hebt ge den ouden vader- landschen toon laten hooren in uw toe spraken" eindigde dr. De Visser, „dat wij besloten hebben u een symbolisch geschenk aan te biedenprof. Blok's „Vaderlandsche Geschiedenis". Ds. Lammerink, als voorzitter van de afd. Amsterdam van Chr. Volksonderwijs, getuigde dat, wat ds. Van Noort voor de vereeniging in het algemeen was, hij ook was voor de afd. Amsterdam. Hij huldigde hem in 't bijzonder als den organisator van de Oranje-collecte. Een ruststoel bood spr. hem namens de afd. aan om er nu en dan eens van te profiteeren na zijn arbeid. Een commissie uit de catechisanten bood bij monde van mejuffrouw B. Wijgh een hartelijken gelukwensch aan op rijm, een mooi geschenk en een keurig album met de namen der deelnemers. Voor allen had de jubilaris een kort maar passend woord van dank. En intusschen werden tallooze bloemstuk ken aangebracht. De schriftelijke en telegrafische heilwen- schen van personen en vereenigingen uit heel het land groeiden langzamerhand aan tot stapels. Dr. E. Barger sprak namens de Zondags- schoolvereeniging haar ijverigen Binnen- landschen secretaris toe. Vóór het 5 uur was had de jubilaris van bijna driehonderd vrienden en gemeente leden persoonlijke geJukwenschen in ont vangst genomen. Wij noemen daaronder nog een deputatie van de Zondagsschool „Het Mosterdzaad" en de kinderzendingvereeniging en de afd. Amsterdam van de Zondagschoolvereeni- ging. De ban werd gesloten door het bestuur van de Chr.-Historische Propaganda-club „Groen van Prinsterer" die ds. Van Noort onder haar oprichters telt en hem „Al de leerredenen van Nic. Beets" vereerde. Zondag a.s. hoopt de jubilaris in de Nieuwe Kerk met de Gemeente den Heere bijzon derlijk te loven voor de weldaden hem be wezen. Gemelde Zondag gepasseerd zijnde, kun nen we nog verder mededeelen, dat in de stampvolle Nieuwe Kerk, op den Dam, de predikant zijn feestrede hield, in verband met den tektst, te vinden in Efeze 3 vers 8. Gelezen werden Psalm 103 en Efeze 3 en 4, terwijl gezongen werden: Psalm 89 1, Gezang 12 1, Gezang 3 1 en 4, Psalm 116 7 en 10, Gezang 44 2 en Psalm 72 11, terwijl den feestredenaar ten slotte nog werd toegezongen Psalm 134 3. Tot notabel der Ned. Herv. kerk, alhier, is Zaterdag 1.1. gekozen de heer T. van Varik. ROSSUM. Naar wij uit vertrouwbare bron vernomen hebben, is ook de suiker fabriek „Visé", die hier het leeuwenaandeel heeft in den bietenoogst, aangesloten bij den Bond van Nederlandsche Suikerfa brikanten en heeft zij zich dus verbonden, zich te onderwerpen aan de uniforme be palingen door den Bond, betreffende aan koop, ontvangst enz. van peëen, vastgesteld. Geruimen tijd al hebben onze vis- schers weer en wind getrotseerd om in woners der Waal te verschalken, maar met weinig vrucht. Geen visch, doch verscheurde zegens! En geen wonder Vele hinderpalen op den bodem der rivier stonden hen in den weg. Zelfs een boomstam. Die werd echter door hen uit den weg geruimd en zou een aardige vergoeding voor hun ver- geefschen arbeid zijn geweest, want naar deskundigen was die f 70 waard, maar het is hun natuurlijk verboden, dien toe te eigenen, wat wel jammer is, te meer daar zij zeer hebben moeten tobben om hem er uit te krijgen. Gelukkig is de laatste week beter geweest. Een zestal zalmen hebben zij bemachtigd. WOUDRICHEM In een buitengewone vergadering der visschersvereeniging „De Toekomst", Zaterdagavond in het lokaal Bellevue gehouden, sprak de heer G. C. Vos uit Werkendam over den arbeid ver richt door het hoofdbestuur der vereeniging, „De Eendracht" en de werkzaamheden die nog op het programma staan. De technisch zeer interessante rede werd met groote aan dacht gevolgd en de spreker aan het eind warm toegejuicht. VEEN. Zekere V. alhier werd deze week verblijd met eene gift van f 20 van H. M. de Koningin, welke was bestemd om zijn huisje te laten repareeren. Bij den landbouwer S. werden Woens dagnacht een 7-tal kippen ontvreemd, waar van de dader tot heden onbekend bleef. Door den koopman S. werden deze week de eerste aardappelen gepoot. Blijft het weder zoo gunstig dan vullen spoedig meerderen het voorbeeld volgen. De ooievaar is alhier aangekomen en we mogen hopen hij de bode is van eene vroege lente. De eerste dagen waren voor heer Langbeen zeer treurig en dit had zijne reden. De jongste storm had den boom waarop zijn nest lag, geheel vernield en nu wist hij niet waarheen. Men heeft evenwel medelijden getoond en in een der boomen van den heer 't Hooft is thans weer een flinke woning voor hem ingericht, waar voor hij zeer dankbaar is, wat hij door zijn geklepper aan den dag legt. WIJK. De heer M. van Rijswijk, onder wijzer aan de O. L. S. te Aalburg (gem. Wijk c. a.), is benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de O. L. S. te Gameren. Met deze benoeming is het aantal vacatures aan de scholen in deze gemeente tot drie gestegen. Naar wij vernemen, zal aan het einde dezer week begonnen worden met het con tracteeren van suikerbieten. De prijs zal waarschijnlijk f10 per 1000 K.G. bedragen. De handel in aardappelen, die on middellijk na de strenge vorst eenigszins opleefde, is thans weer dood. Voor kleine partijtjes worden nog prijzen besteed van f 2 f 2.50 per H.L. Vele landbouwers, die in het najaar hun voorraad hadden ingekuild, in de hoop in het voorjaar goede prijzen te maken, zien zich tot nu toe alweer teleurgesteld. De heer P. v. Oyen, onderwijzer aan de O. L. S. alhier, is benoemd aan de school voor M. U. L. O. te Sommelsdijk. Naar wij vernemen zal het gemeente bestuur bij het vieren van de De Ruyter- feesten zijn medewerking vernemen. Het zal n.l. aan elk der schoolkinderen ter her- Amsterdam. Het' was te denken dat het zilveren feest van den populairen prediker ds. J. J. van Noort alhier, op Dinsdag j.l. zeer veel belangstelling zou hebben. Niet alleen toch als predikant is ds. Van Noort bekend, maar ook als ijverig medearbeider meest als bestuurder van tal van vereenigingenhij is, om maar een paar zaken in herinnering te brengenvoorzitter van het Ned. Jongel. Verbond, secretaris der Ned. Zondagsschoolver., secretaris der Egypte-zending, rice-voorz. der Ver. voor Chr. Volksonderwijs, voorz. der Oranje collecte, bestuurslid van de zending onder Israël, enz. enz. Treffend werd dit dezer dagen veraanschouwelijkt in een grootsche apotheose, op een feest van de vereeniging „De Schoolpenning" te Rotterdam.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2