eezin uitgemoord. Sedert Vrijdag had ui' n niets van de menschen gemerkt, en \J and ig liet de politie de deur open breken Het eerste wat men zag, was de oudste dochter, die in haar bloed lag te baden en nog teekenen van leven gaf; men. heeft haar dadelijk naar het ziekenhuis gebracht. In de slaapkamer vond men het lijk van de moeder met een kogel in de slapen. Van daar is de wanhopige man naar de slaapkamer van de vijf andere kinderen, drie meis jes en twee jongens, tweelingen van twaalf jaar, gegaan, die hij allen dood schoot. Ten slotte ging hij op een ka- napee liggeu en joeg zichzelf een ko gel door het hoofd. Het schijnt dat de vader zijn vreeselijk werk heeft vol bracht met goedvinden van al de leden van zijn gezin. Alleen het meisje dat nog leeft, heeft, toen zij thuis kwam, i er/Pt geboden en een wanhopig ge ve ebt met haren vader geleverd. Gisteren heeft te Toulon een ver schrikkelijke ramp plaats gehad. üe Iena, het mooiste pantserschip vau de Fransche vloot, is, terwijl het bij de marinewerf lag, door eene ont ploffing van de kruitkamer, bijna geheel vernield en brandende in het bassin gezonken. De Iena had 688 man bemanning. Men schat het aantal gewonden op 300 en dat der dooden eveneens. De ont ploffing moet geweten worden aan zelf ontbranding van het kruit, waarvan 2b tor» aan boord was. Door deze ontploffing werden vele granaten in de lucht geslingerd, waar door om de omgeving veel schade werd toeg- bracht. Verscheidene gebouwen van de marinewerf begonnen vuur te vatten terwijl eenige er van ineenstortte. Tot ver in den omtrek werden stuk ken van mensclielijke lichamen neer geworpen. Ook moeten nog enkele per sonen in de omgeving door granaat scherven gedood en gewond zijn. Een granaat sprong voor het pant serschip Suffren, dat in de nabijheid van de Iena geankerd lag. De Suffren heeft tweemaal gevaar geloopen in de lucht te vliegen en moest verhaald worden om nieuwe rampen te voorko men. De verschrikkelijke ramp wekt groo- te ontroering. Volgens een bericht van een avondblad zouden er ongeveer 400 slachtoffers zijn, aan het ministerie van marine zegt men, dat volgens de laatste berichten de ramp ontzettend is, maar het aantal slachtoffers weet men nog niet. Het Handelsblad van Antwerpen ver neemt uit Brussel: Uit zekere onbescheidenheden blijkt dat er voor de maand Mei eene alge- meene mijnwerkersstaking (in België) wordt op touw gezet. Het referendum, dat betrekkelijk het achturenwerk in het bekken van Char leroi wordt gehouden, zou mogen be schouwd worden als het begin van de lang voorafberaamde en zorgvuldig over legde beweging, om het achturenwerk in al de bekkens bij middel eener sta king te bekomen. De Times verneemt uit Petersburg dat er reeds een geheim# aanschrijving aan de plaatselijke besturen is verzon den, hun opdragende maatregelen te nemen ten einde een spoorwegstaking te beletten, indien het tusschen de re geering en de nieuwe Doema weer tot een botsing mocht komen. Renter seint uit Glasgow dat daar 101 nieuwe gevallen van hersenvlies-rugge- merg-ontsteking zijn voorgekomen. Het aantal dooden wordt niet meer openbaar gemaakt. Te Belfast waren gisteren 6 nieuwe gevallen. Tot op dien dag waren er 162 ziekte- en 80 sterfgevallen. Te Duinkerken zijn er weer twee ge vallen van pestpokken bij gekomen. Een Indiaan, Thomas Longboat, van den Onondaga-stam, doet zich spreken in de Amerikaansche sportwereld. De slanke jonge kerel heeft, onder behoor lijke controle, een afstand van 10 En- gelsche mijlen (19,090 meter) geloopen in 49 min. 3 sec dat is met een snelheid van 19.5 kilometer in 't uur. Zijn tijd is wereldrecord. De Indiaan zal nu binnenkort zich in een uurwed strijd meten met den bekenden hard- looper Frank Nebrich. Te Jalta, in Rusland, is Maandag een bom geworpen naar den kolonel, bevel hebber van de troepen in het district, tei -v ;j hij in een rijtuig reed. De kolonel werd licht gewond, zijn adjudant en de koetsier zwaar. De dader maakte met een pistoolschot een einde aan zijn leven. De hersenvlies-ruggemerg-ontsteking breidt zich in de Rijnstreek weer uit. Zij heeft zich in de laatste dagen in verscheidene steden daar sprongswijze vertoond. Er zijn verscheidene gevallen voorgekomen in plaatsen waar de ge- v irlijke ziekte reeds sedert jaren genes is. In Homberg zijn een jongen o en een meisje van 15 jaar binnen ren bezweken. Van hooger hand Wi.j i.1 uien alle aandacht aan de ziekte. De minister van oorlog heeft uitvoe. rig verslag verlangd over de gevallen, die onder de soldaten van het Keulsche garnizoen zijn voorgekomen. De soldaten en hun verplegers zijn daar in barakken streng afgezonderd. Tatiana Leontiëf, die eenige maanden geleden een Parijschen rentenier, dien zij voor den Russischen staatsman Doer- nowo aanzag, doodgeschoten heeft, zal den 25sten dezer te Thun terechtstaan. Zij is volgens een rapport van genees- digen slechts ten deele toerekenbaar. In 1905 is zij uit een Russische gevan genis ontslagen, op de verklaring van haar vader, generaal Leontiëf, dat zij geestelijk niet normaal was. Een oom van het meisje verkeert aan het hof te Petersburg. 1 )e Daily Telegraph verneemt uit Washington, dat de senaat van den staat Californië het wetsontwerp heeft bekrachtigd, waarbij in 't bijzonder Japansche kinderen worden geweerd van de Californische staatsscholen. Dit moet Roosevelt's pogingen om de be trekkingen tusschen de Vere. Staten en Japan vriendschappelijk te regelen, ten zeerste belemmeren. Het Califor nische senaatsbesluit beteekent, dat de Californiërs niet genegen zijn met Roosevelt daartoe mee te werken, het geen te Tokio moet mishagen, ook omdat er uit blijkt, dat Washington niet de macht heeft de Californiërs te dwingen. Terwijl Petkof, de voorzzitter van den Bulgaarschen ministerraad, met de andere ministers in den stadstuin te Sofia wandelde, werd hij met revol- schoten aangevallen en gedoodhij werd driemaal getroffen. Genadiëf, de minister van handel, werd aan den arm gewond. De pleger van den aan slag is een ambtenaar, die ontslag ge kregen had. Zaterdagochtend werden te Kutaïs (Kaukasus) door een onbekende drie bommen geworpen naar het rijtuig, waarin een rentmeester met twee politie agenten en een ambtenaar geld trans porteerde, terwijl ook revolyerchoten op hen gelost werden. De rentmeester, de koetsier en de agenten werden gedood, vijf andere personen gewond. De daders gingen met 15.000 roebel aan den haal. De sociaal-democratische leiders in Rusland zullen een proclamatie uit vaardigen waarin zij er op aandringen, door een gewapenden opstand de re geering een oekase tot amnestie af te dwingen. IMaatMeltik. Nieuws. *HEUSDEN, 13 Maart. Bij de Zaterdag j.l. gehouden verpachting van 15,6770 Heet. weiland, de z.g. Kerke- weiden, gelegen onder Hedikhuizen, was de opbrengst voor het weiseizon 1907 f1742, tegen f1646 in het vorig jaar. WERKENDAM. Zaterdag a.s. nam. van 5 tot 7 uur zal er in de nieuwe Consistorie der Ned. Herv. Kerk alhier, stemming wor den gehouden tot het verkiezen van een notabel. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk Werkendam A is beroepen de WelEerw. Heer A. H. Koers, predikant te Den Helder. Zondag a.s. hoopt in de Geref. Kerk Werkendam A op te treden de WelEerw. Heer N. J. Engelberts, emeritus-predikant- GIESSEN, 11 Maart. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. zijn bij den arbei der L. Westerlaken alhier uit een hok, dat den vorigen avond was gesloten, twee kip pen gestolen. Van den dader of de daders is niets bekend. Met den handel in aardappelen wil het in den laatsten tijd alhier niet best vlotten. Slechts nu en dan worden kleine partijtjes verkocht. Men besteed nog steeds f 2.4 f 2.25 per mud. De lotelingen dezer gemeente van de lichting 1907, H. Kant en D. Wester laken, zijn ingedeeld bij het 3e Vesting- Artillerie te Gorinchem. De agenten van de verschillende beetwortelfabrieken hebben alhier reeds een begin gemaakt met de verbouwers van dit product contracten te sluiten tegen den prijs van f 10 per 1000 K.G. WIJK. Kleine oorzaken hebben dikwijls groote gevolgen, zoo ook hier. Terwijl Zater dag j.l. een kind van de V. zich een oogen- blik alleen in huis bevond, maakte het zich meester van een doosje lucifersal spoedig had het kind de raamgordijnen en het behang in lichte laaie staan. Gelukkig echter kwam den bakker v. R. langs het brandend perceel die het ongeval bemerkte, en er spoedig in mocht slagen, den brand met enkele emmers water te blusschen. Behalve het bewuste kind, zijn nog twee kleinere door de spoedige hulp van v. R. van een gewissen dood gespaard gebleven. SPRANG, 11 Maart Ds. D. v. Lutter- vcld, die in November j.l. 't beroep naar Otterloo op de Veluwe aannam, hield gis teren namiddag zijne afscheidspredikatie naar aanleiding van Deut. 30 vers 19 en 20, HEDIKHUIZEN. De landbouwer v. G. had een vet kalf verkocht, dat te 's-Bo3ch zou geleverd worden. Onderweg begon het pijnlijk te balken en toen ze te Vlijmen wajen viel het dood neder. Een leelijke onverwachte schadepost. Kinnenland. Het Hoofdkwartier van Nederland voor het Leger des Heils verzoekt ons het volgende te plaatsen Het is algemeen bekend dat Canada een land is dat hard vooruit gaat in elk opzicht. De statistieken toonen aan dat zoowel handel en nijverheid alsook landbouw en veeteelt zich snel uitbrei den en hiermede neemt de vraag naar arbeidskracht natuurlijk voortdurend De gemiddelde loonen voor timmer lieden, schilders, metselaars enz. zijn daar dan ook ongeveer 7 gld per dag, maar indien men niet met taal en ge woonten op de hoogte is, kan men na tuurlijk niet terstond een dergelijk loon verdienen, als door sommige lieden wordt voorgesteld. En ofschoon Canada vaklie den, voor hen die met den landbouw bekend zijD, of zich daarop willen toe leggen, alsook voor allen, die willen aanpakken een toekomst biedt, moeten wij toch allen aanraden, die er over denken naar Canada te emigreeren en die daar geen vrienden hebben tot wie zij zich terstond kunnen begeven en door wier tusschenkomst eene positie kan worden verkregen, voorzichtig te zijn in hunne beslissing, en ten sterkste raden wij allen aan, vooral niet maar zoo dadelijk in te gaan op de te mooie inlichtingen, welke door sommige lieden worden gegeven. Met het oog op de uitgebreidheid van het land, de verschillende toestan den die daar bestaan, alsook met de vele laudverhuizers, die daar heen trek ken, moeten vooral zij die geen En- gelsch kennen, onder eene flinke leiding en toezicht emigreeren. Het Leger des Heils heeft te Canada een arbeidsbureau, waardoor wij, als mede door de uitgebreidheid van onze organisation in dat laud, voortdu -end op de hoogte zijn van de toestanden aldaar. Wij zijn dan ook bereid alle moge lijke onpartijdige inlichtingen te ver schaffen, aan allen die zich hierom trent tot ons wenden niet alleen, maar zoo zij besluiten er heen te gaan, deze lieden met raad en daad terzijde te staan. Voor nadire inlichtingen wende men zich tot Kommandant Estill, Prins Hen drikkade 49-51, Amsterdam. Te Heerenveen-Nijehaske (Fr.) is in drie gezinnen, die gebruik maken van één pomp, waarvan het water in den laatsten tijd een onaangenamen geur verspreidde, typhus geconstateern. Ne gen personen zijn aangetast. Men meldt uit Delfzijl: Maandagmiddag kreeg de lichwachter Benk een roeiboot in 't oog op de Eems, waarin zich, bij nader onderzoek, twee jongens van 12 a 13 jaar bleken te bevinden, die zoozeer waren uitge put, dat zij niet meer konden spreken. De lichtwachter nam de kinderen in zijn huis op, waar zij verwarmd en gevoed werden. Na eenige uren waren zij weder in staat te spreken en vertelden nu dat zij tehuis behoorden op het eiland Juist. Zij hadden Zondagmorgen een matroos naar een bij evengenoemd eiland liggend schip geroeid, maai wer den op de terugweg door den hevigen wind afgedreven en zwalkten een dag en een nacht op het vater rond. De jongens mogen van geluk spreken, dat zij niet naar volle zee, maar door den Noordelijken wind juist de Ooster Eems binnendreven. Dinsdag zijn zij via Em- den naar hunne respectievelijke ouders terug gebracht. Volgens L. en V. heerscht te Uit geest in zoo hevige mate hersenvlies ontsteking, dat de lotelingen uit deze gemeente eerst 10 dagen in observatie worden afgezonderd, terwijl verloven naar deze plaats door de militaire auto riteiten niet verleend worden. Volgens de N. R. Ct. is dit bericht onwaar. Er heeft zich daar geen enkel gaval voorgedaan. Wel is de ziekte een maand geleden te Marken-Binnen voor gekomen. Uit Amsterdam meldt men: Maandagmiddag is een kantoorlooper van de Nederlandsche Fabriek van Werktuigei i enSpoorweginaterieel, waar- schijnlijk op het Stationsplein, door een of meer vreemdelingen, beroofd van zijne portefeuille, inhoudende ruim f 55,000. De looper genaamd R., is een 72-jarig man. Hij ontving het geld dienmor gen aan verschillende bankinstellingen en borg de ruim f 55,000 waaronder 55 bankbiljetten van f 1000 in een zwart lederen portefeuille, waaromheen een een breed, bruin elastiek gebonden was. Volgens zijn zeggen heeft hij de por tefeuille goed weggestoken in den bin nenzak van zijn jas en is toen, vóór het Kommandantshuis op de tram stap pende, gereden naar het Centraal Sta tion. Op het plein voor het station ver liet hij den wagen om over te stappen op eene andere lijn, maar nauwelijks had hij plaats genomen, of hij kwam tot de ontdekking dat hij zijn tasch het geld kwijt was. Dadelijk begaf zich de oude man, die begrijpelijkerwijze zeer ontdaan was, naar het politieposthuis aan het station, waar men hem een agent meegaf, om te zien of de dieven wellicht zouden trachten, per trein te ontkomen. Maar op de per rons werden geen verdachte personen gezien. Daarop schoot R. niets anders over dan aangifte te doen aan het po litiebureau in de Warmoesstraat. Men is daar dadelijk aan het werk getogen, maar vermocht tot dusver geen spoor te vinden. Trouwens, het signalement, dat de man van zijn vermoedelijken be- roover opgeeft, is zeer vaag. De Ned. Fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel heeft een belooning van f 5000 uitgeloofd voor hem die aan wijzingen kan doen, welke leide tot opsporing van het geld. In de Friesche Wouden kwam een echtpaar bij den predikant, om hem te vragen of hij voor hen een brief wilde beantwoorden, dien zij ontvangen had den van de verloofde van hun neef. „Met dien brief zijn we al dadelijk wat van streek geraakt moet ie weten er staat boven: „Lieve oom en tante in spé" en wij wonen in 'e wouden. Hoe 't meiske er bij komt, mag Joost weten, maar wij, die op 't ouderlijke „spul" wonen, en ook mijn ouders heb ben nooit geweten, dat wij in spé wonen. Had zij nu nog geschreven „Lieve oom en tante „yn 'e Hinneleane", dat was begrijpelijk geweest, omdat de laan zoo genoemd wordt naar 't groot aan tal kippen, dat de lui d'r houden maar in spé De heele week hebben we er over gepraktizeerd en daarom ook komen we nu hier Maandag schreef de Tel. In de afgeloopen 24 uur, schijnt de Beurs te Amsterdam weer danig aan het werk te zijn geweest. Dit was van morgen duidelijk te zien aan de groote scheur in den voorgevel. Stukken steen hingen er los in en andere stukken lagen op den grond verspreid. Aan de fabriek Wilhelmina te Foxhol is Maandagmorgen de arbeider D. B. door de machine gegrepen en onmid dellijk gedood. Een dokter te Amsterdam had een kind, dat lijdende was aan kinkhoest, op een bepaalde wijze chloroform voor geschreven. Het broertje, een 3-jarig knaapje vond Maandagochtend de flesch en dronk deze leeg. Des middags is de vloeistof op hem gaan werken, hij geraakte bewusteloos en overleed kort daarna. Het ongeluk wekt in de buurt groote ontroering. Gisterenmiddag vertrokken van Rot terdam psr Batavierboot naar Londen een 60-tal Hollandsche emigranten, be stemd om zich met ter woon in Ca nada te vestigen. Met de leiding en de zorg voor dit transport heeft het hoofd kantoor van het Leger des Heils zich belast, terwijl een van de officieren van het leger, adjudant Jager, de reis naar Canada met de emigranten mede maakt. Deze menschen zijn bij aankomst al daar verzekerd werk te vinden. Zaterdag werd uit Nieuwediep gemeld: Op de Haaksgronden is de Engelsche driemastschoener Woolton, van Barrow, verongelukt. Reeds eenige lijken van zeelieden en wrakhout spoelen aan. De Woolton behoorde thuis in Barrow en was in ballast bestemd naar Ham burg. Kapitein, volgens Lloyds register, de heer J. Stephena. Een later bericht hierover luidt: Toen de sleepboot Assistent, kapitein J. de Graaf, het Schulpengat te Nieuwe diep uitstoomde met bestemming naar IJmuiden, zag men het zeilschip vóór den wind naar de gronden loopen, ter wijl op eenigen afstand de loodskotler een sein geheschen had (welk sein was niet te onderscheiden). Het schip kreeg toen waarschijnlijk verkenning aan de mast van de Serbia, verleden jaar aldaar gestrand, of zag het sein van den loodskotter, tenminste hij haalde bij den wind op en ging over stag, waarna hij zich weder om de Zuidwest zeewaarts begaf. De Assistent stoomde er naar toe om zoo noodig hulp te bieden. Gevraagd of de sleepboot hem uit den wal wilde sleepen of in eenige haven wilde bren gen, omdat gevaar voor stranding be stond, werd hulp, onder welken vorm ook, geweigerd. Nadat de kapitein van de Assistent den gezagvoerder van de Woolton alle inlichtingen verstrekt had, die hem dienstig konden zijn, vervolgde de Assistent zijn reis, omdat bij langer toeven groot gevaar voor de sleepboot zelve zou ontstaan. De gevolgen bleven niet uit. De Woolton verging met man en muis. Vrijdagavond derailleerde op onge veer een halven K.M. van het station Beesd een personentrein van Rotterdam naar Arnhem, waarin zich een 14 tal reiziger» bevonden, die er allen onge deerd afkwamen slechts eenige dames vielen flauw. Het ongeluk wordt toegeschreven aan het te vroeg overhalen van den wissel locomotiei en tender bleven nl. in het spoor. De rijtuigen, die alle uit het spoor waren geworpen, helden sterk voorover, zoodat de reizigers met trap jes er uit geholpen moesten worden. Hulpmaterieel uit Geldermalsem ver voerde de reizigers verder naar hun bestemming. De schade aan het materiaal is nog al aanzienlijk, en het geregeld treinen- verkeer ondervond tengevolge \an dit déraillement stoornis en vertraging. Uit Rotterdam wordt gemeld: Vrouw J. K., huisvrouw van F. d. V., verhuisde j.l. Zaterdag naar de Korte Wagenstraat, ter viering van welke ge beurtenis zij een glas bier besloot te gaan drinken. Zoodoende kwam zij in de woning van vrouw B. B., welbekend als Amsterdamsche Bet, in de Wijde Broedersteeg no. 20. Daar zaten, toen zij er kwam, twee vrouwen en drie mannen, haar onbekend. Twee van die mannen vertrokken, nadat eenige ver tering gemaakt was, maar de derde bleef. Die derde man sloot eensklaps de deur, schonk een bierglas vol met jenever, greep vrouw F. d. N. beet, drukte haar tegen den muur, kneep haar neus dicht en noodzaakte haar het bierglas met jenever met korte tusschenpoozen uit te drinken. Dit al les werd lijdelijk aangezien door de twee andere vrouwen, die zich ook bij Amsterdamsche Bet bevonden. Nadat de vrouw het bierglas met jenever bin nen had, verlangde de kerel dat zij alles zou overgeven wat zij bij zich had, en toen zij hierin geen zin had, greep hij haar bij de keel en ontrukte haar met geweld een pertemonnaie waarin f 9.en een zilveren knip waarin zaten een gouden horloge met dito tweestrengsketting, een vierstrengs gouden halsketting met gouden slot bezet met diamanten, een gouden hee- renring en een bankbiljet van f 10. Vervolgeus verscheen Amsterdamsche Bet zeil en rukte de beroofde bovendien de gouden bellen uit de ooren. Daarna is de vrouw, die door de gedronken jenever beschonken was geworden, het huis uit en de straat op gezet, waar men haar aan haar lot overliet. Ten gevolge haar toestand viel zij in handen der politie, die haar bracht naar het bureau in de Lange Torenstraat om haar roes uit te slapen. Aan dat bureau werd zij Zondagmiddag nuchter en deed toen de aangifte van de berooving als hiervoren vermeld. Het gestolene heeft een waarde van ongeveer f 200. Na kennisneming van de berooving heeft een inspecteur van politie een onderzoek ingesteld, waarvan het voor- loopige gevolg is dat Amsterdamsche Bet op het oogenblik als verdachte is opgesloten op het politiel ureau in de Lange Torenstraat. Een man, die door een ander huis de vlucht nam, toen de inspecteur bij Amsterdamsche Bet binnenkwam en ontkwam, is vermoe delijk zekeren T. en de hoofddader. Volgens later bericht is Amsterdam sche Bet voorloopig weder vrijgelaten bij gebrek aan overtuigend bewijs. Hoe wel haar geheele woning nauwkeurig door de politie is doorzocht, is er van de vermiste voorwerpen niets gevonden. Blijkens een bericht aan het Centr. is als bemiddelaar in de staking te Rijssen door beide partijen erkend de heer Utenhoven, arts te Rijssen. Deze heeft de volgende voorstellen aangeboden lo Alle arbeiders worden weer aan genomen en op hun oude machines geplaatst. Kunnen niet direct allo ar beiders aangenomen worden, dan ge schied zulks geleidelijk doch binnen een maand zullen allen aangenomenzijn. 2o. De firma Ter Horst zal, nadat de loonregeling, ingesteld op 12 No vember 1906, drie maanden heeft ge golden, in overleg treden met een com missie benoemd door en uit hare ar beiders om zoo mogelijk een loonrege ling of loonsverandering in te stellen ten genoege van beide partijen. 3o. Worden bovengenoemde voorstel len aangenomen, dan zal de arbeid op nader te bepalen datum hervat worden. Het antwoord van de firma ter Horst aan dr. Van Utenhoven luidt: Wij zijn bereid uwe bemiddeling als tusschenpersoon te aanvaarden. Wij zijn genegen de arbeiders, die wij plaatsen kunnen, zoo spoedig mo gelijk weer aan te nemen. Zij moeten dat werk verrichten, dat wij hun op dragen, doch met den wensch om op dezelfde machines geplaatst te worden zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Onze loonsregeling van 12 November 1906 blijft van kracht. Mocht ons ech ter na verloop van tijd blijken, dat misstanden hierin voorkomen, dan zijn wij ten allen tijde bereid die onder de oogen te zien. Dinsdag zijn de bij dr. van Uten- hove ontvangen voorstellen van de firma ter Horst door de stakers verworpen. Het Vad. verneemt uit goede bron, dat de onderhandelingen tot aankoop

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2