Er is geen menschenleven verloren ge gaan. Drie compartimenten van het schip staan onder water. De afloop van het verdere reddingswerk is afhankelijk van het weder, dat ep het oogenblik niet veel goeds voorspelt. In Opper-Silezië, waar de hersenvlies epidemie een grooten omvang aannam, blijkt thans, nu een gedeelte der patiën ten hersteld is, dat deze gevreesde ziekte een schadelijken invloed uitoefent op 't gelaat en 't spraakvermogen. In de evangelische parochie Beuthen alleen zijn volgens Duitsche bladen 200 lijders doofstom geworden. Daar de gevangenisruimte te Peters burg geheel onvoldoende is om aan de vraag te voldoen heeft de gouverneur den gemeenteraad bericht dat verschil lende lijkenhuizen in ge\ angenissen veranderd zullen worden. Men begint met de lijkenhuizen aan den Wiborg- schen kant. In Moldavië (N. Roemenië) moeten de boeren jacht op de joden gemaakt hebben De regeering heeft troepen ge- zoii h n, maar dezen hebben niet overal de plund<ring kunnen tegenhouden. O. a. i3 hot stadje Podul Iloaie uitgeplun derd en de stad Paludani moet in brand gestoken zijn. Vrijdagnacht is nabij het station te Sofia le Macedonische bendenaanvoer- der Tiajo Christof van achteren dood geschoten. De moordenaar kon in de duisternis ontsnappen. Vermoedelijk is het een persoonlijke wraakneming van een Macedoniër. Het gezin van den opperhoutvester Wilsdorf te Dresden, die zijne vrouw •n kinderen en zichzelf uit geldzorgen doodschoot is Vrijdag begraven. Het zwaar gewonde meisje, de eenige die nog leefde, is ook bezweken. In de stad Kachofka in de buurt van Cherson is Vrijdagavond door een aan tal onbekende schurken 1 >rand gesticht in een gebouw, waar een Joodsch kinder bal plaats had. De meeste kinderen wisten te ontsnappen uit het branden le gebouw, maar tien zouden in den rook en de vlammen zijn omgekomen. Het bericht, dat John D. Rockefeller 5u millioen dollar gegeven heeft voor de christelijke zending onder de Chineezan wordt door hem onwaar genoemd. In de porceleinfabriek der firma Warwick te Wheeling (Virginia) brak tengevolge van een ontploffing brand uit. De stad behoort tut het over stroomde gedeelte van 't district. De bewoners der naburige huizen sprongen uit de vensters, waarbij 18 personen door het water meegesleurd werden en verdronken. In Noordelijk Tirol sneeuwt het nog maar altijd door; in Vorarlberg woeden onafgebroken sneeuwstormen. Van ver schillende kanten komen nog berichten van lawines. In het Paznaun-dal wonen de menschen wegens het lawinegevaar in de kelders; in het kleine Walser dal hebben verscheiden gezinnen hun huizen heelemaal in den steek gelaten. De spoorweg Pfronten-Reutte heeft Vrijdag den dienst, moeten staken. In het krankzinnigengesticht te Up- sale, in Zweden, heeft een der verpleeg- d :n, die daar sedert een paar jaar is en zich altijd zeer kalm heeft gedra gen, vier van zijn medepatiënten met een mes vermoord. God had hem op gedragen, zeide hij, tot redding der menschheid die offers te brengen. Uit Innsbruck wordt gemeld dat de sneeuw in het Ausserserngebied op den rijksweg 4 meter hoog ligt. In het Inns- hrücksche middelgebergte is een boeren knecht in den sneeuwstorm omgekomen. Op vele plaatsen sneeuwt het sedert acht dagen aan een stuk door. De Daily Mail verneemt uit Teheran Afdeelingen kozakken die als wachten voor de Russische consulaten in het Zuiden bestemd zijn, zijn hier aange komen. Volgens berichten van Perzen, zijn er 5000 kozakken te Doelfoek aan de Kaspische Zeeeen ander konvooi is uit Enzeli onderweg. Te Tabris zijn alle winkels gesloten, de bevolking verlangt de afzetting van alle ministers. De financieele crisis te Tabris en elders wordt zoo ernstig dat men bang is voor een nationaal bankroet. Te Nantes hebben de kolenwerkers gestaakt en op hun voorbeeld de dok werkers d. w. z. eerst 400, wier cijfer, is gegroeid tot 1500. De dokwerkers eischen 6 frs. loon voor 8 uren werks. Zaterdag was er wat zenuwachtigheid, oploop, wat herrie, maar meer niet, toen een toevalligheid, het voorbijkomen van een wagen met steenen, de aanleiding is geworden tot bloedige botsing. Een staker is doodgeschoten en een aantal menschen en paarden van de bereden gendarmerie zijn gekwetst. Nu staken de metselaars ook. De correspondent van de N. R. Ct. te Konstantinopel schrijft: Ook deze streken zijn de laatste we ken door zware stormen geteisterd ge worden, welke talrijke scheepsongeluk- ken hebben veroorzaakt. Zoo hebben de Oostenrijksche Lloyd, de Roemeensche Stoomvaartdienst, de Russische Scheep vaartmaatschappij en de Panhellenisti- sche Stoombootmaatschappij ieder een groote pakketboot verloren. Bovendien is het aantal zeilschepen en vaartuigen van verschillende grootte, welke hier en daar zijn vergaan, zeer aanzienlijk. Volgens een telegram uit Calveston heeft de bekende mijneigenaar Alvarado aan de Mexicaansche regeering een som van tien millioen dollar aangeboden als bijdrage in de kosten van oprich tingen instandhouding van een guerilla- keurkorps, teneinde daarmee de Yakoeis- Indianen te bevechten en desnoods uit te roeien. Van welingelichte kant acht men de aanneming van Alvarado's aan bod niet waarschijnlijk. In het Iersche graafschap Antrim gingen dezer dagen vijf boerenzoons op de jacht in het gebergte. Zij beklom men den 500 M. hoogen Collin en wer den onderweg door een nevel en toen door den nacht overvallen. Bij het zoe ken naar den terugweg vielen er twee in een ravijn en werden gedood. Een van de anderen wist een hoeve te be reiken, maar hij verloor van uitputting het bewustzijn voor hij iets kon zeggen. Toen hij na eenige uren bijkwam, ver telde hij van het ongeluk. Men ging zoeken en vond van de twee achterge blevenen er nog een dood. Volgens berichten van Madagaskar, heeft de jongste wervelstorm daar ver schrikkelijk huis gehouden. In het dis trict Nosy Varika zijn alle woningen vernield, het inlandsche dorp Manan- jary ligt tegen den grond, Rimdram- bolo en Antsenavola hebben zwaar ge leden, Ambougo is verwoest en het on heil is nog door overstroomingen ver ergerd. Honderd menschen zijn in de gevan genis te Monroë (Louisiana) doorge drongen en lynchten twee daar wegens moord opgesloten negers. De Russische pers constateert met zeldzame eenstemmigheid, dat de schuld voor het in de Doema gebeurde niet den architect Bruni treft, maar het ge- heele bureaucratische systeem. De Roes zegt„Bij elke zaak, die de bureaucratie aanvat, 't zij nu de ver pleging van hongerlijdenden of de ver bouwing van het Taurische paleis, moet die giftige paddestoel zijn vernielend werk verrichten, die tot schandalen en dieverijen leidt, want de werkelijke con trole ontbreekt. Een Lidwal-catestrofe of een ander Europeesch schandaal is noodig om deze controle in 't leven te roepen"* De Towarisjtsj zegt: „Als de verbou wing van het oude staatsgebouw niet in andere handen overgaat, dan is een soortgelijke ramp als in het Taurische paleis onvermijdelijk." Het Nowoje Wremja praat van „mis dadige lichtzinnigheid" van het paleis- bestuur. De Rjetsj wijst er op welke werking de ramp >p de onontwikkelde volks menigte moest oefenen. Reeds enkele uren na de ramp was in de stad de meening verspreid, dat men zich op deze wgze de volksvertegenwoordigers van den hals had willen schuiven. Op de hoofden der afgevaardigden was bijna de zoldering neergekomen, maar de hoofden der bureaucratie zijn feitelijk getroffen door de legende, dat zij plan gehad hebben volksvertegenwoordigers te verdelgen. Men kan met de bureau cratie deze keer deernis hebben, want als ze zich ook van de Doema wilde ontdoen, dan had het op andere wijze moeten zijn, maar het noodlot is hard ale een onhandige schilder spaart het de kleuren niet. De wandelgangen van het paleis, waar in de Russische Doema hare zittingen hield, waren Zaterdag nagenoeg leeg. De enkele aanwezige leden spraken verontwaardigd over de architecten van het paleis en de bureaucratie, die 960,000 roebels aan prullige herstellingen heb ben besteed. De Siberische kiezers hebben telegram men gestuurd om hun verbolgenheid te uiten t«gen hen, die de veiligheid der vertegenwoordigers van het volk belaagden en om hen er aan te herin neren, dat zij voor het geheele volk verantwoordelijk zijn voor het leven der afgevaardigden. Men eischt de instelling van een constitueerende vergadering, staking der terechtstellingen en over eenstemming over een amnestie-ontwerp ten gunste van de verdedigers der vrij heid. De groote meerderheid der Doemale- den wil echter elk conflict met de re geering vermijden en het parlementaire werk hervatten zonder op de regeerings- verklaring te antwoorden. Afgevaardigden en publiek zijn ver baasd, dat de Regeeringsbode nog geen woord van deelneming van den Tsaar in verband met de ramp heeft bevat. Dat is inderdaad kras. Behalve vele andere dingen heeft de instorting van het Doemaplafond nog weer een gemeene knoeierij aan 't licht gebracht. De stoelen en lessenaars der afgevaardigden kostten indertijd 180 roebel het stukdat was zoo veel om dat zij van massief eikenhout waren. Nu blijkt door de plaats gehad heb bende vernieling, dat zij slechts met eikenhout beplakt zijn! Voorts is gebleken, dat de architect Broeni een deel der werklieden gebruikt heeft om zijn eigen woning te vernie- wen. Verder is aan 't licht gekomen, dat het plafond in <ie Katharinazaal al even rot is als dat in de Doemazaal. Een breekijzer viel er gewoon door heen bij het ingesteld onderzoek. Ook t® Brest treden de zwarte pokken op. De meest uitgebreide voorzorgsmaat regelen werden genomen. Te Berlijn schijnt men groote waarde te hechten aan het feit, dat de Duitsche gezant Schön, te Petersburg, een lang durige audiëntie bij den tsaar heeft ge had. Volgens een telegram uit Bonbay aan de „Daily Mail" schijnt de toestand in Perzië hoogst kritiek te worden. De Indische regeering is dientengevolge in verbinding getreden met de Britsche legatie te Teheran, teneinde zoo noo dig het Engelsch consulaat in Perzië te kunnen beschermen. De troepen staan tot vertrek gereed, maar men wacht de nieuwe gebeurtenissen af, omdat men noch de Perzische bevolking verbitte ren noch het Perzische gouvernement onnoodig moeilijkheden wil veroorzaken. 't Schijnt, dat de anarchie zich over 't geheele land uitbreidt. Het nieuwe Perzische parlement neemt een koppige houding tegenover den sjah aan. Een deputatie van 10 afgevaardigden waar schuwde den monarch dat zijn opposi tie tegenover de volksvertegenwoordi ging de oorzaak der algeineene woelin gen is. Aan de reeks van ongelukken aan de Fransche marine schijnt geen einde te komen. Nu weer wordt uit Lorient geseind dat de torpedojager Défi op de kust ter hoogte van Sables d' Olonne is gestrand, waarbij de romp een ge duchte scheur heeft gekregen, die be langrijke reparatie zal noodig maken. Frederik Weyerliauser, die doorgaat voor nog rijker dan Rockefeller, is in Zuid-Californië op geheimzinnige wijze verdwenen. Wanhopige pogingen wor den gedaan, hem terug te vinden. Weyev- hauser was een Duitscher, geboren in Hessen en op jeugdigen leeftijd naar Amerika vertrokken. Hij was de op richter van een houttrust, die bossihen bezat, wier opper\lakte grooter was dan die van Engeland en Schotland te za- men. Hij droeg den bijnaam van den „houtkoning". De Daily Mail verneemt uit Teheran, dat de berichten van het overtrekken der Perzische grens door Britsch-Indi- sche bereden inlandsche troepen ter 1 ewaking van de Engelsche consulaten in Zuidelijk Perzië, alsmede de ver schijning van een Engelsch oorlogsschip in de Perzische golf, sensatie maken, evenals de aankomst van kozakkea in Teheran, en in Noordelijk Perzië, en de aanwezigheid van een Russisch oor logsschip in de Kaspische zeehaven En zeli. Maar een zekere staatspartij ver welkomt een evöntueele buitenlandsche interventie. Sedert eenige dagen trekt een merk waardige en geheimzinnige automobiel de aandacht in de straten van St. Pe tersburg Het is een grijs geschilderd, sterk aan alle kanten gepantserd voer tuig met op den top een torentje, waar in een machinegeweer. In razende vaart reed de wagen soms rond maar de be stuurder toonde zijn vak te kennen. Men zegt, dat deze auto voor den pre fect van politie moet dienen en dat er meer dergelijke automobielen in aan maak zijn voor de regeering. Zondag heeft de vrouw van den ci seleur Bergmeyer, te Berlijn haar bei de zoontjes, 4 en 5 jaar, om het leven gebracht en daarna door ophanging een einde aan haar eigen leven gemaakt. De beide kinderen werden door haar vergiftigd. Deze allertreurigste daad wordt aan moeielijke huiselijke omstandigheden toegeschreven. De familie Bergmeyer woonde tot voor korten tijd te Stettin, sedert drie Maart in de Camphausenstr&sse te Ber lijn. Na zijn verhuizing naar Berlijn was Bergmeyer zelf naar Stettin terug gekeerd. Zijn vrouw leefde te Berlijn zeer in zichzelf gekeerd en sprak met niemand. Eenige dagen geleden ontving zij uit Stettin een brief; sedert liet zij zich in het geheel niet meer zien. Zon dag was zij met haar kinderen en haar te Berlijn wonende ouders op een ge boortefeest genoodigd. Zij en haar kin deren werden vergeefs gewacht. Toen haar oude. vader, door onrusten angst gedreven, zich naar de Oamphausen- strasse begaf, om te hooren, wat er ge beurd was, vond hij de drie lijken. De „Frankf. Ztg." krijgt uit Nizza een telegram, dat het eerste bericht over een beroerte, waardoor koning Leopold van België getroffen zou zyn, bevestigt. De aanval was zoo hevig, dat de koning het bewustzijn verloor. Een en ander heeft al enkele dagen geleden plaats gehad, doch de omgeving hield het streng geheim, zegt de correspondent. Generaal Bienaimé verklaarde te Tou lon aan een redacteur van de „Journal", dat het ongeluk vm de „Jena"wfl de gelijk te wijten is aan kruit B, en dat er maatregelen dienen genomen te wor den, om de marine in de toekomst voor dergelijke rampen te behoeden. Veer tien dagen geleden outving de generaal een brief van den commandant der „Jéna", die als het ware als zijn testa ment beschouwd kan worden. Adigard verklaart o.a. in dit schrijven, dat hij door de gebeurtenissen der laatste jaren geheel ontmoedigd is. Hij dacht er over, zijn ontslag te nemen, omdat hij bij den ontredderden toestand, waarin de Fransche marine verkeerde, niet langer de zware verantwoording, die als com mandant op hem rust, kan dragen. De admiraal gelooft stellig, dat Adigard de vreeselijke ramp, die hem het leven kostte, zag aankomen. l*lHHlwel|ik üieuws. HEUSDEN, 20 Maart. Maandagavond trad voor het Departe ment Heusden v. d. Maatsch. „Tot nut van 't Algemeen" als spreker op de heer Joh. de Meester, Redacteur der N. Rott. Courant en bij het lezend publiek ook bekend als auteur van „Geertje". Tot onderwerp was gekozen „Het Fransch en de Franschen." Na eene inleiding, waarbij de spreker liet uitkomen hoe de verschillende Rijken, in meerdere of mindere mate, zich beijve ren om hunne taal over de wereld te ver spreiden, hoe het Engelsch en ook het Duitsch zich in de eerste plaats algemeen baan breken en hoe het Fransch, nu wel niet de wereldtaal is, maar toch in zelfs de andere talen niet meer geheel gemist kan worden, kwam hij gevolgelijk op zijn onderwerp. Toen nu de heer De Meester de Fran schen beschreef, zooals hij ze door jaren lange kennismaking had nagegaan was hij zeer boeiend en vernam men tal van ka raktertrekken, aan de werkelijkheid ont leend, die ons den Franschman teruggaven, zooals hij inderdaad is. Enkele bijdragen, o.a. dat no velletje over de kleine hertog, trokken zeer de aandacht en ten slotte was een ieder het er mede eens, dat een avond als deze onze alge- meene kennis vermeerdert en veel stof tot nadere overdenking geeft. Dat de lust tot feestelijke herdenking van den „De Ruyterdag" in den lande vrij algemeen is, ondervindt ook de uitgever van ons blad, die tevens uitgever is van een werkje, getiteld „Wat een jongen wor den kan", leven van Mich. Adrz. de Ruyter door F. H. van Leent. Pas was de 3e druk van dit werkje verschenen of terstond werd het in grooten getale aangekocht door feest- commissiën te Gouda, Rijswijk, bij Den Haag, in de omstreken van Gorinehem en tal van andere plaatsen. De grootste op dracht kwam echter uit Enschedé, alwaar de Feestcommissie 685 exemplaren bestelde, zoodat zeer waarschijnlijk de geheele nieuwe oplaag binnen een paar dagen totaal zal uitverkocht zijn. Het was gisteren een onvergetelijke dag voor de brave echtelieden Adr. van Baardewijk en Dingena van der Beek, die hun gouden huwelijksfeest vierden. In den vroegen morgen hadden belang stellende vrienden een eereboog geplaatst voor de woning en in de omgeving wapperde algemeen de driekleur. Toen een der Gorinchemsche stoombooten vertrok, waarop de zoon van den jubilaris op andere dagen als kapitein fungeert, wer den van het met vlaggen getooide vaartuig salutschoten gegeven. Door eene commissie, bestaande uit de heeren Hille en Varossieau, werd den feest vierenden, namens belangstellende Heus- denaren, een cadeau in envelop overhandigd. Des avonds ten zeven ure bracht de Heusdensche Fanfare hen eene serenade, begeleid door de commissie van bijstand, waarbij de beschermheer, de heer A. de Jong Verhagen, het woord voerde en dengeluk- wensch namens de Heusdenaren overbracht. Klein vuurwerk werd afgestoken en het gouden bruidspaar (beiden nog zeer kras ▼oor hunne jaren) beleefde in opgewekte stemming gelukkige oogenblikken, nu het zag en ondervond hoe Heusdenaren elkan der, zoowel in leed als in vreugde, weten te waardeeren. Wij vestigen de aandacht op de advertentie Samenkomst ter feestelijke her denking van den zeeheld Michiel Adriaansz. de Ruiter, in de kerk, Putterstraat, alhier. WERKENDAM. Hedenavond te 7f uur vergadert de Raad dezer gemeente. De te behandelen punten zijn: lo. Aanvrage ont slag der onderwijzeres, mej. J. A. Groene- weg2o. Adres van den Heer G. van Oord, om ontheffing van de verplichting, vervat in art 8 der bouwverordening; 3o. Adres van B. van Laren c. s. houdende verzoek om aansluiting aan de waterleiding; 4o. Adres van diverse ingezetenen tot plaat sing van urinoir; 5o. Bericht van ontslag name als raadslid van den heer F. Kramer C. Dz.6o. Missive van den Min. van Binn. Zaken, inzake het de Ruijtersfeest met het voorstel van B. en W. om f 50, daarvoor uit de gemeentekas beschikbaar te stellen 7o. Benoeming stembureau 1907 en 8o. Vaststelling van den hoofdelijken omslag over 1907. Tot notabel bij de Ned. Herv. Kerk is Zaterdag 1.1. benoemd met 36 stemmen de heer ;C. P. Cornet. Op den heer C. de Boon werden 26 stemmen uitgebracht. De Ged. Staten onzer provincie hebben, nadat zij den Raad hebben gehoord, onder goedkeuring van H. M. de Koningin, de salarissen van den burgemeester en den secretaris dezer gemeente, vastgesteld succes sievelijk op f 700 en f 800. Men verzoekt ons het volgende onder 't plaatselijk nieuws op te nemen: „Door de voorloopige Commissie tot het oprichten van een arbeidsbeurs met werk verschaffing is van den minister van Water staat, den heer Kraus, bericht ontvangen, dat haar verzoek niet kan worden ingewil ligd, om grond om de haven in erlpacht of in bruikleen te verkrijgen. Het is te betreuren dat zulk een schoon gelegen terrein wordt geweigerd, te meer daar het voor een goed doel is gevraagd. Mocht er iemand zijn, die een geschikte plaats aan 't water weet te bekomen, dan houdt de voorloopige Commissie zich be leefd aanbevolen." NIEUWENDIJK. Tengevolge van den hoogen waterstand in de Biesbosch hebben zeer vele arbeiders hun werk moeten staken. 's-BOSCH. Het 7-jarig zoontje van den heer Joh. Alders, wonende aan de Haven straat alhier, geraakte Zaterdagmiddag on der den stoomtram, die van hier naar Waal wijk en Heusden rijdt. Tot ons genoegen kunnen we er aan toevoegen, dat het per soneel van de tram hieromtrent geen enkel verwijt treft. De toestand van het jongentje is voort durend vooruitgaande, zoodat het binnen een paar dagen het ziekenhuis zal kunnen verlaten. VEEN. Naar wij vernemen, zal De Ruyter, Luitenant-Admiraal-Generaal van Holland, op Zaterdag 23 Maart a.s. een bezoek aan deze gemeente brengen. Hij zal arriveeren met een der bootjes van de Ree- derij L. de Beer Co. Aan den steiger ontvangen door de feestcommissie, zal hij daarna in optocht door het dorp gevoerd worden. Het fanfarecorps „Wilhelmina", di recteur de heer Van Heusden te Heusden, is voornemens op 2e Paaschdag eene uit voering te geven. Daar zij steeds met een flink programma voor den dag komt, twij felen we niet of een druk bezoek zal haar ten deel vallen. WIJK. Een voorbeeld van een krassen ouden man biedt de 84-jarige arbeider A. K. alhier. Des winters ziet men hem geregeld uitgaan met laarzen, schop en spa gewapend om slooten te graven. Boomen rooien en spitten doet hij nog voortdurend, 's Zomers gaat hij voor dag en dauw met de zeia op den schouder uit en werkt bij het gras en klaver maaien tegen veel jongere mannen op. Daar enkele der hier verbouwde aardappelsoorten zoogenaamd uitgeteeld zijn, gnat men naar andere soorten zoeken. In plaats van de vroege kralen neemt men wel: Schoolmeesters, Bravo's, Kantonrech ters en de iets latere Breedbladkralen. Voor de latere wordt ook hier een aanvang ge maakt met het verbouwen van Eigenhei mers, die vooral hierom te verkiezen zijn, dat zij veel beschot leveren. Voor de a.s. De Ruij ter-feesten heeft eene damescommissie alhier eene collecte gehouden, die tamelijk wat opgebracht heeft. De schoolkinderen zullen voor het opge haalde getracteerd worden op chocola en broodjes, terwijl ze als herinnering een boek- en plaat werkje zullen ontvangen. BKiiinenlnnd. De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben gisteren gekozen tot lid der Eerste Kamer generaal Staal, minister van oorlog, met 46 van de 73 stemmen. Op generaal van Marle (antirevolu tionair) waren 18 stemmen uitgebracht. De benoeming van generaal Staal tot lid der Eerste Kamer, welk college den 9den Februari met 27 tegen 17 stem men, zijn begrooting van oorlog ver wierp, heeft ongetwijfeld een geeatigen kant. Generaal Staal zal binnen drie weken aan de Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben kennis te geven, of hij de benoeming aanneemt. Neemt hij de benoeming aan, dan heeft de heer Staal, als opvolger van wijlen den heer ;H. F. Bultman, als lid der Eerste Ka*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2