maties de geweren goed dienst te laten doen. Te Boekarest moet een groot oproers- cimité ontdekt zijn, dat eenige weken geleden is gevormd en de geheele or ganisatie leidt. Het heet, dat het comité over een geheim fonds beschikt, dat groote sommen bevat. De bijvoeging, dat daaruit ook schadeloos worden ge steld de christelijke groote grondbe zitters, die geleden hebben, zegt ge noeg tegen wie dat comité zicht richt. Het heet, dat Engeland en Amerika tegen de vervolg'ngen dier Joden ge protesteerd hebben en zeker is het dat de Oostenrijksche regeering reeds stap pen gedaan heeft tot bescherming harer in Roemenië wonende onderdanen. Het lijdt geen twijfel dat antisemitische op- ruiërs het oude spelletje herhaald en van den nood der boeren geprofiteerd hebben om dezen tegen de Joden op te zetten. In de strooibladen heeft men zelfs een citaat uit een gedicht van de Koningin misbruikt om te doen voor- k >men, dat de boeren mochten plun deren. Op de vertoogen der Oostenrijksche legatie heeft de regeering geantwoord, dat ze met spoed arbeidt aan een wet waarbij het vormen van Kartels door de groote pachters verboden wordt, het pachtstelsel geregeld, en aan de eischen der boeren naar mogelijkneid zal wor den gel oor gegeven. Htinnenlatid. Het ontwerp tot ouderdoms-verzeke- ring zal, naar het Centr. verneemt, weldra den Raad van State bereiken. De invaliditeits-verzekering is daar van, zooals men weet, afgescheiden. Men meldt uit 's-Gravenhage: Nadat Staatsraad mr. Cort van der Linden verslag had gedaan van het niet-slagen zijner pogingen tot vorming van een Kabinet, heeft H. M. de Ko ningin de raadpleging van hoofden van staatslichamen heropend door het hooren van den voorzitter van de Eer ste Kamer, die Dinsdag door H. M. daarioe ontvangen werd. Met de oplossing der ministerieele crisis hangt, naar men verneemt, samen de definitieve vaststelling van den dag van vertrek der Koninklijke familie naar het Loo. Men meldt aan het N. v. d. D. Naar ik zoo even verneem doch deel 't u alsnog onder alle voorbehoud mede is aan dr. Huinink, hoofd verpleegster Hooftman, en de zusters Van der Haas en De Haas in Oranje- Nassau's Oord, reeds eervol ontslag uit hunne betrekkingen verleend. Het getal der in Februari vertrokken pat!enten bedraagt 21in diezelfde maand zijn 3 nieuwe patiënten aange komen. Men meldt uit Renkum aan de Tel Indien alle patiënten bij hun voor nemen blijven, zullen er slechts 7 van de thans op O.-N.-O. verpleegd worden de patiënten, de terugkomst van me vrouw Graaflaud als adj.directrice af wachten. Uit Hillegom wordt gemeld: Op de bollenvelden zien we de laatste dagen duidelijk verandering. Sommige velden zijn reeds geheel groen en in vele hyacinten zijn de knoppen al goed zichtbaar. Het dek is weggenomen en wordt ook op den namiddag niet meer aan gebracht. Over ongeveer drie weken kunnen vele velden in volle bloei staan. Uit Sassenheim: Hoewel het zeer langzaam gaat, be ginnen de hyacinten toch te komen. Tuinen, die reeds „ontdekt" zijn, zijn met mooi groen getooid, enkele velden prijken de in vollen bloei staande goud- lakensche crocussen. Dinsdagnamiddag heeft de politie in de Lange Baanstraat te Rotterdam, ge arresteerd den korporaal-kok van de marine, van K., die verdacht wordt zich te Hellevoetsluis aan boord van een der aldaar liggende oorlogsschepen te hebben schuldig gemaakt aan dief stal van een vrij bedrag in geld uit de kist van een kameraad. Op meubels vermoedelijk ran dit geld gekocht, is in de woning van de vrouw van den verdachte, in de Lange Baanstraat voor noemd, beslag gelegd. Te Venlo zijn valsche guldens in omloop, die zeer goed nagemaakt zijn en bijna niet van de echte zijn te on derscheiden. Onder het wapen ontbreekt de aanduiding 100 c. Men schrijft uit Enschedé: Of het komt door de De Ruyter-fees- ten of door wat dan ook, maar het messen trekken en de lust tot snijden zat de menschen Zaterdagavond in het bloed. Op de markt kregen een aantal jonge lui twist. Zekere G. te V., een minder gunstig bekend staand individu, trok zijn mes wel eens het Enschedésche wapen genoemd en stak het M. in den rug, die aan het politiebureau door dr Maas verbonden moest worden. Een broeder van gemelden dader n. 1. H. te V., kreeg ongeveer terzelfdertyd in de Oldenzaalschestra&t, twist met G. ter H. Ook daar speelde het mes de hoofdrol en werd Ter H. zoodanig ver wond, door Te V., dat zijne opname in het R. K. ziekenhuis noodzakelijk bleek te zijn. Te Akkrum werd Donderdag boelgoed gehouden bij een handelaar in gedis tilleerd. Tal van kruiken, en flesschen werden verkocht, diverse likeuren in houdende volgens hetetiquette. Toen iemand een flesch rum gekocht had en den inhoud eens proeven ging, bleek deze uitwater te bestaan. Toen ging men meer onderzoeken en ook de an dere likeuren bleken water te zijn met wat kleurstof vermengd. Een kruik Oranjebitter bleek petroleum te be vatten! Natuurlijk groote consternatie onder de koopers, de notaris staakte de verkooping en Vrijdagmorgen bleek de handelaar met de noorderzon vertrokken te zijn. Maandagmiddag omstreeks 3 uur had op de steenbakkerij van Hulshof, staan de op den Losscherschen weg, nabij Enschedé, een instorting plrats vai\ het gewelf eener in aanbouw zijnde steenoven. Hulshof zelf, diens 14-jarig zoontje en de arbeider J. H. Klein Heeren brink, kwamen onder de vallende stee- nen terecht en werden door de inmid dels toegeschoten arbeiders met moeite te voorschijn gebracht. Heerenbrink bleek niet alleen den rechterarm op twee plaatsen te hebben gebroken, doch had tevens ook een ernstige wonde aan het rechteroog be komen. Vader en zoon Hulshof bekwamen verwondingen aan armen, hoofd en beenen. Heerenbrink werd per rijtuig naar het R.-K. Ziekenhuis vervoerd. De toestand op de werven van de firma Jacob Vriesendorp Zonen te Dordrecht is nog precies dezelfde. Be halve de 34 arbeiders uit Gorinchem is niemand meer aan het werk gegaan. Een gedrukt manifest is te Dordrecht door den Dordrechtschen Bestuurders- bond verspreid aan de arbeiders in het .havenbedrijf waarin deze verzocht wor den geen „onderkruipers" dienst te ver richten. Prins Hendrik in den Biesbosch. Maandagmorgen is door Prins Hen drik een bezoek gebracht aan den Bies bosch. Om half tien per automobiel uit de residentie vertrokken, arriveerde Z K. H. Prins Hendrik, vergezeld van jhr. Repelaer van Driel, administrateur van het kroondomein en tevens ingenieur, en zijn adjudant baron Van Heemstra, te kwart voor elf aan het Zwijndrecht- sche veer. Per stoompont naar den Dordtschen wal gebracht, nam daar de commissaris van politie in de auto plaats, om den weg te wijzen naar Wil lemsdorp. Te Willemsdorp werd het gezelschap opgewacht door den rentmeester van het kroondomein Werkendam, den heer G. P. C. baron Mulert. Aan boord van de Neptunus van de reedjrij P. Smit Jr. te Rotterdam, werd gevaren naar de uitgebreide bezittingen van het kroondomein onder de gemeen te Werkendam, in den Biesbosch. De reis ging langs het Hollandsch Diep, het Gat van den Amer en het Gat van Visscher, alwaar Z. K. H. en zijn ge volg overstapten op de motorboot De Komeet, aan boord van welk vaartuig het Gat van Lij noorden werd afgevaren. Te ruim 1 uur had men de Koningin Sophiahoeve bereikt, bewoond door den landbouwer F. Duinhouwer. Hier wist men van de komst van het liooge gezelschap niets af. 's Mid dags had de meid aan tafel nog ge zegd, nu moest de Koningin eens komen en eens zien in welk een rommel wij zitten. Enkele uren later kwam het hooge bezoek. Bij Duinhouwer is de schuur in oogen- schouw genomen, een nieuwe dorsch- machine bezichtigd en werd belang stellend geinformeerd naar den prijs van kalveren en ander vee. In zijne woonkamer heeft Duinhou wer, nog onbekend met de tegenwoor digheid van den Prins, de heeren een glas melk geoffreerd, wat welwillend werd aanvaard. De administrateur vroeg toen: „weet je wel, wie ik hier bij me heb, Duinhouwer?" waarop deze „neen mijnheer" antwoordde. Toen de administrateur zeide „'t is de Prins", zei Duinhouwer in volle bewondering en ietwat verlegen „wat zeg je, mijnheer" en sprak den Prins dadelijk met Zijne Hoogheid aan. Door Duinhouwer begeleid is het ge zelschap gewandeld naar de volkskeet, die bij de boerderij behoort en waar het volk juist bezig was met aardappels schillen. De prins vroeg aan de polder jongens, „slaap jullie hier?" waarop het antwoord luidde, „neen, mijnheer, boven, wil ik het luik ere's opengooi en," welk aanbod evenwel niet werd aanvaard. In een andere afdeeling der keet, waar wegens Katholieken Heiligendag geen bewoners aanwezig waren, heeft de Prins de slaapplaatsen bezichtigd, waartoe hij een trapje moest opklim men. De Prin» vroeg nog of in de keet enkel ongehuwde menschen huisden, waarop men hem mededeelde, dat de menschen die hier vertoeven moesten, maar een weekje kwamen werken en hun vrouwen thuislieten. Het gezelschap heeft zich toen weer naar de Komeet begeven en is gevaren naar de Anna Paulowna-hoeve op de Kievitswaard. Inmiddels was de op zichter Heijboer op de motorboot ge stapt en onmiddellijk welwillend bij Zijne Koninkl. Hoogheid toegelaten. Op deze hoeve, bewoond door den landbouwer L. Groenewegen, bezichtig de de Prins met veel belangstelling de paarden en 't vee en werd naar de bouwerij geïnformeerd, vervolgens de korenzolders bezichtigd. In 't bijzonder trok de aandacht de hengst van de vereeniging Biesbosch tot veredeling van 't paardenras, dien men voor den Prins liet draven. Vervolgens is Z. K. H. en gevolg naar de woning van Groenewegen ge gaan, waar de vrouw in de deur stond en evenmin van het Hooge bezoek iets afwist, als zulks bij Duinhouwer het geval was. Op de vraag van den heer administrateur, of zij het huis eens mochten bezichtigen, heeft de vrouw het gezelschap in de voorkamer gelaten. Hier informeerde de Prins naar een opgezetten vogel. Het was zeldzaam, slechts onder water te schieten dier, n.l. een roerdomp, die door den zoon des huizes was geschoten. De Prins vond 't een mooi dierEen aardig tooneeltje speelde zich vervolgens in de kamer af. De administrateur wees op een portret van Hare Majesteit Koningin Wilhel- mina en Haar Gemaal (het was het be kende portret ten voete uit, de Prins in burgerkleeding, den wandelstok horizon taal in de hand). Op den Prins wijzen de, zeide de administrateur „lijkt deze mijnheer niet een beetje op dien heer „Ja, veel, mijnheer, dunkt mij." „Wel nu," zeide de administrateur, ,,'t is Prins Hendrik^' Groote verbazing na tuurlijk bij de vrouw. Juist toen de Prins aanstalten maakte om te gaan zitten, kwamen de rentmeester en Duin- houwer binnen, om mede te deelen, dat het tijd was om te vertrekken, daar men anders het water kwijt raakte. Buiten gekomen gaf de Prins Duin houwer en zijn vrouw hartelijk de hand tot afscheid. Het scheen den Prins op de boerderij uitstekend te bevallen en gaar ne zou hij er langer vertoefd hebben, als het getij niet tot vertrekken ge noopt had. Omstreeks twee uur begaf het ge zelschap zich in dé gereedliggende sleepboot op de Nieuwe Merwede, die richting Werkendam nam. Langs Wer kendam is de boot op de Merwede ge komen. Tegen vier uur passeerde zij Öliedrecht. 't Bezoek was zoo streng incognito, dat men in de nabijzijnde woningen niet wist, dat de Prins in de onmid dellijke nabijheid was. In de nabijheid staande school wist meu er ook niets van. Omstreeks half vijf werd van uit Zwijndrecht de terugreis per auto weder aanvaard. Men meldt uit Zaandam Bij de oefeningen met granaatkartet sen aan de munitiefabriek aan de Hem- brug had Zaterdagmorgen omstreeks halfelf een lievige ontploffing plaats, waarbij de werkman W. J. van den Berg, van Amsterdam, onmiddellijk werd ge dood. Luitenant Schuurman bekwam over bijna het geheele lichaam ernstige wonden; men vreest voor zijn leven. Een derde persoon werd licht gewond. Door de kracht van de ontploffing leed ook het gebouw ernstige bescha diging; de pannen vlogen van het dak, de ruiten sprongen en de weinige aan wezige meubelen werden zoo goed als geheel vernield. De Zaansche berichtgever van het Hl 1. schrijft: Toen het ongeluk gebeurde, waren in het lokaal vijf personen aanwezig: de luitenant Schuurman, de werkman Van den Berg, beiden te Amsterdam woonachtig, de opzichter Klamer Jr. en de sergeants Hoose en Steens, allen te Zaandam. Luitenant Schuurman werd op niet minder dan 12 plaatsen door granaat scherven en wegvliegende kogels ge troffen. De belangrijkste wond is die aan het hoofd. Ook zal hij waarschijn lijk den linker-onderarm moeten mis sen, die zoo goed als geheel verbrijzeld werd. Zijn oogen, waarvoor eerst groote bezorgdheid bestond, bloven gelukkig ongedeerd. De opzichter Klamer Jr., die een lichte verwonding aan zijn been be kwam, dankt zijn behoud aan de om standigheid, dat hij toevallig achter Van den Berg stond, die hem met zijn forsch lichaam geheel dekte. De sergeant Steens zat toen het on geluk gebeurde, in een dik boek te schrijven, waardoor de scherven heen drongen, doch dat hem zelf voor tnef- fen behoedde. De sergeant Hoose, die met den rug naar het punt waar de ontploffing plaats had stond, kreeg een lichte verwonding aan het zitvlak. Aan welke oorzaak het ongeluk te wijten is, ligt in het duister. Door luitenant Schuurman was een nieuwe vinding gedaan van een granaatkartets, in den geest zooals ze bij het Duitsche leger gebruikt worden. Toen het pro jectiel volgens aanwijzing gegoten was, wilde hij zelf, hoewel het niet tot zijn werkzaamheden behoorde, de vufiing verrichten. Het was een projectiel van 12 cM. middellijn met afzonderlijke kamer op den bodem, welke kamer door middel van een buisje in de as van het projectiel wordt gevuld met kruit; de bovenste ruimte is bestemi voor de berging der kogels. Deze waren reeds ingebracht, terwijl men ook met de kruitvulling bijna gereed was, toen de noodlottige ontploffing plaatsgreep. Dat de gevolgen niet nog ernstiger waren is te danken aan het feit, dat het projectiel nog niet gesloten was, zoodat er geen weerstand was tegen de kracht van het ontplofte kruit. Dit is het eerste ongeluk, dat aan de Hembrug gedurende het negenjarig bestaan van de artillerieinrichtingen aldaar gebeurt is. Men meldt uit 's-Gravenhage aan de N. R. Ct.: Door de Pletterij, voorheen L. J. Enthoven en Cie, te Delft, is een red- dingbrug ontworpen op de pier aan den Hoek van Holland. Het plan met toelichting, omschrijving en teekenin- gen is aangeboden aan Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, die, wij ver nemen, met de meeste belangstelling daarvan kennis genomen heeft. Het project is gemaakt voor een ver binding- en reddingsteiger te Hoek van Holland. De plaats waar de „Berlin" gestrand is en de vroegere plaats gehad hebben de strandingen op dit zelfde Noorder- hoofd, waarvan eene situatie op de tee- kening is aangegeven, heeft vele des kundigen tot de overtuiging gebracht, dat in de eerste plaats het einde van voornoemd hoofd het gevaarlijkste en meest geëigende punt voor eene stran ding is, en tweedens door de ongunstige ligging eene eventueele schipbreuk, met de kwade gevolgen van dien, zich daar steeds snel zal afspelen. Met het oog hierop gaat het ontwerp uit van de gedachte dat voor het verleenen van hulp het einde van het hoofd ten allen tijde en onder alle omstandigheden moet kunnen bereikt worden, als zijnde het eenige punt van waaruit verbinding en redding van gestrande schepen moge lijk is. De wijze waarop dit Noorderhoofd thans geconstrueerd is laat alleen bij kalme zeo en laag water toe, het eind punt te bereiken. Daar ongeveer 1000 M. van het einde een gedeelte van den dam beduidend lager ligt dan het overige gedeelte, is dit bij opkomend water en onstuimige zee niet mogelijk. Om hierin afdoende te voorzien, zou dienen te worden gemaakt een vaste ijzeren steiger over den bestaanden stee- nen dam, waarop men zich alsdan tot aan het eindpunt vrij zal kunnen be wegen. De steiger, zooals de ontwerpers zich dien voorstellen volgens project, moet bij eene eventueele uitvoering in détails uitgewerkt worden. Een nadere omschrijving volgt hier onder De steiger heeft een totale lengte van ongeveer 2000 M. bij eene breedte van 3 M. tusschen de leuningen en een hoogte van 4.10 M. boven A. P. gere kend tot bovenkant plankier. Daar de dam naar zee afloopt, moet het lagere gedeelte (ongeveer 1000 M.) op paaljukken geplaatst worden en door dien de brug horizontaal geconstrueerd is, kan de fundeering, daar waar de dam zoo veel hooger ligt, direct daarop rusten. De hoogste stormvloed is geweest 22- 23 December 1894 en bereikte toen een hoogte van 3 52 M. boven A. P. De hoogte van den steiger is 4.10 M. boven A. P., zoodat menschelijkerwijs gespro ken deze ten alle tijde toegankelijk blijft. De breedte is gemaakt 3 M. tus schen de leuningen, dit in verband met ie stoomkraan die zich hierover moet bewegen en nu geheel vrij kan rond draaien. De brug bestaat uit gekoppelde ijzeren liggers op afstanden van 10 M., rus tende op paalj uk ken. Elk paalj uk be staat uit vier getrokken ijzeren mas sieve palen, onderling verbonden door het noodige langs- en dwarsverband. Deze paalj ukken staan op een I-ijzer raamwerk, ongeveer 1 M, in den stee- nen dam ingelaten. Het uiteinde van den steiger wordt gevormd door een plateau, met een breedte van 16 M., dat eveneens rust op eene fundeering van ijzeren palen, steunende op een I-ijzeren raamwerk in den dam. Op dit eindplateau is in het midden den lichtopstand geplaatst, welke hier door veel hooger komt te staan en dus veel beter zichtbaar is en die des ge- wenscht tot observatiepost zou kunnen worden ingericht. Verder biedt het eind- plateau ruimte genoeg aan voor het plaatsen van alle mogelijke hulpmid delen, welke bij eene redding dienstig kunnen zijn. De steiger is tevens zoo sterk geconstrueerd, dat de stoomkraan, welke gebruikt wordt voor het verwer ken der ballastblokken en die nu op den steenen dam loopt, zich er op voort kan bewegenwaaraan het voordeel is verbonden, dat deze onder alle omstan digheden kan werken, terwijl dit nu slechts bij kalm weder en laag wat.er kan geschieden. Voor passage van voet gangers tijdens het rijden der stoom kraan op den steiger zijn op verschil lende afstanden vluchtbalcons aange bracht. Op ongeveer 1100 M. van het eindpunt is eene wisselplaats gemaakt door verbreeding van den steiger tot 6 M., zoodat lorries en stoomkraan el kander steeds kunnen passeeren. Op het einde aan den vasten wal bevindt zich eveneens nog eene wisselplaats. De ge heele constructie is ijzer, behalve het dek dat uit houten vloerdeelen bestaat. Alle voordeelen welke deze construc tie aanbiedt laten zich samen vatten als volgt 1. Daar de steiger aanmerkelijk hooger is gebouwd dan de hoogste stormvloed ooit is geweest, blijft deze dus steeds toegankelijk en kan men ten allen tijde het eindpunt gemakkelijk bereiken. 2. Steeds kan het licht op het einde van den steiger onderhouden worden, wat nu alleen bij la?g water en kalme zee onmogelijk is. 3. Op het eindplateau kan men alle mogelijke hulpmiddelen plaatsen welke bij eene redding noodig zijn, als schiet- toestellen, touwwerk, enz. Door de flinke ruimte kan men zich hierop gemakkelijk bewegen en snel handelen. 4. Kan op het eindplateau nog ge plaatst worden de misthoorn, welke door deze plaatsing voor de schepen veel duidelijker waarneembaar zal zijn. 5. De stoomkraan kan ook bij ongun stig weder, en onder alle omstandighe den werken. 6. Het zich aan den Hoek van Hol land bevindende schiettoestel zal in geval van schipbreuk aan of nabij het einde van het Noorderhoofd nimmer zoover reiksn, om verbinding met het gestrande schip te verkrijgen. Als dit schiettoestel nu aan het einde van de bedoelde brug (het zeeplateau) geplaatst is, dan heeft het reeds een voorsprong van 2000 M. tegen eene plaatsing op het strand. De kosten van aanmaak en opstellen volgens het project zullen hoogstwaar schijnlijk het half millioen gulden niet overschrijden en de onderhoudsuitgaven zijn gemakkelijk uit de exploitatie van de reddingbrug te dekken, daar de stei ger ook, in gewone omstandigheden als wandelpier in zee zou kunnen worden opengesteld. De fabriek de Pletterij, die thans deze reddingbrug heeft ontworpen, projec teerde en voerde tevens uit het Wan- delhoofd te Scheveningen, dat tot dusver aan zoovele aanvallen van weer en wind weerstand heeft geboden. Te Beemte onder Apeldoorn is een landbouwer na een kort lijden bezweken aan besmettelijke hersenvlies-rugge- merg-ontsteking. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is de politie te Amsterdam er in geslaagd een berucht huis van ontucht o}) te ruimen. In perceel Spuistraat 17, een onaan zienlijk huis op denhoek van de Kolk- steeg, dreef Kee Klugt Iiaar affaire, en meneer Klugt was haar helpende hand. In nacht en ontijden ontving Kee de klanten, verdachte vrouwen van het liederlijkst allooi, en wat uitschot van het mannelijk geslacht. En dan bekom merde Kee Klugt zich om geen drank wet, schonk ze wijntje, bier en jenever. Als de gemoederen verhit en de kelen droog waren, dan maakte Kee haar zaakjes. De bacchanalen werden steeds tot in den vroegen morgen voortgezet, zoodat „De Ochtendstond" als een vol komen toepasselijk opschrift boven de affaire prijkte. Het echtpaar Klugt was al een keer wegens drankwetovertreding bekeurd, maar een poos later weigerde Kee den toegang aan de politie, waartegen deze toen niets vermocht. Zaterdagnacht nu, begaf een inspec teur van politie zich opnieuw naar Spui straat 17, thans voorzien van een vol macht om de woning, ondanks de be woners, binnen te treden; eenige re chercheurs vergezelden hem. De deur was stevig gesloten, alleen introducées kregen gewoonlijk toegang. Kee Klugt, die den laatsten keer on gemoeid den toegang aan de politie had geweigerd, liet, nadat was aange klopt, ook thans den inspecteur niet binnen. Het verzoek werd herhaald, daarop toegang geëischt, maar als ant woord daarop gooide Koe honend de de deur in het slot. Toen volgde van de zijde der politie de aanval. Met wapen- en gummistok ken werden de ruiten kort en klein ge slagen, het glas zoo schoon uit de spon ningen. dat de politiemannen alle on gedeerd naar binnen konden klimmen. Dat hadden de eerbare exploitanten niet verwacht, en ontsteltenis was het gan- sche gezelschap van de gezichten beter de tronies te lezen. De aanwezige dranken, die goed aan-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2