er door een geheel onbekende oorzaak, ee- >uitenmuur van het Vatikaan is ingestort over een afstand van wel veer tig meter. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 6 April. De knecht van H. L. van schipper van Hooff alhier, die er met Paschen van door wa« gegaan, (zie het bericht in ons vorig nr is Woensdag te Hardinxveld met al het gestolene bij zich, aangehouden en Don derdag door de gemeente-veldwachter, aldaar overgebracht naar de gevangenis te Dor drecht. Gedurende de maand Maart is al hier 27.8 m.M. regen gevallen. Aantal neerslagdagen bedraagt 17. Bij Kon. besluit van 19 Maart j.l. is tot en met 81 December 1909 tot Corres pondent van de Directie van den Land bouw voor het land van Heusden en Altena benoemd de heer J. Oerlemans te Dron- gelen. Zondag a. s. des morgens half tien. hoopt voor de Hervormde gemeente alhier op te treden Ds. W. van Asch te Eethen. WERKENDAM. Donderdag a. s. zal de werk lieden vereeniging „Eendracht", des nam. uur, bij J. B. Zwets, te Dewerken, haar gewone driemaandelij ksche vergadering honden. De vereeniging tot stichting en in standhouding van scholen met den Bijbel te Werkendam en Dewerken hoopt heden avond ten 8 ure in de consistorie, Ger. K. A. te vergaderen. De punten van behandeling zijn: 1. Opening door den Voorzitter;- 2. Inleidend woord door den Weleerw. Heer Ds. J. van Haeringen. 3. Verslagen. 4. Verkiezing van drie bestuursleden. HEESBEEN. Bij de ontgraving van het Oude Maasje onder deze gemeente werd door J. van Bommel uit Hedikhuizen een Spaansch zwaard, lang 1,10 M., gevonden met fraai gestyleerd handvat. De punt was er af. Het is reeds verkocht aan een ver zamelaar van oude wapens te 's-Bosch. VEEN. De landbouwer v. d. V. zou Vrijdag zijn vee naar de weide brengen, met het gevolg, dat een beste melkkoe een poot brak. Het beest moest ver beneden de waarde worden afgemaakt en lijdt de man hierdoor een aanmerkelijke schade. GIESEN, 5 April. In de Geref. kerk zal a. s. Zondagvoormiddag optreden Ds. Goedbloed van Nieuwendijk. SLEEUWIJK. In de Geref. kerk zal a.s. Zondag optreden Ds. Los van Nieuwer- oord. In de loop der vorige maand wer den aan het hulptelegraafkantoor alhier 15 telegrammen ontvangen of verzonden. DRONGELEN. In de te Utrecht ge houden vergadering van „De Unie een school met den Bijbel" is o. m. tot bestuurs lid gekozen de heer J. Oerlemans alhier. NIEUWENDIJK, 5 April. Bij de heden gehouden aanbesteding voor den bouw eener nieuwe Chr. school werden 16 biljetten ingeleverd en 3 voor 't verfwerk. De hoogste inschrijver, door M. de Kloe te Alblasserdam bedroeg f 19.189 en de laagste door Joh. van Loon te Werkendam voor 14.875. De fundeering cement ijzer is er buiten gehouden. Voor 't verfwerk was B. Romeijn alhier met f613 laagste inschrijver. Het werk is aan de minste inschrijvers gegund. WIJK. De heer C. de Kok, werkzaam aan de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam, is met ingang van 1 dezer bij genoemde instelling bevorderd tot Adjunct-Commies. ^iiinenland. Men meldt uit Den Haag, dd. 5 dezer Wij vernemen, dat heden bekend is geworden dat de ministers op verzoek van H. M. de Koningin hun ontslag aanvrage hebben ingetrokken; dat in gewilligd is het verzoek om ontslag van den minister van oorlog, generaal-ma- joor Staal, die onder dankbetuiging voor de den lande bewexen diensten eervol wordt ontslagen, terwijl te zijner ver vanging benoemd wordt tot minister van oorlog generaal-majoor Ridder van Rappard, commandant der stelling van Amsterdam. Hare Majesteit zal morgen den nieuw- benoemden minister van oorlog op Het Loo ter beëediging ontvangen en gene raal Van Rappard zal, indien mogelijk, nog denzelfden dag en anders aanstaan den Maandag de portefeuille van oorlog uit handen van generaal Staal over nemen. Naar „L. en V". verneemt, zal de Tweede Kamer tegen 16 April worden bijeengeroepen. De correspondent van de N. R. Ct. te Berlijn seinde gisteren Volgens een ambtelijke afkondiging wordt, wegens het gevaar van besmet telijke veeziekten, de invoer van levende herkauwende diereu en varkens uit België en Nederland verboden. Evenzoo de invoer van melk, room, versche hui den, hoorns, hoeven, onbewerkte wol, haren en borstels. De invoer van over zee aangebrachte onbewerkte wol, die België en Nederland slechts in door- voerverkeer heeft aangedaan, blijft toe gestaan. Door dit algemeene verbod worden de tot dusver bestaande bepalingen voor het grensverkeer buiten werking gesteld, uitgezonderd die voorschriften, welke het weideverkeer en het zooge naamde „kleine grensverkeer" regeleD. De Vox Medicorum schrijft over Oranje Nassau's Oord o. a. Er was iets of veel niet in den haak, maar men wist niemand, en wat men te weten kwam was vaag. Waarom deze stilzwijgendheid, nadat er reeds te veel was uitgelekt om de kwestie nog stil te houden? Dat er een juist goed licht moet schijnen over deze zoo jammerlijke zaak is een eisch, die wel en door het Ne- derlandsche volk zal worden verlangd én door de medici, daar waar het de persoonlijkheid treft van een hunner meest respectabele collega's. Gewenscht is het daarom, dat van hoogerhand worde gelast, dat het be stuur een volledig officieel rapport uitbrenge, en het volk daarmede in kennis worde gesteld. Waar het geldt het welzijn van de Koninklijke Inrich ting Oranje Nassau's Oord, heeft het Nederlandsche volk, naar onze beschei den meening, het recht dit te verlan gen. En na een relaas der gebeurtenissen Ofschoon wij, zooals wij reeds zeiden, niet in beschouwingen willen treden, m. a. w. de zaak, die we zeker spoedig in een helder licht zullen zien, niet vooruit willen loopen, moeten wij ons toch even afvragenheeft het bestuur geen enkele poging gedaan, om den geneesheer-directeur die gedurende ze ven jaar vanaf de opening, de inrich ting leidde, voor deze te behouden Of was het blijde thans een motief ge vonden te hebben, „om hem eindelijk kwijt te raken?" Men houde het ons ten goede, maar zoo is de indruk dien wij en zeer velen met ons kregen, bij het lezen der krantenberichten, te meer daar het bestuur heeft geantwoord, op de bewering, „dat het bestuur alleen deze zaak nog in het reine kan bren gen" Dat zullen we ook doenwij zijn reeds in het bezit van ernstige aan biedingen voor de opengevallen betrek kingen en wij zullen trachten de beste keuze te doen, vooral voor de betrek king van geneesheer-directeur, opdat die Oranje Nassau's Oord weer in het rechte spoor brenge". Indien dit alles waar is, wij meenen indien dit werke lijk door het bestuur is gezegd, is het dan te verwonderen dat wij meer licht verlangen en nogmaals ons afvragen: was het in die zeven jaren, onder de leiding van dr. Donath dan zoo'n jan boel op Oranje Nassau's Oord en heeft het bestuur dit gedurende die zeven jaren maar rustig bestendigd? Wij twijfelen niet of weldra zal wor den gegeven de oplossing van het raad sel, waarom het grootste gedeelte van het personeel hun ontslag heeft inge diend, nadat de adjunct-directrice in haar betrekking bleef gehandhaafd en vragen slechts een officieel rapport van het bestuur van het Koninklijk sana torium Oranje Nassau's Oord. naar den Hoek van Holland begaf. Deze medal je, eenige jaren geleden door Koningin-Emma ingest dd, vertoont aan de eene zijde het borstbeeld der vor stelijke stichtster en op de keerzijde een reddingsboei drijvende op een on stuimige zee, welke symbolieke voor stelling omringd wordt door de woor den „Voor heldenmoed en naastenlief de". Deze medalje wordt door de voor het eerst daarmede begiftigden gedragen aan een oranje-lint waarop twee Nas- sausch blauwe horizontale strepen en aan beide zijden gebiesd met de Wal deck Pyrmontsche kleuren. Op het lint der medalje van hen die haar reeds vroeger ontvingen en thans voor deze gelegenheid nogmaals wegens reddings feiten worden beloond, wordt bevestigd een zilveren gesp met datum van het feit waarvoor de gerechtigde ten twee- denmale werd onderscheiden. Men schrijft uit Leiden aan L en V.: Een typisch staaltje uit het leven der studeerende jongelingschap. Onlangs was uit een gesloten kast in het labo ratorium een microscoop, behoorende aan een der studenten, verdwenen. Deze nam de politie in den arm, die o. a. een onderzoek instelde in de verschil lende pandjeshuizen, waarbij bleek, dat ongeveer 50 microscopen beleend waren Prof. Langelaan vond het noodig op zijn college dit feit scherp te gispen. Hij noemde het een droevig verschijn sel van overdadige weelde. Want niet de arme, maar juist de student, die ovjr meer middelen beschikt, komt tot dergelijke uitspattingen. De verdwenen microscoop is intus- schen terecht gekomen De de Ruijterzegels vliegen weg! Woensdag waren te Amsterdam van de tweede oplage de zegels van en van 1 cent reeds uitverkocht, zoodat nog enkel zegels van 2'/j cent aan het post kantoor te krijgen waren. Dat de zucht naar vrijheid onder de Veenhuizer bevolking nog altijd groot is, moge blijken uit het feit dat Woens dag wedeiom i9 (zeggen negentien) personen uit die inrichtingen zijn ont vlucht. Zeker wel het record op dit gebied. Men meldt uit Rijssen aan de Zw. Cr. Gedurende den laatsten tijd hebben de gewone vergaderingen der stakers niet plaats gehad. De stakers maken van 't mooie weer gebruik om hun ak kers bouwland te bewerken, aardappels te pooten enz., want zooals bekend is hebben veel fabrieksarbeiders hier een stukje grond. In de zoogenaamde Esch kan men ze thans druk bezig zien. I Het 2-touwenstelsel, thans op de oude fabriek ingevoerd, voldoet heel goed de loonen der wevers zijn daardoor heel wat gestegen, zelfs meer dan 20 pet. Als een curiositeit wordt gemeld, dat in de zitting van het eerste kantonge recht te Rotterdam een „kind" van 17 jaar terecht stond wegens een politie- overtreding. Op den eisch van het O. M. tot betaling van f 1 boete of een week tuchthuisschool, gaf het kind ten antwoord, dat ze het erg gek vond nu nog naar school te moeten, nu ze reeds meer dan een half jaar getrouwd is. Ja mevrouw, zeide de kantonrechter, dan zal het beste maar zijn, dat u de boete betaalt Men meldt uit Apeldoorn: In verband met de aanwezigheid op het Loo van het hof is er op Hoog- soeren een brigade marechaussee gede tacheerd en de brigade te Apeldoorn is versterkt. Rechercheurs van den veiligheids dienst der Koningin bemerkten Don derdagmorgen te Apeldoorn een als heer gekleed persoon, die zich zonderling gedroeg. Hij begaf zich in de richting van het Loo en weigerde de politie te Apeldoorn naar het bureau te volgen. Toen hij, onder verzet, gearresteerd was, trachtte hij onderweg te ontvluch ten. Hij is vermoedelijk een zenuwlijder later is hij onder toezicht en belofte van te zullen vertrekken vrijgelaten. Te Sneek zijn twee 16-jarige jongens i van welgestelde burgers zonder voor- j kennis hunner ouders de wijde wereld ingegaan. Vóór hun vertrek hebbon zij een brief gepost, waarin werd mede gedeeld, dat alle nasporingen naar hen vruchteloos zouden zijn. De commissie van Lloyds te Londen heeft besloten aan G. Jansen, Jan van Rees, Klaas Ree en M. Sperling de zilveren medalje der maatschappij toe te kennen als eervolle erkenning van de buitengewone inspanning, door hen by het redden van menschenlevens bij gelegenheid van de ramp der Berlin getoond. H. M. de Koningin-Moeder heeft me- daljes geschonken aan diegenen, die zich hebben onderscheiden bij de ramp aan den Hoek van Holland. De uitrei king dier eereblijken voor zoover die bestemd waren voor personeel van het loodswezen geschiedde, op verzoek van H. M., door het departement van ma rine en wel Woensdag door den inspec teur-generaal van het loodswezen, ka pitein ter zee van Maren Bentz van den Berg, die xich daartoe dien ochtend Gisterenmorgen ongeveer 7 uur had in de kandijfabriek aan den Verlengden Westersingel te Sneek een ongeval plaats, dat behalve materieele schade gelukkig zonder persoonlijke ongelukken is af- geloopen. In een ketel met een zeer groote hoe veelheid onbewerkte suiker, men spreekt van duizenden kilo's, sloeg door onbe kende oorzaak (vermoedelijk zwaren luchtdruk) met hevigen knal een gat, waaruit de stroopachtige massa zoo krachtig wegspoot, dat ruiten van de fabriek er door werden vernield en de stroop zelfs op de erven, aan de fabriek grenzende, terechtkwam. Op de heuvelen in de Order-bosschen nabij Apeldoorn zijn bij de ontginnings werkzaamheden groote kuilen ontdekt waarin zich een aanzienlijke hoeveel heid metaalslakken (geen erts) bevond. Vermoedelijk nebben eeuwen geleden op deze plekken ovens gestaan en zijn daar wapens gesmeed waarvan nu en dan exemplaren op de Veluwe worden gevonden. De drie kuilen liggen op ongeveer 100 M. afstand van elkander. Een deskundige stelt een onderzoek in. te zijn afgestempeld, ten behoeve der vereeniging verkrijgbaar worden ge steld. Aan den postzegelhandelaar M. Z. Booleman in de Warmoesstraat is de alleen-en gros-verkoop toegestaan. Uit het jaarverslag van „DeZuid-Hol- landsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen" te Rotterdam, blij kt, dat in den loop van het jaar 1906 acht maal hulp verleend werd aan gestran de schepen, waarbij 51 personen werden gered. Twee inspecteurs en eenige agenten van politie hebben een inval gedaan in het café van S. M., aan de Korte Hoogstraat no. 28, te Rotterdam, waar bij de namen vin een 20-tal personen, bezoekers van de academie de biljart zijn genoteerd. In dit café en de om geving is het den geheelen avond min of meer wanordelijk toegegaan, omdat er zich verliezers opdeden, die hun geld terugeischten van den waarnemend directeur E. S., den leider van dit bil jartspel. Deze achtte het noodig een revolver te vertoonen en weigerde een cent terug te betalen. Daarna zijn aan de achterzijde van het café van S. M., uitkomende aan den Steiger, een paar ruiten ingegooid, waarbij de daders waarschijnlijk in een roeiboot gezeten waren. Ook op de Korte Hoogstraat werden eenige wanordelijkheden ge pleegd, zoodat de hulp der politie meer malen noodig was. Op de Marnixstraat te Amsterdam heeft gisterenmorgen een moordaan slag plaats gehad. Een zekere Barend A., die gescheiden van zijn vrouw leef de, heeft deze na een heftige woorden wisseling zoodanig met een mes in den buik verwond, dat zij in deerniswek- kenden toestand verkeerende naar het Wilhelminagasthuis moest worden ver voerd. De man die zich zelf aanmeldde hseft reeds een verhoor ondergaan. Dit moet reeds de tweede maal zijn dat A. zijn vrouw naar het leven stond. Men schrijft uit Baardwijk: Een droevig ongeval heeft zich al hier voorgedaan. Een 6-jarig knaapje van den landbouwer P. was achter het huis, waar een hondenhok staat met een grooten waakhond erin, aan het spelen.Eensklaps rukt de hond los, schiet op het knaapje toe en bijt het zoo he vig, dat de hersens uit het hoofdje puil den. Toen het ongeval werd opgemerkt, kon men het woedende dier slechts met moeite van het knaapje afkrijgen. Meer dood dan levend werd het opgenomen en aanstonds onder geneeskundige be handeling gesteld. Men vreest het ergste. De overgebleven liefdadigheids-post zegels van de Amsterdamsche Vereeni ging tot bestrijding der tuberculose, ruim 1 millioen stuks, zullen, volgens de Tel., binnenkort, na door de post Een stadgenoot schrijft het N. v. d. D. is even voor de Paaschdagen de dupe geworden van een handig op lichter. De heer J. C. Schülmayer, handelaar in rijwielen aan de Keizersgracht 197 bij de Raadhuisstraat te Amsterdam, werd uit Rotterdam per telefoon opge roepen en vernam te spreken met den heer Heinrich Kleyer, den eerste-direc- teur van de groote rijwiel- en automo bielfabriek Adler, te Frankfort a. M., met welke fabriek de heer S. in han delsrelaties staat. De heer Kleyer deelde mede, dat hij per auto een reis door ons land maak te en op het oogenblik in het Maas- hótel te Rotterdam vertoefde. Hij zou daar nog een paar dagen blijven en dan naar Amsterdam komen de auto had hij echter al vooruit gestuurd. Er moesten eenige kleine reparaties aan geschieden en hij verzocht den heer Schülmayer deze voor hem te doen ver richten. Hij zou dan zelf den trein nemen. De chauffeur zoo werd aan deze me- dedeeling toegevoegd had echter te lefonisch bericht, te Leiden een onge luk met den wagen te hebben gehad waardoor hij de reis naar Amsterdam niet had kunnen voortzetten. De chauf feur zou zich nu persoonlijk met den heer Schülmayer in betrekking stellen en deze moest hem zooveel terwille zijn als hij kon. De heer Kleyer zou, als hij in Amsterdam kwam, alles wel met hem verrekenen. Als vervolg op dit telefonisch gesprek kwam een hal ven dag later d'e chauf feur bij den heer Schülmayer binnen stappen. Daar zag hij het portret van den heer Kleyer hangen, en niet zoo gauw was hem dit in 't oog gevallen, of hij riep uit: „Ah! Da ist der Alte"! en weldra was hij met den heer S. in eengesprek gewikkeld, waaruit bleek dat hij tot in bijzonderheden met de Frankfortsche fabriek en haar personeel bekend was. De man maakte een allergunstigen indruk en de heer S. was gaarne be reid den chauffeur van den hoogen fa brieksdirecteur, ter wille van dezen, van dienst te zijn. Besloten werd de stuk gereden auto per trein naar het magazijn van den heer Schülmayer te doen vervoeïen, 1 waarvoor een berekening van onkosten werd opgemaakt, die met allerhande bijkomende dingen, op f 100 getaxeerd werd. De chauffeur belde Rotterdam nog eens op, besprak in het bijzijn van den lieer b. de zaak met den heer Klever die aan de voorgeslagen regeling ziin goedkeuring hechtte en de heer Schül mayer stelde het bankbiljet van f 100 ter hand, zocht in het spoorboekje een geschikten trein naar Leiden voor hem op, spoorde hem aan om haast te ma ken, ten einde dien trein niet te mis sen, kortom, deed alles wat een vrien delijk mensch doet om een ander die in verlegenheid zit, te helpen. Maar toen den geheelen volgenden dag geen auto uit Leiden was aange komen, geen chauffeur en geen mijn heer Kleye iets van zich hadden laten hooren, begon hij toch een beetje nieuws gierig te worden naar de reden daar van. Hij belde den heer Kleyer op maar vernam van het Maas-hotel dat een mijnheer van dien naam daar niet was gelogeerd en ook niet verwacht werd. De geheele rol die de zich noe mende chauffeur zoo uitmuntend ge speeld had, was inderdaad komediespel geweest. De heer Schülmayer was het slachtoffer geworden van een handig bedachte oplichterij. De politie werd van het gebeurde in kennis gesteld, maar 't zal de vraag zijn of zij dezen uitgeslapen dief spoe dig te pakken zal hebben. Omtrent de staking bij de firma Vrie- sendorp te Dordrecht wordt aan de D. C. gemeld De onderhandelingen tot nog toe door mr. J. van Drooge gevoerd om beide par tijen tot elkander te brengen en een collectief arbeidscontract samen te stel len, waarmede de arbeiders zoowel als de firma genoegen konden nemen, zijn ten slotte op niets uitgeloopen. De loop der zaken was aldus: Door mr. van Drooge werd een con cept-contract opgemaakt in overleg met de stakers en dit aan de firma aange boden, dio in een brief hare bezwaren kenbaar maakte. Dadelijk werden die bezwaren besproken, ze werden één voor één toegegeven en nu meende men, dat de goede grondslag voor definitieve onderhandelingen was gelegd. Gisteren zond de firma echter een concept-contract, waarin weer tal van andere bezwaren werden opgeworpen en geheel andere eischen werden ge steld. Opnieuw vergaderden nu de stakers om hunne houding tegenover dit nieuwe contract vast te stellen. Mr. van Drooge kon later aan de firma verklaren, dat het de ernstige wil der arbeiders was de zaak zoo spoedig mogelijk tot een goed einde te brengen en dat zij niet alleen niet overvroegen, maar bereid waren bepalingen, die voor hun gun stig waren, te laten vervallen. Trots, dit alles weigerde de firma. Ze bleef vasthouden aan haar eisch een op ;eggingstermijn van 14 dagen en f26 staangeld, terwijl de arbeiders wil den dat dit tot de helft werd terugge bracht. De bepalingen tot voor de staking aan de werf geldende werden in dit contract niet genoemd of volgens het oordeel der stakers slechter gemaakt. Zoo is de arbeidstijd tot 7 ure 's avonds zoowel 's zomers of 's winters. De fir ma wilde dit veranderen en 's zomers tot 8 uren bepalen. Ook de draaglast eenige jaren vroeger vastgesteld werd door de firma ingetrokken. Ook dit was een principieele eisch waaraan de ar beiders niet konden toevoegen. Hedenmorgen werd door mr. van Drooge medegedeeld dat tot zijn spijt zijn pogen om beide partijen tot elkan der te brengen voorloopig mislukte. De Christel. Bestuurderebond heeft de wijze, waarop de staking werd aan gevangen, afgekeurd, doch uit de ver strekte mededeelingen de meening put tend, datinderdaad verschillendegrieven aanwezig waren, besloten dat niettemin de stakers behooren te worden gesteund. De relletjes, waarmede de stakers niets te maken hebben, zoo zelfs dat zij op een gegeven oogenblik een win kel, die bedreigd werd, verdedigden, duurden gisterenavond voort. Rnrserl|ik.e Stand. Werkendam, van 29 Maart tot 5 April. Ondertrouwd: Johannes Hendiicus Ippel, 34 j., met Johanna Visser, 34 j.; Hendrik Damen 30 j., met Lena den Haan, 37 j. Getrouwd: Pieter van der Stelt, 21 j., met Hendrika Wilhelmina Vink, 18 j. Geboren: Pieter Nanning, z. v. J. Dekker en M. Paans. Overleden Aagje Pullen, 25 j., echtg. v. Isaac van den Heuvel. Andel, over de maand Maart. GetrouwdH. Clasing, 22 j., te's-Gra- venhage en G. van Lier 18 j. Geboren: Adriana, d. v. G. A. Ster renburg en J. H. van HerwijnenMaria, d. v. A. Naaijen en D. Crielaard; Jo hanna Adriana, d. v. H. J. Redert en J. A. de Joode; Jenneke Willemke. d. v. J. de Waal en W. H. van de Wete ring Levenl. kind van 't manlijk ge slacht van M. Crielaard en J. Kuil. Overleden J. A. Redert, 3 d.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2