850,000 menschen gespijzigd worden. Uit Kazan wordt gemeld dat er erg ge'-nnpid wordt met de uitdeeling van re .'rngswege en dat er in verscheidene districten scheurbuik heerseht. Mevr. Lottie Wallan, een Amerikaan- sche van Duitsche afkomst, die te New York woonde, stond dezer dagen terecht wegens het met vergift om het leven- brengen van haar moeder, die lijdende was aan een ongeneeslijke en daarbij ontzettend pijnlijke kwaal. De jury heeft haar nu vrijgesproken. Zij zeide, gehan deld te hebben om haar moeder te ver lossen uit haar pijn. Te Eving, een dorp vlak bij Dort mund, zijn een mijnwerker, zijn vrouw en vijf kinderen, van wie de oudste 8 jaar en de jongste 5 maanden was, dood in bed gevonden. Allen bleken geworgd te zijn. De man en een der kinderen hadden het touw nog om den hals. De vrouw moet reeds vroeger met zelfmoord plannen hebben rondgeloopen. Ook wordt er beweerd, dat zij een slechte huishoudster en van niet geheel onbe- ri? >- lijken levenswandel was. De man stond bekend als een flink mijnwerker die goed geld verdiende. Donderdagmiddag om 3.15 Gr. t. is bij Leicester de luchtballon neergedaald, die Woensdagavond om 8.15 M. E. tijd te Bitterveld, bij Berlijn, was opgeste gen. Dit is de eerste ballon, die uit Duitschland over de Noordzee in En geland is beland. De luchtschippers - dr. Wegener en Koek zeggen, dat hun reis niets bizonders heeft opgele verd. Ze bereikten de zee bij Amsterdam en zweefdeu over de zee op een hoogte van i50o M. Deze hoogte maakte de bepaling van de plek, waar zij de kust verlieteu, blijkbaar wat ruim. Dit is waarschijnlijk de ballon geweest, ditMi men Donderdagochtend omtrent li a if/.es van Texel door een krachtigen Oo-tenwind snel westwaarts over zee heeft zien drijven. Nu schijnt er weer te Edinburg een bergplaats van munitie ontdekt te zijn. Bij een fietsenhandelaar vond men een drie- of vierduizend patronen, met een aantal revolvers. Te Petersburg, Kiëf, Odessa, Cherson en in andere plaatsen zijn, volgens een Reuter-telegram uit Petersburg, wapen zendingen voor het Verbond van het Russche volk aangekomen. Men gelooft algemeen dat er met het Russische Paaschfeest pogroms zullen losbarsten. Te Lodz zijn gisteren en eergisteren weer <7 menschen vermoord. De fabrie ken zijn nog gesloten. De metselaars staken en weigeren de beschadigde ge bouwen te herstellen. De gezondheidsoverheid te Glasgow bericht, dat in de laatste twee weken 8 ge\ allen van hersenvlies-ruggemerg- ontsteking en 63 sterfgevallen zijn voor gekomen. Dinsdagmiddag traden vier jongelie den de kamer van den kassier der uni versiteit te Petersburg binnen, bedreig den dezen en zijn adjunct met revol vers, terwijl zij riepenHanden op Zij stalen 2000 roebels en zijn ontkomen. Juffrouw Anna Greenwood, de doch ter van een welgesteld man te Marl borough, in Massachusetts, is Zondag avond in haar ouders huis aan de tele foon doodgeslagen. Haar vader had een schertsende opmerking gemaakt, en lachende verliet zij de tafel, om de grap door de telefoon aan een vriendin te vertellen. Terwijl zij met de eene hand hare vriendin opbelde, draaide zij met de andere het electrische licht op. Plotse ling ging het licht in het huis uit en hoorde Greenwood zijn dochter op den grond vallen. Hij liep naar haar toe en vond haar dood. Aan hare pols wa» een lichte brandwond. Het schijnt dat een metalen knoopje aan haar mouw een draad van de geleiding heeft ge raakt, zoodat er tusschen de telefoon en de electrische leiding door haar lichaam heen kortsluiting is ontstaan. Uit Homel wordt gemeld, dat Don derdag een aantal onbekende lieden die met geweren, revolvers en dolken ge wapend waren, door de straten zijn ge trokken en alle Joden weiden aange zegd dat zij binnen enkele dagen de stad moesten verlaten, als zij niet om hals gebracht wilden worden. Het bestuur van de joodsche gemeen te heeft aan Stolypin en aan den gou verneur om bescherming tegen deze zwarte bende geseind. Te Genève en Zürich zijn fabrieken ontdekt waar valsche obligatiën van de Fransche bank zóó prachtig uitgevoerd werden, dat zelfs de experts dier bank ze op 't eerste gezicht voor echt verklaar den. Men zegt dat er reeds een inillioen francs ingewisseld zijn. Volgens een bericht uit New York is er Zaterdag te Kingston op Jamaica de ergste schok van aardbeving gevoeld •lie er na 14 Januari geweest is. Er gingen geen menschenlevens verloren. Te Buenos Aires is bericht ontvan gen, dat de vuurspuwende berg Pythne in het Rio-Negro-gebied, in uitbarsting is gekomen. Uit Mexico wordt gemeld dat daar zware aardschokken zijn gevoeld, die vier en een halve minuut aanhielden. Gelukkig was de schade niet ernstig, maar de bevolking verschrok hevig. Te San Pecho, in Mexico, is de ge vangenis ingestort. Twee gevangenen werden op slag gedood, 24 anderen ge wond, van wie vijf doodelijk. Nadere berichten uit Mexico over de aardbeving luiden ernstiger. De steden Chilpancingo en Chilapa, in den staat Guerrero, zijn verwoest en er zijn daar 11 menschen omgekomen en 27 gewond. Ook in Calabrië zijn schokken gevoeld. l"laa(Nelf)k. üieuw«. HEUSDEN, 17 April. Zondagmiddag werd eene dronken vrouw, Joh. d. H., onder toeloop van vele ker mishouders, door de mareehaussée in be waring genomen, om haar roes uit te sla pen. Door den timmerman P. M. Schoep, te Baardwijk, werd aangifte gedaan, dat ten zijnen nadeele een rijwiel was ont vreemd, uit de herberg van G. Hille alhier ter waarde van 60 gulden. Onmiddellijk werd door den wachtmeester P. de Bruyn en de marech. Hoedeman een onderzoek ingesteld en nog denzelfden avond werd de fiets in beslag genomen in de woning van C. V. T., schoenmaker te Wijk. Hij werd tevens aangehouden en overgebracht naar 's-Bosch. De dader heeft den diefstal bekend. We zitten midden in de kermisweek, die door het jonge volkje zoo lang met vreugde is verbeid. In Breestraat op Botermarkt, Verlengde Botermarkt en Vischmarkt zijn tal van tenten en kramen opgeslagen en, dit kun nen we zonder overdrijving zeggen, alles ziet er even frisch uit. In eene tent noodigt Miss. Amelia een ieder uit, om zich met haar in kracht te meten en de worstelaars worden een voor een neêrgelegd. De koek- en suikerkramen, van de van ouds bekende firma's zien er keurig uit en maken met hare groote avondverlichting een goed effect. Ook de artikelen, zoowel als de dubbel geboterde wafelen en de be kende sucadebollen zijn allen van eerste kwaliteit. Een tent met luchtschommels breekt de kramenrij en wordt weer opge volgd door gedresseerde wilde dieren en een draaimolen. Een fietstent, zoowel buiten als binnen keurig bewerkt met daar naast eene dans tent, die ook menig paartje trekt en dan ten slotte een Turksch cabinet beslaan de geheele Vischmarkt. Gisteren trok de schutterij St.-Blasius aller attentie, toen ze, begeleid door muziek en rijtuigen, voorafgegaan door een banier drager te paard, eene wandeling door de gemeente maakte. De held van de dag was de schutter P. van den Oever, die den Vogel afschoot en als Koning gehuldigd werd en omhangen met de teekenen zijner waardigheid, in triomf naar het vergader lokaal werd gebracht, alwaar den dag al dansende besloten werd. Door de marechaussee alhier, werd Dinsdag een kermisreiziger aangehouden, die te Amsterdam diefstal had gepleegd en onder een valschen naam reisde, waarvoor hij zich ook te verantwoorden zal hebben. WERKENDAM. Met genoegen melden we, dat de heer T. J. den Dunnen Zater dag 1.1. te 's-Hertogenbosch met gunstig ge volg examen deed voor onderwijzer en reeds benoemd is aan de pas geopende Chr. School te Almkerk. Naar we vernemen is de heer Mr. H. W. van Tienhoven, Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij Kantongerechten, te Tiel, benoemd tot rechter bij de Recht bank te Alkmaar. WAALWIJK. De Kamer van Koop handel en Fabrieken heeft zich gewend tot den „Raad van Toezicht op de spoorweg diensten" met betrekking tot hare adressen d.d. 14 Februari en 12 Maart 1.1. aan de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen A. Betreffende een verzoek een trein in te leggen van 's-Bosch naar Zwaluwe later dan den bestaanden te 7.46 's avonds. B. Om de stopplaats te Baardwijk op de zelfde lijn, waarvan sprake zou zijn tot opheffing, ten behoeve van het reizend pu bliek niet te doen vervallen. VEEN. Bestond er reeds lang behoefte om in de openbare school een noodzakelijke verandering te brengen, door een locaal bij te bouwen, thans zijn de plannen goedge keurd, wat een groote verbetering zal zijn voor de schoolgaande kinderen. BIESBOSCH. Bij de gehouden publieke verkooping van hooigras werden heden op den polder „Boerenverdriet" hooger prijzen besteed dan in 1906 en wel van f 65 tot f 80 per H.A. Wnnenland. In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer legde de Minister van Financiën (de heer De Meester) de volgende regoeringsverklaring af Mijnheer de voorzitter. Mede namens mijne ambtgenooten veroorloof, ik mij, aan de Kamer de volgende mededeelingen te doen om trent den loop en de beëindiging der kabinetscrisis: Na de collectieve ont slagaanvrage op 11 Februari j.l., waar van ik den 12en dier maand aan de Kamer kennis gaf, heeft Flare Majes teit de Koningin de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, den vice-president van den Raad van State en eenige leien van deze Kamer ge raadpleegd. Op 21 Februari mocht ik van Hare Majesteit vernemen, dat de heer baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, voorzitter oer Eerste Ka mer, op eene desbetreffende, hem ge stelde vraag, bij rapport van 17 Febru ari had medegedeeld, dat en waarom er naar zijn oordeel geen genoegzame gronden bestonden om de rechterzijde in de gelegenheid te stellen de bestuurs taak over te nemen, en dat naar aan leiding van het rapport en van de overige door de Koningin ontvangen ad viezen door H. M. was in overwe ging genomen het Kabinet schriftelijk uit te noodigen van zijne ontslagaan vrage terug te komen. Na overleg in den raad van Ministers heb ik in eene op 26 Februari mij verleende audiëntie onder de hooge aandacht der Koningin gebracht, dat naar het dien raad voor kwam na het in de Eerste Kamer der Staten-Generaal omtrent de oorlogsbe- grooting voor 1907 uitgebrachte votum, de rechterzijde in de gelegenheid be hoorde te worden gesteld een Kabinet te vormen en er alleen dan wanneer gebleken mocht zijn, dat de rechterzijde niet geneigd was de bestuurstaak over te nemen, van een terugkomen op de ontslagaanvrage de rede zou kunnen zijn. Op dien grond werd aan Hare Ma jesteit eerbiedig in overweging gege ven om alvorens een uitnoodiging als voormeld tot het kabinet te richten, de rechterzijde in de gelegenheid te stellen het bewind over te nemen desverlangd met vrijlating om aan de Koningin eene voordracht te doen tot ontbin ding van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Op 27 Februari heeft daarop de Ko ningin aan de rechterzijde in den per soon van den heer baron Schimmelpen ninck van der Oye van Hoevelaken de opdracht gedaan tot vorming van een kabinet. Den Ion Maart berichtte de heer Schimmelpenninck van der Oye aan de Koningin, dat hij, na raadple ging met aangewezen leiders in deze Kamer van de groepen der rechterzijde verzocht hem van de vervulling der vereerende opdracht te willen ontslaan. Tevens werd door hem te kennen gegeven dat de rechterzijde niet eerder tot de oplossing van de crisis zou kun nen medewerken dan nadat zou geble ken zijn dat de partijen, die in 1905 de meerderheid behaalden, zich niet bij machte gevoelden een zoo niet par lementair dan extra-parlementair ka binet te vormen. Daarna behaagde het de Koningin den heer mr. P. W. A. Cort van der Linden, lid van den Raad van State, Ie raadplegen, of hij bereid zou zijn een extra-parlementair ka binet te vormen, en ontving deze staatsman op 18 Maart een opdracht tot vorming van een gemengd kabinet, van welken opdracht liij den 21 en Maart verzocht te mogen worden ont heven. Inmiddels hadden de ministers nadat hun was medegedeeld dat en met welk gevolg aan de rechterzijde een opdracht tot kabinetsformatie was gedaan, en dat de vorming van een extra-parlementair kabicet in overwe ging was, op den 16 Maart aan de Koningin, op daartoe van Hoogstde- zelve ontvangen verzoek, hunne ziens wijze doen kennen omtrent de gedrags lijn, welke zou zijn te volgen wanneer Hare Majesteit hen mocht uitnoodigen, van de ontslagaanvraag terug te komen, met bijvoeging evenwel, dat de minis ter van oorlog, de heer H. P. Staal, zeer beslist verklaard had in de be staande omstandigheden bij zijn ver zoek om ontslag te willen volharden. Die gedragslijn beoogde de benoe ming ter vervanging van den heer Staal van een minister van oorlog, die mede voor het overige instemmende met het programma van het kabinet, bereid zou zijn, zoo spoedig doenlijk, indien eenigszins mogelijk tegelijk met het op de leest der onlangs tot stand gekomen credietwet te schoeien wets ontwerp, definitieve vaststelling der oorlogsbegrooting voor 1907 bij de Staten-Generaal, voor zoover van hem afhangt, voor te brengen, en aldaar te verdedigen een afzonderlijk wetsont werp, waarbij de quaestie van het blij vend gedeelte der militie opnieuw aan het oordeel van de Staten-Generaal wordt onderworpen en daaromtrent met volledige toelichting van de zaak, zoo wel met betrekking tot het beginsel als tot de wyze van uitvoering, eene beslissing wordt voorgesteld in den geest van het kabinet. Den 28en Maart deed de Koningin, die intusschen met den heer Schim melpenninck van der Oye nog nader overleg pleegde, berichten, dat Hare Majesteit zich vereenigde met het vol gen der even omschreven gedragslijn. De Ministers, die van oorlog overeen komstig zijn wensch uitgezonderd, ver zochten hunne ontslagaanvrage terug te nemen. In den heer W. F. ridder van Rappard, generaal-majoor, comman dant van de stelling van Amsterdam, bevelhebber van de eerste militaire af- deeling, werd de gewenschte minister van oorlog gevonden. Nadat de Ko ningin den raad van ministers had ge machtigd, dezen opperofficier ter be noeming tot dat ambt voor te dragen, volgde de intrekking van het verzoek om ontslag en daarop, bij Koninklijk Besluit van 4 April j.l. no. 3 het eer vol ontslag van den heer Staal en de benoeming van den heer van Rappard. Het ligt in het plan der regeering, dat het afzonderlijk wetsontwerp, waar van ik zoo even gewaagde, zal zijn een ontwerp tot wijziging van de oorlogs begrooting voor 1907. Vrijdagmiddag hebben te Rotterdam een aantal reeders en vertegenwoordi gers van Rijnsleepbooten vergaderd met het doel om zoo spoedig mogelijk te geraken tot Zondagsrust voor het per soneel, in zoo verre, dat des Zondags geen schepen meer van Rotterdam of Dordrecht zullen vertrekken. Voorts was een herziening van de loonregeling van het personeel aan de orde. Verschil lende belanghebbenden waren niet ter vergadering opgekomen; ongeveer 110 booten waren vertegenwoordigd. Er kon geen definitief besluit genomen worden. Besloten is Donderdag 18 dezer weder om te vergaderen, waar dan nogmaals deze zaak zal worden l esproken. Door het bestuur van de „Vereeni- ging van Patroons in 't Tuinbouwvak te Amsterdam" is een schrijven ge richt tot het hoofdbestuur van de Ne derlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, waarin verzocht wordt eene openbare vergadering uit te schrijven, waartoe zullen worden uitgenoodigd, afgevaardigden van alle tuinbouwvereenigingen in ons land, teneinde eene bespreking te houden over het ingediende wetsontwerp op de landbouw-ongevallenwet. Het bestuur voornoemd is van meening, dat het ont werp vele fouten aankleven, en dat, zoo de tuinbouw in zijn geheel zich niet uitspreekt over het ontwerp, men zal krijgen een dure, lastige en onpracti- sche wet. Men meldt uit Amsterdam Een beschonken vrouw kreeg Zondag in de Karthuizerstraat twist met haar man, die de vrouw met petroleum over goot en daarna een brandende lucifer op haar kleeren wierp. De kleeren ge raakten in brand, en de vrouw bekwam zoo hevige brandwonden, dat zij in het Binnengasthuis moest worden opgeno men. De man werd in hechtenis ge steld. Een treurig ongeval had Vrijdagmid dag om halfeen op den IJsel voor het Katerveer plaats. Een passeerende schip per wierp het anker uit, hetwelk den kabel van de pont greep. Daardoor brak de remketting van de pont, die zich juist midden op de rivier bevond. Het eene uiteinde van de ketting trof den 26-jarigen veerknecht Andries van den Berg en verwondde hem zeer ernstig aan den buik. Desnachts is de jonge man die nog slechts kort gehuwd was, aan de gevolgen der verwonding be zweken. Men schrijft uit Dodewaard In geen jaren zijn de verwachtingen omtrent den fruitoogst zoo gunstig ge weest als dit jaar. „Een inhoudende Maart is geld waard" zegt een oud spreekwoord en het schijnt bewaardheid te zullen worden. Krozen, perziken en abrikozen,bloei en reeds prachtig en kersen, pruimen, kortom alle vruchtboomen zijn zoo overladen met vruchtenknoppen, dat men allen grond heeft, op een zeer günstig fruitjaar te mogen rekenen, indien de nachtvorsten maar niet al te streng optreden. Men meldt uit Rijssen omtrent de staking het volgende Het aantal werkwilligen is sedert de laatste opgave nog weer heel wat ge stegen en is thans geklommen tot 395. Verleden week is er toelatings-examen voor de fabriek gehouden, waaraan door 19 leerlingen der beide openbare scho len, bijna allen kinderen van werkwil ligen, werd deelgenomen. Elf ervan zij n op de fabriek toegelaten en dezen zijn onder 't getal 395 begrepen; 1 Febr. j.l. werd de oude fabriek met 264 arbei ders (sters) aangezet, zoodat er sedert dien tijd 131 zijn bijgekomen. Men meldt uit Enschedé: De 17-jarige kantoorbediende B. loste Maandagavond uit minnenijd vier scho ten uit een met vijf scherpe patronen geladen revolver op een 17-jarig meisje evenwel zonder haar te treffen. Het vijfde schot weigerde. De dader is over gebracht naar Almelo. Uit Rotterdam wordt gemeld In het gezin van den groentekoop man H. J. S., in de Bloemstraat was het in de laatste dagen niet zoo ge steld als wel gewenscht was. Dit was, volgens verklaring van dien koopman, in hoofdzaak te wijten ain het gedrag van zijn 20-jarigen zoon J. C, die al eenige nachten niet tb.uis was geweest en zich meermalen niet ontzag zaken, zijn vader en moeder toebehoorende, toe te eigenen en ten eigen bate aan te wenden. Ook verschillende slagen, die dit gezin troffen, worden hem door den vader verweten. Vandaar een wrok die zich bij v. S. langzamerhand tegen dezen zoon zette en die Maandagavond tot een uitbarsting kwam. Het was tegen tienen. De zoon lag reeds te bed, maar hoorde dat zijn vader met een anderen broeder sprak en zijn voornemen te kennen gaf er „nog eentje" te gaan nemen. Die andere broeder verzocht dit niet te doen, en toen ineens is de te bed liggende J. C. er uit gekomen en zijn vader te lijf gegaan, hem, zooals de vader zegt, een trap gevende en in het gelaat slaande, waardoor hij licht is verwond. Toen greep de 50-jarige vader zijn groentemes, dat hij altijd in een schede bij zich draagt, en stak naar zijn zoon, hem in de linkerzijde zulk een zware verwonding toebrengende, dat de in gewanden er alras uitpuilden. Boven dien kreeg hij een minder belangrijke verwonding in den hals. Dit geschiedde in de achterkamer, zonder dat er ge tuigen bij waren. Hulp en moord roe pende, is de 20-jarige zwaar verwonde zoon de straat opgeloopen, waarna de vader achter hem de straatdeur dicht wierp. Na voorloopig in een apotheek te zijn verbonden, is de jonge man dade lijk naar het ziekenhuis vervoerd. Daar achtte men zijn toestand levensgevaar lijk. De groentekoopman H. J. v. S., in zijn woning gearresteerd, legde een volledige bekentenis af, er daarbij vooral op wijzende, dat het gedrag van zijn zoon hein zoo ver gebracht heeft. Het N. v. d. D. meldt Wij kunnen de verblijdende mede- deeling doen, dat de quaestie van Oran- je-Nassau's-Oord niet in de doos opge borgen is met de bekende maatregelen van het bestuur en de daarop gevolgde collectieve ontslagaanvraag van bijna het geheele dirigeerend en verplegend personeel. Verblijdend zeggen wij, want ware de zaak vooreerst in dezen staat gebleven, het sanatorium zou met on dergang bedreigd zijn, herstel van den goeden naam van vele betrokkenen (aan welken kant ook) nauwelijks mogelijk, terwijl een stille wrok tegen een aantal hooggeplaatste personen zich bij het publiek zou hebben vastgezet. Den 8en dezer maand heeft het be stuur van Oranje-Nassau'sOord een on derhoud gehad met den voorzitter en den secretaris van het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, en met twee leden \an het bestuur de Vereeniging tot bevor dering van het Ziekenhuiswezen. Voorts heeft de afdeelingsraad van de afdeeling Wageningender Ned. Maat schappij tot bevorderingderGeneeskunst de zaak ter hand genomen, nog enkele personen gehoord, en rapport uitgebracht aan het hoofdbestuur der Maatschappij. Nu de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunsthet groote lichaam, dat meer dan 90 pOt. van alle Nederlandsche artsen verte genwoordigt in de quaestie betrok ken is, heeft men volledig ouderzoek des te meer gewenscht, omdat ook dit geschil weer samenhangt met het be ginsel dat in een geneeskundige inrich ting het feitelijke gezag moet berusten bij een geneesheer-directeur. Zoo het resultaat van dat onderzoek de schade, aan zeer verdienstelijke mannen en vrouwen berokkend, wel niet zal kun nen vergoeden vaststelling van dat beginsel kan er toch een begeerens- waardig gevolg van zijn. Uit Gorsel meldt men aan het Dev. Dagbl. dat bij nader onderzoek naar het schieten op den trein aldaar is gebleken, dat er werkelijk is geschoten, maar... met een catapult. Tegen de drders een paar schooljongens is proces-verbaal opgemaakt. Men meldt uit Heerenveen: Ds. S., hervormd predikant te Lan- gezwaag, is Zaterdag met zijn fiets te water geraakt en verdronken. Het Noorsche stoomschip Formand, dat tegen de nieuwe spoorwegbrug te Terneuzen is gevaren, is nog niet ver trokken, omdat de aannemer en assura deur omtrent het stellen eener waar borgsom nog niet tot overeenstemming zijn gekomen. Voor het herstel der brug wordt ongeveer een halfjaar gerekend. Uit het Zuiden van ons land wordt geschreven Onze Belgische buren hadden gehoopt dat met het aanbreken van het voor jaar het mond- en klauwzeer, dat in de maand Februari reeds aan het af-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2