zijn onderdrukt. In sommige dorpen werd telkens weer getracht de onlusten v te doen uitbreken. Bij het ver meien van eigendommen werd in de meeste gevallen van den beginne af geen onderscheid gemaakt tusschen Jo den en Christenen. De directeur van het departement van Koloniën, Dernburg, deelde in de zitting van de budgetcommissie van den Duitschen Rijksdag het volgende mede Volgens telegrafisch bericht van het districts-bestuur van 't eiland Jap, woed de Goeden Vrijdag in den Grooten Oce aan een hevige typhoon, die op de noord-oostelijk van de Noord-Carolinen gelegen Ululsi-eilanden groote verwoes tingen aanrichtte en waardoor aldaar 230 van de 800 inbooilingen omkwamen. I Nieuws. HEUSDEN, 20 April. De levering van het reservoir met bij be- hourende werken voor den watertoren te Bodegraven is opgedragen aan de N. V. voor Scheeps- en Machinebouw „Bergsche Maas", alhier. Op 17 dezer is door een brigadier uit Kaatsheuvel, de holmeester der stoom boot „Maasstroom" bekeurd, wegens ver koop van sterken drank. Op den zelfden dag beken'de een brigadier uit Boxtel den loge menthouder v. d. B. alhier wegens verkoop van sterken drank aan personen, andere dan logeergasten. Komen den laatsten tijd gevallen van dronkenschap slechts nu en dan voor, thans met de kermis is dit weer meer het g' v 1; zo'i moesten de marechaussee's in den naciit van Donderdag op Vrijdag 3 opber gen, die te diep in 't glas hadden geke ken. Bij een vechtpartij in de herberg van v. D. bracht A. V. alhier, een visscher met een bierglas drie wonden toe. Door de Rijkspolitie is procesverbaal opgemaakt. Hetgeen eenigen tijd bij geruchte werd medegedeeld blijkt thans waarheid te be vatten de heer W. C. van Heusden, onze bekwame Muziekonderwijzer, organist en directeur van verschillende muziekgezel schappen gaat ons verlaten om zich met terwoon te Den Haag te vestigen. Zien we den heer Van Heusden noode vertrekken als medeburger, veel meer nog zal hij gemist wórden in de verschillende functiën door hem bekleed en waarin hij niet gemakkelijk geheel te vervangen zal zijn. Hij had liefde voor de Kunst en het gel delijk voordeel kwam bij hem steeds in de tweede plaats op den voorgrond. Verschillende corporatiën zullen veel in hem verliezen, ook niet het minst het Da meskoor „Excelsior" dat onder zijne ge heel balanglooze leiding zulke aardige avond jes wist te geven en op Vrijdag- 12 April voor de laatste maal onder leiding van ha- ren Directeur van Heusden optrad. Het ga hem en de zijnen wel en wij wenschen hem gaarne toe, dat. naarmate men hem in zijne nieuwe woonplaats leere kennen, hij evenzeer gewaardeerd zal wor den als thans in Heusden en zijne om streken. De Ged. Staten van Noord-Brabant, overwegende d.«,t ingevolge art. 5 der Pro vinciale wet op den eersten Dinsdag der maand Juni e. k. alzoo den 4en Juni 1907, zal plaats hebben de verkiezing der leden van de Provinciale Staten ter vervulling van de plaatsen der leden, die met den eersten Dinsdag van Juli e.k. moeten rf- treden, hebben besloten te bepalen, dat, zoo stemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dinsdag llen Juni a.s. terwijl de herstemming, zoo noodig, zal gehouden worden op Vrijdag 21en Juni d.a.v. WERKENDAM. Met genoegen melden we, dat de heer M. Knol, alhier, te 's-Her- togenbosch Donderdag 1.1. met gunstig ge volg examen heeft gedaan voor onderwijzer. Morgen hoopt in de Geref. Kerk Werkendam A op te treden de emeritus predikant Visser. te Dinsdag a.s. des nam. 74 uur hoopt ten herberge van J. B. Zwets te vergaderen 'de hoepelmakersvereeniging „Samenwer king". Tot onderwijzer aan de bijzondere school alhier, is benoemd de heer M. Knol. Eergister ontstond in de woning van A. P. Bout, arbeider bij den landbouwer J. van Zorge, op den polder Ooijevaar, in den Biesbosch, brand. Door den rook kon B. niet vlug genoeg er uit, kreeg het benauwd en kroop in een kast (alzoo luidt het ver haal), waar hij het echter ook niet lang uithield en door vuur en rook toch nog buiten wist te komen. Hij bekwam vele brandwonden en ook zijn hoofdhaar is ver brand. Dokter Mijnlieff verleende de eerste hulp. SLEEUWIJK, 17 April. Op de rijks keuring van dekstieren heden te Waalwijk gehouden, heeft de eenjarige zwartbonte van de Landbouwvereeniging „Werkendam en Omstreken" een 2e prijs f 100 behauld. Korten tijd geleden verwierf dit dier op de keuring te Almkerk den len prijs, wel een bewijs dus, dat het een goed dier moet zijn en dat de Commissie tot aankoop van fokstieren nu eens een goede keus heeft gedaan, al is de prijs, die er voor betaald werd, dan ook hoog geweest. Te wenschen ware het, dat de leden der Landbouwvereeniging, die tevens veehou ders zijn en die nu in de gelegenheid ge steld zijn hun veestapel te verbeteren, er ook van profiteerden. Toch blijkt de belang stelling nog bijzonder klein. Tegen een enkelen stuiver meer dekgeld wordt opge zien en tevens tegen de moeite, om zelf met de koeien naar den stier te gaan en toch, vrij zeker zouden moeite en kosten in de toekomst ruim beloond worden. De verzorger van den stier, de heer B. Dekker, heeft alle eer van zijn werk, 't dier ziet er puik uit. WIJK. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. kerk alhier, is benoemd de heer L. Pullen, die zich de benoeming heeft doen welge vallen. Door het droge weer begunstigd, vlotten de werkzaamheden op het veld hier uitstekend. Het meeste land is gespit en de aardappels zijn alle gepoot. De tijd van drukte en veel werk voor de arbeiders is dus nu voorbij en velen vertrekken dan ook reeds naar de Haarlemmermeer om te trachten daar gedurende eenigen tijd werk te vinden, om wanneer de drukte hier weer aanbreekt terug te keeren. Alhier doet zich gedurende eenigen tijd, vooral des avonds, een vogel hooren, die hier vroeger nooit is opgemerkt. Hij flu.t allerhande deuntjes en algemeen is men van meening, dat het een nachtegaal is. De vogel is grauw van kleur en heeft ongeveer de grootte van een lijster. MADE-DRIMMELEN. De handel in riet is in de laatste dagen vrij levendig; met ietwat stugger prijzen voor het matriet. Men besteedt thans voor eerst kwal. dek- riet f 11 f 11.50, minder soort wordt ver kocht van af f5 en hooger, matriet wordt verkocht tot f40, alles per 200 bos. HERPT. Woensdagmiddag werd alhier aanbesteed het bouwen van eene stoom- zuivelfabriek. Er werden 10 biljetten in geleverd en wel door de heeren J. van Wijk te Wijk f 10.436. H. Kleinloog te Genderen -10.142. J. C. van Horen te Well -10.000. H. Kempenaars te Elshout - 9.900. A. van Horen te Herpt - 9.700. A. Dankers te Heusden - 9.660. Gebr. Boeren te Heusden - 9.073. Gebr. de Bout te Nieuwkuik - 7.550. A. de Bout te Haarsteeg - 7.500. J. Blankers te Nieuwkuik - 7.468. Het werk is, naar wij vernemen, nog niet gegund. HEDIKHUIZEN. Tot onderwijzer al hier is benoemd de heer Joh. v. d. Berg uit Oorschot. ALMKERK. In het Nieuwsbl. v. Neder land lezen we van uit deze gemeente, dat alhier twee landbouwers en de rentmeester van een stuk land, die het met hun drieën oneens zijn aan wien als huurder dit land toekomt, ieder dit land hebben bezaaid met respectievelijk haver, klaver en aard appelen. Wanneer dit alles opgroeit zal het een aardig gezicht opleveren. WAALWIJK. J.l. Woensdag werd alhier de Rijkspremiekeuring van springstieren gehouden. In de afdeeling stieren van 2 jaar en ouder werd de le prijs van f120, behaald door J. van Veldhoven te Hedikhuizen met een zwartbonten; de 2e prijs van f 100, door gebr. OerlemansVan der Schans te Drongelen met een zwartbonten blaard; de 3e prijs van f90, door de Wed. W. Lakerveld te Aalburg met een zwartbonten en de 4e prijs, eveneens van f90, door J. van Bokstel te Elshout met een zwart bonten, afkomstig van J. Branderhorst te Eethen. Bij de éénjarige stieren werd de le prijs van f120, behaald door J. van Bokstel te Elshout met een zwartbonten, afkomstig van C. L. van der Kolk te Doeveren; de 2e prijs van f 100, door B. Dekker te Sleeuwijk met een zwartbonten en de 3e prijs van f100, door D. Vos te Sprang met een zwartbonten, afkomstig van gebrs. OerlemansVan der Schans te Drongelen. SliiuieiilHiid. Men meldt uit den Haag: Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram is het invloedrijke Djambische bendehoofd Pangaran Anom met al zijn familieleden in onderwer ping gekomen. Het „Haagseh Weekblad", ter ver breiding van de Vrijz.-Dem. beginse len, deelt mede, dat tbans de hoofd lijnen bekend zijn geworden van het ontwerp-Ouderdomsverzekering van mi nister Veegens. Werklieden, die den wachttijd ver vuld hebben, ontvangen op C5-jarigen leeftijd een ouderdomsrente. Ook hunne weduwen ontvangen zoodanige rente als zij 65 jaar zijn. Het minimum der rente voor de werklieden bedraagt f 104 en loopt overigens uiteen, naar mate van hun loonklasse en het aan tal betaalde premien. Genoemd blad meent voorts te weten ofschoon het dit niet met absolute stelligheid kan verzekeren dat het maximum der rente (dus voor werklieden in de hoog ste loonklasse, die geregeld hun premie hebbeu betaald) f 7.50 per week be draagt. De werklieden, die wegens invalidi teit hun premiebetaling niet hebben kunnen voortzetten, ontvangen toch op 65-jarigen leeftijd minstens de rente van f 104. Weduwen, die 65 jaar zijn, ontvangen steeds f 104 per iaar. En eindelijk wordt door overgangs bepalingen gezorgd voor hen, die bij het in werking treden der wet den zeventigjarigen leeftijd bereikt hebben. Met zekerheid meldt de Midd. Ct., dat een herziening der militiewet reeds den Raad van State bereikt heeft en linnen zeer korten tijd bij de Tweede Kamer zal ingediend worden. Het Verbondsbestuur vanhetNeder- landsche Werkliedenvert ond Patrimo nium heeft de volgende motie aange nomen Het Verbondsbestuur van het Nederl. Werkliedenverbond Patrimonium, overwegende de groote beteekenis eener wettelijke regeling van het ar beidscontract voor de Nederlandsche ar beiders, overwegende de belangrijke verbe teringen in de rechtsverhoudingen der arbeiders en patroons, welke in het aanhangig wetsontwerp omtrent deze aangelegenheid wordt geboden; besluit de Eerste Kamer der Slaten- Generaal eerbiedig en dringend te ver zoeken het wetsontwerp op het arbeids contract aan te nemen". Men schrijft uit Veenhuizen: Alhier arriveerde dezer dagen mr. J. V. van Dijk, adjunct-commies bij het departement van Justitie. Naar men zegt, staat zijne komst in verband met eene, door den minister van Justitie voorgenomen reorganisatie dezer inrich tingen. Meer dan tot dus\ erre het geval was, zou als hoofddoel worden gesteld, de verpleegden, zooveel mogelijk pasklaar te maken voor de vrije maatschappij, vooral door de invoering van moderne werkmethoden en ambachtsonderwijs. Ook zou voor de zedelijke en lichame lijke ontwikkeling meer gedaan worden. Deze reorganisatie bedoelt alleen een inwendige verandering binnen de gren zen der nu nog vigeerende wetten op landlooperij en bedelarij. Bij Koninklijk besluit van heden is aan Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen, Hertog van Mecklenburg, het grootkruis in de orde van Oranje-Nas- sau verleend. Naar de „Tel." verneemt zal de in terpellatie inzake de ramp met de „Ber lin" spoedig in de Tweede Kamer aan de orde worden gesteld. De heer De Klerk, die dezer dagen een aantal vra gen, die hij bij die interpellatie wenscht te stellen, aan minister Veegens heeft toegezonden, moet voornemens zijn er krachtig op aan te dringen, dat de staat zelf het reddingswezen ter hand nemen en reorganiseeren zal. De minister van financiën he fft gun stig beschikt op een adres der afdeeling Terneuzen van de Vereeniging Schutte- vaer, verzoekende een aanlegsteiger te maken voor roeibooten aan het haven hoofd te Bath, ten behoeve der uit Bel gië komende schippers, die aldaar moeten inklaren. Aan den rijksvischafslag te I-Jmui- den werd Woensdagmorgen aangebracht een levende haai van ruim drie meter lengte. Het monster was door eeti in woner van Zandvoort aan het strand gevonden. Men meldt aan de Tel. De kantonrechter te Boxmeer heeft tot zesmaal toe landweergeweren, die voor het stoopersbedrijf waren gebezigd in beslag doen nemen en hun vernie tiging gelast. De 22-jarige C. de H., die haar kind in eec sloot aan de Langekade te Rot- terkam te water wierp, is op vrije voeten gesteld. Het kind is door be middeling van den commissaris van politie, den heer L. J. C. Vuijk, uit besteed bij eene vrouw in de Warmoe- zierstraat. Door de politie te Amsterdam is een uitgebreid onderzoek aangevangen naar aanleiding van een arrestatie van zeke ren 28-jarigen V. Deze trachtte valsche kwartjes uit te geven. Zooals men uit de verschillende berichten weet, is aldaar in den laatsten tijd veel valsch geld, voornamelijk kwartjes, in omloop, 't Zou een fortuintje zijn, wanneer men er thans in geslaagd was de hand te leggen op deu vervaardiger of op den uitgever van den valsche munt. De berichtgever van het Hbl. meldt inzake de Hilversumsche Meentkwestie De plagerijen nemen weder een aan vang, zeker niet dienende om de oplos sing der quaestie te vergemakkelijken. Zoo zijn van den opzichter der Hilver sumsche Meent der nieuwe partij, Van Es en diens helper Leur, terwijl zij op de Meent werkzaam waren, gereedschap pen en kleedingstukken weggenomen. Hiervan is aangifte bij de politie ge daan. Uit Oirschot meldt men aan de N. R. Ct.: Sedert Maandag wordt hier vermist de gemeente-veldwachter, tevens gega- geerd O.-I. militair W. O. Na ten kantore van den rijksontvanger zijn pensioen geïnd te hebben, is hij met een paar oud-wapenbroeders „uit" geweest en is daarna spoorloos verdwenen sedertheeft men zoo goed als niets meer van hem gezien of gehoord. Wel deden geruch ten van zelfmoordplannen de ronde, en had men aan de grens der gemeente in de richting Boxtel hooren schieten, maar een door rijks- en gemeentepolitie ter plaatse ingesteld onderzoek bleef zonder resultaat. Men meldt uit Arnhem: Het hof deed Donderdag uitspraak in de bekende zaak van de spoorwegdief stallen te Zwolle. B. B. werd wegens diefstal veroordeeld tot 2 jaar en 3 maan den gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis; zijn broer F. B wegens heling, tot 1 jaar en 3 maanden, eveneens met aftrek van de preventieve hechtenis. De Zwolsche rechtbank had hen bij vonnis van 21 Febr. 11. tot de zelfde straffen, evenwel zonder aftrek, veroordeeld. Donderdagmiddag hebben in het Poolsch Koffiehuis te Rotterdam een groot aantal reeders en vertegenwoor digers van Rijn-sleepbooten te Rotter dam en Dordrecht vergaderd, teneinde de Zondagsrust en verdere belangen van het personeel weder te bespreken. Tot voorzitter werd bij acclamatie ge kozen de heer J. van Steen, terwijl het secretariaat aan den heer F. H. van Weller werd toevertrouwd. In de ver gadering waren ongeveer 170 Rijn- sleepbooten vertegenwoordigdde voor zitter stelde voor, de bij de reeders in gekomen dirculaire van den Bond van Machinisten en Stokers in Nederland, uitvoerig te bespreken om te trachten het personeel op de een of andere wijze tegemoet te komen. Zeer lang en heel uitvoerig werd er op deze druk bezochte vergadering over de verschillende pun ten gediscussieerd en ten slotte werd een commissie benoemd, die zich bereid verklaarde met het bestuur van genoem den Bond de belangen van het perso neel te bespreken, teneinde op minne lijke wijze tot een schikkiug te komen. Uit Tilburg meldt men: Een treffend ongeval vond Donder dagnamiddag op den Bredaschen weg plaats. De knecht v. H. van den meu belmaker v. d. P. alhier reed met een kar met meubels langs den weg, toen hij vermoedelijk dooreen duizeling over vallen van het voertuig viel en zooda nig op de steenen terecht kwam, dat hij eenige oogenblikken daarna den geest gaf. De man was 33 jaar oud en vader van 3 kinderen. In de kunstwolfabriek der firma De Beer te Terheijden (N.-Br.) had Don derdagvoormiddag een ernstig ongeluk plaats. Door het springen van een vat zwavelzuur zijn twee werklieden levens gevaarlijk verwond. Een hunner was geheel verbrand. Men schrijft uit Winschoten: Door den rechter van instructie bij de rechtbank is Donderdag in verhoor genomen vrouw S., uit Midwolda (Old), die zonder daartoe bevoegd te zijn, de vrouw van den arbeider N. aldaar bij haar bevalling verloskundige hulp had verleend. Vrouw N. is inmiddels overleden. Door de gemeentepolitie te Epe wer den j.l. Dinsdag een tweetal personen aangetroffen, die zoo dronken waren, dat zij bij den weg neervielen. Ter ontnuchtering op een kar naar het cachot gereden, bleek een dezer personen blind te zijn, welk gebrek hij zich ten nutte maakte om met den an deren persoon het platteland af te loopen om door medelijden gelden in te za melen. Hoe de ontvangen penningen besteed werden, zagen wij boven. De blinde dronkaard is onder politie- geleide naar zijn woonplaats 's-Graven- hage vervoerd. De Tel. schrijft: Een der meest bekende mannen uit de christelijke kringen, ds. H. Pierson, predikant der Vluchtheuvelkerk, te Zet- j ten, hoopt 12 Juli a.s. zijn 50-jarige ambtsbediening te herdenken. Ds. Pierson werd op 12 Juli 1857 te Heinenoord in het predikambt beves tigd, ging in 1869 naar 's-Hertogenbosch verkreeg op 15 Januari 1877 zijn eme ritaat, waarna zijn benoeming als pre sident-directeur der Heldringgestichten te Zetten. Door de erkenning van de Vlucht heuvelkerk tot afzonderlijke gemeente, werd ds. Pierson weder op 8 Juni 1878 dienstdoend predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. H. Pieison wiens naam in ons land met eere genoemd wordt, heeft niet alleen in het predikambt, maar ook op verschillende levensterreinen met kracht en energie gearbeid. Op het gebied van het christelijk onderwijs was de algemeen geachte predikant met vrucht werkzaam, en zag hij, mede on der zijn leiding, menig christelijke school verrijzen; maar ook op het gebied van bestrijding der prostitutie ontwikkelde ds. Pierson een kracht, die bewondering afdwong en nog eerbied vraagt. Het werk der middernachtzending in verschillende steden van ons land vond in ds. Pierson een krachtigen steun. Vele vereenigingen, zoowel op het gebied van het christelijk onderwijs als op het gebied van algemeenen aard, zullen zich zeker opmaken om dezen, nog al tijd kloeken strijder voor waarheid en recht, op 12 Juli a.s. hun hartelijke blijken van sympathie te schenken. Ds. Pierson werd eenige jaren gele den benoemd tot ridder inde orde an den Nederlandschen Leeuw. Uit Amsterdam meldt men: Nader blijkt dat het gezin Schaap aan de Spiegelgracht zich vergiftigd heeft door middel van Pruisisch zuur. De resultaten van het geneeskundig onderzoek in het Wilhelmina-gasthuis waarheen de lijken ter sectie werden overgebracht, heeft dit uitgewezen. Het N. v. d. 1). meldt nog in ver band in dit geval Alles wijst erop, dat het vergif door den man, in de thee, aan zijne vrouw en dochter is toegediend en dat hijzelf het daarna op dezelfde wijze heeft in genomen. De schouwing van de drie lijken heeft, naar wij vernemen, de aanwezigheid van cyaankali in de ma gen van alle drie de slachtoffers aan getoond. De dood moet Zondagmorgen tus schen 7 en 8 uur zijn ingetreden. Ongeveer eerstgenoemd uur was een ochtendblad onder de deur gestoken en die courant werd op de tafel ge vonden, hetgeen dus bewijst, dat de man, na het bezorgen van dat blad (ongeveer 7 uur), nog leefde. Om on geveer 8 uur dien morgen is er ge scheld en toen reeds werd niet meer open gedaan. Voorts heeft men kunnen nagaan, dat de heer Schaap thee heeft gezet en aan vrouw en dochter daarvan een kopje naar boven heeft gebracht. Het kopje van het meisje is, bijna ledig, op een tafeltje voor haar bed gevon den. De geheel geledigde kopjes van man en vrouw stonden in de bene denkamer op de tafel. Hij heeft dus dat van de vrouw, nadat zij het uit gedronken had, mede naar beneden genomen. Toen moet hij het vergif in zijn eigen thee gedaan hebben en na het fleschje op de een of andere manier te hebben doen verdwijnen, het zichzelf hebben toegediend. Zooals reeds is medegedeeld, is in de woning geen spoor van eenig vergif gevonden. Uit hel feit dat de vulkachel brandde en de schuif daarvan gesloten was mag worden opgemaakt, dat hij't den schijn heeft willen geven alsof kolendamp de oorzaak van het gebeurde zou geweest zijn. Hij heeft daarbij echter verzuimd den ventilator te sluiten, waardoor dan ook verklaard wordt, dat, toen de po litie de woning binnentrad, niet het geringste spoor van dien damp gecon stateerd is. Naar wij vernemen, was in de brand kast nog een aanzienlijke som geld aanwezig. Dit heeft er aanvankelijk toe geleid te meenen, dat het gebeurde niet met financieele omstandigheden in ver band kon worden gebracht. Thans ech ter vernemen wij dat de heer Schaap, die door zijn huwelijk in het bezit van een niet onaanzienlijk vermogen was gekomen, in den laatsten tijd door spe- culeeren, een groot deel daarvan ver loren had en dat hij juist Maandag opnieuw voor een vrij belangrijk be drag aan schuld zou worden aange sproken. Daar, zooals reeds is medegedeeld, de onderlinge verhouding in het gezin niets te wenschen overliet, schijnen in deze droeve nebeurtenis geldelijke om standigheden dus wel degelijk een rol te hebben gespeeld. Dinsdag is voor de arrondissements rechtbank te 's-Hertogenbosch de af schuwelijke moord berecht, gepleegd op den veldwachter te Mill, van welke daad verdacht wordt een zekere P. V., oud 54 jaren, geboren en wonende te Mill. Tegen V. is een gevangenisstraf van 2 jaren en 6 maanden geëischt. Te Schaesberg (L.) is in de mijn „Carl" de steenhouwer Sineets onder afvallen de steenen bedolven en gedood. Ook de mijnwerker Mulders werd ernstig

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2