9^,400 en in Maart 171,500. Het zwaarst zijn geteisterd Punjab, Bengalen, Bom bay en de Vereenigde Provinciën. Dr. Eduardo Abren, lid van de Por- tugeesche Academie van Wetenschap, schrijft in de Herald over een man man van 119 jaar: Fransisco José, ge boren te Paradella, Amares, in 1788. José is kort geleden op een medisch congres te Oporto vertoond als een prachtig exemplaar van een volkomen gezond grijsaard van het Lusitanische ras. Gebreken des ouderdoms zijn bij hem nog niet te bespeurenhij is nog een goed schutter en kan nog allerlei werkzaamheden verrichten. José heeft gediend in het Portugee- sche leger, dat in 1810 gevochten heeft tegen de Franschen onder Napoleon I. IJij heeft verder meegomaakt het be leg van Oporto in 1832 en den opstand in de provincie Minho in 1846. Een bericht uit Ottawa van den '21 sten April maakt melding van een staking, grooter dan ooit in Oost-Ka- nada voorkwam5000 mijnwerkers, arbeidende in 6 of 7 verschillende mij nen, hebben zonder de minste waar schuwing het werk gestaakt. Volgens een nieuwe wet op de verschillende takken van industrie, is het den pa troons, zoolang een kwestie hangende is, verboden tot uitsluiting over te gaan, evenmin mogen de arbeiders het werk neerleggen. De autoriteiten kwa men dus geheel onverwacht voor deze onwettige staking te staan. Het aantal personen, dat er door ge troffen wordt bedraagt 15.000. De „Canadian Pacific Railway Com pany" bevindt zich in een wanhopige positie. Wanneer er geen hulp komt opdagen, zal ze haar treinen wegens gebrek aan steenkolen niet kunnen laten loopen. Thans ondervindt het personenver voer nog geen vertraginghet goederen transport is echter reeds zeer vermin derd. De ijzergieterijen in Britsch-Colum- bia staan ook geheel stil. Raissoeli is van Eikmes met een tal- rij ken troep volgelingen naar het Wes ten getrokken. Men verdenkt hem, van plan te zijn zich aan te sluiten bij den kroonpretendent, om daarna de Me- halla aan te vallen, die bij Moeloeya gekampeerd is. Inboorlingen beweren zelfs dat Raissoeli Oedjda zou aanvallen. Hinterrisz, in het Karwendelgebergte (Opper-Beieren) is door de geweldige sneeuwmassa's nu reeds zeven weken van de buitenwereld afgesneden. Met gpen enkel middel van vervoer is de plaats te bereiken. Er begint nu, naar getelegrafeerd is geworden, gebrek aan levensmiddelen te komen, koffie en thee zijn er niet meer te krijgen. De politie te Parijs heeft aanplak biljetten verscheurd, waarin de solda ten aangespoord worden bij werksta kingen niet op de arbeiders te schieten. Op een zijspoor bij Mosjkowo, in het gouvernement Tomsk, is een waggon- lading koopwaren ter waarde van 40,000 roebels gestolen. De diefstal is met medewerking van een spoorwegbeambte gepleegd. Bij het varen van den eenen oever van de Newa naar den anderen is Za terdagavond, tengevolge van een bot sing met ijsschollen, de óude stoom boot Archangelsk midden in de rivier nabij Petersburg omgeslagen en snel gezonken. Aan boord waren 60 men- schen, meerendeels arbeiders, waarvan er voorzoover als totnutoe bekend is, maar elf gered zijn. Masjin, de bekende leider der Ser vische koningsmoordenaars, kondigt aan, dat hij opzienbarende onthullin gen zal openbaar maken. De Standard verneemt uit Tandzjer dat Marokko den Franschen gezant heeft laten weten dat het bereid is, alle eischen \an de Fransche regeering met betrekking tot den moord op dr. Mauchamps in te willigen. De „Standard" weet uit Johannes burg te melden, dat generaal Botha met j de Engelsche regeering in onder handeling is getreden over de open stelling van Swaziland, dat thans een zoogenaamd gesloten gebied vormt. De koningin van Swaziland heeft volgens de „Standard" de nieuwe Trans- vaalsche regeering aangeboden haar land voor mijnspeculaties en andere ondernemingen open te stellen, indien men haar een j aarlij ksch inkomen van 4000 p st. waarborgt. 't Land is rijk aan goud, diamanten en andere mineralen, zoodat de open stelling een groote industrieele voor uitgang voor Transvaal zou wezen. Tot verduidelijking van het boven staande, teekenen wij aan, dat Swazi land vóór den Transvaal-oorlog onder koning Doeloe een zelfstandig rijk was, onder bescherming der Zuid-Afrikaan- sche Republiek, aan wie het voor deze bescherming een jaarlijksche schatting betaalde. In 1886 werd n.m. bij verdrag be paald dat zonder toestemming van ko ning Doeloe geen mijnexploitaties of anderszins in zijn land mochten plaats hebben. Na den oorlog werd Swaziland door Engeland geannexeerd. De koning heerscht er ook thans, of beter gezegd de koningin, want Doeloe's moeder, een hoogst verstandige vrouw, heeft feitelijk het gezag in handen. Voor het Hof van enquête te Londen is sedert eenige dagen de schipbreuk van de Berlin in behandeling geweest. De commissie verklaarde in haar uit spraak, dat het schip, toen het vertrok, in goeden toestand verkeerde en voor zien was van de ^ereischte reddings middelen. De oorzaak van de stranding was aldus de commissie een fout in het oordeel van wijlen den gezag voerder, die poogde in den heerschenden weerstoestand den Nieuwen Waterweg binnen te varen en de kracht van het getij onderschatte. D.e zware zee maakte het voor de reeders onmogelijk het wrak te naderen, maar alle pogingen om menschenlevens te redden werden in het werk gesteld. Het schip werd niet op alle belangrijke tijdstippen met goede zeemanschap bestuurd en be handeld. Het Hof achtte het ten slotte nood zakelijk te wijzen op de groote gevaren waaraan de zeekapiteins, aan wier zorgen een groot aantal menschenlevens en waardevolle eigendommen zijn toe vertrouwd, zich blootstellen door over moedig en onnoodig het er maar op te wagen, waartoe zij allicht komen om hun werkgevers te believen. Een talrijk publiek meerendeels samengesteld uit degenen, die het in de vorige week gehouden onderzoek hadden bijgewoond waren bij het voorlezen der uitspraak tegenwoordig. De familie van Abbott, een Engelsch- man die eenigen tijd geleden te Saloniki door roovers is weggevoerd, heeft een brief ontvangen, meldende dat hun zoon het goed maakt. De roovers eischen een losgeld van 24,000 pdst. De correspondent van de „Daily Express" schrijft uit Sjanghai dd. 16 Maart dat er tusschen de 9 en 10 millioen menschen in China honger lijden. In Kiangsoe zouden er alleen ongeveer 250,000 menschen in twee maanden tijds van honger, gebrek en ziekte zijn bezweken. In vele steden in Kiangsoe en Anhoei zijn er honger- opstootjes. Dinsdag werd in de Russische Rijks- doema de interpellatie over de gebeur tenissen te Riga in behandeling ge nomen. De afgevaardigde Pergament las eene nota van de commissie voor, waarin de volgende zinsnede voorkwam: tegelijk met de strafexpedities in de Baltische provincies, begonnen ook de folteringen van gevangenen, om hun een bekentenis af te persen, die vol doenden grond op zou leveren om ze te laten doodschieten. Aan de administratieve ambtenaren, den procureur generaal en de gendar merie-oversten, waren de martelingen en folteringen, waaraan de gevangenen onderworpen waren, bekend. Dan somt de nota een aantal onwettig toegepaste folteringen op, welke dooi de medewerkers van den minister var. Binnenlandsche Zaken Markarof voor het meerendeel werden toegegeven. De minister heeft een onderzoek gelast, om de schuldigen te bestraffen. Twintig gewapenden hebben Maan dagavond te Lodz het rijtuig, waarin een ontvanger der belastingen met 4925 roebel, en het escorte aangevallen. De aanvallers slingerden een bom, die ont plofte en schoten pistolen af. Een sol daat werd gedood en 5 mannen werden gewond. Het geld werd gestolen; de daders ontkwamen. Een Amarikaansch zendeling, die na een langdurig verblijf in 't noordelijk gedeelte van Alaska te Chicago terug kwam, vertelt van een geslacht van blanke reuzen, dat hij daar ontdekte, en die grooter zijn dan eenige enor miteit, welke zich op Europeesche ker missen etc. laat bewonderen. Volgens den zendelingbehooren deze Herculessen tot het Kaukasisch-Perzische ras. Uit Santiago de Chili wordt gemeld De ministerieele crisis, gevoegd bij den ongunstigen staat der binnenland sche finantiën, veroorzaakt ongerustheid bij de regeering. Er zij reeds eenige faillissementen aangekondigd. Gisteren zijn in Koersk, in het mid den der stad, op den ingenieur bij den spoorweg Moskou-Koersk 5 revolver schoten gelost, waardoor hij doodelijk getroffen werd. Een der aanvallers, door de politie achtervolgd pleegde zelfmoord, een ander wierp al vluchtende een bom die echter niet ontplofte, vervolgen? doodde hij een politieagent, die hem nazette, en wist ten slotte te ontkomen. De Russische regeering maakt zich zeer ongerust over de toestanden in het leger. Zij heeft hare ernstige onte vredenheid er over betuigd, dat zelfs in de regimenten van de lijfgarde een revolutionnaire geest heerscht, zoodat deze niet meer ten volle kunnen wor den vertrouwd. Het parket van Brussel heeft onder zoek te doen in een ernstige oplich terszaak, waarvan wij de volgende in- lichtiDgei in de Brusselsche bladen te lezen krijgen Drie maanden geleden was M. X., vroeger eigenaar van een groot huis op de Anspachlaan, door tegenslag in zaken, verplicht een makelaarschap in champagne te beginnen, voor rekening van een huis te Espernay. Hij had als vennoot een zekeren Y. genomen en deze laatste belastte zich vooral met het plaatsen van koopwaar. Hij bezocht de koffiehuizen en hotels, trachtte door groote vertering de eige naars tot bestellingen over te halen en kwam dan een paar dagen later terug, zeggende: „Een mijner klanten uit de nabij heid, aan welke ik champagne te leve- veren heb, is afwezig en, om de dub bele kosten van vervoer te sparen, verzoek ik u mij toe te laten, de man den voor eenige uren in uwen kelder te bewaren. Ik kom ze, ten laatste, morgen vroeg terughalen." Dit verzoek werd bijna altijd inge willigd. De welwillende handelaar toe kende dan hel ontvangstbewijs af en een paar uren later kwam de wagen met de flesschen. Maar eensklaps kwam Y. toegesneld zeggende dat de afwezige klant thuis was gekomen en deed den wijn terug opladen en wegvoeren. Y. liet nooit na, de handelaar een paar manden met champagne tan ge schenke te geven, voor zijn dienst vaardigheid. Zoo kreeg een inwoner van Koekel- berg, voor 48 manden champagne, die hij in bewaring had aanvaard, acht manden ten geschenke. Een uit de Spoormakersstraat kreeg er tien, een derde vijf en zoo vervolgens. Maar later ontvingen de welwillen de lieden wissels van het Fransche huis, voor geleverde champagne, die zij slechts eenige oogenblikken in bewaring had den gehad. Maar, zij hadden het ontvangbewijs afgeteekend, en dat was hun ongeluk. De wissels werden de een vóór, de ander na, geprotesteerd en dat wekte de vermoedens op van het huis te Epernay. De wijn was middelerwijl een anderen weg opgegaan, waar naartoe dat zal het gerecht onderzoeken. Wat er van zij, de fabrikanten zijn in drie maanden tijd voor omtrent 25.000 fr. in de doeken gelegd en de bedriegers zijn gevlucht. In de Prenzlauerstrasse te Berlijn werd Zondagnacht een treurig familie drama afgespeeld. De oude geschiedenis, die altijd nieuw blijft! Het spel der minne door jaloezie in vijandschap en haat veranderd. Een 27-jarige man, Jacob Landefeld, heeft zijn schoonmoeder en zijn vrouw ver moord en een vriendin van zijn vrouw levensgevaarlijk gewond. Landefeld was 81/2 jaar getrouwd; maar zijn huwelijksleven was ongeluk kig. Zijn vrouw was lichtzinnig en bezocht met 'n vriendin lokalen, waar getrouwde vrouwen verre moeten blijven, althans als haar echtgenoot ze niet vergezelt. Dagelijks eerst kleine kibbe larijen en ruzietjes, later hevige huislijke tooneelen waren het gevolg dat ten slotte de vrouw van Landefeld er van door ging en bij haar moeder Prenz lauerstrasse 18, bezoeken ontving van haar bovenbedoelde vriendinde 27-jarige Charlotte Klietsch, met wie zij dikw ls de danshuizen bezocht. Ook Zondagnamiddag ging Frau Landefeld weer met haar naar een danslokaal, waar zij zich genoegelijk met een musicus onderhield. Plotseling kwam haar man het lokaal binnen, wat een minder vriendschappelijke woordenwisseling tengevolge had. Frau Laudefeld's Zondagmiddag was bedor ven zij ging met haar vriendin naar huis en begaf zich te bed. Maar het duurde niet lang of ook Landefeld verscheen in de Prenzlauer strasse en schelde aan de woning van zijn schoonmoeder aan. Zijn schoon moeder deed de deur open; ruzio tusschen schoonmoeder en schoonzoon, waarop deze laatste een revolver te voorschijn haalde en zijn schoonmoeder een schot in den mond toebracht. De reeds bejaarde vrouw viel ter aarde en stierf bijna onmiddellijk. Landefelds vrouw die den twist ge hoord had, was in haar hemd uit bed gesprongen en in de keuken gevlucht, waar haar man haar volgde. Hij vuurde op haar den tweeden kogel uit zijn revolver af, trof haar in de linkerborst en raakte daarbij het hart, zoodat de gewonde stervende neerzakte. Hierbij vuurde hij in zijn razernij nog twee schoten af op de vluchtende vriendin en raakte haar in den rug en het onderlijf, zoodat zij zwaar gewond op de straat neerzeeg, vanwaar zij naar het naastbij zijnde lokaal voor onge lukken werd gebracht. Landefend snelde toen de straat op. Later in den namiddag verd hij ge arresteerd. Hij beweert dkt hij in een vlaag van verstandsbeneveling heeft gehandeld. De vrouw van Landefeld is aan de bekomen wonden overledende toe stand van haar vriendin juffrouw Klietsch is zeer bedenkelijk. BEKUND1I Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Heus- den, brengen ter openbare kennis, dat door hen van Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Brabrabant is ontvangen, een af schrift van een verzoek om vergunning voor den verkoop van sterkendrank in het klein, als bedoeld in art. I, 2e lid onder letter a der drankwet, van Peter Johannes Broers, logementhouder te Heusden, in de localiteit gelegen gelijkvloers aan de voor zijde, met een oppervlakte van 48 vierk. M. van het perceel kadastraal bekend ge meente Heusden, sectie A no. 837, gelegen aan de Herptschestraa.t, O no. 5. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen der vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Heusden, den 22 April 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. De Burgemeester van Heusden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de zittingen voor den herijk der maten en ge wichten zullen plaats hebben in het lokaal der botermijn alhier. Op Maandag 29 April a.s. van 912 en van 1uur, voor allen wier geslachts naam begint met de letters A tot en met K. Op Dinsdag 30 April a.s. van 912 en van 13£ uur, voor allen wier geslachts naam begint met de letters L tot en met Z. Belanghebbenden worden herinnerd: dat gedurende het jaar 1907 ingevolge Ministeriëele beschikking van 20 October 1906 No. 9192 Afd. Handel en Nijverheid, het goedkeuringsmerk, bij den herijk der maten en gewichten te bezigen, isde letter q in den gewonen schrijfvorm; dat het laatst geplaatste goedkeurings merk voortaan gedurende 2 jaren onge schonden moet worden bewaard; dat alleen behoorlijk schoon en droog gemaakte maten en gewichten zullen wor den onderzocht; dat het miligramgewicht in gebruik bij heeren geneeskundigen, apothekers en goud en zilversmeden, uitsluitend aan de ijk- kantoren wordt onderzocht en dat het wen- schelijk is, dat deze gewichtjes tijdens den herijk in de gemeente, naar het IJkkan- toor te 's-Hertogenbosch worden opgezon den dat het IJkkantoor te 's-Hertogenbosch voor het publiek steeds zal zijn geopend des Woensdags en Donderdags van 91 uur. Heusden, 19 April 1907. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. ■MaalselUk Nieuws. ♦HEUSDEN, 24 April. De scheepswerf „Bergsche Maas" geeft in meer dan één opzicht bewijzen van nieuw leven. Niet alleen dat er een aantal plaat werkers kunnen geplaatst worden, maar ook is thans een vaste boekhouder daaraan geplaatst, nl. de heer J. W. v«,n Eldik Thieme, die reeds zijn functie heeft aan vaard. Het werk aan de Bergsche Maas, nl. het uitdiepen van de vaart om den stroom breker en dat eilandje daarna met den vasten wal te verbinden, onlangs door de firma P. A. Bos aangenomen, heeft een begin van uitvoering gekregen. Reeds lig gen baggermolens ter plaatse en wordt de verkregen grond in de vroegere vaargeul gebracht. Aan de Waard, die onder Ne- derhemert en Gelderland behoort, komt nu een uiteinde, dat vermoedelijk onder Heesbeen en Noord-Brabant zal behooren. De grensscheiding wordt hierdoor niet ge makkelijker. WERKENDAM. Tot agent van politie te 's-Gravenhage is benoemd C. Kraaiveld, postbode alhier. Van hier en Dewerken is Maandag 1.1. een 14-tal arbeiders naar Rusland ver trokken dat is met de reeds vroeger ver trokkenen een 49-tal. Heden zijn van hier weer naar Ro- sario op reis gegaan een 7-tal arbeiders. De hooge loonen doen de bezwaren aan een lange reis en nog langer afwezigheid verbonden wegvallen, daar bij goed op passen door ieder een aardig centje kan worden overgelegd en gaat men thans naar China, Rosario, Rusland, Egypte en Dene marken, zooals men vroeger uittrok naar 't Sloe, den Hoek, IJ muiden, Texel of Stavoren. Hedenavond te 8 uur hopen de Nutsleden eene huishoudelijke vergadering te houden. De punten van behandeling zijn: 1. Opening en notulen. 2. Bespreking van de vraag of het Dept. zich op de Alg. Verg. zal laten vertegen woordigen en zoo ja, benoeming van een of meer afgevaardigden. 3. Verkiezing van twee leden van het Bestuur. (De heeren P. H. van Baasbank en C. Blok treden af, maar zijn dadelijk herkiesbaar.) 4. Verkiezing van een lid der Spaar bank. (De heer J. C. Pieck treedt af en is dadelijk herkiesbaar.) 5. Verkiezing van twee leden der Flo- ralia-commissie. (De heer J. L. Mussert treedt af en is herkiesbaar, de heer C. Bresier (aftr. 1908) heeft bedankt. 6. Floralia. 7. Mededeelingen, rondvraag en sluiten. ♦SLEEUWIJK. Door de Geref. gemeente is beroepen ds. S. O. Los, te Nieuweroord. WIJK. De heer J. Bouman, die ontslag had genomen als schaarmeester van de Wijksche Waard, is bezweken voor den aandrang, van verschillende zijden op hem uitgeoefend en heeft alzoo besloten lid van het bestuur te blijven. Dit besluit zal zeker met genoegen ver nomen worden door allen, die prijs stel len op een nauwgezet beheer, waarbij het financieel belang van zoovele ingezetenen betrokken is. Door den werkman van Helden is op d'Ulven onder het spitten een zilveren munt gevonden uit het jaar 1623. Sedert Zondagmiddag is van hier met de noorderzon vertrokken zekere H. v. H. met zijne „beminde" (nichtje). Tot heden heeft men nog geen spoor van het minnende paar kunnen ontdekken. Naar men zegt moeten ze zich naar België be geven hebben. Vrijdag j.l. slaagde te 's-Bosch voor het examen O. L. Onderwijs, de heer M. Mans alhier. Op enkele plaatsen beginnen zich de vroege aardappelen boven den grond te vertoonen. Moge nu het weer wat groeiza mer worden en de nachtvorsten wat ach terwege blijven, dan zouden we dit jaar vroeg van de nieuwe kunnen profiteeren. HERPT, 26 April. Trots het koude en schrale weder der laatste dagen liggen de weilanden er uitmuntend bg en hebben reeds zeer velen van de gelegenheid ge bruik gemaakt om niet alleen hun jong vee, maar ook reeds veel melkvee in de weide te brengen. De werkzaamheden op den akker vor deren snel. Het uitzaaien van boonen, erw ten en haver is afgeloopen en het pooten der aardappelen zal deze week wel zoo goed als geëindigd zijn. If innenland. De minister van binnenlandsche za ken noodigt de besturen van de ver- eenigingen die over 1907 in aanmerking wenschen te komen voor een rijkssub sidie tot bestrijding van lupus uit, hun daartoe strekkend, op gezegeld geschre ven verzoek, vóór 15 Mei a.s. tot de Koningin te richten. Men meldt uit den Haag: Van de navolgende Staten kunnen vertegenwoordigers ter Tweede Vredes conferentie verwacht worden Vereenigde Staten van Amerika, Ar gentinië, België, Bolivia, Brazilië, Bul garije, Chili, China, Columbia, Costa- Rica, Cuba, Denemarken, Dominikaan- sche Republiek, Duitschland, Ecuador, Frankrijk, Groot-Britannië, Grieken land, Guatemala, Haïti, Honduras, Ita lië, Japan, Luxemburg, Mexico, Mon tenegro, Nederland, Nicaragua, Noor wegen, Oostenrijk-Hongarije, Panama, Paraguay, Peiu, Perzië, Portugal, Roe menië, Rusland, Salvador, Servië, Siam, Spanje, Turkije, Uruguay, Venezuela, Zweden en Zwitserland. Men schrijft uit den Helder aan Het Vqik o. m. De marine-minister heeft de bepaling waarbij schepelingen, die een tegenzin in den dienst hadden konden worden ontslagen op hun verzoek, weder in getrokken. Bij resolutie van 11 April jl., verklaart hij te achten het tijdstip te zijn ge komen om bedoelde bepaling weder in te trekken, omdat er nu voor de sche pelingen in die 17j jaar genoeg gele genheid is geweest, om, als ze tegenzin in den dienst hadden, ontslag en te worden en langer handhaven nu maar aanleiding tot misbruik zou zijn. Hieronder vallen niet de jongens die nog te Leiden zijn. Deze kunnen nog, wanneer hun tegenzin den directeur voldoende gebleken is, uit den dienst ontslagen worden. En de schepelingen die boven hun 16e jaar in dienst komen, althans zij die niet de opleiding voor jongens door- loopen, kunnen alleen het eerste jaar van hun diensttijd nog ontslag wegens tegenzin vragen, daarna niet meer. Overigens zullen in bijzondere geval len nog wel ontslag-aanvragen in over weging worden genomen, doch het recht daartoe, zegt de minister uitdrukkelijk, is thans afgeloopen, en ieder geval zal op zichzelf beschouwd worden. Zuster A. Hooftman, thans hoofd verpleegster aan het Sanatorium Oranje Nassau Oord, is benoemd tot tijdelijk

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2