23en dezer, maken melding van nieuwe hevige aardschokken in Zuid-Chili. Een dichte aschregen valt neer op Valdivia. Volgens een officieel bericht uit Londen is er onder do kolensjouwers en Werklieden in St.-Lucia (op de kleine Antillen) een ernstig oproer ontstaan. Winkels werden geplunderd en groote voorraden suikerriet verbrand. Ook de suikerdepots werden beschadigd. De politie vuurde op de opstande lingen, met het gevolg, dat er vier werden gedood en twee-en-twintig ge wond. Het Nederlandsch pantserdekschip ligt aldaar in de haven. De admiraliteit heeft den kruiser Indéfatigable derwaarts gezonden. Alweer is vlak bij Parijs een afschu welijke moord op een zeer jong meisje ontdekt; eergisteren werd uit 't water van den vijver te Saint-Cloud het ver minkte lijk van de 16-jarige Perthe F<..y gehaald; de politie heeft een uit gebreid onderzoek ingesteld. In Beieren zijn vele bergstroomen, tengevolge van het smelten van de sneeuw en zware regens, buiten hun oevers getreden. Bij Berchtesgaden zijn 4 werklieden verdronken. In het dal van de Isar zijn groote verwoestingen aangericht. Bij Grosshesselohe in de buurt van Munchen zijn een dam en een gebouw van de electrische centrale vernield. Het bij het Engelsche Lagerhuis inge diende voorstel betreffende een tunnel onder het Kanaal is ingetrokken. In verschillende plaatsen van Midden - en Noordelijk Italië is Donderdag een vrij hevige aardbevingsschok waargeno men. Te Verona werden schokken waar genomen om 5 u. 54 en om 7 uur 9 min. in den namiddag. ïMiiatnellik Miouws, *HEUSDEN, 27 April. Bij het gehouden examen te 's-Bosch slaagde alsnog voor onderwijzer de heer B. van den Stsenhoven te Nederhemert. Hiermede is 50 pCt. van de aspiranten der Rijks-Normaalschool alhier geslaagd. Zou het waar zijn? Het publiek voorspelt een vroegen zomer en doet dat op verschillende waarnemin gen als: lo. heeft men een eendvogel in de stads gracht gezien, die daar een rustige broed plaats gezocht had en nu met 12 jonge eendjes rondzwemt; 2o. wordt ons een levende wesp getoond. Hoe langer we echter van de laatsten verstoken zullen blijven, hoe liever het ons zijn zal. De Christelij ke Zangvereeniging voor gemengd koor te Besooijen, directeur de heer Kolen uit Waalwijk, hoopt op Hemel vaartsdag a.s. in de Ned. Herv. kerk alhier, des avonds om 5 uur, eene uitvoering van gewijde muziek te geven. De heer W. van Heusden alhier heeft zijn medewerking toegezegd, door ter op luistering enkele orgelstukken voor te dragen. Wij hopen dat de als zeer goed bekend staande zangvereeniging veel belangstelling in een flinke opkomst mag ondervinden. Maandag 29 dezer zal onze gemeente bezocht worden door den Heer Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Brabant. Ieder die iets te vragen heeft over zaken de gemeentebelangen rakende, heeft daartoe gelegenheid des voormiddags om 10 uur ten stadhuize. WIJK. De werkzaamheden op het bouwland vorderen de laatste dagen zeer snel; ook het zaaien van suikerbieten is in vollen gang; omreden de prijs van dit product, welke dit jaar aanmerkelijk hooger is, is er veel land voor beschikbaar gesteld. Bij de gehouden stemming van Schaarmeesters van het „Wijkerzand", zijn uitgebracht op M. J. de Rhoon 105 op W. Mouthaan 94 en op J. van Andel 33 stemmen, zoodat beide eersten, aftre dende, zijn herkozen. Het met de noorderzon sedert Zondag verdwenen minnend paar, hetwelk zich vier dagen in Brussel heeft opgehouden, verrees Donderdagavond weer plotseling in onze gemeente. Het „noodige", wat hun op zoo'n reisje ontbrak, zal hun wel ge dwongen hebben weer naar hunne ouder lijke haardstede terug te keeren. De heeren M. v. Rijswijk en P. v. Oyen, onderwijzers aan de scholen in deze gemeente, hebben met ingang van 1 Juni eervol ontslag gekregenwegens vertrek naar elders. Naar wij vernemen, is alhier bij het graven van een put een oude urn gevonden, die het volgende opschrift droeg Ditis Nepis Patentis Negro Ote. DUSSEN. Bij het te Breda dezen zomer te houden Zuiderzendingsfeest zal ook als spreker optreden Ds. N. Klaasen, predikant dor Ned. Herv. Kerk alhier. NIEUWENDIJK. Bij den heer H. Donker alhier is voor een pasgeboren voshengstveulen f200 geboden, te leveren speenoud; 'tis een prachtig exemplaar. ZALTBOMMEL. In de Dinsdag 1.1. gehouden vergadering v. h. gecomb. College van Bommelerwaard boven de Meidijk, aanvaardde de Heer J. de Ridder zijne functie als Dijkgraaf, onder vele bewijzen van sympathie van de zijde der leden, die ZEd. destijds met algemeene stemmen tot ln candidaat hadden gesteld. WOUDRICHEM. De uitkomsten der zalmvisscherijen op de Waal en de Mer- wede waren in de laatste 8 dagen zeer bevredigend. In het geheele traject van Tiel tot Wou- drichem werden gevangen 140 zalmen en 2100 elften, bij Gorinchem 121 z. en 343 e. en te Hardinxveld 56 z. en 1300 e. De besomming aan andere rivier- en polder- visch was vrijloonend; vooral was er tame lijk veel snoek. Zalm bracht op f 1 f 1.70, aal 20 25. snoekbaars 36 38, zeelt 26 28, baars 17 20, bliek 13 15 en voorn 6 9 ct., alles per half K.G.elft f 0.60 f 2.70, finten 14 19 ct. per stuk. NEDERHEMERT, 27 April. Heden zal de Raad dezer gemeente overgaan tot het benoemen van een gemeente-secretaris. GORINCHEM. De sergeant-majoor van administratie J. van Sermondt der 8ste comp. vest.-art., in garnizoen te Arnhem, heeft, in verband met zijne benoeming in een burgerlijke betrekking alhier, eervol ontslag uit den dienst met pensioen aan gevraagd. Itinnenland. De correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia seint: Tengevolge van de onafgebroken ver volging door de marechaussee-colonne heeft het Toradjahoofd Oewa Saroerang zij n on voorwaardelij ke onderwerping aan geboden. Bij dit telegram teekent de „N R. Ct." aan Oewa Saroerang is het Toradjahoofd dat den bekenden Poeang Tikoe behulp zaam was bij diens vlucht naar Lali in 't midden van Jan. van dit jaar. In ons Blad van 13 dezer namen wij een telegram van onzen correspondent te Batavia op, meldende, dat de schuil plaats van radja Koro, een der bende- hoofden van Oewa Saroerang, was over vallen. Deze laatste schijnt derhalve zoo onder den indruk van dit feit te zijn gekomen, dat hij eieren voor zijn geld gekozen heeft. Misschien beteekent de onderwerping van Oewa Saroerang wel, dat Poeang Tikoe ook genoeg van het zwerven krijgt en nu zijn beschermer er op afzendt om te weten te komen, wat hemzelf bij een mogelijke onderwerping wacht. Heel gunstig zullen die voorwaarden niet zijn. De hier bedoelde marechaussee-colonne is die, welke heeft gestaan onder bevel van kapitein H. Christoffel en thans door den kapitein F. E. Heijligers wordt gecommandeerd. Er heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit 18 patiënten en oud patiënten van het Sanatorium Oranje Nassau Oord, om den geneesheerer. dr. J. W. F. Donath en dr. W. J. W. Huinink, die 1 Mei a.s. het sanatorium verlaten, een stoffelijk bewijs aan te bieden van hun onveranderlijke hoog achting en waardeering, alsmede eeri album met de namen der gevers. De firma Jacob Vriesendorp Zoonen te Dordrecht heeft bij brief aan de heeren mr. dr. Schokking, Z. van Schelt en J. Bouman, die hun bemiddeling in de bekende werkstaking hebben aan geboden, medegedeeld de geschiedenis der staking, zooals die zich volgens haar heeft toegedragen. Een aantal grieven van de arbeiders worden door de firma onjuist genoemd waarom zij te kennen geeft, niet van haar standpunt te zullen afwijken. Aan het slot van den brief schrijft de firma: „Zoolang van de zijde onzer oud-ar beiders eischen worden gesteld, die in ons oog de rechten en de veiligheid van onze tegenwoordige bazen en ar beiders in de waagschaal stellen, den vrede en de veiligheid op onze werf bedreigen, ons de leiding op onze werf uit handen nemen en gevaar opleveren voor een derden onbesuisden stap hun nerzijds, zijn wij ongeneigd iets af te doen van de arbeidsvoorwaarden, waar op wij van het begin af hebben gestaan". De firma laat het aan het oordeel van de bovengenoemde heeren of den Bestuurdersbond over, of haar schrijven aanleiding tot bemiddeling kan geven. Een brutale diefstal is Woensdag nacht te Valkenswaard gepleegd. Uit den stal van den heer J. de Wit aldaar, ileeft men twee paarden, een tilbury met tuig en luxe lantaars ontvreemd, terwijl men van een zich daar bevin dend rijtuig van den heer F. van Harr twee strengen meenam. Men heeft de zekerheid, dat de dieven de Belgische grens over zijn gegaan en hun weg genomen hebben naar Lilies St. Hum bert, waar, naar mededeeling van Bel gische ambtenaren, des nachts circa half twee, twee paarden met rijtuig de kanaalbrug zijn gepasseerd. Verder is van particuliere zijde telegrafisch be richt ontvangen, dat te Sch .ffen bij Diest (België) twee paarden met een tilbury zijn gezien. Dinsdagnacht is de z.g steenen brug over de Karnemelksloot, die de beide gedeelten der Hilvarsumsche Meent scheidt, door de nieuwe partij geheel afgebroken. Eenige dagen geleden wer den door de opposante erfgooiers 16 koeien hierover op de z. g. Bovenmeent gebracht. Deze beesten werden door den opzichter van Stad en Lande van Gooi land, Klaassen, weder verwijderd en op de Ondermeent gebracht en daarop door de nieuwe partij wederom op de Boven meent (het beste geieelte van de meent) geleid. Om te verhinderen dat ze voor de tweede maal zouden verwijderd wor den, is de verbinding tusschen die bei de meentgedeelten verbrokei De opzichter der Meent van het oude Bestuur heeft de verbinding tijdelijk hersteld door het leggen van eene nood brug. Daarop leidde hij de koeien ver der naar de ondermeent. Het gevolg van deze daad zal wel wezen, dat binnen enkele dagen alle toegangen tot de Meent benevens ook de afgebroken brug, die wel spoedig hersteld zal worden, door rijkspolitie zullen worden bewaakt. Dan is het we der uit mot de euveldaden, of zooals men het noemen wil, der opposante erf gooiers. De campagne op de steenfabrieken langs den Rijn en de Waal is wed r begonnen. In verband echter met de zeer groote voorraden onverkochte steen van het gebak 1906, hebben vele fabri kanten besloten de productie voorloopig te gaan verminderen en wel door een of twee persen in werking te stellen. (Per pers worden vervaardigd 2 a 2'/j millioen steenen per campagne, terwijl voor de bediening 14 personen noodig zijn). Men meldt uit Cuyk Omtrent de ernstige mishandeling, 1. 1. Zondagavond gepleegd op P. Gr. alhier, kan nader worden gemeld, dat de gewonde door den geneesheer bui ten gevaar wordt geacht, daar thans is gebleken, dat geen edele lichaamsdeelen zijn gekwetst. De vermoedelijke dader S. is, na een streng verhoor te hebben ondergaan, wederom op vrije voeten gesteld. Te Geulem (L.) reed Dinsdag ds rei ziger B., te Maastricht, op ;ijn fiets den Geulemerberg (een gevaarlijke helling) af, met het noodlottig gevolg, dat hij tegen den daar staanden molen botste en op de plaats dood bleef. Uit Gouda wordt gemeld: Door schoolgaande kinderen van een arbeider is op weg naar Waddingsveen een bedrag van f 2300 gevonden. Het geld was verstopt onder een brug en bestond uit 20 biljetten van f 100, en 1 biljet van f 300. Het is vermoedelijk van diefstal afkomstig. Donderdagmorgen zijn de beide fa brieken der firma Terhorst, te Rijssen, weder aangezet. Het getal arbeiders en arbeidsters is geklommen tot 430. Men meldt aan het Vad. Dezer dagen is in één nacht over een gedeelte van dé nieuwe spoorlijn tus schen Amsterdam en Zaandam weder een verzakking van ruim een halve el geconstateerd. Het schijnt, dat daar ter plaatse de bodem maar niet tot stand wil komen. De bij herhaling waarge nomen verzakkingen toch, hebben steeds op dezelfde plek plaats. De echtgenoote van P. Verbruggen te Mill, de man die den veldwachter Maas vermoordde, is naar het krank zinnigengesticht te Vucht overgebracht, wijl zij de laatste dagen ernstige tee kenen van verstandsverbijstering ver toonde. Voorwaar, diep treurig! Men meldt uit Alkmaar Het 16-jarige meisje, Grietje Modder genaamd, aan wie door den kwakzalver Eilers te Oegstgeest indertijd genees middelen waren geleverd, is thans over leden. Deze zaak is juist in de vorige week alhier voor het kanton-gerecht behan deld toen is tegen Eilers ter zake van deze levering en de geneeskundige be handeling van bedoeld meisje een boete geëischt van f 100 of 30 dagen hech tenis. Donderdagavond had in de Van Ostadestraat, te Amsterdam, een moord aanslag plaats. Het huis van perceel 134 in die straat, wordt bewoond door D. Ph. Dels. Bij genoemden Dels, die slechts korten tijd hier woonde, had een 40-jarige schoonzuster, Theodora Hoszunahaus genaamd, haar intrek genomen. Deze vrouw was getrouwd geweest met den broeder van mejuffrouw Dels, had voor ongeveer zes jaar dezen man door den dood verloren en was later gehuwd met een zekeren Korthagen. Korthagen en zijn vrouw leefden gescheiden; hij woonde met een 16-jarig meisje, dat zij als kind hadden aangenomen, in de Hobbemastraat en zijzooals we reeds zeiden, bij haar zwager in de Van Ostadestraat. Donderdagavond kwam Korthagen zijn vrouw opzoeken. Geheel normaal was hij niet meer, want gedurende den dag had hij tamelijk veel drank ge bruikt. Wat er toen precies voorgevallen is, niemand weet het, doch eensklaps, terwijl man en vrouw in de gang ston den te praten, weerklonk een schot. De vrouw was door een revolverschot in den buik getroffen. Een vriend, die op straat Korthagen opwachtte, waarschuwde onmiddellijk de politie. Nog juist kon men verhin deren, dat de dader de revolver, op zichzelf gericht houdend, afschoot. De man werd geboeid door een tweetal agenten en een rechercheur weggebracht. De vrouw is per brancard naar het O L. Vrouwe gasthuis vervoerdwaar bleek, dat de kogel vrij diep zat. Men meldt uit 's-Gravenhage Woensdagochtend tusschen 4 en 5 uur is een felle brand uitgebroken op den hooizolder van het middengedeelte der cavaleriekazeme, aan het Alexan- derplein, bewoond door onderofficieren en manschappen van het le escadron van het 3e huzarenregiment. Hoe de brand ontstaan is, door hooibroeien of andere oorzaak, is nog niet vastgesteld, maar zeker is 't, dat de adjudant onderofficier Sakel, die met zijn gezin de boekvertrekken van het rechter vleugelgebouw bewoont, boven zijn hoofd hoorde knetteren, en terwijl hij zich haastte zich daarvan nader te vergewissen, had een buiten op ronde zijnde agent van politie, de vlammen reeds uit het dak zien slaan, weshalve die beambte onmiddellijk den brand meldde. Onderwijl de gemeentelijke brandweer gewaarschuwd werd, werd in de kazerne alarm geblazen, zoodat de manschappen uit alle deelen der kazerne ordelijk aankwamen, overeenkomstig de instruc- tiën voor dergelijke buitengewone voor vallen. De vlammen, begeleid door dikke rookwolken, plantten zich van den hoek van den zolder, waar zij haar begin hadden, met snelheid voort en namen ook den weg naar de lagere verdieping, met de slaapzalen aan, zoodat de brandweer, die weldra ter plaatse aankwam, met materiaal voor een uitslaanden brand, tegenover een vuurgloed stond. Onder aanvoering van commandant jhr. Wichers, vatte het corps met twee waterstralen uit de stoomspuit en 5 uit de handkranen, de vuurzee aau, met het gevolg dat het gevaar binnen één uur bedwongen was. Door den grooten wat eraan voer heb ben de onder gelegen vertrekken weinig van het vuur geleden en zijn zij meer met den inhoud onder water gezet. Toch bereikten de vlammen nog het aan den vleugel grenzend gedeelte van het hoofdgebouw waarvan ook een stuk van het dak mede afbrandde. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Het gezin van den adj.- onderofficier is intijds in den aan de overzijde gelegen vleugel in veiligheid gebracht. De bewoners der chambreés onder den brandenden zolder, hebben allen met het alarm het perceel kunnen verlaten. De paarden in de stallen hebben zich op eigen gelegenheid in veiligheid gebracht, want nauwelijks was de vuur gloed merkbaar of de beesten holden angstig naar buiten en draafden in al hun teugelloosheid de kazerne uit de stad in. Vreemd keken de menschen, die zich reeds in dit vroege ochtenduur op straat bevonden op, toen zij in verschillende deelen der stad, ook te Scheveningen, de ongezadelde paarden op hun wandeltocht, ontmoetten. Man schappen en stalpersoneel werden on middellijk de stad ingezonden om de vluchtelingen op te vangen, watgrooten- deels gelukte. Maar nog lang na de blussching zag men de stalwachten op klompen aan verschillende uiteinden der stad zoeken naar gedroste vier voeters. Dank de goede dressuur, neb ben de beesten op hun vaart geen ongelukken teweeggebracht, en lieten zij zich gedwee door de opspoorders naar de kazerne terug leiden. „Het Vaderland" verneemt met de meeste beslistheid, dat samenwerking tusschen de drie vrijzinnige groepen in Zuid-Holland is tot stand gekomen. Vrijdagochtend is in het ziekenhuis te Rotterdam overleden de 20-jarige J. C. van Schaick, die door zijn vader, de groentekoopman H. J. van S., in den avond van 15 dezer in de ouder lijke woning aan de Bloemstraat door een messteek werd verwond. Woensdagnacht had de familie J., aan don Naarder straatweg, een minder aangename ontmoeting aan huis. Al- daer vervoegde zich een persoon, die verlangde een fiets ter leen te mogen hebben. Uit de verwarde praatjes be merkten de bewoners al spoedig, dat ze waarschijnlijk te doen hadden met iemand, die niet wel bij 't hoofd was. De toestand werd evenwel lastig ge noeg; de heer d s huizes was ongesteld en kon zich niet buiten vertoonen en reeds begon de ongewenschte bezoeker tot handtastelijkheden, tegen de ruiten te slaan en tot bedreigingen over te gaan, toen, door het luiden van de groote huisbel buren kwamen opdagen, die den woesteling naar Naarden brach ten en aan de politie overleverden. De directie der Utr. Tram-maatschap pij ontsloeg eergisteren op staanden voet een koetsier, die zich aan hoogst afkeurenswaardige praktijken schuldig maakte. De man was o.a. door den di recteur belast met het afrijden van nieuwe paarden en kwam het den laatsten tijd dikwijls voor dat eenige dezer dieren bij herhaling kreupel wer den, waardoor ze voor de Utr. Tram maatschappij onbruikbaar waren. De zelfde koetsier werd dan met deze die ren naar de markt gezonden om ze daar ver onder de waarde te verkoo- pen. En nu blijkt dat de onverlaat de arme dieren geregeld in de holten van de hakken schopte, zoodat de peezen opzwollen en van loopen geen sprake meer was, wat evenwel bij eene oor deelkundige behandeling op stal bin nen een paar dagen op stal weder ge nas. Eenige dagen later kregen zij dan echter gewoonlijk dezelfde marteling te ondergaan. Zoo geraffineerd was de man in zijne euveldaden dat hij steeds de holte der hakken waar de pezen het gemakkelijkst te bereiken waren en de beleediging het minst te zien was, uitkoos. Waarschijnlijk zal hij met den op- kooper wel onder een hoedje gespeeld hebben, zoodat beiden een extra-winstje maakten ten koste van de maatschappij. Uit Rotterdam werd Vrijdag geschre ven Gisterenavond vluchtte binnen de po litiepost aan de Oostpoort de 36-jarige juffrouw E. M. A. Verburg, echtgenoote van den kapper en barbier D. H. Ha- geraats, wonende aan den Oostzeedijk no. 286. Zij was op meerdere plaatsen ernstig, doch niet levensgevaarlijk, aan het hoofd verwond, zooals zij mededeelde een gevolg van het schieten op haar met een revolver door den 21-jarigen barbiersbediende F. C. N. Rieff, die in de zaak van haar man werkzaam is. Die bediende volgde haar weldra binnen deze politiepost, slechts gedeeltelijk ge kleed, het overhemd met bloed bevlekt. Hij ontkende op zijn meesteres gescho ten te hebben en hield dit ook vol tegenover den commissaris van politie die zich naar de plaats van den moord aanslag had begeven. Uit het a erder ingesteld onderzoek en uit de door de verwonde vrouw afgelegde verklaring bleek, dat in de keuken van haar wo ning het drama werd afgespeeld. Plotseling lostte Rieff daar op haar vier schoten, één kogel smoorde in den chignon, die zij droeg, twee troffen haar aan het hoofd en veroorzaakten verwon dingen die veel bloedverlies tengevolge hadden, terwijl een vierde schot miste en de kogel daarvan, na den muur ge raakt te hebben, door een ruit vloog. In de keuken getuigde een groote plas bloed van het geleden bloedverlies. In die keuken is ook de revolver met de ledige hulzen op de tafel teruggevonden. De aangehouden bediende Rieff wil het doen voorgekomen alsof niet hij, maar een onbekend man, die blijkbaar met geen goede bedoelingen in huis gekomen was, van uit de gang op de zich in de keuken bevindende vrouw heeft geschoten. Hedenochtend is hij naar het huis van bewaring overgebracht. De verwonde juffrouw Hageraats is in het ziekenhuis ter verpleging opge nomen. Donderdag werd te Leeuwarden een koe, nabij „Amicitia", plotseling woest, en ontrukte zich aan haar begeleiders en holde het Zaailand in. Achter het Paleis van Justitie nam het dier een meisje op zijn horens en wierp het om hoog. Verder rende het door de School straat en langs de Willemskade, waar het een man omver wierp. Op de Wes terkade struikelde de koe en viel zij, tengevolge waarvan de begeleiders haar konden binden en blinddoeken, waar na zij onder grooten toeloop van men schen naar de Drachtsterboot werd ge bracht. De „Limb. Koerier" meldt, dat eerst daags de burgemeester van Roermond, de heer Raupp, als zoodanig benoemd zal worden te Tilburg. Mevrouw Buse, iD wier woning te Renkum in den nacht van Zaterdag op Zondag werd ingebroken en een groote hoeveelheid tafelzilver gestolen, heeft zich aldus meldt het Hbl. gisteren nacht van het leven beroofd. Toen het dienstpersoneel haar vond, kon zij nog slechts enkele woorden stamelen. De bijzonder geheimzinnige omstandighe den waaronder de diefstal met braak plaats had, hielden haar voortdurend

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2