Kaklioechni, een lid van de Doema uit dat gebied, wordt bestormd met be den om hulp. De Russische Rijksdoema stond gis teren 6.000 000 roebels toe ter leniging van den hongersnood, welke aldaar schrikbarend toeneemt. Maandagavond is de jonge Mott, die zo<>als men zich herinneren zal, den 23 Maart j.l. te Saloniki door roovers ontvoerd werd, aan zijne familie terug gegeven voor den civielen prijs van 345000 francs. Daar de Turksche lUtoriteiten weigerden dit losgeld te betalen, heeft de Britsche consul het gestort. De legatie van Guatamala bericht, dat in de voornaamste straat een bom in de richting van het rijtuig van den president werd geworpen. Deze kwam er zonder letsel af. Doch de chef van den staf, Orellana, en de koetsier wer den verwond. Er heerscht overigens volkomen rust. SNaateeliik. Nieuws. HEUSDEN, 1 Mei. Twee verkiezingen staan voor de deur. De eerste voor Lid van de Provinciale Sta ten, waarvan dit jaar in het distrikt Heus den aan de beurt van aftreding zijn de heeren G. Branderhorst Jz. te Genderen, P. L. Honcoop te Heusden, B. Snoek te Almkerk en Mr. P. H. Loeff te 's-Hertogen- bosch. De andere is voor Lid van den Gemeen teraad, waarvoor aan de beurt van aftre ding zijn de heeren C. J. de Jongh, Wet houder, en de heer L. J. Mosterman. De laatste is tevens met der woon vertrokken naar Nieuwkuik en is dus niet herkies baar. WERKENDAM. Zaterdag 1.1. speelden een paar kinderen op het plein bij de ha ven, blindemannetje. Het blindemannetje wordt nog al eens voor den mal gehouden door de medespelers en stoort zich dus, daar hij dat reeds bij ervaring weet, wei nig aan hun praatjes. „Ge lopt 'rin" zoo klonk het nu ook waarschuwend van den speelmakker van den blindeman, doch deze luisterde er niet naar en huppelde pardoes in de koude volle haven. Kopje onder ging hij, kwam weer boven, spartelde geducht en om aan te zien veel te lang, doch werd door schipper J. A. de Waal, die er een nat pak aan waagde, om een der kinderen van M. van Oord voor verdrinken te be hoeden, gered. Dezer dagen verkeerde eveneens een kind van Th. van Brakel, alhier, aan den kant der haven in levensgevaar en zou stel lig omgekomen zijn zoo een overbuur het niet bespeurd had en de nabij won enden niet op het gevaar had kunnen attent ma ken. MEEUWEN. De heer J. L. Sprong, ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier, die den cursus volgde van den heer H. J. van Eggelen te Heusden, slaagde op 18- jarigen leeftijd voor het mondeling ge deelte examen van candidaat-secretaris. WIJK. De werkverschaffing „de Vlijt" welke aan zoovele handen werk verschaft, is de laatste dagen weer sterk met werk volk vermenigvuldigt; met het teen schil len is reeds een druk begin gemaakt en kunnen er dan ook tal van arbeiders hun werk vinden. Naar we uit goede bron vernemen, hoopt de fanfare „Oefening en Uitspanning", alhier met Hemelvaartsdag weder een uit voering te geven. De Sint-Jans-uitjes, welke door vele verbouwers dit jaar in 't begin van Maart werden uitgezaaid, komen door den regen der laatste dagen reeds flink voor den dag. Het is te vreezen dat de kroosjes en pruimen, die op 'toogenblik in vollen bloei staan, reeds van de vorst geleden zullen hebben. Aardappels, die reeds uit gekomen waren, zijn totaal afgevroren. Voor de peren en appels, bestaat thans nog geen gevaar, doordien hun bloemblaadjes nog niet geopend waren. NEDERHEMERT. De Raad dezer ge meente benoemde in zijne vergadering van Zaterdag 1.1. tot gemeente-secretaris de heer Overvliet, ambtenaar ter Secretarie alhier. BABYLONIENBROEK. Dat er hier dikwijls hooge prijzen voor paarden ge boden worden, is geen zeldzaamheid. Maar heden werd er te vergeef f 200. voor een jong vosveulen met vier witte voeten, van drie weken oud, geboden bij den heer Adr. Straven Wzn. Wel een be wijs dat er in onze streek goede paarden gefokt worden. NIEUWENDIJK. Bij het naar de weide brengen van vee door den landbouwer B. Vink, is dit aan 't stoeien gegaan, waarbij een koe zóo getroffen werd, dat deze dood neer viel. HEESBEEN. Na 14 jaren in den vreemde te Jowa (N.-Amerika) vertoefd te hebben, alwaar het hem flaantieel vrij goed was gegaan, gevoelde Hendr. Verdoorn op 74 jarigen leeftijd behoefte om de plaats zijner vroegere inwoning terug te zien en onder nam de reis naar Holland. Op 19 April aangekomen, bezocht hij zijne familieleden alhier en in den omtrek doch gevoelde zich niet geheel wel, hetgeen hij aan de vermoeienis der reis toeschreef. Zondag daaropvolgend moest hij het bed houden en reeds Vrijdag is hij overleden. Hij heeft dus een groote reis gemaakt om in zijn geboorteplaats te komen ster ven. GAMEREN. Gisteren maakte ds. Dek ker aan zijne gemeente bekend een bereep ontvangen te hebben naar Wezep, Herv. gemeente. GIESSEN. Over 't gewin der bijen hoort men alhier niets dan klaagtonen. Wegens het koude weder kunnen de bijen niet uitvliegen, en zij, die het wagen, gaan verloren. Aangezien de voorraad honing in de korven op is, zijn de ijmkers, die hunne bijen niet van honger willen laten sterven, genoodzaakt deze diertjes geregeld te voe deren. Geen wonder dus dat de bijenhouders alhier zeer verlangend uitzien naar zacht en zonnig weder. DUSSEN. Door een paard gedood. Zater dag namiddag had alhier aan het gehucht den Pereboom een droevig ongeval plaats. Het zes-jarig zoontje van den landbouwer J. de B., bracht met zijn makkertje een oud paard van zijn vader naar de weide. Toen het dier het halster afgedaan was, gaf het vriendje het paard een slag met een stokje, het dier schrok, sloeg achteruit en trof den jongen de B. tegen het hoofd en wel zoodanig dat het bewusteloos in een greppel viel. Dokter Millenaar alhier ver leende geneeskundige hulp, doch het mocht niet meer baten; zonder tot bewustzijn te komen is de jongen Zondagmorgen te 3 uur overleden. Itinnenlnml. Men meldt uit den Haag: Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram zijn bij de over valling van een bende in Kassa (Ce lebes en onderhoorigheden) gesneuveld een Europeesche militair beneden den rang van officier en drie Amboineesche marechaussees, en gewond drie Amboi neesche marechaussees. Het bendehoofd sneuvelde met 14 zijner volgelingen, terwijl nog 18 hunner zicli hebben onderworpener werden 26 vuurwa penen buitgemaakt. te verzoeken den arbeid op de oude voorwaarden te mogen hervatten. Naar schatting zullen door de com binatie der weefgetouwen en door het aannemen van nieuwe krachten ruim 150 stakers niet worden aangenomen. Men meldt uit Gouda: Niemand heeft zich nog aangemeld, om de f 2300, die in het begin der vo rige week in den Bloemendaalschen weg bij Gouda zijn gevonden, door een drie tal kinderen van den boerenwerkman Van Kempen. Zooals gemeld, waren de kinderen op weg naar school en von den bij de z.g. witte brug, aan den kant van den weg, naast de scltoeiing, een oude, blikken doos, die een gewone wandelaar niet zou hebben opgeraapt. De kinderen deden het echter wel. Het deksel ging er gemakkelijk af, en het jongetje, dat de doos opende, kende de daarin verborgen waarde niet (20 bank biljetten van f 100 elk), doch een ander meisje nam de papiertjes van hem over. In de blikken doos zat nog een kleiner, een z.g. schoensmeerdoosje. Het deksel hiervan was al eenigszins verroest, zoo dat het doosje, waarin een bankbiljet van f 300 zat verborgen, moeilijk te openen was. De kinderen gooiden de beide doos jes in de sloot en gaven het geldswaar dig papier in bewaring aan een rouw, daar in de buurt wonende, met wier kinderen de gelukkige vinders gewoon lijk en ook thans naar school gingen in het dorp Waddigsseen. 's Middags na schooltijd werd de vondst weder teruggehaald en bij de ouders thuisge bracht, die wat vreemd opkeken. Den volgenden dag werden de bur gemeester van Waddingsveen en de wet houder, bij wien de arbeider Van Kem pen werkzaam is, met een en ander in kennis gesteld. De nummers der bankbiljetten wer den genoteerd, Van Kempen zelf be hield het geld. Zaterdag heeft de politie van Wad dingsveen gevischt naar de door de kin deren weggeworpen doosjes, doch zon der resultaat. De doosjes konden, zoo dacht men, eenigo aanwijzing geven. Men vermoedt, dat het ge /onden geld van diefstal afkomstig is en dat het daar in verlegenheid is neergelegd of verstopt. Ook wijst alles er op, dat de doos er nog niet lang gelegen kan heb ben. is onder de gemeente Sloten (N.-H.) in de Slo terdijker meer gevonden het lijk van een manspersoon, oud omstreeks 3040 jaar, met een schotwond aan den rechterslaap en een in de borst in den omtrek van de hartstreek. Het signalement is als volgt: Middelbare lengte, haar blond, oogen bruin, neus gewoon, mond gewoon, kne vel zeer dun en blond, kin vierkant, in den nek aan de linkerzijde litteekens van klieren. Het lijk was gekleed in een staalblauw colbertcostuum, met bretels, en katoe nen op vele plaatsen hersteld hemd, waarop het merk F. F., vervolgens met zwarte machinaal gebreide kousen, waar om twee bruinlederen riempjes met gespen, welke dienst deden als kousen banden. Verder droeg de overledene een zwar ten flambardhoed en een wit fjontmet zwart zijden strikje en staande boord. Het lijk is naar het daarvoor bestemd lokaal te Sloterdijk overgebracht. De burgemeester van Sloten (N.-H.) te Sloterdijk, verzoekt onderzoek en zoo spoedig mogelijk bericbt. Te Dinxperlo zal binnenkort vanwege de Chr. Nat. Geheel-Onthoudersvereeni- ging een referendum worden gehouden om te beslissen of men geheele of ge deeltelijke opheffing van alle dranklo kalen wenscht of den bestaan* len toe stand goed vindt. Alle burgerlijke kie zers met bij hen inwonende vrouwen boven de 25 jaar kunnen aan deze stem ming deelnemen. Een wetsontwerp is verschenen, zoo als door den minister van Binnenland- sche Zaken in de Eerste Kamer in uit zicht werd gesteld bij de begrootings- debatten, een ontwerp namelijk, tot verhooging van de minimum-wedden der onderwijzers van bijstand op ge- subsidiëeerde bijzondere scholen, die deze verplicht zijn aan te stellen. Volgens dit wetsontwerp, zullen de onderwijzers, die het hoofd der school bijstaan, minstens moeten hebbenon derwijzers met minder dan 5 dienst jaren f 500; met 5 en meer, doch min der dan 10 dienstjaren f 600; met 10 en meer, doch minder dan 15 dienst jaren f 675; met 15 en meer, doch minder dan 20 dienstjaren f 750; met 20 en meer dienstjaren f 825. Voorts wordt bepaald, dat bij aan- In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat eigenlik bij de wet van 1905 deze regeling behoorde gemaakt te zijn, doch daar elke verhooging van het minimum salaris, ook verhooging van het subsidie meebrengt, dus zelfs een geringe verhooging dezer minima een grooten last op het rijk legt, schrikte de regeering destijds af. De gunstige uitkomsten van het dienstjaar 1906, doen het bezwaar echter minder wegen en daarom kon de minister de boven bedoelde toezegging doen. De bepaling omtrent het aantal dienstjaren door het hoofd als klesse onderwijzer doorge bracht, strekt om te voorkomen, dat benoeming tot hoofd financiëelen achter uitgang tengevolge kan hebben. Het wetsontwerp geldt niet slechts de onderwijzers aan de gesubsidieerde bijzondere scholen, maar zoowel de open bare onderwijzers als de onderwijzers aan bijzondere gesubsidieerde scholen, die dus beiden zullen deelen in de voor- deeleo, die dit wetsontwerp tot wijzi ging der Schoolwet beoogt. Aan de nagelaten betrekkingen van den op 18 December van het vorig jaar op de spoorlijn Enschede-Ahaus overreden landbouwer H. Eulderink uit Twekkelo is door de betrokken spoorwegmaatschappij thans een bedrag van f 6000 uitgekeerd als schadeloos stelling. Maandag zijn de stakers te Rijssen zingende naar de nieuwe fabriek ge trokken om aan de firma Ter Horst In een perceel aan de Voorstraat te Dordrecht houdt, volgens de D. Ct., eenige dagen per week een zoogenaam de waterdokter, Hendrikus Theodorus D., wonende te Rptterdam, zitting. Om het publiek een rad voor oogen te draaien is op de buitendeur van dat perceel een bord aangebracht met 't opschrift „Scheikundig Laboratorium, Med. Doet. H. B. S. Hemmers". Ge noemde D. heeft geen medische be voegdheid, doch door dat bord weet het publiek niet beter, dan met een bevoegd medicus te doen te hebben. Op 28 Februari 1.1. vervoegde zich bij dien persoon een vrouw, om hem te consulteeren. Na een weinig van haar urine onderzocht of zoogenaamd onderzocht te hebben, verklaarde hij aan die vrouw zoo maar dadelijk, zon der ook maar eenige klacht van haar vernomen te hebben, dat zij geen kan ker had, maar dat zij leed aan maag, lever en nierendat de heele boel van binnen niet in orde was. Zij zou na veertien dagen echter wel weer beter zijn, als zij maar zorgde gedurende dien tijd rust te houden en een mid deltje te gebruiken, dat bij haar zou zenden. Voor consult, inclusief medi cijnen, moest f 1,75 betaald worden, j Deswege stond D. den lOen April 1.1. voor het kantongerecht te Dordrecht terecht ter zake van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Bij de be-1 handeling der zaak bleek, dat beklaagde een grooten toeloop van patiënten had. De ambtenaar van het O. M., het bedrijf van den beklaagde, als een groote zwendel kwalificeerende, en het bovendien gevaarlijk achtende voor degenen, die zich aan den beklaagde toevertrouwden, eischte een geldboete van f 300, sub. 30 dagen hechtenis. Overeenkomstig dien eisch werd den 24en April 1.1. door den kantonrechter vonnis gewezen. Bij de inbraak bij nu wijlen mevrouw C. C. E. B. te Renkum gepleegd zijn gestolen: 18 groote zilveren soeplepels; 18 groote zilveren vorken; 6 zilveren soeplepels, smal model12 groote zil veren soeplepels en 12 vorken, breed model; 4 groote zilveren soeplepels; 7 zilveren soeplepels; 1 groote zilveren soeplepel met gebogen steel1 zilveren taartschepper met bewerkten steel; 12 kleine zilveren taartvorkjes met 4 tan den; 12 zilveren dessertvorken; 12 des sertlepels 16 groote vorken5 dessert lepels en 4 dessertvorken, gemerkt K. B 1 groote sauslepel met rechten steel 42 theelepeltjes; 2 gembervorken1 servetring gemerkt „Jo"; 2 zuurvorkjes; 5 vorken met 3 tanden; 1 theelepel tja 2 zoutschepjes2 theelepeltjes; boven dien zijn er nog 10 theelepeltjes mee genomen, die niet van zilver zijn. Zondagnacht heeft te Eist (Betuwe) de ongehuwde J. W. twee andere jonge lieden W. D. en J. A. met een mes verscheidene wonden toegebracht. Voor het leven van D. wordt gevreesd wegens groot bloedverlies. De 21-jarige barbiersbediende R. K. N. Rieff, die is overgebracht naar het huis van bewaring te Rotterdam, ver dacht van poging tot moord op de echtgenoote van den kapper Hageraats, aan den Oostzeedijk 285 aldaar, blijft, niettegenstaande verschillende bezwa rende aanwijzingen, bij zijn ontkentenis en volhardt bij zijn verklaring, dat het door een inbreker zou geschied zijn. Een ernstig vermoeden bestaat, dat dief stal de drijfveer is tot de misdaad. Hij had aan zijn patroon het voor nemen te kennen gegeven, de zaak aan den Oostzeedijk over te nemen. Hij moet, volgens de verklaring der vrouw, haar na het schieten hebben aangegrepen, om haar naar boven te sleepen, doch daar hij kreupel is, bleek hij daartoe niet in staat. Binnenkort moet hij nog voor de rechtbank te 's-Gravenhage wegens mis handeling terecht staan. Uit Goes meldt men Over een lengte van 50 meter heeft er Maandagnacht onder Baarland aan de haven aan de binnenzijde van den dijk een verzakking plaats gehad, op denzelfden plek waar in Maart 1906 een afschuiving voorkwam. Vermoedelijk was de ondergrond niet bestand tegen den zwaren bovenlast, veroorzaakt door verhooging en verzwaring van den zee dijk. Hoewel er geen direct gevaar be staat, zijn er onmiddelijk maatregelen genomen ter voorkoming van onheilen en een aantal mannen aan het werk gezet. Weder is bij de politie te Amsterdam valsch geld gedeponeerd. Ditmaal waren het 9 kwartjes, meerendeels ontvangen door personeel van de gemeentetram aldaar. Vrijdagmorgen, omstreeks half vijf, Men meldt aan de „N. R. Ct.": Het moet vaststaan, dat de koloniale reserve tegen 1 Januari van Nijmegen naar Utrecht wordt verplaatst. Men meldt uit Utrecht aan de Tel.: Het begint zoo langzamerhand dui delijk te worden, dat met het ontmas keren van den ontslagen koetsier van de Utrechtsche Trammaatschappij, Don kelaar genaamd, die de paarden kreu pel trapte, een hoogst ernstig geval aan het licht is gekomen. Naar thans ten minste van de zijde van het personeel wordt medegedeeld, moet het wreede spelletje met de paarden, reeds langen tijd achter el kaar gepleegd zijn. Voor velen was het in den laatsten tijd al geen geheim meer, maar men durfde niets te zeggen, uit vrees voor den inspecteur, den heer J. R., die den bewusten koetsier D. tegen alle aan vallen in bescherming nam. De paardenkooper, zekere Boekholt ten Houten, die mede in het complot zat, kocht de dieren na bezichtiging in den stal geregeld op. Waren de dieren weder hersteld, dan werden ze tegen een zoet prijsje van de hand gedaan. Zondag is voor de eerste maal ge durende de ruim vijf weken dat de staking bij de firma Jacob Vriesendorp en Zoonen duurt, namens de gezamen lijke stakende arbeiders en namens den Dordrechtschen Bestuurdersbond een voorstel tot bemiddeling gedaan. De voorstellers meenen, dat hiervoor tot heden geen reden was, ook omdat tot driemaal anderen zoo bereidwillig wa- ren hunne bemiddeling geheel of uit eigen beweging aan te bieden. Zij zeg gen verder: „Lukt ook deze poging niet, dan is het te vreezen dat de strijd tot het bittere einde zal worden ge voerd, niet alleen door de stakers, maar door de Dortsche arbeiders en hun or ganisaties, die tot heden de stakers financieel en moreel hebben gesteund en ook door de georganiseerde arbei ders van buiten Dordrecht, waarvan reeds zeer velen hunne hulp en hunnen steun hebben gegeven of toegezegd. Wij onzerzijds willen niets onbeproefd laten, al 't mogelijke te doen, waardoor de zaak in het reine kan komen; wei gert u echter deze onze bemiddeling te aanvaarden, dan komen de gevol gen, waarvoor wij dan niet meer kun nen en willen instaan, geheel voor uwe rekening. „Het is om de volgende reden, dat we tot u komen met ons voorstel: „Uit uw antwoord, dat aan de com missie uit den Christelijken Bestuur dersbond is toegezonden, meenen wij te kunnen opmaken, dat er een mis verstand in het spel is, en dat, indien dit is opgehelderd, u ook uwerzijds wel bereid zijt iets af te doen van de arbeidsvoorwaarden, waarop u van het begin af hebt gestaan. „Aan het slot van uw schrijven zegt u: „Zoo lang vin de zijde onzer oud arbeiders eischen worden gesteld, die in ons oog de rechten en veiligheid van tegenwoordige bazen en arbeiders in de waagschaal stellen, den vrede en de veiligheid op onze werf bedreigen, ons de leiding op onze werf uit han den nemen en gevaar opleveren voor een derden onbesuisden stap hunner zijds, zijn wij ongeneigd iets af te doen van de arbeidsvoorwaarden, waarop wij van het begin af hebben gestaan." Uit naam der stakers wordt dan ver klaard dat, indien het werk wordt her vat op voorwaarden, door beide partijen goedgekeurd, van de zijde der stakers geen rancune-maatregelen zullen wor- nen genomen, dat zij er naar hun beste krachten toe zullen medewerken dat aan de werf een toestand terugkeert, noodig voor den goeden gang van za ken, en dat zij zich zullen gedragen zooals goede werklieden betaamt, ter wijl zij bereid zijn daarvoor de noodige waarborgen te geven. De firma wordt dan uitgenoodigd tot een samenspreking, waarbij de Dor- drecbtschen Bestuurdersbond zal ver tegenwoordigd zijn door de heeren J. A. Bergmeyer en J. H. F. v. Zadelhoff en de stakers door drie hunner, door hen daartoe aan te wijzen. Te Rotterdam is, na een paar dagen in een hotel op de Hoogstraat verblijf gehouden te hebben, verdwenen met achterlating van een schuld van f 30 en met medeneming van het weinige dat hij zijn eigendom kon noemen, een Franschman, die zich voordeed als de chauffeur van een prins, gedelegeerde ter vredesconferentie te 's-Hage. Een 20jarige dienstbode uit Haarlem, die Zondag per stoomtram haar tante te Heemstede een bezoek zou brengen, ging daar per stoomtram heen. Bij Boschbeek gekomen, zag zij daar haar tante staan. Zij sprong van de tram, werd daar door gegrepen en dadelijk gedood. Zaterdagnamiddag werd te Ter Neu zen nabij den Baandijk door een aan tal kinderen vuurtje gestookt. Daarbij was gebruik gemaakt van poetskatoen dat langs de spoorbaan opgeraapt was. Een 4-jarig meisje dat op last van haar moeder haar broertje ging zoeken, om dat er een op komst was, kwam in de nabijheid van het vuurtje. Een jongen zwaaide een stuk brandend poetskatoen uit het vuur weg, dat juist terecht kwam onder de kleertjes van het meisje, dat terstond in lichte laaie stond. De po gingen der kinderen om het vuur uit te wrijven wakkerden dat integendeel aan. Toen kwam er een jongen die het wist uit te dooven door het kind in een sloot oüder water te duwen. Op het geschreeuw kwam ook de moeder aan gesneld, die toen haar deerlijk verbrand kind kon overnemen. Men vreest het ergste. Zijn de geruchten waar, dan staat in Drente een ernstige werkstaking op 't uitbreken en wel in de venen te Val- thermond, Weerdingermond en Emmer Compascuum, waarbij ongeveer 5000 arbeiders zijn betrokken. De oorzaak moet gevonden worden in een verkapte verplichte winkelnering. Voor ongeveer twee jaar werd de verplichte winkelne ring afgeschaft. Breekt de werkstaking uit, dan is de tweede periode van het graven aangebroken. Verledenjaar werd een loonregeling getroffen tusschen de bazen en de werk lieden in den len en 2en Exloërmond. Uit Amsterdam meldt men: Door twee agenten van politie is op de Oosterdokkade een bespannen slee- i stelling tot hoofd de dienstjaren, als onderwijzer van bijstand doorgebracht, zullen meetellen voor de berekening van het salaris.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2