sedert werd er niets meer van gehoord. In Japan staken de mijnwerkers ten s- tale van tweeduizend, nl. aan de ko lenmijn Horonai in Hokkaido. Zij sta ken kantoren en gebouwen in brand. Bij een botsing met de politie werden verscheiden stakers gewond. In het Apollo, een nieuw variété theater aan de rue de Clichy te Parijs traden twee koordanseressen op, wier koord gespannen was boven een leeu- wenkooi, waarvan men het dak had afgenomen. In de kooi waren twee leeu wen. Tijdens een voorstelling brak het koord en de beide vrouwen vielen in de kopi. Een harer kon nog tijdig de deur bereiken en kwam ongedeerd bui len, de andere werd door de leeuwen aaugegrepen en bekwam wondei' over het geheele lichaam. Het toegeschoten personeel wist haar evenwel te ontzet ten, doch zij werd van het theater ter stond naar het hospitaal vervoerd. Volgens een telegram uit Algiers heeft sterke vorst groote schade aan de wijn bergen toegebracht. Uit Tandzjer wordt gemeld, dat Rai- soeli weer in zijn oude verblijfplaats Tnzeroet is verschenen, hij liet daar 11 ■ij] zeis beladen met hem toebehoo- le zaken en nam zijn moeder en eerste vrouw mede. Vervolgens ver trok bij weer naar de bergen. Hij dreigde de Beni Arroes te zullen straffen voor hun houding jegens hem. Donderdagavond is te Kanton (China) een kruitmagazijn in de lucht gevlo gen. Reeds zijn 25 lijken teruggevon den er zijn honderd gekwetsten. Vijftien gebouwen zijn totaal ver nield, meer dan honderd andere zwaar beschadigd. De historische pagode van vijf verdiepingen is slechts weinig be schadigd. De stadsmuur is over een lengte van 100 vt. vernield. Het lijk van den bevelvoerenden of ficier in het kruitmagazijn is gevonden, met de pijp die hij gerookt, had, nog in de hand geklemd. Vele lichamen zonder hoofd en ledematen zijn aange troffen. unk^iuiiiiiiK;. De burgemeester der Gemeente Heusden brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag den 4 Juni aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van vier leden van de Provinciale Staten van Noord-Bra bant, in het kiesdistrict waartoe deze ge meente behoort; dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie bij den Burgemeester der Ge meente Heusden (hoofdplaats van het Kies district) kunnen worden ingeleverd Opgaven van Candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 8 der Provinciale wet. Deze opgaven móeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den omdidaat en onderteekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelne ming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschie den persoonlijk door één of meer personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenver meld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 21 Mei 1907 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in her innering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in ar tikel 51 inlevert, wetende dat zij is voor zien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering ge schiedt, terwijl zonder die handteekenin gen geen voldoend aantal voor een wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maan den of eene geldboete van ten hoogste hon derd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deel neming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Heusden, 3 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. I*lna(8el(ik Nieuws. HEUSDEN, 4 Mei. In de j.l. Woensdagavond gehouden ver gadering van Regenten der Godshuizen, is op een door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente gedaan verzoek, een jaarlij ksche subsidie van f200 toegekend voor het Zie kenhuis van die gemeente, aan de Haven alhier. Donderdag 1.1. werd tegen v. T. uit Wijk, die met de laatste kermis alhier een rijwiel ontvreemde, 10 weken gevangenis straf geëischt. Gedurende de maand April is alhier 30,7 mM. regen gevallen. Aantal neerslagdagen bedraagt 14. Dinsdag 1.1. was de vrouw van den keetbaas Diepstorten bezig met goed te Bpoelen in de Maas en had, bij het terug. keeren naar de woonschuit (ark) het on geluk om uit te glijden en met de mand te water te geraken. Gelukkig werd het ongeval door polder werkers 'opgemerkt, die haar spoedig wist te grijpen; zoodat ze er met den schrik en een nat pak af kwam. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand April ingelegd f11723.534 en terugbetaald f 14366.83. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4204. Door de Rijks-seruminrichting is te Veen onder een koppel van acht varkens de pest en de besmettelijke borstziekte ge constateerd. Vier van de acht varkens zijn reeds gestorven. De nog in leven zijnde worden behandeld met serum. WERKENDAM. Zooals we uit achter staande advertentie kunnen zien, heeft onze dorpsgenoot, de Heer Mr. D. Pieck, zich als advocaat gevestigd te Gorinchem. Deze week kwam bij B. A. van den Heuvel alhier aanvliegen eene postduif, die onder de vleugels groen was geverfd en aan een der pooten een ringetje droeg, geteekend M. 886. Woensdag 11. werd de smid Fr. Kra mer Fr.z., bij 't beslaan van het paard van A. Brienen, door dat dier omver geworpen, bekwam daardoor eene wond boven de oogen en kneusde zich een der vingers. Heelkundige hulp werd ingeroepen. Gistermiddag ging een paard van J. F., dat voor een wagen stond, er van door op den Sasdijk, liep dien voor een gedeelte af, ging er weer op en holde voort naar de brug over de nieuwe haven, die juist open stond, schoof met de voorpooten in de daardoor ontstane opening en viel toen neer tot geluk van den schipper, die daar juist met zijn schuit doorschutte. Nadat de wagen was losgemaakt, werd het paard weer opgeholpen en liep alles nog vrij goed af. Alleen een der meerijdenden had zich bezeerd, terwijl de anderen on gedeerd waren gebleven. NEDERHEMERT. Door het Bestuur van den Buitenpolder „Eiland Neder- hemert" is Woensdag jl. aanbesteed, het maken van een inlaatduiker in de Polder kade. Ingeschreven werd door: G. van Lobik te Nieuwaal f507. G. Haspels te Genderen -483. A. Boeren te Heusden -458. A. Dankers te Heusden - 340. BABILONIENBROEK. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen de heer Her- manides, cand. tot den H. D. te 'sGravenhage. LAND VAN ALTENA. Het koude en gure weder oefent een zeer nadeeligen invloed uit op de landerijen. Het bieten zaaien, dat in het eerst flink opschoot, vordert heel langzaam. Het vee lijdt veel; op sommige plaatsen heeft men de paarden weer op stal gezet. WIJK. De Heer M. Mans slaagde deze week te 's Bosch voor vrije- en ordeoefeningen. Voor twee vacatures aan de O. L. scholen in deze gemeente hebben zich drie sollicitanten aangemeld. De 70 jarige J. V. alhier had het ongeluk van de hooitas te vallen. Zijn schouder en arm waren zoodanig bezeerd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. DUSSEN. Donderdag is alhier een koe, weidende in de nabijheid van den Nieuwen Maasmond, door den bliksem getroffen en gedood. Ook werden hier in de streek enkele boomen getroffen. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand April 1907 ingelegd f 5319.93 en terugbetaald f 4039.04. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2001. AALBURG. Door ds. L. G. Bolkesteijn alhier is een beroep ontvangen voor de gemeente Kortgene (Zeeland). SLEEUWIJK. Aan het hulppostkan toor alhier werd in de loop der maand April in de Rijks-postspaarbank ingelegd f 92.50, verdeeld over 26 inlagen. Terug betaald werd f 200. VEEN. Thans zijn voor de arbeiders alhier weinig werkzaamheden te verrichten, waardoor nu deze week een 25-tal naar de Haarlemmermeer vertrokken die daar goed van pas kunnen komen. ANDEL. Het tractement van den brie vengaarder G. Vos alhier, is ingaande 1 Maart j.l. verhoogd met f50. Itimieulaiid. Men meldt uit den Haag: Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram is de weerspannig geworden kampong Wakpapap op het eiland Babber (residentie Amboina) ge nomen. De vijand bad 13 dooden, ter wijl onzerzijds onbeduidend werd ge wond een Europeesch militair beneden den rang van officier. Het verzet is gebroken. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bij eengeroepen tegen Vrijdag 10 dezer, 's namiddags twee uur. Naar de N. R. Ct. verneemt, maakt het bij den minister van oorlog een punt van ernstige overweging uit om de kwestie van bet blijvend gedeelte op te lossep door de 8-maanders in twee gedeelten op te roepen. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt in de Stct. ter kennis van belanghebbenden, dat door de Trans- vaalscbe regeering in bare Staatscourant herhaaldelijk waarschuwingen worden geplaatst tegen het op goed geluk gaan naar Angola in de hoop werk te krijgen bij den Benguella-spoorweg, aangezien de vraag naar blanke arbeiders herhaal delijk blijft beneden het aanbod en het land ongezond en het levensonderhoud duur is. Naar men aan de N. R. Ct. meldt, vertrokken gedurende de maaud April 45 patiënten uit het Sanatorium Oranje Nassau-oord, terwijl er slechts 7 bijkwa men. Op 1 Mei was het getal verpleegden 18, terwijl er plaats is voor 100. In den geneeskundigen dienst wordt voorzien door den nieuw benoemden (tijdelijken) geneesheer, bijgestaan door twee pleeg zusters. De Vox Medico rum schrijft: De crisis op Oranje-Nassau's-Oord zal zeker haar goede zijde hebben. De ge neesheer-directeur moet worden chef der inrichting, een ieder staat onder hem. De adjunct-directrice zal zijn een gedi plomeerde verpleegster. Zou men er nu niet tegelijk kunnen toe overgaan de geheele inrichting te reorganiseeren, en het sanatorium weer te doen beantwoorden aan hare oorspron kelijke bestemming, namelijk te zijn een volkssanatorium Men meldt uit den Haag: Het is aan de plaatselijke commissie voor de Ongevallenwet 1901 gebleken, dat onder de door een ongeval getrof fen personen, aan wie een vaste rente door de Rijksverzekeringsbank wordt uitgekeerd, verschillende jonge meisjes van 14 en 15 jaar zijn. Deze meisjes deelden medp, dat, weinige dagen na hare plaatsing, zij zonder eenig toe zicht van oudere vrouwelijke bedienden in de fabriek werkzaam waren, en zij niet de noodige voorzichtigheid steeds in acht konden nemen, om buiten de onmiddellijke nabijheid cier werktuigen te blijven. De plaatselijke commissie heeft thans den inspecteur van den arbeid erop gewezen, hoe tal van jonge meisjes al hier voor haar leven ongelukkig wor den, tengevolge van liet weinig toe zicht, dat wordt geoefend, en hem dringend verzocht, dat nauwkeuriger en strenger toezicht worde voorgeschre- „ven in al de met stoom, hier ter stede, werkende inrichtingen, alwaar jonge meisjes van 14 en 15 jaar een plaatsing vinden. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal da koning van Spanje vermoedelijk dezen zomer een bezoek aan onze Ko ningin brengen. De Koning, al of niet vergezeld van Zijne Gemalin, zal dan op het Koninklijk paleis op den Dam te Amsterdam door H. M. ontvangen worden. Het bezoek kan, als het doorgaat, omstreeks Juli verwacht worden. Men meldt uit Oud-Vossemeer Uit ervaring blijkt thans, dat de pereboomen veel beter bestand zijn ge weest tegen de inwerking van het zee water dan de appelboomen en dat de jongere boomen meer weerstandsver mogen hadden dan de oudere. De ap pelboomen zijn zonder uitzondering als het ware dood, terwijl tal van pere boomen nog in rijken bloei staan en zelfs veel vrucht beloven. Uit Finsterwolde meldt men Alle veldarbeiders, ook de vaste, on geveer 400 man en vele vrouwen staken. Politie en marechaussees surveilleeren, doch overal is hel rustig. Uit Beerta: De staking der veldarbeiders en der vrouwen is hier uitgebroken. Alleen bij de landbouwers, die de gevraagde loons- verhooging toestonden, wordt gewerkt. Het aantal stakers bedraagt ongeveer 350. De mannen vragen 25, de vrouwen 20 cent loonsverhooging per dag. Gisteren is te Leeuwarden door de politie gearresteerd en naar het huis van bewaring ovei gebracht een Duit- scher, leeraar aan de Berlitzschool aldaar een zekere M., zich noemende Freiherr von M., die zich in zijn land moet heb ben schuldig gemaakt aan ettelijke mis drijven, die onder het bereik der Duit- sche strafwet vallen. Waarschijnlijk zal uitlevering volgen. Te Capelle is volgens de N.Brab. eer- gistermiddag gedurende een kort maar hevig onweer, dat vergezeld ging van zware hagelbuien, de bliksem ingeslagen in een huisje, dat aanstonds in brand stond en geheel afbrandde. Ook werden op verschillende plaatsen koeien door het hemelvuur gedood. Eergisteren middag had het driejarig dochtertje van den spekslager A. G. te Sprang het ongeluk in een ketel kokend vet te vallen. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Blijkens een staat van de schade, door den stormvloed van 12 Maart 1906 aan de polders of waterschappen in Zeeland veroorzaakt, hebben, naar men aan de Midd. Ct. meldt, de kosten van herstel en tengevolge van dien stormvloed uit gevoerde voorzieningen, behoudens die werken waarvan de kosten nog niet konden worden opgegeven, een totaal van f2,244,657.23 gevorderd. De onderhandelingen tusschen deeige- naars en reeders van Rijnsleepbooten en den Bond van Machinisten en stokers in Nederland (afdeelingen Rotterdam en Dordrecht) over het invoeren van Zon- dagrust en verkorting van arbeidstijd waren afgebroken. Door de afdeelingen van genoemden bond werd daarop, zoo wordt aan de D. C. gemeld, nog een poging gedaan tot hel herstellen der connecties en de reeders en eigenaren uitgenoodigd Vrijdagmiddag te 3 uur in hotel Coomans te Rotterdam met haar te confereeren. Daar echter slechts 5 reeders of eige naren tegenwoordig waren, kon de be spreking niet door gaan. Door de predikanten J. L. Pierson, te Hengeloo en P. Blaauw, te Wehl, is, naar aanleiding van het besluit van de synode van het vorig jaar, dat het lidmaatschap van een der Kamers der Staten-Generaal, en van de Provinciale Staten onvereenigbaar is met het ambt van predikant in de Ned. Herv. Kerk, het volgende voorstel aan de Classicale Vergaderingen gezonden: Art. 3 van het Synodaal Reglement voor de Kerkeraden worde aldus ge lezen De vereischten der predikanten zijn aangewezen in het Reglement op de Vacaturen. De Kerkeraad in eene gemeente heeft het recht, zijn predikant of predikan ten te vergunnen het lidmaatschap van een der Kamers der Staten-Generaal en dat der Provinciale Staten te aan vaarden, mits hij hiervan schriftelijke mededeeling doet aan het Classicaal Bestuur, waaronder hij resorteert, en tevens daarbij aantoone, dat op vol doende wijze in het gemeentelijk werk van dien predikant of predikanten wordt voorzien. De ouderlingen en diakenen enz. Het Classicaal Bestuur is bij machte enz. De voorstellers bedoelen met dit voor stel lo. Het recht der Kerkeraden te hand haven, die zelf hebben te beslissen over den dienst hunner predikanten 2o. Te voorkomen, dat predikanten geheel naar eigen believen zouden be slissen, of zij al dan niet Predikant en Kamerlid enz. kunnen zijn; 3o. Het goede voorbeeld van den Staat te volgen, die voor zijn ambte naren een staat van Nonactiviteit in het leven roept, bij afvaardiging tot het Kamerlidmaatschap. Bij beëindi ging van hun mandaat wordt aldus voorkomen, dat goede krachten verlo ren zouden gaan; 4o. Het recht der Kerk te herkrij gen, om, bij monde van haar dienst doende leeraars, de geestelijke en stof felijke belangen van ons volk te be pleiten in onze Volksvertegenwoordi ging- Het voorstel wordt ondersteund door dr. P. J. Kromsigt te Rotterdam, ds. J. H. Ledeboer, te Breedevoort, ds. G. H. Wagenaar, te Rotterdam, ds. J. C. E. van Herwerden, te Brummen, ds. A. W. Ippins Fockens, te Hemmen, dr. Ph. J. Hoedemaker, te Amsterdam, dr. T. F. Westrik, te Zutphen, ds. J. Barbas te Geesteren, dr. J. Ch. Krom sigt, te Wageningen, ds. H. C. Hoger- zeil te Vorden, dr. W. van der Beke Callenfels, ie Warnsveld, ds. H. J. C. Pierson, te Ressen en ds. C. van der Voort van Zijp te Doesburg. Zekere D. te Groningen, en zijn vrouw die den 18en Febr. j.l. door de politie werden aangehouden wegens het uit geven van valsch geld, hebben thans een volledige bekentenis afgolegd. Uit verschillende plaatsen van ons land komen berichten betreffende de viering van het 1 Mei-feest. De grond toon dier berichten is, dat het feest met opgewektheid is gevierd. Nergens gaf het aanleiding tot ordeverstoringen. De gemeenteraad van Zaandam nam Woensdagavond, na een heel kort debat, het nieuw ingediende havenplan met algemeene stemmen aan. In herinnering wordt hierbij nog even gebracht, dat de gemeente Zaandam al- zoo een Zeehaven zal krijgen met een havenmond in den dijk van het Noord zeekanaal bewesten de nieuwe Hembrug. Deze haven zal ruimte bieden voor 8 groote zeeschepen. Zij zal bovendien geven een balkenhaven van 18 H.A. en een tweede van pl.m. 4.5 H.A. Daar naast komen allergunstigst gelegen han delsterreinen met spoorverbindingen. De oude haven blijft bovendien bestaan en krijgt, door een coupure in den spoor dijk, verbinding met de nieuwe. Naar de Tel. verneemt, is de Neder- landsche directie te Amsterdam van de „Eerste Oostenrijksche Algemeene Ver- zekerings-Maatschappij tegen ongeluk ken" overgegaan tot uitbetaling van de schade, veroorzaakt door de schip breuk van het stoomschip Berlin, zon der het wettig bewijs van overlijden der getroffenen te vorderen. Vrijdagmiddag, bij het aangaan van de Beurs, is te Rotterdam vanwege de gecombineerde besturen van de haven- arbeidersvereenigingen een kennis geving verspreidwaarin o. m. het volgende wordt bekend gemaakt: Op den 29en April hebben verschil lende firma's en personen vergaderd ten kantore der firma R. Mees Zonen te Rotterdam, onder voorzitterschap van den heer G. H. Hintzen, naar aanleiding van het feit, dat de wegers meters van het „Vriesseveem", de zoo genaamde „oude Corporatie", de Cor poratie van „Lameer" en van „Van Vollenho /en", weigeren te wegen de granen, bestemd voor een aantal im porteurs, welke zich verbonden hebben met de drijvende elevators te ontvangen, of die geweigerd hebben zich te ver binden niet van de drijvende elevators te ontvangen. De aanwezige cargadoors en stuwa doors hebben zich verbonden tot het volgende le. Om de partijen, waarvan de weging geweigerd wordt, niet dadelijk ongewogen te lossen, maar deze zoo lang mogelijk aan boord te houden. In elk geval overleg te plegen met den betrokken importeur en met de Maatschappij tot Exploitatie van Drij vende Elevators, opdat deze in de gelegenheid zullen zijn om de wegers te zenden van de corporatie „De Vol harding", of althans scheepsruimte te stellen. Indien scheepsruimte gesteld wordt, verbinden zij zich om niet anders dan in die gestelde schepen te lossen. 2e. Indien de bootwerkers, voor het oponthoud door de sub 1 bedoelde maatregelen veroorzaakt, verloren gan gen eischen, zullen de cargadoors en stuwadoors betaling van die verloren gangen weigeren. 3e. Indien de bootwerkers staken omdat hun betaling als sub 2 bedoeld, geweigerd wordt of indien zij weigeren om te werken met de wegers van de corporatie „De Volharding" of met andere werkwillige lieden, verbinden de cargadoors en stuwadoors zich om de schepen te doen ontruimen en de lossing door de onwillige bootwerkers te stoppen. Voorts hebben alle aanwezigen, elk voor zooveel hem aangaat, besloten, om goed te keuren, dat, indien vrij heden, „slikkers" en ophouders, of een van deze categorieën, mochten staken of tot boycot overgaan, de lossing en overlading van het graan zonder deze werklieden, direct van de schaal in den bak zal geschieden. Opgemerkt wordt hierbij dat met de corporatie „De Volharding" wordt be doeld de wegers en metersvereeni qng onder directie van de heeren Willem Prins Co. Vrijdagmiddag verliet de heer Prins, evenals Donderdag, het Beursgebouw aan de Blaakzijde om naar huis te wandelen, terwijl voor de Beurs een groote volksmenigte te hoop was ge- loopen, die na half drie, door de politie een handje geholpen, uiteen ging. Ook de heer J. T. Moormans, de compagnon van den graanfactor den heer W. Prins, is Vrijdag na het ver laten van de Beurs door een volks menigte lastig gevallen en bedreigd. De politie zette de Wijnbrugstraat af, waardoor de heer M. zijn kantoor be reiken kon. Sinds eenige dagen ligt teIJmuiden Hr. Ms. oorlogsschip „Noord-Brabant", in het buitenzij kanaal gemeerd (buiten de sluis). Naar van verschillende zijden wordt gemeld, wordt op orders gewacht om onverwijld naar Rotterdam te stoo- men, bij aldien de elevator-kwestie daar een dreigend aanzien verkrijgt. Te Hekendorp nabij Oudewater heeft zich bij een 11-jarigen jongen een ge val van hersenvliesontsteking met doo- delijken afloop voorgedaan. Dezer dagen overleed in Den Helder, op 67-jarigen leeftijd, de heer Coen- raad Bot, eenvoudig visscherman, maar die bij zijn plaatsgenooten in aanzien stond door zijn groote bereidwilligheid, om in tijd van nood met de reddings boot ir> zee te gaan. In zijn leven heeft hij niet minder dan ongeveer 180 menschen van in nood verkeerende schepen gered. Woensdagmiddag is, naar de Midd. Ct. meldt, aangevangen met grondbo- Verkiezing foor de Provinciale Staten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2