stakers hadden overgenomen, werden door deze laat9ten aangevallen. Toen schoten de arbeidswilligen op de stakers, van wie één gedood en 7 ernstig ge kwetst werden. Slechts met groote moei te kon de politie de orde herstellen. In een telegram uit San Francisco aan de Parijschen Temps heet het, „dat de toestand ernstig is" Uit Montevideo werd gisteren ge meld, dat Dinsdagmiddag het landver huizersschip Poitou, tengevolge van een windhoos, ten zuiden van Kaap Santa Maria gestrand is. De Londensche Globe verneemt uit Montevideo, waar geredden zijn aan gekomen, hierover het volgende Volgens ambtelijke bekendmaking zijn 22 personen bij de schipbreuk om gekomen maar misschien is het getal dooden nog grooter. De gezagvoerder is zoo ziek, dat hij nog niet is in staat geweest, verslag uit te brengen over de oorzaken van de ramp. Alle berich ten komen hierin overeen, dat de be manning zich tijdens de ramp uitste kend heeft gedragen. De schepelingen werden op een zware proef gesteld, daar zij bijna onder den voet werden geloopen door de verschrikte passagiers. Deze laatsten moesten een voor een naar de booten worden gebracht, om een noodlottig gedrang te voorkomen. De lichamen van enkelen der om gekomen passé giers vertoonen kogel- wonden; vermoedelijk zijn de onge- lukkigen in de eerste paniek neerge schoten door de schepelingen, die tot iederen prijs de orde moesten hand haven. Te Castro Giovanni (op Sicilië) heeft Donderdag een bloedig treffen plaats gevonden tusschen roovers en karibi- niers. De laatsten, die in de minderheid waren, werden genoodzaakt, zich ver dekt op te stellen in een boerenwoning. Daar werden zij formeel belegerd. Toen eindelijk versterkingen kwamen opda gen, trokken de roovers af, een der hun nen dood achterlatend. Het Etna-observatorium meldt: De Etna blijft werken. Een opening in den middei sten krater spuwt wit gloeiende steenen uit. Voortdurend hoort men onderaardsch gerommel. De bekende vulkanoloog professor Rieco publiceert in Italiaansche bladen een artikel, waarin hij mededeelt, dat de werking der Etna waarschijnlijk een zeer ernstigen vorm zal aannemen, daar alles precies overeenkomt met de din gen, die de vreeselijke uitbarsting in 1892 voorafgingen. De bevolking van Catania verkeert in grooten angst. Van andere zijde echter spreekt men prof. Ricco's voorspellingen beslist tegen, vooral ook omdat de uitbarsting in 1892 door hevige aardbevingen voorafgegaan werd, terwijl de seismograaf tot dusver onbeweeglijk bleef. De Maghzen van Marokko heeft ge antwoord op de laatste nota van Frankrijk in verband met den moord op Mauchamp. De Maghzen drukte de bereidwillig heid uit, voldoening te verschaffen, doch nog steeds op een niet geheel bevredigende manier. Aangenomen werden de Fransche eischen, betreffende de afzetting van den gouverneur van Marakesj, het on derzoek door de consuls naar de schul digen aan den moord op Mauchamp, het beginsel der bestraffing dier schul digen en de schadeloosstelling van de verwanten van het slachtoffer. De Fransche gezant Regnault ant woordde daarop, dat Frankrijk alleen dan de verdere onderhandelingen kan beginnen, als ook de belofte was ge daan, dat alle schuldigen aan vroegere moorden en roofaan vallen waren gestraft en de politie in de harens en aan de grenzen behoorlijk was georganiseerd. Inmiddels zijn de berichten uit Ma rokko verre van gunstig. De stam der Rhamna's, uit de buurt van Marakesj, dreigt de stad te bestormen, als Moelai- Uafid, de afgezette gouverneur, niet zorgt, dat alle Europeanen binnen 14 dagen verdreven zijn. Volgens andere berichten zouden de Rhamna's eischen. dat den Europeanen verboden wordt, inlandsche kleeren te dragen en paard te rijden en verlangen, dat op staanden voet alle van deelneming aan den moord op dr. Mauchamp verdachte gevangenen worden losgelaten. Moelai Hafid moet, om het leven der Europeanen te behoeden, de wachtpost bij de gevangenis hebben bevolen, slecht de wacht te houden, zoodat de verdach ten stilletjes konden ontvluchten. Wat precies waar is van deze berich ten is moeilijk na te gaan. Mojlai Hafid -- hebben wij al meer gezegd heeft er alle belang bij door onrustwekkende berichten zich zelf onmisbaar te laten schijnen. Geruststellend is, wat de Eugelsche minister van buitenlandsche zaken, sir E. Grey, in het parlement heeft gezegd over Marokko. Onze gezant te Tandzjer, zeide de minister, meldt, dat de bericn- ten over de onlusten in het zuiden van Marokko overdreven zijn. Een onge woon gevaar voor Engelsche onderda. nen bestaat er op 't oogenblik niet. Heelemaal ordelijk is het in Marokko nooit. De Engelsche correspondenten in En- gelsch-Indië seinen uiteenlo >pend over de politiemaatregelendie tegen de woelwaters zijn genomen. Terwijl som migen die maatregelen onvoldoende achten, daar b.v. maar twee onrust stokers uit Lahore zijn gezet, achten anderen ze noodeloos streng, daar, vol gens hen, die uitzetting zonder vorm van proces een averechtschen indruk zal maken. Zoodoende zal de algemeene onrust in Engelsch-Indië toenemen. De Europeanen in Engelsch-Indië zijn ge dachtig aan het feit, dat het thans juist 50 jaar geleden is dat de opstand der Sepois uitbrak. Zij zijn algemeen on gerust over den staat van zaken in Calcutta en den omtrek. De correspondenten van de Standard en de Tribune melden, dat de staat van zaken in oostelijk Bengalen ver ergerd is. Benden roovers, zoowel Mo hammedanen als Hindoes, loopen plun derend het land van Mimensing af en verbranden de dorpen. Een bende, wier sterkte op 2000 man wordt geraamd, heeft Dewanganj en de omliggende dorpen verwoest en geplunderd. De troepen en de politie hebben veertig plunderaars in Dewangahj gevangen genomen en twintig te Jamalpur. De Daily Mail verneemt uit Simla: De onlusten strekken zich uit tot Cawn- pore, waar de Hindoes rondtrekken met opruiende afbeeldingen van een Hin- doesche godheid, die onlangs bij het oproer in Jamalpur door de Moham medanen vernield is. In tergende plakkaten herinneren de betoogers de Hindoes eraan, dat zij de Mohammedanen, die de Hindoesche goden verminken, gemakkelijk kunnén wegmaaien. Bij een huiszoeking te Petersburg werden bommen, dynamiet en revolu tionaire geschriften gevonden. De be woner, diens minnares en nog een ander werden gearresteerd. Ze blijken te be- hooren tot een bende, die deelnam aan verscheidene overvallen. Ze hielden er vijf woningen op na, die nu alle door zocht worden. Volgens een telegram uit Jekaterino- dar heeft de bevolking van het Kozak- kendorp Kaukaskaia, dat in den laat sten tijd veel van rooverijen te lijden had gehad, 21 menschen, die zij daar van verdachten, doodgeslagen en acht huizen in brand gestoken. Er zijn troe pen heen om de orde te herstellen. De koningin van Spanje is Vrijdag van eea zoon bevallen. Het verbond der bouwbedrijven van Berlijn en voorsteden besloot met.alge- meene stemmen alle metselaars, timmer lieden en hulparbeiders in het bouwbe drijf, tezamen ongeveer 100,000 man, den Zaterdag voor Pinksteren uit te sluiten. Te Kief hielden roovers een kassier aan, dienden hem bedwelmenden mid delen toe en ontlastten den man van 12,000 roebel. Te Kofno drongen tien gewapenden de woning van een koopman binnen e< i stalen daar 50,000 roebel aan papieren. Acht verdachten zijn door de politie ge vat. Plaatneliik. Nieuwi. HEUSDEN, 11 Mei. Het hooge water vertoont zich sinds en kele dagen ook voor deze gemeente. De be waarplaatsen der stoombooten staan reeds in het water en op één na zijn alle steigers en de voorzijde van de aanlegkade onder water gezet. Ook aan de overzijde moet tot dicht bij het Veerhuis geroeid worden. Met den stroom kwam afdrijven een ca daver van een koebeest, dat vermoedelijk als offer van het hooge water te beschou wen is. De Christelijke zangvereeniging „Hal lelujah" te Besooien, directeur de heer F. A. Kolen gaf op Hemelvaartsdag in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente eene zeer welgeslaagde uitvoering. Het keurig programma bevatte niet min der dan een 15-tal nummers, waarvan er vier op het orgel werden uitgevoerd door den organist den heer W. van Heusden, alhier. Reeds het eerste nummer, Psalm 47 3, zoo toepasselijk op dozen dag, maakte een goeden indruk. No. 2 „O Herder Israëls" werd mooi gezongen, vooral de basstem men werkten krachtig mede. Mej. Van der Hammen zong de sopraan-solo in No. 4 „Een schip in nood" zeer lief, maar No. 5 „Een geuzenvendel op den thuismarsch" greep ieder aan, telkens hoorde men een variatie van het Wilhelmus. Thans volgde „Kerkklokstonen", alt-solo met bromstem men, waarin de stem van Mej. Michielste Waalwijk heel aardig domineerde. Ook No. 8 „Boven de starren" met tenor-solo, alt solo en duet viel zeer in den smaak. Door de afdeeling „Heusden en Om streken" van de vereeniging „Volksonder wijs" is een adres aan den minister van Binnenlandsche Zaken verzonden, inhou dende het verzoek tot instandhouding, ver betering en uitbreiding der Rijks-Normaal lessen te Heusden. Aan belanghebbenden en belangstellenden zal eerstdaags de ge legenheid gegeven worden hunne instem ming met dit verzoek te betuigen. WERKENDAM. In de gisteravond al hier gehouden Raadsvergadering werd met algemeene stemmen besloten den heer Van Oord ontheffing te verleeDen van het be paalde bij de eerste alinea van artikel 8 der bouwverordening, niet te voldoen aan het verzoek van B. van Laren c.s. tot aan sluiting aan de waterleiding, omdat ze geen 10 pCt. van den kostenden aanlegprijs per jaar betalen, welk bedrag door de betrok ken verordening vereischt wordt; over te gaan tot het plaatsen van een urinoir op 't Slik tusschen de huizen van A. Versluis en de weduwe S. van der Wiel en de voor gestelde af- en overschrijvingen op de be grooting over 1906 goed te keuren, waarna den leden ter lezing werden aangeboden het verslag der gemeente en dat der volks huisvesting. Op verzoek van den heer v. Everdingen werd zijn adres tot 't huren van 't aschhok voorloopig van de agenda afgevoerd en een schrijven der gezondheids commissie behandeld. Besloten werd B. en W. op te dragen te zien in hoever de ver- eischte verbeteringen op hun verzoek reeds had plaats gehad en hen, die nog geen ge volg hadden gegeven aan de uitnoodiging, eene aanschrijving te zenden om binnen een bepaalden tijd alsnog aan het verzoek te voldoen. B. en W. werden verder gemachtigd de benoodigde gelden voor den schoolbouw in den Biesbosch te leenen, een tweede regen put aldaar te maken, een flinke filtreer voor die school aan te schaffen en de ban ken te laten verven. Ten slotte werden eenige veranderingen gebracht in eene voorgestelde concessie-aan vrage tot exploitatie eener gasfabriek, aan gedrongen op spoedige afdoening dezer af faire en de heeren v. Everdingen en Van Oord benoemd ten einde B. en W. met den Architect in deze hun bijstand te schen ken. Ten slotte verzocht de heer C. J. Visser te mogen weten hoe het stond met de markt, waarop hij ten antwoord ontving, dat den voorz. der landbouwvereen. was verzocht dag en uur te bepalen voor een bijeenkomst, doch dat daarvan tot heden nog niets gekomen was. Bij de a. s. periodieke verkiezing van Raadsleden zal de heer B. L. Buur man zich niet meer beschikbaar stellen wegens hoogen leeftijd. WIJK. De rietdekker B. T. alhier, welke met een met riet beladen wagen door het dorp reedwerd uit baldadigheid door zekere L. B. bij de beenen van den wagen getrokken, waarbij hij zich zoodanig be zeerde, dat geneeskundige hulp noodzakelijk geacht werd. Een duur grapje dus. Naar het schijnt zoeken „de posten" elkander nog al eens op; zoo ook hier. Gisteren kwam bij den „postbode" K. v. d.V. eene „postduif" aanvliegen, met een ringetje aan den linkerpoot, waarop staat: D. V. no. 183. Het schijnt dus wel of ze tot dezelfde familie behooren. Het fanfarecorps „Oefening en Uit spanning" gaf Donderdagmiddag 1.1. voor een volle zaal weder een uitvoering, die goed geslaagd mag heeten. Lieten sommige voordrachten iets te wenschen over, andere daarentegen slaagden des te beter en wat hoofdzaak is, de muziek was goed. In de eerste plaats komt hiervoor een woord van lof toe aan den directeur, den heer Tj. Jonker te Veen, in de tweede plaats aan de leden, die bewijzen wat met goeden wil en goede leiding kan tot stand gebracht worden. SLEEUWIJK. A.s. Zondag hoopt in de Ger. Kerk op te treden Ds. Enserink van Randwijk. Voor het beroep naar de Geref. ge meente alhier is bedankt door Ds. Los van Nieuweroord. DUSSEN. In de Gerf. Kerk wordt a.s. Zondag, doordien Ds. Aalders afwezig is, leeskerk gehouden. VEEN. In de plaats van den heer W. van Heusden te Heusden, is tot directeur van het fanfarecorps „Wilhelmina" alhier benoemd de heer J. van Wijk te Heusden. Het zoontje van den arbeider v. P., had al spelende de onvoorzichtigheid tegen het raam der tabaksfabriek te vallen met het gevolg dat de ruiten braken en de knaap hierdoor zoodanig aan zijne hand verwond werd, dat er hulp van den dokter noodig was. GENDEREN. Bij den landbouwer A. Branderhorst alhier is tevergeefs geboden voor een Yos-hengstveulen, oud 16 dagen, de roiale som van f225. Jaar 1907. De bevolking der provincie bedraagt 553.845 inwoners. Het aantal hoogst aangeslagenen bedraagt 369 en het laagste gezamenlijke bedrag van aanslagen dat tot de plaatsing op de lijst heeft ge leid, is f491.75. De navolgende personen behooren tot de streek in het hoofd van ons blad vermeld. E. A. v. d. Aa, te Vlijmen, geboren te Hedikhuizen 28 Sept. 1854. H. Albers, te Werkendam, geboren te Farmsen, 25 Juli 1852. M. M. v. Baasbank, te Dewerken c. a., geb. te Werkendam 4 Juni 1834. G. Branderhorst Jzn. te Heesbeen c.a., geb. te Heesbeen c.a. 26 Oct. 1826. H. Donker Wzn., te Almkerk, geb. te Almkerk 27 Maart 1863. D. den Dekker, te Andel c.a., geb. te Almkerk 22 Febr. 1854. G. v. Everdingen, te Heusden, geb. te Deilden 30 April 1851. Mr. G. J. H. Heere, te Raamsdonk, geb. te Raamsdonk 17 Februari 1843. P. L. Honcoop, te Heusden, geb. te He dikhuizen 20 Dec. 1839. J. Kerckhoven, te Werkendam, geb. te Harlingen 14 Sept. 1848. S. D. Lankhuijzen, te Raamsdonk, geb. te Raamsdonk 13 Dec. 1857. M. A. van Loon te Waalwijk, geb. te Waalwijk 23 April 1865. C. M. Malingré, te Heusden, geb. te Heus den 6 Sept. 1817. B. A. Middelkoop, te Capelle, geb. te Capelle 12 Oct. 1845. M. L. Mommersteeg, te Vlijmen, geb. te Vlijmen, 15 Aug. 1839. A. Naaijen, te Andel c. a., geb. te Andel c. a. 12 Nov. 1849. J. Quirijns te Capelle, geb. te Sprang 12 Jan. 1827. W. Quirijns, te Capelle, geb. te Capelle 23 April 1834. C. de Roon Nzn., te Cappelle, geb. te Capelle 20 Dec. 1850. M. J. de Roon, te Wijk c.a., geb. te Capelle, 14 Maart 1876. W. de Roon, te Waspik, geb. te Waspik 7 Aug. 1853. G. H. Simonis, te Raamsdonk, geb. te Raamsdonk 21 Aug. 1844. A. Z. Snoek, te Almkerk, geb. te Alm kerk 17 Febr. 1874. B. Snoek, te Almkerk, geb. te Almkerk 23 Jan. 1838. P. Th. Stornebrink, te Baardwijk, geb. te Leeuwarderadeel 19 April 1853. J. B. Timmermans Wzn., te Waalwijk, geb. te Waalwijk 22 Maart 1840. J. J. Timmermans Wzn., te Waalwijk, geb. te Waalwijk 25 Maart 1834. S. Verhagen, te Heusden, geb. te Heus den 24 Sept. 1848. H. A. J. Verhoeven, te Heusden, geb. te Heusden 30 Juli 1847. L. G. C. Verhoeven, te Heusden, geb. te Heusden 22 Sept. 1851. G. Vermeulen Wzn., te Capelle, geb. te Capelle 30 Aug. 1844. C. B. Vos Tzn., te Wijk c. a., geb. te Wijk c. a. 13 Sept. 1866. H. J. M. Witlox, te Waalwijk, geb. te Waalwijk 14 Dec. 1861. P. H. C. Wijten, te Waalwijk, geb. te Waalwijk 30 Sep. 1839. Kinnen land. Blijkens uit een uit Ned.-Indië ont vangen telegram viel op den Oden dezer een vijandelijke bende het koelie-bivak aan den Tramweg van Ara-Koendoe (Atjeh en Onderhoorigheden) aan. Ge sneuveld zijn twee inlandsche militairen beneden den rang van officier en een Chinees. Gewond: zwaar een Europeesch en een inlandsch, licht drie inlandsche militairen, allen beneden den rang van officier. De vijand liet twee dooden liggen en maakte 10 model- en 2 par ticuliere geweren buit. Uit Soerabaja wordt aan het Bat. Nbld. gemeld In de Chineescbe wijk Kapassarie is door twee inlandsche hoofden een over val gedaan in een inlandsche woning, waar valsche munters bezig waren. Vijf Chineezen, oorspronkelijk afkom stig van Tjepoe, Blora, Bodjonegoro en Toeloengagoeng, zijn gevat, terwijl zij bezig waren met het maken van halve guldens. Vele instrumenten, voor het bedrijf noodig, werden in beslag genomen, ook valsche munten, bedriegelijk nagemaakt. Vermoed wordt dat de hoofdman de zer valsche muntersbende nog te Bod jonegoro of Tjepoe zit. Vrijdag werd uit Rotterdam gemeld Terwijl een van de elevators thans bezig is met de lossing \an het stoom schip Clara, lost de andere in de Maas haven liggende lichters, die destijds met ongewogen graan volgestort zijn. De Gorinchf msche ploeg werkvolk en de wegers van De Volharding zijn op verschillende plaatsen werkzaam. Naar men aan de „N. R. Ct." van geheel bevoegde zijde mededeelt, is de beteekenis van de houding in de nu te Rotterdam hangende wegerskwestie, aangenomen door de negen Rotterdam- sche graanimportfirma's, voor wie de beëedigde meters-wegers weigeren te werken, de volgende: De firma's hebben gemeend, dat de grootst mogelijk# vrijheid van bedrijf moet worden gehandhaafd, en dat, zoo wel aan de Elevator-Maatschappij als aan de meters-wegers het recht toekomt, hun bedrijf in de haven van Rotterdam uit te oefenen. Wel verre dus van zich te verbinden uitsluitend met de elevators, of, zooals van hen verlangd werd, uitsluitend door de meters-wegers te laton wegen, hebben die negen firma's zich enkel verplicht, om, wanneer de kapitein eener boot met door hen aangevoerde partijen graan, deze per elevator wil doen lossen, zich daartegen niet te verzelten, doch zulke partijen te ont vangen. Bovendien hebben zij zich ver zekerd, voor 't geval dat de meters wegers mochten weigeren voor hen te werken, zooals nu het geval is, dat het door hen aangevoerde graan met behulp der Elevator-Maatschappij toch wordt gelost en gewogen. Donderdag werd uit Eindhoven ge meld: 't Kan als zeker worden beschouwd dat de staking bij de heeren Aalfs en De Jong, sigarenfabrikanten alhier, een algemeene uitsluiting zal ten gevolge hebben. De aangesloten sigarenfabrikanten, 38 in getal, (slechts enkele fabrikanten staan nog buiten de vereeniging der patroons) hebben een manifest gepubliceerd.. Hebben de werkliedenverenigingen die achter de stakers staan, Vrijdag middag om 12 uur niet schriftelijk me degedeeld, dat het werk op de bekende voorwaarden zal worden hervat, dan worden Zaterdag alle fabrieken gesloten. Dan zullen buiten hen, die thuis wer ken, in staking komen 2730 arbeiders, waarvan er ruim 1150 zijn aangesloten bij den R. K. Volksbond, 132 bij den Internationalen Bond, één bij de St. Jozefsvereeniging en één bij de Fede ratie. Van 74 werklieden is niet bekend of zij op de een of andere wijze zijn aangesloten. De algemeene opinie is, dat de werk lieden niet zullen toegeven. En de pa troons nog minder. Wij gaan dus een grooten strijd te gemoet. Aan deze werklieden werd per week een groote f 15.000 uitbetaald. Aange nomen, dat het z/s gedeelte daarvan wordt vergoed, dan zal er heel wat zijn bij te dragen. De reden van het conflict? Een merk (handwerk) dat vroeger zestig ct. loonde, wordt thans verwerkt met 5 vormen, tegen betaling van 45 cent. Doch, naar wij uit goede bronnen hooren verluiden, kan nu meer worden verdiend dan vroeger. Vrijdagavond werd van daar bericht: De patroonsbond der aangesloten si garenfabrieken heeft hedenmiddag van half drie tot half zeven vergaderd, en besloten morgenavond alle fabrieken te sluiten. Sigarenmakers, poppenmakers en thuiswerkers zijn aangesloten. Aan gezien de pakkers en sorteerders, die georganiseerd zijn, zich met hun mede arbeiders solidair hebben verklaard, zul len de patroons, zoolang de voorraad dit noodig maakt, de ongeorganiseerden in dienst houden. In de vergadering werd algemeen verklaard, dat het nu eens tot een uitbarsting moest komen, aangezien cr sedert lang wrijving was, dan hier, dan daar. En de tabak is veel duurder geworden, wel 60 pet.de con currentie is zeer scherp en, met de toe nemende eischen der arbeiders, zoo meende men, is het op den duur niet vol te houden. De arbeiders houden vol dat hun looneisch rechtmatig is. Toen de landbouwer Brongers, wo nende aan de Pruis, grenzen, Maan dagmiddag van zijn werk op het land huiswaarts keerde, vond hij zijn dienst bode, welke alleen was thuisgebleven, badende in haar bloed. Eerst dacht men aan een misdaad. Het bleek ech ter dat het arme meisje bij het snijden van veevoeder zich met de machine drie vingers der linkerhand had afge sneden. Ze was toen in onmacht ge vallen, en had intusschen zooveel bloed verloren, dat ze in bedenkelijke toe stand naar het ziekenhuis moest wor den vervoerd. Men schrijft aan de Ass. Ct.: 't Is nu ongeveer 10 jaar reeds ge leden, dat te Groningen een agent van politie 4e kl., A. van Vliet is verdron ken. En thans moet er licht komen in deze nog steeds duistere zaak. 'n We duwe, mej. S., vroeger te Groningen, laatst in Duitschland, kwam Maandag te Winschoten en deed zeer gewichtige mededeelingen. Direct kwam de hoofd inspecteur van politie te Groningen over en deze leidt thans met den in specteur van Winschoten het onder zoek. Als dader moet worden genoemd een kastelein, thans nog te Groningen woonachtig. Omtrent de staking der veldarbei- ders in oostelijk Groningen schrijft men: De staking heeft een zeer kalm ver loop. De houding der stakers is voor- 1 eeldig. De politie, overal versterkt, heeft niets te doen. Op de velden schiet thans, by hit Lijat van hoogstaangeslagenen In de Rijks- directe belastingen in de prnvineie >oord-Brabant. Vastgesteld bij besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie van 18 April 1907.;

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2