van de gevraagde loonsverhooging, dit z««u onmogelijk zijn, wijl die den be trokken spoorweg-maatschappijen zou te staan komen op 7,500.000 pond ster ling 'sjaars. Op de Zondag gehouden vergaderingen der spoorweg-employés, werd dit laat ste ontkend door hun leiders, terwijl hun bekende leider, het Lagerhuis-lid Bell, in een openlucht-vergadering in 't Hyde park verklaarde, dat de spoor wegmannen bereid zouden zijn, hun eischen te matigen, indien de spoor wegdirecties instaat zouden zijn, te be wijzen, dat de gevraagde loonsverhoo ging werkelijk zoo veel zou kosten. De groote uitsluiting in het bouw bedrijf te Beilijn heeft, zegt men, tot oorzaak, dat de patroons den eisch van den achturigen werkdag niet verkiezen in te willigen, en die kwestte nu wen schen uit te vechten. De correspondent der Daily Telegraph te Boekarest seint aan zijn blad, dat daar een door Bulgaarsche anarchisten beraamd komplot tegen het leven van Koning Karol van Roemenië ontdekt is. Een van de samenzweerders, Gaidof genaamd, is in hechtenis genomen. Hij heeft bekend, dat de misdaad den 23en Mei had moeten volvoerd worden. Een menigte dynamiet is in beslag genomen. Er wordt ijverig naar de andere sa menzweerders gezocht. De „Etoile Beige" bericht het vol gende Te Pontelagoscuro bij Carara barstte een bom, enkele minuten vóórdat een trein voorbijreed, waarin de koning /au Italië zat, op zijn terugreis van Venetië, waar hij de kunsttentoonstelling bezocht had, naar Rome. Een aantal kinderen werden gewond. Men neemt aan, dat een aanslag op den koning bedoeld is. Een man werd in hechtenis genomen. Voor de explosie werd de koninklijke trein gestopt, waarschijnlijk tengevolge van tijdige informatie der politie. Na dere bijzonderheden ontbreken. Ook in verscheiden Engelsche en Iersche industrieele en handelssteden 1 «eerscht momenteel zorgwekkende span ning tusschen werkgevers en werkne mers. Te Belfast werd de stoomboot „Co- loric", op 't oogenblik, dat zij mot een aantal werklieden aan boord de haven binnenkwam, door een oproerige, met steenen gewapende menigte, aangeval len. Verscheiden personen, onder wie een paar officieren van de boot, werden daardoor ernstig gewond. Uit Liverpool wordt aan de „Evening News" gemeld, dat, volgens betrouw bare inlichtingen, aldaar een ernstige staking dreigt onder de bemanning van de booten, die op de havetis der Oost zee varen. Uit Lucknew (Eng. Indië) wordt aan de Standard gemeld, dat er in Delhi ernstige onlusten tusschen Hindoes eu Mohammadanen zijn voorgevallen; de kroon van het standbeeld keizerin Vic toria heet te zijn afgeslagen. De on lusten zijn tot Zuidelijk Voor-Indië doorgedrongen. De troepen doorkruisen de straten van Madras. De toestand is ernstig. De vrouwen der zendelingen worden openlijk beleedigd. Uit Offenbach aan de Main wordt d.d. 14 dezer gemeld: In den afgeloopen nacht is op de zandsteenen kroonlijst van de politie wacht in het stadhuis hier een bom ontploft. Zij was van een dikke ijzeren buis gemaakt. De stoffelijke schade is zeer groot, maar niemand heeft letsel gekregen. Totnutoe weet men niets van den dader. Salar ed Douleh, de oproerige broer van den Sjah van Perzië, en gouver neur van Loeristan, is met zijn schoon zoon, een Loeritansch hoofd, naar Te heran ontboden. Zij verkiezen niet te komen, en hebben bezit genomen van het regeeringstuighuis in de provincie. Zij worden nu ais opstandelingen be schouwd. Uit Cerajewo, Bosnië, wordt bericht, dat op den 12den Mei, in de buurt van Maglai, een groote heuvel, waarop zich een Turksch dorpje bevond, langzamer hand in den grond wegzonk. Het ri viertje de Krivaja heeft de plek over stroomd. De bewoners van het dorp konden zich tijdig redden. Twee wor den er nog vermist. De bekende autoriteit op het gebied der seismografie, de Amerikaansche pro fessor Ferot, heeft zich langen tijd bezig gehouden met het doen van waarne mingen op den Etna. Hij kwam tot de slotsom, datde tegenwoordige kleinere uitbarstingen en de geheele eruptieve toestand voorloopers zijn van een groote uitbarsting. Gisteren heeft het te San Roma zwa vel geregend. De straten waren met een geel zwavelslijk bedekt. Dit verschijnsel staat natuurlijk in verband met een of andere vulkanische uitbarsting; waar schijnlijk met die van den Stromboli. Uit Hamburg wordt aan de „Köln Zeiting" gemeld, dat men in toon aangevende kringen een spoedig einde van de staking te New-York tegemoet ziet. De vertraging in de afvaart der schepen is niet meer van groote betee- kenis en de opbrengst der vracht onder vindt nog slechts geringen invloed van de staking. De New York World verneemt uit San Diego (Californië) een zonderling klinkend, maar daarom nog volstrekt niet onmogelijk bericht. Het luidt als volgt „De Chineesche consul-generaal te San Francisco beschuldigt de scheeps officieren van een Britsch stooomschip ervan, een duizendtal Cl tineesche koelies uit Wladiwostok te hebben ontvoerd. Deze lieden waren bestemd voor Hong kong; maar toen zij eenmaal goed en wel aan boord waren, werd hun belet, zich weer aan wal te begeven. Het schip vertrok niet naar Hongkong, maar naar Mexico, waar de koelies zullen worden ontscneept om aan den arbeid te worden gezet bij spoorwegwerken. De consul-generaal maakt nog beken 1, dat de wreedheid der scheepsofficieren er toe leidde dat de Chineezen aan het muiten sloegen. Vijf-en-twintig hunner werden bij die gelegenheid neergescho ten, waarna de lijken overboord gegooid werden." Te New Orleans zijn berichten ont vangen uit Honduras, naar luid waar van de regeering van Guatemala zich zou schuldig maken aan onbeschrijfelijke gruwelen. Heele gezinnen, van welke de hoofden zich door hun politieke be- drijvigheid bij de regeering gehaat ge maakt hadden, zijn uitgemoord. Andere politieke tegenstanders van president Cabrera werden op de wreedaardigste wijze gemarteld, waarna de slachtoffers dan steeds werden terdood gebracht. Blij kens een te Ne w York uit de hoofd stad van Mexico ontvangen bericht, zijn te Telardeng, tengevolge van een brand in een koper-mijn 107 mijnwerkers daar in bedolven. Zeventien hunner ontkwa men. Er bestaat helaas geen hoop, dat nog anderen de ramp hebben overleefd. Reeds zijn 25 lijken teruggevonden. Den laatsten tijd komen er voortdu rend berichten over de sterke landver huizing naar Canada; vooral komen er uit de Vereenigde Staten veel. Volgens een telegram uit Montreal, zijn er daar Zaterdag en Zondag 11,000 landverhui zers aangekomen, met bestemming naar het Noordwesten. IMaatselUk nieuw». HEUSDEN, 15 Mei. Te Amsterdam is tot arts bevorderd de heer W. van Woerkom, geboren te Wijk bij Heusden. Bij het gehouden examen, schriftelijk gedeelte, voor Candidaat-Secretaris slaagde de heer P. L. Honcoop Jr., ambtenaar ter Gemeente-Secretarie alhier, die den cursus volgde van den heer H. J. van Eggelen. WERKENDAM. Voor de vacature aan de school in den Biesbosch heeft zich tot op heden slechts ééne onderwijzeres aange meld. Eergister liepen velen naar den Sas- dijk om naar een brand in den Biesbosch te kijken, maar konden spoedig wederkee- ren, daar men weldra vernam, dat het slechts bocht was, wat men niet gezegd zou heb ben, wijl de vlammen zeer hoog opsloegen en de Biezenschuur aan het kanaaltje geen beletsel was om het vuur te zien. Even voorbij de huizen van den heer E. H. Reijers aan den Sasdijk, reed Zaterdag de landbouwer L. Gr. Jr. en diens echtgenoote, doordat het paard schrikte, met paard en wagen den dijk neer. Ge lukkig kregen de menschen noch het paard eenig letsel en liep alles met den wagen ook goed af. De herijk der maten en gewichten zal alhier in de oude school plaats hebben voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters A tot K, den 18 Mei a.s. van des voorm. 912 en des nam. van 13 uurvoor de Suikerfabriek den 22 Mei a.s. van des nam. 13 uur en voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters L tot Z den 23 Mei a.s. van des voorm. 912 uur. Door het gemeentebestuur alhier, is op de verzoekschriften tot verbetering van den kiezerslijst afwijzend beschikt. DE WERKEN en SLEEUWIJK. De herijk der maten en gewichten zal voor Sleeu- wijk plaats hebben in de oude school te Werkendam den 21 Mei a.s. van des nam. 12 tot 3 uur en voor Dewerken, aldaar» den 22 Mei a.s. van des voorm. 9 tot 12 uur. WIJK. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Aalburg is benoemd de heer G. van Heuwa te s'Hertogenbosch. Vreesde men dat de bloesems der perenboomen geleden zouden hebben, aan vankelijk door het winderige natte weer en later door te groote warmte eveneens vergezeld van wind, thans blijkt dat de meeste bloesems hun vruchten goed „gezet" 1 hebben. Zelfs pruimen en krozen, die een paar nachtvorsten doorstaan, terwijl ze in bloei stonden, hebben niet noemenswaard geleden. Komen er nu geen buitengewone ongelukken, dan kan dit jaar op een goede opbrengst der vruchtboomen gerekend worden. Gisteren is bij den landbouwer I. P. eene postduif komen aanvliegen, met een ringetje aan den poot, met den vol genden inhoud4 - - T - 55. WOUDRICHEM. Vrijdag 17 Mei a.s. des avonds ten 8 uur zal, ten huize van P. Kieboom, alhier, een algemeene verga dering gehouden worden van de afdeeling „Woudrichem en Omstreken", van het Roode Kruis. De punten van behandeling zijn: 1. Huishoudelijke zaken. 2. Rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. 3. Benoeming van twee bestuursleden volgens periodieke aftreding der heeren Giesberts en Baks. 4. Voorstellen en mededeelingen van ver schillenden aard. Het aanwezig materiaal dezer afdeeling bestaat uit7 ij zeren ledikanten, 7 Zieken stoelen, 7 Steekpannen, 8 pisflesschen, 4 spuwbakken, 3 voetbankjes, 1 badkuip, 2 inhalatietoestellen, 1 brancard, hospitaal linnen, gutta-perchapapier en elastieke zwachtels. ALMKERK. Het Waterschap ,,'t Nieuw- land van Altena", zal eene vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden houden op Vrij dag den 25 Mei 1907, des namiddags ten 4 ure, ten huize van A. van Gooi, alhier. De punten van behandeling zijn: lo. Afschrijving van een oninvorderbaren post ten laste van L. de Pendkr; 2o. Rekening dienst 1905-'06; 3o. Begrooting voor den dienst 1907-'08 4o. Opmaken van twee aanbevelingen voor de benoeming van twee Heemraden bij het Bestuur, wegens periodieke aftre ding van de Heeren M. M. van Baasbank en A. Middelkoop; 5o. Machtiging tot het onderhands ver huren van perceeltjes grond; 6o. Machtiging tot uitvoering van wer ken in eigen beheer. Op de heden alhier gehouden tus- schentijdsche stierenkeuring, werden 21 stieren aangeboden, waarvan er maar elf werden goedgekeurd. VLIJMEN. De heer C. van Heivoort, ambtenaar ter secretarie alhier, die 't vorige jaar met lof het eerste (mondeling) gedeelte van het examen voor candidaat-gemeente- secretaris aflegde, is thans ook voor het schriftelijk gedeelte geslaagd, zoodat hem het diploma is uitgereikt. De geslaagde genoot zijn geheele oplei ding bij onzen gemeente-secretaris, den heer G. R. van der Ven. GAMEREN. Zondag 1.1. maakte Ds. Dekker, Herv. predikant aan zijne gemeente alhier bekend dat ZEerw. voor het op hem uitgebrachte beroep naar Wezepe heeft bedankt. Op verzoek van de kerkeraad werd den leeraar Ps. 122 3 toegezongen. Met genoegen kunnen we mede- deelen, dat onze vroegere dorpsgenoot de heer C. van Haaften, thans onderwijzer te Sprang benoemd is tot hoofd der school te Opijnen. Eftinnenlanid. De commissie, geconstitueerd tot het in ontvangst nemen en het verdeelen der gelden, ingekomen voor de „red ders" en voor de „nagelaten betrek kingen van slachtoffers" bij de ramp van het s.s. Berlin, heeft verslag van hare werkzaamheden en verantwoording van de haar ter beschikking gestelde gelden gedaan, waaraan het volgende ontleend is: Er waren in hoofdzaak drie groepen, die voor eene benoeming in aanmer king kwamen. Deze behoorden lo. tot de bemanning der reddings boot President Van Heel; 2o. tot de bemanning van het loods- vaartuig Hellevoetsluis; en 3o. tot de bemanning van de sleep boot De Wodan, van L. Smit Co.'s sleepdienst. Voor groep 1 heeft de commissie aan de directie der Zuidhollandsche Maat schappij tot redding van schipbreuke- te Rotterdam ter hand gesteld de som van f 5000. Groep 2 bestond uit 15 mannen, waar van 8 gehuwd en 7 ongehuwd. Dezen lieden is eene tractementsverhooging gewaarborgd van f 10 's maands gedu rende drie jaar. Voor dit doel werd aan de administratie van het loodswe zen afgedragen eene som van f 5400 met de bepaling dat voor iederen man f 360 werd afgezonderd, hem uit te keeren in maandelijksche termijnen van f 10, met dien verstande, dat mocht de begiftigde overlijden vóór dez drie jaren verstreken zijn, het alsdan resteerende van de voor hem bestemde gift aan zijne weduwe, of bij gemis daarvan aan zijne erfgenamen, zal moeten worden' uitgekeerd. Echter heeft de bedoelde administratie de bevoegdheid, indien haar dit wenschelijk voorkomt, in de wijze van uitvoering eene wijziging aan te brengen. De commissie|ging van de veronderstelling uit, dat deze mannen na ongeveer drie jaar een tractement zullen genieten, waarop een extra toe lage niet meer noodig is. Verder is hun vanaf hun 50ste levensjaar, het tijdperk waarop dikwerf reeds pensioen wordt aangevraagd, levenslang eene uit- keering verzekerd van f 260 's jaars, bij overlijden aan hunne weduwen eene toelage van f 130 'sjaars. Bij voorover lijden der vrouw, vóórdat de loods 60 jaar geworden zal zijn, en bij overlijden van hem eveneens vóór zijn 60sten ver- iaardag, zal f 1000 worden uitgekeerd aan zijne erfgenamen of hertrouwd zijn de aan zijne weduwe. De nu ongehuwde ontvangen dezelfde polis voor pensioen verzekering van hun 50«te jaar af ad f 260 's jaars, terwijl bij hun overlijden f 1000 aan hunne rechtverkrijgenden zal worden uitgekeerd. Groep 3. Deze personen, in aantal 7, ontvangen gelijke polissen van pensi oensverzekering enz, als die van groep 2, doch waar zij geen rijksbetrekking genieten en het onzeker is of zij gedu rende de drie eerste jaren bij denzelf den werkgever zullen blijven, was het moeilijk voor hen eene maandelijksche nitkeering vast te leggen en heeft de commissie gemeend aan dit bezwaar te moeten tegemoet komen door aan hun tegenwoordigen werkgever, L. Smit Co.'s Sleepdienst, een bedrag van f i400 ter hand te stellen, met verzoek aan ieder f 200 ineens uit te keeren, zij kunnen dan met deze gift naar eigen inzicht handelen. Verder heeft de commissie het wen schelijk geoordeeld om behalve aan de bovengenoemde groepen, die de kern vormden van de werkelijke redders, be- loouingen uit te keeren aan de kapi teins der booten, machine-personeel en verdere bemanning, die zeer zeker even eens hun leven waagden en bereid zou den zijn geweest hetzelfde te doen als hunne scheepsgenooten, doch wier dien sten aan boord niet konden worden ge mist. Ook enkelen, die hetzij des nachts op de pier, hetzij op andere wijze helaas mislukte pogingen tot redding hadden aangewend, en groote volharding en moed getoond hebben, heeft de com missie gemeend niet te mogen voorbij gaan. Enkele gevers hadden echter hunne speciale wenschen kenbaar gemaakt en ook hiermede is trouw rekening gehou den. Zoo waren giften tot een bedrag van plus minus f 11,500 ingekomen onder speciaal beding, dat deze moes ten dienen tot het uitkeeren van be looningen aan lieden, die met eigen levensgevaar op zee reddingen tot stand brengen. Het doel der gevers was dui delijk; men wenschte ook heldenmoed in open zee of aan onze kust in ver volg van tijd te kunnen beloonen en wel daar, waar groote moed getoond wordt, zonder dat nu juist altijd het groote publiek daar kennis van draagt. Daar het der commissie niet wensche- lijk voorkomt bijeen te blijven en zij zich niet competent acht om den wensch dezer gevers eventueel uit te voeren, heeft zij gemeend niet beter te kunnen handelen, dan het voor dit doel bestem de bedrag in gelijke deelen te verdee len tusschen de twee zustermaatschap pijen, de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij en de Zuidhol landsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam, die beide deze bedragen aanvaard hebben onder de navolgende bepaling: „dat deze schenking zal moeten dienen tot stich ting van een fonds onder beheer van haar bestuur, ten doel hebbende daar uit belooningen te kunnen toekennen aan personen, die hetzij op onze kust, hetzij in open zee met eigen levens gevaar zich onderscheiden bij het red den van schipbreukelingen." Verder waren nog ingekomen ver schillende bedragen bestemd voor met namen genoemde personen en ook aan deze wenschen is voldaan. Bij het verslag gaan de staten der ingekomen bedragen, een totaal aan wijzende van f 93,886.53, welk bedrag naar gelang der aangegeven bestem ming verdeeld werd als volgt: aan de redders f 57,025.61, aan het fonds der twee Reddingsmaatschappijen f 11,500, aan de nagelaten betrekkingen f 24,700, aan het comité „Dr. Diamant" voor ge redden f 470.12, aan de „Prins Hen drik Stichting" te Egmond het saldo f 190.80. Tijdens het hevige onweder, dat Maan dagmiddag in verschillende gedeelten van ons land woedde, sloeg te Heeren veen de bliksem in de telefoon, met dit gevolg, dat in het kantoor van de kassiersfirma Boschloo en Po thaar brand ontstond. Met een paar emmers water kon het vuur gebluscht worden. Te Oudehaske (Fr.) is de wed. S. door den bliksem gedood. Te Grouw werd de watermolen van den landbouwer H. Zijlstra door den bliksem getroffen, die evenwel geen brand veroorzaakte. Dicht in de nabij heid van den getroffen molen zaten de knecht en de meid van den landbou wer schapen te melken. De meid werd eveneens door den bliksem getroffen, zoodat zij bewusteloos neerviel. Te Barneveld is de bliksem geslagen in de boerderij van den landbouwer M. Bouw. Behalve het huis, zijn de schuur en de roggeberg'een prooi der vlammen geworden. Van den inboedel kon slechts weinig worden gered. De gebouwen en de oogst waren laag verzekerd. In Limburg is de bliksem geslagen in de boerderij van den landbouwer Mo- lik even buiten Maashees. De woning met schuur en stal brandden tot den grond af. Twaalf varkens kwamen in de vlammen om. Alles is verzekerd. Uit Purmerend meldt men: Het lijk van den sedert 8 dagen ver misten telegram-besteller W. P. is op gehaald uit het Noord-Hollandsche ka naal onder de gemeente Ilpendam. Het telegiam dat hij in Watergang zou be zorgen, zat nog zorgvuldig weggepakt in zijn tabaksdoos. Waarschijnlijk is hij door de duisternis misleid, in het water gevallen en zoo verdronken. Men schrijft uit Hilversum aan het Vad.: Toen dezer dagen de bakker N., te Hilversum, met brood door de gemeente liep, is de inhoud van zijn kar met petroleum begoten, waardoor al zijn brood onbruikbaar werd. Men denkt aan wraak, daar de heer N. weigerde te voldoen aan het ver zoek, hem door bakkersgezellen gedaan om op erkende christelijke feestdagen niet te bakken. Men schrijft uit Havelte dd. 13 Mei: Een zeer treurige geschiedenis heeft zich alhier de vorige week afgespeeld. De landbouwerszoon Alb. H., een 21- jarig jongmensch, was in 't te Darp gelegen heideveld aan 't plaggen steken. Dit veld grenst onmiddellijk aan dat van den heer J. Tromp Meesters te Steenwijk.Een duidelijke grensscheiding is er niet. De boschbaas der Heide maatschappij, de heer Klaver, die ook toezicht op het veld van den heer Meesters heeft, passeerde hem en zag, dat hij zijn eigen recht overschreden had en op dat van den heer Meesters aan den arbeid was. Proces-verbaal volgde. H. schijnt zich dit zeer te hebben aangetrokken, althans, na verschillende pogingen in 't werk gesteld te hebben, om de zaak met K. te schikken, is hij spoorloos verdwenen en na jl. Dinsdag avond niet weer gezien. Zijn rijwiel moet hij toen bij iemand hebben neer gezet onder de bijvoeging, dat ze hem nooit in de gevangenis kregen. Aan vankelijk meende men, dat hij naar Duitschland gevlucht was, te meer daar men bericht had gekregen, dat een jongmensen van zijn leeftijd en signa lement een spoorkaartje naar Emmerik genomen had. Maandag vond men zijn lijk drijvende in de Drentsche Hoofdvaart tusschen hier en Uffelte. Treurig, en dat om een waarde vannu, wij zouden nog niet durven zeggen een paar centen want voor de moeite van het steken kan men van iederen veldeigenaar wel een voer heideplaggen voor niets krijgen. Het lijk van den persoon, die zich j 1. Vrijdag op den Noordendijk te Dor drecht door een revolverschot in den mond van hetdeven beroofde, is gisteren, zonder herkend te zijn, op de Alg' Be graafplaats ter aarde besteld. Enkele weken geleden verkocht de veehandelaar P. uit de Hugo de Groot straat, te Rotterdam aan den nabij Brus sel woonachtigen veekooper L. een koe voor f 210. Na afloop der markt meende P. dat, zooals onder veekooplieden ge bruikelijk, betaling zou volgen, maar toen hiervan niets bleek en hij L. daar over aanspraak, beweerde deze reeds betaald te hebben. Een woordenwisseling volgde, de po litie kwam er aan te pas en zoowel P. als L. kwamen terecht op het politiebu reau in de Meermanstraat waardetus- schenkomst van den commissaris werd ingeroepen. Na hoor en verhoor depo neerde de Belg, hoewel hij zijn bewe ring van betaald te hebben volhield, voorloopig en geheel vrijwillig f210 bij den commissaris. Het onderzoek der politie, dat sedert volgde naar aanleiding van des Belgs beweren, deed de waarheid daarvan niet blijken. De Belg heeft zich te Rotter dam niet meer laten zien en ook zijn geld, dat nog steeds onder berusting van den commissaris is, niet gerecla meerd. Daarentegen bezocht bij tusschen- tijds wel de veemarkt te Leeuwarden. Het Kon. Nederlandsch Meteorolo gisch Instituut in De Bilt deelt het volgende mee Zondag, 12 Mei, is de temperatuur in de Bilt tot 29,7 graad Celsius ge stegen; de maximum-temperaturen te Helder, Groningen, Vlissingen en Maas tricht waren respectievelijk 28, 31, 23 en 32 graden Celsius. Sinds de oprich ting van het Instituut is in Utrecht en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2