Het Land van Hensden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. DIENEN. Gedwaald. Uitgever: L. JL VEERMAN, Heusden. No. 2037. Zaterdag 1 Juni. 1007. FEUILLETON. VWK Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels SO ct. Elke regel meer 7 7» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Dit woord heeft in onze Hollandsche taal langzamerhand een slechten klank gekregen. Een meisje gaat niet meer uit dienen, zij gaat in betrekking. En sinds zij, evengoed als de dochter des buizes, met „Juffrouw" wordt aangesproken, wil zij natuurlijk geen dienstbode meer hee- ten en spreekt zij natuurlijk niet meer van haar dienst maar van haar betrek king. Een dienaar, dat klinkt alleen nog maar mooi, en het te zijn schijnt al leen slechts begeerlyk, maar dan soms ook zeer begeerlijk, al te begeerlijk haast als men het woord uitspreekt in 't Grieksch of in 't Latijn. Bij de oude Grieken was een diakonos een gewone knecht of een bode, maar in onzen tijd is een diaken iemand, die een eere-ambt bekleed, dat niet van invloed ontbloot is. En de dienaar der Romeinen, hij is met meer te herkennen in den tegen- woordigen minister, wiens ambt zoo hoog staat en zooveel macht geeft, dat er dikwijls allerlei kromme sprongen ge maakt worden om deze hoogte te be reiken en men zich vaak in allerlei bochten wiingt om er zich staande te houden. Of met dien afkeer van de woorden ook de afkeer van de zaak samenhangt? Het is te vreezen, dat men niet meer van dienen spreken wil, omdat men van het dienen zelf niet meer weten wil. Vroeger had men knechten in de winkels; tegenwoordig zijn de knechten bedienden. Naar de betetkenis van het woord dienen zij niet meer, maar wor den zij bediend. MeD heeft dus liever een verkeerden naam dan dat men lan ger knecht heet. Er wordt maar al te veel gedacht, dat dienen een schande is en minder eervol. En zoo denkt men niet alleen in kringen van dienenden, maar helaas nog veel meer onder hen, die gediend worden. Hoe menigeen ziet minachtend neer op zijne dienstboden en behandelt hen uit de hoogte. Hoevele heeren en vrouwen vergeten, dat zij ook tegen over nun dienstpersoneel, een plicht hebben, namelijk hen te dienen met de meerdere gaven, die zij ontvingen. Een goede dienstbare staat zedelijk veel hooger dan een slechte of hoog hartige meester. Een dienaar, die zijn taak met liefde en trouw vervult, is meer te eeren dan de heer, die nalaat de belangen van zijne ondergeschikten 23) Ik stond langzaam op, toen zij binnen kwam. Ik had den moed niet haar ruw aan te spreken, maar zacht, met eenig ver wijt in mijne stem zeide ik: „Lizzy, toe, blijf nu morgen eens thuis. Je kind heeft zooveel behoefte aan waar achtige moederliefde, en jij, hoewel je het weet, laat haar alleen." Daar kwam ze met van toorn gloeiende oogren nader en sissend kwamen deze vree- selijke woorden over hare lippen: „Dat kind dat kind is mij een last!" De fabrikant zweeg. Met ontroerd gelaat -was hij opgestaan en schreed nu met groote passen de kamer op en neer. Plotseling stond hij voor Suzanne stil, <die bleek en zwijgend had geluisterd. .„Suzanne! haar eigen kind was haar een last!" fluisterde hij bewogen, maar niet boog. Suzanne antwoordde niet, maar zag hem aan. met hare groote oogen vol tranen. „Ik zeide op die woorden niets", ging Arthur voort, „maar 't was of alles om mij heen wegzonk. Toen ik mijzelf meester was, verliet ik de kamer; zwijgend, maar met het hart vol wanhoop. Had Lizzy mij waarlijk liet gehad, ze zou mij om verge ving gesmeekt hebben voor die woorden, die onuitwiachbaar in mijne ziel stonden te behartigen naar zijn vermogen. Bij de beoordeeling van een persoon geldt niet zijne maatschappelijke stand, maar zijne zedelijke positie als maatstaf. Dienen is geen schande. Integendeel, het kan een eer zijn. Want door die nen maakt men zich nuttig en krijgt het leven waarde. Een nutteloos leven is een verloren leven. Hoe meer nut men sticht door anderen te dienen, doe te meer ontplooit zich het leven in ve lerlei richting, des te rijker wordt het in zegening. Niemand is zoo hoog ge plaatst, dat hij zich van dienen onthou den mag. Juist die het hoogste staat, moet het meeste dienen, omdat de ge legenheden er toe zich hem in de grootste mate aanbieden. Ik weet niet, welke vorst het ge weest is, maar er was eens een vorst, die een wapen voerde met een bran dende kaars er in en daaronder het divi' sIn dienst van anderen verteer ik. Dat was schoon gedacht en als die vorst ook handelde overeenkomstig zijn devies, dan was het ook schoon gedaan. Maar dan deed hij toch ook al weer niets meer dan zijn roeping vervullen. Een kaars is er om te branden. Als zij niet brandt en licht verspreidt, doet zij geen dienst, is zij nutteloos. Maar als zij brandt, verteert zij tevens. En als zij verteerd is, dan heeft de kaars aan haar bestemming voldaan. Eerder niet. Zoo is des menschen wegsnellend leven ook dan eerst welbesteed, als het doorge bracht is in zegenend dienen. Wie zijn leven zal willen verliezen, die zal het behouden. In dienen ligt dan ook geen verdien ste, al is het een eer en al brengt het zijn loon met zich. Dienen is eenvou dig plicht. Maar evenals elke plicht kan ook deze alleen op de rechte wijze ver vuld worden, als het voldoen er aan geschiedt met liefde, omdat men in dienen zijn roeping gezien en zijn lust gevon den heeft. Maar voorwaarde tot het me' liefde dienen, is het dienen uit liefde. Wie zijn naaste niet liefheeft, kan he n niet dienen, en als hij, door omstandig heden gedwongen, hen tochdienen moet, dan doet hij het met tegenzin, vaak met wrok in het hart; dan kan hij het niet goed doen, maar zijn dienen wordt loon dienst of oogendienst. S'schts wie lief heelt en den drar.g der liefde in zich voelt, kan zich zei ven verloochenen om de minste te zijn, kan niet anders dan dienen, dat is: helpen, raden, weldoen, zegenen dien, dien hy liefheeft. gegrifd. Maar ze liet mij gaanen ik zorgde voortaan, dat zij het kind niet dan nood zakelijk zag. Truida, die oude getrouwe, was mij in die dagen onmisbaar. Maar de maat was nog niet vol. Ik sprak nooit weer over Nonnie en be lette mijn vrouw ook het uitgaan niet meer. Er verliepen zoo enkele weken en de verwijdering tusschen ons beiden werd hoe langer hoe grooter. Was het nog slechts zoo gebleven, we zouden misschien in vrede gescheiden zijn, toen zij stierf, maar helaas ik deed een verschrikkelijke ontdekking, die onze har ten voorgoed van elkander verwijderde. Eens op een middag, dat ik onverwachts van de fabriek kwam, om iets te halen, vond ik Lizzy, mijne vrouw, in een teeder onderhoud met een mijner beste vrienden. Hij liefkoosde haar en gaf haar allerlei lieve naampjes. Voor ik wist wat ik deed, had ik den schurk bij de schouders gegrepen en buiten mijn huis gezet. Het tooneel, dat toen in de kamer tus schen mijne vrouw en mij voorviel, is mij niet mogelijk weer te geven. Na dien tijd leefden we afzonderlijk 'toude liedje! Een half jaar later stierf Lizzy aan een besmettelijke ziekte. Ik mocht niet bij haar, en zij stierf zonder een enkelen groet van mij of ons kind." Weer zweeg de heer Meinderts. Zijn ge laak was bleek, zijn hand, die op de schou der zijner jonge vrouw rustte, trilde. En nu trok Suzanne zijn hoofd naar het hare en drukte een kus op het donkere haar, waar reeds iets grijs doorheen sche merde. Buitenland. De minister van openbare werken in Spanje heeft bij den Senaat een wetsontwerp ingediend betreffende de binnenlandsche kolonisatie, de ontgin ning van woeste gronden. De woeste gronden, behoorende tot het staatsdo mein of tot het gemeentelijk domein, zullen verkaveld worden, en ter be bouwing worden toegewezen aan be hoeftige gezinnen. De gegadigde krijgt vijfjaren het vrij gebruik van het hem toegewezen stuk na afloop van die vijf jaren wordt hij eigenaar en is hij als zoodanig verplicht, grondbelasting te betalen. De stukken land, die de gemeente afstaat, zullen worden betaald in ter mijnen van 2 pet. van den kostprijs. De prijs moet voldaan zijn in 50 jaren. De uitgegeven kavelingen zijn on splitsbaar en niet vervreemdbaar; zij zullen gedurende 10 jaren niet mogen worden overgedragen. De regeering zal de kolonisten de middelen om zich in te richten en de ontginning aan te vangen verschaffen door tusschenkomst van coöperatieve vereenigingen, die moeten worden op gericht in elke streek waar op boven aangegeven wijze gronden zijn afge staan. Een centrale commissie zal met de algemeene regeling worden belast. Bij het ontwerp wordt de regeering een crediet van een millioen peseta's toegestaan voor het nemen van een eerste proef, 100 peseta's voor eiken domeinboer. Men verwacht ook spoedig de indie ning van een wetsontwerp tot decen tralisatie van bestuur. Het ministerie Maura zou tot de overtuiging zijn ge komen, dat decentralisatie van bestuur het beste middel zou zijn om de Ka- talonische en andere gewestelijke be wegingen haar gevaarlijk karakter te ontnemen. Als de conservatieve regeering er in slaagt, deze groote plannen ten uitvoer te brengen, dan brengt zij een ware omwenteling te weeg. De moord op de Engelsche juffrouw Lake in het park te Essen, was, naar men meende, eindelijk uitgekomen. Woensdagochtend werd bij Bedeney een jongeman opgepakt, die een meisje ge weld trachtte aan te doen. Hij heetZapp, is 20 jaar oud en agent in verzekeringen. Bij zijn verhoor bekende hij ook juf frouw Lake vermoord te hebben. Vol gens een later bericht, twijfelt men er sterk aan, of hij toerekenbaar en zijne zelfbeschuldiging waar is. Het zelfde geval heeft zich vroeger reeds met een ander verdachte voorgedaan. „Acharme man! nu eerst begrijp ik!" zeide ze zachtjes. De fabrikant nam hare hand en drukte die vast in de zijne. Toen hervatte hij „Ja, Suzanne, zoo was mijn eerste huwe lijk. God alleen weet, hoe ik geleden heb iD die enkele jaren, want, hoewel ik al gauw begreep, dat Lizzy niet aan mijn ideaal beantwoordde, had ik toch nooit gedacht, dat zij mij ooit zoo bedriegen zou, mijne oprechte liefde zoo zou be spotten. Een maand ging voorbij, toen ik uit mijne verdooving ontwaakte maar vol haat en wantrouwen vervuld jegens elke vrouw. Toen kwam Frank en ried mij aan eene huishoudster te nemen. De eerste maal, dat hij mij dat voorstel deed, had ik hem aan willen vliegen in mijn toorn. Hij had echter zijn doel bereikt. Ik dacht er rij pelijk over na. Ik voelde, dat het mijn heilige plicht was, mijn eenig kind eene liefdevolle zorgende moeder te geven. Het moest, ja, want ik mocht mijn kind niet laten opgroeien, zonder haar het heerlijke der moederliefde te leeren kennen. Lang dacht ik er over na, maar toen was mijn besluit genomen; Nonnie moest eene moeder hebben, die haar opvoedde maar die nooit eenige toenadering met mij zou hebben. Ik zou mijn eigen weg gaan evenals zij de hare. Toen kwam jij, Suzanne. Jij scheen me eene goede moeder voor mijn kind. Ja! je kwam! En den eersten avond, terwijl je op het balcon van je kamer stond ik had je De Standard verneemt uit New-York: De bekende omstandigheid, dat de Amerikaansch-Japansche pasvoorschrif ten niet in staat zijn gebleken, de binnensluiping van Japanners in de staten aan de Stille Zuidzee te beletten, verhoogt de wrijving tusschen Noord- Amerika en Japan. Uit een opgaaf over April blijkt, dat er in die maand van dit jaar meer daglooners uit Japan zijn binnengedrongen dan in 1906. Volgens telegrammen van de Filip pijnen zouden de Filipino's heimelijk bezig zijn, een verbond met de Japan ners te sluiten, om de Amerikanen weg te jagen en de Japanners binnen te halen. Officieel is hier natuurlijk niets van bekend. De Amerikaansche regeering zendt dit jaar drie, in plaats van twee, douane- kotters naar de Behringzee, om de on geoorloofde robbenvangst van de Japan ners te beletten. Aan boord van het Zweedsche stoom schip Ruth is in de Deensche haven Norresundby een vreemd ongeluk ge beurd. Een man kroop uit de machine kamer in een gat of koker, om een deel der machine te smeren. Toen hij er niet weer uitkwam, ging er een tweede in, en toen ook deze wegbleef een derde, die eveneens niet terugkeerde. Na eenigen tijd kon men de twee laatsten er uit halen. Ze waren bewus teloos en konden niet meer bijgebracht worden. De derde lag, bij het afzenden van het bericht, nog in het gat, en was naar alle waarschijnlijkheid ook dood. Welke vergiftige gassen den dood der drie mannen veroorzaakt hadden, wist men niet. Het toeval wil, dat de Ruth ook afkomstig is van Gothenburg, evenals de Olof Wijk, aan boord waarvan kort geleden vier reizigers, o. a. de Russische socialist Tsjerniak, door vergiftige dam pen het leven hebben verloren. In den staat New-York is het om dezen tijd nog nooit zoo koud geweest als dit jaar. In verschillende plaatsen heeft het gesneeuwd. De toestand in Zuid-China wordt onrustbarend. Een revolutionair genootschap te Swatow heeft bekend gemaakt, dat de opstand niet gericht is tegen de buiten landers of tegen gewone Chineesche burgers. Wel is het de bedoeling, alle regeeringsgebouwen aan te vallen en te verbranden en de regeeringsambte- naren uit te roeien, ten einde zoodoende de regeering omver te werpen. De woningen enz. der zendelingen zijn niet aangeroerd; maar de zendelingen verlaten de stations en vluchten naar Swatow. De ambtenaren achten den toestand de kamers mijner vrouw gegeven, omdat ik medeLjden, reeds medelijden met je voelde, omdat je je jonge leven voor 't geluk van je oude moeder gegeven hadt stond ik buiten, recht tegenover het balcon, in de schaduw van den nacht. Ik zag de tranen op je gelaat, ik zag je.gevouwen handen op diezelfde plaats had ik eens eene andere gezien met de vuisten gebald in onmachtige woede en toen' wist ik, dat achter uw eenvoudig uiterlijk een edele reine ziel leefde. Ik maakte mijzelf wijs, dat ik medelijden met je had, ik lachte om mijzelf, maar een stem in mij riep me toe: „Wees op uw hoede; je veracht de vrou wen; wees uzelf." En toen ik je weder ontmoette, was ik barscher tegen je, dan ooit mijn plan ge weest was. •„Suze, kan je begrijpen, dat, toen je voor 'teerst de kamer binnentrad en ik je teleur- gestelden blik over de meubels zag glijden, kan je begrijpen, dat ik toen op ruwen toon zeide„Mijn vrouw hield van weelde?" Het was een uiting van bittere smart, want je deed mij terstond aan haür denken, aan Lizzy en op dat oogenblik wakkerde daardoor mijn haat jegens uwe secte aan. O! Suzanne en je stond voor me en je zeide vol overtuiging: „Weetje, hoeveel de vrouw soms te lijden heeft onder de grove onverdiende verwijten van den man?" Ik was mijzelf haast niet. Ik wilde zeg gen, of je ook wel wist hoeveel de man soms te lijden heeft onder de ellendige lage kuiperijen der vrouw. Wie weet, wat er nog meer mijn mond was ontvallen, want ik voelde, als ik eenmaal begon, dat zich al mijn bitterheid in de ruwste woor- ernstig en dringen er bij de autoriteiten te Kanton op aan kanonneerbooten te zenden. Te Sjao-sjo-foe worden alle met den trein aankomende of vertrekkende rei zigers aan den lijve onderzocht. De correspondent van de Standard te Hongkong wijst er op, dat er te Swatow geen Engelsch oorlogsschip is, ofschoon de opstandelingen de stad reeds dicht naderen. Uit Kanton zijn 1300 man troepen naar Swatow gezonden. Een andere troepenafdeeling, uit Sjen-hing, zal vol gen. De opstandelingen hebben het geheele gezin van een generaal gevangen genomen en alle leden gedwongen zelf moord te plegen door in een put te springen. Donderdag werd uit Hongkongbericht: De plaatselijke troepen zijn slaags geweest met de opstandelingen, van wie er meer dan 100 werden gedood, en wier aanvoerder, vlaggen en schiet voorraad werden vermeesterd. Twee duizend man troepen zijn vertrokken naar Sjao-sjow. De kanonneerboot Soem- hong is van Kanton vertrokken naar Swatow. De „Morning Post" meldt uit Sjan- hai, dat men in de hoofdstad van Korea een groote samenzwering ontdekte, ten doel hebbend, het tegenwoordig ïainis- terio ten val te brengen en een nieuw regime in te voeren. De vroegere mi nister-president en de ex-minister van Oorlog worden als hoofdaanvoerders ge noemd. De beweging schijnt zich in de eerste plaats tegen de Japansche heer schappij in Korea te richten. Uit Enden wordt gemeld dat in een heide bij Bernuthsfeld een vrouwelijk lijk, naar schatting uit de 2de eeuw, is gevonden, waarvan de kleederen nog goed bewaard waren gebleven. De politie te Munchen vond bij een herbergier een zak, die een onbekend ge bleven arbeider daar achtergelaten had, en die de milt, de lever en de darmen bleek te bevatten van een kind, dat se dert een halfjaar te Groszhadern wordt vermist. Te Rodez slaapt een meisje geduren de 362 achtereenvolgende digon. Gis teren is ze vijftien jaar geworden. Zeven doktoren hebben haar reeds geobser veerd, doch men kan tot dusver den aard harer ziekte niet constateeren. In de Russische gouvernementen Sa mara en Saratof lijden ongeveer 620,000 Duitschers zoodanig gebrek, dat zij, naar de „Deutsche Volkszeitg." te Saratof me dedeelt, voor zoover hunne middelen dat toelaten, voornemens zijn naar Ame rika of Siberië te verhuizen. Het hulp comité te Berlijn doet daarom een be den zou lucht geven. Maar Goddank, zoo ver was het toch nog niet. Toen dien volgenden avond. Zonder dat je het zelf wist, hadden uwe eenvoudige manieren en oprechte woorden je voor mij ingenomen. Maar nauwelijks was de deur achter je gesloten, of ik zwoer mijzelf, me nooit over te geven. In dat oogenblik kwam mijn ziel in opstanden plotseling klonk uw wiegelied van boven. Toen boog ik 't hoofd want dat was, wat ik mij eens had voorgesteld van mijn huwelijk mijne vrouw aan het wiegje van ons kind en ik vol verlangen op hare terugkomst wachtende. Toen je beneden kwam, was ik harder voor je dan ooit. Daarna het uur in de kerk, toen onze inzegening plaats had. Ik kon mijn oog niet afhouden van die teere jonge vrouw aan mijne zijde. Ik zag, dat uw oog uwe moeder zocht en jalouzie vulde mijn hart naar mij zag je niet eenmaal om. Dat was het begin. Toen ik je met Lizzy's portret in de handen zag, overviel mij weer die groote smart en teleurstelling over haar ontrouw en dat grenzenloos wantrouwen, toen ik zag, hoe vriendelijk je die rozen aan Sas- berg gaf. O Suzanne, mijn lieveling, ik wilde mij verzetten tegen die onzichtbare macht, die me steeds meer tot je trok maar ik voelde langzamerhand, dat het mijne krach ten te boven ging. Je hadt verschrikkelijk geleden door den dood van je moeder, Suzanne. Ik zag het aan je smal gezicht en de donkere kringen om je oogen, toen ik van mijne reis huis waarts keerde. (Slot volgt.) Oorspronkelijke roman. -\ Hoofdstuk XXVI.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 1