roep op zijne landgenoten om die on- gelukkigen in de gelegenheid te stellen naar Duitschland terug te keeren, waar door tevens zal worden voorzien in het gebrek aan arbeiders, dat elk jaar de aanneming van honderdduizenden niet- Duitschers noodig maakt. Uit Marseille wordt d.d. 30 Mei ge meld Het nationale comité voor de ver dediging der belangen van de zeelieden heeft heden de algemeene werkstaking afgekondigd. Op een door 3000 ingeschrevenen van de marine hedenavond gehouden vergadering is een motie aangenomen waarbij de algemeene werkstaking wordt afgekondigd voor de ingeschrevenen en alle zeevarenden in alle havens van Frankrijk. Bovengenoemd comité behartigt zoo wel de belangen van de matrozen als die van de officieren tor koopvaardij. In dit geval is de staking gericht tegen het wetsontwerp-Thomsom, den minis ter van marine, over de pensioenen van matrozen en officieren. Dat wetsontwerp bepaalt het pensioen van matrozen op 3d0, van officieren op 1000 frs. De zeelui eisehen voor beide groepen hoogere be dragen. Overeenkomstig de oproeping van het comité, heeft het meerendeel der matrozen en verdere bemanning hun schepen verlaten. Verscheidene schepen kunnen niet vertrekken. Men vreest, dat de transatlantische stoomschepen Provence en Gascogne met 2500 land verhuizers aan boord, eveneens niet kunnen vertrekken. Ook te Glasgow is Donderdag een werkstaking van zeelieden begonnen; met dergelijke stakingen in Duitsch land, Fiankrijk en Nederland samen vallende, heeft het iets van een inter nationale beweging. De reeders vatten het althans zoo op en willen er inter nationaal tegen te keer gaan. Er is een bijeenkomst van reeders uit verschil lende zeevarende landen te Londen bijeengeroepen. Het socialisme vervolgt ons van haven tot haven, zeggen de reeders te Glasgowhet is tijd daar tegen een dam op te werpende scheep vaart der wereld moet voor het socialisme ondoordringbaar worden gemaakt. Men meldt uit Petersburg: De regeering heeft van de Doema de gevangenzetting geëischt van die genen onder de sociaal-democraten, die behooren tot den revolutionairen mili- tairenbond. Weigert de Doema aan dezen eisch te voldoen, dan zou een ontbinding onvermijdelijk zijn. De leiders der kadettenpartij Perga- ment en Hessen krijgen sinds eenigen tijd voortdurend dreigbrieven toegezon den van de „waarachtige Russen". Daarin heet het dan, dat het vandaag de dag is, waarop zij vermoord zullen worden. Gisteren had er na afloop der ver gadering van de Doema een samen komst van hooge waardigheidsbekle ders plaats. De toestand is zeer ge spannen. De Russische regeering heeft order gegeven zoo spoedig mogelijk in de groote provinciesteden sterke troe penmachten bijeen te trekken. Men vermoedt, dat de ontbinding der Doema ieder oogenblik kan verwacht worden. Er worden op groote schaal inhechte nisnemingen uitgevoerd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zoo wordt uit Cattowitz (Opper-Silezië) gemeld heeft een rooverbende van 20 man het op de Pruisische grens gelegen goed Ogrod- zeuner overrompeld. De eigenaar en zijn vrouw werden vermoord. Bij het handgemeen dat ontstond werden 3 knechts gedood en verscheidene der roovers gewond. Dezen ontvluchten met een buit van 1000 roebels. Naar de Matin uit Turijn verneemt, wekt een artikel van de Mattino in heel Italië groot opzien. De Mattino beweert nl. te kunnen bewijzen, dat de politie te Napels jarenlang de hand langer van de Camorra rooversclub is geweest. Het grootste deel van den buit van diefstallen kwam aan hoofdamb tenaren van de politie. Bij het onder zoek naar de moordenaars van het echt paar Cuccolo deed de geheime politie al het mogelijke om de schuldigen te dekken en hun het ontvluchten moge lijk te maken. Volgens een ander telegram is tegen het hoofd van de geheime politie te Napels een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. Men meldt uit BoedapestDe inwo ners van Rudolfsgnad kampeeren door den watersnood in de nabijheid der stad ©nder den blooten hemel. De schade, door de overstrooming veroorzaakt, wordt op 15 millioen kronen geschat. Voort durend storten meer huizen in en het water stijgt nog steeds. Vela inwoners weigeren hun huizen te verlaten. Uleuwg, HEUSDEN, 1 Juni. Het verslag van de Kamer van Koop handel van Waalwijk, waarvan de heer J. B. Timmermans Wz. voorzitter en de heer F. W. van Liempt secretaris is, is thans •over 1906 verschenen. Het begint met als een treurig verschijn sel te vermelden, dat de bevolking iets terug ging, doordat tal van personen tij delijk naar Duitschland togen, om met zwaren handenarbeid meerder geld te ver dienen; doch dit neemt niet weg, dat te genover onze schoenmakerijen en leerlooierij - en een betere tijd in vooruitzicht ligt. Ook de verhouding tusschen werkgevers en werklieden kan zeer gunstig genoemd wor den. De handel in West-Indische huiden on dervond eene verhooging in prijzen tot zelfs van 20 en 25 pCt. en die van de Europeesche soorten van 9 a 10 pCt., het geen natuurlijk van storenden invloed was op den handel. De handel in Oost-Indische runder- en buffelhuiden onderging, bij minderen aan voer, eene verhooging in prijzen. De handel in inlandsche huiden en vel len was aan groote schommelingen onder hevig. Amerika trad daarbij in groote mate als kooper onzer koehuiden op. Ook de paardenhuiden maakten vrij hooger prij zen en kwamen van 11 k 12 gulden op 15 k 16 gulden per stuk. De handel in schoenfornituren was mede gedrukt, door de gestadige stijging van het overleder, die de grossiers bij de verbrui kers niet geheel konden doorvoeren. Wij hebben de voornaamste artikelen meer in het bijzonder genoemd, doch kun nen onmogelijk het verslag, dat 66 pagi na's beslaat, in zijn geheel volgen. Wij brengen niettemin hulde aan de bestuur ders der Kamer voor de zaakrijke wijze waarop hetgeheelis behandeld, als ook op den aangenamen verhaaltrant van den bewerker, die het lezen zeer gemakkelijk maakt. We bevelen eiken belangstellende ten zeerste aan met dit verslag nader kennis te maken. Door G. van Mersbergen alhier zijn reeds nieuwe aardappelen gestoken, groot van stuk en met veel beschot. Half Juni kunnen ze reeds tegen billijken prijs algemeen verwacht worden. Op 7 Juni wordt de marechaussee van Eij keren van hier verplaatst naar Breskens en vervangen door brigadier- titulair van Bortel van de brigade Eind hoven. Donderdagavond 8 uur sprong een zekere Schlehof, oud 22 jaar, woonachtig te Waal wijk, uit den in volle vaart zijnde tram van 's Bosch komende. Hij had de onvoor zichtigheid om zijn hoed, die afwaaide, na te springen. Met een zeer ernstige wond aan het achterhoofd werd de ongelukkige naar het ziekenhuis te 's Bosch gebracht, en is reeds Vrijdagmorgen overleden. Hedenmorgen ontlastte zich boven onze streek een hevig onweer. Naar we vernemen, sloeg de bliksem te Herpt in twee woningen, waar gelukkig geen brand ontstond, terwijl te Elshout een woning werd getroffen, waar een begin van brand werd veroorzaakt. WERKENDAM. Het aantal sollicitan ten naar de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school in den Bies- bosch bedraagt 5. De inspectie van de verlofgangers der Dationale militie van deze gemeente zal plaats hebben Maandag 24 Juni a.s* ten raadhuize te Woudrichem. Gedurende de maand Juni zal eiken werkdag van 68 uur nam. ten raadhuize alhier gelegenheid zijn zich aan te geven voor het voorbereidend militair onderricht. Morgen hoopt in de Ger. Kerk A alhier op te treden de WelEerw. Heer Douma, predikant te Alblasserdam. HEDIKHUIZEN. Bij de kinderen T. heeft een paard, dat in de wei liep, het veulen van een ander paard zoo geslagen, dat een poot gebroken is. Een belangrijk schadepostje DUSSEN. Op geneeskundig advies is ds. Aalders, predikant der geref. gem. al hier, heden vertrokken om eenigen tijd rust te nemen. GIESEN. Voor de geref. zal a.s. Zon dag optreden ds. Both uit Andel, mede tot de bediening van het H. A. en dank zegging. HERPT. Tusschen Herpt en Heusden kregen Woensdag en Donderdag verschil lende wielrijders lekkage aan de banden hunner rijwielen. Bij onderzoek bleken er (nieuwe) spijkertjes door de buitenbanden heengedrongen te zijn, welke spijkertjes waarschijnlijk met opzet op den weg wor den geplaatst. Met de pluk der kruisbessen is deze week alhier een begin gemaakt. De opbrengst valt niet tegen en het blijkt dat ze nog betrekkelijk weinig van de nachtvorsten hebben geleden. Voor den eersten pluk werd 9 cent per kilo betaald. Gisteren werd echter maar 8 cent per kilo betaald. Er wordt ontzettend geklaagd over het groot aantal rupsen in de vruchtboo- men, die hun vraatzuoht geweldig botvieren en sommige boomen bijna geheel kaal heb ben gemaakt. *VEEN. Deze week werd een begin ge maakt met het plukken der kruisbessen. Door de commissionairs wordt van 6 tot 7 ct. per K.G. besteed. De prijs is hoog, toch zal de opbrengst niet meevallen, daar ze de laatste dagen zich weinig hebben ontwikkeld. Algemeen wordt geklaagd, dat de vruchtboomen zooveel te lijden hebben van de rupsen. Met trossen hangen ze aan de takken en ze zijn de laatste dagen zoo vermenigvuldigd, dat somtijds in een dag door dat schadelijk volkje een boom wordt kaalgevreten. Op verschillende plaatsen is men dan ook bezig ze met brandende pe- troleumlappen te dooden. AMMERZODEN. Afloop der aanbeste ding van het verbouwen van een woonhuis voor rekening van den heer Kattebelt te Ammerzoden J. v. Hoorn te Well f 2800; A. DikmanB te Ammerzoden f 2784; A. Snijders te Nieuwaal f 2657W. v. Oord te Ammerzoden f2599 en A. Dankers te Heusden voor f 2587. NIEUWENDIJK. Onze dorpsgenoot, de heer L. Dolislager JWz., heeft met gun stig gevolg te Arnhem examen gedaan voor commies der directe belastingen. Een jongeling van hier is met Pink steren door drie Sleeuwijksche jongens mishandeld. Men trot partij voor hem en heeft thans een metselaarsknecht die met dat vechten niets uitstaande had met zak en pak bet dorp uitgejaagd. Itinnenland. De afdeeling Rotterdam van den algemeenen Nederlandschen Zeemans bond heeft gisteren aldaar de alge meene staking geproclameerd voor de schepen in de algemeene vrachtvaart en van week- en beurtbooten. Het bestuur der afdeeling geeft ken nis, dat niet mag worden aangemon sterd en noodigt de schepelingen, die nog onder de rol staan, uit, ontslag te vragen. Aan de zeelieden wordt ver zocht zich ten spoedigste te melden in het lokaal aan de Calandstraat no. 4. De eisehen der stakers zijn verhoo ging van gage en de instelling van een arbeidscontract. Met een manifest zal het bestuur der afdeeling zich heden tot de burgerij wenden daarin worden de grieven der zeelieden uiteen gezet. Aan de redders van de „Berlin", is door de heeren Hudig en Pieters te Rotterdam een gedenkpenning uitge reikt, geslagen uit koper van het S.S. Berlin afkomstig, en met voorstelling en inschriften betrekking hebbende op de ramp. Tevens ontvingen zij van de firma een flink bedrag in contanten. Door de politie te Amsterdam is pro ces-verbaal opgemaakt tegen eene vrouw uit Lienden, zich noemende deskundige, die zich had schuldig gemaakt aan het misdrijf, strafbaar gesteld bij artikel 297 van het Wetboek van Strafrecht. Zij was te consulteeren in een perceel aan den Nieuwendijk. Na verhoor is zij ter beschikking van den officier van justi tie gesteld. Eergisternacht is ingebroken in het gemeentehuis te Huybergen (N.-Br.). Een groot aantal registers werden ver nield, terwijl verschillende bescheiden zijn vermist. Door eenige rijksambtena ren werden schoten op de vluchtende inbrekers gelost, echter zonder gevolg. Men heeft ze nog niet in handen. Men meldt uit Groningen: De rechtbank alhier heeft W. L. D. wegens het maken van valsche munt veroordeeld tot anderhalf en zijne vrouw W. W. wegens uitgeven en in voorraad hebben van valsche munt, tot zes maan den gevannisstraf. Men meldt uit 's-Gravenhage De directeur van de levensverzekering maatschappij Neerlandia is wegens ont dekte oneerlijkheden in zijn geldelijke administratie geschorst. Hij stelde zich Woensdag ter beschikking der justitie. Te Rijssen is de vrouw van zekeren S. op „de Biesterije", die aan toevallen leed, terwijl zij alleen thuis was, voor over in het vuur gevallen en verbrand. De rijksveldwachter B., die er eene boodschap had te doen, vond de vrouw dood en verkoold. Vrijdagochtend kregen de buren geen gehoor toen zij klopten aan de woning van de 74-jarige juffrouw J. J. Krulder op de tweede verdieping van pand no. 58 in de Aert van Nesstraat te Rotter dam, welke juffrouw die geheel alleen woont, sedert j. 1. Woensdag niet gezien was. De politie werd er bijgehaald en de deur van de woning, die van binnen gesloten was, geopend. Daar trof men de vrouw aan dood op den vloer lig gende. Geneesheeren, te hulp geroepen verklaarden dat zij al eenigen tijd dood moest zijn en een natuurlijken dood was gestorven. Op haar is bevonden een portemonnaie met f 3050 aan bank biljetten van f 25. Kennissen of familie heeft de vrouw niet, voor zoover bekend. Uit Zutphen meldt men: Met den trein van 4.29 is alhier Vrij dagnamiddag onder geleide van een marechaussee gevankelijk binnenge bracht D., chef-veldwachter te Winters wijk. Naar het heet, heeft hij zich aan oneerlijke handelingen schuldig ge maakt. Het Utr. D. meldt: De gewezen directeur van de Berlitz- school hier te lande dr. Kummer, waar van het centraal-bureau te Utrecht is gevestigd, heeft de vlucht genomen met achterlating van een faillieten inboedel, waaraan heel wat ten nadeele van de schuldeischers onttrokken is. Wegens bedrieglijke bankbreuk wordt daarom door de justitie te Utrecht zijn aanhou ding verzocht. Men vermoedt, dat de man naar Duitschland de wijk heeft genomen. Gelijk men in vele onverkwikkelijke advertenties in tal van bladen heeft kunnen lezen werd een zware strijd ge voerd tusschen hem en den heer Ni- caise, den nieuwen directeur van de Berlitzschool. 1 >eze laatste zou onrecht matig zijn plaats hebben ingenomen, omdat Berlitz de school voor Nederland aan hem verkocht had. De zaak is meer malen voor het gerecht geweest, zonder dat Kummer evenwel in het gelijk ge steld werd. Daarop heeft hij voor eigen rekening hier en daar (te Utrecht o.a. in de Schoolstraat) nieuwe scholen trach ten op te richten, met geen ander ge volg, dan dat hij failliet is geslagen, hetgeen aanleiding gaf tot de verschil lende frauduleuze handelingen, die hem op de zwarte lijst geplaatst hebben. Intertijd trok het de aandacht, dat ten zijnen huize inbraak is gepleegd, waarbij een som van f 1600 verdwenen zou zijn. Hij was tegen inbraak verzekerd In de schoenenfabriek van Grinsven te s'-Bosch is de 15-jarige van Z. bij het opwerpen van een drijfriem door dezen gegrepen en eenige malen rond geslingerd. Den ongelukkige knaap werd een arm afgescheurd, terwijl de andere arm, een been en ribben gebroken wer den. Hij is aan de gevolgen overleden. Bij den Rotterdamschen gemeente raad is een reusachtig havenplan inge diend; nl. tot het graven van de Waal haven, waarin de vroegere ontworpen Lekhaven zal worden opgenomen. Bo ven het reeds voor de Lekhaven toe gestaan crediet van f 460.000, wordt thans nog een nieuw crediet aange vraagd van f 1.940.000. Men meldt uit den Haag: Waarschijnlijk als gevolg van een kwajongensstreek had Donderdagmid dag in de Frederikstraat een ongeluk plaats, dat nog betrekkelijk goed afge- loopen is. Doordat n.l., vermoedelijk door baldadige knapen, de nabij de Javastraat gelegen wissel was verzet, kwamen ongeveer ter hoogte van den Mallemolen twee motorwagens van de electrische tram met elkaar in botsing. De schok was zoo hevig, dat de beide wagens met de voorbalcons inéénge- drukt stonden, zoodat het slechts met groote moeite gelukte, de beide wagens weer los te krijgen. Twee dames, die van het achterbalcon van een der trams waren gevallen, werden in een nabu rige woning binnengebracht, vanwaar beiden, na van de schrik bekomen te zijn, zich weer naar haar woning kon den begeven. Zij hadden blijkbaar geen ernstige kwetsuren opgeloopen. Erger was een van de wagenbestuurders er aan toe, die een diepe wonde aan den linkerbenedenarm opliep. Een jongen, die van de verwarring gebruik wilde maken, om iets uit een der tramwagens, die langs beide rich tingen stonden, weg te nemen, werd door een politieagent ingerekend. Het tramverkeer had door een en ander ongeveer een half uur vertra ging- Uit Heerenveen werd Woensdag ge schreven Hedenochtend is de heer mr. B. van Eeten, officier van justitie alhier dood op zijn bed gevonden. De heer van Eeten pleegde zelfmoord. De heer J. P. Engelman, 63 jaar, lid van Ged. Staten van Friesland, oud burgemeester van Schoterland werd hedenochtend 10 uur in een sloot achter zijn woning verdronken gevonden. Geheel Heerenveen is onder den in druk van beider dood. Uit Rotterdam werd Donderdag ge schreven Hedennamiddag tusschen vier en zes uur was het weder aannemen van boot werkers in de Calandstraat, alhier, voor de Vereeniging van Stuwadoors. De ge moederen waren in hooge mate opge wonden, hetgeen, toen van buiten de gemeente eenige lieden zich kwamen aanmelden om werk, zich uitte door het gooien met steenen. De politie behalve de bereden agenten, waren er een 30 agenten te voet en eenige in specteurs had de handen vol, vooral toen de bootwerkers, in groot aantal aanwezig, roor aanmaningen om hun weg te vervolgen niet vatbaar meer bleken. En toen eindelijk te midden van een hagelbui van steenen een hoofd agent en een agent van de bereden po litie door steenworpen aan de hoofden verwond waren, werd besloten tot het uiteendrijven van de meer en meer op dringende massa over te gaan. Tusschen vijf en zeven uur is daarop herhaalde lijk gechargeerd ia de Calandstraat, de van Vollenhovenstraat, op het West plein, op den Eendrachtsweg, in de Zwarte Paardenstraat tot zelfs in de Witte de Withstraat bij de Hoffmanbrug toe. Met getrokken sabels chargeerde de be reden politie op het volk in, door hun collega's te \oet, onder de bevelen van een inspecteur bijgestaan. Tal van sla gen, waaronder er waren, die gevoelig aankwamen, zijn uitgedeeld en eerst toen heel die volksmassa, waarbij zich vele nieuwsgierigen aansloten, uiteen gedreven was, keerde langzamerhand de rust weder. Niettemin hebben er daarna in eenige straten nog kloppar tijen van minder beteekenis plaats ge had. Als verdacht de steenwerper te zijn die den hoofdagent B. van de bereden politie verwondde, is gearresteerd en naar het politie-bureau in de Witte de Withstraat gebracht de bootwerker L. v. N. uit de Steven Hoogendijkstraat. Patrouilles mariniers, geposteerd in het politie-bureau in de Witte de With straat, doorkruisen van daaruit ook hedenavond verschillende straten; en op de woningen der werklieden, die in de laatste dagen meermalen bedreigd werden, omdat zij werken aan „de Vol harding enz., wordt nauwlettend toezicht gehouden. De correspondent van de N. R. Ct. te Constantinopel schrijft: Baron van Heemstra, te Smyrna, die door een Turksch-Grieksche roover bende was ontvoerd is weibehouden bij de zijnen teruggekeerd. Zijn schoonvader, de heer Whittall, heeft het losgeld betaald, dat na veel handelen eindelijk op zesduizend pond (f 66.000) was bepaald; waarlijk een bagatel, als men in aanmerking neemt dat indertijd voor het vrijlaten van den jongen, een beetje zwakhoofdigen Ab bott, door de Britsche regeering vijftien duizend pond is betaald. Natuurlijk zal de heer Whittall trachten het ge storte geld op de een of andere wijze van de Ottomansche regeering terug betaald te krijgen, en, Britsch onder daan zijnde, daartoe de hulp der ver tegenwoordiging van zijn land inroe pen, die dus tegelijkertijd de beide vorderingen op de Turksche schatkist kan doorzetten. Ons gezantschap zal daarbij, zooals vanzelf spreekt, zijn bij stand moeten verleenen voor zoover het de ontvoering van baron van Heem stra betreft. Een vader op een dorp nabij Rotter dam, wiens zoon muzikale neigingen vertoont en dit laat blijken door het erbarmelijk jammeren op een klarinet, dien hij, als werkend lid van een mu ziekgezelschap, moet leeren bespelen, heeft zeker wfl een nieuw middel uit gedacht, om zich van het gejammer te verlossen. Hij heeft in zijn zaak een ijskast en sluit zijn muzikalen zoon daarin, waar deze zoo hard kon jam meren als hij zelf wil, zonder dat de vader er ook maar den minsten last van heeft. Voor den Haagschen kantonrechter stond terecht H. J. E., te Oegstgeest, fabrikant van geneesmiddelen, ter be strijding van tuberculose, terzake, dat hij onbevoegd de geneeskunde had uitgeoefend, door het onderzoek van een patiënt en door het aan dezen toe zenden van geneesmiddelen. Voor het een en ander was betaald; de zieke was echter voortdurend erger geworden. Het O. M. vorderde f250 boete of 50 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. Een ingezetene van Zaandam had visite. Men zong en speelde en maakte goeden sier. 's Avonds laat werd van den gastheer hartelij k afscheid genomen. Kort daarop echter ontdekte deze, dat hij f 200 miste. Bedienden en gasten werden ondervraagd, doch allen ontken den. Daarna werd de politie met het geval in kennis gesteld. Ook deze kon geen licht in de zaak brengen. Dezer dagen echter ontving de bestolene een brief, waarin met uit een couiant ge knipte letters stond geschrevenM. Ik verkeerde in oogenblikkelijke geldver legenheid en nam de f 200 mee. Hierbij f 150 retour; de andere f 50 komen ook. In de Neder-Brtuwe is het gewas van. kersen dit jaar overvloedig. De pluk is aangevangen. Er wordt 8 cent per K.G. besteed. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Eindhoven heeft besloten bemiddelend op te treden in de zaak tusschen de sigarenfabrikanten en uit- geslotenen. Eene commissie is reeds benoemd. Deze commissie zal met de beide partijen besprekingen houden en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2