Ploatflellik lleuws, HEUSDEN, 15 Juni. De alhier gehouden collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en onder steuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden heeft opgebracht f 9,47$. Op den 19 dezer hield de raad dezer gemeente eene vergadering. Nadat het ko hier van den hoofdelijken omslag over het loopende dienstjaar was afgedaan, werd overgegaan tot benoeming van een stem bureau voor de eventueel noodige stemming en herstemming ter verkiezing van leden van den gemeenteraad. Tot leden werden aangewezen deheeren Dp Jongh, Verhoeven en Van Everdingen. Tot plaatsvervangers de heeren Van der Heijden, Van Hemert en Prins. Een verzoek van H. M. Vale te Bergen- op-Zoom, om restitutie van betaalde pacht wegens eene standplaats op de kermis voor eene tobogang ad. f 25, op grond dat hij door ziekte de kermis niet heeft kunnen bezoeken, werd toegestaan. Daarentegen is afwijzend beschikt op een verzoek van A. Huijgens om vermindering van betaald staangeld voor een luchtschom- mel, welk verzoek hierop gegrond was, dat de kermis zoo weinig verdienste voor hem had opgeleverd. Aan den heer W. van Heusden is op verzoek eervol ontslag verleend als klok kenist. Een verzoek van J. C. van Wijk alhier is aangehouden. De voorzitter deelt mede, dat dezer dagen overdracht zal plaats hebben van het per ceel gemeentegrond aan de naamlooze ven nootschap „Bergsche Maas", verkrijgende de gemeente alsdan de beschikking over de koopsom ad f 8000. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, behoudens goedk. van heeren Gedeputeerde Staten, deze som voor de helft te besteden aan aflossing van schulden en voor het overige aan de uit voering van buitengewone openbare werken (straten en riolen). Ten slotte werd bepaald aan den veld wachter Van Kuyk eene gratificatie van f 25 toe te kennen, wegens buitengewone politiediensten tijdens de vacature van veld wachter, belast met den nachtdienst. In de op 18 dezer gehouden verga dering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap „Den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusden e. a." waren o. a. aan de orde de vaststelling der reke ning over het dienstjaar 1905/6 en der begrooting over 1907/8; de rekening werd vastgesteld in ontvangsten op f 4699.79|» in uitgaaf op f 3693.55$, zoodat het batig slot bedraagt f 1006.24; de begrooting in ontvangsten en uitgaven op f 4164.03$. Wegens de periodieke aftreding van de heeren P. L. Honcoop als dijkgraaf en J- van Doveren van Andel en H. van Laar hoven als heemraden, zijn aanbevelings lijsten opgemaakt, waarop na gehouden stemmingen werden geplaatst: 1. Voor de vacature-dijkgraaf. Ie candidaat: de heer P. L. Honcoop, te Heusden. 2e candidaat: de heer G. van E verdingen, te Heusden. 3e candidaat: de heerG. B. Vos, te Wijk. 2. Voor de eerste vacature-heemraad. Ie candidaat: de heer J. van Doveren van Andel, te Wijk. 2e candidaat: de heer A. van der Beek, te Wijk. 3e candidaatde heer W. Bleijenberg Dz., te Wijk. 3. Voor de tweede vacature-heemraad. Ie candidaatde heer H. van Laarhoven, te Elshout. 2e candidaat: de heer W. Klijn Cz., te Elshout. 3e candidaat: de heer P. Pulles, te Els hout. De van de verschillende, aan het water schap schuldplichtige, polders over het dienstjaar 1907/8 te heffen omslag werd bepaald op f0.75 per quota. Door Burgemeester en Wethouders is bepaald, dat de stemming voor de ver kiezing van twee leden van den gemeente raad, wegens gewone aftreding van de heeren C. J. de Jongh en L. J. Mostertman, indien noodig, zal plaats hebben op Dinsdag 2 Juli en de herstemming, zoo noodig, op Don derdag 11 Juli a.s. Bij de op 21 dezer gehouden ver gadering van de R. K. kiesvereeniging zijn tot candidaten gesteld voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing, de heeren Ch. de Jongh (aftr.) en L. de Moll. WERKENDAM. De weleerw. heer Sme ding, predikant te IJselmonde, heeft voor het beroep naar de Geref. kerk A alhier bedankt. Op de voordracht voor onderwijze res aan de o. 1. school in den Biesbosch staan de dames A. J. Güthard van Koog aan de Zaan, G. A. Scherrer van Leerdam en J. E. M. Rademaker van Brouwershaven. De griendwerkersvereeniging „On derling Belang" hoopt Zaterdag 29 Juni a.s. te vergaderen in de Nutazaal alhier. Die nog lid wenschen te worden kunnen deze vergadering, waarbij volgens het con vocatiebiljet trouwe opkomst dringend noo dig is, dadelijk bij wonen. De punten van behandeling zijn: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Rekening en verantwoording van den penningmeester. 4. Herziening van het reglement. 5. Rondvraag. 6. Verkiezing van een penningmeester. 7. Sluiting. Hedenmorgen met de boot van half acht zijn uit deze gemeente een 8-tal per sonen vertrokken naar China. Een groote schare deed hen uitgeleide en het handen geven, goede reis wenschen enz. eindigde pas toen ze op de boot stapten, waarna aan het gezwaai en gewuif geen einde scheen te komen. Ook wij wenschen de vertrokkenen een voorspoedige reis, hopen, dat het hun in den vreemde wel moge gaan en dat zij over een paar jaar in welstand hunne fa milieleden, vrienden en bekenden mogen terugzien. SLEEUWIJK. Op de kiezerslijst alhier staan dit jaar 531 kiezers, waarvan er 405 ook mogen deelnemen aan stemmingen voor leden van den gemeenteraad. WOUDRICHEM. Onze geachte predi kant dr. J. W. F. Gobius du Sart ontving een beroep naar de Herv. gem. te Gro ningen. LAND VAN ALTENA. De handel in zwarte bessen is zeer levendig. Men besteedt tot 17 cent per kilo. ALMKERK. In de Donderdag gehou den gemeenteraadsvergadering is in de plaats van wijlen den heer B. Koekkoek Pz., tot wethouder gekozen den heer A. den Dekker. Onlangs hebben twee arbeiders zekere J. S. en B. v. d. H., den landbouwer C. van Herwijnen, op wien ze een „pik" had den, bekeurd wegens het fietsrijden zonder licht op circa een kwartier na bezetten tijd. Ze gaven het in handen der politie en nu heeft het te Heusden voor 't kanton gerecht gediend. De eisch voor genoemde landbouwer is f 1.boete. Evenwel hebben die nobele arbeiders zoo'n uitbrander gehad dat hun de lust tot bekeuren, die uit pure haat voort- spruitte, wel zal vergaan. Aan de beurt van aftreding zijn voor de a.s. gemeenteraads verkiezing de heeren H. Donker Wz., H. D. van der Meijden, J. J. v. d. Kaaden en B. Snoek. VEEN. De prijzen der nieuwe aard appelen zijn de laatste dagen veel gedaald. Men besteedt slechts van f 3.75 tot f 4.25 per H.L. Er is weinig vraag in de steden, wat voornamelijk te wijten is aan de kwaliteit, die veel te wenschen overlaat. GAMEREN. In de heden gehouden raadsvergadering werd tot secretaris en gemeente-ontvanger benoemd de heer C. Hobo, ambtenaar ter gemeente-secretarie te Z.-Bommel. MEEUWEN. Aanst. Zondag voormidd. zal in de Geref. kerk (mede voor de be diening van het H. Avondm.) optreden ds. Goedbloed uit Nieuwendijk. DUSSEN. In de 1.1. gehouden raadsver gadering dezer gemeente is besloten de minimum-jaarwedden van de hoofden der openb. 1. scholen met f 50 te verhoogen. Reeds vroeger is besloten, die jaarwedden der onderwijzers met f 50 te verhoogen, doch toen is dat besluit niet door Gede puteerde Staten goedgekeurd, omdat de hoofden niet onder de verhooging begre pen waren. En hoofden én onderwijzers dezer ge meente zullen met ingenomenheid de nieu we verordening ontvangen. Bij een gehouden verpachting van hooiland bij afslag in deze gemeente deed het zeldzame geval voor, dat door geen der aanwezigen gemijnd werd; de geringe hoeveelheid gras was oorzaak, dat het voor niemendal nog niet gewild was. Een kind van B. K. geraakte in een onbewaakt oogenblik in een vrij diepe sloot. Het mocht aan A. v. d. P. gelukken het van een wissen dood te redden. Stond voor enkele dagen in verschil lende bladen, dat een zoontje van A. v. B. door een klap van een veulen gedood was, tot onze vreugde moet echter gemeld wor den, dat het kind hoegenaamd geen letsel bekomen had. Voor zwarte aalbessen besteedt men hier 20 ct. per kilo. SPRANG. Donderdagavond circa 9 uur ontstond er door onbekende oorzaak brand in de broodbakkerij van Renzo Martens, in eigendom toebehoorend aan den heer Meijer, burgemeester, en medebewoond door de weduwe v. d. Mast en den schoenmaker L. Varossieau. De vlammen sloegen weldra over op de naastbij staande boerderij der weduwe De Bie, die met haar kinderen reeds te bed lag. Beide gebouwen brandden tot den grond af en by na de geheele in ventarissen der in won enden werden eene prooi der vlammen. De predikant van Kethel en Spaland, ds. Hospers, is door 't kiescollege alhier beroepen. WOUDRICHEM. De uitkomsten der zalmvi8scherijen op de Waal, de Merwede en de Lek waren in de laatste 8 dagen vrij bevredigend. Op de verscheidene visscherijen beneden Tiel werden 31 zalmen gevangen, bij Go- rinchem 78 z., 3 e. en 1162 f., te Hardinx- veld 12 z., 6 e. en 5400 f. en te Ammer- stol 112 z. en 34 elften. Bovendien be machtigden de visschers 10 steuren, die van f 43 tot f 154 per stuk opbrachten. De besomming aan andere rivier- en pol der visch was ditmaal minder loonend. Zalm bracht op f 0.80 f 1.15, aal 20 25, snoekbaars 38 40, zeelt 23 28, baars 16 20, bliek 12 14 en voorn 6 9 ct., alles per half K.G.; elft f0.45 fl.25, finten 6 14 ct. per stuk. Ilinnenland. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: Waarschijnlijk op aanstoken van Si Singa Mangaradja zijn de bovenlanden van Baros in verzet gekomen. De toe gang werd aan ambtenaren en mili tairen belet; versperringen waren aan gebracht. De assistent-resident, die met een patrouille uitrukte, werd van ver schillende zijden beschoten, waarop tegen de kampongs Aik Na Oeli en Dolok Na Bolan werd opgetreden. De radja's Sange Sange en Saoer Ni Hoeta zijn gevlucht. De hoofden kwamen in onderwerping; er vielen 5 dooden. De hoofdaanleggers zijn voor de rechtbank gedaagd, terwijl het betrokken land schap werd beboet. De Red. teekent hierbij o. a. aan Baros behoort tot de residentie Tapa- noeli en is op de westkust van Sumatra gelegen. De in bet telegram genoemde kampongs behooren tot de gelijknamige Bataksche landschappen, die in Maart 1905 onder rechtstreeksch verband be stuur werden gebracht. Uit bet bovenstaaude telegram blijkt, dat, als hit daarin uitgesproken ver moeden juist is, wij niet te veel hebben gezegd mei te beweren, dat de invloed van den priestervorst Si Singa Manga radja zich nog zeer ver uitstrekt. Dat deze zou trachten door bet elders ver wekken van verzet de aandacht van zich af te leiden, lag voor de band. Intusschen zal deze list van den pries tervorst hem niet veel baten, daar het verzet in Boven-Baros blijkbaar reeds onderdrukt is en voor de vervolging van Si Singa Mangaradja immers een afzonderlijke afdeeling onder kapitein Christoffel is aangewezen. Wij vestigen er de aandacht op, dat het in het laatst van Mei in de buurt van het Tobameer geconstateerde verzet ook op rekening van Singa Mangaradja wordt gesteld. Gisteren seinde dezelfde correspon dent Maandag overviel kapitein Cbrisstof- fel, in bet Peradjaboscb, opnieuw een schuilplaats van Si Singa Mangaradja. De priestervorst en Soetan Nagari, zijn oudste zoon, sneuvelden. Toeangi en Matsawang zijn overval len door luitenant Watrin en gevangen genomen. Hierbij schrijft de Red.: Nog steeds hadden wij hoop dat de priestervorst Singa Mangaradja het ver zet niet tot het uiterste zou drijven en zich, hoewel dan noodgedwongen, zou komen melden. Hij was altijd een open lijk tegenstander, wien men een beter lot gegund had dan onder de kogels of klewanghouwen van onze mare- chausseé het leven' te laten. Nu Singa Mangaradje gesneuveld is behoeft men zich niet het hoofd te breken met de rol die hem verder zou worden toebe deeld. Ook zijn oudste zoon Soetan Nagari is gevallen. Zijn moeder, de voornaam ste vrouw van den priestervorst, werd met anderen den 12en Mei door Chris toffel gevangen genomen. Weer heeft Christoffel schitterend zijn plicht gedaan; 30 Maart vertrok hij van Tjimrhi met zijn 40 uitgezochte Amboneezen, en twee en een halve maand later is aan het verzet van den geheimzinnigen en voor anderen on- vindbaren priestervorst een einde ge maakt. Gisterenmorgen schrikte het paard voor een rijtuigje waarin baron van Wassenaer van Hoekelom en zijn bosch wachter gezeten waren, op den weg EdeBennekom voor de stoomtram. Het voertuig kwam onder de tram, de inzittenden werden ernstig gewond. De boschwachter kreeg een schedelbreuk en werd stervende opgenomen. Baron van Wassenaer werd per auto voor ziekentransport naar het diaconessen- huis te Arnhem overgebracht. Zijn lin kerarm is verbrijzeld, terwijl hij een zware hoofdwond kreeg. Zijn toestand is ernstig. Men meldt uit Delft: Aan de glas blazerij alhier is Woensdag vuur onder den derden oven aangegestoken. Gaan deweg meldt zich een staker aan, om den arbeid te hervatten. De werkwil ligen ondervinden geenerlei moeilijk heden. Donderdag was het 25 jaar geleden, dat de heer S. van den Bergh Jr. zich aan de firma van Van den Berghs boter- fabrieken te Rotterdam verbonden had, hetwelk feestelijk herdacht werd. Nadat genoemde heer voor de hem gebrachte hulde den aanwezigen dank gezegd had, besloot hij met de mededeeling, dat ter gelegenheid van zijn jubileum aan het geheele personeel der fabrieken van Van den Berghs Limited een extra weekloon geschonken werd. „Als men geen kruiwagen heeft, komt men er niet" zoo dacht ook de can didaat der volkskiesvereenigirg te Be verwijk, bij de Dinsdag gehouden stem ming voor den gemeenteraad. Op een bespannen wagen was een kruiwagen geplaatst en daarin reed de heer Vellema, candidaat der werklieden partij, naar de stembus meteen hoogen hoed op eD een hoog staande boord om den hals, om zijn kiezersplicht te vervullen. Het bespottelijk toonoel wekte den algemeenen lachlust op en omstuwd door een groote menigte, stapte hij aan het stembureau af. Vervolgens werd hij in den kruiwagen onder algemeene hila riteit naar de stembus gereden. Onder weg ontving deze vreemdsoor tige candidaat een bouquet van eenige werklieden. Treurig. Een man te Haarlemmer meer kwam ter secretarie aangifte doen van de geboorte van een blind kind. Van 12 tot dit gezin behoorende kinderen zijn er 6 blind geboren. Uit Delft men ons: De orgelconcerten door den huurder van een perceel, die van de huur ont slagen wilde worden, zijn Woensdag ge staakt, dank zij de bemiddeling van de omwonenden, die verklaarden dat zij gek zouden zijn geworden, als het nog langer geduurd had. Men is tot een accoord gekomen. Voor de Haagsche rechtbank werd Donderdag behandeld de strafvervol ging ingesteld tegen Simon Polak. Bekl. is ten laste gelegd dat hij op 16 Fe bruari 1907 gepoogd heeft opzettelijk en met voor bedachten rade van het leven te berooven mr. E. E. van Raalte, Minister van Justitie, door meteen met scherp geladen revolver 4 schoten op hem te lossen welk misdrijf niet vol tooid is door de van zijn wil afhanke- lijde omstandigheid, dat 3 schoten hem gemist en één schot wel heeft getrof fen maar de kogel niet door de jas is heengedrongen. Alvorens tot het hooren der getuigen over te gaan werd door bekl. een en ander medegedeeld omtrent zijn levens loop, waaruit blijkt, dat hij in 1895 als sergeant-hoornblazer zonder recht op pensioen uit den militairen dienst is ontslagen met een jaarlijkschen onder stand van f 190. Bekl. kon er volgens hem met dien onderstand niet komen en werd wegens bedelarij naar een Rijks werkinrichting opgezonden. Gedurende dien tijd hield de onderstand op. Na zijn ontslag werd hij op het Min. van Koloniën ontboden, waar hem werd medegedeeld, dat de onderstand hem door middel van de Vereeniging Ar menzorg in wekelijksche termijnen zou worden uitbetaald. Bekl. had daar eerst genoegen mee genomen, maar daar later spijt van. Hij wendde zich alstoen tot den Minister van Justitie, per gezegeld request, om zijn onderstand in één termijn uitbe taald te kjijgen, teneinde zich beter in de kleeren te kunnen steken en naar België te gaan. Op dat request kreeg hij geen antwoord en daarover was hij verbitterd geworden. Hij had een re volver gekocht met 50 scherpe patronen, zocht in het adresboek den naam op van den Min. v. Justmr. v. Raalte, en ging den ICen Febr. met den gela den revolver er op uit om dien min. te treffen. Het O. M. concludeerde tot schuldig verklaring van Simon Polak aan poging tot doodslag waarvan de uitvoering niet is voltooid, onafhankelijk van den wil van beklaagde; ontslag van rechtsver volging op grond van ontoerekenbaar heid en plaatsing in een krankzinni gen-gesticht voor den proeftijd van een jaar. Herstemmingen Provinciale Staten. ZUID-HOLLAND. District II. Gekozen van Dorp, lib., met 1879 stemmen. Van Aalten vrijz.- dem., kreeg 1817 stemmen. District III. Gekozen Kolkman, r. k., met 2033 stemmen. Van Dam, aftr. lib. kreeg 1975 stemmen. District IV. Gekozen Van Stolk, aftr. lib., met 1306 stemmen. De Monchy, lib., kreeg 514 stemmen. District V. Gekozen jhr. Van Asch van Wijck, a.-r., met 2735 stemmen, Zimmerman, lib., kreeg 2151 stemmen. De overwinning van de rechtzinni- gen is met deze herstemming nog ge stegen. Verloren de vrijzinnigen den elfden Juni reeds drie zetels (één te Leiden, één te Schiedam, één in Rot terdam I), gisteren hebben zij nog drie zetels daarbij prijs moeten geven: Rot terdam III, Rotterdam V en één in Dordrecht. Daartegenover staat slechts een zetel, die, vroeger door een christelijk-histo- risch man ingenomen (Rotterdam II), voortaan door een liberaal zal worden bezet. In het geheel gaan de vrijzinnigen in Zuid- Holland's Statenvergadering ten gevolge van deze verkiezingen dus vijf stemmen achteruit. Zeventien vrijzinni gen, vier- en twintig kerkelijken treden af; slechts twaalf vrijzinnigen, tegen negen en twintig kerkelijken, komen voor hen in de plaats. De verhouding in de Zuid-Holland- sclie Staten zal dus voortaan zijn: 31 vrijzinnigen tegen 51 der rechter par tijen. DRENTE. VERSLAG der Raadszitting van de ge meente Woudrichem op Woensdag 19 Juni 1907. Na gebruikelijke opening door den voor zitter worden de notulen gelezen en goed gekeurd. De voorzitter deelt mede, dat er op de geplaatste oproeping voor een onderwijzer geen sollicitatiën zijn ingekomen en stelt voor een vernieuwde oproeping te doen met verhooging van f 50 salaris na een jaar verblijf, 't welk wordt aangenomen. Ingekomen was van Gedeputeerde Staten een missive, waarin ee goedkeuring op het leeningsplan der gem. wordt verdaagd en voorgestelt een openbare inschrijving te doen, daar het aangeboden geld tegen 4$ p. ct. hun wat hoog voorkomt. Beslo ten werd conditiën te vragen bij de Maat schappij voor Gem. Crediet en bij de di rectie der Rijkspostspaarbank. Ter tafel kwamen nu zeer zware stukken, namelijk eenige monsters straatkeien, waar uit onze vroede mannen een keuze moesten doen voor de nieuwe bestrating; na prijs opgaaf vernomen te hebben werden een tweetal monsters als het geschikts aange wezen, waaruit de raad een keuze zoude doen. Het eene monsters was gekenmerkt door een gestempeld lak; tot stemming overgaande, werd gestemd met of zonder lak en werden de steenen zonder lak als de beste uitverkoren. Voorgelezen werd het proces-ver baal der kasopneming op 7 Juni j.l. Eenige af- en overschrijvingen, in ver band met de begrooting 1906, werden vastgesteld en zullen aan Ged. Staten ter goedkeuring worden ingezonden. Ingevolge een schrijven van de gezond heidscommissie te Heusden werd een ont- werp-verordening vastgesteld, waarin het kenteeken wordt bepaald van een onbe woonbaar verklaarde woning. Bij de gebruikelijke rondvraag spreekt de heer Wierikx over het visch water te Heusden, dat door bazaltstortingen onge schikt wordt om te visschen en stelt voor bij Waterstaat aan te dringen om die bazalt stortingen te doen dekken door grint. De voorzitter merkt op, dat ook in ver band met een vroegere in dien geest gedane aanvraag het wel vergeefs zal zijn een ver zoek in te dienen. De heer Bax betoogt evenwel, dat het wel meer aangevraagd kan worden, waartoe ten slotte besloten wordt. Dordrecht. Gekozen Jongkind, aftr. lib., met 2535 st. en Van Schelt, a.-r., met 2670 stemmen. Bilderbeek, aftr lib., kreeg 2414 en Stoop, s.-d., kreeg 564 stemmen. Gorinchem. Gekozen Boll, aftr. lib., met 3153 stemmen en De Gijzelaar, aftr. chr.-hist., met 3055 stemmen. De heer De Vor, chr.-hist., kreeg 2888 en de Vries Robbé, lib., 3023 stemmen. s-Gravenfuige. Aantal kiezers 30648. Uitgebracht 21746 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren Dolk, lib. aftr., 11014, Edersheim, lib. aftr., 10554, Janse, lib. aftr 10351, Van Lief land, r.-k., 93c3, Patijn, lib. aftr 10375, Ruysch, lib. aftr 10109, Talma, a.-r., 9476, Ter Laan, soc.-dem., 2121, Troel stra, soc -dem., 1933, Von Weiier, chr.- hist., 9304, zoodat gekozen zijn de hee ren: Dolk, Edersheim, Janse, Patijn en Ruysch, allen aftredend liberaal. Oud-Beyerland. Gekozen O verwater, aftr. lib., met 2544, en Verhoeven, aftr. a.-r., met 2592 stemmen. Diepenhorst, a.-r., kreeg 2458 en Vlielander, lib., kreeg 2533 stemmen. Rotterdam. District I. Gekozen van Vessem, chr.-hist. met 4048 stemmen. Spiekman, s -d., kreeg 2755 stemmen. Emmen. Gekozen Borgesius met 1349 en Tenhave met 1034 stemmen. De heer Bakker kreeg 915 en de heer v. d. Sluis 925 stemmen. Alle vier zijn liberaal.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2