el Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommeierwaard. TUBERCULOSE. Monsieur PALJAS Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 204-6. Woensdag 3 Juli, FEUILLETON. land van alten* 1907. VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/i ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Het behoeft geen betoog, dat het geenszins onze bedoeling is, om een wetenschappelijk betoog te schrijven over of naar aanleiding van een der meest gevreesde ziekten, die voortdurend een plaag der menschheid zijn en wier naam wij hierboven aangeven. Het is echter een ziekte, waarop in de laatste jaren onze aandacht zeer opzettelijk werd gevestigd, omdat wellicht tegen geene enkele kwaal met zooveel kracht is opgetreden als tegen de tuberculose. In verband hiermede staat het feit, dat de meesten onzer in eigen kring ge tuige zijn of geweest zijn van het treurig verloop eener ziekte, die terecht zulk een gevreesden naam beeft en nog voortdurend tallooze slachtoffers eischt. Het is echter eveneens een feit, dat de behandeling van de zoogenaamde teringlijders tegenwoordig als het ware een publieke zaak geworden is. Ieder ziet en volgt de behandelingmaar begrijpt er in den regel niet veel van, hecht aan de nieuwere methode geen groote waarde, of wantrouwt diewaar uit tevens volgt dat hij niet medewerkt om, waar zich toevallig een leider in zijn eigen kring bevindt, voor zooveel van hem afhangt aan diens genezing bevorderlijk te zijn. Het oude vooroordeel, dat voor tering geen kruid gewassen is, leeft nog al tijd voort en talloos velen halen nog medelijdend de gchouJor» in onzen tija ae wetenschap durft te verklaren, dat ook deze gevreesde ziekte niet ongeneeslijk is, en dat, waar wij de ware middelen hebben leeren kennen, zij geen menschenlevens meer behoeft te kosten, wanneer die midde len op de rechte wijze, tijdig en duur zaam worden aangewend of kunn.en worden aangewend. Ieder kent die altijd kuchends of hoestende, steeds mager wordende, zicht baar vermoeide menschen, met een heesch keelgeluid en allerlei teekenen dat zij de ziekte onder de leden hebben. Hun longen, een van de voornaamste werk tuigen in het zoo samengestelde men- schelijk organisme, zijn ziek en maken het geheele lichaam ziek en weldra on geschikt voor den maatschappelijken arbeid. In zooverre schijnt het oude volks geloof wel het pleit gewonnen te heb ben, dat voor de tering geen kruid gewassen is. Met geneesmiddelen in de gewone beteekenis van het woord, be strijdt men de ziekte nietmaar tegen woordig vatten wij het woord genees middel ook niet meer op in de enge beteekenis, die het vroeger had. Wij erkennen dat goede voeding, rust en 11. Til. CHAPPUIS. 8) Flauw herinnerde hij zich thans, dat hij bij den tocht naar de stad een sluisje was gepasseerd. Daar zou hij water vinden. Uitgeput door bloedverlies wankelde hij er heen. Hij moest van den weg af, een dijkje over, om bij het water te komen. Zijn wond stak en brandde. Hij kreeg vonken en vlammen voor de oogen, doch het water vond hij. Hij zonk er bij neder op den kant, schepte een weinig water in de hand en dronk het kille nat. Dit verkwikte hem. Hij gevoelde zich thans wat beter. Die duizelingen waren nu tenminste voorbij. Hij stond op en deed een paar schreden. Door de beweging had de wonde zich opnieuw geopend. Weder draaide en tolde alles hem voor de oogen; nogmaals zonk hij op den grond. „Zeg eens, vriend! Wie ben je en waar behoor je thuis?" vroeg een stem, toen Bart het bewustzijn herkreeg en de oogen opsloeg. 'tWas de stem van den baan- zuivere lucht ook geneesmiddelen zijn, en wel de allerbeste, en de ervaring heeft ons ten slotte geleerd, dat het juist deze geneesmiddelen zijn, die door de natuur zelve tot het herstel van teringlijders zijn aangewezen. Sedert de sanatoria ot herstellings oorden in werking zijn, is al menig vooroordeel weggenomen, maar het is licht te begrijpen dat menig leek, die gewoon is elke genezing in verband te brengen met drankjes, poeders of pillen, zijne oogen of ooren soms wel eens niet gelooven kan. Vooral van die voeding, eigenlijk o v e r voeding, begrijpen zij niets. Waar om moeten die menschen toch allemaal dik worden? Maar het is ook niet om bet „dik worden" te doen. Dat is slechts een gevolg vau de krachtige voeding, met rust gepaard. Zonder toeneming van gewicht schijnt geen genezing mo gelijk te zijn. De goed gevoede en in gewicht toenemende patiënt kiijgt meer weerstandsvermogen en nu kan de gevatte koude, die telkens de kuch veroorzaakt, ook genezen. Dat overvoeding een zeer goede maag vereischt, behoeft geen betoog. Vandaar dan ook dat alles vermeden wordt wat in dit opzicht storend zou kunnen wer ken. Ook geneesmiddelen zouden niets anders doen dan dat. Vooral inspanning werkt ongunstig op den teringlijder ea de geestelijke inspanning is misschien nog slechter dan de lichamelyke. De patiënt moet tijden. Vandaar de bekende lighal. Is hij er toe in staat, dan moet hij wan delen en dus de longen oefenen, maar zonder ze in te spannen. In de derde plaats is het voortdu rend inademen van zuivere buitenlucht dringend noodzakelijk. De ramen wor den nooit gesloten, maar staan dag en nacht open. Dat is het ware voor de longen, ook, wat maar al te vaak ver geten wordt, voor longen die niet ziek zijn, maar het toch kunnen worden. Die het sanatorium verlattn hebben, houden zich daar meestal aan en bevinden er zich wel bij. Zij worden gehard en kunnen tegen alle weer en wind. Men heeft in vroeger tijd gemeend, dat het klimaat van grooten invloed is op het al of niet herstellen der zieken maar ook van deze meening is men teruggekomen. Het klimaat op zichzelf draagt niets tot de genezing der lijders bij, als de lucht maar zuiver is. De twijfel, of Nederland een geschikt land voor herstellingsoorden is, bestaat dan ook sinds lang niet meer, en nadat de eerste krachtige pogingen in het werk werden gesteld om althans eenigen te redden, die geene middelen bezaten om buiten 's lands te gaan, zijn bier ware wachter van den naburigen spoorweg. Toe vallig hem vindende liggen, had hij, ge holpen door een arbeider, hem naar zijne kleine woning gedragen en een dokter ont boden. De zon stond reeds hoog aan den hemel. „Hoe laat is 't?" vroeg Bart met toon- looze stem. „Hoe laat? Even voor tienen zal 't we zen. Daar juist passeerde de sneltrein." Woest richtte Bart zich op. Wilde angst lichtte in zijn oog. Hij poogde het bed, waarop men hem had nedergelegd, te ver laten. De baanwachter en zijn vrouw, denkende, dat hij ijlhoofdig was geworden, grepen hem vast. „Och, lieve menschen, laat mij toch los! Laat mij toch gaan. Ik mo t naar de stad Als ik daar niet vlug kom, gebeurt er een ongeluk." De baanwachter keek dien vreemden man met zijn doodsbleek gelaat en gloeiende oogen aarzelend aan. „Dan ga ik toch met je mede, anders zak je onderweg mogelijk nog eens in elkaar. Een boerenkar, die toevallig voorbij kwam, werd aangeroepen. Ze laadde Bart en. zijn helper op. Zoo kwam Paljas terug in 't stadje. „Waar zal ik je afzetten, vriend vroeg de boer. „Als je wilt, voor het stadhuis." wonderen gebeurd. Worden door regee ring, door weldadige personen en phi- lantropiscbe vereenigingen alle middelen in het werk gesteld om ten slotte allen, arm en rijk, hulp te bieden, dan zal de tijd aanbreken, waarin de wetenschap het van alle on- en bijgeloof gewonnen heeft en op één harer schitterendste overwinningen in het belang der lijdende menschheid bogen kan. Dat tering erfelijk is, moet eveneens als een dwaalbegrip worden beschouwd. Gezonde menschen, in wier geslacht nooit de tering voorkwam, worden aan getast en bezwijken. Het omgekeerde wordt eveneens waargenomen maar het is toch waarlijk niet te verwonderen wanneer kinderen van zeer zwakke ouders, die weinig weerstandsvermogen hebben, dat deze, wanneer zij in een besmette omgeving verkeeren, zelf wor den aangetast. Sedert de natuurgeneeswijze de boven hand kreeg, werd de aandacht afgeleid van het vinden van middelen, zooals het eens beroemde serum van Koch, dat toch in geen enkel opzicht aan de verwachtingen heeft beantwoord. Van het zoeken naar zulke middelen, om de microscopische diertjes te vernietigen, die hun vernielingswerk in de ontstoken longen voortzetten, heeft men naar w ij meenen afgezien, sedert men inzag dat deze bacillen-dood het zieke lichaam niet herstellen kon. Inderdaad is niets eenvoudiger, en wellicht daarom niet meer waar en neretei-njy van terïnsrlii- waaraan vermoedelijk ook wel in an dere opzmhten de toekomst behoort. Mocht spoedig cm preken waarin in het kleine Nederland niemand meer in wanhoop behoeft uit te zien naar een gelegenheid om te deeleu in den zegen, die nu reeds aan zoovelen te beurt is gevallen. lliiiteniand. Volgens een telegram uit Dantzig, is daar in hechtenis genomen Wölke, directeur van de Marienburger Privat- bauk, die 2 tot 3 millioen mark meersndeels het geld van kleine spaar ders, die blindelings vertrouwen in hem stelden met dolzinnige speculaties verdobbeld heeft. Voor de bank speel den zich Zaterdag onbeschrijfelijke too- neelen af. Van alle kanten waren de menschen te voet, met rijtuigen en met den trein in de stad gekomen, op het bericht dat de bank mis was. Nog een half uur voor de afkondiging van de faillietverklaring waren er sommen van 2000 tot 4000 mark uitbetaald. Wölke was erg in trek, omdat hij zulk een hooge rente betaalde. Zelfs het dijk bestuur van Marienburg had groote sommen bij zijn bank liggen. De raad van toezicht had niets gemerkt en zelfs de vertrouwdste vrienden van Wölke hielden hem voor een eerlijk en schat rijk man. Behalve Wölke, is ook zijn procuratiehouder in hechtenis genomen, omdat de justitie aanneemt, dat deze meer van het speculeeren, hoofdzakelijk i in Australische mijnwaarden, moet af geweten hebben. Uit Marienburg komen nog allerlei bijzonderheden over den krak van de Privatbank. De kaasmakers in de buurt lijden zware verliezen. Zij plachten bij de bank hun spaarduitjes te beleggen en ook het geld dat zij op het einde van de maand aan de leveranciers moes ten# betalen. De bank had Maandag on geveer 600,000 mk. aan verschillende I kaasmakers moeten uitbetalen, waartoe I zij niet in staat was, ook omdat zij eenige dagen geleden 400,000 mk. aan een suikerfabriek, die lont scheen ge roken te hebben, had betaald. Onder de slachtoffers van den diefachtigen directeur Wölke zijn vele vereenigingen, kooplui en ambtenaren. Een kaasmaker verliest alleen 300,000 mk. een rente nier 56,000 mk. enz. Brievenbestellers, onderwijzers, ambachtslui, advokaten iedereen bracht zijn geld bij de „veilige" bank. De dieverijen dagteekenen al van het jaar dat Wölke directeur is geworden, 1888. Men had nog meer vertrouwen in hem, omdat hij voortdurend erfde. Als de kas werd nagezien, had Wölke de gewoonte, om pakjes waardelooze papieren over te leggen, met opschrif ten, waaruit moest blijken. «r zoo veel honderdduizenden mark aan waar- mzaten. uo couiuiiooaiisacu nullen aangesproken worden, maar men weet niet, of zij goed voor het geld zijn. In 1906 had de bank nog zes percent "ito-ekeerd. De Londensche Morning ruou neemt uit Washington, dat er aan de landengte van Panama groote verwar ring heerscht. De werkzaamheden zijn zoo goed als geheel gestaakt. De opper- ingenieur, kolonel Goethals, heeft den wensch te kennen gegeven, van zijn ambt ontslagen te worden. Er komen zeer bedenkelijke voorvallen in het Fransche leger. In Chatellerault wierp, gedurende een militaire oefening, een reserve-soldaat van het 32e regiment infanterie geweer en ransel op den grond, terwijl hij eenige anti-militairis- tische uitroepen deed. In de kazerne vocht hij tegen een bataljons-adjudant en wierp hij een ander officier tegen den grond. De Transvaalsche Wetgevende Ver gadering heeft, zonder verzet van eenigen kant, in tweede lezing het wetsontwerp aangenomen, waarbij elke blanke in gezetene van Transvaal recht krijgt een geweer en patronen te bezitten. Dat werd hoog tijd ook. Daar stonden de rijtuigen van den bruids stoet reeds. Het bruidspaar was even te voren het raadhuis binnengetreden. Bart werkte zich met moeite de trap op. De veldwachter op 't bordes weigerde hem echter den toegang. „Zeg, vent! Wat moet jij hier? Kom, pak je weg. Ben je zat?" Bart vouwde de handen. „Om Godswil, mensch, laat mij door! Ik moet ginds wezen! Ginds!" Zoo hartstochtelijk smeekend klonk die bede, dat de veldwachter Paljas liet door gaan. Deze wankelde naar de deur van de trouwzaal en sloeg de hand aan de kruk. Juist deed de ambtenaar van den bur gerlijken stand de vraag of de moeder der minderjarige bruid, och, wat snikte die Roosje bitter haar toestemming gaf tot het voorgenomen huwelijk harer dochter. „Wel stellig," zeide Trees met luide stem en een vuurrood gezicht. „Maar ik niet! Maar ik niet!" klonk het van de bleeke lippen van Paljas. Door den drom der verbaasde getuigen en toeschouwers drong hij naar voren, de man. Het bloed, dat zijn kleederen door weekt had, maakte een vlek op Trees' zijden kleed, doch wat lette hij hierop? Zoo kwam Bart voor de groene tafel. „Wie ben jij? Wat moet jij? Veldwach ters, hier! Brengt weg toch dien kerel!" schreeuwde de burgemeester, rood van kwaadheid over de onverwachte stoornis in de uitoefening van zijn ambtsbediening. Met fonkelende oogen keek Bart hem aan. „Weg! Ik, de vader van de bruid, weg?" „Wat raaskal je daar?" „Ik raaskal niet. Laat die vrouw daar spreken, en laat die het eens loochenen, als zij durft! Ha, Trees! Je wordt bleek, he? Dat had je niet verwacht.Gisteren avond aan den tol stond ik voor 't raam. Ik wilde heengaan, voor altoos. Nimmer zou je iets meer van mij hebben vernomen. Maar de stem van mijn kind wilde ik nog eenmaal hooren. Dus luisterde ik; zoo doende vernam ik, dat je mijn kind wilde verkoopen. Mijn papieren vraagt u, burgemeester. Hier zijn ze. 't Zijn de pa pieren van Engelbert Marijssen, den vader van de bruid, den eersten man van deze vrouw hier, en die geeft zijn toestemming niet." Nog nooit misschien had te Gravestein in de trouwzaal een stem zoo luide en gebiedend geklonken. BESLUIT. Dien avond lag op een zindelijk bed in een kleine herberg van het stadje, monsieur Paljas. Naast hem zat Roosje, zijn kind, met groote tranen in de oogen. De hand haars vaders hield zij omklemd. Met een glans van geluk op zijn gelaat keek de gekwetste haar aan. Het is der politie gelukt, het comité der revolutionaire militaire organisatie te Riga in hechtenis te nemen. Er zijn 30 personen in de gevangenis gebracht. Men stelde vast, dat dit comité de hand gehad heeft in het oproer in het bataljon sappeurs en dat bet toebereidselen trof tot nieuwe onlusten, die binnen enkele dagen zouden plaats grijpen. Volgens een telegram uit Sofia wordt het gerucht, dat prins Ferdinand zich als koning van Bulgarije wil laten kronen, „van gezaghebbende zijde" tegengesproken. In verband met den binnenlandschen toestand en met den toestand van de Bulgaren in Turkije kan er, zoo heet 't verder, van de zaak geen sprake wezen. Graaf Tatistef, gouverneur van de Russische provincie Saratof, heeft een inspectiereis gemaakt in de districten Atkarsk en Serdobsk, waar de tr >ebe- len op het platteland een ernstig ka rakter hebben aangenomen. Hij heeft vastgesteld, dat de misdaden, die ge pleegd worden, meest het werk zijn van terroristen en verder heeft hij de bewijzen in handen gekregen van het bestaan eener machtige revolutionnaire organisatie. De terroristen, die zich in de bosschen verbergen, hebben de lan delijke bevolking dermate geïntimideerd dat deze hen niet durft aangeven bij de politie. Uit Lissabon wordt mirwM' - neeit zich bij konink lijk besluit de macht gegeven, dagbla den te schorsen en het verschijnen van nieuwe van haar goedkeuring afhan kelijk te maken. Twee republikeinsche bladen zijn reeds geschorst. Ook heeft zij verscheiden republikeinsche ver eenigingen ontbonden. De drie grootste koningsgezinde oppositiepartijen zeg- ofschoon de kroon niet let op hun pro test tegen de dictatuur en er dus in die richting niets meer te doen schijnt, zij toch met alle macht voor het her stel van den grondwettigen toestand zullen werken. Daarnaar streeft ook de republikeinsche partij. Aan den kant der regeering staan van de burgerlijke groepen slechts de Regeneradores-Liberales, in den volks mond de Franquistas genaamd. Het leger, de gemeentelijke garde en de po litie zijn, zoover nog te beoordeelen valt, haar ook toegedaan. Zoo kan de regeering, meent men, er aan denken, den kleinen staat van beleg over Lis sabon en andere steden af te kondigen. Maar dit is niet waarschijnlijk, aange zien daarmede de eerste stap tot een militaire dictatuur gedaan zou zijn, en de regeering zal niet licht zoo'n zwaar wichtig besluit nemen. Ofschoon Lissabon zijn gewone uiter lijk heeft, zijn de oppositiepartijen, zooals zij zelf bekennen, druk in de weer. „Roosje, kind, is 'tnu nog „leelijkerd?" vroeg hij nauw hoorbaar. „Och, vader, spreek daar nimmer meer over! Hoe wist ik, dat „Juist, kind! Je wist niet, en nimmer zou je ook iets van mij hebben geweten. Ik was al op weg terug naar België, maar toen ik hoorde, datWat was ik ooit voor je geweest? Wat kon ik ooit voor je worden? dacht ik. Schande en oneer over je hoofd brengen, ja, dat kon ik „En hedde nou spijt? Is 'tnou zoo niet goed? Ik pas u thans op, en al 'tandere is lang vergeten. Daar praten we nimmer meer over, wel? Doch ga nu wat slapen, dan zijdde gauw weer beter. Hoe kwaamde aan die wond?" „Door een ongeluk, kind. Ik had het mes geopend in de hand, toen ik viel." Bart was zoo gelukkig, dat bij geen wraak wilde nemen. Daarbij bedacht hij, dat de acrobaat de vader was van Simson. Lang overleefde Bart zijn daad echter niet. Toen zijn dochter getrouwd was met Gerrit van den mulder, zich te Heesch gevestigd en in haar huis een kamertje voor hem in orde gebracht had. bleef hij nog een maand of wat sukkelen. Toen stierf hij in de armen van het kind, dat, klein, hem nooit gekend had, doch dat alles voorbijzag en alles vergat, zoodra het slechts wist dat hij was haar vader. DOOR (Slot.) i r v AI"I UOOr QtT j^onooewy/o - - 1 _x.11 -li.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 1