Er zijn tusschen de Vereenigde Sta ten en Japan nieuwe moeielijkheden gerezen, doordat de politie te San Fran cisco plotseling geweigerd heeft, de vergunningen van vele door Japanners bestuurde kantoren van dienstverrich ting te hernieuwen, omdat de Japan- sche houders van die kantoren geen Amerikaansche burgers zijn en dit ook niet kunnen worden. De benadeelde Japanners betoogen dat de weigering van het politie-bestuur gelijk staat met een inbreuk op de rechten die de Ja panners volgens tractaat in Noord- Amerika hebben. De politie antwoordt hierop dat dergelijke bij tractaat om schreven rechten ondergeschikt zijn aan de rechten die de staat Californië erkent. De politie raadt den Japanners hun grieven voor den rechter te bren gen. Iudien echter de rechl banken de grieven van de Japanners afwijzen, moet de Californische politie van plan zijn, den Japanners ook andere vergun ningen en rechten te ontnemen. De Japanners te San Francisco moe - ten zeer verbitterd over deze wending van zaken zijn. 't Schijnt, dat het gemeentebestuur te San Francisco ook van plan is, het aantal Japausche dienstboden te beper ken. Tot dusver verdienen zoowel tal rijke mannelijke als vrouwelijke Japs op deze wijze hun brood. Terzelfder tijd komt uit San Fran cisco een bericht, dat op zichzelf wei nig of niets beteekent, doch in ver band met den tegenwoordigen stand van zaken min of meer als een nieuw Amerikaansch-Japansch incident be schouwd moet worden. Een stoomboot van dePri >ilow-eilanden komend, brengt h ?t nieuwtje, dat een regeeringskotter van de Vereenigde Staten 29 Japansche zeehondenjagers gevangen nam, die zonder verlof op het St. Pauls-eiland jaagden. De zeven Kamers van Koophandel, welke in Japan gevestigd zijn, hebben een adres gericht tot de meest bekende lichamen op dat gebied in de Vereenigde Staten, waarin ze erop aandringen, de bestaande wanverhoudingen uit den weg te ruimen. Ook president Roosevelt kroeg een brief met denzelfden inhoud. Algemeen is men van oordeel, dat Japan zich ook dezen keer de kaas niet van 't brood laat eten en vroeg of laat met doeltreffende maatregelen voor den dag zal komen. Volgens de Brooklyn Daily Eagle heeft de Amerikaansche regeering be- linieschepen m den Stillen Oceaan samen ie ufLu ken, naar 't heet uit voorzorg, dat het met Japan spaak loopt. Volgens de Globe, van New York, worden de zes tien linieschepen er voor goed heen gezonden. De schepen zullen in 12 of 15 maanden langs Kaap Hoorn of over Sues er heen op weg zijn. Men kan wel zeereen, vervnlorl. het. Klorl J:- maatregel tegen Japan gekeerd is, maar de houding der regeering zal bewijzen, dat hij tegen geen enkelen staat in het bizonder gericht is. Volgens een telegram uit Tokio aan een NewYorksch blad, denkt men ginds wel niet aan oorlog, maar gelooft men dat de goede betrekkingen met Ame rika verstoord zullen worden, als men de verontwaardiging der Japanners over de anti-Japansche onlusten in San Francisco niet spoedig tot bedaren weet te brengen. De vereenigde Fransche socialistische partij heeft een manifest gericht tot de Fransche arbeiders. De socialistische partij verheugt zich over de beweging in het Zuiden. De muiterij van het i7de regiment noemt zij de grootste socirle gebeurtenis, die er sedert 35 jaar is voorgevallen. Deze muiterij be wijst, volgens de socialisten, dat de eene proletariër voortaan niet meer van van plan is op den anderen proletariër te schieten. De proletariërs van geheel Frankrijk worden opgeroepen om den zelfden strijd te voeren als in liet Zui den wordt gevoerd. Prins Bülow heeft op het verzoek van graaf Merenberg, den pretendent op den Luxemburgschen troon, om zich voor zijne zaak te spannen, een rechtuit weigerachtig antwoord gezondenVoor de aanspraken die graaf Merenberg op het Nassausche familiegoed laat gelden, ver wijst hij hem naar den gewonen rechter. Er zijn 8 torpedobooten aangewezen, om toezicht te oefenen in alle Russische en Finsche havens en om den invoer van wapens en ammunitie te verhinde ren. Zes daarvan kruisen in de Oostzee en twee in het Ladoga-meer. Voorts liggen 2 torpedobooten ter bescherming vac den Tsaar voor Peterhof en heeft de minister-president Stolypin er 2 ter zijner beschikking. Deze 12 schepen houden streng toezicht op alle vaartui gen, die zich in Russische wateren be vinden. De Petersburgsehe correspondent der Berliner Lokal Anzeiger meldt het vol gende. De Russische regeering heeft daareven een besluit genomen van groot gewicht, n.l. een oplossing te brengen van het agrarische vraagstuk nog vóór de derde Doema bijeenkomt. De regeering be schikt over een landfonds van 10 mil- lioen -desjatinen grond. Deze zu len onder de boeren verdeeld worden en wel in stukken van 2 tot 28 desjatinen, al naar de gesteldheid van den bodem. Het land zal den boeren op uiterst gunstige voorwaarden worden verstrekt het zal niet door hen behoeven gepacht te worden, doch hun eigendom worden. Verder is bepaald, dat, waar het noodig is, de gemeente zelf den aankoop van land ter hand zal nemen, waarbij de aan de boeren toegewezen stukken we derom in hun bezit kunnen overgaan De verdeeling van den grond zal het werk zijn van een landcommissie. Elk gouvernement krijgt een eigen commis sie, die de noodige maatregelen tref fen moet. Door dit besluit der regeering wordt een klein grondbezit geschapen, waar naar de boeren met alle macht gestreefd hebben. Korsaren, het Noorsche spotblad, ver telt: Een koopman had zeven jaar aaneen op zijn buiten denzelfden tuinman ge had. Toevallig kwam hij erachter, dat de man jaren lang een menigte vruch ten uit zijn tuin en kassen vei kocht en de opbrengst in eigen zak gestoken had. De tuinman kreeg zijn ontslag. Een half jaar later komt hij bij den koopman terug en klaagt erover, dat hij geen betrekking kan krijgen, omdat hij geen aanbeveling van hem heeft. „Een aanbeveling van mij zegt de koopman. „Ben je wel wijs?" „Ja; meneer hoeft niets te teekenen wat hij niet verantwoorden kan. Ik ben zoo vrij geweest al iets op te schrijven." „Laat hooren!" „De ondergeteekende getuigt hierbij, dat Andries Jansen hem zeven jaar als tuinman gediend en in dien tijd meer uit zijn tuin gehaald heeft, dan hij ooit gedacht had dat mogelijk was." De koopman zette er zijn naam onder. In de omstreken van Ferrara (Italië) wordt de staking steeds algemeener. De ossenhoeders hebben zich thans solidair verklaard met de landbouwers, 't Gevolg is, dat de kudden zonder eenig toezicht rondzwerven. In 't dorpje Fiumicello kwam het tot een botsing tusschen militairen en sta kers, waarbij 250 personen gearresteerd werden. Vrouwen en kinderen wierpen zich vóór de paarden der soldaten, ten einde -rnren te beletten. Voortdurend worden nieuwe troepen ingekwartierd. In Denemarken heeft men openlijk den oorlog verklaard aan alle ratten. Van den eersten Juli af stelt de re- geering een £jf- zich tot den aanval gereed maakte. Den eersten dag zijn reeds 8000 lang staarten gedood. Men hoopt door dezen maatregel binnen 't jaar een millioen ratten te doen verdwijnen. Bij de volksstemming over het wets ontwerp tot invoering van de consti- tutioneele wet betreffende scheiding van kerk en staat in het kanton Genève, is dat wetsontwerp aldaar met 7656 tegen 6822 stemmen aangenomen. Het aardschok-laboratorium op het eiland Wight maakt bekend, dat Maan dag aardschokken zijn waargenomen, welke vier uur aanhielden, en afkom stig waren van een plaats op een af stand van ong. 4500 geogr. mijl. De gerigistreerde schokken waren onein dig veel heviger dan de krachtigste, gedurende de beving op Jamaica. Ook aan het observatorium in den staat Maryland werd eenzelfde ver schijnsel waargenomen. Daar echter waren de schokken minder hevig dan die bij de aardbeving in Californië. Zaterdag is er over Londen en an dere deelen van Engeland een gewel dig onweer losgebroken. Te Londen ging het gepaard met storm en slag regen. In sommige straten stond het water hoog en kon de tram niet lijden. Hier en daar zijn er menschen door den bliksem gedood. Hoewel het onweer kwam opzetten ging een wedstrijd van luchtballonnen te Barnes, bij Londen, door. Elf balon- nen stegen op en in de wolken kregen zij het onweer uit de eerste hand. De wedstrijd was wie den langsten afstand zou afleggen, maar alle daalden zoo gauw mogelijk neer. Een der lucht- vaarders, die zijn vrouw bij zich had, zei dat men op aarde zich geen voor stelling kon maken wat een onweer in de wolken is. Als voorzorg bedekten zij in in het schuitje alle metaal. De roekelooze menschen zijn er allen goed afgekomen. Zaterdag en Zondag heeft het in Oost-Tirol hevig geonweerd en gehageld, waardoor groote schade veroorzaakt is. In het Stanzerdal hebben drie aardstor tingen plaats gehad, waardoor de groote rijksweg versperd is. Bij de bestijging van de Bisschopsmuts in het Dach- steingebied zijn twee toeristen uit Wee- nen verongelukt. Ook in Duitsehland hebben zware onweders gewoed en in het Westerwoud groote schade aangericht. De oogst is op vele plaatsen door hagelslag ver woest. De burgemeester van het dorpje Holler is op het veld door den bliksem gedood. Over den wervelstorm, wolkbreuk en over3trooming die op 17 Juni Trikkala in Thessalië heeft geteisterd, komen nu nadere bijzonderheden. Trikkala, de hoofdstad van het gewest van denzelf den naam, ligt in het noordelijke ge deelte van de groote vruchtbare vlakte van Tessalië aan de Lithaos-rivier, die verder naar het Oosten in den Peneios, de voornaamste rivier van Tessalië, uit mondt. De watermassa's kwamen in zulk een ontzaglijke hoeveelheid van den hemel dat het riviertje spoedig heel de stad met voorsteden en om liggende dorpen overstroomd en grooten- deels verwoest had. Een reeks van opeenvolgende tele grammen brachten naar Athene ware jobstijdingen. De regen was om half vijf 's middags begonnen en werd te gen 8 uur een wolkbreuk met hagel buien tegen welker watermassa's alleen de steenen huizen bestand waren. De rest viel in. Het gebouw van den pre fectuur, het gymnasium, de gevangenis en het postkantoor werden ook ten deele verwoest, ten deele onbruikbaar gemaakt. De gevangenen vluchtten en begonnen in den nacht rooftochten. Ongeveer 125 K. M. van den spoor weg voor en na Trikkala werden onbe rijdbaar. Telegraaf- en telefoonlijnen lagen tegen den grond en alle verkeer met paard en rijtuig was onmogelijk. Het water had de voorreden aan levens middelen weggesleept, onder het puin bedolven of onbruikbaar gemaakt. Van de huizen der stad werden er 1500 ver nield of onbewoonbaar, zoodat de wei nige geredden die daar woonden, nau welijks een onderkomen hadden. Den volgenden dag was er honger snood. Volgens een oppervlakkige schat ting is de heele schade, den door hagel geheel vernielden oogst meegerekend, omstreeks 10 millioeD guldens. En nu de offers aan mensclienlevcns. In het huis van een priester kwamen 40 men schen om, in een ander van de 13 be woners 11, in een barbierswinkel 7 enz. In de eerste dagen vond men bij de 150 dooden, die verdronken of door het puin verpletterd waren. Zelfs op 19 en 20 Juni heeft men nog 25 en 30 lijken onder het puin vandaan ge haald. uv iogeenng en ae naTniri^e w"!" j ten kwamen de ongelukkige stad te hulp. De regeering stond een crediet toe en zond tenten uit T-Arioaa, de Pre* ,u.li iiaourige gewesten stuurden brood en andere levensmiddelen naar Trikkala. De minister van binnenland- scge zaken begaf zich met den afdee- lings-chef voor openbare werken naar de plaats van de ramp. De eerste be richten waren maar vaag geweest en hadden geen goeden indruk van de schade gegeven. Maar elk volgend tele gram uit de naburige plaatsen bracht bijzonderheden waaruit bleek dat de ramp veel grooter was dan men aan vankelijk meende. De ramp van Trikkala behoort tot de verschrikkelijkste van onzen tijd en de regeering zal heel wat geld moeten verstrekken, om den nood maar eenigs- zins te lenigen. De geneeskundige inspecteur en scheepsdokter der Russische stoomboot maatschappij Popol, te Odessa, is door twee havenarbeiders doodgeschoten. De moordenaars zijn ontsnapt. Maandag traden in de Vereenigde Staten nieuwe krasse bepalingen op land verhuizers in werking. Het hoofdgeld wordt om te beginnen van 2 dollars tot de dubbele som verhoogd. Men berekent dat de nieuwe belasting de 2Vj millioen dollars onkosten van de landverhuizersafdeeling zal dekken en nog een winst van 2 millioen voor de schatkist zal opleveren. De scheepvaartmaatschappijen die idioten, stompzinnigen en teringlijders aanbrengen, zullen met 100 dollars be boet worden. Een andere nieuwigheid is, dat vrouwen, die binnen drie jaar nadat zij het land zijn binnengekomen, een onzedelijk leven blijken te leiden, teruggezonden kunnen worden. Zij die zulke vrouwen voorthelpen, zullen door de landverhuizingsafdeeliug vervolgd worden en kunnen met 5000 dollars of vijfjaar gevangenis gestraft worden. De Amerikaansche bladen bevatten een bericht, dat inderdaad „Ameri- kaansch" mag heeten. Een koorddan ser, of liever koord-wandelaar, zekere Ivy Baldwin, gaf Zaterdag, bij Eldorado Springs een voorstelling. Er was een draad gespannen over een zeer diepe en tamelijk breede rotskloof. De man was nog ca. 50 vt. van den overkant, toen hij plotseling blind werd. Maar, hoe vreemd het moge schijnen, hij verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet, en geleid door de stemmen van zijn helpers aan den overkant, wist hij ten slotte den kant te bereiken. I'laataelliti. l'ieuw#. HEUSDEN, 3 Juli. Zelden werd er bij eene gemeenteraads verkiezing zooveel belangstelling aan den dag gelegd als heden. De verkiezing geschiedde naar aanleiding der periodieke aftreding van de heeren Ch. de Jongh en L. Mosterman, waarvan de laatste niet herkiesbaar is, wijl hij zijne woonplaats naar Nieuwkuik heeft over gebracht. De protestantsche kiesvereeniging stelde als candidaten do heeren Ch. de Jorgh (kath.) en L. J. Veerman (prot.). De katho lieke kiesvereeniging stelde de heeren Ch. de Jongh en L. de Moll (beiden kath.). Het getal kiezers bedraagt 243. Hiervan brachten 234 kiezers hunne stem uit en de uitslag is geweest: Ch. de Jongh 130 st., L. de Moll 116 st., L. J. Veerman 114 st., en 3 van onwaarde. Direct na de voorlezing der biljetten is door een der kiezers protest aangeteekend, dat er handelingen hebben plaats gehad, in strijd met de kieswet en zulks in ver band met 3 uitgebrachte stemmen. In hoeverre dit protest zal blijken waarde te bevatten, zal de tijd wel leeren. Het stembureau maakt echter bekend, dat gekozen zijn de heeren Ch. de Jongh en L. de Moll en maakt tevens melding van het ingediend protest. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand Juni 1907 ingelegd f 13594.311 en terugbetaald f 14967.22. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4255. Den 8sten Juli wordt de marechaus- sée C. J. Hoedel mans met een verhooging van f 9.per maand, van hier naar West- Kapelle verplaatst. WERKENDAM. Morgenavond hoopt de werkliedenvereeniging „Eendracht", ten herberge van Wink, alhier, haar gewone driemaandelijksche vergadering te houden. SLEEUWIJK. Aan het hulppostkan toor alhier werd in den loop der maand Juni in de Rijks-postspaarbank ingelegd f 202.06, verdeeld over inlagen. Terug betaald werd f 1318.67. Alhier is een Wilhelmina-vereeni- ging opgericht, waartoe reeds 26 leden zijn toegetreden. Jalhier og J van den gemeenteraad, werden op de af tredende leden A. Bakker 78 en E. M. Smits 68 stemmen uitgebracht. De heer Straver verkreeg 37 stemmen, zoodat de 2 eerste herkozen zijn. WIJK. Gisteren had het zes-jarige zoontje van L. v. V. bij het spelen het on geluk te vallen, met het gevolg dat het een arm brak. Door dr. Schmidz uit Veen werd geneeskundige hulp verleend. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Juni 1907 ingelegd f 4723.43 en terugbetaald f 5957.29. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2012. Kinnenland. Sedert eenigen tijd verstrekt het Rij ksseruminsti tuut te Rotterdam aan belanghebbenden op aanvraag kosteloos een bacteriehoudende stof, die in staat is om muizen en ratten te dooden. Deze bacterie heeft veel overeenkomst met die van paratyphus; in Duitseh land, Japan en elders is het voorge komen dat door achteloosheid of ver gissing het uitgestrooide vergif in het eten van menschen is geraakt en dezen daardoor ziek zijn geworden, een en kele maal zelfs gestorven zijn. Het staatstoezicht op de volksgezond heid heeft het noodig geacht de aan dacht te vestigen op deze omstandig heid en in het bizonder de gezond- heidscommissiën uitgenoodigd, om na te gaan of bij het voorkomen van pa ratyphus binnen haren kring misschien ook dit vergift daaiaan schuld heeft. Aan deze commission is daarom op gaaf verstrekt van alle personen bin nen haar kring waaraan het genoemde vergift in den laatsten tijd is verstrekt. De oude vrouw S. te Beerta (Gr.), die tien dagen aan slaapziekte heeft geleden, is overleden. Men meldt uit Haarlem: In den nacht van Zaterdag op Zon dag is een inbreker van een slechte kermis thuis gekomen, terwijl hij met een ander zijn slag waagde te slaan in een perceel aan de Leidschevaart. Zij waren reeds binnen, toen de vrouw des huizes wakker werd. Zij wekte haar man die één der twee inbrekers beet- greep. De andere ontkwam door het raam. De gepakte verzette zich hevig, zoodat de ander om hulp moest roepen. Toevallig was er een familiepartij in de buurt, vanwaar een zevental heeren te hulp kwamen en toen was het pleit spoedig beslecht. De aangehoudene, van Wort, is een recidivist. Ook zijn kameraad is bekend. De landbouwer H. a. d. S., te Reu turn, die verdacht wordt een schot te hebben gelost op den ontvluchten ver pleegde J. G., van Veenhuizen, wiens lijk te Lonneker weid gevonden, is aangehouden en voor den rechter-com- missaris te Almelo geleid. In de gemeente Smallingerland is een 1-jarig kind in een tobbe met zeepsop gevallen en verdronken. De moeder vond het daar levenloos liggen. Uit Eindhoven meldt men: De firma Tinchant y Cozales en Co., die besloten had hare sigarenfabriek te Stratum voor goed te sluiten, is op verzoek van het r.-k. tabaksbewerkers- gilde hierop teruggekomen. De firma die ook fabrieken te St. Nicolaas en Antwerpen heeft, heeft daar, als hier, moeilijkheden met hare arbeiders ge had, door staking, hoogere eischen, enz. Zij zal nochtans deze volgende week met eenige werklieden de fabriek te Stratum heropenen, wat wellicht op den duur weder algeheel in werking treden ten gevolge kan hebben. Op de witgemaakte spiegelruit van een leegstaand huis op het Hoogezand, te 's-Gravenhage, staat het volgende te lezen: „Hier houd niemand het uit" doch daaronder staat met gedrukte let ters te lezen: „die niet betaalt". Eenige kinderen waren Vrijdagmid dag aan het spelen aan de Oosterschelde, even buiten de haven. Een hunner, een meisje van ongeveer 6 jaar, is door den wassenden vloed meegesleept en verdronken. Een der Belgische vechtersbazen, die in de destijds medegedeelde vechtpar tij te Ossendrecht de vorige week een maréchaussée zoo ernstige wonden toe bracht en zelf door twee schoten werd getroffen, is aan zijn bekomen wonden overleden. De zwaar gewonde brigadier Postma is reeds gedeeltelijk hersteld, ook de bij ongeluk getroffen Lebregts uit Ossendrecht maakt het naar om standigheden gunstig. In een café in de Zakkendragerssteeg te Utrecht is gisteren een zwerver, zekere P., die daar eenig eten gebruikte, in een stuk vleesch gestikt. De man is -H'1- e.ulKipr geweest en heeft te groote brokken naar binnen willen slikken. Naar men uit Bergen-op-Zoom aan de Gr.w. meldt, kreeg Donderdag bij de werken van het sloopen der voor malige suikerfabriek de 18-jarige H. een stuk steen, dat neerviel, op het hoofd. Het bloed stroomde hem uit neus en mond. Naar het gasthuis ver voerd," is de ongelukkige daar spoedig overleden. Zaterdagmorgen is de personentrein van 6.42 uit Nijmegen bij het binnen komen in het station Arnhem, in aan raking gekomen met den trein van Zutphen, die om 7.05 te Arnhem aan komt. De locomotieven en enkele rij tuigen werden beschadigd, terwijl er vier rijtuigen ontspoorden. De voorman- rangeerder K., die zich tusschen de wagens bevond, is, ernstig inwendig aan het hoofd verwond, in het zieken huis opgenomen. Een reiziger van Zut phen is eveneens aan het hoofd ver wond, doch heeft zijn reis, na heel kundige behandeling, vervolgd. Men meldt uit 's-Gravenhage Vier Amsterdamsche „kwartjesvin ders" hadden Zondagmiddag in het Belgische Park iemand met kaartspelen al zijn geld, ruim tien gulden, „afge wonnen" en hem ten slotte nog van twee ringen met edelgesteenten be roofd, waarmee een van hen zich per rijwiel verwijderde. De brigadier van politie Blokpoel, die toevallig juist ter plaatse kwam, wist den vluchteling in te halen en na eenig verzet over te brengen naar het posthuis aan het Gevers-Deynootplein, waar geld en rin gen in beslag werden genomen. Uit Rotterdam werd Dinsdag gemeld Twee agenten van politie, die op de Delftschevaart surveilleerden, hoorden vannacht omstreeks 3 uur hulpgeroep, komende uit de richting van de Bagij- nenhofstraat. Zich derwaarts begevende vonden zij in het zuurhuis van de we duwe Stout aan de Bagijnenhofstr. op den vloer liggen de loswerkman P. D., wonende in de Wijde Broedersteeg met een belangrijke verwonding in den buik, zoo dat de ingewanden naar buiten puilden. De verwonde man werd naar het politiebureau in de Lange Toren straat en van daar naar het ziekenhuis vervoerd, waar men ook heden zijn toestand zorgelijk achtte. De hem toe gebrachte verwonding heeft een lengte van 3 centimeter. Het mos is boven den navel in de buikholte doorgedrongen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2