klagen er over, dat men de loonen voor stukwerk verlaagt heeft. Men is bezorgt voor een algemeene staking. De correspondent te Seoel van de Jiji-Sjimpo meldt, dat hij reden heeft om aan te nemen, dat de Keizer van Korea op het punt staat, afstand te doen van den troon. Uit Petersburg wordt gemeld, dat er, volgens daar ontvangen particuliere be richten, ernstige agrarische onlusten zijn uitgebroken in de provincie Cher- son. Er moeten vele landgoederen in brand gestoken zijn. Niet ver van Tongatoeboe, het grootste eiland van den Tonga-archipel in den Stillen Oceaan, heeft dezer dagen een zeer krachtige onderzeeschebeving plaats gevonden. Het westelijk deel van den archipel is zeer vulkanischreeds vroe ger (1885) optstond daar door onderzee- sche vulkanische werking een eiland. Ditmaal kenmerkte de beving zich door uitspuiting van lava, welke 250 voet boven den zeespiegel werd omhoogge- slingerd. Nog telkens worden er uit de Newa lij ken opgevischt, van menschen die bij de ramp van de Archangelst in April bij den ijsgang verdronken zijn. Een vreemd verschijnsel heeft zich daarbij een paar maal voorgedaan Men vond n.l. in de zakken of tusschen de kleeren tamelijk zware steenen vastgebonden blijkbaar met 't doel om de lijken te bezwaren en te beletten dat zij naar boven zouden drijven en gevonden zou den worden. De eigenaar van 't beruchte stoombootje had indertijd het getal ver misten, nadat het eerste groote aantal lijken geborgen was, op niet meer dan vijfentwintig aangegeven, om daarmee aan te toonen, dat 't bootje niet meer dan het geoorloofde aantal passagiers aan boord had gehad. Intusschen zijn nu van die vijfentwintig vermisten al dertig geborgen, en zeer waarschijnlijk ligt er nog menig lijk in de diepte van de rivier! De eigenaar van deze stoom- bootreederij is een machtig man aan de oevers van de Newa, en men spreekt er nu van, dat op zijn bevel elk lijk, dat ergens drijvende gevonden werd, met steenen belast is en op die wijze weggemoffeld werd. De Japansche gezant in Amerika en de Japansche admiraal Jamamoto heb ben toen zij met Roosevelt aan tafel zaten, gezegd dat 't onmogelijk was dat do te San Diego gepakte Japanner, die een fort fotografeerde, een Japansch officier was. Misschien was het wel een waanzinnige. De Amerikaansche regee ring beweert ambtelijk niets te wetec, daar zij geen ambtelijk verslag dien aangaande heeft ontvangen. Uit San Diego wordt de inhechte nisneming van nog een ander Japan ner gemeld, die ook een spion zou zijn. Volgens den correspondent van de Daily Chronicle te San Francisco, wei gert de commandant var> het fort bij San Diego de namen van de gevange nen bekend te maken. Zij worden in de vesting gevangen gehouden, omdat men vreest dat de woedende volksme nigte hen zou lynchen, als zij in de plaatselijke gevangenis gezet werden. Gelijkluidende telegrammen uit Ame rika beweren dat de militaire overheid genoodzaakt zal zijn, de in hechtenis genomen Japanners ongestraft in vrij heid te stellen, omdat de Amerikaan sche strafwet niet in dergelijke geval len van spionage voorziet. Als gevolg op bovenstaande samen komst wordt later gemeld: Roosevelt heeft de volgende mede- deeling publiek laten maken: „De President heeft een onderhoud gehad met admiraal Jamamoto, dat in alle opzichten bevredigend was. Het onderhoud bevestigde, hetgeen den laat- sten tijd door den Japanschen gezant is in het licht gestelden het heeft aangetoont dat een volmaakte over eenstemming bestaat tusschen beide regeeringen en dat beide naties elkan ders vrienden zijn." Deze uiting van Roosevelt is als eer ste openlijke en onmiskenbare verkla ring van den president zeer zeker van gewicht. Het is alleen maar jammer, dat het kalmeerend woord van den president niet reeds veel eerder is ge sproken. Dat zou veel onnoodig en gevaarlijk geschrijf in de eouranten hebben voorkomen. De zware regens van de laatste dagen hebben, volgens een bericht uit Posen, een nieuwe spoorbrug tusschen Bent- schen en Birnbaum ondermijnd en de brug doen instorten. Verscheidene ar beiders zijn zwaar gewond. Op het oogeublik dat de President der Fransche Republiek met zijn ge volg, Zondag van de wapenschouwing terugkeerend, in de avenue Marigny te Parijs aankwam, loste een persoon twee revolverschoten. Niemand werd getrof fen. De dader, die terstond door de menigte gegrepen en door de politie in bescherming genomen werd, schijnt krankzinnig te zijn. Het is zekere Maillé, oud-kanonnier bij de vloot. Hij droeg een groote hoeveelheid patronen bij zich en was Zaterdagavond uit Havre aangekomen. Hij beweert in de lucht geschoten te hebben om de aandacht op zich te vestigen en recht te ver krijgen. Er werden een 40-tal antimilitairisten gearresteerd. Uit Petersburg wordt gemeld De acte van beschuldiging tegen Stös- sel, Fock, Reuss en Smirnof, is openbaar gemaakt. Stössel wordt daarbij een reeks mis drijven ten laste gelegd, waarop in het militaire strafwetboek de doodstraf is gesteld. De voornaamste beschuldigingen te gen hem zijn de volgende De generaal heeft geen rekening ge houden met de bevelen van den opper bevelhebber van het leger in Mantsjoe- rije, waarbij hem gelast werd het bevel over Port Arthur aan generaal Smirnof over te dragen en de vesting te ver laten. Hij is integendeel in de vesting gebleven en heeft aldus de functies van generaal Smirnof wederrechtelijk op zich genomen. In zijn rapport over het gevecht bij Kiao-tsjou heeft Stössel verklaard, dat hij zelf de troepen had aangevoerd, terwijl hij in werkelijkheid te Port Arthur was gebleven en aan het ge vecht part noch deel had genomen. Den I4en Juni 1904 heeft Stössel in een telegram verklaard, dat hij had deelgenomen aan alle gevechten, ter wijl van 8 Febr. tot 14 Juni 1904 het eenige gevecht dat geleverd is, dat bij Kiao-tsjou is geweest, waarbij hij niet tegenwoordig was geweest. Ter rechtvaardiging van de overgave van Port Arthur seinde Stössel den 29en December 1905 aan den Tsaar, dat de Japanners meester waren van het ter rein en dat Port Arthur het nog slechts enkele dagen zou kunnen uithouden, daar de voorraden op waren. De groote meerderheid van den krijgsraad had zich intusschen tegen de overgave ver klaard, daar er nog voorraden genoeg waren. Zonder eenige reden schonk Stössel aan generaal Fock de orde van St. George voor zijne verdiensten in den slag bij Kiao-tsjou, die door Fock verloren was en waarin hij zich een volkomen on bevoegd veldheer had betoond. Stössel heeft niet het lot van het garnizoen gedeeld en het niet in de krijgsgevangenschap vergezeld. In de acte van beschuldiging tegen generaal Fock wordt deze schuldig ver klaard aan alle misdrijven, waaraan Stössel schuldig wordt verklaard. Generaal Reuss wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan Stössel's mis drijven. Generaal Smirnof wordt beschuldigd van zwakheid, daar hij geen eind ge maakt heeft aan het gedrag van de generaals Stössel, Fock en Reuss. Achttien roovers, die als reizigers met het stoomschip Sophia naar Batoem voeren, hebben in het holle van den nacht de matrozen overvallen en zich van het schip meester gemaakt. Zij maakten de machines onbruikbaar, na men 50,000 roebels uit een pakket dat aan de Russische bank behoorde en dreigde)! nog veel geld van de andere reizigers af. Daarna verlieten zij het schip in booten. Een boot die toevallig denzelfden koers volgde, heeft de hulpe- looze Sophia naar een haven gesleept. De Engelsche torpedojager Lee is te Devonpost aangekomen met een zeer groot gat aan stuurboordzijde, veroor zaakt door den Nederlandschen krui ser Friesland, die de Lee in den vroe gen morgen ter hoogte van de Forbay heeft ingeloopen. Verscheidene der op varenden werden met moeite gered. Mac Lean is nog altijd gevangen. Het schijnt, dat Raisoeli de enkele malen, dat hij met zijn gevangene spreekt, hooghartig en dreigend is. Men mag aannemen, dat Raisoeli even hard verlangt met winst van zijn gevangene af te komen als Mac Lean verlangt, buiten het bereik van de klauwen van Raisoeli te komen. Met Mac Lean is in de gevangen schap gegaan een zijner trouwe volge lingen. Deze volgeling, een Marokkaan, j is rondgegaan bij de stammen in de buurt van de plaats, waar zijn meester i gevangen wordt gehouden. Bij drie priesters heeft hij een os geslacht. Dat slachten van een os heeft een symbo-1 lische beteekenis bij de Mohammeda- 1 nen. Het is een teeken van droefheid j en een beroep op het mededoogen. De- I genen tot wie dit beroep wordt gericht, moeten den smeekeling de behulpzame hand reiken, op straffe van den toorn des hemels op zich te laden. Raisoeli was woedend, toen hij dit hoorde. Hij heeft den Marokkaan bij zich laten komen, hem met den dood gedreigd, hem ten slotte weggejaagd met het verbod zich weer in de ber gen te vertoonen. Aan boord van de Georgia, een der nieuwste slagschepen van Amerika, heeft Maandagochtend de lading van een 18 duims kanon vlam gevat, waardoor 17 personen werden gewond, van wie 8 ernstig. De bevelhebber van het es kader, admiraal Thomas, heeft de Geor gia terstond naar Boston gezonden om de gewonden in het hospitaal te doen opnemen. Gedurende de reis waren er reeds 6 aan hunne wonden bezweken, terwijl later nog 2 aan de gevolgen zijn overleden. Men vreest dat nog 6 matrozen, die vreeselijke brandwonden bekwamen, zullen sterven. Het ongeluk is te wijten aan de ont ploffing van een bus kruit, toen deze van den munitieaanbrenger genomen werd. De bu3 brandde toen de lader haar ontving en sprong onmiddellijk daarna uit elkaar. Het schip is onbe schadigd, maar door de hitte van het vuur werd iedereen die in den toren was, gewond. Een vonk uit de schoor steen veroorzaakte de ontbranding be weren de opvarenden. Naar aanleiding van het optreden der Amerikaansche regeering tegen den tabakstrust, die 75 percent van de we reldproductie aan tabak beheerscht, is gebleken, dat de voornaamste Ameri kaansche tabaksmagnrten in de laatste drie jaar voor hun deel veertig mil- lioen dollars winst opgestoken hebben. Een bijzondere correspondent van Reuter meldt, dat ambtelijk wordt me degedeeld, dat in het ziekenhuis te Odessa een geval van builenpest is vast gesteld. De lijder die inmiddels gestor ven is, was stoker op een stoomschip van de lijn, die op Alexandria vaart. Uit Johannesburg wordt aan de Daily Mail gemeld, dat 7 hoofden van de Pondo Jingo-stammen, in Transvaal zijn aangekomen. Zij verzochten de regee ring Kaapland te mogen verlaten en in Transvaal in het W. gedeelte een eigen gebied te mogen stichten. Zij wil len uit Kaapland weg omdat hun daar de nieuwe strenge wetten niet bevallen. Zij tellen een half millioen zielen en willen 50,000 H.A. land hebben. Volgens een telegram uit Mohilef,-is de stad Smolyany grootendeels afge brand. Er zijn 114 huizen van joden, 15 huizen van christenen en 170 win kels (van joden?) in de asch gelegd. Er zijn ook menschen bij omgekomen. De conespondent der Daily Telegraph te Milaan meldt het volgende van Zondag Hedenochtend heeft men 5000 voet boven zeepeil de grootste mijn laten springen, die ooit in Europa gesprongen is. Acht ton ontplofbare stoffen, heb bende een kracht van 24 ton buskruit, worden gebruikt, om het geheele voorste deel van den Mount Maggiore bij Car rara te verwijderen. Het gansche reus achtige brok, geheel bestaande uit prach tig wit marmer, werd weggevaagd. Men berekent, dat aldus een millioen ton marmer verplaatst is. In de Acacia-laan van het bosch van Boulogne vond een boschwachter Maan dagochtend een man aan een boom hangen. Hij was al dood. Het bleek een 25-jarig Belg uit Monceau aan de Samber te zijn. In zijne zakken vond men een papiertje met de volgende mededeeling: „Ik heb de antimilitairis ten pas: Weg met het legerhooren roe pen. Hoewel ik een vreemdeling ben, kan ik zoo'n tooneel niet overleven en wil ik niet getuige zijn van Frankrijk's verval". Een droevig ongeluk, zoo lezen we in een bericht uit Londen, heeft zich voorgedaan in de katholieke St. Jozefs- kerk te Dublin. Daar was eergisteren avond vóór het altaar een kist geplaatst met het stoffelijk overschot van een vrouw. Gisterenochtend om een uur of vier bemerkte men, dat er rook kwam uit de kerk. De brandweer werd ijlings ontbonden en weldra kwam men tot de droevige ontdekking, dat de kist met de overledene verbrand was. Het kleed, dat over de kist had gehangen, had vlam gevat door een der kaarsen. Een tweetal knapen, die te Thursley in Surrey aan het bloemenplukken wa ren, deden een vreeselijke ontdekking. Zij vonden n.l. aan een óoom het geheel ontkleeae lijk van een man hangen, dat reeds in verregaanden staat van ont binding verkeerde. Men heeft tot dusver vergeefs trachten uit te vorschen, wie de ongelukkige geweest is. Een der knapen was zoo geschrokken van het ijselijk schouwspel, dat men hem in een ziekenhuis moest opnemen. Petrof, de moordenaar van den Bul- gaarschen minister Petkof, is gisteren ochtend te Sofia terechtgesteld. Te Antwerpen is een werkstaking onder de graanwerkers uitgebroken. Het telegraaf-agentschap verneemt dd. 16 dezer uit Alexandropol Toen generaal Alichanof hedenoch tend te half drie in gezelschap van zijn zoon alsmede de vrouw en de dochter van generaal Gliebof van een feest van het Kabardinski-regiment terug keerde, werden twee bommen naar het gezelschap geworpen. De generaal, de vrouw van generaal Gliebof en de koet sier werden gedood. De zoon van gene raal Alichanof en de dochter van ge neraal Gliebof werden gewond. In het district Portomaggioro van de Italiaansche provincie Ferrara, waar de staking van landbouwers nog voort duurt, is nu reeds voor drie millioen lire aan graan bedorven en er ie wei nig kans, dat het overige behouden zal kunnen worden. Uit Innsbrück wordt geseind Aan de Birnlückenscharte, bij den weg van Prettau naar het Krimmler- dal, werden de lijken van twee dames gevonden; zij zijn waarschijnlijk bevro ren of naar beneden gestort. Op de ber gen heerscht een sneeuwstorm. tMuHtseliik. lieuws. HEUSDEN, 17 J«li. Eene batterij veldartillerie gaf Maandag morgen aan onze gemeente eene aangename afleiding. Van uit den Bosch gekomen, volgend den straatweg over Nieuwkuijk, vatte zij post op de Markt en vulde ook de aan grenzende straat, toen de wagens met ge schut afgespannen en de paarden daar- tusschen afgetuigd in rust werden gesteld) Dat een ieder zich daarheen begaf, laat zich begrijpen en dat de dienstmeisjes allen iets op het postkantoor te bezorgen hadden en de troep moesten passeeren, was louter toeval. Na een genomen rust en nadat de man schappen door de officieren eene verkwik king was aangeboden en de paarden even eens gelaafd waren, vertrok de cavalcade via Haarsteeg naar haar garnizoen. In den afgeloopen nacht, omstreeks half twee is even buiten de Herptsche poort een hooischelftje, staande in de „Wer ken" en behoorende aan Ant. D. alhier, geheel afgebrand. Hoe de brand op dit nachtelijk uur ontstaan is, verdiept men zich in gissingen. WERKENDAM. Zaterdag a.s., des n.m. 7 uur, zullen B. en W. dezer gemeente aanbesteden het schoonmaken enz. der Binnenhaven. Naar we vernemen, zullen Vrijdag a.s. eenige kinderen van de O. L. School A, alhier, een reisje maken naar Nijmegen. GIESSEN. Met den handel in aard appelen gaat het alhier in de laatste dagen zeer goed. Dag aan dag is men allerwegen druk aan het delven. Voortdurend worden aanzienlijke partijen gekocht en verzonden naar de benedensteden Dordt en Rotterdam. Men besteedt voor schoolmeesters f2.75 en voor kralen f4 f4.25 per mud. De qua- liteit laat over 't geheel nog al te wenschen over, terwijl de quantiteit goed is. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. Verhaaren, klerk bij de posterijen en telegrafie te Rotterdam, wordt met ingang van 1 Augustus als zoodanig overgeplaatst naar Woudrichem. Met het plukken van zwarte bessen heeft men alhier in 't laatst der vorige week een begin gemaakt. Men besteedt 14 cent per pond. ♦SPRANG. Tot grooten spijt der Geref. gemeente alhier, heeft ds. J. H. Houtzagers te Kootwijk voor haar beroep bedankt. WIJK. De koopman D. d. K. over kwam op zijn reis naar 's Bosch een ernstig ongeluk. Terwijl hij zijn hit bij eene „uit spanning" stond te voeren, kwam juist een fietser voorbij gevlogen. De hit verschrok en zette het op een loopen, waarbij d. K. de hit en kar over zijn lichaam kreeg en ernstige kwetsuren bekwam. Per rijtuig thuis gebracht, werd spoedig de eerste hulp verleend door dr. Alma uit Heusden. AALBURG. Op Zondag 4 Augustus e.k. hoopt ds. Bolkenstein van zijne gemeente afscheid te nemen. GENDEREN. Voor de opengevallen betrekking van gemeente-veldwachter alhier hebben zich reeds een tiental sollicitanten aangemeld. Eindelijk is dan definitief beslist, dat de roomboterfabriek, die met handkracht wordt gedreven, door eene stoominrichting zal worden vervangen. Binnenkort hoopt men met den bouw te beginnen, zoodat nog dit najaar alles gereed zal komen. Iets niet alledaags zag men heden morgen alhier en in het naburige Eethen gebeuren. De openbare scholen waren bijna ontvolkt. De heer Verhagen uit Heusden heeft name lijk in Meeuwen eene uitgebreide vruchten- kweekerij. Met de nu ingetreden warmte ging het aanrijpen der zwarte bessen etc. zoo voorspoedig, dat aldaar handen tot het plukken tekort kwamen. Ten einde hierin te voorzien, wist de heer V. te bewerken, dat de leerlingen der gew. openb. scholen, boven 10 jaar, allen verlof kregen, hetgeen telegrafisch geschiedde, waarna alle bereid- willigen werden gerequireerd en per rijtuig naar het arbeidsveld werden gebracht. Voor het plukken der bessen wordt 3 cent per K.G. betaald. HERPT. De zoozeer gevreesde aardap pelziekte, die de vorige week zich hier en daar in het loof der aardappelen vertoon de, heeft zich de laatste dagen verbazend snel uitgebreid. Geheele akkers ziet men thans reeds dor worden. Verschillende per sonen hebben reeds al aangestoken knollen gevonden. De ziekte woekert dus niet alleen boven maar ook onder den grond voort. UITWIJK. J.l. Zondag 14 Juli deed de beer Niemeijer, cand. tot den Heiligen Dienst, zijn intrede. Des voormiddags werd de dienst geleid door zijn eerw. vader, predi kant te Vuursche, naar aanleiding van 2 Tim. 2 19. Des namiddags was tot tekst ge kozen 1 Cor. 3 11. Itinnenland. Men meldt uit den Haag: Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram is Endeb, op het eiland Flores, zonder bekende aanleiding door de bergbovolking overvallen en geheel verbrand. Het bestuurs-etablisse- ment is behouden. Kapitein Christoffel wordt met marechaussees derwaarts ge zonden. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: In de landskas te Kota Radja is een tekort ontdekt. Er ontbreekt 321,000 gulden aan papiergeld. Aanwijzingen omtrent de schuldigen aan den diefstal ontbreken. De sloten van de brandkast zijn ongeschonden. Zaterdag j.l. werd in eene te Amster dam gehouden vergadering een socialis tische organisatie op positief christe- lijken grondslag opgericht. Als grond slag voor deze organisatie, die een nationaal karakter draagt, stelde de vergadering de volgende beginselver klaring vast: „De Bond van Christen Socialisten aanvaardt de Apostolische geloofsbelij denis (art. 12 des geloofs). Zijn leden erkennen, dat deze belijdenis verplich tingen oplegt, niet alleen voor het religieuse, maar ook voor het maat schappelijke leven. Daarom ziende, hoe de tegenwoordige maatschappelijke toe stand een schande is voor de christen heid, en in strijd met Gods geboden; ziende, hoe deze toestand het on afwijsbaar gevolg is van het kapitalis tisch stelsel, dat den grond en de pro ductiemiddelen in het privaatbezit van enkelen stelt en de overgroote massa afhankelijk houdt van deze enkelen, terwijl het concurrentiestelsel tot zede lijke en stoffelijke ellende voert; verbinden de leden van den Bond zich, het kapitalistisch stelsel te be strijden en de overwinning te bevor deren van het socialisme, dat zich de organisatie van arbeid en productie en een betere verdeeling der arbeidspro ducten ten doel stelt, en dit doel be reiken wil door gemeenschappelijk bezit van grond en productiemiddelen. De Bond onthoudt zich vooxloopig van alle optreden in actueele politiek en zal zijn kracht zoeken in schrifte lijke en mondelinge propaganda voor het socialisme als economisch stelsel. Het bestuur van den Bond werd als volgt samengesteldJ. v. Campen, Am sterdam; Jan Janze, Egelantiersgr. 100, AmsterdamH. v. d. Linde, Hoog straat 163, Vlaardingen; F. v. d. Pers, Bleekersplein 10, Groningen; G. J. Tieker, AmsterdamDaan van der Zee, Gorinchem, en mej. A. v. d. Vlies. Rotterdam (Erasmusstr. 11) als secretares Geestverwante personen (mannen en vrouwen) kunnen zich voor het lid maatschap van den Bond aanmelden aan bovenstaande adressen. De man, die, zooals laatst bericht word, uit de lokalen der Technische Hoogeschool te Delft enkele microsco pen ontvreemdde en zich deswege in het huis van bewaring te 's Graven- hage in voorarrest bevond, is aldaar overleden. Uit Rotterdam wordt gemeld: Ter verpleging is in het Ziekenhuis opgenomen J. v. M., wonende in de Hendrik Sorchstraat, die door zijn vroe gere meisje C. S., wonende in de van Meekerenstraat met «en mes een steek in den rechterslaap was toegebracht. Hij is ernstig verwond. Zondagmiddag was de zwemschool aan den Krommen Rijn te Utrecht voor een heel bijzonder geval afgehuurd. Vanwege de een of andere godsdien stige sekte zouden er eenige bekeer lingen aangenomen worden, hetgeen met een onderdompeling gepaard moest gaan. Of dit een doop moest verbeelden en de nieuwe proselieten hiermede tot wederdoopers promoveerden, is ons niet bekend. Er waren vier mannen en zes vrouwen, die in lange mantels gehuld, devotelijk stonden te luisteren naar hetgeen door een voorganger werd medegedeeld aan Bijbelsche fragmenten en psalmen. Allen maakten vervolgens een onderdompeling in de pierebak, zooals dit gedeelte van de zwemschool in de jongenstaal heet, de voorganger incluis, waarmee de plechtigheid was afgeloopen. Men meldt uit den Haag: Men verneemt, dat het onderzoek in zake de vermoedelijke brandstichting in de Alexanderskazerne steeds wordt voortgezet. Dagelijks worden huzaren door de militaiie autoriteiten en door de politie gehoord. Het onderzoek moet daarom zoo lastig zijn, doordat tijdens het verblijf in de kazerne van den in specteur der recherche I. H. Misset d© huzaren, ingedeeld bij het eskadron.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2