De thermometer wees 90 graden Fahren heit. De Daily Mail verneemt uit Berlijn dat de Duitsche infanterie op het oogen- blik voorzien wordt van een nieuwe soort van kogel, die, evenals de nieuwe patroon van het Engelsche leger, een spitse punt heeft en ontzaglijke verwoes tingen in het vleesch van levende we zens aanricht. De Keizer moet de nieuwe patroon in dit voorjaar op de hertenjacht hebben beproefd. Het vleesch van het hert dat er mee geschoten werd, werd erdoor uit-engereten en bleek ongeschikt om als voedsel gebruikt te worden. In Noordwestelijk Duitschland ijvert men voor den aanleg van een kanaal tusschen Bremen en Hamburg, waarvoor de bovenloop der rivieren Wümme en Este, die beide op de Lüneburger Heide ontspringen, bevaarbaar gemaakt zou moeten worden. Het geheele kanaal zou 12U kilometers lang zijn. De schepen tusschen Bremen en Hamburg moeten nu door de Noordzee over Bremerhaven en Cuxhaven varen, terwijl ook de ge heele nijverheid van den Beneden-Rijn en Westfalen voordeel zou trekken van zulk een verbinding te water, zoodra bet Leine-Rijnkanaal, gereed is. Niet alleen in Philadelphia, maar ook in New York is de hitte eergisteren groot geweest. Er bezweken drie men- schen en tientallen anderen zakten ineen. Duizenden menschen overnach ten aan het strand van hetConey-eiland. Volgens een nader bericht uit Phi ladelphia, kwam men daar handen te kort om de slachtoffers van de warmte te helpen. De gasthuizen lagen spoe dig vol met menschen die een zonne steek hadden. Van alle kanten riep men om ziekenrijtuigen. Een van de slachtoffers moest door zes dokters en nadat hij een dokter den neus plat had geslagen in een koud waterbad gedom peld worden. BftlKÜMDMl KJNO. SC HOUWYOERIWG. Burgemeester en Wethouders van Heus- den, brengen ter kennis der ingezetenen, dat op Zaterdag den 27 Juli 1907 des na middags schouw zal worden gevoerd over straten en goten in deze gemeente zullende deze alsdan behoorlijk moeten zijn gerei nigd en van gras en onkruid gezuiverd op straf bij de algemeene politieverordening bepaald. Heusden, den 17 Juli 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. PI ottwelOk Nieuw». HEUSDEN, 20 Juli. J.l. Dinsdag werd alhier eene keuring gehouden ter opneming van paarden in het Nederlandsch Paardenstamboek. Opgenomen werden: de 4-jarige zwarte witvoet merrie „Betsy" van G. Brander- horst Jz. te Genderen, de 3-jarige rood bruine merrie van J. van Bergeijk Az. te Wijk. de 4-jarige vos merrie „Olga" van W. M. Branderhorst le Genderen, de 6-jarige bruine witvoet merrie „Jane" van D. van Campen te Drongelen, de 3-jarige donker bruine witvoet merrie „Jana" van D. van Buuren te Meeuwen, de 3-jarige zwarte dekhengst ,,Rinaldo" van W. M. Brander horst te Genderen en de 3-jarige zwarte witvoet dekhengst „Cicero" van gebrs. OerlemansVan der Schans te Drongelen. Door het bestuur van Floralia zijn op 13 en 17 dezer aan 105 personen uit gereikt 420 planten, nl. 64 Ageratums, 6i Begonia's (knol), 59 Fuchsia's, 25 Helio- tropiums, 60 Antirrhinums, 61 Begonia's (vernon), 60 Pelargoniums zonale, 30 Oxalis. Onze vroegere stadgenoot, de heer Joh. F. A. Scheepens, hoofd eener r.-k. school en leeraar calligrafie M. O., heeft den eereprijs behaald voor de duidelijkste, fraaiste en kunstigste calligrafische pen- teekening Plattegrond van Rotterdam. Deelnemers aan de prijsvraag 1610; goed gekeurde oplossingen 643. En door een jury van 5 deskundigen werd het kunst stuk van onzen oud-Heusdenaar bekroond. WERKENDAM. Met genoegen melden we, dat de heer J. H. Prins met gunstig gevolg te Amsterdam eindexamen deed aan de electr. school, aldaar, terwijl ook met gunstig gevolg het toelatingsexamen voor de Hoogere Burgerschool werd gedaan door R. Baggerman, en dat voor het gym nasium door N. van Zorge, allen alhier. Zondag a. s. hoopt in de Ger. kerk A, alhie»1, op te treden de weleerw. heer U. Dekker, predikant te Kollum. SLEEUWIJK. Morgen hoopt in de Ger. kerk, alhier, op te treden de weleerw. heer Dekker, predikant te Nieuw-Vennep. ♦NIEUWENDIJK. Donderdagmiddag had hier een treurig ongeluk plaats. Terwijl enkele schooljongens naar huis gingen, he pen ze achter een hooikar. Een hunner, het 8-jarig zoontje van den arbeider M« v. d. Wiel, greep naar een touw waarbij hij viel met 't gevolg, dat hij van het paard der nog volgende kar een trap kreeg en een wiel hem over de borst ging. Geheel bewusteloos werd hij opgenomen en in een woning binnen gedragen. Nadat hij wat was bijgekomen heeft men het ongelukkige ventje naar huis gebracht. Dr. Overbosch, die spoedig ter plaatse was, heeft den jongen onderzocht en de be droefde ouders gezegd, dat ze zich maar op 't ergste moesten voorbereid houden. ALMKERK. Op de Dinsdag 16 Juli alhier gehouden tusschentijdsche keuring van springstieren, werden aangeboden 10 stuks, waarvan werden toegelaten 4. Te wetende zwartbonte, oud 13 mnd, van J. Verschoor te Almkerk; de zwartbonte, oud 15 mnd., van de wed. H. de Rooij, te Dussen; de roodbonte, oud 13 mnd, van de wed. A. Kolf te Almkerk en de vaal- bonte, oud 11 mnd., van P. van Kuijk te Almkerk. DUSSEN. De uitslag van de op Woens dag gehouden herstemming tusschen de 6 candid aten voor 3 leden van den gemeen teraad is: Uitgebrachte stemmen 315, van onwaarde 11; hiervan verkregen: A. van Beurden 189, B. van Daalen 180, P. v. d. Pluym 161, T. v. d. Pluym 112, G. van Binsbergen 93, T. van Moergestel 15alzoo gekozen de eerste 3 candidaten, zijnde do aftredende leden. De strijd, die hier zoo hevig gevoerc werd, is dus zonder resultaat voor de zich „vooruitstrevende partij noemende, geweest. ANDEL. Onze vroegere dorpsgenoot de heer H. E. v. d. Leeden, thans onder wijzer te Papendrecht,-behaalde eergisteren te Breda de hoofdacte. Zaterdag 20 Juli zal door den raad der gemeente eene vergadering gehouden worden. Ingekomen is een request van den heer G. Vos, brievengaarder en houder van het hulptelegraafkantoor alhier, inhoudende verzoek eenige tractementsverhooging te mogen ontvangen, aangezien de diensturen der telephoon van 4£ uur gebracht zijn op 8 uur per dag. WIJK. Tot ons genoegen kunnen we mededeelen, dat de jongeheeren A.H. Schou ten, H. van der Maaden en M. Duyser alhier, die hunne opleiding ontvingen brj het hoofd der school, den heer P. J. van Woerkom, met zeer gunstigen uitslag het examen afgelegd hebben voor de le klasse der Hoogere Burgerschool te Gorinchem. De prijs der vroege aardappelen is hier de laatste dagen aanmerkelij k gestegen er is veel vraag voor Duitschland en Enge land. De commissionairs besteden dan ook vanaf f3.50 tot f4 per H.L. BABILONIENBROEK. De heer S. R. Herman"ides Jz., candidaat bij het Provin ciaal kerkbestuur van Groningen, zal alhier D. V. als predikant worden bevestigd, op Zondag 11 Aug. door ds. H. J. Noteboom te Rhoon. NEDERHEMERT. Als vermoedelijk op volger van prof. Wildeboer, hoogleeraar te Groningen, die benoemd werd te Leiden, worden genoemd onze vroegere predikant dr. L. H. K. Bleeker te Uithuizen, en dr. van der Flier, predikant te Middelburg. GENDEREN. De heer G. Branderhorst Gzn., leerling aan het gymnasium te 'sBosch, werd de vorige week bevorderd van de 4e tot de 5e klas. VEEN. Voor 't eerst werd deze week een begin gemaakt met het uitdoen der St. Jans of zoogenaamde zilveruitjes. Ze zijn tengevolge het vele natte weder matig ontwikkeld, zoodat de opbrengst tegen zal vallen. De prijzen der aalbessen zijn erg dalende. Werden ze in 't begin opgekocht voor 18 20 cent, nu maar slechts 12 tot 14 cent per kilo. i*i «men land. Naar men verneemt, heeft de minister van marine aan H. M. de Koningin ontslag aangevraagd. De N. R. Ct. schrijft: Volgens de mededeeling van het Haagsche Corresp >ndentiebureau moet de ontslagaanvrage van den minister van marine uitsluitend het gevolg zijn van hetgeen er in de Tweede Kamer is voorgevallen bij de behandeling van zijn voorstel betreffende de reorganisatie van het corps mariniers. Dat de ontslagaanvrage daarop ge volgd is, zal wel weinigen verwonderenr De afkeuring, die de houding van den minister heeft gevonden, was zoo alge meen, dat hij blijkbaar ingezien heeft, dat zijne positie onhoudbaar was ge worden. Laveeren moet ook een minister wel eens om zijn doel te bereiken. Maar deze minister gaf zijn stuur geheel uit handen, liet zich geheel uit zijn koers slaan. De demissionaire minister stond als een bekwaam zeeofficier bekend. Aan hem is opnieuw gebleken, dat men een kundig vakman zijn en toch op staatkundig terrein fiasco maken kan. Wy wenschen het ministerie tot, dat het er in slagen moge voor den af tredenden minister een opvolger te vinden, die weet wat hij wil en die wat hij wil ook bij de volksvertegen woordiging ingang weet te doen vinden Het gerucht, dat de heer Cohen Stuart tevens ontslag uit den zeedienst zou nemen, vindt geen bevestiging. De correspondent van de Tel. seint: Ter demping van de oproerige be weging der bergstammen in Midden Flores is kapitein Christoffel terug geroepen van Tapanoeli, om zich aan het hoofd te stellen van een kleine pacificatie expeditie, welker kern ge vormd wordt door eene compagnie marechaussees. Een berucht persoon uit Schoondijke is in de Belgische gemeente Adeghem zoodanig met een mes gestoken, dat de ingewanden uit zijn lichaam puilden. Hij is aan zijn wonden overleden. Te Leimuiden zijn huzaren gearriveerd ter bewaking van vee, dat door mond en klauwzeer is aangetast. Het paard van een der bovenbedoelde huzaren schrok voor een hondenkar, ten gevolge waarvan paard en ruiter te water geraakten. Het paard werd gered, doch de huzaar, afkomstig uit Zevenbergen, verdronk. Door het classicaal bestuur te Dor drecht is ds. M. H. A. van der Valk, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Oud-Beijerland, voor drie maanden in zijn ambt geschorst, ter zake van ver- waarloozing zijner ambtsplichten. Uit Amsterdam wordt gemeld: Terwijl de agent van politie H. Zanen in de agentenkamer van het bureau Amsteldijk zat, gevoelde hij Maandag plotseling eenige pijn onder den arm en ontdekte een snel opkomend bultje. Onmiddellijk naar het Binnengasthuis gaande, werd hij Dinsdagmorgen ge opereerd, doch overleed reeds gedurende deze behandeling. Te Enschede heeft de gezondscommis- sie een onderzoek ingesteld naar het verband tusschen eenige gevallen van besmettelijke ziekte, en het is gebleken, dat boeken en portefeuilles uit besmette woningen in andere huisgezinnen zijn gekomen, zelfs nadat de besmettelijke zieke patient er mee in aanraking was geweest. In verband hiermede heeft de burgemeester de ingezetenen verwezen naar art. 8 der wet houdende voorzie ningen tegen besmettelijkeziekten, waar bij o. m. is verboden voorwerpen, die in aanraking waren geweest met lijders of overledenen aan een besmettelijke ziekte of daarvan afkomstig, te vervoeren, ten geschenke of in gebruik te geven enz., terwijl tegen overtreding straf wordt gesteld. Kort na middernacht is aan den Oostelijken hemel een komeet zicht baar. Zij is aan de Utrechtsche Ster- rewacht al verscheidene malen waar genomen en is met het bloote oog goed zichtbaar. De komeet heeft een scherpe kern en een flauwen, als naar gewoonte van de zon afgerichten staart. Uit de bere kende baan volgt, dat zij voorloopig nog sterk in helderheid zal toenemen ook de omstandigheden, waaronder zij waargenomen kan worden, worden voor loopig nog gunstiger. Den 20en Juli zal zij meer dan drie uren vóór zons opkomst al op 10° hoogte hoven den horizon staan. Des nachts om half twee moet de beste tijd van waarneming zijn. Men meldt uit Delft: De bewaking der militairen van den kring der gemeente Vrijenban, welke door mond- en klauwzeer besmet ia, geeft aanleiding tot onaangename too- neelen. De militaire posten worden niet al tijd gehoorzaamd, wanneer zij passee- rende voertuigen aanroepen halt te hou den. Zoo beantwoordde dezer dagen een boer zoodanige aanroeping met een zweepslag naar den schildwacht, die echter den boer dwong te stoppen, door een schot door den kap van zijn tent wagen. Een passeerende automobiel, die eveneens niet stopte, kreeg een schot in de banden, die lek werden, waarvan stoppen het gevolg was. Tot heden vielen bij deze gevaarlijke ontmoetingen geen persoonlijke onge vallen voor. Men meldt uit Haarlem De inbreker Walther ligt ernstig on gesteld in het huis van bewaring al hier. In de wollenstoffenfabriek der firma H. Eras Zn. te Tilburg had Woens dagmiddag een droevig ongeluk plaats. De 17-jarige H. v. d. Z., die de droog- machine bediende, werd eensklaps door de riem gegrepen emeenige malen rond geslingerd. Toen de machine tot stil stand was gebracht, vond men slechts het vreeselijk verminkte lijk van den ongelukkige. Een der arrestanten van het hoofd bureau van politie te Utrecht, de 18- jarige W. A. G., een pootige kerel en van beroep bakkersknecht, is er naar het Utr. Dbl. bericht gisterennacht in geslaagd te ontvluchten. Het blad meldt hieromtrent verder o. m.: Onze vriend „logeerde" in een der hooger gelegen vertrekken in af wachting, dat de justitie zich over hem zou ontfermen. Het vertrek was voor zien van een soort vallicht, afgesloten door een ijzeren bout. Dit beletsel is op raadselachtige wijze uit het plafond los gewerkt, waarmede de weg naar den zolder open lag. Het moet om streeks 4 uur en dus helder licht ge weest zijn, toen de ontvluchting werd uitgevoerd. Alles ging vrij stil in zijn werk, zoodat de wacht, die beneden in het gebouw vertoeft, geen onraad be speurde. Eenmaal op deu zolder zijnde, was het een kleine moeite om enkele pannen uit te lichten en zich door de aldus verkregen opening heen te wrin gen. Over de daken heeft hij daarop een goed heenkomen gezocht, maar op welke wijze en langs welken weg is nog niet opgehelderd. De vogel is dus gevlogen en het sig nalement is naar alle richtingen ver spreid. In verband met deze ontvluchting meent het Utr. Dbl. wel eens een en kele opmerking te mogen maken over de gebrekkige toestanden aan het hoofd bureau van politie te Utrecht! Zondag j.l. werd, zooals wij bericht ten, in het huis van bewaring te 's-Gra- venhage, de man, die uit de gebouwen der Technische Hoogeschool eenige mi croscopen ontvreemdde, dood gevonden. De schouwing van het lijk wees uit, dat zich aan den pols eene kleine wonde bevond, zoodat werd vastgesteld, dat hier aan zelfmoord moest worden gedacht Terzelfder tijd werd in een onaan zienlijk logement te 's-Gravenhage eene vrouw dood te bed gevonden, die even eens zelfmoord had gepleegd, onder volkomen dezelfde verschijnselen, want ook aan dit lijk werd eene kleine wonde aan den pols ontdekt. Gebleken is, dat deze vrouw met den man leefde. Zij had hem daags te voren in het huis van bewaring een bezoek gebracht en vermoedelijk toen de af spraak gemaakt gelijktijdig hun wan hoopsdaad te volvoeren. Men meent te mogen aannemen, dat de dood veroor zaakt is door eene inspuiting van een snelwerkend vergif. De man was een Rus, de vrouw eeneElzas-Lotharingsche. Bij het verhoor en de confrontatie moet het aandoenlijk geweest zijn, waar te nemen, hoezeer beiden aan elka&r ge hecht waren. De klerk der posterijen en telegrafie G. K., die verplaatst was van Oude water naar Terneuzen, is den dag voor dat hij zijn nieuwe functie zou aan vaarden gearresteerd, verdacht van ver duistering en valschheid in geschrifte. Men meldt uit Amsterdam Donderdagavond is een hulpbesteller aangehouden, die zich schuldig gemaakt had aan diefstal van een postpakket, inhoudende 3 gouden armbanden, welke sieraden door de recherche waren op gespoord en in beslag genomen. Te Oosterhout is een stelling van de in aanbouw zijnde kerk ingestort. Vier werklieden zijn ernstig gewond naar het Gasthuis overgebracht. Men vreest voor hun leven. Hun toestand is zeer zorgwekkend. Maandagmorgen vroeg een paard in de weide brengende, werd de arbeider A. v. d. Dool te Oud-Alblas getroffen door een slag van een ander paard. Het dartele dier sloeg hem zód hevig tegen het onderlijf, dat hij nauwelijks eenige passen kon doen, om zijne na- bijzijnde woning le bereiken. Terstond werd geneeskundige hulp ingeroepen en weldra werd de man naar het ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. Alle aangewende pogingen om hem in het leven te behouden, mochten, hoewel het geval zich eerst niet zoo ernstig deed aanzien, niet baten en onder he vige pijnen bezweek de ongelukkige. Ook te Voorburg is een voerman, toen hij een paard uit de weide wilde halen, zoodanig door het dier geslagen, dat hij spoedig aan de bekomen wonden is overleden. Tot voor kort kon men te Amster dam een paar keer in de week een kleinen, dikken, bejaarden boer op de N. Z. Voorburgwal uit de tram zien stappen, wat met eenige moeite gepaard ging, want hij was zeer slecht ter been, zoo schrijft het N. v. d. D. Toch be reikte hij altijd het een paar schreden verder gelegen huis no. 26 op den hoek van N. Z. Voorburgwal en Sint Luciën- steeg. Een oogenblik later zag men zijn gladgeschoren gezicht, onder de zijden pet, voor het raam in de zijka mer komen en den Voorburgwal afglu ren. Dan duurde 't niet lang of zij, die het boertje schenen te verwachten, kwa men opdagen, 't Waren lijders, allen kankerpatiënten, die bij de officieele wetenschap geen baat hadden gevonden en 't nu kwamen probeeren by dezen nieuwen dokter, die eigenlijk een blee ker uit Neederhorst den Berg was, doch, naar 't heette, op een geheimzinnige manier in het bezit was geraakt van een afdoend middel tegen den kanker. Tegen f 2,50 diende hij dit in den vorm van poeders en een drankje aan al zijn patiënten toe. 't Schijnt, dat de „praktijk" zeer goed ging, want toen, een half jaar geleden, de oude heer, die zich steeds minder gemakkelijk bewegen kon, het bijltje er bij neerlei, is de zaak op denzelfden voet voortgezet door den zoon. Die had zijn medische kennis ook op een Neler- hor3t-den Bergsch bleekveld opgedaan. Hij schijnt echter niet de aangeboren voorzichtigheid gehad te hebben van zijn vader, die zoo langen tijd, in het hart van de stad, onder den rook van 't politiebureau zijn drankjes en poeier tjes aan den man heeft weten te bren gen. Dezer dagen vervoegde zich iemand aan het huis op den hoek van de Sint- Luciënsteeg, die óók maagkanker had, ook het fleschje en de poeders kreeg, daarvoor ook f 2,50 neerlei maar toen de „dokter" den riks wilde opstrijken, deze vlug weer in zijn eigen zak deed terugglijden, onder de medeeling, dat hij een rechercheur van het hoofdbureau was 1 Als een gevolg van dit bezoek zal de dokterbleeker eerlang wegens het onbevoegd uitoefenen van de genees kunst terechtstaan. Donderdagavond werd uit Almelo gemeld De sneltrein, om 6.42 hedenavond van Zwolle alhier aankomende, is nabij het station Almelo gederailleerd. De machinist en stoker zijn gedood. Vrijdag werd hierover nader geschre ven De sneltrein derailleerde op een paar honderd meter voor het station. De locomotief en tender vielen om, even eens de bagagewagen en het daarop volgende rijtuig. De volgende wagens kregen een hevigen schok, zoodat zij beurtelings voor en achterover wipten. Na eenige seconden bleven zij op de rails staan. De machinist v. d. Burg en de sto ker van Raalte, beiden wonende te Zwolle, raakten onder de machine en werden waarschijnlijk dadelijk gedood. Het lijk van den machinist is heden nacht te 4 uur gevonden en naar het ziekenhuis vervoerd. Het was geheel verkoold. Het vreeselijk verminkte lijk van den stoker werd hedenmorgen te elf uur gevonden. De heer Braune, muziekdirecteur, die in het eerste rijtuig zat, had zich, toen de wagen hevig heen en weer begon te schommelen, vastgegrepen aan het portier, dat naar boven gekeerd werd. Toen men hem bevrijdde, werd zijn voet gekneusd, maar gelukkig niet ern stig. Een auder reiziger werd aan den arm verwond en een jongen werd oen tand uit den mond gestooten. Overigens hadden er geen persoonlijke ongeluk ken plaats. De materieele schade is aanzienlijk. 'Do locomotief en tender en de wagens zijn vernield. De hoofdmachinist, die tot e7en voor Almelo op de machine had gestaan, was juist in den bagagewagen gegaan, die omsloeg. Hij bleef ongedeerd. Een medewerker der Zw. Ct., die toevallig in den trein zat, seinde aan zijn blad o.m. het volgende Zooals gewoonlijk kwam ook deze sneltrein in volle vaart over de wissels binnenstuiven, maar het gestoot der rijtuigen was heviger dan gewoonlijk. We helden naar links en een eind voor het station stond ons rijtuig stil, scheef overhangend. Ik er uit en naar het voorste deel van den trein. Dat kon niet anders dan een ongeluk zijn. Vijf rijtuigen lagen uit het spoor. Uit het eerste achter den bagagewa gen, die met den eersten der derde klas wagens ondersteboven lag, klauterden de passagiers, wrongen zich door sple ten en kapotte raampjes. Uit den ba gagewagen kwam na eenig angstvallig wachten het treinpersoneel, de hoofd conducteur met enkele schrammen op 't gezicht, half versuft, maar toch in doodsvrees worstelend om er uit te komen. Dat lukte. De conducteurs wa ren ook ongedeerd. De locomotief zat diep in den grond gewoeld met den tender. Zij lagen op zij naast elkaar. De andere wagens waren er voorbij geschoven. De justitie vertoefde Vrijdagmiddag op de plaats, waar het ongeluk plaats vond. Bij een sectie op het lijk van den machinist is geen alcohol gevonden en lijn, wissels, enz. werden in volko men orde bevonden. De conclusie der justitie moet dan ook zijn, dat alleen te hard rijden de oorzaak van het on geval is. De heer Braune, die gekwetst werd, klaagt over inwendige pijn, zijn toe stand is redelijk. Zondagavond is op het gehucht „'t Molentje", gem. IJzendijke, een twist ontstaan met het gevolg dat een mes werd getrokkeneen zekere De W. ont-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2