daartoe werden uitgezonden, werden met sejouw en gefluit ontvangen en veegdeude aangrenzende straten schoon. In een daarvan werden zij met steenen gegooid. Eerst 's nachts te twee uur konden de troepen inrukken. Voor zoo ver bekend, is niemand door de wa penen der politie of troepen gewond, in het geheel werden acht personen gearresteerd. De Petersburgsche correspondent der Vossicche Zeitung schrijft over de zaak- Stös8el Ik geloof omtrent den waren gang van zaken goed onderricht te zijn en dit is op zijn zachtst gezegd ver bluffend. In deze avontuurlijke geschie denis toont Stössel zich zooals hij is. Maar ook Alexejef en Koeropatkin zijn niet van schuld vrij te pleiten. Vóór alles dient men in 't oog te houden, dat Stössel een schoolkameraad van Koeropatkin is en als zoodanig altijd door hem beschermd en voortgeholpen is. De groote fouten van Stössel wist Koeropatkin te bemantelen. Eerst toen Koeropatkin in Juni 1904 van den troosteloozen toestand in Port Arthur vernam, besloot hij tegen Stössel op te treden. Hij liet, door bemiddeling van den stadhouder Alexejef, den marine-com mandant in Port Arthur, admiraal Wit- heft, naar diens meening omtrent Stös sel vragen Ed toen ook deze informa tie ongunstig was, zond Koeropatkin Stössel bevel het commando over te dragen aan Smirnof en Port Arthur te verlaten. Generaal Smirnof kreeg zelf telegra fisch laat het commando op zich te nemen. Koeropatkin's telegram kwam echter niet in Smirnof's handen. Stös sel had er voor gezorgd, dat het tele gram Smirnof niet bereikte. Hij schreef inmiddels aan Koeropatkin, dat hij bereid was af te treden, maar dat er in Port Arthur niemand was, die hem vervangen konSmirnof was te veel academicus, Kondratenko was te jong, Fock lag met zijn collega's overhoop, enz. Koeropatkin was zwak genoeg dezen eigenaardigen brief van den ïeeds af- gezetten Stössel onbeantwoord te laten en liet de zaak blauw blauw. En Alexejef? Diens gedrag vindt een veel eenvoudiger verklaring. Hij zelf erkent thans zeer openhartig, dat hij de afzetting van Stössel door Koero patkin eenvoudig vergeten had Zoo werd in het verre oosten door de Russische legerbevelhebbers ge handeld. Onder zulke omstandigheden is het geen wonder, dat dezelfde Koeropatkin, die eens Stössel telegrafisch last gaf af te treden, drie maanden later Stössel voordroeg voor de benoeming van ad judant-generaal van den Tsaar en het kruis van St. George 3e klasse. Uit verschillende plaatsen van Servië komen berichten van zwakke aard schokken, die zich in de laatste dagen eenigo malen herhaalden. Het eiland Spitsbergen dat in de laatste tiental jaren als uitgangspunt van de ballontochten van Andrée en Wellmann ter bereiking van de Noord pool de oogen der beschaafde wereld op zich gevestigd heeft, zal er zich binnenkort op kunnen beroemen den noordelijksten spoorweg van onze pla neet te bezitten. De nieuwe spoorweg zal op een breedte liggen die ongeveer 10° meer de Noordpool nadert, dan de den noordelijken poolcirkel overschrij dende zoogenaamde Lofoden-spoorweg in noordelijk Zweden, die de Bothnische golf met den noordelijken Atlantischen Oceaan verbindt en tot nu toe de noor delijkste spoorweg der aarde was. De spoorweg is bestemd voor de ontslui ting van de in het binnenland van Spitsbergen gelegen rijke kolenlagen, die weliswaar reeds lang bekend waren, maar tot nu toe bijna niet ontgonnen werden. Aanvankelijk was het plan een niveau-spoorweg aan te leggen. Dit plan is echter tengevolge van de buitengewone, in de natuur van het land liggende moeielijkheden opgege ven. Thans is besloten tot den bouw van een draadkabelspoorweg volgens het stelsel van Bleichert. Zulk een kabelspoor bestaat in hoofdzaak uit een op steunpunten geplaatsten draagkabel zonder eind, waarop zich door middel van rollen de wagens bewegen, die hun nerzijds weder worden voortbewogen door een trekkabel zonder eind. Dat men met den kabelspoorweg van Blei chert de moeilijkheden meester zal wor den, is buiten twijfel. Zulk een spoor weg voor goederen en personenverkeer is reeds sedert eenigen tijd in exploi- rati- 'n He noord-Argentijnsche Cordil- ltri.ia under de ongunstigste omstandig heden. Hij leidt van het staatsspoor- station Chilecito, als voortzetting van Argentijnsche staatsspoorwegnet, dat in den schier onoverklimbaren muur van dat gebergte een hindernis vond naar de buitengenwone rijke ertslagen inde Fam itina die goud, zilver en in het i.ij/iiider koper bevatten. Op het tra ject van 34 K.M., aan welks beginpunt een tropisch klimaat heerseht, terwijl aan het eindpunt de temperatuur nooit boven 0° stijgt, overwint de spoorweg een stijging van meer dan 4000 meter en bereikt hoogten, welke die van de hoogste bergtoppen in Europa nabij komen. Volgens de Temps is bij de Alma- brug te Parijs het lijk van een goed gekleeden, krachtig gebouwden man van ongeveer 40-jarigen leeftijd uit de Seine opgehaald. Op het lijk gevonden papieren, die op zaken betrekking heb ben, staan ten name van Willem Bluys- sen, van de firma Bluyssen en Zoon te Brussel, Amsterdam en Assen. Het lijk is naar de Morgue gebracht. Prof. v. Leyden heeft te Berlijn een college gehouden over een nieuw serum tegen typhus, dat door de dokters F. Meyer en Bergell in zijne kliniek be reid is. Het wordt, op dergelijke wijze als anti-diphtherie-serum, door inenting van paarden verkregen. Te Berlijn, Praag en Weenen is het nieuwe middel met goede uitkomsten toegepast. De koorts werd er korter van duur door, de pols krachtiger, de diarrhee vermin dert en het ijlen evenzeer. Men hoopt dus op den goeden weg te zijn, om een geneeskrachtig serum tegen typhus te verkrijgen. De stakers te Belfast hebben Donder dag ernstige ongeregeldheden gepleegd. Zij hebben de karrevoerders op ver st hillende punten der stad aangevallen, hebben verscheidene wagens in het water geworpen en een volgeladen wagen in brand gestoken. De politie-agenten hebben weer een vergadering belegd, waarin de eisch van loonsverhooging besproken werd naar aanleiding van de verzwaring van den dienst der politie door de staking. Er werd nog al heftig gedebatteerd. Er moeten twee inspecteurs mishan deld zijn, terwijl de agenten weigerden de daders te arresleeren. Naar Reuter uit Belfast seint, is daar een der grootste spinnerijen en weve rijen, waar vierduizend arbeiders werk zaam waren, tengevolge van de staking der kolenwerkers, gesloten. Te Odessa is de chef van den recherche dienst onder verdachte omstandigheden ziek geworden. De doctoren gelooven, dat hem een langzaam werkend vergift is toegediend. Men denkt, dat het hier een wraakneming geldt van revolution- naire zijde. Een telegram uit Cettinje meldt, dat er in Belgrado onlangs proclamaties, ge teekend door de Montenegrijnsche jeugd, zijn openbaar gemaakt, waarbij de Montenegrijnen uitgenoodigd wer den oproer te maken. Een officier van de politie, die een onderzoek ter zake moest instellen, werd door 200 boeren omsingeld. Militairen werden t© hulp geroepen, maar de soldaten weigerden te gehoorzamen. De krijgsraad heeft de aanstokers van de muiterij tot vele jaren gevangenisstraf veroordeeld, ter wijl de soldaten ook gestraft werden. Donderdag werd uit Luik geschreven Hedenmorgen half zeven is een vree- selijk ongeluk gebeurd. De kruitfabriek te Clermont vloog in de lucht. Vier werklieden zijn omgekomen, een vijfde is doodelijk gewond. De fabrieksgebou wen zijn alle vernield. Onder zeer groote geestdrift is dezer dagen door den koning van België de zeehaven te Brugge geopend. Nederland was hierbij door een paar torpcdobooten vertegenwoordigd. De Koning der Belgen, die gisteren de nieuwe havenwerken bezocht, ontving aan boord van zijn jacht Alberta een ongeteekenden brief, waarin hij met den dood werd bedreigd. Er zijn door de politie bijzondere maatregelen genomen om het leven van den Koning, tijdens zijn verblijf in Antwerpen, te bescher men. Er wordt een onderzoek ingesteld. Donderdag werd uit Tanger gemeld, dat de regeeringstroepen versterking hadden gekregen, zoodat nu voor geen overrompeling door de bergstammen meer behoeft te worden gevreesd. Maar ook schijnen de stammen zich weer inniger bij Raisoeli aan te sluiten, zoo dat deze weer hooger in zijne eischen zal worden. De onderhandelingen heb ben tot dusver tot niets geleid en zoo lang de Sultan niet tot grooter machts vertoon in staat is, zal daarin geen verbetering komen. Het Britsehe gezantschap ontving een brief van Maclenn in het Arabisch. Blijkbaar wil Raisoeli kunnen lezen wat hij schrijft. Bij een Donderdag te Petersburg ge houden huiszoeking vond de politie een uitgewerkt plan van den Keizer lijken Oostzee-spoorweg en een van het Keizerlijk jacht Alexandria. In verband hiermee zyn een aantal personen ge arresteerd, daar vermoed wordt dat eene samenzwering was gevormd tegen het leven des Keizers. Zekere inge nieur Bilotcherkovitsj, die daarvan het hoofd zou zijn, is in de Peter en Pauls- vesting opgesloten. Plaate«l||k Kleuwe. HEUSDEN, 27 Juli. De heer Hodde die gedurende 19 jaar alhier als brievenbesteller werkzaam was, wordt op 16 Augustus a.s. op zijn verzoek verplaatst naar Gorinchem, om alsdan als brieven- en telegram menbesteller in functie te treden. Geacht bij zijne supérieuren en bij het publiek, zou hij Heusden niet verlaten, ware het niet in het belang van de opvoe ding zijner kinderen. Dat het hem wel ga in zijn nieuwe werkkring. Een stamroos, in den tuin van den heer L. Verhoeven alhier, vertoont niet min der dan circa 500 rozen in bloem en knop. Op die wijze kan menig bouquet worden samengesteld. Tot ons genoegen vernemen wij, dat de heer J. Reckleben, eerste stuurman bij de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, be vorderd is tot gezagvoerder of kapitein van het stoomschip „Niobe" van genoemde maatschappij. Met deze benoeming wordt weder het bewijs geleverd hoe ver men het door goeden wil en groote krachtsinspanning kan brengen. De heer R. toch heeft zich zelf deze be trekking weten te créëeren. Protectie is hier buitengesloten; men wordt alleen be vorderd door kunde en getrouwe plichts betrachting. Op 32-jarigen leeftijd reeds een dergelijke voordeelige en eervolle betrekking te mogen bekleeden, is tevens het bewijs, dat nog altijd verdienste wordt gewaardeerd. Bij koninklijk besluit zijn benoemd: tot heemraad van het polderdistrict Bom- melerwaard boven den Meidijk de heer W. de Gaaij te Nederhemert; tot heemraad van het polderdistrict Maas en Waal de heer J. H. Th. van Hoogstraten te Dreumel. WERKENDAM. Dezer dagen deed de heer G. V. E. A. van Heusden met gun stig gevolg examen voor boekhouder. Het examen werd afgelegd voor de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-veree- nigingen in Nederland. Woensdag deed de Jongedochters- vereeniging „De vreeze des Heeren is het beginsel der wijsheid" een uitstapje naar Hillegersberg, waarna ook door hen den Dierentuin te Rotterdam werd bezocht. Ging de vereeniging nu reeds jaren achtereen een rij toertje maken, thans gaf ze de voor keur aan een boottocht en een tramritje, en die het verschil ervan nu ondervonden hebben, zien, naar we vernamen, in 't ver volg gaarne van een rijtoer af. WOUDRICHEM. Naar men schrijft, wa ren de uitkomsten der zalmvisscherijen op de Waal, de Merwede en de Lek in de laatste 8 dagen zeer bevredigend, ofschoon op verscheidene visscherijen o.a. te Zalt- Bommel en te Brakel, wegens den hoogen waterstand niet kon gevischt worden. In het traject van Tiel tot Woudrichem werden 95 zalmen gevangen, bij Gorinchem 92, te Hardinxveld 120 en te Ammerstol 100 stuks, waaronder 5 St. Jacobjes. Boven dien bemachtigden de visschers 4 steuren, die van f 34 tot f 177 per stuk opbrachten. De besomming aan andere rivier- en pol- dervisch was eveneens vrij loonend. Zalm is thans vrij laag in prijs, endeed f 0.801.10, St. Jacobjes f 1.15f 1.30 aal 2025, paling 4550, snoek 2023, snoek baars 3538, zeelt 2630, baars 1820, bliek 1215, voorn 69 cent, alles per half K.G. LAND VAN ALTENA. De laatste dagen zijn hier in de streek vele arbeiders werkeloos en dat in 't hartje van den zomer. NIEUWENDIJK. De heer Adr. Mid delkoop is benoemd tot heemraad van het waterschap „Nieuwland van Altena". WOUDRICHEM. Hier doet zich weder een geval voor van typhus. VEEN. De 12-iarige G. V. werd Maan dag terwijl hij in school was, door de Ma- rechausseé uit Heusden aangehouden. De reden hiervan was dat hij door zijn wan gedrag reeds een paar malen door de ju stitie veroordeeld was. Nu wordt hij ter beschikking van de Regeering gesteld, welke hem tot zijn 21ste jaar in een verbeterings gesticht zal plaatsen. Een boer alhier ondervond veel last van musschen. Ze zijn nu eenmaal zoo brutaal dat ze nergens naar luisteren. Er was nog een middel dat schrik aanjaagt, nl. een geweer. Welnu, dit geprobeerd. Het eerste schot is evenwel gevallen, of hij wordt door de politie ontdekt en een proces-ver baal is het gevolg daarvan, wijl hij niet de noodige vergunning bezit. AALST, (Gld). Onder de kinderen heerscht alhier de laatste weken een ziekte, welke aan vele ouders onrust veroorzaakt. De ziekte gaat gepaard met hevige neus- en keelbloedingen. Een drietal kinderen zijn reeds aan de gevolgen bezweken. ALMKERK. In de Ned. Herv. kerk zal aa. Zondagmiddag optreden ds. Visch uit Sleeuwijk. *ANDEL. Met het plukken van fruit is hier reeds een begin gemaakt. De vroege peeren, z.g. Janbazen, worden reeds druk naar Rotterdam verzonden. Over de op brengst valt over het geheel niet te klagen, terwijl 6 7 gulden per H.L. wordt ont vangen. Ook de handel in witte of St. Jansuitjes is reeds begonnen. Men besteedt f 3.50 voor eerste en f3 voor tweede soort. Het gewas daarvan is echter slechts middelmatig. Eergisteravond om 10 uur arriveer den de plezierreizigers uit Nijmegen. Onder het «pelen van een vroolijk deuntje kwam de boot voor den wal, waar vele menschen aanwezig waren. In de beste orde werden de schoone omstreken van Nijmegen bezocht en om zes uur de terugreis aanvaard. Een woord van lof mag den directeurs der ver- eenigingen niet onthouden worden, en allen zullen met genoegen aan het uitstapje blijven denken. WIJK. Kwam sedert een paar weken het bederf voor in het loof der aardappelen in den polder alhier, thans blijkt dit ook tot op den knol te zijn doorgedrongen. De uitkomst is over het algemeen bevre digend. Bij het uitwieden van den bloemen tuin had de vrouw van H. v. H. de on voorzichtigheid verschillende vergiftige bloe- menplanten uit te plukken, waardoor haar aan beide handen ernstige bloedvergiftiging veroorzaakt werd. Spoedig ingeroepen ge© neeskundige hulp van dr. Alma mocht het nog intijds gelukken de vergiftige stoffen te verwijderen. Ikirinenland. Teneinde den geregelden gang der opleiding eener lichting niet te storen, door thans reeds miliciens der jongste lichting in te deelen bij de detache menten ter beteugeling van de heer- schende veeziekte, heeft de minister van oorlog nader bepaald, dat de 3e ploeg van het blijvend gedeelte der lichting 1906 bij het wapen der infan terie eerst op 28 September a.s. in plaats van op 27 Juli t.v. met groot verlof zal vertrekken. Teneinde ook in het volgend jaar desvereischt op overeen komstige wijze te kunnen handelen, wordt reeds nu bepaald, dat de mili ciens der 3e ploeg van de lichting 1907 niet op 25 Juli 1908, doch eerst op 30 September van dat jaar recht op groot verlof krijgen. Men meldt uit den Haag: Naar men verneemt is in een Don derdag alhier gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw besloten de na tionale en internationale landbouwten toonstelling, in September hier ter stede te houden, te doen doorgaan doch daar aan met het oog op het heerschende mond- en klauwzeer, te doen vervallen de rubriek „veetentoonstelling." In verband met deze inkrimping, is de duur van de geheele tentoonstelling met drie dagen ingekort. Was aan vankelijk deze duur bepaald op 1423 September, thans is nader vastgesteld dat de tentoonstelling zal worden ge opend op Maandag 16 September en zal voortduren tot en met Zondag 22 September. Volgens de D. Ct. is de directeur van het post- en telegraafkantoor te Willemstad, M. v. d. T., door de politie, terwijl hij met verlof te 's Gravenhage was, gevangen genomen en naar Breda vervoerd, waar hij thans in arrest ge houden wordt. Hij wordt verdacht van verduistering van f 1600 en verval- sching van zijn boeken. In Augustus a.s. zal het juist 25 jaar geleden zijn, dat hij als ambtenaar bij de posterijen in dienst trad. De commissie, benoemd om te beraad slagen over een vaste overeenkomst en daarmede een einde te maken aan de hangende kwesties in het havenbe drijf te Rotterdam, vergaderde Donder dag voor de laatste maal in Het Graan- huis op de Wijnhaven, onder presidium van mr. Reepmaker, voorzitter van den Raad van beroep. Vanaf twee uren in den namiddag tot den avond halfnegen is er zeer druk gediscussieerd. Reeds waren partijen op verschillende punten tot overeenstemming gekomen, toen ten slotte alle onderhandelingen afsprongen op den eisch der werk lieden, dat de nieuwe wegers- en me terscorporatie De Volharding onmiddel lijk zou geliquideerd worden. Die eisch kon niet ingewilligd worden. De toestand in de haven is nu weder gekomen in hetzelfde stadium waarin hij verkeerde vóór deze commissie door bemiddeling van den burgemeester in het leven geroepen werd. Uit Rotterdam werd Vrijdag geschre ven: Tengevolge de afgesprongen onder handelingen over de elevator-kwestie zijn van het escadron huzaren, hier tijdelijk in garnizoen, weer posten uit gezet en wordt patrouille gereden langs de Westelijke havens. Hedenmorgen is ook weder de hulp der mariniers ingeroepen en is de po litiemacht langs havens en kaden op een honderd man gebracht. De elevators zijn van morgen beide aan het werk gegaan op een Russisch stoomschip, liggende aan paal 7 in de Maashaven en de mannen van de Vol harding werken op in de Scheepma kershaven liggende lichters, alles onder dezelfde omstandigheden als vóór veer tien dagen, terwijl de mannen van de Stuwadoorsvereeniging uit de Caland- straat klaar staan om, zoo noodig, ieder oogenblik te gaan werken als zij daar voor geroepen worden. Vox Medicorum bevat de volgende open brief aan dr. A. Schuld, genees heer-directeur van hetSanatorium Oranje Nassau's Oord: Namens vele collega's hebben wij de eer u beleefd te verzoeken ons wel te willen mededeelen of de eischen, die het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst gesteld heeft aan de aan vaarding van de betrekking van ge neesheer-directeur van het Sanatorium Oranje Nassau's Oord, (welke eischen u bekend waren, door de informatiën die door u ongetijfeld bij genoemd hoofd bestuur zullen zijn ingewonnen) door den raad van commissarissen dezer stichting zijn aangenomen. Het gerucht doet de ronde, dat bedoelde eischen niet zijn ingewilligd. De redactie van Vox Medicoium kan niet aannemen, dat dit gerucht zelfs den geringsten grond van waarheid be vat, en waagt het den handschoen voor u op te nemen, indachtig aan uw ge- drukten brief, den 17 December 1902 aan alle medici in den lande toege zonden. Die brief, die door ons den'31 December 1902 no. 26 van ons blad, zoo warm verdedigd, die brief, waarin gij o. m. uitroept: „de band tusschen de leden en de maatschappij is te los, dit kan en moet anders worden," geeft ons het recht te verwachten, dat wij goed doen geen oogenblikje aan uw so lidair gevoel, aan uw collegialiteit te twijfelen. Uw open antwoord zal niet alleen hen, die binnen, maar die buiten onze maatschappij staan, zeker bevredigen. Hoogachtend en collegialiter, de Re dactie. Een schoenmaker, wonende Nieuw© Leliestraat 172 te Amsterdam, heeft Dinsdagnacht zijn kinderen verlaten. Het laatste wat hij tot zijn oudste doch tertje zeide, was: „Hier is een dubbel tje en wat koekjes," „je vader kan niet langer voor jelui zorgen." Het huis gezin bestaat uit vier kinderen, waar van de jongste twee-en-een-half jaar en de oudste twaalf-en-een-half jaar is. De moeder ligt al vier weken in het O. L. Vrouwengasthuis. De buren heb ben de kinderen tijdelijk in huis ge nomen. Uit 'sGravenhage wordt gemeld: Inzake de brutale nachtelijk© inbraak, in het magazijn van den juwelier Goud smit, in de Passage, tast de politie, ondanks hare ijverige nasporingen, nog steeds in het duister. Wel hebben haar eenige vage aanduidingen bereikt om trent een persoon die zich 's nachts omstreeks 3 uur in de nabijheid van het geplunderde magazijn heeft bevon den en zijn naar aanleiding van die gegevens een paar personen aangehou den, die beantwoorden aan het ver strekte signalement, maar beide ver dachten werden niet herkend. Boven dien leverde foulleering en huiszoeking geen resultaat op, vandaar dat dit twee tal op vrije voeten is gelaten. Thans heeft de politie ook van den bestolene een eerste opgave gekregen van de door hem vermiste voorwerpen met een nadere omschrijving van ver schillende dezer sieraden. Deze eerste opgave omvat reeds on geveer 60 heerenkettingen en sautoirs; 16 colliers en 330 heeren- en dames- ringen met brillanten, diamanten, paar- len, robijnen, turkoaisen, saffieren, sma ragden en verschillende steenen. Onder deze ringen komen ook eenige antieke voor. Van deze genoemde voorwerpen be draagt de waarde circa f30.000. Maar er wordt nog veel meer vermist, en de heer G. is nog steeds bezig om door verdere inventarisatie, een vol ledige lijst van de ontvreemd© kleinoo- diën aan de politie te verschaffen. Door de Verzekering-Maatschappij Nederl. Lloyd, directie J. ter Meulen Jr., Amsterdam, is tien procent belooning uitgeloofd van de waarde der terug te vinden of op te sporen goederen, uit te keeren aan de recherche der politie of de personen die zullen worden aan gewezen als rechthebbenden op die belooning. Aangezien 't natuurlijk op den weg der politie ligt om haar onderzoek in alle richtingen in te stellen, hebben gisterochtend vroeg ook verschillende huiszoekingen plaats gehad ten huize

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2