Hei Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de liorameierwaard A. C. van der Steenhoven, Heeren- en Kinderkleeding, Dames-Stoffen en Ellegoederen. dus .IE AIMIES is: Uudste en soliedste Adres van VI E I It E I. E V beldersche fTediet-Vereeiii ri STAALINDUSTRIE V. HO VIE IJ V, Gorinchem, Rijwielen, Motorrijwielen, Antomoitielen Voor Zangverenigingen en Zangscholen Groote sorteering voor alle standen. Uitgever: L. J. VEERMAN, Keusden. No. 2653. Zaterdag 27 Juli 1967 WitteLrooHstraat, IJ AgentFongers, Burgers, Simplex in alle soorten. GORINCH11M, Westvvagenstraat C 42. Reparatie-Inrichting voor elk Fabrikaat. lAND VAM ALTEN/ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7y3 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. BUITENLAND. In de sneltreinen tusschen Munchen Lindau en Zwitserland zijn in de laatste dagen internationale zakkenrollers aan het werk. Twee reizigers raakten brie- ventasschen met 400 en 600 mk. kwijt en de Amerikaan Rockfellow (niet Rockefeller!) 400.000 mk. aan reiswis- sels ten name van Muroe en Co. te Parijs. Er is telegrafisch bevel gegeven de wissels niet uit te betalen. De correspondent der Frankf. Ztg. te Warschau schrijft aan zijn blad o. a. het volgende over de toestanden in Polen Hoewel het grootste deel der bevol king van Russisch Polen ontegenzeg gelijk de revolutie moede is, wil het land toch niet tot rust komen. De hoofdoorzaak hiervan is gelegen in het optreden der politie, die, geleid door de bureaukratie, al het mogelijke doet om onlusten in het leven te roepen en verbittering en haat te zaaien. De bureaukratie heeft er klaarblijkelijk be lang bij den staat van beleg in Polen te handhaven en houdt de volksmassa in voortdurende gisting en zenuwachtige onrust. Vandaar dat de toestand van revolutie allengs chronisch wordt. De politie verzaakt ook haar plicht tegen over het rooverwezen. Het zou zeker de taak der politie zijn aan het sterk ontwikkelde rooverwezen paal en perk te stellen, maar ze doet volstrekt niets in deze. De gevallen van roof en plun dering nemen van dag tot dag toe. In den laatsten tijd kan men het 's avonds ternauwernood meer wagen van een rijtuig gebruik te maken, daar de koet sier gewoonlijk met de roovers onder één deken ligt. Daarentegen is er een groot aantal geheime agenten in de weer, om naar niet bestaande politieke samenzweringen onderzoek te doen. Dagelijks worden hoopen menschen in hechtenis genomen en wee dengene, die toevallig een ver boden brochure of een ongeoorloofd lied bij zich draagt. Wie slechts eenigs- zins in de verhoudingen hier ingewijd is, staat verbaasd, wanneer hij 's mor gens in de bladen de namen der in hechtenis genomen personen leest, daar men bi j de meeste met alle beslistheid zeggen kan, dat er weer een nieuwe misgreep der politie in het spel is. Daarbij worden knapen en meisjes van 16 jaar niet gespaard, en wanneer de ouders niet bij alle waardigheidsbekle ders de noodige moeite doen, wordt hun niet eens de reden medegedeeld, waarom hunne kinderen in hechtenis zijn genomen. Advokaten en verdedi gers zijn tegenover de krijgsraden vol komen machteloos. Wat verwacht werd is geschied. De Japanners hebben de kroon gezet op het werk reeds in 1894 aangevangen. Zooals men weet was eertijds de keizer van China suzerein en beschermheer van Korea, maar toen in 1894'95 de Chineezen door de Japanners werden verslagen, kregen de laatsten in Korea vasten voet. Ware de oorlog van 1904'05 anders geloopen, waren de Russen over winnaars gebleven, dan zou het lot der Koreanen beter zijn geweest. Wel sloe gen de Russen ook een begeerig oog op dezen buit, wel gaven de Koreanen aan hen slechts een soort van voorkeur, wetonde dat zij toch te zwak waren om zich tusschen twee vuren te hand haven, maar de oorlog maakte aan alles een einde en toen de Japanners vrij spel hadden, plaatsten zij het land on der een streng militair bestuur en over stroomden het, naar oud gebruik met een leger van spionnen. Tachtig dui zend Japansche landloopers en geluk zoekers emigreerden naar dit land van belofte, waar zij aan grond werden ge holpen. De buitenlandsche handel van het land werd geheel naar Japan verplaatst. Langzamerhand werd het opgeslokt, maar de oude keizer zat nog in den weg en Japansch geld schijnt het ove* rige te hebben gedaan. Vooral de eerste minister schijnt een rol in het treurig spel te hebben gespeeld en het groot ste aandeel te hebben in de abdicatie des keizers, die nu waarschijnlijk naar Japan in veiligheid zal worden ge bracht. Ellendig is het dat zulke dingen tij dens de vredensconferentie kunnen plaats hebbenmaar niemand doet er iets aan en de nieuwe keizer zal dood eenvoudig een speelpop wezen in han den van het overheerschende volk, tot dat de eene of andere aanleiding ge vonden wordt om tot feitelijke annexa tie over te gaan. Wat zouden de Europeesche mogend heden ook doen? Japan is immers in Europa ter schole geweest! Zij zullen bet moeten aanzien dat Japan zich voor goed genesteld heeft op het vasteland van Azië en er een groot wingewest in bezit genomen heeft. Voor den schijn is nog een nieuw tractaat met Korea gesloten, waarbij echter alle be stuursmaatregelen van den keizer, die tot dusver alle gezag in zich vereenigde, aau de goedkeuring van den Japanschen resident worden onderworpen. De inhoud van het nieuwe Japansch Koreaansche verdrag, waarvan de onderteekening te Seoel heeft plaats gehad, ofschoon het Hof zich daartegen heeft verzet, komt in hoofdzaak hierop neer: art. 1. Het bestuur in Korea wordt gesteld onder de vaste leiding van den Japanschen gouverneur-generaal; art. 2. de afkondiging van alle wet ten en verordeningen, evenals het af doen van de belangrijke bestuurszaken, is onderworpen aan de goedkeuring van den gouverneur-generaal art. 3. de benoeming van alle hoog geplaatste verantwoordelijke beambten is eveneens onderworpen aan bekrach tiging door den gouverneur-generaal; art. 4. voor betrekkingen bij het Koreaansch bestuur komen enkel in aanmerking zij, die door den gouver neur-generaal zijn aanbevolen; art. 5. er zal een scherpe onderschei ding worden gemaakt tusschen bestuurs zaken en de zaken die verband houden met de rechtspraak art. 6. buitenlanders kunnen enkel worden in dienst genomen met toe stemming van den gouverneur-gene raal art. 7. het eerste artikel van het ver drag van 21 April 1904, betrekking hebbende op de benoeming van een financieel adviseur voor de Koreaan sche financiën, wordt ingetrokken. Uit Seoel werd Woensdag gemeld dat een groote menigte onruststokers van het platteland naar de stad stroom de. Zij mogen niet in de stad komen, maar vergaderen in de omliggende dorpen. Een afdeeling van 100 man is uitgerukt om ze uiteen te drijven. Hitte en droogte vermeerderen de on tevredenheid. Woensdag zijn een aan tal ondergeschikte ambtenaren, die in het paleis wonen, in hechtenis geno men, om te voorkomen dat de Keizer door hun bemiddeling met de buiten wereld verkeerde. Bij Ping-Jang is een trein aangeval len en in de buurt van Seoel zijn de telegraafdraden vernield. Men is bang voor muiterij onder de Koreaansche troepen. De pers staat onder censuur. In een gesprek te Seoel heeft Hajasji gezegd, dat zijne zending geëindigd was met de sluiting van een overeenkomst en hij nu naar Japan terugging. Hij zeide dat China hetgeen met Korea gebeurd is als waarschuwing ter harte kan nemen. Anders zou het weieens kunnen gebeuren dat de een of andere sterke natie zich gedwongen voelde, om het voorbeeld van Japan te Seoel na te volgen en orde in haar huis te scheppen. Het despotisme van China, dat de ergste vorm van een regeer- stelsel is, moet tot een crisis leiden; zoodra de regeerende macht die er nu nog is, 7erdwenen is, zal het rijk aan kuiperijen ten offer vallen. De correspondent der Evening Stan dard te Moskou schrijft, dat het jongste ambtelijke rapport over den te ver wachten oogst in Rusland in bedekte termen heenglijdt over de ontegenzeg gelijke mislukking van den oogst over een uitgestrektheid van anderhalf maal de grootte van Frankrijk hetgeen wil zeggen, dat er het volgende jaar een hongersnood te wachten is, die niet onder zal doen voor dien van dit jaar. Eergisteren is te New York op een der pleinen een rijk Armeniër ver moord. De omstandigheden, waaron der de daad is gepleegd, zijn zoo brutaal mogelijk. De moord geschied de 's middags, op een uur dat de straten vol menschen waren. De da der werd dan ook zonder veel moeite gepakt. Men gelooft hier te doen te hebben met een afdreigingszaak, want de vermoorde zekere H. S. Tavasjan giug door voor den rijksten Arme niër in de Ver. Staten. Vermoedelijk heeft men in den moordenaar een der medeplichtigen in handen van de lieden, die indertijd te New York een Armeensch priester vermoordden en het lijk ver borgen in een koffer. Een Zuidafrikaansche courant schrijft het volgende over een merkwaardig ge val, dat voorkwam bij do familie Lou- rens, te Standerton (Transvaal). Deze familie bezat reeds een drietal jaren een meerkat, die dagelijks met de kin deren speelde en 's nachts weieens bij ze sliep. Kort geleden werd 't huisge zin met een dochtertje vermeerderd, en de meerkat scheen rechtig jaloers op de kleine indringster. Toen de moeder een oogenblik afwezig was, hoorde zij haar kleintje hevig schreeuwen, en toestormende, bevond ze, dat 't kindje heelemaal met bloed was bespat. Bij nader onderzoek bleek het, dat de meer kat de schuld was. Hij hield 't kind zoo stijf aan de wang, dat de moeder het dier moest versmoren, om haar kind los te krijgen. Eergisteren heeft de doorboring plaats gehad van den tunnel in het Tauernge- bergte. Deze tunnel, welke niet ver van de bekende badplaats Gastein ligt, is 8526 M. lang. Er is ruim 2 jaar aan gewerkt en het was de laatste hinder paal voor de directe lijn tusschen Salz burg en Triëst. De plechtige inwijding zal binnenkort in tegenwoordigheid van den Kroonpriu plaats hebben. Volgens een bericht uit Tokio is het nieuwe verdrag van Japan met Korea Donderdagmiddag te Seoel getee- kend. In het algemeen wordt er door bereikt, dat de geheele regeering van Korea ondergeschikt wordt aan den Japanschen resident generaal, die zelf stem zal hebben in de benoeming van vreemdelingen. In het proces tegen Soleiland te Pa rijs was het Dinsdag een pijnlijk oogen blik, toen zijne eigen vrouw, na zijne terdoodveroordeeling, om zijn bloed schreeuwde. „Hij heeft mijn kind ont- eerd, laat mij hem met eigen hand doodenriep zij. De zaal vol licht- zinnigen was er een oogenblik ontzet van. Op het toppunt van hare woede, viel zij in zwijm. De correspondent van de Daily Mail meldt dat er nu militaire maatregelen tegen Raisoeli genomen zullen worden. El Gebbas, de minister van oorlog, heeft brieven verzonden, waarin hij aan de Beni Aros, Beni Oesef en andere min of meer trouwe stammen hun plaats aanwijst in het cordon dat om den Kmas-stam zal getrokken worden. Van regeeringswege zullen vier mahalla's (legers) aan de omsingeling meewerken. ADVERTENTIEN. Oudheusdensche Poort, HEUSDEN, Mr. KLEERMAKER. Eeuig§t adres voor Het Uw 't Goedkoopst 't Soliedst l I 't Beste A De nieuwste Hollandsciie, Engelsche, Ihiitsclie, Amerikaaiische De goedkoopste tot de duurste soorten in alle bekende merken verkrijgbaar. Een groote partij in goeden staat verkeerende Kff«virion worden tegen elk aannemelijk bod opgeruiuiil. HAAST IJ! Meubel fa lirikante n. Uitsluitend EIGEIV fabrikaat. Levering: franco huis. WAALWIJK, <4rooto Strant, no. 284. Kapitaal34 inilliocii gulden. Reservefondsenf Opent crediet tegen overeen te komen voorwaarden. Neemt gelden in dépot en in rekening-courant met rente-vergoeding. Belast zich met het incasseeren van wissels en ander handelspapier. Verzilvert coupons en losbare stukken. Levert chèques, wissels en crediet-brieven op binnen- en buitenland. W. J. S. SADÉE, Commissionnair in effecten. BOTTERDAM. oudste en meest bekend adres voor en lienoodigdheden. Vertegenwoordiger der Raleigh, Rover, Osmond, Wan derer, Burgers, Brennabor, Aeolus en Monarch Rijwielen. Ruim 80 Rijwielen van verschillend fabrikaat voor radig in prijzen van f 55, 65, 75, 85 tot f 200. Oude Rijwielen worden ingeruild. Dames en Heeren- Rijwielen zijn tot oefening kosteloos verkrijgbaar. Emailleeren, vernikkelen en verhuren van Rijwielen. Groote voorraad Persan-, Bakker-, Dunlop-, Conti nental, Bates- en Excelsior-banden. zijn onmisbaar de volgende van HERMAN BENDER, als: LIEDERBUNDEL I, 52 eenstemmige liedereu f 0.40. 0.50. 0.60. 0.80. II, 50 tweestemmige III, 50 driestemmige IV, 51 vierstemmige CONCORDIA, 106 Liederen voor Mannenkoor 1. CAECILIA, 130 Gemengd koor 1. M. SIEVEKING, Keur van Liederen en Korenvoor vier Mannen stemmen ten dienste van Jongeliugs-Vereenigingen en Cnr. Zanggezelschap:'en. Ie stukje (30 liederen en Kooren) t 0.60; 2c stukje-(23 Liederen enKooren) f 0.60. Bovenstaande bundels (uitgave van L. J. VEERMAN te HeusdenJ worden geleverd door en zijn voorradig bij alle Boekhandelaren in Nederland. L Adres, Adres A.C. ,,;.y V ZZ.E OV/NG J - Muziekdirecteur en Leeraar voor Zang- en Toonkunst,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 5