uit de steengroeven. Hun doel was de spoorwegbrug bij Branyischka in de lucbt te laten vliegen, om zoodoende bij den bouw van de nieuwe brug weder werk te krijgen. Blijkens een telegram aan de Beurs- courant zijn er ernstige agrarische on lusten uitgebroken in het gouvernement Jaroslav. Er zijn in allerijl troepen heen gezonden. Een militaire trein naar Kazan is bij Moskou ontspoord. Vele wagens met munitie zijn vernield. Men twijfelt er niet aan of dit ongeval moet aan boos opzet te wijten zijn van de zijde van den algemeene bond van spoorwegper soneel. Vier en twintig leden van dezen bond zijn in hechtenis, terwijl een groot aantal papieren in beslag genomen zijn. Vijf honderd agenten der bereden politie, drie compagnieën infanterie en honderd agenten van den veiligheids dienst, hebben in den nacht van Zater dag op Zondag de Newa-werven omsin geld, om de schepen te onderzoeken. Men vond een groote hoeveelheid pa tronen en revolutionaire geschriften. Er waren ettelijke rijtuigen noodig, om het inbeslag genomene te bergen. Een troep werklieden, die zich in het naburige veld verscholen had, vuurde op de politie, maar raakte niemand. Op het Cayuga-meer, in den staat New York, is, bij stormachtig weer, een stoomboot met meer dan vijftig opva renden, van wie velen vrouwen en kinderen, in brand geraakt. Voor de boot op den oever van bet uitgestrekte water was gezet, brandde bijna het ge- heele dek. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Aangezien de boot niet tot vlak aan den wal kon komen, zijn er nog verscheiden vrouwen en kinderen verdronken. Een onbekend man heeft te Berlijn op verschillende plaatsen drie kinderen met een scherp voorwerp den buik op gereten. Een kind bezweek op een post voor eerste hulp bij ongelukken. Men denkt dat de dader een krankzinnige is. De geheele Berlijnsche politie is op de beenvoor het geven van inlichtin gen die tot opsporing van den dader zouden kunnen leiden, is 1000 Mark uitgeloofd. Uit nadere berichten blijkt, dat de man op den weg dien hij door de stad heeft genomen, steeds doldriftiger te werk is gegaan. Het eerste meisje dat hij tegen het lijf liep, kreeg geen ge vaarlijken steek; het tweede kreeg twee De moordenaar sprak de kinderen eerst met een smoesje aan. Hij vroeg ze, of in een huis slak bij deze of gene familie woonden, lokte ze zoodoende in een gang achter de huisdeur en pleegde daar zijn misdrijf. De crimineele politie zette zich da delijk in beweging, om zooveel moge lijk kinderen van de straat uit te hoo- ren, teneinde een beschrijving van den moordenaar machtig te worden. De politie doet ook navraag in de krank zinnigen gestichten, om het spoor van den dader te ontdekken. Natuurlijk zijn ook dadelijk onschuldigen gepakt. In de Wortherstrasse was een oude zwaar beschonken man bezig, lekkernijen en klapbessen onder kinderen te verdoe len. Dat moet de moordenaar zijn! riepen een paar lieden, en dadelijk vloog de menigte op hem aan, om hem met vuisten en stokken af te rossen, het bleek echter spoedig, dat de man niets kwaads had gedaan. De lijkschouwing bij een der slacht offers heeft later bewezen, dat de won den niet door een schaar zijn toege bracht. Men veronderstelde dit, omdat men een zonderling briefje met het eene been van een schaar op een bank vastgeprikt had gevonden en dat briefje van den misdadiger afkomstig achtte. De Berlijnsche bladen geven dat briefje in facsimile weer. De schrijver zegt o. a., dat hij drie meisjes beroofd heeft. Later zijn te Berlijn weer twee aan slagen op jonge meisjes gepleegd, die men aan denzelfden misdadiger of krank zinnige toeschrijft, die de vorige week drie slachtoffers maakte. Beide keeren gebeurde het weer in het N O. van de stad en telkens was het op een trap van een huis. Zaterdagavond werd een 14-jarig meisje, dat in een huis een boodschap kwam doen, op de trap aan gevallen door een man, die haar een zwaar voorwerp tegen de beenen wierp en met een scherp voorwerp haar twee steken in den arm toebracht. Op het blaffen van het hondje, dat zij bij zich had, nam hij de vlucht; en Maandag middag had een twaalfjarig meisje een aanval te verduren van een man, die haar op de trap gevolgd was en haar bij de rok greep. Op een gang wist zij nog een bel over te halen en toen daar de deur geopend werd verdween de onbekende. Van 'tuiterlijk van dezen aanvaller en van den anderen mis. schien dezelfde is nu 't een en ander bekend. Deze en de velgende week zullen vijf zwemmers pogingen doen het En- gelsch Kanaal over te zwemmen. Het zijn J. Wolffe, dan de Italianen Cattaneo en Altieri die het den 3en Augustus van den Franschen kant gaan beproe ven. Voorts Ted Heaton, die beambte is aan een Liverpoolsche zweminrich ting, en eindelijk Montague Holbein, welke laatste veel kans heeft. Volgens Laffen meldt de Roeskoje Znamia het volgende: Een buitenlandsche onderneming van groot belang wordt in Rusland voorbe reid. Er is een combinatie van Engel- sche milionairs en miliardairs, tot wie o. a. Rothschild behoort, tot stand ge komen met een kapitaal van zes milli ard roebel, om een enorme kolonie van landbouwers te stichten in het Trans- kaspisch gebied. Het plan is een kanaal aan te leggen van Bokhara naar de Kas pische Zee. Van dit hoofdkanaal, dat het grootste der wereld zal worden, zullen zij kanalen worden aangelegd met uit gebreide irrigatie-werken, waardoor zes milioen desjatinen grond in vruchtbaar land zullen worden herschapen. De beste ingenieurs van Engeland zijn uitgenoo- digd om den aanleg van dit reusachtige netwerk van kanalen in studie te nemen. De maatschappij krijgt een concessie voor 66 jaar, na afloop van welken ter mijn het gebied aan de Russische regee ring komt. Kolonisten zullen worden toegelaten tegen helder omschreven voorwaarden, terwijl de Russische regeering de stipte naleving er van met behulp van Russi sche troepen zal waarborgen. Om een rustige uitvoering van deze plannen te verzekeren, wordt de invoering van den staat van beleg voorgesteld. Alleen de hoofdambtenaren zullen Engelschen zijn, de rest Russen. Wij vernemen, zegt de Roeskoje Zna mia, dat het plan in invloedrijke krin gen met instemming is begroet en dat het zeer waarschijnlijk is, dat deregeering het plan zal aanvaarden. Reuter meldt uit Tiflis, dat een pak ket, met een bedrag van honderd dui zend roebel dat van de rijksbank te St. Petersburg naar de filiaal te Tiflis werd gezonden, onderweg verloren is geraakt. Of het hier een geval van roof betreft, vinden we niet er bij vermeld. In de laatste dagen hebben te War schau en te Moskou weer op groote schaal inhechtenisnemingen plaats gehad. Er zijn over de twee honderd menschen gearresteerd. De mee ten der gearres teerden behoorden tot de ontwikkelde klassen. Uit Tandzjer ontvangt de Temps de mededeeling, dat de bevelhebber van de mehalla de troepenbeweging heeft gestaakt. Hij hoopt, dat de El Kmas zoo onder den indruk zijn gekomen van de door hen geleden verliezen, dat zij bereid gevonden zullen worden Mac Lean te bevrijden. Deze schijnt zich over zijn lot ongerust te maken. In zijn te Tand zjer aangekomen brief zegt hij, dat se dert het optreden der troepen zijn be wakers hem voortdurend dreigen. De Times verneemt van haar Ween- schen correspondent, dat er een tiental benden, ter sterkte van ongeveer 400 man, aan het roover en moorden zijn in Kastoria (Macedonië). Een en ander zou geschieden met den geheimen steun der Grieksche regeering. Op 't oogen- blik zijn de benden bezig met het uit roeien van de Bulgaarsche bewoners van genoemd district. Mannen, vrouwen en kinderen werden onbarmhartig ver moord. New-York lijdt nu al tien dagen on der een ondragelijke hitte. Het is niet uit te houden in de stad. Er slapen eiken nacht 90,000 menschen buiten in parken of aan het strand van het Co- ney-eiland. Moorden en zelfmoorden nemen toe. Een rijke zijdefabrikant uit Lyon, Ernest Surion, schoot zich voor het hoofd, na aan zijn compagnon het volgende briefje te hebben geschreven: „Mijnheer, de hitte maakt mij gek", en eenige men schen hebben hem dit nagedaan. De aanrandingen van vrouwen en kinde deren nemen ook toe. Volgens berichten uit Seoel heeft de tijding van 's Keizers troonsafstand veel ontroering gewekt in de buiten districten van Korea. Maar thans is ee;i aanzienlijke troepenmacht te Foesan aangekomen, terwijl een sterke afdee- ling matrozen en mariniers wordt ge reed gehouden in Tsjemoelpo. Indien het wat niet geheel onmogelijk schijnt in de noordelijke districten van Korea komt tot een volksopstand, zouden de Japanners daar nog de han den vol kunnen krijgen. De Koreaansche soldaten in het noor den des lands deserteeren bij hoopen, met medeneming van wapenen en air - munitie, en met oogluikende medewer king van hun officieren. Er zijn door het geheele land wach ten langs de spoorwegen geplaatst. De geregelde troepen patroeljeeren in alle wijken van Seoel. Onder de Koreaansche troepen te Seöel is een opstand uitgebroken; de politie werd aangevallen; 7 Japansche woningen werden vernield en 6 Japan ners gewond. Anderen werden genood zaakt de wijk op booten te nemen. Volgens een te Berlijn ontvangen telegram van den waarnemenden gou verneur van Kameroen zijn er in het gebied van de residentie Adamoea on lusten, van jiaar het schijnt plaatselijken aard, uitgebroken. De aanval van Fullah Mahdi op de woning van den resident van Adamoea is door kapitein Zimmerman, die over een compagnie koloniale troepen be schikt, met goed gevolg afgeslagen. Kinnen la ud. Volgens de correspondent van deN. R. Ct. te Batavia is een halve groep infanterie, belast met de dekking van de weg wei kers, bij kampong Matan- dau in het landschap Mori door de be volking overvallen en in de pan ge hakt. Deze overvalling is waarschijnlijk een gevolg van het ruw optreden van de militairen. De gouverneur is met een afdeeling marechaussee derwaarts vertrokken. De Red. teekent hierbij aan: Mori is een landschap in het oosten van Midden-Celebes gelegen. De noor delijke grens was vroeger de La (La- rivier). Later breidde het rijkje zich meer naar het noorden uit, zoodat de handelsplaatsen Towi en Watambajoli daartoe gerekend worden en de vlot tende bevolking uit het binnenland den vorst van Mori schatting opbrengt. Het Tamboesise gebergte vormt de oostelijke grens, terwijl naar het zuiden Mori tot Sokita loopt. De twee eenige rechtsstreeksche wegen, waarlangs men (in Mori) den modderigen met nipah en rhizophoren begroeiden kustgordel door en het land der Tomori binnen dringt, zijn de rivieren Polaboe of La Boeawoe en de La. Dat hier dus op het gebied van wegenaanleg wel wat te doen valt ligt voor de hand. Of werkelijk de militairen door ruw optreden de bevolking verbitterd heb ben, dan wel dat zij ontevreden is over gedwongen arbeid, zal later wel blijken. Een halve groep infanterie telt onge veer 8 bajonetten. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: De berichten over den mijnbrand in de Ombilien-kolenmijnen te Sawah Loento zijn sterk overdreven. Uit den Haag komt de volgende van het ministerie van koloniën afkomstige mededeeling, die zich bij dit telegram aansluit „Verontrustende berichten in de dag bladen omtrent een brand die sinds eenige dagen in de kolenmijn te Sa wah Loento (Sumatra's Westkust) zou woeden, hebben aanleiding gegeven den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië om inlichting te seinen. Uit het thans ontvangen telegrafisch antwoord van den landvoogd blijkt, dat die be richten overdreven zijn, daar sinds 2 dezer slechts een onbeteekende brand ontstaan was, die reeds nagenoeg ge- bluscht is." Gisteren is in den Haag met zeer groote plechtigheid de eerste steen ge legd van het Vredes-paleis. Bij deze gelegenheid is de schenker van het kapitaal de heer Andrew Carnegie, bij Kon. besluit benoemd tot groot-of ficier in de orde van Oranje-Nassau. Alvorens tot de definitieve aanbeste ding zal worden overgegaan moet nog eenige tijd verloopen, met het oog op de talrijke bestekteekeningen, welke nog vervaardigd moeten worden. Op het terrein van Zorgvliet te 's-Gravenhage werden Zaterdag aan een vuurproef onderworpen een brand kast van de firma Lips te Dordrecht en een van den heer Adolphs te Dus- seldorp. De brandkasten werden gerui- men tijd in witgloeienden toestand ge bracht. Na afkoeling bleek van de Adolphskast de inhoud geheel verteerd, die van de Lipskast daarentegen on geschonden. De heer Adolphs beweert nu, dat de gehouden proef geen brand proef maar een smeltproef was, waar voor zijn kasten niet speciaal gemaakt worden. Uit Mook wordt aan De Geld. ge meld Te halfzeven eergisterenavond reden in snelle vaart een paar auto's door het dorp. Ter hoogte der O. L. school wilde de tweede auto de eerste voor bij rennen en moest daarvoor bezijden den weg rijden. Daar werd het jongste zoontje van het schoolhoofd, den heer Broeder, op zijn rijwiel uitwijkende, aangereden en weggeslingerd. Met een bloedende hoofdwonde werd de knaap opgenomen en zijn ouderlijk huis binnengebracht. Zijn vader ver bond hem voorloopig; dr. Quanjer, die spoedig aanwezig was, constateerde, dat het een hoogst ernstige wonde was. De auto's, van welke geen signaal gehoord is, reden de pont over, en drar was gelegenheid genoeg de num mers te constateeren. Het moeten bekende Nijmeegsche auto's zijn. De vader van het gekwetste kind is voornemens eene aanklacht bij de politie in te dienen. Tegen Gezina N., vrouw van Harm SI., wonende in een der armenkamers te Muntendam, is door de marechaus sees proces-verbaal opgemaakt wegens het opzettelijk dronken maken van haar 10-jarig dochtertje. Deze vrouw was zoo laag, om haar dochtertje een theekopje jenever op te laten drinken, tengevolge waarvan het arme meisje zoo dronken werd, dat het heel wat moeite heeft gekost om het kind weer bij te maken en men in het begin voor het ergste vreesde. Uit Ravenstein meldt men aan de 's Hert. Ct. Een vreeselijk ongeluk had Vrijdag middag omstreeks half vier plaats aan den Overweg naar Neerlangel, bij den ploegbaas M. De vijftienjarige zoon B. had een geweer, slechts enkele dagen in huis aanwezig om kraaien te ver jagen, ter hand genomen en, hoe dan ook, hij trof het 22-jarig meisje van A. Jansen uit Niftrik, dat daar dien dag als naaister werkte, zich even naar buiten had verwijderd en juist binnen trad. Morsdood viel zij in 't portaal, getroffen door het zwaar-geladen ge weer neder. Omtrent de inbraak bij den juwelier Goudsmit in Den Haag, verneemt de N. C. nog het volgende: Hoewel uit alles blijkt, dat de dieven zich vooraf van den toestand in den winkel van den heer Goudsmit terdege op de hoogte hadden gesteld, vernamen wij toch een bijzonderheid, die zou doen vermoeden, dat zij met de inrichting der zaak niet bekend waren. In de toonbank bevindt zich een niet afge sloten lade, die dus slechts opengetrok ken behoefde te worden en waarin zich steeds, en ook nu, voor een waarde van een paar duizend gulden aan goud stukken bevond. Deze lade heeft men onaangeroerd gevonden, en dit is te opmerkelijker omdat de dieven blijkbaar behoefte hadden aan gereed geld (mis schien reisgeld) daar zij de armenbusjes openbraken. Dat geen poging gedaan werd de brandkast te openen, zou voorts kracht geven aan de veronderstelling, dat men hier niet te doen heeft met professio- neele inbrekers, van inbraakwerktuigen voorzien. Ook is het geen ordinair ge boefte geweest, daar niets bevuild is. Alleen lagen vloer en tafels bezaaid met etui's, waarvan de kleinoodiën inderhaast waren ontdaan. Nog vernemen wij, dat de schade waarschijnlijk f32.000 zal bedragen. Het staat echter te vreezen, dat de heer Goudsmit zelf een sehade zal moeten dragen van ongeveer f 5000, daar wel de balans pas was opgemaakt, maar de gewone jaarlijksche verhooging der verzekering nog niet had plaats gehad. Men meldt aan het Dev. Dbl. dat wederom dertien arbeiders, werkzaam aan de Eerste Nederl. Rijwielen Machi nefabriek te Deventer, aanzegging heb ban gekregen, dat zij zich met einde Augustus als ontslagen kunnen beschou wen. De meesten hunner zijn gehuwd en vaders van gezinnen. De meeste ont slagenen waren reeds gedurende vele jaren aan de fabriek werkzaam. Reden van ontslag moet overproductie zijn. De bewouers der predikantswoning te Meteren, bij Geldermalsen, hebben eene buitengewone bezoeking doorstaan, lederen avond vlogen er in de ver schillende kamers vleermuizen rond, het meest in de bovenkamers. Weldra werd het zoo erg, dat zij, die hunne slaapkamer boven hadden, zich niet ter ruste durfden begeven. Nu is Vrijdagavond 11. de timmerman aan het werk gezet. Hij maakte boven op zolder, achter de lijst, die onder de gooten aangebracht is, openingen in den muur, en weldra vlogen er zwer men van vleermuizen, die in haar „dagrust" gestoord werden, rond. Met stokken werden de diertjes doodgesla gen, terwijl een ander deel de vlucht wist te nemen. Niet minder dan hon derdvijftig vleermuizen vielen in den slag; een kleine honderd ontkwamen. Zondagavond tegen elf uur reed de heer Planteijd, directeur der grootste trawlermaatschappij te IJmuiden, op een dogcar op den weg van Santpoort naar Velsen, toen de stoomtram aan kwam. Waardoor weet niemand, doch op eens sprong het paard voor de tram. De heer P. sloeg van de dogcar, kwam voor de wielen, liep daardoor een schedelbreuk en een dubbele been breuk op en was dadelijk dood. Naar aanleiding van het spoorweg ongeval bij het station Vries-Zuidlaren meldt men, dat tegen den spoorweg wachter A., die vergat den afsluitboom te sluiten, proces-verbaal is opgemaakt, terwijl hij in zijn betrekking geschorst is. De toestand van den landbouwer Koops, die in het ziekenhuis te Gro ningen wordt verpleegd, is vrij gun stig. Zondagnacht is uit de woning van P. N. te Krimpen a.d. IJsel een bedrag van f 75 ontvreemd. De dief heeft zich door openschuiven van een raam toe gang verschaft. De bestolene, een werkman, is diep verslagen, daar het geld moest dienen om 1 Augustus de rente en aflossing te betalen van een hypotheek die op zijn huisje stond. De klerk bij de posterijen en tele- grafi C. K., die onlangs op den dag zijner overplaatsing van Oudewater naar Ter Neuzen als verdacht van ver duistering en valschheid in geschrifte werd gearresteerd, is Zaterdag in vrij heid gesteld. Men meldt uit Schoten: Zondagmiddag was er een kwestie over de betaling van een paar borrels in de herberg van zekeren Stals, tus- schen diens echtgenoote en een paar bezoekers. Opeens sloeg vrouw Stals, naar men wil, geduwd, achterover met het hoofd op het biljard en bleef dadelijk dood. De justitie onderzoekt de zaak. Naar de Tel. verneemt, hebben v. d. B. en V., die indertijd in verband met het speelhol De Gentlemanbar te Amsterdam veroordeeld werden tot re spectievelijk 4 maanden en f 1000 boete, op hun request om gratie aan H. M. de Koningin, een afwijzende beschik king ontvangen. Te Leeuwen, even beneden Druten, ongeveer terzelfder plaatse waar ver leden jaar in de Waal eene ondiepte was, is ook nu eene zandplaat, waar slechts weinig water staat en waar reeds meer dan een schip aan den grond heeft gezeten. Kommiezen te water houden er wacht. Men meldt uit Helenaveen: Omtrent de boringen naar steenkool te Helden-Panningen, kan gemeld wor den, dat" er weer twee lagen kolen wer den aangeboord. Zamen met de vorige lagen kan dit niet anders dan een be slist gunstig resultaat genoemd wor den. Men kwam nu tot eene diepte van 1013 M., en het plan is tot 1100 M. door te gaan. Men meldt uit Krimpen a.d. IJssel: Maandag kreeg een werkman van de firma C. van der Giessen en Zonen te Krimpen a.d. Ilssel, toen hij van zijn werk kwam, van een der stakers een slag met een stok. Tegen den dader werd verbaal opgemaakt. Het aantal personen, dat werkt, wordt met den dag geringer. Maandagmorgen gingen slechts twee werklieden aan den arbeid. Men schrijft uit Tiel aan de Geld.: In het gerechtsgebouw zaten de veld wachter V. en de gemeente-veldwachter S. uit Buren, met zekeren v. D. De laatste was juist bij den rechter-com missaris in instructie gehoord wegens diefstal van lood van een pomp te Buren. Opeens springt v. D. van zijn stoel op, gooit de deur open en voor één der bewakers het opmerkte, was hij de wacht uit en in de gang. De rijksveldwachter hem na! Nog juist zag hij hem achter in de gang uit het geopende raam springen, dat zich ongeveer 5 meter boven de be- ganen grond bevindt. Hij vóór het ge bouw om; de jacht begon. Een fiets werd geleend van een voorbijganger, maar de vluchteling sprong over een sloot. Weer hem na, nog eens een rijwiel geleend, totdat eindelijk beiden zich op den hooizolder bevonden aan de steenfabriek van mevr. wed. v. Manen, nabij Zennewijnen. Nu zou de dief niet meer ontsnappen, meende V. Doch deze was hem ook hier weer te vlug en sprong boven van den zolder. Beneden stonden echter eenige arbeiders van den steenoven, die hem vatten. Eindelijk was de jacht met succes bekroond. Nu met den arrestant naar Tiel. Dicht bij de gevangenis trachtte een neef nog hem te ontzetten, doch een slag met de sabel verhinderde dat. Van D. heeft nu gelegenheid van den vermoeienden tocht uit te rusten. Zondagavond is in de Warmoesstraat te Amsterdam een dienstbode met een mes in het achterhoofd gestoken door iemand met wien zij vroeger verkeering had gehad. De dader was zóó woest, dat hij bij het steken zichzelf aan de hand verwondde. Beide verwonden zijn in hetBinnengasthuisbehandeld, waarna de dader in arrest gesteld is. Men meldt uit Vaassen: De verdachte van den geruchtmaken den doodslag alhier, B., is op vrije voeten gesteld. Vrijdagavond had het 7-jarig doch tertje van de W. te Velsen het ongeluk eLckmi lJU net omlwrlijr, tcugovolge waar van de darmen scheurden, zij is doo- delijk gewond; het derde werd opeens doodgestoken. Als wapen gebruikte hij waaischijnlijk het eene been van een schaar.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2