van Sandonski, die, gelooft men, inder tijd Miss Stone heeft opgelicht. Het plan was blijkbaar om Elliot gevangen te nemen en een zwaren losprijs voor hem te eischen. In de haven van Antwerpen dreigt eene staking onder de graan werkers, daar de reeders willen terugkomen van de enkele weken geleden toegestane loonsverhooging. Er zijn reeds maatre gelen genomen om hulpkrachten in het buitenland aan te werven en om deze te beschermen. -leren zijn met het stoomschip Cam- brotnan reeds 1500 Engelsche dokwer kers aangekomen. Zij zijn geleverd door de Engelsche Shipping Federation, die ook Hamburg onlangs van dokwerkers voorzien heeft. Deze aangeworvenen ontvangen 6.25 franc daags plus sigaren, drank en lo gies aan boord. De Antwerpenaars vragen 6 franc, wat te Gent reeds toegestaan is, maar de vereeniging van reeders heeft be sloten dat voortaan niet meer dan 5 franc zal betaald worden. Men ziet den toestand zeer duister inmen had gehoopt op een bevredi gende bemiddeling van den burgemees ter. Deze heeft echter geweigerd met de oproermakers te onderhandelen. Vanvvond is alles rustig; morgen ver wacht men moeielijkheden. Do openba re meening is niet tegen de eischen der arbeiders. Van den anderen kant vernemen wij dat te Brussel de algemeene raad (der arbeiders) besloten heeft, dat de Ant- werpsche dokwerkers voorloopig moeten toegeven, tot degenen die gekomen zijn om hen te vervangen weer vertrokken zijn. Een ernstig automobiel-ongeluk had Zaterdag bij Bordeaux plaats. Bij een wedstrijd liep het gerucht, dat er een ongeluk was gebeurd, waardoor een persoon was gedood. De redacteuren van twee sportbladen begaven zich da delijk in een automobiel daarheen, maar onderweg ontmoetten zij een an dere automobiel, die zij door de stof wolken op den weg niet met juistheid konden onderscheiden. Met een vaart van 50 kilometer in het uur reden de beide voertuigen op elkander in, met het «gevolg, dat zij geheel in elkander drongen en alle inzittenden wegge slingerd weiden. Vijf hunner bleven op de plaats dood, twee werden zoo zwaar gewond, dat een hunner tijdens het vervoer naar het gasthuis bezweek. Een arbeider te Sosnitza werd door zijn kameraden verdacht een spion te zijn in dienst der politie. De revoluti- onnaire socialistische partij sprak daar op het doodvonnis over hem uit. Eer gisteren werden vijf revolverschoten op hem gelost, waardoor hij zwaar ge wond werd. De aanslag geschiedde vlak bij de woning van den werkman en deze had nog de kracht zich naar binnen te sleepen. Zijne aanvallers drongen ecbter eenige oogenblikken later zijn huis binnen en maakten hem met re volverschoten en dolksteken af. De correspondent te Seoel van de Londensche Tribune seint, dat de Ko- reaansche troepen zich in de kazerne hadden gebarricadeerd. Zij gaven zich niet over vóórdat de Japanners de ka zerne hadden bestormd en met machi negeweren beschoten. Toen de berichtgever van de Tribune daarna in de kazerne ging kijken, telde hij dertig lijken en evenveel zwaarge wonde Koreanen. De verliezen der Ja panners zijn nagenoeg even groot. Het bloedbad wekt te Seöel algemeene verontwaardiging. Het Petersburgsche Telegraafagent- schap verneemt dd. 4 dezer uit Tehe ran, dat een Turksche troepenmacht van 6000 man, met kanonnen, de Per zische grens overtrok bij Bajoesjinhet district Boelak. De Perzische troepen boden tegenstand, doch na kort verzet werden zij op de vlucht gedreven. Daar de Perzische regeering door de herhralde schendingen in den laatsten tijd van de Perzische grens door de Turken zich ongerust gevoelt, en zij buiten machte is deze aanvallen te weerstaan, heeft zij zich tot Engeland en Rusland gewend met een verzoek om steun. Maandagochtend werd in het centrum der stad de goeverneur-generaal van Odessa, generaal Korantsoref, door drie revolverschoten gedood. De daders, die drie in getal waren, zijn ontkomen. Volgens een bericht uit Berlijn zijn er aan de kolenmijnen in Silezië, waar er nu werkstaking is, ongeregeldheden voorgevallen. Stakers, die eenige mijn werkers het doorwerken wilden beletten, sloegen een portier, die hen den toegang tot de mijn wilde versperren, dood. De politie dreef hen ten slotte, met de re volver dreigende, uiteen. De troepen in de buurt staan klaar. De correspondent te Tandzjer van de Daily Telegraph seint dat Mac Lean's positie hachelijk, zoo niet hopeloos is. Alle stammen in het gebergte steunen Raisoeli; en de troepen van den Sul. tan zijn niet bij machte en waarschijn lijk ook niet genegen om de bergstam men aan te vallen. De Berbers hebben Ziftoe aangevallen en geplunderd, welke plaats gelegen is op zes uur gaans van Fes. Uit Tandzjer werd Zaterdag gemeld Volgens berichten uit Tetoean vielen de stammen uit het gebergte heden de mehalla van Boeghta Bagdadi aan, die tegen Raisoeli optrad. Van Boeghta Bagdadi zou een been verbrijzeld zijn. Verscheidene kaïds en een groot aantal soldaten werden gedood. Er zijn ver sterkingen heengezonden. De correspondent te Alcazar (Marok ko) van de Daily Mail seinde Zaterdag, dat de troepen tot ontzet van Mac Lean eindelijk naar de Kmes, bij wie het kamp is van Raisoeli, zijn doorgetrok ken. Het is echter zeer de vraag, wan neer zij daar zullen aankomen, want de troepen zijn in erge mate bandeloos; de soldaten verkoopen hun uniformen en plunderen, waar zij maar kunnen. Het gerucht gaat, dat Mac Lean bij de Kmes is teruggekomen, na gedurende vijf dagen als Moor vermomd in het gebergte te hebben rondgedoold. Hij is toen mishandeld; echter niet omge bracht. Raisoeli had Mac Lean op die manier van zich weggestuurd, omdat de Berbers Mac Lean hadden opgeëischt. Raisoeli schijnt aan de Berbers ten antwoord te hebben gegeven, dat hij juist zijn voorwaarden omtrent het los geld naar Tandzjer had gezonden ea dat hij niet twijfelde of die voorwaarden zouden worden aangenomen. Dezelfde correspondent heeft verno men, dat de troon-pretendent geen munitie en geen geld meer heeft. De sultan te Fez blijft inmiddels voortgaan met het zenden van allerlei bevelen aan verschillende menschen, die deze bevelen vermoedelijk niet ont vangen of in elk geval niet nakomen. De correspondent van Reuter te Tandzjer heeft van Raisoeli een brief gekregen, waarin deze voorgeeft, door bemiddeling van den correspondent, in onderhandeling te willen treden met den Engelschen gezant. Raisoeli her haalt zijn vroegere bewering, dat hij Mac Lean enkel gevangen genomen heeft omdat hij hem te kwader trouw achtte. De Liberté heeft een telegram uit Tandzjer ontvangen, meldende, dat Zon dag een afdeeling van 50 man, gecom mandeerd door een luitenaut ter zee 2e klasse, toen zij de poort, welke tot de haven toegang verleent, overschreed, door geregelde Marokkaansche troepen werd beschoten. Zes Franschen wei den gewondde luitenant ter zee liet de bajonnet op de geweren zetten, de soldaten gingen tot den aanval over, doodden 150 Marokkanen en bereikten het Fransche consulaat, waar de Fran- scho vluchtelingen zijn. Toen de Galilée het geweervuur hoorde, begon zij de dorpen te beschie ten. De granaten doorploegden het terrein, menschen en paarden werden daardoor gedood. De kruiser Du Chayla kwam daarna aan en opende het vuur met meliniet-granaten op rui ters, die de stad inreden, en op de huizen. De Galilée zette het vuur voort en richtte de granaten op het stads gedeelte achter het paleis van den pasja en op de huizen. De landings troepen van de Du Chayla gingen om 12 uur aan wal, waar zij met geweer- sohoten werden ontvangen. Hierdoor is de maraboet Sidi Becioet gedood en werden eenige matrozen gewond. De kanonnen van de kruisers veegden het terrein schoon. Een telegram uit Tandzjer van Dins dag meldt, dat de te Casablanca aan land gezette troepenmacht 160 inboorlingen, die op weg naar de consulaten waren, met de bajonet heeft afgemaakt. Het bombar dement van de oorlogsschepen duurde den geheelen dag; vele honderden in boorlingen werden gedood, terwijl de dorpen aan de buitenwijken van de stad grenzende, verwoest zijn. Tegelijkertijd werden er nog 200 man van de Fransche en Spaansche schepen aan wal gezet. Te Londen is gisteren een treffend ongeluk gebeurd. Een werkman wa3 getrouwd en ging met een broer en zwager uit roeien, de jonge vrouw met haar zuster thuis latende om voor het bruiloftsmaal te zorgen. Daarbij raakte de vrouw, die nog haar bruidskleed droeg, met de vlam van een spiritus- stel in aanraking en raakte in brand. De zuster trachtte de vlammen te blus- schea en bekwam er ernstige brand wonden bij. De bruid stierf eenige uren later in het gasthuis, terwijl de bruigom aan haar bed stond. Nu de politie te New York onmachtig is gebleken om de vele aanslagen oo meisjes te beletten, neemt de bevolking zelf de zaak in handen, maar wat 't ge peupel daarbij doet is nauwelijks minder erg dan de aanslagen zelf. Een man, die waarschijnlijk geen schuld aan eenigen aanslag had, werd half dood geslagen en zal wel sterven. Een Rus, verdacht een kind uit een huis te heb ben willen wegnemen, werd geslagen en geschopt, voor een electrische tram geworpen en bijna overreden. Toen sloeg men hem een strik om den hals en zou hem aan een lantaarnpaal op gehangen hebben, als de politie, die links en rechts onder het volk ranselde, hem niet gered had. Men had hem toen reeds alle kleereu van 't lijf gescheurd. In een deken gewikkeld, werd hij naar een gasthuis gebracht. Een Italiaan, die niets gedaan had, liep weg vau een oploop, die zich verzameld had in de buurt van waar een kind aangerand was. De bende hem na. Men greep hem, en sloeg en schopte hem zoo, dat hij wel dood zal gaan. Een Italiaan, die een kind eenige stuivers had ge geven, werd met moeite door de politie uit de handen van het volk gered. Een andere Italiaan men weet, de bevol king is vooral op Italianen gebeten die een vrouw had trachten te beroo- ven, kreeg een leelijk pak slaag. Naar de Times uit New York ver neemt, hebben eergisteren vijf mannen in een auto een juffrouw Agues Mao- mullen, oud 19 jaar en een rijke erf dochter, weggevoerd. Twee man spron gen uit de auto, tilden haar in het rij tuig en reden weg. Duizend agenten van politie hebben de bizondere opdracht gekregen, tegen de aanvallen op kinderen en vrouwen te waken. Blijkens een uit Nederl.-Indië ont vangen telegram is in Djambi gearres teerd Raden Seman, broeder van het bendehoofd Raden Mat Tahir. Men meldt uit den Haag De nieuwbenoemde minister van marine, de heer Wentholt, heeft Maan dag de portefeuille van marine van zijn ambtsvoorganger overgenomen en zijne werkzaamheden aan het departe ment aanvaard. Bij Kon. besluit van 1 dezer is met ingang van 8 April 1907, aan den, met ingang van gemelden datum, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol uit zijne betrekking ontslagen minister van oorlog H. P. Staal pen sioen verleend ten laste van den Staat, ten bedrage van f 4000 'sjaars. Zooals wij reeds meedeelden, is 's Rijks Munt thans druk bezig met het slaan van de lang gewachte nieuwe stuivers, waarvan de eerste aanmunting zes mil- lioen stuks bedraagt, en die aanvan kelijk in de zuidelijke provincies in omloop worden gebracht, om te zien hoe zij zich tegen de Belgische stuivers zullen houden. De bedoeling bij het ontwerpen van dit nieuwe muntstuk is vooral geweest een kenmerkend onderscheid met het zilvergeld, en wel bijzonderlijk met het kwartje, te bereiken. Eerst na jaren lange proefnemingen is er tot het thans uitgevoerde type besloten. Het metaalgehalte van het nieuwe stuiverstuk bestaat, evenals dat van den Belgischen stuiver, uit 75 procent koper en 25 pet. nikkel. De doorsnede bedraagt 18 m.M., dat is 1 ra.M. kleiner dan een kwartje, terwijl het anderhalf maal zoo dik is. Voorts is, ter ken merking, en mede om de gravure tegen afslijten te beschermen, de rand om de nieuwe stuivers veel breeder dan wij aan onze munten gewend zijn, en boven dien glad gehouden, dus ongekarteld, net als de koperen Indische munten zijn. Door al deze eigenschappen zal de nieuwe stuiver ook op het gevoel ge makkelijk van ander geld te herkennen zijn. en de klank verschilt evenzeer aanmerkelijk met dien van de zilveren munten. De rijksstempelsnijder, de heer J. C. Wienecke, heeft, na tal van ontwerpen, de opdracht gekregen om naar dit model de stempels te vervaardigen. Op de voorzijde staat de Koninklijke kroon, zooals die eindelijk officieel schijnt te zijn vastgesteld. Zij wijkt tenminste af van de tot nu toe geziene typen, door dat de vier elkander kruisende beugels niet doorloopen onder den rijksappel, doch zich omkrullen. De uiteinden der twee eikentakken, die de kroon flan keeren, zijn saamgebonden met een zwierig lint, dat het woord „Nederland" draagt. Dus niet meer de woorden: „Koninkrijk der Nederlanden", die voorkomen op de andere munten. En in de ruimte hieronder staat het jaartal. De keerzijde bevat de waarde-aan- duiding: 5 cents; het groote cijfer vult de ruimte tusschen de twee omgevende oranjetakken, dio zeer sober zijn ge houden, en niet den vorm van een' krans aannemen, zooals op den cent en het twee-en-halve-cent-stuk. Binnen de breede randen zijn op deze wijze wèl gevulde en aangenaam verdeelde vlakken verkregen. De prac- tijk zal over de doelmatigheid van dit nikkelen geldstuk in ons muntwezen moeten beslissen. Maar verwarring met ander geld schijnt toch wel te zijn voorkomen. Bij Kon. Besl. is, uit overweging, dat het wenschelijk is, de wijze waarop en de bepalingen waaronder aan ge meenten staatshulp voor de bebossching en ontginning van hare woeste gron den ware te verleenen, vast te stellen, bepaald: A. lo. Iedere gemeente die' naar het oordeel van het Staatsbosch beheer. eene voldoende uitgestrektheid voor bebossching en ontginning ge schikte gronden bezit, kan zich voor het verkrijgen van een renteloos voor schot wenden tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Ee nige gemeenten kunnen zich ook ver eenigen en zoodanige vereeniging kan mede van Staatwege worden aanbevolen. Bij de aanvrage wordt overgelegd eene kaart der gronden met beschrij ving en vermelding van hunne grootte. 2o. De aanvrage wordt door het Staatsboschbeheer onderzocht en de uit slag van het onderzoek ter kennis ge bracht van de gemeente. 3o. Is deze uitslag gunstig, dan wordt, in overleg met het gemeentebestuur, door het Staatsboschbeheer een ontgin ningsplan opgemaakt. Dit plan wordt uiterlijk om de tien jaren herzien. 4o. Na de vaststelling van het plan wordt het te verleenen jaarlijks rente loos voorschot bepaald. Dit bedraagt ten hoogste f 120 per H.A. en niet meer dan 80 pet. der ontginningskosten. Het moet binnen vijftig jaren worden terug gegeven. B. Met goedkeuring van Gedeputeer de Staten der betrokken provincie wordt daarna een contract opgemaakt waarbij de gemeente zich verbindt: a. het werk onder Staatstoezicht uit te voeren overeenkomstig het ontgin ningsplan en de in aansluiting daar mede opgemaakte, door het Staatsbosch beheer goedgekeurde jaarlijksche werk plannen b. met de leiding van het werk te belasten hetzij boschwachters bij het Staatsboschbeheer, hetzij personen die, in overleg met dat beheer, worden aangesteld en bezoldigd; c. de gronden en bebosschingen te stellen onder voortdurend Staatstoezicht; geen veilingen te doen zonder goed vinden van het Staatsboschbeheer en den kaal geslagen grond weder over eenkomstig een door dit beheer goed gekeurd bedrijfsplan te bebosschen d. het voorschot op tijd terug te geven e. van de exploitatie een afzonder lijke rekening te houden en alle kos ten dus ook de bezoldiging der boschwachters te dragen, behalve die der Staatsbemoeiing. Zaterdag is te Utreeht de effecten handelaar P. L. verdacht van verduis tering van eenige duizenden, in hech tenis genomen. De 17-jarige Joh. Borger van Mak- kum, hulpstoker op een der veerbooten tusschen Stavoren en Enkhuizen, ge raakte Zaterdag in de machinekamer met het hoofd tusschen de machine- deelen bekneld en werd ernstig ver wond. Naar het ziekenhuis overgebracht, was de ongelukkige reeds binnen het uur overleden. De te Amsterdam met gestolen zil veren voorwerpen aangehouden koeke- bakker G. B., uit Nantes, en P. E. T., zeeman, uit Parijs, zijn naar het huis van bewaring te Rotterdam overge bracht. De in hun bezit gevonden zil veren voorwerpen, bestaande uit 36 le pels en vorken en 6 servetringen blij ken den 26 Juli gestolen te zijn ten huize van een bewoner van de Park- laan te Rotterdam. Zonder opgemerkt te zijn, zijn beide Franschen, volgens eigen mededeeling aan de politie, in den voormiddag van dien dag, om streeks tien uren, den tuin bij het huis van den bestolene behoorende, binnen- geloopen, stapten, ter zijde van het huis gekomen, een openstaande deur binnen, kwamen in een eetzaal en haalden daar uit het buffet de hier- voren genoemde voorwerpen. Daarop zijn zij heel gewoon, met het gestolene in hun zakken, den tuin weder door gewandeld, de Parklaan in. Deze Franschen werden ook ver dacht van een diefstal van gouden voorwerpen te Ostende gepleegd, waar zij acht dagen vertoefden. Aan boord van het wachtschip te Nieuwediep is Maandagmorgen de ma troos 2e klasse D. van een hoogte van 30 meter uit de kruistop op het dek gevallen. Bewusteloos is hij naar het hospitaal vervoerd, waar een hersen schudding geconstateerd werd. Zijn toestand is ernstig. Te Renkum zijn Zondagmorgen door schipper J. van Vliet uit den Rijn op- ge vischt de lijken van den heer R. en mej. M. R. uit Amsterdam, die Dins dag bij de Westerbouwing te Ooster beek in den Rijn omkwamen. Toen gisterochtend de Graafschap- sche stoomtram van halftwaalf uit Hengelo den Hengelooschen Enk be reikt had, reed een rijtuig met een paard, waarin 4 personen gezeten wa ren, haar tegemoet. Op een afstand van een meter of vier sprong plotseling het paard voor de tram. De machinist rem de uit alle macht, maar kon een aan rijding niet voorkomen. Het paard kwam in botsing met de locomotief en werd zoo gewond, dat het afge maakt moest worden. De voerman viel van den bok, maar kwam er met eenige schrammen en builen af; het rijtuigje kantelde en de drie passagiers raakten er onder, maar zij bleken er toch met den schrik afgekomen te zijn. Het ongeval liep dus nog vrij goed af, dank zij het flinke optreden van den machinist. Door het harde rem men raakte het tweede rijtuig defect en moest daar ter plaatse achterblijven. In Het Ned. Zeowezen schrijft J.: „Iedereen, die in gezelschap een lan ge zeereis per stoom- of zeilschip heeft medegemaakt, moet 't bekend zijn, hoe de verveling een vijand is, waartegen men voortdurend dient gewapend te zijn, en welk een voorrecht het is, in dien één of meer personen zich aan boord bevinden, die door zang, scherts, moppen en steeds opgewekt humeur die verveling zooveel mogelijk trachten te verdrijven. Daar staat tegenover, dat al het vermaak voor den reiziger te loor gaat wanneer die grappenmakers laf en zouteloos van geest zijn, zich alleen kunnen vermaken ten koste of ten spijt van anderen. Een der meest ongepaste grappen is zeker wel het insluiten in flesschen van uit den duim gezogen verhalen van ongelukken, strandvindingen, enz. Dat zulks desniettemin nogal veel vuldig voorkomt, is ons gebleken uit vele briefjes, ons vertoond, waarop aller lei onzin of waardeloos gepraat of on ware medeelingen gekrabbeld stonden. Van zoo'n ongepaste aardigheid is nog kort geleden een geachte familie te Groningen de dupe geworden. De bejaarde ouders De Vries aldaar hebben een zoon Johannes, die als gezagvoer der vaart op een zeetjalk. Stel u dus hun schrik voor, toen ze den 26en Juni 1.1. in nagenoeg alle bladen het bericht vonden „God zij onze ziel genadig. Ons laat ste oogenblik is geslagen. Wij zijn naar den kelder. Ik kan „niet meer". Groete aan mijn „familie." Johannes de Vries, Engelsch kanaal drie M. S. Ren-Bor." Na een onderzoek met een broeder van Johann de Vries, die daarvoor expresselijk van Antwerpen naar IJmui- den was gekomen, is gebleken, dat den 13en Juni van Frederikshall in Noor wegen vertrokken was de zeetjalk „Pe- tronella", gezagvoerder Johannes de Vries, en geladen met granietsteen, bestemd voor Delfzijl. Is het wonder, dat de familie van Johannes de Vries zich ongerust maakte, al werd het raadsel van „Ben-Bor", een hier algemeen bekende Engelsche boot, niet opgelost. Gelukkig, dat den 29en Juni d.a.v. telegrafisch bericht werd ontvangen, dat de Petronella behouden op de plaats van bestemming was aangekomen. Hier kwam dus de familie er met een paar dagen angst af. Het is echter duidelijk, dat de schepelingen ernstig op het laffe en gevaarlijke van zulke z.g. „grappen" behooren te worden gewezen. Vele malen werden ons flesschen overhandigd, of briefjes, in flesschen gevonden, die niet de minste waarde hadden. (Zoo onlangs een briefje, in flesch gesloten, overboord geworpen van stoomschip „Rembrandt", door 'n marinier, met 'n groet aan zijn gelief de.) Als dat op deze wijze doorgaat, zal men geen waarde meer kunnen hech ten aan in flesschen gevonden brieven. En toch wordt daarvan in uitersten nood door gezagvoerder of schepelingen gebruik gemaakt. We geven daarom reederijen en ge zagvoerders van schepen in overweging, uitdrukkelijk te verbieden in flesschen, die oveiboord worden geworpen, brie ven in te sluiten, dan alleen in nood of groot gevaar, en dan nog alleen door gezaghebbende personen, met duide lijke vermelding van plaats, schip, da tum en naam van gezagvoerder. Over treding van dit verbod moest streng gestraft worden. In Nijverdal doet zich een nietalle- daagsch geval voor, naar de Twentsche Courant meedeelt. De textielarbeiders- vereeniging Eendacht maakt Macht besteedde het bouwen van een nieuw lokaal aan. Aan den laagsten inschrij ver J. J. Jansen werd het gegund. Doch deze voldeed niet aan zijn ver plichtingen en 7 md. nadat het opge leverd moest wezen, was het huis nog niet glas- en waterdicht. Toch werkte de man aan het huis voort, maar men kon niet zien dat het opschoot. En ten slotte werd hem de toegang ontzegd. Het huis werd afgesloten, maar Jansen kwam en verbrak de sluiting en ging met zijn werklui weer aan den gang. Nader wordt ons gemeld: Vrijdagavond wilde het bestuur der vereeniging vergaderen met de leden in het gedeeltelijk afgewerkte gebouw, maar vond de deuren door den aanne mer, die zich in het gebouw bevond, gesloten, die nu met geweld werden opengebroken, waarna de vergadering plaats had. Jansen seinde om marechaussee uit Raalte en weldra waren per fiets 2 manschappen aanwezig. Inmiddels was de vergadering afgeloopen en er had verder geen incident plaats. Zaterdag

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2