het besluit gekomen, dat de Marokk&ari- eche regeering aansprakelijk gesteld moet worden voor de moorden en «Ie plun dering, en dat een internationale com missie de vergoeding wegens stoffelijke «ch de behoort vast te stellen. Eeo telegram meldt, dat te Vancou ver, in Engelsch-Columbië, de Chinee- sche en Japansche wijken vernield zgn, omdat de luitenant-gouverneur de wet tot wering van Oosterlingen geweigerd had te teekenen. Dat wordt een moei lijk geval voor de Engelsche regeering. De Canadeesche provincie Columbiëhad met de laatste telling in 1901 reeds een aanmerkelijke bevolking van Oosterlin gen. Er woonden toen 133,600 blanken (halfbloeden meegerekend), 26,000 In dianen, 3300 halfbloeden, 15,000 Chi neezen, 4600 Japanners er 500 negers. Sedeit zijn er nog vele Chineezen en Japanners aangekomenin den laatsten tijd minder Chineezen, omdat er een zwaar hoofdgeld van eiken aankomeling wordt geheven, maar in toenemende hoeveelheid Japanners, vooral nu men hun den toegang tot de Vereenigde Staten bemoeilijkt. Columbië is van die Oosterlingen niet gediend, van Ja panners zoomin als van Chineezen, en verweert zich met de wet tegen hen. Maar nu weigert de luitenant-gouver neur, vertegenwoordigende het rijksge zag, zijn onontbeerlijke medewerking. Engeland kan moeilijk zijn Japansche bondgenooten in een zijner koloniën als ongewenschte vreemdelingen laten behandelen. Maar wat zal het kunnen doen, wanneer heel het op zgn zelfstan digheid zoo pratte Canada zich de zaak van Columbië aantrekt? De Tribune verneemt nog uit Van couver, dat het gepeupel er o.a. 400 Japanners aanviel aie pas geland wa ren. Er vielen aan weerskanten gewon den, want althans de Japanners ver weerden zich dapper. Ettelijke winkels van Oosterlingen werden opengebroken en verwoest. De schade beloopt dui zenden dollars. Drieduizend Chineezen en Japanners namen ten slotte de wijk naar de voorsteden. Het volk ver brandde het portret van den luitenant- gouverneur. Op het oogenblik riet de Japansche wijk te Vancouver eruit als een ver schanst k.imp; 5000 Japanners met vuurwapenen enz. houden de wacht en dreigen alle benden, die de wijk willen aanvallen, met geweld te keeren. De Japansche vertegenwoordiger te Van couver heeft een uitvoerig verslag van het gebeurde aan den gezant te Londen Eezonden, met de mededeeling dat hij ding zal aanspreken. Ook de Chineezen hebl>en zich van revolvers voorzien, terwijl de Chineesche huisbedienden en fabrieksarbeiders het werk gestaakt en zich in hunne wijken teruggetrok ken hebben. De gouverneur van Britsch Columbia heeft alle betoogingen tegen de Aziaten verboden. Maclean spoedig tot een goed einde zullen komen, nu de Engelsche regee ring hem erkent en rechtstreeks met hem onderhandelt Volgens een later berieht heeft Ra - soeli aan het Engelsche gezantschap de uiterste voorwaarden medegedeeld waarop hij Maclean in vrijheid wil ste len. Hij vraagt bescherming van Enge land, benoeming van hemzelf tot pasja over de streek tusschen Tetnan en Lara- che en betaling van een schadeloosstel ling. Te Algeciras zqn bevelen ontvangen, dat er een brigade vaD 7000 man onder generaal Cano zich gereed moet houden om Woensdag, aan boord van transport schepen te gaan, met bestemming naar Tandzjer. Generaal Drude heeft aan de stam men welke zich wilden onderwerpen, als eisch gesteld, dat alle sjeichs van Casablanca en Rabat voor hem zonde r verschijnen, en de moordenaars van Casablanca uitgeleverd en binnen de 48 nar doodgeschoten zou worden. Volgens een telegram van dien gene raal zijn er, sedert de Fransche troepen in Casablanca voet aan wal hebben ge zet, 800 Marokkanen gedood. De Times verneemt uit Tokio, dat de Koreaansche opstandelingen het ge regelde verzet hebben opgegeven. Zij leggen zich nu toe op vernieling van den spoorweg en de telegraaflijnen en het vermoorden van Japanners. Zg heb ben in den laatsten tijd 17 Japanners onder afgrijselijke folteringen tor dood gebracht. Zelfs hun lijken werden door een woedende menigte van mannen en vrouwen geschonden. De Temps verneemt van haar Ro- ïneim-chen correspondent nog eenige bijzonderheden over de, onlangs door ons gemelde, geheime verstandhouding tusschen de politie te Napels en de oiraorra. Het moet een heele reeks van misdaden zijn, waarin de politie betrok ken is Wanneer een misdaad ontdekt was, dan wisten de betrokken politie beambten (er zijn twee commissarissen eu \erscheidene agenten in de zaak be trokken) het schuldige camorra-lid een alibi te verschaffen en een volkomen onschuldige arme stumper werd dan maar, in stede van het camorra-lid, achter slot en grendel gezet. De buit werd door politie en cam or ra broeder lijk veroordeeld. De sneltrein van Chicago naar Min neapolis heeft op den Roekland-Island- spoorweg een ongeluk gehad. Er moeten elf menschen omgekomen en zeven ge wond zijn. Maandag vernam de Daily Telegraph nit Casablanca: Het nieuwe veldtochtplan van de Fran sehen in Marokko omvat ook de bezet ting run Tandzjer door de Franschen, waar zij het hoofdkwartier van hnn bezettingsleger zullen vestigen. De correspondent van de Daily Mail te Tandzjer deelt uittreksels mede uit de jongste brieven van Maclean, in welke deze sterk klaagt over de slechte behandeling. Maclean woont in een el lendige bat, met zoo goed als geen water. R-tisoeli weigert hem beter te behan delen en hem des nachts tegen de koude te beschermen. De zestigjarige man heeft van die koude veel te lijden. De correspondent verwacht dat de onderhandelingen over de bevrgding van De Daily Telegraph verneemt uit San Se bas liaan De Spaanse he regee ring moet, als de Koning het goed vindt, waaraan men niet twijfelt, beslo ten zijn, om in Marokko krachtiger op te treden, na sommige ministers hnn verzet tegen die politiek hebben opge geven. Spanje zon vermoedelijk een heel legercorps uitzenden om Tandzjer en Tetuan en misschien andere punten langs de kust te bezetten. De minister president Maura wilde aanvankelijk niets van een krachtige politiek van Spanje in Marokko weten, en dreigde met ontslag. Maar nu schijnt men hem overreed en overtuigd te hebben dat Spanje zijn isolement moet prgsgeven en een grootere rol behoort te spelen als lasthebbende van Europa. Aangaande deu brand te Antwerpen lezen wij in het H. A. De verzekeraars schatten de verliezen, door den brand in den Ferdinandus- polder veroorzaakt, tusschen 4'/3 en 5 millioen fr. Het algemeen co me té der verzekeraars tegen brand, vreemde maat schappijen vertegenwoordigend, verga derde, om de kwestie der betalingen te bespreken en benoemde een cometé om de belangen der verzekeringsmaat schappijen te behartigen. Besloten werd aan de kooplieden en makelaars in hout een scbrgven te richten, om hen te verwitugeu dat de verzekeringsmaat schappijen formeel weigeren de verliezen te regelen, geleden bij den brand van 4 September, tijdens de onlusten ont staan. Zoowel de Engelsche als de Duit- sche compagnies weigeren te betalen en beoordeelen streng de gebeurtenissen in onze stad. De politie zocht naar iemand, die met den gevangen genomen Posthumus, den Amsterdamschen diamantwerker, geacht wordt aan brandstichting aan de haven schuldig te zijD. De man staat bekend als Zwarte Willem, of ook als Charel uit den Kongo. Hij is gisteren ook aangehouden. Hij heet Everaest, is dia mantwerker en anarchist. In de herberg, waar Posthumus zich van de petroleum meester maakte, had Everaest gezegd Alles moet afbanden I Vrijdagnacht is door een schildwacht in een der dokken te Antwerpen dood geschoten, de 38-iarige schipper Mi- chiels, gehuwd en vader van 4 kinde ren, die met de tegenwoordige bewging niets te maken had maar naar Antwer pen was gekomen om eenig geld U ontvangen. De man was overigens noga! twistziek, vooral wanneer hij een bor- j rel ophad, zooals thans, en werd nog kort geleden tot 26 francs boete ver oordeeld wegens handtastelijkheden Michiels had eerst een anderen schild wacht, wien hij een eindje touw had gevraagd en die hem had aangemaand rustig door te loopen, zijn geweer willen ontnemen. Even daarna zocht hij twist met een sergeant, die om hnlp riep, waarop een andere soldaat hem dood schoot, na hem tot driemaal toe ver geefs te hebben aangeroepen. Te New-Market in Engeland geraakte tijdens een kinematografische voorstel ling een staketsel aan den nitgang van het gebouw in brand. Er ontstond een hevige paniek, waarbij ongeveer drie honderd personen gekwetst werden het gedrang was zóó sterk, dat een aantal menschen tegen de brandende planken gedrukt werden, waardoor zij ernstige brandwonden bekwamen, terwijl een vrouw er het leven bij inschoot. Volgens de Daily Chronicle zal op de Engelsche oorlogsbegrooting voor het volgend jaar ten behoeve van de lacht- scheepvaart een post van waarschijnlijk f 6.000.C00 uitgetrokken worden. HEUSDEN, 11 September. Een bericht, dat gisteren alhier de rondte deed, verwekte algemeen ontsteltenis. Er was. soo zeide men. een telegram gekomen aan de vrouw van den schipper v. H., meldende dat haar beide jongens van 14 en 16 jaar in de Waal, nabij Nijmegen, verdronken waren. Aigemeene deelneming, boe vreeselgk voor de moeder" en an deren beklaagden den vader, die zoo op eens twee aardige oppassende jongens op toon treurige wijze moest verliezen. Wij vertrouwden echter het zaakje niet. hoe geloofwaardig andere onze bericht gever ia. Bij onderzoek werd ons medegedeeld dat er een telegram was gekomen, dat verre van duidelijk was. maar dat door de geburea (die het altijd op zgn zachts weten uit te leggen was uitgemaakt als „zoo en niet anders". De vrouw was direct op reis gegaan en zond haar kinderen al spoedig een telegram: alles in orde bevonden" en nu blijkt, dat een schipper, die naast het vaartuig van den vader van de niet verongelukte jon gens lag, gezien bad, dat de man zich 's morgens op reis begaf om in de baart alhier aan eene dringende oproeping voor zaken gevolg te geven. De buurman-schip per vond het vermoedelijk ongehoord dat de schnit aan Kinderen tijdelijk werd toe vertrouwd en zond een telegram aan diens vrouw (dat geen bewijs gaf van zijn be drevenheid in het telegrapheeren) met een inhoud als volgt: Kom terstond over is weg. Gelukkig eindigde het met eene ont moeting nog denzelfden dag van man, vrouw en kroost, die zich ten slotte vroolijk gemaakt zullen hebben over het misver stand, nu allee zeer goed afliep. De tram van 's Bosch, die gewoonlijk ten 9.20 arriveert, liet zich gisterenavond maar wachten. Verschillende familiën, die personen wachtende waren, werden zeer onrustig. Wat zou er gebeurd zijn? Ein delijk ten kwart elf kwam de tram binnen. Het bleek nu, dat er een defect aan de locomotief te Waalwijk was ontstaan, waar om eerst een andere locomotief van de re mise te Drunen moest gezonden worden, om aldaar de waggons af te halen. Alles liep dus gunstig af. Alleen zal de post ten elf ure wel niet meer bezorgd zijn zoodat de courantenlezers zich tot den vol genden dag zullen hebben moeten spenen van het nieuws, dat toch voor het oogen blik zoo weinig is. WERKENDAM. Door den WelEerw. heer T. Rispens te Oenkerk is het beroep naar de Ger. Gem. Werkendam A aange nomen. SLEEUWIJK. De gemeenterekening over 1906 ligt van af 6 Sept. j.l. tot en met 19 Sept. a.s. ten gemeentehuis voor ieder ter inzage. ALMKERK. Op 15 dezer hoopt de algemeen geachte gemeente veldwachter C. van Dijk den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaren als zoodanig in onze ge meente in functie trad. ZALTBOMMEL. Zaterdagmiddag had al hier de plechtige teraardebestelling plaats van den heer Rikkers, oud-hoofd der open bare school alhier. Achter de familiekoetsen sloten zich aan vele onderwijzers uit deze en omliggende gemeenten, benevens de ker- keraad der Ned. Herv. kerk, waarvan de overledene jaren lang ouderling was geweest, terwijl op het kerkhof aanwezig waren de plaatselijke schoolcommissie, raadsleden, vele oud-leerlingen en verdere belangstellen den. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer A. G. van Anrooy, die mede namens de oud-leerlingen een woord van waardeering, hoogachting en dank uitsprak voor alles wat zij aan hem hadden te dan ken. Door de oud-leerlingen werd een prach tige krans op de groeve gelegd. De heer De Freytag bracht namens de familie dank voor de eer den overledene bewezen. WAARDHUIZEN. De Geref. gemeen te alhier ten spijt, heeft ds. G. H. Dijkstra te Goes voor haar beroep bedankt. WLIK. De verjaardag van H. M. de Ko ningin is ook hier op den 6en September feestelijk herdacht, 's Morgens om 11 uur begonnen de feestelijkheden met onthaal der schoolkinderen, in de kwistig met groen en vlaggen versierde school, en muziek op het schoolplein. Te half een rijtoer der schoolkinderen op versierde wagens voor afgegaan door muziek. Jammer dat een stortbui dezen optocht kwam bederven. Van 3 tot 4 uur werden de schoolkinderen weder onder het zingen van toepasselijke liederen onthaald. Om 5 uur trok de feest vierende menigte, die in grooten getale aanwezig was, naar den bol, alwaar door de fanfare, in een aardig versierde tent een concert gegeven werd dat tot 7 oor duurde. Een lichtoptocht van half acht tot half negen besloot bet gezellige feest, dat door geen enkelen wanklank werd ver stoord. Een woord van dank aan feestcom missie en aan onze fanfare, die een zware taak had, is hier zeker van pas. Binnenland. De correspondent der N. R. Crt. te Batavia seinde gisteren: De gouverneur is te Makassar terug. Het verzet in Mori is geëindigd. Het blad teekent daarbij o. a. aan Men zal zich herinneren, dat de gou verneur van Celebes, onmiddellijk na het bekend worden van de overvalling en afmaking op 19 Juli van een lialve groep infanterie bij Matandan, in het gebied van Makole Maroendoe, hoofd van Petasia en voornaamste vorst van Mori, met een afdeeling marechaussees naar Mori ging. Later werd bekend, dat patrouilles onder de luitenants Kiès en Matthes door de bevolking op 21 Juli, waren vermoord. Een zware be straffing kon dus niet uitblijven. Eerst meldde een regee rins telegram dat Tinoengai genomen was en dat daarbij 37 vijanden sneuvelden. Toen berichtte een j egee rings telegram, dat de versterkte kampong Woeianderi den 17 Augustus genomen was, dat de vij- and in verschillende gevechten 31 doo- den bekwam en dat de reeds meermalen genoemde Makole Maroendoe gesneuveld was. Tevens boorden wij toen, dat vele hoofden in onderwerping kwamen en vuurwagens inleverden. Dat wees er op dat bet verzet wel spoedig geëindigd zon zijn. Van 17 Augustus af tot de eerste dagen dezer maand is de toestand nu zoo duidelijk verbeterd, dat de gouver neur naar Makassar is teruggekeerd en het verzetalsgeëindigd wordtbeschouwd. Stbl. uo. 245 bevat een Kon. Besl. van 30 Augastus, tot wijziging der Muntwet 1901 ter vervanging van het zilveren door een nikkel 5 centstuk, waarin bepaald wordt, dat de zilveren 5 centstukken buiten omloop worden gesteld op 31 December 1907, en dat gedurende de maanden September, Oc tober, November en December 1907 en Januari 1908 de zilveren 5 centstukken in het vorig artikel bedoeld, aau de kantoren der betaalmeesters en van de ontvangers der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen tot elk bedrag kunnen worden ingewisseld. Vrijdagavond was op den Oudendijk te Rotterdam to hoogte van pand 196 een revolverpatroon op de tramrails gelegd. Toen de tram er over heen kwam ging de patroon af, de kogel vloog tie sigarenwinkel van den heer P. M. binnen waar hg twee ruiten ver nielde en rakeliugs langs hem en zijn bediende in een stoel terecht kwam. De ledige huls is op straat terugge vonden. De politie stelt een streng onderzoek in. Men meldt uit Leiden: Om in aanmerking te komen voor de gewone uitdeeling van bier, pijpen on tabak en haring en wittebrood op 3 October, ter gelegenheid van de her denking van Leiden's ontzet, hebben zich bij het bestuur der 3 Octoberver- eeniging aangemeld 3219 mannen en 3570 vrouwen, of van ieder ongeveer 200 man meer dan het vorige jaar. Men meldt van Texel aauHetVad.: Het werken op de Pallandt wordt eiken dag bij gunstig weer doorgezet. Na de twee schuitjes tin zijn nog op verschillende dagen opgehaald 4 schuit jes en 1 schuitje. Hoewel de vondst nog niet groot is, hoopt men binnen kort toch meerdere stukken tin op te balen men vermoedt althans, dat men nu is genaderd tot den eigenlijke tin- stapelplaats. Het zuigen door den schel j>- zuiger De Hoop gaat zeer lastig, omdat het geheele casco met een kleilaag is gevuld, die slechts daar wordt opgezo gen waar de zuiger op geplaatst is. Daar ter plaatse wordt dan een ronde gang gezogen. Toch vordert men en men geeft den moed niet op. Men meldt aan de Tijd: In verband met de brutale berooving van een kantoorbediende op het post kantoor te Amsterdam, waarbij de dief onder voorgeven een beambte van de posterijen te *ajn, zich meester wist te maken van een aangeteekend stuk, in houdend een drietal wissels van aan zienlijke bedragen, kunnen wij nog het volgende brutale staakje mededeelen: De benadeelde, de heer B., werd de zer dagen opgebeld door den directeur van het postkantoor, die hem vroeg of er iets naders in verband met den bru talen diefstal was vernomen en of reeds bericht uit Parijs was ontvangen dat de wissels daar gepresenteerd waren, of dat wellicht reeds naar Parijs gete legrafeerd was om bij aanbieding de wissels niet te voldoen. Gaarne, zoo voegde de directeur er allerhoffelijkst aan toe, zou hij met den heer B. een onderhond te zijnen kantore hebben, waarom hij den heer B. zijn rijtuig zond, waarmede deze naar het postkan toor zou worden gereden. De heer B. maakte nog bezwaar en verzekerde dat het laatste onnoodig was, daar bij wel even kon komen oploopen. Maar zwicht te ten slotte voor de vriendelijke woor den van den directeur en beloofde het rgtuig te zullen wachten. In tusschen al wat dien middag kwam, het rijtuig niet, waarom de heer B. den directeur van het postkantoor opbelde met de vraag hoe liet er nu eigenlijk mee zat. Wie stelt 's heereu B.'s verbazing voor, toen hg vernam dat den directeur noch van het onderhond noch van een rijtuig iets bekend was, en dat hij dos dien middag eenvoudig een gesprek had ge voerd vermoedelijk met den slnwen op lichter, wien het er om te doen was geweest uit den mond van den heer B zelf te vernemen hoever het reeds met de door de recherche genomen maatregelen stond en of de haven in Parijs nog veilig was om daar de gestolen waar zonder kans op aanhou ding aan den man te kunnen brengen. Nog kunnen wij aan een en ander toevoegen, gaat het schrijven voort dat de schelm zich te Amsterdam bevindt, althans een dezer dagen heeft hij bg een bankier in de Kal verstraat de klein ste drie wissels gepresenteerd tijdens afwezigheid van den patroon, die zich op de beurs bevond. De bediende zeide eerst zijn patroon over de zaak te moe ten spreken en verzocht den man 's middags terug te komen. Intnsschen was hij wel zoo wijs zich niet meer te vertoonen. De recherche zet haar na sporingen ijverig voort. Omtrent de elevator kwestio te Rot terdam wordt geschreven: De onderhandelingen, die tengevolge van de laatste conferentie ten Stadhuize weer geopend waren tusschen de di rectie van de Elevator-maatschappij, de graanfactors, weegdirecties en het be stuur van de wegers-meters-vereeniging Rotterdam, zijn op niets nitgeloopen. De directie van de Elevator-maat schappij had het bestuur van boven genoemde vereeniging de volgende voor stellen gedaan De meters-wegers-vereeniging zou zich verbinden onmiddellijk den boycot op te heffen, de contracten, door haar met de importeurs in ons land en in Duitschland gesloten, te wijzigen in dien zin, dat de importeurs vrijheid zouden hebben, per elevator te doen ontvangen en wegen en geen nieuwe contracten te sluiteD, waarbij het ont vangen en wegen per elevator zou uit gesloten zijn. Bovendien zou de ver eeniging zich verbinden gedurende den duur van het contract niet op en voor de elevators te zullen staken. De Maatschappij harerzijds zou zich verbinden gedurende de overeenkomst, loopende tot Mei 1910, met het thans tot haar eigendom behoorende type van elevator niet meer dan 10 percent te bewerken, terwijl z\j zich volle vrijheid voorbehield ten opzichte van andere typen. Voorts zou zij de zuigbuizen doen bedienen door bootwerkers, die daar voor 20 cent per last zouden krijgen, terwijl het wegen zou geschieden door wegers van de bestaande corporaties. De importeurs zouden het recht hebben, de corporatie aan te wijzen, aau welke zij het wegen zou wenschen op te dra gen. Bij die ontwerp-overeenkomst was verder geregeld de arbeidstijd, het over werk, Zondagsarbeid, nachtwerk en het scheidsgerecht. Deze voorstellen werden het bestuur van de meters-wegers-vereeniging 28 Augustus ter hand gesteld, met de me dedeeling, dat de aangeboden voorwaar den gehandhaafd zouden worden tot Zaterdag 7 September. Werden ze vóór of op dien datum niet geaccepteerd, dan zou de directie van de Elevator- maatschappij ze als vervallen beschou wen. Door het bestuur uan de meters-we gers-vereeniging nu werd j.l. Zaterdag een uitstel van acht dagen gevraagd en toen de directie van de Elevator- maatschaijpij dit weigerde, had er Za terdagavond nog eenconferentie tusschen genoemd bestuur en de directie der genoemde maatschappij plaats. Bij die bespreking werd er dooi het bestuur op gewezen, dat in de verga dering van de meters-wegers-vereeniging gebleken was dat de voorstellen wel tot volkomen overeenstemming van beide partijen zouden leiden, doch dat, zoo lang de loonsverhooging- met de factors en de weegdirecties niet gere geld was, die voorstellen nog niet kon den worden geaccepteerd. Doer de directie werd daarop in het licht gesteld, dat als de overeenkomst dien avond niet tot stand kwam, de Elevator-maatsehappg de voorstellen niet langer zou handhaven. Bovendien wees zij het bestuur er met nadruk op/- dat in de toekomst niet zulke gunstige voorwaarden meer te bedingen zouden zijn als thans door de directie waren gedaan. Waar echter het bestuur zelf verklaarde dat zoowel het bestuur als de leden van de meters-wegers-vereeni ging met die voorstellen volkomen in stemden, waar dus alleen nog gewacht werd op de goedkeuring van een leden vergadering, daar gtf de directie in overweging, onmiddellijk tot het slui ten van de overeenkomst over te gaan. Het bestuur van de meters-wegers- vereeniging wilde dit voorstel van de directie der Elevator-maatschappij niet pafov»»4oWo»iuur ioi ooUa^lovorgoo

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2