uitdienen maar moeten daarna ontslagen worden. Davos is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in groote opschudding gebracht door vier of vijf bomontplof fingen. Zij waren gericht tegen hnizen waarin kleermakersgezellendie niet aan een staking wilden meedoen, ver blijf hielden. Twee werklieden zijn gewond en op enkele plaatsen is vrij wat schade aangericht. De politie heeft 12 leiders van de staking, o. w. zeven Duitechers en vier Oostenrijkers, in hechtenis genomen. Een van de Duit' scbers, Xennkircb uit Brandenborg, is een bekend anarebist. Het beet dat de oude loods Bomkwist, die het keizerlijke jacht Stjandart voor de twintigste maal loodste, geweigerd had tusschen de gevaarlijke Scheren verier te gaan, maar admiraal Nilof schijnt hem gedwongen te hebben op zijn post te blijven. Dezelfde loods is na ook op de Alexandria, daar de CnAtr overtuigd moet zijn, dat hij geen -<*hald had aan bet ongeluk. Men schat de kosten van het lichten van de Stjan dart op 2 millioen roebels, maar des kundigen twijfelenof het schip te redden is. Uit verschillende marktvlekken van de Chineesche provincie Koeang si worden tegelijkertijd opstanden gemeld. De opstandelingen dragen vaandels met het opschrift: Het volk wordt door de ambtenaren tot opstand ge dreven. Volgens den man van de Daily Mail, ••i-cht Raisoeli 110,000 pond sterling schadevergoeding voor door hem en zijne vrienden geleden verliezen. Uit Tandzjer wordt gemeld, dat Maan dag de afgevaardigden der Sjaoeia's alle door Drude gestelde voorwaarden heb ben aangenomen. Zij gaven het voor nemen te kennen om naar de stammen terng te keeren en Donderdag met de Kaids en de afgevaardigden van de stammen te Casablanca terug te komen voor een algemeene onderwerping. De mannen die de politie, als ver dacht van medeplichtigheid aan den treinaanslag te Strausberg, in hechtenis had genomen, schijnen toch niet de daders te zgn. Een ervan is weer vrij gelaten, en gisteren is de belooning op het vatten van de daders van 2000 tot 50^0 mk. verhoogd. Te Koustantinopel en in andere plaat sen heerscht groote ontevredenheid over het stijgen der broodprijzen. Hier en daar zijn beto<»gingen gehouden. Te Er- zeroem zijn twee graanhandelaren door Mahomedanen vermoord. Op het Japansclie linieschip Kasjima is den 9en dezer bij Koere, na afloop van een schijfschieten, een twaalfduims- granaat gesprongen, terwijl men haar uit het kanon trachtte te verwijderen. Veertig man zijn gedood of gewond, o.a. een staf-oflicier, een luitenant en twee adelborsten. De meeste omstan ders zijn vreeselijk verminkt; het schip heeft groote schade geleden. De Liftsabonsche politie heeft in een voorstad kleine katakemben, in de buur vaD een oude Romeinsche waterleiding ontdekt, waarin de vergane lijken van acht menschen en groote hoopen men- schel ij ke beenderen lagen. De griezelijke vondst lost het raadsel op, waar tal van bewoners van Lissabon gebleven zijn van wie men nooit meer iets gehoon en naar wie men vergeefs gezocht had. De politie heeft bewijzen dat de kata- kornben het hoofdkwartier van een moor denaarsbende waren, die hare uitgeplun derde offers ombracht en de lijken in de onderaardsche bergplaats wegstopte Na een verbitterd gevecht, werden een aantal bandieten overmand en op gesloten. Wellmann, welke zgn reis per ballon naar de Noordpool dit jaar heeft op gegeven, gaat eeu week of vijf, zes in Duitschland en Frankrijk doorbrengen om rich voor de opstijging in het volgende jaar voor te bereiden. Waar schijnlijk gaat hij zich daar wat beter van bestuurbare luchtballonnen op de hoogte stellen. De Berliner Lokal-Anzeiger, die op het stoomschip Express een expeditie onder Lerner en dr. Elias had uitge rust, welke in de buurt van Wellman meteorologische waarnemingen moest doen en hem zooveel mogelijk hulp verleenen, heeft uit Tromsö van Well man zelf een uitvoerig telegram over zyn wedervaren gekregen. Daaraan is het volgend relaas ontleend Nadat de Express het touw had los gegooid, hield de (luchtbal) America zich uitstekend, maar de aan kracht toenemende wind gaf haar spoedig veel te stellen. De storm dreef ons naar de hooge, met kloven doorsneden bergen aan de kust waar ons luchteihip zou ver'ii. tigd zijn, indien het ertegen ge botst »ua. Na een harden strijd tus vierde de motor, en wij stevenden lang zaam om het noordelijke einde van het Fooi-eiland tegen den wind in. Ons vertrouwen in de America was intus- schen zoo toegenomen dat wij besloten, den strijd om de pool te aanvaarden, en ik gaf het bevc IVoorwaarts naar het Noorden!" De wind werd sterker, zijn snelheid vermeerderde tot 12 mijl in het uur, en de sneeuw viel zoo dicht dat men geen kwart mijl voor zich uit kon zien. Op dit oogenblik weigerde ons kompas; wij waren volkomen ver dwaald op de Pool zee in een sneeuw storm, die ons de vernietiging tegemoet roerde. N* een korte beraadslaging, j ren kan besloten wij een poging te ondernemen, inigd. om naar de Express terug te keeren/ Voorstellen en, na ons kompas in orde te hebben gebracht, er weer op los te stevenen Maar het was onmogelijk ia de richting te blijven, en wij kwamen weer gevaar lijk dicht bij de bergen. Vaninan, de eerste-machinist, liet den motor met alle kracht loopen en de America voer ten tweede male met een snelheid van misschien 15 mijl in het uur tegen den wind. Driemaal beschreef de Ame rica een kring tegen den wind, een oogenblik zagen wjj de Express, maar daarna verloren wij haar weer uit het oog. |wij lieten daarom de America over den gletsjei aan het einde van de Foui- >aai drijven. Nadat wij over den gletsjer ïeen waren gevlogen, openden wij het noo-1 ventiel, haalden den ballon open en landden toen op den gletsjer, een lalve myl van de zee. De America is 3'/4 uur in de lucht geweest, legde met eigen kracht onge veer 15 mijl af en beschreef drie .lussen" tegen den wind; daarmee bewees zij hare kracht en bestuurbaarheid. Later op den dag vond de Express ons en haalde de Fridjof (het schip waarmee de expeditie naar Tromso terug is gekeerd) en mannen en sleden uit de kamp. Na deze geslaagde po ging zijn allen vol vertrouwen dat de America bij gewoon zomerweer de Pool can bereiken. Mannen van gezag op het gebied van de luchtscheepvaart hebben echter in het geheel geen vertrouwen dat Wellman's onderneming ooit kan slagen. Zoo heeft kapitein v. Krogh verklaard: De mislukking van Welman's tocht op Spitsbergen op 2 September heeft geen vakman verrast. De motorlucht- scheepvaart is pas in het begin van ïare ontwikkeling. Eiken man van iet vak moest het bevreemden dat een eek met een onbeproefd luchtschip in een onherbergzame streek iets wilde ondernemen dat alles wat totnogtoe ge daan is, ver achter zich zou laten. De redenen voor de mislukking liggen voor de hand. In de eerste plaats is de geniaalste bouwer van luchtschepen er nog niet in geslaagd, een luchtbal te maken die zonder stoornis, zonder averij 120 uur dat is de tijd dien Wellman voor de bereiking van de Noordpool noodig rekent te hebben zou kunnen varen. Hoe zou het dan mogelijk zijn dat een leek wiens heele aëronautische ondervinding zich tot een paar ballon- tochten bepaalt, met een slag alle vakmannen zou overtreffen? In de tweede plaats is er voor de besturing van een motorluchtschip zeer veel er varing en praktijk noodig. Wellman noch een van zijn reisgezellen bezit die. Geen moterluchtschipper in Frank rijk of Duitschland heeft hem willen vergezellen. Wellman heeft getoond dat het hem niet aan moed ontbreekt, maar het was de moed van de onschuld die de groote gevaren en moeilijkheden van een vak dat hem vreemd is, miskent. Zoo spreekt een van de eerste Duit- sche vakmannen. Laten wii dus Well man en de andere waaghalzen geluk wenschen dat de wind hun tegen is geweest. handel doorleefden een tijdvak van groote bedrijvigheid. De scheepvaart beweging in de Nederlandsche havens blijft toenemen. Met uitzondering der algemeene vrachtvaart, geeft het scheep vaartbedrijf bevredigende uitkomsten De organisatie van het inlandsch credietwezen begint oij Java hare gun stige uitwerking op het economisch weerstandsvermogen der bevolking te doen gevoelen. Zee- en landmacht, zoowel in het moederland als in de koloniëD, ver vullen hare taak met ijver en toewij dii g. Omtrent de burgerlijke ambte na- denzelfden zin worden ge- lliiinenlaiid. schen den motor en den wind zege- In de gisteren gehouden zitting tot opening van de Staten Generaal, hield H. M. de Koningin de volgende rede: Mijne Heeren, Ik waardeer het, ook thans Uwe Zitting in persoon te kunnen openen. Uwe Vereenigde Vergadering vindt ditmaal niet in de Grafelijke Zalen plaats, ten einde stoornis te vermijden in den loop der beraadslagingen van de Tweede Vredesconferentie. Den gewichtigen arbeid dier Confe rentie volg Ik met onverdeelde belang stelling; voor haar welslagen koester Ik de beste wenschen. In menig opzicht stemt de alge meene toestand van het land en van de koloniën tot dankbare tevredenheid. Ook dit jaar kan op het voortduren der meest vriendschappelijke betrek kingen met de buitenlandsche Mogend- leden worden gewezen. Ondanks den koelen zomer zijn de uitkomsten van den landbouw over iet geheel vrij gunstig, die van den tuinbouw in de belangrijkste tuinbouw streken beter dan in jaren het geval was. Voor de veehouderij zijn de voor uitzichten minder gunstig geworden ten gevolge van het uitbreken van mond- en klauwzeer onder het rundvee. De meeste takken van ngverheid en tot bet brengen van veranderingen in bet Hie en in bet IVe Hoofdstuk van de Grondwet zullen U eerlang bereiken. De voorgenomen herziening van ons zeerecht is zoover gevorderd, dat een wetsontwerp wijziging van het grootste deel van het Tweede Boek van het Wetboek van Koophandel en van daar mede samenhangende bepalingen in andere wetboeken weldra mag worden te gemoet gezien. Ook zal U spoedig worden aangebo den een voorstel, houdende veranderin gen in het burgerrechtelijke deel der Kinderwetten, alsmede eene voordracht tot wijziging van de wet op de rech terlijke organisatie, welke de gelegen heid zal openen enkele der, in verband met de ontworpen administratieve recht spraak aanhangige voorstellen, zonder verwijl af te doen. Ten behoeve der instelling van een Rijksontsmettingsdienst zal Uwe mede werking worden ingeroepen. Voorstellen zullen U bereiken tot betere voorziening in de eischen der kustverdediging. Ontwerpen tot nadere wijziging der Militiewet en tot aanvulling en wijzi ging van eenige bepalingen der Land- weerwet zijn in voorbereiding. Een voordracht betreffende den aan leg van een gedeelte van de afsluiting der Zuiderzee en indijking en droog- makiug van de Wieringermeer zal wel dra aan Uw oordeel worden onderwor pen. Voorstellen tot uitvoering van werken ter opheffing van de bezwaren, die de scheepvaart op de Waal bij lage water 9tanden ondervindt, zijn in overweging. De toegezegde wetsontwerpen betref fende de arbeidersverzekering en ter voorkoming van scheepsrampen zullen U spoedig worden aangebodende ver der op het gebied der sociale wetgeving aangekondigde ontwerpen zijn in ge vorderde staat van voorbereiding. Eene wijziging der Hinderwet ie ont worpen, strekkende onder meer om die wet beter dienstbaar te maken aan de bestrijding van water-verontreiniging en om het toezicht op hare uitvoering te verbetereu. Ontwerpen tot invoering eaner alge meene keuring van vleesch en tot het biengen van een wijziging in de wet op het veeartsenij kundig Staatstoezicht en de veeartseuy kundige politie zullen U bereiken. Met ernst wordt er naar gestreefd, de veisterking van het Nederlandsch gezag in verschillende deelen van den Oost-Indischen Archipel ten bate van de bevolking dier streken te doen ko men. Wetsontwerpen zijn in voorbereiding, strekkende om de bepalingen betreffen de de kustvaart in Nederlandsch-Indië te verrrimen, en tot vaststelling der kenmerken van het Nederlandsch on derdaanschap van hen, die uit Neder- landsch-Indie herkomstig zijn. Binnonkort zullen U voorstellen be reiken tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording van de geld middelen der koloniën Suriname en Curasao. Moge Uw gewichtige arbeid, onder Gods zegen, strekken ten nutte des volks. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. geleden in onze handen vielen of zich onderwierpen. De politieke verslagen meldden dan ook niets anders dan dat rooverbenden het landschap Mand har onveilig maakten. Tegen deze benden werd door detachementen marechaus sees geageerd. De 2e luitenant A. de Braconier is een der officieren die daar werkzaam zijn, hij is reeds geruimen tijd en met succes op Celebes aan den arbeid. De in het telegram genoemde rivier Doebondoebong stroomt door het gelijk namige landschap beboorende tot Ma moedjoe, een der staatjes, die tot Mand- har bebooren. De correspondent van de N. R. Ot. te Batavia seint Maandag: Een patrouille onder luitenant de Braconier is 9 September met zwaar verlies teruggeslagen bij den aanval op een vijandelijke stelling aan de boedon- boedong-rivier in Mandhar. De geleden verliezen zijn onbekend. Er is verster king afgezonden. Het blad teekent hierbij aan Het landschap Mandhar is aan de westkust van Celebes gelegen. Men zal zich herinneren dat dit nit 7 staatjes bestaande gebied ons al heel wat te doen heeft gegeven. Wij brengen hier in herinnering, dat 6 Juni van het vorige jaar Madjene, de havenplaats van Balanipa, een der Mand barse he staatjes en standplaats van den contro leur, werd aangevallen. Deze ambte naar kon toen per vaartuig ontkomen, maar de klerk Schmidthamer werd ver moord. Daarop volgde eerst een gewa pend optreden onder kapitein Lens hoek. T >en deze versterking noodig had, kwam majoor Lanzing de leiding overnemen. De rust achtte men daar vrijwel hersteld, ofschoon de aanleggers van de overvalling eerst eenige weken Uit Wol.ega meldt men aan de L. CL Op klaebte van D. v. d. L. alhier is tegen V., predikant bij de Herv. ge meente alhier, proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling van een minder jarig zoontie van v. d. L. Het bericht van de mishandeling ver wekte hier eenige opschudding. Uit Haarlem meldt men: Zwarte Ko, een bekend straattype, werd dronken aan het politiebureau ge bracht, kreeg daar een toeval en is kort daarna in het gasthuis overleden. Men meldt uit Och ten: De stoomboot Pollux, varende van Keulen op Engeland, is Zondagmorgen in de Waal bij Ochtnu aan den grond geraakt. Sleepbooten konden het vaar tuig niet vlot brengen, waarom het nu gelicht wordt. De breedte der vaargeul neemt vooitdurend af. Ook te Ro8sum is een politie-bootje met twee rijksveldwachters in dienst gesteld. Daar wordt druk gebaggerd. De diepte is aldaar 2.60 meter bij een waterstand van 4.11 meter plus N.A.P. aan de rijkspeilschaal te Tiel. Op- en afvaart hebben geiegeld plaats;bij nacht echter is de vaart verboden. Vrijdag is de nieuwe vaargeul boven Tiel, waar aan sinds weken gebaggerd werd, in gebruik genomen. Uit Amsterdam meldt men: Maandagavond heeft op de Muider- gracht bij de Kerklaan W. v. d. B. den 39-jarige K. W. J. H. met een mes in de rechterborst verwond. De long werd geraakt en er ontstond een ernstige bloeding. V. d. B. maakte zich per elec- trische train uit de voeten, terwijl H. naar het Ned. Israliëtisch gasthuis werd gebracht en daar opgenomen. Zijn toe stand wekt bezorgdheid. Aanleiding tot den twist is geweest een woordenwisse ling tusschen v. d. B. en de echtge- noote van H.V. d. B. is gearresteerd eu ter beschikking der justitie gesteld. Hij is een welgesteld jonkman. Men meldt uit Bergen-op-Zoom aan het Hbl. Na afloop van het galadiner aan de Koningin té Middelburg aangeboden, werd door den ondernemer van het diner eenig tafelzilver vermist. Onmiddellijk werd een ernstig onderzoek ingesteld, dat aanvankelijk geen resultaat ople verde. Men herinnerde zich echter dat het stafmuziek van het 3e regiment het diner met muziek had opgeluisterd en na afloop aan dezelfde tafel eenige gerechten had gebruikt. Onmiddellijk werd een onderzoek in die richting ingesteld, hetgeen tot het resultaat leid de, dat men vernam dat by een zilver- handelaar te Bergen-op-Zoom de ver miste voorwerpen te koop waren aan geboden. Het onderzoek dat hierop vanwege de militaire autoriteiten is in gesteld, leidde tot de arrestatie van een vijftal muzikanten. Omtrent de staking in de haven te Rotterdam werd Maandag geschreven Zaterdag was de termijn verstreken van onderhandelingen tusschen het be stuur der wegers en hunne corporation over een verhoogd loon voor het ge wone wegen. Werd dit heden niet be taald, dan was men voornemens niet te wegen. In een vergadering van de patroons der wegers, Zaterdag gehouden, werd in verband met het verstrijken van den termijn besloten eenvoudig af te wach ten wat Maandag brengen zou. Heden, Maandag, werden de eischen der meters en wegers door de patroons ingewilligd, zoodat die quaestie voor het oogenblik weder tot het verledene behoort, tot spijt zeer zeker van de Elevatormaatschappij, die bij arbeiders- conflicten slechts zou kunnen winnen. Daarentegen brak hedenmorgen een werkstaking uit onder de losse graan- bootwerkers, die nu, aangemoedigd door het succes der wegers, ook met eischen gaan komen. In een gisteren gehouden gecombi neerde bestuursvergadering der Algem. Haven-arbeiders-Vereeniging „Streven naar Verbetering," de vereeniging „Leo Xin" en „Vriendenkring" werd nl. besloten tegen hedenochtend 9 uur, onder leiding van het bestuur van den Scheeps- en bootwerkersbond een ver gadering te beleggen ten einde daar den gespannen toestand nader uiteen te zetten en het oordeel over dat on derwerp te hooren. Naar aanleiding van dit besluit werden de graanbootwerkers uitgenoodigd, het werk stop te zetten voor de aandeel houders der Elevator maatschappij, rHn. ;e do firma's Hudig en Vede, Muller A Co. Solleveldt en v. d. Meer, Wam- r-ersie <k Son, Ruys Co. en Thomson Co., verder de mannen der Volhar ding^ te boycotten en aan de patroons ie eischen te stellen in de laatste Ter- gadering in het graauhuis vastgesteld. De vergadering werd door een duizend tal bootwerkers bijgewoond. ei gingen nog stemmen op voor een algemeene slaking, doch ten slotte werd bovenstaand voorstel aangenomen. Behalve op de schepen, waar de ele vators of de mannen der Volharding en Calandstraters werkten, stond beden- ochtend bet gebeele graanbedrijf stil. De staking omvat ca. 4000man. Heden ochtend werd alleen op l schip gewerkt door wegers der Volharding met 29 Ca landstraters, terwijl op 2 schepen door de elevators werd gewerkt. Er liggen op het oogenblink te Rot terdam 24 graanbooten. De Maashaven is als uitgestorven, terwijl heden in den morgen een duizendtal graan bootwerkers zich langs die haven be* ogen om zich te overtuigen dat nergens gewerkt werd. H. M.'s pansterdekschip „Noord-Bra bant," dat gedurende eenigen tijd te Rotterdam heeft vertoefd in verband met de ongeregeldheden in het haven bedrijf aldaar, is Zaterdag naar Nieuwe- diep vertrokken en vervangen door H. M.'s monitor „Matador." Omtrent het geheimzinnige geval van den musicus Otto Müller en de schil deres, Mej. S. H., in den Haag, (zie ons vorig no.) meldt het Vad. Vrijdagnacht ontvingen wij bezoek van de heeren Jhr. Van Benthem, van den Bergh en Van der Chijs, die naar aanleiding van het gepubliceerde in de bladen wenschten het volgende mede te deelen Door toevallige omstandigheden kwa men zij in kennis met mejuffrouw H. Zij vond aanleiding na een brochure gelezen te hebben, waarin eerstgenoem de een familie belangeloos verdedigde, zich tot hem te wenden om haar te redden van invloeden, welke haar leven bedreigden. Bg stukken en brokken kwam haar geheele lijdensgeschiedenis, gestaafd door de noodige getuigen, aan het licht. In korte trekken is deze als volgt: On geveer twintig jaren geleden is zij ge lokt in de duinen op een afgelegen plaats en daar tegen haar wil gehypno tiseerd in welken toestand zij sinds dien gebleven is, waardoor zij in haar optreden tegenover M. en zijn familie hetgeen tegenover diegenen, welke met deze feiten niet bekend zijn vreemd moge schijnen de beschikking over haar vrijen wil totaal miste. De bewuste vreemdeling was, zooals bekend, slechts gedurende de zomer maanden hier te lande, en maakte van dat verblijf steeds gebruik de hypnose te bestendigen. Gedurende de wintermaanden, bij zijn afwezig zijn, gevoelde zich de patiënt diep ongelukkig en volgde haar niet te ovei winnen aandrang door zichzelf op te dringen aan de hier ter plaatse woonachtige familie van den bewuste M., zond deze bloemen en trachtte op alle mogelijke wijzen aan deze (van haar hypnotisch standpunt beschouwd) attenties te bewijzen. De familie, de zaak niet begrijpend, was natuurlijker wijze daarvan niet gediend. Deze zaken hun ter oore komend, evenzoo de onomstootelijke bewijzen van lichamelijke mishandeling, leidde de als bandieten beschreven er toe, het meisje van deze invloeden op afdoende wijze eeus en vooral te willen verlos sen. Een persoon, onder hypnose staande, vervolgt toch niet, de hypnotiseur ver schijnt tegenover zijn medium in een waas van goddelijkheid. Reeds de vrees alleen zou het medium weerhouden tot ingrijpen, mocht de beweegreden al daartoe aauwezig zijn. Hulp van buiten, en wel de meest krachtdadige hulp, was dus gewenscht om een menschenleven te redden. Dank zij de publiciteit aan deze zaak gege ven door de pers, hoe deze ook hier de plank mii moge slaan, bevordert dus het verloop der zaak ten zeerste. Het is toch niet buitengesloten, dat de gepleegde handelingen met het Hol- landsche meisje, dat door den bewusten vreemdeling, na zijn slachtoffer eerst te hebben gehypnotiseerd, niet één, doch een reeks van dergelijke gevallen bevat. De politie van Scheveningen was reeds lang met de marteling van het slachtoffer bekend. De heer Sgp- kens, ccommissaris van politie te Sche veningen, heeft reeds getracht aan deze zaak een einde te maken, doch schoten zijn pogingen hierin te kort. Een re chercheur heeft haar in een slapenden toestand in de duinen gevonden en den heer M. de duinen uitgejaagd. Deze zijn de beweegredenen om met een zoet lijntje den bewasten M. zijn slechte daden onder het oog te brengen en hem er toe te dwingen het slachtoffer uit haar hypnose te verlossen. Hij wei gerde dit en er werd een laatste po ging in het werk gesteld om hem door zijn familie daartoe te dwingen. Het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2