Maandag werd uit Konstantinopel bericht: Om tegemoet te komen aan de duurte van het brood, verbiedt een iradee den uitvoer van graan, en staat vrijdom van invoerrechten toe aan in gevoerd graan. Nog andere maatregelen worden voorgeschreven. Naar de Lancet meedeelt, neemt men te Kontantinopel maatregelen voor het geval de chol.ra uit Rusland daar wordt overgebracht. Het Roode Kruis heeft er een groote som beschikbaar voor ge steld. Overal in de stad opent men theehuizen, om het drinken van onge kookt water tegen te gaan. In Rusland breidt zich de cholera voortdurend uit. IV districten Samara en Astrakan zijn ■tei k aangetast. Te Lissabon heeft het Maandagmid dag anderhalf uur lang zwaar geon weerd en gestortregend. Vtle huizen liepen ouder van het water, in enkele stou 1 het een meter hoog. De electri- sch* trams en treinen konden een tijd lang niet rijden. Iu den omtrek van Lissabon zijn huizen ingestort. In enkele huizen stichtte de bliksem bruud. Er zijn eenige gewonden, maar of er dooden zijn, weet men niet De ecb tde, door vuur en water aangericht, moet zeer groot zijn. Naar aanleiding van het bericht uit Liasabon over het vinden van lijken enz in katakomben in de baart van eene onde Romeinscbe waterleiding al daar, schrijft de consul-generaal thans l>it bericht, verzonnen door den Lis- 8ahon»chen correspondent van hit .Ber liner Tageblatt", is geheel en al van waarheid ontbloot en afgeleid nit het volgende In de buurt der stadswaterleiding, die niet Romeiusch is, (ze is in het jaar 7<9 voltooid), zijn vele kleine grotten, vroegere steengroeven. In een van deze i* het lijk van een landlooper, die aldaar van ouderdom en gebrek gestorven is, gevnurieu. De politie heeft hem laten. Wijrraven, en daarmede was de zaak af- grloopen. Al het overige is enkel en alleen toe te schrijven aan de verbeel dingskracht van genoemden correspon dent. Ei zyn twee berichten over Morenga, den opstandelingenleider in Zuidwest- Afrika. Volgens het eene ambtelijke bericht uit Windhoek, is hij met 20 gew#-enlragenden naar Engelsch gebied uitgeweken; volgens een ander, meer een gerucht dan een stellig bericht, uit Upingtou, in de Kaapkolonie, zou hij daarna op die vlucht in een gevecht tegen de Kaapsche politie met zijn zoon en zijn oom gesneuveld zijn. (Een later bericht uit Upington meldt dat Morenga's dood ambtelijk bevestigd wordt). In een telegram van de Duitsche kabelmaatschappij worden nog de vol gende bijzonderheden over de jongste krijgsverrichtingen tegen Morenga me degedeeld Morenga ontsnapte aan de Duitsche grens aan de troepen die tegen h< m waren samengetrokken. Verkenners vonden echter spoedig zijn spoor en 50 man ven de Engelsche politietroepen begonnen de vervolging. Morenga werd met tien man op een kopje bij Witpan ontdekt. Hij bood verzet, ofschoon men- schen en paarden 48 uur lang zonder water waren geweest. Men kon duidelijk hoeren, h«»e Morenga bij het vuren be velen aan zijue menscben uitdeelde. Onderinspecteur Manders bestormde daarop met 12 man de stelling van Morenga, met den bekenden uitslag. Een gevangene die zich twee uur lang dood had gehouden, werd naar Upington ge bracht. Tweeduizend Chineesche opstandelin gen hebben de stad Lioe-tsjou in Kwang- si bestormd. Zij werden bij het beklim men van de stadsmuren afgeslagen. De ontevredenheid in het district Lioe-tsjou neemt toe. Daar de onderhandelingen met de Marokkaansche stammen op niets zijn uitgeloopen, hseft de Fransche generaal Drude oe operaties tegen hen weder hervat. Hij seinde Zondag, dat hij Za terdagochtend om vier uur nit Casablanca opgebroken en naar Sidibrahim gerukt is. waar de mehalla verstrooid en het kamp verbrand werd. De groote hitte maakte den marsch bezwaarlijk, maar de troepen hielden zich uitstekend. De Franschen verloren een doode en vijf gewonden, onder wie een luitenant. Het verzet van de Marokkanen was halfhartig. Uit Casablanca werd Zondag bericht, dat Moelai Hafid met 6000 fanatieke volgelingen en geschat uit Marrakesj op weg gegaan is naar Sjaoeia, het di strict rondom Casablanca. Dit is het antwoord aan de afvaardiging van den stam der Sjaoeia's die de hulp van Mo lai Hafid legen de Franschen heeft in. Het is niet zeker of deze mucht op zal rukken tegen de Fran schen dan wel tegen sultan Abd-el-Azis. De Sjaoeia's verklaren echter, dat indien Moelai Hafid wenscht, dat zij hem hel pen, hy tegen Drude moet oprukken. Alle berichten bewijzen, dat het feit, dat de saltan Rabbat nadert, in hooge mate Moelai Hafi l's stelling heeft ver zwakt. Maandag heeft de Fransche regeering bericht ontvangen, dat tengevolge van een conferentie op Zondagavond met generaal Drude, diie der voornaamste stammen in onderwerping zijn geko men. De vijandelijkheden werden toen gestaakt. Generaal Drude zal in het onderworpen gebied militaire verken ningen kunnen laten verrichten. De stammen verbinden zich om alle ge wapende personen, die zich vereenigen, te verstrooien. De afgevaardigden der stammen verbinden zich de bedrijven van den op SO Joli tegen de Europe anen gepleegden aanslag uit te leveren. In afwachting van hun vonnis zullen hunne bezittingen worden verbeurd ver klaard en verkocht. Onverminderd de schadeloosstelling znllen de stammen der Sjaomos 2,000,000 frs. 1 «talen. Er znllen gijzelaars aan de Franschen wor den uitgeleverd om de tenuitvoerleg ging van de overeenkomst te waarbor gen. De markt te Casablanca zon vanaf 25 dezer werder geopend worden. Raisoelie heeft zyn secretaris naar Tanger gezonden om als tuss< henper soon met het Britsche gezantschap te onderhandelen over de vrijlating van Maclean. De gouverneur-generaal van Riga heeft negen doodvoi nissen, door den krijgsraad tegen deelnemers aan den opstand in den kreits Riga uitgespro ken, bekrachtigd. In de dertien andere gevallen is de doodstraf veranderd in dwangarbeid van onbepaalden duur. Eergisteren is te Genua de mailboot Principessa Yslanda by het te water laten omgeslagen en gezonken. Geluk kig konden alle zich aan boord bevin dende personen gered worden, maar er is voor een schade van een millioen francs aangericht. Volgens andere be richten acht men het schip, dat het eerste moet zijn voor een maildienst op Zuid-Amerika die alle vreemde me dedingen onmogelijk zon maken eu als reserve vaartuig der oorlogsvloot zou dienen, geheel verloren. Zaterdagochtend zijn te Wilhelmsha ven, bij het behandelen van schietvoor raad in de artillerie-opslagplaats, tenge volge van de ontploffing van 15 c.M. granaatkartetsen, die ontladen werden, vijf werklieden gedood en twee werk lieden en twee vrouwen zwaar gekwetst. Twee personen werden licht gekwetst. ■ti(inenla*>d. Op Hoofdstuk IX (Waterstaat) van de Staatsbegrooting \oor 1908 zijn o.m. de volgende sommen uitgetrokken voor de verbetering van groote rivieren voor de Boven- en Beneden Merwede: f 19.487 voor baggerwerk bij Dalem en Woudrichem; f 30,000 voor werken op de Boven-Merwede by Woudrichem, in verband met de afsluiting van de Maas by Andel. Nieuwe Merwede: f 10,000 voor baggerwerk, enz.Dordtsche Wa terwegen f 35,900 voor baggerwerk tot in standhouding der vaargeul. Hollandsch diep en Haringvliet: f 99,000 voor bag gerwerk beneden Hellevoetsluis voor de instandhouding dezer vaarwaters noodzakelijk len behoeve van de scheep vaart op Dordrecht; f 8000 voor even- tueele voorziening in de uitbreiding der zink- en stortwerken bij de Moer- dijkbrug. Men meldt uit 's-Gravenbage In de Eerste Internationale aan de aan de Princessegracht is een tentoon stelling geopend, die eenig denkbeeld kan geven van de beteekenis van het Esperanto en van de verbreiding dezer wereldtaal over bijna het gansche be schaafde deel van den aardbol. Zoo lig gen er tabellen, wa iruit blijkt, dat het aantal vereenigingen Februari 1904 116 bedroeg en op 3u Juni 1907 639het aantal bladen in die taal uitgegeven bedroeg op deze tijdstippen respectie velijk 29 en 38. Het aantal congressen, dat het Esperanto als congrestaai aan nam steeg van 2 tot 11. Verder liggen op eenige tafels een aantal leerboeken, waarvan enkele, in navolging van de Berlitzmethoden geïllustreerd; voorts romans, uit verschillende talen in het Esperanto overgezet, tooneelstukken, zangstukken, tydschriften, kinderpren ten enz. Op een afzonderlijk tafeltje liggen uitgestald circulaires, program ma's nota's enz., om aan te toonen, dat het Esperanto ook reeds voor handels- en dergelijke doeleinden gebruikt wordt. Aan de wanden hangen foto's van be kende Esperantisten en van groepen deelnemers aan het congres te Cam bridge. Een uitgebreide collectie prent briefkaarten, gewisseld tnsschen Espe rantisten, van onderscheidene landen, is ter bezichtiging gesteld als bewijs van de waarde van bet Esperanto als inter nationale schrijftaal. Een reiziger met een der treinen aan het Centraalstation te Utrecht aange komen, werd schijnbaar bewusteloos het bureau van den stationschef binnen gedragen. Een dokter, die ontboden werd, kon aan den man niets abnormaals ontdekken, maar deed hem voorzichtig heidshalve per brancard naar het zie kenhuis brengen, waar de man nog altyd bewusteloos bleef. Hi er bleek echter, dat men met een simnlant te doen had, die slechte bewusteloosheid voorwendde. Hij werd dan ook aanstonds ontslagen en onder politiegeieide naar het hoofd bureau gebracht; bij fouilleering bleek de man hoegenaamd niets bij zich te hebben, geen geld, geen horloge, geeD zakdoek, zelfs geen spoorkaartje. Hij deelde mede naar Amsterdam te willen reizen, waar hij door de zorgen der politie weer naar toe is gegaan. Hoe da man in den trein is gekomen, blyft een raadselhij was afkomstig uit Arnhem. Men meldt uit 's-Gravenhage: Zaterdagnacht is in een logement aan de Korte Houtstraat alhier gearresteerd P. J. J. B., vroeger assuradeur te Sche- veningen, laatstelijk in het buitenland verblijf hondende. De aangehoudene, indertijd vervolgd wegens heling van effecten, wordt thans verdacht van valschheid in geschrifte. Hij is naar het Huis van bewaring overgebracht. Men meldt uit Haarlem De bewoners van perceel 5 in de Marinnesteeg waren Zondagavond om 9'/4 uur even nitgegaan. Toen zij om halfelf terugkwamen, vonden zij kasten en bedden onderstboven ge haald. De dieven hadden er de lamp bij aangestoken. Behalve goud en zilver, waaronder een knipje dat over de 100 jaar in de familie was, werd ook een geldsom ontvreemd. Men meent de daders reeds op het spoor te zyn. Men meldt uit Cuyk aan de Geld.: Vrijdagmiddag was in het aangren zende Katwijk zekere J. H. bij den landbouwer 'Loeffen aldaar bezig gier naar het land te vervoeren, toen hij, op de kar staande, daarvan wildo af springen, terwijl het paard aantrok. Hij viel en een der wielen ging over zijne borst, zoodat hij door de nabyzijnde personen dood werd opgenomen. De fung. hoofdcommissaris van po litie te Amsterdam bericht, dat dezer dagen in beslag zijn genomen twee van valschheid verdachte bankbiljetten van f 40. Deze biljetten, waarin het water merk ontbreek en waarvan de grond- kleur donkerder is dan de echte, zijn vermoedelijke langs photo-lithographi- schen weg vervaardigd. De in beslag genomen bankbiljetten zyn gemerkt MZ No. 943 Jannari 1906. De politie te Driel (Bommelerwaard) heeft in beslag genomen een aldaar in betaling gegeven bankbiljet van f 40, dat by onderzoek bleek valsch te zyn. Men meldt uit Zaandam aan de O. H. C. Zaterdagmiddag zou ten huize van Ch. L. R. alhier een verkoop bij exe cutie plaats hebben voor een belasting schuld van even 4 gulden. Toen men echter te 2 uur met den verkoop zou beginnen, bleek dit roorloopig onmo gelijk, omdat R. alles vastgespijkerd had. De pooten der stoelen zaten met achtduims draadnagels in den vloer, de kasten waren van achteren aan den wand bevestigd, zeilen en kleeden had hy met een massa mattenkrammen vast gelegd enz. Alles moest dus eerst los gebroken worden. De zeilen geleken op zeeven, de kasten kwamen zonder achterplanken onder den hamer. OndeT groote hilariteit van een groot publiek had eindelijk de verkoop plaats, welke slechts een bedrag van ruim 5 gulden opleverde. Men meldt uit Amsterdam: Naar wij vernemen hebben een 125- tal werklieden aan de automobielfabriek Trompenberg des heeren Spijker, aan den Amsteldijk, Zaterdag aanzegging gekregen dat zy a.s. Zaterdag 28 dezer ontslagen znllen worden. Uit Zeist meldt men: De persoon, die het vaandel van het 4e reg. infanterie heeft teruggevonden, dat in de legerplaats alhier was verlo ren gegaan, heeft van den commandant van dat regiment een belooning van f 25 ontvangen. Gisterenmorgen hebben baldadige jongens te Rotterdam een 150-tal met houtwol gevulde slaapzakken, geladen op een wagen van de gemeentereiniging in brandgestoken. Dit geschiedde op den oprit van de Willemsbrug aan de zijde van het Bol werk. De bestuurder van den wagen haastte zich om zijn paard nittespannen want aan blusschen van het vuur door hem was geen sprake. Dit ge chiedde door brandspuitlieden met twee op de waterleiding geplaatste slangen. Het verkeer met de electrische tram werd geruimen tijd gestoord doordat de in den brand staande wagen juist op de tramrails siond. Ook het overige verkeer ondervond veel hinder. Men meldt aan de N. R. Crt: Zondagnacht is de militaire telefoon leiding Hoofddorp— hnize Beukerhorst vernield. Verder zyn van de werken sloten verbroken, tenten beschadigd en twee vuurmonden onbruikbaar gemaakt. Maandag werd voor de Ha&gsche rechtbank de behandeling voortgezet van de strafvervolging ingesteld tegen S Polak, die een aanslag pleegde op den Minister Mr. van Raalte. Zooals men zich herinneren zal, werd de zaak geschorst om door nieuw be noemde deskundigen nogmaals een on derzoek te doen instellen naar de geest vermogens van den beklaagde. Snbst. Offic. v. Justitie, mr. Van Geuns, bleef, na het aanhooren der psychiaters bij zijn eischontoereken baarverklaring en plaatsing in een krank zinnigengesticht. De verdediger concludeerde tot ont slag van rechtsvervolging van zijn cliënt, omdat deze niet toerekenbaar was, toen hij op 16 Febr. 1907 de daad pleegde. Uitspraak ovei 14 dagen. Zeven menseheii verbrand. Uit Amsterdam meldt men: Een verschrikkelijke ramp zooals er hier ter stede, gelukkig, iu jaren niet is voorgekomen, had Zondagnacht plaats in een huis aan de Marnirstraat hij de Raampoort, en verspreidde Maand.ig- morgen, toen de stad ontwaakte en de dioeve tijding van mond tot mond ging, schrik en ontsteltenis in alle kringen. Zeven menschen, nl. vier mannen, een vrouw en twee kinderen, bewoners van perceel Marnixstraat 275, zijn nl. een prooi der vlammen geworden, terwijl een onde man zwaar gewond is. De brand ontstond te ruim half ééu op de achterwoning der eerste verdie ping, waar de letterzetter L. Rust met vrouw en drie kinderen huisde. Rust had het naehtlichtje op de beddeplank gezet het viel er af, in het kapokbed en deed dit oogenblikkelijk ontvlammen. I)e man wendde nog eene zenuwachtige en haastige poging aan om de vlammen te dooven, terwijl zijn vrouw gillend naar de kinderen liep, om hen vóór alles in veiligheid te stellen. Maar het mocht Rust niet gelukken de reeds fel brandende kapok te dooven, en terwijl zij, door hun brandgeschreeuw de andere bewoners van het huis trachten te waar schuwen, renden zij de trap af, en snel den ze door de haastig geopende straat deur naar buiten. Zij waren gered I Intusschen speelden zich in de pas door hen verlaten woning verschrikke lijke tooneelen af, waarvan twee heeren, genaamd J. J. Roelofs en W. H. Does burg, de getuigen waren. Beiden hadden in den Stadsschouwburg de voorstelling bijgewoond van Oud-Heidelbergen stonden nu voor de woning van den laatste, Marnixstraat 271, nog even te praten. Zoodra Rust met zijn gezin naar buiten waren gekomen, alarmeerde Doesburg de brandweer, terwijl Roelofs de trap opvloog om te zien of er nog te blusschen was. Maar de vlammen hadden zich reeds volkomen meester gemaakt van het terrein. Uit de achter woning van Rust loeiden zij aan, en kronkelden omhoog gezogen door de trapportalen die bij branden als schoorsteen werken zich op naar de volgende verdiepingen. De menschen daar begrepen in welk gevaar zij ver keerden, al was er dan ook op de bovenverdieping een brandgang, waar van zy ten slotte hoopten te kunnen gebruik maken. Een akelig angstge schreeuw vervulde het huis, en klonk boven het geknetter der vlammen uit. Vaders en moeders liepen als wild heen en weer met hnnne kinderen, of tracht ten nog iets van hun have en goed te redden. Roelofs redde nog een kind dat door een der vaders naar beneden werd gebracht. De rook was toen al verstikkend. Sommige bewoners vielen als bedwelmd neer, anderen snelden naar boven om althans nog het leven te redden. Eindelijk brandde het ge heel e gebouw. Als een vurige oven stond het in den donkeren nacht. Bin nen was alles stil gewordenmen dacht dat de menschen zich gered hadden. De brandweer werkte met volle kracht, en gaf water nit tal van stralen, zoodat men om half twee den brand baas was, en het gevaar geweken meende. Maar bij het doorzoeken van het huis werd op de bovenste verdieping, in de brand gang, die redding zou brengen, een hoop verschrikkelijk verminkte lijken van menschen gevonden, zes in getal, terwijl er bovendien nog een werd ge vonden, drie-hoog-achter. Het warenlo. de 24-jarige bakkers knecht A. de Soet, diens jonge echtge- noote en hunne beide kinderen, één van 1V2 jaar en één van 5 maanden; 2o. de 72-jarige juffrouw J. M. Balke en haar 45-jarige zoon J. H. Balke, diamantslijper. De oude vader C. H. Balke, 'n man van 72 jareD, ligt met ernstige brandwonden in het Wilhel- mina-gasthuis3o. de 33-jarige sigaren maker H. Smit, wiens vrouw met twee kinderen gelukkig aan den dood ont komen zyn. Gelukkig bestaat de zekerheid dat al deze ongelukkigen door den rook reeds het bewustzijn hadden verloren vóór de vlammen hen bereikten. De verkoolde overblijfselen werden in bran cards en lij kon manden naar het gast huis gebracht. Nader wordt aan de N. R. Ct. ge meld: Het bezoek, dat wij Maandagmorgen bij daglicht aan het uitgebrande huis brachten, verschafte ons »le zekerheid dat er van een eigenlijke brandgang, welke de perceelen 275 en 277 verbindt, geen sprake is. Wel bevindt er zich aan het einde van de zoldertrap in no. 275 een gewone deur, waardoor men op een bergzolder komt en waardoor dan de omgekomen bewoners inderdaad in no. 277 hadden kunnen komen. Deze denr was echter, toen de brandweer eindelijk tot het tooneel van verschrik king had kannen doordringen, op slot. De jonge Blake zat er met den rug tegen aan en beschermde aldus met 't lichaam het onderpaneel, dat niet door de vlammen werd aangetast, terwijl het bovengedeelte der deur verkoelde. Deze nitgang heeft dus niemand ge baat. Allen die naar boven vluchtten en dit is een bijzondere aanteekening waard, kwamen om, ook de menschen van 2 hoog achter, het gezin de Soet, terwijl daarentegen de oude Balke van 3 hoog, die rich dwars door vlammen en smook heen naar beneden liet val len langs de trappen gored werd, zij het dan ook met ernstige brandwonden. Niet genoeg kan dan ook tegen het naar boven vluchten worden gewaar schuwd, vooral in de huizen van den ouderwetschen revolutiebouw. De heer Meier, commandant van de brandweer bevestigt ons dit nadrukkelijk in een persoonlijk onderhoud, dat wij met hem hadden en vandaar dan ook dat z. i. het geheele stelsel van branddeu ren en brandgangen op den zolder, on gecontroleerd als het bovendien is bij gebrek aan wettelijke regeling uit den booze is. Waarbij nog komt, dat de branduit- gangen in de huizen of aan de meeste bewoners onbekend zijn (dit kan geen verwondering baren, als men weet, dat., no. 275 bewoond werd door totaal uiet minder dan 7 mannen, 7 vrouwen en 14 kinderen, terwijl de bevolking tel kens wisselt) óf de branddeur gesloten is, om ongewenschte bezoekers van de aangrenzende woning te weren; óf de deur gebarricadeerd is met een kast, koffers, kisten en dergelijke. Tusschen Druten en Deesd is het politietoezicht op de vaart in de Waal ingesteld. De vaardiepte bij de droogten is thans te Tiel 2.50 M., te Rossum 2.45 M. en te Ochten 2.40 M. De water stand is 3.88 pln8 A.P. Bij een vechtpartij op de kermis te Tubbergen is Zondagavond gebruik ge maakt van het mes. Een der vechtenden werd zoodanig gesneden dat hij in le vensgevaar verkeert. Ingevolge het besluit van de Rotter- damsche bootwerkers-vergadering, Zon dagmiddag gehouden, om alle cargadoors van graanbooten te boycotten, werd Maandag alleen gewerkt door werkle len van de stuwadoorsvereeniging, z.g. Ca- landstraters op een tiental graanbooten in de Maashaven, terwijl de elevators op 3 schepen werkten. Nergens werd door gewone graanbootwerkers gewerkt. Door de stuwadoorsvereeniging zijn ter versterking van de Calandstraters arbeiders aangeworven op de Zuid-Hol- landsche en Zeeuwsche eilanden. Maar dagochtend 9 uur arriveerde het eerste transport, groot 29 man, komende van Middelharnis onder geleide van twee rijksveldwachters. Zij zijn onder gebracht in twee lichters in de Maas haven, die voor logies zijn ingericht. Een detachement mariniers houdt aan dek de wacht. Er worden 250 werklieden uit de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden verwacht. Er wordt druk ge patrouilleerd langs de Maashaven en door manschappen met stoombarkassen in de haven. Men meldt uit Twello dato 23 Sept. aan de Tel: Het heeft hier en in de omgeving in den afgeloopen nacht allerhevigst gevroren. De vorst van dezen nacht kan niet als een gewone nachtvorst l»e- schouwd worden, daar de thermometer tot beneden het vriespunt daalde. Alle in den tuin staande zomergroenten heb ben dan ook danig geleden en de pluk van vele soorten boonen kan als geëin digd worden beschouwd. Alle slooten waren met een ijslaag bedekt. Uit Oudenbosch meldt men: Gisteren is er by W. B. aan de Kruis straat ingebroken, terwijl de bewoners op het veld aan 't werken waren. Een kast is opengebroken, warruit f 100 is gestolen en een spaarpot met f 5 is medegenomen. Den nacht daarop is bij A. v. d. L., in den Oudenbosschen polder ingebro ken, en uit een secretaire is een bedrag 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2