Een gevaarlijk luchtreisje hebben een paar Italiaansche luchtschippers achter den rug. Zij stegen met hun ballon „Fides" bij Rome op, en wel tot bij Aréxzo Toen brak er, zonder dat de luchtschippers er op verdacht waren, op t'ens een storm los welke de Fides", in veertig minuten tot aan Fano voerde, dat is 100 K.M. verder! Daar liet de stuurman, het was intusschen donker geworden, het sleeptouw zakken doch zij vingen geen boom of dak, maar water. Zij dreven boven de Adri- atische Zee! De wind was N.W.Z.O.; en aangezien zij niet ver van de kust konden zijn, wijl ze duidelijk treinge fluit waarnamen, besloot de schipper zich langs de kust te laten waaien om dan op een vooruitstekende landpunt, bij Ravenna, te landen. Doch de wind ging naar het westen en zij werden dus van land gedreven. Men besloot nu een schip aan te roe pen weldra waren er twee visschers booten in zicht, waarvan de bemanning werkelijk de signalen en het geschreeuw van uit den ballon begreep. Doch zij konden het luchtschip niet inhalendat ging vlugger dan de visschersbooten De toestand begon werkelijk zeer ge vaarlijk te worden. Eindelijk nam de luchtschipper zijn toevlucht tot een ra dio tal raiddel hij opende het ventiel en liet zooveel gas ontsnappen, dat het schuitje van den ballon half vol water liep en zoo door de zee werd gesleuid. Dat remde natuurlijk en aldus werden de inzittenden gered, doch zij waren tien miauten lang tot de borst in het water staande voortgesleurd Zondag zijn te Konstantinopel vier plotselinge sterfgevallen aan cholera voorgekomen aan boord van een En- gelsch schip. H t schip had pelgrims uit Jambo aan boora In die plaats zijn 19 cholera gevallen voorgekomen, waarvan 10 met doodelijken afloop. Uit de verklaringen der getuigen bij het Port Arthur-proces is gebleken, dat generaal Fock een noodlottigen invloed op Stössel geoefend heeft. Fock is volgens vele getuigen de man, op wien de verantwoordelijkheid rust voor de geschillen, die indertijd tusschen de aanvoerders zijn gerezen. De Doema hield zich Vrijdag bezig met het commissie-verslag, waarin ge wezen werd op de noodzakelijkheid van 7,732,000 roebel te besteden voor de tengevolge van den mislukten oogst noodlijdende bevolking. Bij de debat ten verklaarde de regeering, dat er, behalve bovengenoemde som, nog een aanvullingscrediet van 4,450,000 roebel zou gevraagd worden. Vervolgens werd een motie aange nomen, waarin de hoop werd uitge sproken, dat de regeering in de nood lijdende streken den verkoop van alco hol zou beperken. Ten slotte werd met algemeene stem men een voorstel aangenomen om een commissie te benoemen tot bestrijding van het drankmisbruik. Blijkens de laatste berichten is de toestand in Perziê, en speciaal die in de hoofdstad, weer minder tevreden stellend. De Sjah laat zijn kozakken weer op straat paradeerenen de me nigte, die dit opvatte als een bedrei ging, gericht tegen het parlement, begon zich weer te verzamelen vóór en in liet gebouw der Nationale Vergadering. Ook deze menigte is gewapend. Te Teheran is bericht ontvangen uit Tabris, dat daar ter plaats de Sjah is vervallenverklaard van den troon. De Canadeesche minister van bin- nenlandsche zaken heeft in het Lager huis te Ottawa gezegd, dat de arbeids markt in Canada op het oogenblik overvoerd is. De regeering raadt dus de menschen af in het land te komen voor er bij het begin der lente weer werk te vinden zal wezen. Te Vancouver zijn er, volgens een krantenbericht, 2500 blanken werke loos. In de groote steden van Canada, zoo heet 't verder, is er voor landver huizers geen kans om een betrekking te krijgen. Een geslepen inbreker heeft zich, naar het oorbeeld van den kapitein van Köpenick, als officier vermomd toegang weten te verschaffen tot de kas van het 42 artillerie-regiment te Weenen. Hij zeide dat hij kwam om de kas te inspecteeren en men gaf hem Soedgeloovig de sleutels. Na een be- rag van 43,000 kronen ontvreemd te hebben, verwijderde hij zich op zijn doode gemak. Eerst later ontdekte men don diefstal. Een later bericht meldt: Uit den tijd dat hij proviandofficier is geweest, was Goldschmidt goed be kend met de toestanden in het tuig huis. Bij een kleerkoop had hij de uni form gekocht, die hij aan had. Zijn buit bestond uit 87,780 kronen papieren geld en twee spaarboekjes met onge veer 2000 kronen. Met hetzelfde rijtuig waarmee hij gekomen was, reed hij naar de spaarbank, waar hij de bedragen van de boekjes, op een kleinigheid na, inde. Te Fes is geplunderd door een na- burigen stam, de Wied el-Hadzj. Deze stam drong 16 en 17 December door in de stad. Vooral de handelswijk had van de plunderaars te lijden. Het kan toor van de accijnsbelasting is vernield en de belastinggaarders werden ver dreven. De politie stond machteloos tegenover de bende. Dicht bij het station Foligno op 't tra ject Rome-Ancona is in een eerste klas coupé het lijk van een reiziger gevon den, met een dolk in het linkeroog. Waarschijnlijk is het hier een geval van roofmoord, want men vond op het lijk noch een beurs noch een horloge. Moschel, een student in de schei kunde te Munchen, keerde Vrijdag avond in eenigszins vroolijke stemming van een Kerstjool huiswaarts. De stu dent zong en maakte ander burenge rucht, zoodat twee agenten het noodig oordeelden, hem op te brengen. Toen hij zich tegen zijne inhechtenisneming verzette, schoot een van die agenten zijn revolver op hem af. De student viel dood neer en de agent verdween. Een ooggetuige verhaalt in de Mün- chener Neueste Nachrichten, dat de omstanders den agent tegen het ge bruik van zijn revolver gewaarschuwd hebben, omdat zulk een bedreiging onnoodig was. Te Barcelona is iemand gevangen genomen, bij wien voor 50,000 pesetas aan valsche postzegels waren gevonden. De zegels waren op een lithografische inrichting te Toulon gemaakt. De Bulgaarsche regeering heeft hare buitenlandsche vertegenwoordigers op gedragen bij de regeeringen krachtig te protesteeren tegen de onlangs plaats gehad hebbende slachting van 25 Bul garen door een Grieksche bende bij het dorp Blaste. Zij spreekt tevens hare verontwaardiging uit over de misdadige werkloosheid der Turksche autoriteiten, die, hoewel bekend met het bestaan der Grieksche benden en de vijande lijke plannen der Grieken tegen de Bulgaren, in plaats van voldoende be scherming te verleenen aan Bulgaarsche reizigers, deze slechts deed vergezellen door drie gendarmen. De Bulgaarsche rege iing heeft een maatregel genomen, die, wanneer hij ernstig wordt doorgevoerd, aan de roof partijen op de Bulgaarsch-Turksche grens een einde zal maken. De minis terraad besloot n. 1. Sandarski en diens partij vogelvrij te verklaren op grond van de wet op 't rooverswezen. De Petit Parisien verneemt dat de kolonnes van de kolonels Felineau en Brauliére aan de Marokkaansch-AIge- rijnsche grens slaags zijn met sterke afdeelingen Marokkanen. De artillerie moest gisteren herhaaldelijk te hulp komen. Men verwacht hevigen tegen stand. Uit Toulon werd Maandag bericht: Heden brak er brand uit in een groote opslagplaats van roerende goederen en geestrijke dranken, alwaar een belang rijke hoeveelheid alcoholische dranken, voor de vloot bestemd, aanwezig was. Met spoed is er hulp heen gezonden. Panitza, de Bulgaar die Sarafof heeft vermoord, moet in Roemenië om 't leven zijn gekomen. Hij was ergens opgepakt, omdat men hem als een verdacht man beschouwde, trachtte bij zijne overbren ging naar Boekarest aan een station te ontsnappen, maar kwam met den gendarme, die hem nazat, onder een trein. Beiden waren bijna op slag dood. Men heeft nu in den dooden vluchte ling Panitza meenen te herkennen. •tin iieiiland. Zaterdag werd in de Tweede Kamer de begrooting van Oorlog met 53 tegen 38 stemmen verworpen. Tegen stemden de heerenv. d. Heu vel, Kooien, Thomson, Ketelaar,Schaper, Ter Laan, van Deventer, Brummelkamp, Talma, van der Velde, Kolkman, Bo- gaards, Regout, van Wijnbergen, van Nispen, van Kol, Passtoors, Bolsius, Aal- berse, Loeff, van Wassenaer van Cat wijk, Sasse, van Vuuren, van der Zwaag, Troel stra, Treub, van den Borgh van Verwol- de, Hugenholtz, Duynstee, Nolens, Nol- ting, de Vries, de Stuers, de Ridder, de Visser, Jansen (Maastr.), van Veen, de Ram, van den Bergh, van Heemstede, Beckers, Duymaer van Twist, Ruys de Beerenbrouck, Arts, van Citters, van Heemstra, van Vliet, Schokking, van Asch van Wijck, van Vlijmen, Helsdin- gen, Lucasse en Heemskerk. De Kamer ging op reces tot 7 Januari om alsdan het ontwerp-suikerbelasting, enz. te behandelen. Wat de gevolgen zullen zijn van deze verwerping is nog niet bekend, daar in den Maandagmiddag gehouden bui tengewone ministerraad nog geenerlei definitieve beslissing genomen is. Algemeen verwacht men, dat het ge- heele Ministerie af zal treden. Omtrent de onthulling van het stand beeld van Frederik Hendrik, door den Keizer van Duitschland aan onze Ko ningin geschonken, wordt uit Den Haag gemeld: Herinnerde H. M. de Koningin in de door Haar uitgesproken tafelrede bij het bezoek van den Duitschen keizer op 13 dezer te Amsterdam aan de banden die dateeren uit den tijd van „onzen gemeenschappelijken Voorvader Frede rik Hendiik, wiens schoon standbeeld, dat te zijner nagedachtenis wordt op gericht, dank zij de edelmoedigheid van Z. M. Keizer Wilhelm, weldra het pa leis zal versieren" Maandagvoormid dag was H. M. met H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. den Prins op het vooi plein van het Huis ten Bosch om dit gedenkteeken als geschenk van den keizer uit handen van den vertegen woordiger van het Duitsche rijk, gezant Von Schlözer te aanvaarden. De ont hulling van het beeld geschiedde met eenige plechtigheid. Op het oogenblik der onthulling liet de muziek het Wilhelmus in de oude toonzetting weerklinken en toen besteeg de Duitsche gezant de trappen van het monument en legde hij, uit naam van den Keizerlijken Schenker, een lauwerkrans, die aan een oranjelint was bevestigd, aan den voet van het stand beeld. Op dat oogenblik viel de mu ziek weer in, maar thans met het plech tige Heil dir im Siegeskranz. Zoowel de Koningin, als de Koningin- Moeder en de Prins bezichtigden hierop het historisch gedenkstuk aan alle zijden onder begeleiding en voorlichting van den gezant. Het beeld verrijst op een hardsteenen piëdestal, in krijgsmanskleedij met den veldheerstaf in de eene hand en met de andere hand aan het gevest van het zwaard, voor het oog. Het is gegoten uit metaal, dat een lichtgroene weer schijn afwerpt. De voorzijde van het voetstuk vertoont een gedenkplaat,waar op in gulden letteren een opschrift ter herinnering aan den geschiedkundigen persoon, wien dit monument wordt ge wijd. Het gezicht van het standbeeld is gericht naar de zijde van den Leid- schen straatweg. Uit Terschelling wordt het volgende gemeld Nu het stoomschip Antwerpen, dat in de Westergronden gestrand was en te IJmuiden is binnengekomen niets omtrent het lot van schipper Kooyman en zijn volk meldt, moet als zeker be schouwd worden, dat die personen, drie in getal, waarvan twee gehuwd, zijn verdronken. De blazer toch moet bij het gestrande vaartuig hebben gelegen. Dezer dagen had te Schoori (N.-H.) bij de Zandmennerij een droevig onge luk plaats. Terwijl namelijk de arbei ders aan het zand laden waren en door het afgraven het duin hadden onder mijnd, zakte plotseling een hoop zand naar beneden, waardoor een arbeider, 8. Snip, bedolven werd en later leven loos werd te voorschijn gebracht. Een paar jaar geleden had daar iets derge lijks plaats met hetze1 fde gevolg. Te Rotterdam is dezer dagen een brutaal stukje uitgehaald. Donderdagavond om half zes kon men aan de van der Leckenstraat een sleepers wagen zien voorrijden waarop behalve de sleeper nog drie mannen gezeten waren. Zij gingen een pakhuis binnen, om de wagen vlug vol te laden met zak ken aardappelen. Er waren er ongeveer 150 in het pakhuis geborgen. Toen zij zoowat een 20 mud opgeladen hadden gaven zij den vrachtrijder last naar de Korte Baanstraat te rijden, wat de man dan ook deed. Een der mannen trad bij een daar wonenden schoenmaker binnen. Hier werden de zakken afgeladen en de hoe veelheid door den schoenmaker opge kocht, waarna de sleeper zijn loon ad f 1 75 naar behooren uitbetaald kreeg. Voldaan over zijn vrachtje reed hij terug naar zijn standplaats op het Oude Hoofd plein. Den volgenden morgen vervoegde zich op het bureau van politie de aard appelen-koopman C. Soldaat, die met zijn schuit in de Nieuwe Haven ligt en die mededeelde, dat uit zijn pakhuis door middel van braak 20 mud aard appelen waren verdwenen. De politie stelde onmiddellijk een on derzoek in, kwam het boveogenoemde te weten, nam de aardappelen bij den schoenmaker in quaestie in beslag, spoorde den vrachtrijder op en na veel moeite gelukte het twee van de drie daders aan te houden n.l. den recidivist J. S. sjouwer van beroep en J. P., los werkman. Uit Barendrecht meldt men: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is het der gemeente- en rijkspolitie gelukt de hand te leggen op twee kippendieven, twee personen, die in den nacht met zich voerden veertig doode, nog warme kippenbouten en zes levende konijnen. Een hunner werd voor zijn woning by aankomst gearre steerd; de tweede wist te ontkomen, doch werd in den maneschijn herkend en is later gevat. Het tweetal is ge vankelijk naar Dordrecht gevoerd, om ter beschikking der justitie te worden gesteld. Zaterdagavond heeft er te Leeuwen een ernstig déraillement plaats gehad van de stoomtram WamelNijmegen. De passagierswagens kantelden en de ruiten moesten verbrijzeld worden om de passagiers er uit te helpen. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij gebeurd. De materieele schade is groot. Zaterdagnamiddag reed te Schoten een 9-jarigen jongen op een kar, bespan nen met een hit. De tram kwam van de eene zijde en een boerenwagen van de andere zijde. De jongen week uit, met het gevolg dat de boom van zijn kar drong in de borst van het paard van den boeren wagen, waardoor het beest ernstig ver wond werd. De hit bleef door den schok op de plaats dood. Persoonlijke onge lukken kwamen, wonder boven wonder, niet voor. Het weekblad „Buiten" bevat een belangwekkend artikel over het vangen van valken met het slagnet op de Bra- bantsche Heide. Men leest daarin o. m.: „De valkenier, de heer K. Th. Mollen te Valkenswaard (blijkens dit opstel de eerste hier te lande) ving dit najaar 8 „rooie" (wijfjes)valken, zijn knecht Bierens 7 rooie, waaronder 1 oude 1 oud Talleke (mannetje), 1 jongTalleke. Door zijn anderen knecht werden ge vangen op den 2den October een rooie, 3 Oct. een sperwer, 4 Oct. 1 Talleke, 8 Oct. 1 rooie en 1 sperwer; daarna ving deze weder eerst den 19den Oct. een Talleke, den 22sten een rooiedaar na op den 2den Nov. een Talleke en den 4den Nov. een rooie. In tegenstelling met andere dier soorten zijn bij de roofvogels de wijfjes veel krachtiger en grooter en daarom meer als jachtvogels gewild. De gevangen oude wijfjes en man netjes valken, welke minder goed op de jacht af te richten zijn, worden ge woonlijk als lok valken gebruikt, en daarna, wanneer de vangtijd verstreken is, losgelaten of opgezet. Het Talleke wordt alleen als hij jong gevangen wordt, vast voor jachtvogel afgericht. Onder de 23 gevangen exemplaren van dit jaar zijn dan ook alleen de wijfjes en de jonge Tallekes geteld en de oudere exemplaren niet mede gerekend. Voor eenige jaren had een der valken vangers eens een aardige verrassing. In de na bijheid van een heidemeer in zijn hut verscholen zittend ziet hij een visch- arend naderen, die een lang voorwerp in de pooten heeft en boven op zijn hut plaats neemt. Met een rukje gooit hij zijn deurtje open en de arend, ver schrikt door het ongewone verschijnsel, kiest het hazenpad, een prachtige snoek van ruim 7 pond voor den valken vanger achter latend. Dat de valken dure kostganger* zijn, bewijst, dat de 23 exemplaren de laatste week ruim 50 halve kilo's biefstuk ver orberden, terwijl zij zich met die voe ding nog niet eens tevreden toonden. De heer Mollen temt in den laatsten tijd alleen den valkzoodra 't gewenschte aantal er is en de valken tam ge noeg zijn, komt de valkenier der Old Hawking Club uit Engeland over en worden de valken, in kisten van 6 tot 8 stuks, waarin zij met riemen vast gebonden zijn, per spoor en boot naar de plaats hunner bestemming verzon den. De valkenier verlaat gedurende dezen overtocht geen oogenblik de valken en neemt bij hen in de goe derenwagen plaats, ten einde hen steeds in he oog te hebben. In de laatste 30 jaren werd onder een valkenslagnet tot 4 maal toe een arend gevangen, waarvan er een eene vlucht van 2.20 M. had, welke men onder de collectie opgezette vogels in 's heeren Mollen's kamer als herinne ring aan zijne jachtavonturen ziet prijken. De burgemeester van Monster heeft ten huize van de stiefmoeder te ter Heijde in beslag genomen het lijk van een ongeveer vijfjarig meisje. Het is in verzegeld kistje ter gerechtelijke schouwing naar 's-Gravenhage overge bracht. Het kindje was zonder geneeskundige behandeling overleden. Zondag, bij 't gebruiken van 't mid dagmaal, bleef den ouden werkman H. Assems te Purmerend een stukje vleesch in de keel steken. De ongelukkige was bijna oogenblikkelijk een lyk. Dezer dagen werd een pasgeboren kind op den stoep van het Vondelin genhuis te Amsterdam gelegd en aldaar ter verpleging opgenomen. Hel is thans gebleken, dat dit kind daar te vonde ling was gelegd door de ongehuwde 28-jarige moeder G. K., te Zaandam, die door de politie is gearresteerd. Gisterennacht is er een brutale dief stal met braak gepleegd in het kantoor der Levensverzekeringsmaatschappij T>^ Standaard, hoek Heerengracht en Ko ningsplein te Amsterdam, en in Liefl daaronder gelegen kleedingmagazijn vara den heer P. M. Broekmans. Op het kantoor der levensverzeke ringmaatschappij werd de brandkast ge forceerd en daaruit twee pandbrieven Generale Hypotheekbank gestolen voorts werd f 25 aan klein geld ont vreemd. Van het kantoor gingee de inbrekers naar de eerste etage, waartoe ze zich ook door verbreking toegang verschaften. Ook daar werd de brandkast gefor ceerd, maar de dieven zijn blijkbaar gestoord geworden, zoodat ze zich niet meester konden maken van de f 2000 die de brandkast bevatte. Slechts met f 4 aan postzegels hebben de onge- wenschte gasten zich tevreden moeten stellen. Ook is in een tweetal kiosken ingebroken. Hier werd weinig of niets buitgemaakt. De Hooge Raad heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak van jhr. P. A. C. de Geer, door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot gevangenis straf van 4 jaar en 6 maanden, wegens 18 misdrijven van verduistering, ge pleegd door hem, die het goed uit hoofde van zijn persoonlijke dienstbetrekking onder zich heeft. De Hooge Raad heeft geen der cas satie-middelen gegrond geacht en het beroep verworpen. Een half uur na het afknabbelen van 5 peulen van den Gouden Regen (Cy- tisus laburnum) vertoonden zich bij een tweejarig jongetje vergiftiging*-ver schijnselen, in den vorm van braken en slaperigheid, spoedig gevolgd door volkomen bewusteloosheid. De adem haling stond nu en dan stil, de pols was onregelmatig, de lichaamswarmte beneden de normale. In weerwil van het ingieten van koffi en van Tokayer, kwam er geen verbetering. Men diende toen de maagsonde met water aange roerd houtskoolpoeder toe, waarop over vloedig braken volgde, dat zich meer malen herhaalde. Na voortgezet toe dienen van koffie en Tokayer werd de toestand gunstiger en 8 dagen later was het kind hersteld. Als tegengif heeft hier zonder twijfel het houtskool poeder, dat de Cytisine, d. i. de giftige stof in Gouden Regen, aan den maaginhoud onttrok en het daarop gevolgde braken den gunstigen afloop teweeg gebracht. De Gratis Kalenders zijn weder in aantocht en een ieder tracht met een Kalender de aandacht op zijne firma te vestigen. Een firma, die ons heden maand- kalenders zend, is daarin bijzonder ge slaagd. We meenen van den Bergh's Vitello-Kalender. Op 12 blaadjes in 4 of meer kleuren gedrukt, zijn aller liefste reproducties naar schilderijen gegeven. Velen spelen uit een tijdperk nu ruim een eeuw geleden. De ver bruikers van Vitello, die deze gratis ontvangen, zullen de surprise voor zeker op prijs stellen. IMGEZOIDEM. Het teppn rat BiereeiisliaMelii. Het is voorzeker ten zeerite noodig dat zoowel hier te lande als in buiten land vereenigingen voor Dierenbescher ming zijn opgericht en steeds meer worden opgericht. In hoofdzaak om het lot der veel mishandelde dieren te verbeteren, o.a. door te trachten de langzame en wreede wijzen van dooden te vervangen door de snelst mogelijke. Doch als onaf scheidelijke neven winst tevens mede brengende verzachting van zeden, het tegengaan van een oefenschool van wreedheid op en ruwheid tegen de dieren, welke haast altijd eindigt met misdaden tegen menschen. Als zoo danig ook een staatsbelang omdat ver mindering van misdaden leidt tot ver mindering van uitgaven tot voorkoming en bestraffing daarvan. Wordt echter door de tegenstanders van dierenmishandeling op doeltreffende wijze gewerkt? Zelfs al ware de wetgeving op die renmishandeling voldoende, hetwelk niet het geval is, niet het minst door den uitleg door den Hoogen Raad aan art. 254 strafrecht gegeven, dan zoude het nog op de allereerste plaats noodig zijn hèn te onderrichten, die met die ren omgaan, hoe de d eren behandeld moeten worden. Derhalve de slagers bekend te maken met de niet wreede slachtwyzen, den voerlieden en koet siers te leeren hoe behoort gereden te worden, den trekhonden-houd rs hoe met de (meestal te kleine en te teere) trekhonden moet worden omgegaan. Dit zoude moeten geschieden niet op een enkele plaats maar overal of nagenoeg overal in den lande. Onmogelijk is dat niet; de vlug schriften die dit alles behelzen zijn zeer goedkoop; de Nederlandsche Ver- eeniging tot bescherming van dieren (bureau Swammerdamstraat 86, te 's-Gra-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1907 | | pagina 2