Pragelberg, met haar pop nabij den rand vin een steile rotskloof. Plotse ling viel de pop uit de handen van het kind in de diepte. Het meisje daalde langs een haar bekende rotstrap in de k!oof af en haalde haar pop maar kon toen niet meer langs de steile helling omhoog komen. Niemand wist waar zij was en toen zij niet thuis kwam zocht men overal, doch kwam ongelukkiger wijs niet op het denkbeeld om ook den rostkloof te onderzoeken. Eerst den volgenden morgen begaf men zich daar heen en vond er de arme kleine dood gevroren, met de pop nog in haar ver stijfde armen gekneld. Bij Harrison, New-Jersey (Ver. Sta ten), is op een dag na Kerstmis in een omliepen put het lijk van een in 't rood gekleed meisje gevonden, dat klaar blijkelijk vermoord en daarna in den poel geworpen is. Omtrent het slacht- ff r en den moordenaar verkeert men oog steeds in onzekerheid. Zekere Agnes Young te New-York heeft verzekerd dat de vermoorde hare zuster is; maar de politie gelooft haar niet en blijft zoeken. Thans is een Engelschman, Thompson genaamd, in hechtenis ge nomen onder verdenking van den moor denaar der „vrouw in het rood" te zijn. Er zijn minnenbrieven van een (nog levend) meisje, aan hem gericht, niet ver van het tooneel der misdaad ge vonden maar er zijn nog geen bepaalde bewijzen tegen hem. Hij wordt echter voorloopig in hechtenis gehouden. Zondagavond zag een meisje van twaalf jaar in Charlottenburg een man, die achter een deur gehurkt zat, en hoorde tegelijk hartverscheurende kre ten. L)e man ging er van door. Achter de deur vond men het vierjarig doch tertje van den schilder Miehlke. De buik en de borst van het arme kind waren met een mes opengereten, de lever, de longen en de maag gewond. Gisteren is zij aan hare wonden bezwe ken. Volgens de dokters, is het kind niet misbruikt. Men vermoedt, dat de moordenaar krankzinnig is. Ér is al een verdacht man opgepakt, maar de aanwijzingen tegen hem zijn nog niet overtuigend. Alleen heeft hij bloed aan zijne kleeding, waarover hij geen uit sluitsel kan geven. Te Kassei is de dertigjarige dochter van een dominee ongelukkig aan haar einde gekomen. Op Oudejaarsavond, met klokslag twaalf, liep zij in een wanhoopsbevlieging door de tierende, zingende menigte naar de Karlsaue en den oever van de toegevroren Fulda. Om zich te verdrinken, sprong zij in een bijt. Maar zij bleef tusschen de schotsen hangen, zoodat hoofd en schouders bo ven het water uitstaken. In die hou ding bevroor zij, terwijl de Nieuwjaars- klokken luidden en het vuurwcik pofte en knetterde. Zaterdag heeft men haar lijk pas gevonden, het moest mot bijlen losgehouwen worden. Een veldarbeider verhuisde verleden week, met zijne vrouw, zijne twee kin deren en zijn inboedel op een kar, van Peiskretscham naar Mikulschütz, in Si- lezië. Toen men in Mikulschütz aan kwam en de kinderen van de kar tilde, waren dezen allebei doodgevroren. Volgens een officieële statistiek, heb ben 10,782 personen in de Vereenigde Staten in het afgeloopen jaar zelfmoord gepleegd. Dit cijfer is nog nooit zoo hoog geweest. De geld.crisis zal er niet vreemd aan zijn. De aardschok, die Vrijdag op Jamai ca gevoeld is, heeft een Ëpiskopaalsche kerk te Stewartstown ten val gebracht. De bevolking is zeer onder den indruk, ook omdat er dien dag zonsverduiste ring was gelijk op den noodlottigen 18en Januari 1907. Mevrouw v. Schönebeck, de medeplich tige van kapitein v. Göben, in den moord op v. Schönebeck, toont in de gevan genis te Allenstein teekenen van ver standsverbijstering. In het Oosten van Rusland heerschen hevige sneeuwstormen. Tal van treinen moeten in de sneeuw vastzitten. Gisteren is te Parijs uit Marokko een belangrijk telegram ontvangen van ge- uernal Liautey, waarin deze de militaire operaties' tegen de Beni-Snassen voor' geëindigd verklaart. Generaal Liautey geeft in zijn telegram een tot in bijzon- derbeden gaande opsomming van de maatregelen, welke zullen noodig zijn om te komen tot een organisatie van de politie in het gebied waar de vijan delijkheden hebben plaats gehad. De generaal acht het en dat onmiddel lijk noodzakelijk, het effectief van de troepenmacht te velde aanzienlijk te vermindoren ten bewijze dat de militaire operaties werkelijk beëindigd zijn. Een deel der troepen te velde zou naar de e gen garnizoenen kunnen terugkeeren. He heet, dat admiraal Nebogatof, die indertijd tot tien jaren opsluiting in de Peter en Paulus-vesting veroor deeld werd, eerstdaags begenadigd zal woruen. Plaatsellik lieuw». HEUSDEN, 8 Januari. Het ijs had sinds ons vorig nummer de groote aantrekkingskracht. De ijsvereen. trad terstond handelend op en organiseer de een ijsfeest tegen Dinsdag 7 Januari. Aan dit feest zeu een wedstrijd van paren verbonden zijn. De cadeaux waren gekocht en de mede dingers en mededingsters gaven zich flink op; een jury was benoemd en toen alles zoo hoopvol stond, begon het Maandagmid dag drie uur onverwacht te regenen. Dit maakte nu wel de geheele stad tot een ijsbaan, mapr het sloeg toch den bodem in aan alle gemaakte illusiën. Niet alleen regen, maar ook een felle zuidenwind, veel gelij kend op storm, kwam in eens de pret verstoren, de laatste in zijn woede detent Nova Zembla medoogenloos tegen het ijs smakkende. Nog gaf het jonge volkje den moed niet op en menige stille wensch ging op, dat gedurende den nacht de wind zou keeren, en er toch nog feest gevierd zou kunnen worden, maar al die vurige wenschen wer den ook niet vervuld en het feest is uit gesteld tot nader order; wanneer hetVrie- zeman zal believen, zich noh eens te ver- toonen. De rivier is nog goed gesloten, doch bij aanhoudend dooi weer zien we weldra ijs gang, gevolg door open water in het ver schiet, waarnaar nu al weder de handel verlangend uitziet. Gepasseerden nacht is bet ijs in beweging gekomenthans gaat er veel drijf ijs. In de tramhaven wisten gisteren Wou- drichemsche visschers van onder het ijs circa 5000 pond visch te bemachtigen. WERKENDAM. Morgenavond te 7 uur hoopt de Werkliedenvereeniging „Een dracht" haar gewone 3 maandelijksche vergadering te houden ten herberge van Mej. de Wed. A. Wink. Op 't convocatiebiljet komen voor de volgende punten: 1. Opening, 2 Notulen, 3 Rekening en verantwoording en 4 Stem ming van 3 Bestuursleden. VEEN. Terwijl de Wed. K. eenige werkzaamheden verrichtte, had zij bet ongeluk tengevolge der gladheid tegen den grond te vallen. Ze bezeerde zich door dezen val zoo danig dat de hulp van den dokter noodig was. De 20-jarige V. was bezig met bet schaatsenrijden. Hij kwam wat te dicht bij eene wak, welke hij niet had opge merkt. 't Gevolg was dat bij eensklaps kopje onder ging. Gelukkig was er hulp in zijn nabijheid welke hem spoedig uit zijne positie verloste en bracht hij het er alzoo met den schrik en een nat pak af. ANDEL. Terwijl de vorige week een eleepboot uit 's-Hertogenbosch bezig was pogingen in het werk te stellen, om door het ijs te komen, ontving een dekknecht onverwachts zulk een slag van de lier, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Woensdag 22 Januari zal de alhier bestaande Gemengde Zangvereeniging „Crescendo" hare eerste winteruitvoering geven. Het rijke programma afgewisseld door voordrachten, belooft een genotvollen avond. Loop der bevolking in 1907. Bevolking op 31 December 1906, 530 mannen 484 vrouwen, totaal 1014. Gebo ren in 1907, 20 mannen 17 vrouwen. Gevestigd, 14 mannen 15 vrouwen. Over leden, 8 mannen 5 vrouwen. Vertiokken, 20 mannen 27 vrouwen. Totale vermeer dering 6 mannen. Bevolking op 31 December 1937, 536 mannen 484 vrouwen, totaal 1020. Levenloos aangegevenen2 mannen. Gesloten huwelijken in 1907: 13. DRUNEN. In deze en omliggende ge- gemeenten zijn enkele valsche guldens in omloop met de beeltenis van H. M. de Koningin en het jaartal 1906. Het merk „100 ct." ontbreekt. Heden vierde de WelEd. Heer Klerks hoofd der school zijne 30-jarige ambtsver vulling. Van vele zijden werden hem behalve geschenken nog blijken van sym pathie gegeven. Ook het gemeentebestuur en tal van schoolautoriteiten kramen pei- soonlijk den jubilaris geluk wenschen. Moge hij nog vele jaren tot ontwikkeling van Drunens jeugd werkzaam zijn, dit wenschen wij hem van harte toe! Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven Er is weinig verandering in den veehan del gekomen sinds de vorige week. Markten, welke om dezen tijd van het jaar weinig worden gehouden, trekken weinig vee, zoo dat hoofdzakelijk de handel op stal gedre ven wordt. De prijzen waren, als volgt: vet vee lsto kwaliteit 70 k 72 ct., 2de kwaliteit 60 a 65 ct. per K.G., melkkoeien f 130 k f 210, neurende f 110 f 220, guste f 150 f185, pinken f 55 f 90, kalveren f 12 k f 28, vette 57 k 58 ct., vette varkens voor in- landsch gebruik 56 57 ct., voor Engeland 53 k 54 ct. per K.G., biggen f 5.00 A f 8, drachtige zeugen f 50 it f 65, drachtige gel ten f 40 f 52, schottelingen f 22 k f 30, schapen f 17 f 27, luxe-paarden, f iöO a f 625, werkpaarden lsto kwaliteit f 300 a f 415, 2e kwaliteit f 190 k f 250, twee-en- een-halfjarige f 200 a f 305, anderhalf jarige f 150 f210 per stuk. Stirtneiilinid. Men schrijft uit Den Haag aan De Rotterdammer, „van welingelichte zijde" te hebben vernomen, dat van een op dracht aan Mr. Th. Heemskerk verleend tot het vormen van een Kabinet in dien zin, dat door genoemd Kamerlid reeds eenige verantwoordelijkheid zou zijn aanvaard, tot dusver nog geen sprake is, en dat de besprekingen, welke de heer Heemskerk, na door H. M. de Ko ningin te zijn gehoord, met een vijftal personen heeft gevoerd, nog slechts een zeer voorloopig karakter droegen. Het Haagsche correspondentiebureau meldt Gisterenavond is in Den Haag een bij eenkomst gehouden van mr. Th. Heems kerk met een vijftal katholieke Kamer leden, waarbij ook dr. Kuyper tegen woordig was. Als proef, vermoedelijk met het oog op de minder goede resultaten, welke de werving voor het Indische leger in de laatste jaren heeft afgeworpen, zul len hier te lande wervings-agenten wor den benoemd ten getale van zes, die moeten zijn gegageerde of gepension- neerde onderofficieren van dat leger. Het Rijk zal daartoe in zes districten worden verdeeld. De commandant der Koloniale Reserve i3 belast met de al- gemeene regeling en benoemt de agen ten. De directie van den landbouw heeft het licht doen zien eene beknopte toe lichtingvan enkele bepalingen der Tiend- wet 1907, hoofdzakelijk ten gerieve van heffers en plichtigen, die vóór 1 Janua ri 1909 tot tiendaankoop willen over gaan. Exemplaren van (tit vlugschrift zijn gratis verkrijgbaar, voor landbouwver- eenigingen bij de directie van den land bouw te 's-Gravenhage, voor particu lieren bij de ontvangers der registratie en domeinen. Men meldt uit Putten op de Veluwe aan De Tel.: Een droeve mare klonk Zondagmid dag door ons dorp. Een jongmensch van 15 jaar, hiei in pension, was's morgens met den heer v. M., ook pensiongast, op de Zuiderzee gaan schaatsenrijden. Op de hoogte van Krakenburg, tusschen hier en Ermelo, bezweek het ijs en gin gen beiden te water. De lieer v. M. kon met de voeten den bodem raken en hoe wel tot den hals in het koude water, het hoofd boven houden. Het hulpgeroep bate niet, daar niemand in de nabijheid was. Eerst nadat bijna twee uren in bange vertwijfeling waren doorgebracht, werden de drenkelingen opgemerkt en kwamen personen met een slede en ander gereedschap ter hulpe. De heer v. M., die geen water had ingekregen, kon, na van kleeren verwisseld te hebben, naar huis worden gebracht. De 15-jarige S. C. A., wiens ouders in 's-Gravenhage wonen, werd levenloos opgehaald en ook huiswaarts vervoerd. De heer v. M., die hier voor zijn gezondheid vertoeft, maak te het Maandagmorgen vrij goed. De verdronkene was de oudste zoon van een hooggeplaatst Indisch ambtenaar, die dezer dagen weer naar Indië zou erugkeeren. De knaap zou geplaatst worden als leerling op de landbouw school te Wageningen. Men schrijft uit Vlissingen: Zaterdagmiddag is ten raadhuize al- hrer aan Jacob Schroevers, die met'zijn vijf zoons drie der vier schipbreukelin gen van den Engelschen schoener Doris heeft gered, een zilveren herinnerings- medalje aangeboden, hem geschonken door het departement Vlissingen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De uitreiking geschiedde door den heer H. C. Beijerman. Ook de vijf zoons en de kleinzoon van Schroevers waren er bij tegenwoordig. De medalje bevat aan de eene zijde de volgende inscriptie„De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Dep. Vlissin gen, aan Jacob Schroevers, voor betoon den moed en zelfopoffering 14 15 De cember 1907". Aan den anderen kant vertoont de medalje een engel, die twee in eenzaamheid ronddolende kinderen beschermt en met een fakkel hun een zaam pad verlicht. Men schrijft aan de Geld. van den Maaskant Aan het kruispunt Beugen in 't hotel Krasnapolsky is geducht geklopt tus schen een paar houtzagers en eenige arbeiders. Van een der zagers werden alle pezen der hand. door- en eenige toppen der vingers afgesneden ten slotte kreeg de man hulp en werden de tegen tanders zaag bewerkt, kortom 't was een smjpartij, zooals maar zeldeli voorkomt. Zaterdag werd uit Veenendaal gemeld: Gisteren is de geheele Veenendaalsche Stoom-Spinnerij en Weverij stopgezet. Hierbij zijn feitelijk 550 personen be trokken, die allen, hoe de meeste hun ner dat ook zullen betreuren, door het optreden van een gedeelte van het personeel, daardoor gedwongen zijn tot stilstand en als gevolg daarvan totaal buiten verdiensten zijn geraakt. Een en ander heeft zich als volgt toegedragen De hoofddirectie uit Amsterdam was gisteren aanwezig. Nadat deze den di recteur en verschillende arbeiders had gehoord en hun grieven had onder zocht, was zij tot de overtuiging ge komen, dat door de buitengewone koude temperatuur, nog verergerd door den stilstand der machines tijdens de feest dagen, de arbeid werkelijk buitenge wone moeilijkheden ondervond en stond toe, dat de verlangde „bijslag" op de loopende kettings zou worden gegeven, tevens belovende al het mogelijke te doen om de nieuwe zoo goed mogelijk te maken. Een ander soort te leveren, was haar echter onmogelijk, omdat deze op het oogenblik de eenige stof ople vert, die het meest courant is, Te ongeveer drie uur gisterenmiddag namen onder deze voorwaarden allen den arbeid op. Toen echter de „meester" J. Hesier ten ongeveer vijf uur in de weverij kwam om een douwmachine te herstellenbegonnen «enigen der wevers te sissen en te schelden, liepen te hoop, trachten hem in een kring te dringen en namen zoo'n dreigende houding aan, dat hij genoodzaakt was in het kantoor te vluchten, waar op dat oogenblik de directie nog aanwezig was. Verontwaardigd over dit optreden besloot deze aanstonds per telephoon den burgemeester met het geval in kennis te stellen, die de marechausseé en zijn eigen politiemacht ter plaatse zond, waarna onder dier geleide de hoofdmachine werd stop gezet. De spinnerij, die in andere gebouwen is gevestigd en door een afzonderlijke machine wordt gedreven, blijft echter doorwerken. Welke de redenen zijn van de woede en gebetenheid der wevers op hun „meester", valt niet met zekerheid te zeggen. Wel was het bekend dat hij algemeen door hen werd gehaat en nu schrijven zij hem ook nog een groot deel der oorzaak van het slechte werk toe. Bovendien komt er bij de afkeer, die zij in het algemeen tegen een „meester" hebben. Zij a( hten dien on- noodig en zijn voorganger hebben zij vrijwel op dezelfde wijze weten weg te werken. Het staat echter te bezien of de diiectie ook ditmaal zal toegeven. Men meldt uit 's-Gravenhage: Op het terrein van de gasfabriek heeft de aannemer van het cokesver- voer een loods, waarin zich een lesse naar bevindt, gewoonlijk inhoudende een vrij belangrijk bedrag aan geld, ontvangen bij de cokesbezorging aan de ingezetenen. Op Oudejaarsdag werd uit de lesse naar een som van f 600 vermist. Zonder eenige aanwijzing toog de recherche aan het werk en zij heeft de daders in handen gekregen: twee personen, resp. van 40 en 23 jaar, die bekenden. Beiden zijn reeds vroeger veroordeeld. Wegens liet te Goes veelvuldig voor komen van diphthelitis bij kinderen heeft, in overleg met den inspecteur voor de volksgezond! ieid, de gezond heidscommissie, zetel Goes, de sluiting der openbare scholen gelast en aan het bestuur der Chr. school, alhier, geadviseerd die school eveneens te slui ten. De vacantiën op de openbare scholen, die Maandag zouden eindigen, zijn nu voor on'oepaalden tijd verlengd. Een Haarlemmer is het slachtoffer geworden van een brutaal en handig oplichter. De heer W. zou per.electr. tram naar Amsterdam vertrekken, en had zijn woning eenige oogenblikken verlaten, toen een net gekleed heer aanschelde, en aan mevrouw W. mede deelde, dat haar man, die aan de tram stond te wachten, verzuimd had geld mede te nemen. Hij liet vragen of mevrouw even een rijksdaalder wilde meegeven. Mevrouw W. aarzelde geen oogenblik en gaf het geld mee De heer W. wist echter van de ge schiedenis niets af. Te Alleveers gem. Onstwedde (Gr.), is Zondagnacht op brutale wijze inge broken bij R. Dijkstra, die met zijn vrouw op visite was. Door het uit snijden van een ruit zijn de dieven binnengedrongen. De waakhond hebben ze onschadelijk gemaakt. Deze lag met gebroken pooten in de schuur. Ver mist wordt o.a. een trommeltje, in houdende f 63. Als een bewijs dat de heer Dudok de Wit weer in zijn oude doen ia, kan het U. D. mededeelen dat de bewoner van het alom bekende Slangevecht n~« zijn volhardende gewoonte iederen me gen een bad te nemen in de Vect na een ongesteldheid van drie weke op Nieuwjaarsmorgen halfzeven weer- begonnen, door ze /enmaal in het ij koude water onder te dompelen, wa.j de knecht eerst een groote bijt in t»_< ijs voor hem had gereedgemaakt. In een weiland onder Hoevelaken het lijk gevonden van den 18-jarige H. v. d. H. Men meldt aan de H. CJ dat hier een misdaad niet is uitgeslotöa Uit Amsterdam wordt gemeld: Zondagmorgen ontstond brand o het schip toebehoorende aan den schl j per Bleekveld. Deze laatste was ze niet aanwezig, wel bevond zich in h_€ schip zijn tweejarig dochtertje; weldr steeg zulk een zware rook op, dat <3 toegang tot het schip afgesneden were Krachtige pogingen weiden aang'e wend om het meisje te red en. E>i mocht echter niet gelukken en h.e kind is dan ook jammerlijk omgekome ia Met behulp van de brandweer wer< de brand zelf gebluscht. Zaterdagnamiddag verliet vrouw Hot ting te Ooltgensplaat even haar woninj en liet haar beide kinderen een oogen blik alleen. Van die gelegenheid maak: te een van de kleinen gebruik om eei lucifersdoosje te bemachtigen en de lu. cifers te gooien in een vuurtest geplaats in een kinderstoel, waarin zijn driejari| broertje gezeten was. Oogenblikkelij stond de stoel en het kind in lichte laaie. De kleine kreeg vreeselijke brandwon' den, zoodat men het ergste vreest. Uit Helenaveen meldt men: In het naburige Griendtsveen kwam men Zaterdag tot de treurige ontdek king, dat in een daar liggend schip twee jongens door kolendamp bedwelmd waren. Bij den jongste is nog hoop op behoud van het leven, de oudste is reeds overleden. Uit Amsterdam meldt men: Behalve de gebroeders R., en de me deplichtige E., is tevens nog door de politie gearresteerd de stucadoor d. G. Hij schijnt, méér dan Etot de „wer kende leden" van het Trio behoord te hebben. De instructie zal langen tijd in beslag nemen, daar de lijst hunner zonden lang is. De justitie heeft reden te veronderstellen dat de aangehoude nen zich in een maand tijds aan niet minder dan negen inbraken hebben schuldig gemaakt, waarbij'zij een sehoo- ne winst maakten van ruim f 2200. Vrijdagnacht is er op brutale wijze ingebroken bij de firma C. Conrads <fc Co. aan de Hoogstraat No. 311, te Rot terdam. Omstreeks half twee zag de heer F. S. in de Wijde Kerkstraat woon achtig, dat twee mannen het beneden huis van pand No. 6 in die straat, waar zich het pakhuis der firma Conrads Co. bevindt, verlieten. Dit pakhuis staat binnendoor in verbinding met het winkelhuis der firma, dat op de Hoog straat uitkomt. De politie werd gewaar schuwd en uit het daarop volgend on derzoek bleek, dat uit de etalagekast aan de Hoogstraatzijde 2ijn gestolen 10 tot 12 damesbonten, 2 heerentruien en 170 zijden dassen, zwart en Schots ge kleurd, alles van goede kwaliteit en een waarde van f 375 vertegenwoordi gende. Bovendien was in den winkel een lessenaar opengebroken en daaruit een bedrag van f 5 aan wisselgeld ge stolen. Op de persoönbeschrijving door den heer F. S. gegeven van de beide in brekers, die hij uit het pakhuis zag komen zijn door rechercheurs in de Sint Laurensstraat bij de Nieuwsteeg angehouden G. J. en P. d. H., beiden wonende op het Spuiwater, die op het oogenblik dat zij gearresteerd werden, geld aan het verdeelen waren. Gebracht naar het politiebureau, werd de eene in het bezit gevonden van vijf keizers en een nijtang en de andere wasvoor zien van een schroevendraaier en val sche Reutels. In beider woning op het Spuiwater heeft de politie bovendien allerlei inbrekersgereedschap van uit nemende kwaliteit gevond n, o.a. een boor waarmede men zonder groote in spanning door ijzeren platen boort. Beiden zijn voorloopig op dat politie bureau opgeborgen. Zij ontkennen alle schuld. Een vreeselijke ramp heeft Zaterdag plaats gehad in de nabijheid der Gro- ningsche grenzen. De Pr. Gron. Ct. meldt daaromtrent: De heer Steur, landbouwer te Weener- moor, vergezeld van zijne vrouw en drie dochters, benevens den bruidegom van een der dochters, begaven zich Zaterdag van hun woonplaats per schaats over de rivier de Eems naar Leer om daar inkoopen te doen. In de nabijheid van Leer geraakte de geheele familie, onder uitzondering van den bruidegom, te water, op een plaats waar een paar dagen te voren nog een stoomboot was doorgebroken. Hoewel spoedige hulp bij de hand was,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2